llinuer jCeiïtsriji' (imimttl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken WILLEN ONZE LEZERS WEDER AAN DEN SLAG P j EERSTE BLAD. BINNENLAND. lBONNEMEfJTi Per kwartaal 3.23 r Beschikklngskosten 10 15) >er week t 0.25. Voor hel Buitenland bij Weke- lijksche tending Bil •lngclijksche zending „7.— Alios bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Eondngsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2971 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 AnVEn'ENTIfiN: Van 1 tot 5 regels f 1.17V5 bike regel meer «0.22% Ingez McdedPi tingel, van 1—5 regels «2.30 Elke regel meer «0.45 Bu contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang irHI-ïlr''7'Tïï:!|H'l-WiJ'!1;!!T11"-1'!!T iSSOTI De animo van velen onzer lezers om ons blad steeds grooter kring te doen bestrijken, houdt, dunkt ons, gelijken tred met den groei van ons blad zelf. I Hier heeft men het echte sneeuwbalsysteem. Van de nieuwe f lezers toonen al heel spoedig meerderen goed propagandist te kunnen zijn. f Ons streven is en blijft onze lezers onafhankelijk te maken van de niet-Christelijke pers. Steeds weer heeft daartoe elke rubriek j onze volle aandacht. De eene lezer heeft belang bij DEZE rubriek, de tweede bij een ANDERE. Het verschil met de veel oudere 1 niet-Christelijke bladen wordt gelukkig steeds kleiner, is hier en j daar reeds geheel ingehaald. Wij zouden nu gaarne onze trouwe vrienden nog eens flink aan den slag zien. Daartoe zullen de komende drie maanden worden bestemd, dus de tijd welke ons scheidt van 15 Mei aanstaande. Ook thans wenschen wij tegenover de moeite der propagandisten weer gaarne een blijk van onze waardeering te geven. j Wij hebben een boekske doen samenstellen, waarin zijn opge- nomen allerlei cadeaux, voor ouderen, voor jongeren, voor kleuters, voor leesgragen, voor speelgragen, voor weetgierigen. Voor wie één abonné aanbrengt, voor twee, voor drie of voor I meer. De eerste periode loopt tot en met 15 Mei aanstaande. j Eiken avond zal men in ons blad een bon vinden met als titel: J Propaganda Februari 1930 tot 15 Mei 1930. 15 Mei a.s. worden dan van de wervers de totale getallen opge- j teld, en kan men zelf zijn keuze doen. Direct na het inzenden van de eerste bon wordt het boekske toegezonden. I Abonné's geven men, als bekend, op aan ons Bureau, Breestraat 123, Leiden. DE DIRECTIE, j I lil I Dit nummer bestaat uit VIER blade? WAT ER HAPERT ONZE WEST IN II (Slot).-) KRACHTIG INGRIJPEN DOOR MOEDERLAND IS GEBIEDENDE EISCH noodzake daardoor do I totdat ook daar de ziekte haar intrede doet, en men keert dan weer naar den oorspron- kelijkcn grond terug. Hier moet dus blijkbaar een soort wissel bouw plaats bebben teneinde continué op brengst te kunnen waarborgen. Zooiets kan in Suriname ook, en meer dingen zijn er mogelijk want land is er overvloedig en de bodem Is nog even rijk als in de dagen van Lord YVilloughby en Gouverneur van Aersscn maar alleen in dien de'nijvere banden niet ontbreken om het uit te voeren, indien bij de bevolking de oprechte wil aanwezig zij om te arbeiden. Deze wil om te arbeiden is er helaas bij de overgroote meerderheid niet, Kn bet gou vernement heeft, art. 162 van bet Suri- naamsche Regeeringsreglement ten spijt, niet kunnen slagen dien aan te kweeken. Integendeel de luiaards zijn nog luier ge worden dan zij al waren. D.w.z. de maat regelen van de zijde der overheid genomen hebben juist het omgekeerde uitgewerkt van wat zij bedoelden. De kwaal ligt dus niet op econo misch, maar op sociaal gebied. Van dit feit hebben de opeenvolgende Re- geeringan in het moederland zich geen re kenschap gegeven, dat blijkt uit bun hande lingen, want zij zijn begonnen ën voortge gaan met de zaken óp hun kop te zetten en de dingen bij het verkeerde eind aan te vatten. Zoekende door flinke subsidies het initiatief en den arbeidszin aan