lüirtuur geihsttft (iïottnutf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT» Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) >er week t 0.23. Voor het Buitenland bij Wek» lljksche zending „8^- 3ij dagelijksche zending „7«— Allea bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2970 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58935. MAANDAG 10 FEBRUARI 1930 AnVCR-ENTlBN: Van 1 tot 5 regels 11.17Vi b!ke regel «neer 0.22'/$ Ingez Medeilei nngei. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Oil nummei beslaat uil VIER bladen WAT ER HAPERT IN ONZE WEST ZAL MEN OP HET BINNENHOF ..W,-INDISCH" DOOF BLIJVEN Alle pogingen die tot voor korten tijd in *t werk waren gesteld om in Nederland de zoo broodnoodige belangstelling te wekken voor onze Midden- en Zuid-Amerikaansche kolo niën, Curasao en Suriname hadden op vol komen wijze gefaald. Zij, die zich den lande verdienstelijk hadden gemaakt door zich hiervoor jarenlang in te spannen, zetten wel iswaar onvermoeid die pogingen voort, doch me' de heimelijke gedachte: het geeft toch niets, natie en parlement trekken zich er geen zier van aan, zij blijven „West-Indisch" doof. En ziedaarals de keisteen met kwa jongenshand geworpen door de ruiten van het bijkan* failliete win keifiliaal, zoo viel Urbina's rooversbent in den Juni-nacht Ne derland's West-Indisch gebiedsdeel binnen De wereld lachte homerisch. Nederland schrok en schaamde Jch. Doch de aandacht was voorloopig geves tigd. En deze aandacht is noodig om het Nederlandsche volk de oogcn te openen voor den toestand van verval waarin decennia van wanbeleid Onze West hebben gebracht. Dien toestand in groote trekken te schet sen alsmede trachten na te gaan wat de oor zaken ervan waren, komt aai den vooravond staande van de parle nentaire behandeling van een der beide West Indische begrootin gen (n.l. die van Suriname) ons alleszins ge- wenscht voor. In de eerste plaats de toestand der kolo nie Suriname en de fazen waaruit deze zicli ontwikkeld heeft. In vroeger tijden welvarend en populair De eerste aanraking met Europa had plaal9 omstreeks de tachtiger en negentiger jaren der 16e eeuw, toen stroomen van Spaansuhe en andere avonturiers op zoek naar het el dorado, dit legendarische goudland meenden gevonden te hebben in den Noordzoom van het Zuid-/ nerikaansche vasteland en spe ciaal in hel gebied dat thans Suriname heet. Weldra volgde de vlag, want in 1593 ver klaarde Philips II, Suriname plechtig tot Spaansch territoir, hoewel hij waarschijn lijk niet eens .vist waar t lag. Spoedig daarop evenwel wtrd 't weer verlaten, toen bleek dat daar van een eldorado geen sprake was. Na deze Don Qufchotterie beproefden Hol landers hun geluk in Suriname. Voorzien van belangrijk meer werkelijkheidszin dan hun fantasierijke voorgangers lieten dezen zich niet door direct gewin verblinden ol als 't mis liep, ontmoedigen, maar legden zich toe op meer regelmatigen arbeid nl. de tabaksbouw Zoo ontstonden er weldra winst afwerpende tabaksplantages in de omgeving der groote stroomen als Suriname-rivier en Corantijn, benevens een handclsfactorij on gevcer op de plek waar nu Paramaribo ligt De eigenlijke opbloei van Suriname in dpn ruimeren zin des woords valt niet eenier waar te nemen dan na 1650, wanneer Engel schen onder leiding van Lord VVilloughhy Earl of Parham er in gpslaagd zijn op eenigs zins uitgebreide schaal suikerplantages aan te leggen en waardoor zoodoende een geor dende landbouwkolonie geschapen wonli Praciisch is S .name 1an een kleine 20 jaai Engelsch bezit, totdat in 1667, tijdens den 2den Engelschcn oorlog een Zeeuwsch eska der onder bevel van den Vice-Admiraai Crijnssen in de monding van de Suriname rivier verschijnt en den Britten hun bezii weer afhandig maakt. Bij den vrede van Breda waarbij Engeland ons Suriname af staal begint definitief het tijdperk van Ne derlandsch bestuur. Aangezien een vlootverband der Zeeuwsche Admiraliteit de kolonie had veroverd meen den de