te wakkeren hebben zij die daardoor juist gedoofd en de energie verlamd. Geven wij hiervan enkele voorbeelden. Zooals in een voorgaand artikel is vermeid, wordt den Creolen en ook den Britsch In diërs en Javanen na afloop van hun con tracttijd door hel Gouvernement een stuk grond toegewezen om zich daarop een zelf standig bestaan te verwerven. Zij interpre teeren dit woord bestaan met genoeg ver bouwen om net niet dood te gaan en vooral niet meer, want zij mochten zich eens dood werken. Welvaartsvorming is hierbij derhalve ten eenenmalc uitgesloten en dë groei van een normaal corps belastingbetalers onmogelijk. Alleen uit dit oogpunt behoeft men zich niet te verwonderen dat de Nederlandsche Schat- moeten toegeven dat dit uitgestrekt gebied j kist jaarlijks bijna drie milüoen op de be waar de groeiweelde der tropen ongebrei- grooting van Suriname (ten bedrage van 8 deld beerscht, waar rubber en fijn hout inmillioen) bijpast nog niet te schatten hoeveelheid aanwezig Is er eens misoogst geweest, heeft iemand zijn en waar de latentie van andere econo- j tegenslag gehad of het meest voorkomende mische waarden tot de waarschijnlijkheden geval, wordt, als er heeiemaal niets untge- beh »ort, nooit een land kan zijn dat econo- j voerd is, tegenslag en misoogst voorgewend, misch incapabel is. dan klbpt zulk een „zwaar beproefde" ijlings Om concreta te noemen: de landbouwdes-bij het Gouvernement aan en krijgt op ver kondigen zijn na grondig onderzoek tot Je j toon van een bewijs van onvermogen (dat slotsom gekomen, dat bijv. de kostprijs vanhebben die lui daar zoowat allemaal) een de rietsuiker per ton wanneer selectie en j renteloos voorschot of een „landbouvvere intensieve cultuur wordt toegepast, niet al-1 diet". Ook de vrouwen krijgen dat, anders "- zouden zij onverzorgd zijn, want de Veelvuldig heeft men den vervallen toe stand, waarin Suriname verkeert, toe wil len schrijven aan economische oorzaken en het voorgesteld alsof deze kolonie van na ture een soort ongeluksvogel is, waarop alle kwalen in dit ondermaansche, en voorname lijk economische, onafwendbaar moeten neerkomen. Men wijst dan op de ziekten in het gewas, die vele culture's onmogelijk maakten, zoo als omstreeks 1890 de z.g.n. krullotenziekte in de cacaoaanplantingen of de Panama- ziekte, die even voor den oorlog de bacoven (bananen-) cultuur finaal vernietigde, voorts op de kwijnende goudindustrie, waarvoor bijv. k raison van 8 millioen gulden een spoorlijn werd aangelegd (Lawa-Spooweg) die in plaats van goud op te leveren, een paar ton goud per jaar kostte. Kortom, Suriname zou economisch incapabel zijn. Deze conclusies omtrent de oorzaken van verval zijn óf uit onkunde geboren, óf op zettelijk pour besoin de la cause gemaakt. Suriname's bodemrijkdom de zelfde als voorheen. Want bij eenig nadenken zal een ieder leen gelijk nan maar zelfs beneden die Java kan worden gebracht. Kn wat de ziekten in 't gewas betreft, deze moet men niet al te tragisch nemen. Bezien we het geval der Panamaziekte, dan blijkt dat deze op de bananenplantages der United Fruit Company in enkele Centraal Ameri- kaansche landen als Honduras en Costa Ri ca geregeld voorkomt nadat een stuk grond een paar jaar beplant is gewpest. Men re kent hipr echter op en gaat tijdig over tot het beplanten van een ander stuk grond, laten zich aan haar-en aan de kinderen niet veel gelegen liggen. Hebben ze het krediet te pakken dan wordt het meestal verdaan in allerlei dwaze opschik en overbodige luxe. Denke men zich in een neger met een Panamahoed van 53 gulden een hoed zoo duur als zelfs geen Gouver neur ooit op gehad heeft. Zijn de centen ge vlogen, dan klopt men .maar weer bij het Gouvernement aan. Atlantische oceaan er\e KAARTJE VAN SURINAME Voelen de „dames en heeren" zich eens niet lekker ook als ze rammelen van den honger tengevolge van luiheid