Staten van Zeeland in zake de souvereiniteit v«>orkeursrechteri te kunnen doen golden hetgeen door andere regeerings colleges met name de Staten Generaal, sterk betwist werd. Na vrü hoogloopond en lang durig geschil kocht tenslotte de door de Staten Generaal geoctroyeerde West Indischp Compagnie, expbvtant der kolonie, de Zeeuwsche aanspraken af voor de somma van 260 000. In I6S3 gaat de administratie, hel beheer en de exploitatie over in handen etner ven nootschap .De Geoctroyeerde Sociëteit van Suriname" geheeten, waarin de W. I. Comp.. de stad Amsterdam en dt tamilie Aerssen van Sonunelsdijk ieder voor een derde deel nemen. Nadat in 16S3 de Vennootschap een harer leden. Comrlis A rrssen van SommcUdijlt ah Gouvernntt. uitzond vangt aan de hoobtij van Suriname'» welvaart Aerssen doet zich kennen als een buitengewoon krachtig regent met groote organisatorische kwaliteiten. Onder zijn lei ding worden de cultures tot hooge intensivi teit opgevoerd. En het was niet alleen de door Lord Willoughby begonnen suikercul tuur, maar ook de koffie, de katoen, de fijne houtsoorten en eindelijk de cacao waren het die hun aandeel hadden in de overvloedige opbrengst van de kolonie Suriname in dien tijd Een factor die vooral belangrijken Invloed uitoefende op den economischen toestand was de aanvoer van Negerslaven uit Afrika, het vraagstuk oplossende van het chronische gebrek aan arbeidskrachten. Zooals men weet waren onze Calvinistische voorvaderen in de 17e eeuw alles behalve tegenstanders van de slavernij, speciaal wanneer die betrof net inferieure ras van Cham. Zij beriepen zich daarbij o.a. op Noach's profetisch woord „Vervloekt zij Kana&n, een knecht dei knechten zij hij zijnen broederen." Voorts, welk een populariteit Suriname eenmaal genoot, moge wel blijken uit het oude Zeeuwsche rijmpje waarin een vader spreekt tot den „waerden vrint", die zijn dochter begeert: „Maer toon mij eerst dat ghij beslt als man goeden moet, En dat ghij voeraf de rijs naer Surinaeme doet. Zooals vanouta leder opregt Zeeuws joncman past Dien eene Zeeuwsche maeght door haer schoonheyt heeft verrast.' Het tijdperk van grooten voorspoed, dat begon met Aerssen's Gouverneurschap zette zich voort, onderbroken door eenige lichte schommelingen tot het voor de kolonie zoo fatale jaar 1863, het jaar waarin de afschaf fing der slavernij haar beslag kreeg. Luiheid en lediggangoorzaken van Suriname's economisch verval Zoodra voor Negers en Creolen (kleurlln gen) het uur der vrijheid sloeg dachten zij dat de stelling „slavernij is arbeid" ook om te keeren was n.l. in „arbeid is slavernij" en dat voor den vrije slechts-de heilstaat ran zalig nietsdoen was weggelegd. Om als vrije arbeiders op de plantages te blijven werken daar voelden ze zich te goed voor, ze Iden „hper" worden. Dus begon de trek naar de stad. En deze trek haar de stad. naar Paramaribo, is het meest Tragisch ver schijnsel In de lotgevallen van Suriname. Men bedenke wat dit beteekent waar de hoofdkracht der kolonie is gelegen in de landbouw en Suriname eer gebied is met een oppervlakte vijf maar grooter dan. Ne derland of even groot als Nederland en Java tesamen, zij een totaal bevolking heeft van pl.m. 125000 zielen van v:p er 50000 dat Is 40 pet. in de stad Paramaribo wonen. Gestadig ziet men dan ook na 1863 het land ontvolken, de plantages kwijnen dooi gebrek aan werkers en de .eheele kolonie zinken naar een staat van economisch en sociaal verval. Om het gebrek -an arbeidskrachten te verhelpen -esloot het Gouvernement In 1870 tot werving van contractarbeiders buiten de kolonie, eerst in Britsch-Indië en later ook op Java. G-middeld 2000 van deze menschen kwamen op uen 5-jarig contract jaarlijks Suriname binnen. Na afloop van hun con tracttijkonden zij weer naar hun land terugkeeren, doch 80 ct. van hen bleef en het Gouvernement gaf den blijvers een eigen grondje van een paar H.A., evenals de Cre olen hadden gekregen na de afschaffing Jer slavernij. Doch lu.heid is evenals een besmettelijke ziekte die overslaat, en in het tropische kli maat is dit in nog sterker mate het geval, zoodat .iet energielooze voorbeeld der Creo len weldra navolging vond bij de Br.