dan hebbu» zij zich maar te melden bij het Militair hos pitaal, alwaar hun een tijdlang gratis pen sion wordt verstrekt tot ze weer doorvoed zijn. Het aantal van dergelijke patiënten is dan ook onrustbarend groot. Verkeert een'vrouw in bepaalde gezegen de omstandigheden, dan bahoeft ze maar naar het hospitaal toe te stappen om gratis gehuisvest te worden. Dit zou nog daaraan toe zijn, ware het niet dat zij, na uit bet hospitaal ontslagen te fijn, als zij haar kmd te lastig vindt, het tout court te vondeij^g legt. He: Gouvernement zorgt dan wel weer dat dergelijke kinderen in een rijks- of par ticuliere wees-inrichting wordt opgenomen. Alleen te Paramaribo bedraagt het aantai „weezen" dat van Landswege- verpleegd wordt plusminus 600, vergelijkenderwijze zou dat voor een stad als Rotterdam neer komen op 6000. Al deze schijnbaar „soclate" tnaatregelen zijn in den grond onsociaal omdat zij pre mies vormen op den lediggang en het laat ste spoor van verantwoordelijkheidsbesef doen verdwijnen. Het stereotiepe woord is dan ook: „Lanti sa pai", het Gouvernement, d.i. niemand minder dan de bekende Sijmen, zal wel betalen. Het gros der Surlnaamsche bevolking pa rasiteert op de vlijt van de Nederlandsche werkers. Maar afgezien van dit laatste ls het nog de noodlottige invloed op het maat- schappelijk en zedelijk leven 'an den Surinamer zeiven, dien dit dwaze systeem uitoefent. Het is n.i. oorzaak dat er een vrouw niet de minste economische noodzaak bestaat om een wettig huwelijk te sluiten, want in doorsnee kan de man haar toch niet onderhouden. Het grootste deel der bevolking, en speciaal de Creolen leeft in concubinaat met het gevolg, dat van de 4000 kinderen, die er jaarlijks in Suriname geboren worden, 3000 dat is dus 75% onwet :Ijn. Het behoeft geen betoog dat van een normaal gezinsleven men hier niet spreken kan. Kn waar de gezinsband ver dwijnt daar is de maatschappij ziek. Als komische noot in dezen treurigen toestand verschijnt dan een bestuursmaat regel die dienen nioet om het sluiten van huwelijken te bevorderen. Periodiek trekken twee ambtenaren van den Burgerlijken stand in een huurbakje gewapend met pen, inkt en registers op uit, langs de buizen om te vragen of er nog mcnschen aijn die huwen willen, evenals bij bakker, slager en melkboer aan de deur komen. Het aantal gesloten huwelijken ijst uit dat deze heeren meestal „niet noo- iig" te hooren krijgen. Ken kolonie waar zulke onmogelijke en treiirige toestanden beerschen hebben wij Nederlanders, die zoo prat gaan op orde en lijt, nog een vrij groote mate van zelfbe- tuur toegekend. Men heeft n.l. in Suriname een college van Koloniale Staten, hetwelk een soort Tweede Kamertje met beperkt budgetrecht is en waarvoor alleen een be paald aantal blanken en Creolen kiesrecht genieten. Daar de blanken uiterst gering in aantaJ zijn, vormen deze koloniale Staten practisch kleurlingenvertegenwoordiging die na- lijk wel verplicht zijn naar de pijpen dier kleurlingen te dansen, speciaal waar het gaat om de fiscale lasten van de luie Creoolsche bevolkingsgroep af te schuiven e plantages en ondernemingen zooveel mogelijk te belasten en economisch werken onmogelijk te maken. De Koloniale Staten zijn een groote voor de ontwikkeling van Suriname. Daar door worden kapitaalkrachtige ondernemers er van afgeschrikt hun geld in Suriname te steken. Kn juist wat Suriname noodig heeft om tot bloei te komen Ls kapitaal en groot bedrijf. Het bestuursmechanisme zelve function neert ook alles behalve vlot, tengevolge van het feu dat er weinig eersterangs krachten naar toe te trekken zijn wegens slechte larieering en geringe vooruitzichten. Men moet het er doorgaans doen met derde ran gers, menschen, die eigenlijk door hun ge brek aan zwaartekracht naar boven zijn ge vallen. Voorts het gemis aan bestuurscontinul- teit door korte ambtsperiode