-Indi sche en Javaauache immigranten: zij ver bouwden net zooveel dat zij niet van den honger behoefden te sterven en toch te wpi nig om normaal te kunnen leven. Zoo werd wordt nog de wanverhouding tiisschcn hel aantal open monden er. het aantal pro ductiéve werkers steeds schrijnender. Dat de wetgever van 1865 de hebheüjkheid der inheemse he bevolging behoorlijk in de peiling had blijkt wel uit art. 162 eerste alt nea van het Surinaamsche rcgeeringsregle ment, luidende: „Het aanmoedigen ran arbeidszin en het weren van luiheid en ledig tang bi} de onvermogende bevolking Is een onderwerp van aanhoudende zorg der Repeering." Zoo Iets zet men niet in een Nederlandsche Grondwet, daar is dat niet noudig. Hoe de Regeering zich van deze taak ge kweten heeft, en de bedroevende resultaten ervan, zullen we in een volgend artikel he schrijven en daarbij tevens aangeven in welke richting de eerste stappen ter verbe tering behonren gedaan te worden. „ONTWOEKERD AAN DE BAREN" De dag van heden is oor ons land van groote nationale beteekenis en dient in de kron teken bijzonder geaccentueerd te worden. Heden toch, 10 Februari 1930, worden de bemalings inrichtingen hij Mcdemblik en den Oever officieel in werking gesteld om dr Wicringermecr te „ontwoekeren aan de baren" der Zuid°rzee. Volgens mededeelingen van de deskundi DE WINNAARS VAN DEN CROSS DE INDISCHE STAATS REGELING Zaterdagmiddag werd te Zeist door de K.N.J.V. de Cross Country voor jacht om dt beker van Zeist verreden. Op bovenstaand", foto de. drie winnaars van den Cross, v.l n. de heeren C. F. Pahud de Morlagnes, H. F. M.. baron van Voorst tot Voorst (eerste prijs), J. W. de Jong Schouwenburg. gen mag men verwachten, dat over zeven acht maanden de bodem drooggelegd zal zijn en de akkerman de ploegschaar zal kunnen trekken, waar nu nog de scheepjes de golven klieven om de laatste visch in het net te halen. Dan zal de eerste groote polder met oppervlakte van 20000 H.A. drooggelegd en aan ons land toegevoegd zijn. Hoe men ook over het groote werk der Zuiderzee-inpoldering moge denken en over misrekeningen, wat de kosten betreft, er zooveel millioenen reeds aan besteed zijn, mag over staken van het werk niet gedacht worden; en wie de schitte rende kunstwerken beschouwt, welke een -«erekroon vormen voor dé Nederlandsche- waterbouwkundigen en de Nederlandschi nijverheid; hij is met diepen eerbied voor dien arbeid vervuld en draagt er nationale trots op. Dit werk looft den meester en doet het aanzien van ons land in den vreemde stij gen; want deze vreedzame annexatie strijdt niet met den geest van Genève en ver groot zonder eenig land te benadeelen - de krappe woon- en werkgelegenheid In ons aderland. De kunstwerken om de Wieringermeer zijn gereed; de bemaling is begonnen; dit deel van het werk nadert zijn voltooiing. Hulde aan hen, die dit grootsche werk tot stand brachten en moge Gods zegen op den erderen arbeid rusten. De klokken beieren en de vlaggen wappe ren; er !s feestvreugde op dezen gedenkwaar digen dag! OFFiCIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST. De consul-generaal der Nederlanden te Sydney, de heer Teppeuia, is weder op zijn post teruggekeerd. Bij K. B. is aan den heer C- E. van Aken op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn beirekking van vice-consul der Neder landen te Calcutta. ONDERSCHEIDINGEN. De Koningin heeft vergunning verleend to et voeren van het Koninklijk Wapen nu*' den titel van hofleverancier aan de N. V 'ercenigde Ncderl. Kleermakerijen, geves igd te 's Gruvenhage, J. van Vliet (firma Ferd. van Vliet), en W. F. van Vliet, beiden fabrikanten niagazijnlioudei van manden werk en rieten meubelen te 's-G ra ven ham en de N. v, Lederfabriek „Oosterwijk" te Üosterwijk. COMMISSIE HERZIENING HANDELSVERDRAGEN