is een ongun stige factor voor de kolonie, en die in 't bij zonder de positie van den Gouverneur tol een moeilijke maakt. Ken voorbeeld: ieder Gouverneur zal gaarne iets ten bate der ko lonie presteeren. Hij neemt bijv. een proef met sinaasappelcultuur, deze cultuur heeft 8 k 10 jaar noodig om haar mogelijkheid te bewijzen, zijn ambtstijd is echter meestal slechts 4 jaar. Nu komt de opvolger, deze voelt meei voor ananas of koffie, dus blijft de vorige proefcultuur liggen en begint men aan een nieuwe met het logische gevolg dat van geen enkele iets terecht komt. Daarbij dreigt den Gouverneur steeds het gevaar te wor den een speelbal van de moeilijke financie - te omstandigheden eenerzijds en van de op subsidies azende Creoolsche kiezers ander zijds. Zou hij krachtig optreden, dan krijgt hij „mot" in de kolonie en zou door intriges onmogelijk gemaakt worden. „The way out". De eerste stappen, die gedaan moeten worden om Suriname uit baar economisch en sociaal verval te verheffen zijn naar onze meening de volgende: lo. geleidelijk breken met liet toe kennen van de energie verlammende subsidies die onder allvila hoofd op het budget prijken), de bevolking ulzoo tot zelfwerkzaamheid noodzaken 2o. ivat de ambtenaren betreft het invoeren van %.en circvlnbii-systccm met de verschillende takken van dienst in Nederland, ovdat men steeds over ervaren krachten zal kunnen beschik ken; So. verlegging vin de bestuvrsconli- nuiteit naar den minister van koloniën, opdat cultuur- en onder- plannen waar aan men begonnen is, voltooid worden. Alles wat hier gezegd is over Suriname geldt niet onveranderlijk voor de kolonie Curasao, deze laat6te beleeft een periode van bloei door de opkomst van de petro- Ieum-industrie, doch wat de bestuursachter- Iijkheid aangaat, deze heeft zij gemeen met Suriname. In 't algemeen krachtig ingrijpen door het Moederland i» geboden. Het meest ge- wenscht in verband hiermee komt ons voor de instelling van een Directoraat- Generaal OFFICIEELE BERICHTEN BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is aan mevr. E. Andriesse-Span jaard, te Br"ssel, verlof verleend tot het aan DE ZOMERTIJD EEN CIRCULAIRE VAN MINISTER DEN DE TIJDSAANWIJZING OP DE OPENBARE KLOKKEN De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebe sturen de aandacht gevestigd op het K. B. volgens hetwelk de zomertijd dit jaar zal aanvangen den 15en Mei en zal eindigen op 5 October. De minister eindigt zijn circulaire met de opmerking, dat de gemeentebesturen gelie ven toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare door die besturen beheerde klok ken gedurende genoemd tijdvak in overeen stemming zij met de tijdsvervroeging. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de heer C. O. D. von Dardel erkend en toegelaten als con-uil-generaal van Zweden te Batavia voor Nederlandscli-Indië. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is toegekend de bronzen ecre- medaille van de Oranje N'assau-orde aan den korporaai-vliegtuigmaker (metaalbe werker) W. Willemse; de zilveren ecre- medaille van de Oranje Nassau-ordo aan N. M. J. Swtcomakers, vertegenwoordiger van de firma J. Sweens te 's-IIertogenbosch. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij K. B. is benoemd tot commies bij het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en te lefonie J. A. L. Lintei, voordien commies bij het opvoedingsgesticht te Avereest. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal op Maandag 17 Februari e.k niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 14, 21 en 28 Februari niet plaats hebben. WIJNBE SLUIT. In Staatscrt. No. 28 is opgenomen het K. B betreffende ecnige wijzigingen in het Wijnbesluit ANTWOORDEN VAN MINISTERS Uitbreiding van den maatregel? Op de vraag van den heer Kampschöer be treffende openstelling van de gelegenheid tot het betalen van belasting op liet postkan toor in de gemeente Monster, hoeft de Mi nister van Financiën o. m. geantwoord: De gemeenten Naaldwijk en Wateringen vallen onder de „buitengemeenten, die op daartoe ingesteld stedelijk ontvangkan toor zijn aangewezen". Monster valt daaron der niet, en de ondergeteekende heeft dnar- gemeend, in de huidige omstandigheden afwijzend te moeten beschikken op liet ver zoek van B. en W. van die gemeente, tot openstelling van de gelegenheid tot belasting betalen op het postkantoor aldaar. Een soortgelijk verzoek als van B. en W. van Monster is ook van elders ingekomen. De drang :n die richting zal nog wel sterker worden. Uit sommige gemeenten wordt ge meld, dat het groote publiek zich gaat hebei pen met storting op girohiljetten, welke dan met behulp van de postambtenaren worden ingevuld, wat tot veel tijdverlies en omslag aanleiding geeft. Als dit op groote sclina' doorging, zou ook langs dien weg de oude betaalgelegenheid op ontvangkantoren en itdagen in onbruik kunnen geraken, al zou dit clan niet op de voor het publiek gemak kelijkste en goedkoopste wijze gaan. De ondergeteekende zal overwegen, of hij ;n volgende hegrooting door een nieuw* aanvraag uitbreiding aan den thans op be perkten voet werkenden maatregel der posi betalingen zal kunnen worden gegeven. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Op de vragen van den heer Albarda be treffende publicatie dan wel nederleeging ter griffie der Tweede Kamer van het ver slag van het onderzoek door den advocaat generaal te 's-Hertogenhosch ingesteld naar de gebeurtenissen van 16 October 1929 te Maastricht, heeft de Minister van Justitie .m. geantwoord: Het bedoelde „verslag van het onderzoek" ormt een volumineus geheel. Valt reeds u t tien hoofde aan publicatie bezwaarlijk le denken, de ondergeteekende zou daartegen toch ook overwegende bedenking hebben ndat uit den aard der zaak hij een onder ■ck als dit verklaringen worden opgenomen* gegevens worden verzameld, die niet m<t. water blijft walgelijk, lam en toenaam aan de openbaarheid kun- f ;n worden prijsgegeven. Nederlegging der stukken ter griffie is in elk geval voor het tegenwoordige niet wel hogelijk omdat voor de verdere behande ng dezer aangelegenheid de stukken nic kunnen worden gemist. Te zijner tijd zal de Minister van dei itslag aan de Kamer doen blijken. CENTRUM VAN CHRISTELIJK VEREENIGINGSLEVEN EEN NIEUW GEBOUW GEREED Het zich wonderbaarlijk snel ontwikkelen de Eindhoven had voor de geestelijke bear beiding, naast kerken en scholen, een ver- eenigingsgebouw noodig. Behoudens een wijkgebouw van de Recht zinnig Hervormden, waarin enkele verecni- gingen zoo nu en dan onderdak konden vin den, moest men zich behelpen in café's, op zolders en bij particulieren. Dat mocht zoo niet blijven en daarom riep Ds. Si ets ma op 19 Juni van 't vorig jaar ecnige mannen bijeen om te beraadslagen over een eigen verenigingsgebouw. Gelijk dat in Eindhoven en onder leiding van dezen voortvarenden predikant betaamt, ging alles nu verder op zijn Amerikaansch. Op denzelfden avond werd tot den bouw be sloten De tweede vergadering had plaat9 Vrijdag 5 Juli en toen werd een voorloopig Cornitó gekozen waarin zitting namen de heeren: Ds. K. Sietsma, C v. d. Wal, J. C Klooster man, P. Dekker en J. Goote, terwijl op dien avond reeds een voorloopige teekening van 't Gebouw aanwezig was. Veertien dagen later, Donderdag 18 Juli, werd de grond in de Hendrik Casimirstruat gekocht en 'n week later, 25 Juli, was aan de aannemers Meinema en Postma inge volge ingediende teekening door den archi tect .T. op 't Land te Amsterdam, opdracht verleend tot den bouw van een Gebouw voor Chr. Belangen. Op 16 Augustus beraadde men zich over den besten vorm van exploitatie en besloot men het gebouw over te dragon aan de Re- hoboth-Stichling, voor dit doel in 't leven geroepen. Nomen est omen: met dezen naam fs di rect de voornaamste beteckenis van het Eigen Gebouw aangegeven. Vanuit alle stre ken des lands komen de jongelingen en jonge dochters, de knapen en meisjes. Zij komen in een stad, de zevende van ons vaderland, dikwerf zoo uit de ouderlijke woning, zoo uit de kleine dorpsgemeenschap, waar het acht geven op elkander zooveel beter kan geschieden, waar zonde en verleiding zoo veel kleiner is, waar vader en moeder zoo veel scherper kunnen, toezien. En zoo ganrne willen de ouders dat d© kostelijke schat van ons Christelijk geloof ongeschonden blijft bewaard, dat hun kroost blijft bij de paden van Gods Woord. Nu is „Rehoboth" een middel, juist omdat de arbeid gecentraliseerd wordt, juist omdat personen van verschillende kerkelijke ge zindten, van verschillende vereenigingen, met onderscheiden doel elkander daar ont moeten, deze jonge menschen te brengen in de sfeer krachtens doop en .belijdenis. To brengen in de kerk die hun ouders lief is. Te zorgen voor onderdak hij menschpn van positief Chr. beginselen, ze te organiseeren in de jeugd- en sociale vereenigingen. welk© erkennen, dat het Christendom niets meer of linder is dan „de hoop der wereld". De nood drong er reeds toe in Januari het gehouw gedeeltelijk in gebruik te nemen. Doch morgenavond zal dat officieel geschie den. Op groote belangstelling wordt gere kend, want het beteekent in Eindhoven heel wat meer, dan dat er een vereenigingsge- houw gereed is gekomen. In Rehoboth wenschen ril© positieve belij ders. van welke kerkelijke gezindte ook, sa men te werken tot behoud van ons volk, tot behoud van rijpere jeugd en jongelingschap niet het minst Over de inrichting van het gehouw als mede over de openingsplechtigheid hopen wij Donderdag a.s. verslag te doen. Vermelden wij ten slotte, dat het Bestuur bestaat uit de heeren: P. Dekker, voorzitter, J. Goote, secretaris, C. v. ri. Wal, penning meester, J. C. Kloosterman, W. Groot, H. Ot- tens en H. Bijker. ROTTERDAM. HET SLECHT SMAKENDE DRINKWATER De heer J. H. Jurriaanse heeft het vol- gende adres gericht aan den Gemeenteraad: Toen meer dan een jaar geleden het wa ter uit de waterleiding hier ter slede een uiterst onaangenamen geur en smaak had, werd in de couranten medegedeeld, dat dit eroorzaakt werd door de ontzettende ijsmassa's in de filterbassins, waardoor liet filter-proces werd bemoeilijkt en ook het daglicht zijn gunstige uitwerking op htt reinigings proces niet kon uitoefenen. Sedert werd geen verbetering in de kwa liteit van ons drinkwater waargenomen. De zomer ging voorbij, gevolgd door een uiterst zachlen winter, maar de smaak van het WEESINRICHTING HUISDUINEN EEN BIJDRAGE VAN PRINS HENDRIK. De Weesinrichting Huisduinen, gemeente toestand, een gemeente als Rotterdam onwaardig. Onwillckeui^ dringt zich de vraag op, zijn de toesta turen van onze waterleiding wel zooals die behooren te ziin. Blijkbaar is dit niet het geval en moet men dus het ergste vrcezen, wanneer op een oogenhlik het water in de rivier be smet wordt door een of anderen virulente» bacil. Dan moet van den nood een deugd ge maakt worden en wordt de bevolking aan geraden het drinkwater te koken, alsof de brandstof daarvoor voor niets verkrijgbaar Zooals de toestand nu is. mag het niet langer blijven. Het water is duur en slech». Den Helder (inrichting ter verzorging van Het is de plicht van hot Gemeentebestuur, veezen, onverzorgde en voogdijkinderenmet terzijdestelling van alle mogelijke par- beeft van den Prins der Nederlanden, als ticuliejv- en partijbelangen, zorg te drogen, blijk van belangstelling in het werk der in- 'dat er verbetering in den toestand komt cn richting, een bijdrage voor den bouw van spoedig ook. De gezondheid van de gehceJe een nieuw jongenshuis ontvangen. I bevolking staat op het spel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1