EEN „TRÊVE DOUANIèRE". De commissie voor de Herziening der Handelsverdragen is sinds dc op 23 Januari 'I. gehouden vergadering achtereenvolgen» iiijeengekomcn op 27 Januari jl., 3 en 6 Fe bruari jl. Terwijl op een dier vergaderingen de loopende zaken werden afgedaan, droe gen de twee andere een buitengewoon ka kter. daar zij geheel gewijd waren aan het ontwerpverdrag van den Volkenbond in zake een „trêve douanière". De Nederland lie delegatie nnnr de op 15 Februari a.s te Genève aanvangende conferentie was bij deze besprekingen aanwezig en nam hieraan deel Algemeen was de vergadering van oor deel. dat de totstandkoming van een be stand op tariefgehied voor Nederland van groot belang moet worden geacht. Aan den leren kant werd geconstateerd, dat de in het ontwerpverdrag voorziene mogelijkheid reserves te maken, als daarvan ruim ge bruik zou worden gemaakt, de heteekoni- den wapenstilstand len zeerstp zon doen verzwakken. In dit verhand werd ge conclndeerd, dat Nederland hoeft te streven naar een verdrag met wezenlijken inhoud zeker tegen verwatering van het ont werp zou dienen op te komen. UITVOERING ZIEKTEWET Ui DE "ÏHOEN-INDUSTRIE. De hedrijfsvereeniging *ot uitvoering de Ziektewet voor de schoen-industrie is thans definitief opgericht In de statuten is bepaald, dat alleen werk gevers, aangesloten bij de Federatie van Schoenfabrikanten, lid kunnen worden van de hedrijfsvereeniging. De uitkeering zal bedragen 80 pet. van het loon gr.lurende 26 weken per ziektegeval, en de premie zal voor de helft, d.w.z. tot ten hoogste f 1.15 per f 100 loon, door de arbei ders worden betaald. Hierbij is ecliter afgesproken, dat voor zoo ver er op bepaalde -fabrieken reeds gunstiger bepalingen omtrent uitkeering bij ziekte be staan, deze zullen bestendigd blijven. Het aantal karenzdagen blijft zooals dit tot heden in de schoen-industrie gebruikelijk Het bestuur der hedrijfsvereeniging neeft voorts besloten zooveel dit met een goed" uitvoering van de wet in overeenstemming is te brengen, zijn medewerking te verleenen voor de oprichting van afdeelingskassen Daardoor kunnen de bestaande fabriekszie kenkassen zooveel mogelijk intact blijven. IN HET VEENBEDRIJF. Te Coevorden heeft verleden herfst een be spreking plaats gehad van de vertegenwoor digors van de vervenershonden in Drente Friesland en Overijsel en van de drie land en veenarbeidershonden. teneinde voor te bereiden „e oprichting van een volwaardige hedrijfsvereeniging voor de uitvorring van de Zi-ktewet. Er is evenwel van die oprich ting afgezien, daar de vervenershonden be :waar hadden, zich aan te sluiten hij een ■en!rale werkgeversorganisatie, welke aan sluiting de ziektewet in dat geval vordert ters zullen zich aansluiten bij reed» bestaande hedrijfsvcreenigingen en wel grno tcndeels bij die voor den landbouw. In d<- Centrale Landbouw Onderlinge 11 zullen d" ondernemingen in het veeubedrijf een afzon derlijke groep vormen. DE ZUIDERZEEWERKEN DROOGLEGGING VAN DEN N.O.-POLDER. Naar gemeld wordt, wenden de gemeente besturen van Lerusterland, Kuinre, Blanken ham. Blokzijl. Stad Vollenhove, Ambt Vol enhnve. Genemuiden, Kampen, Zwartsluis n Urk krachtige pogingen aan om. nu de afsluitdijk Wieringen Zurich zijn voltooi ladert. daarna het eerst mpl de droog legging van den N O polder te beginnen. Op uitniHxliging en onder leiding van den heer H Poliema, burgemeester van f.em rland. heeft een bespreking der gemeen tebesturen plaats gehnd.en is een adres aan Regeering cn Zuiderzeeraad verzonden. HET NEDERLANLSCH GEZAG NOG NOODIG VOOE HEN INLANDSE Indië heeft behoefte aan energieke, bekwame krachten Mr. D. Fock, oud-gouverncur-genernal van Ned.-ïiiHia hpelt v or de Volksuniversiteit te 's-Gravenhage, Zaterdagmiddag een voordracht gehouden over: „De Ncder- landsch-Indisclte staatsregeling. Mr. Fock bracht :n herinnering, dat u de vorige eeuw bcgrootingsvraag ukken van Indië i Nederland werden fgehandeld en dat o Indische betrok kenen niet of nau welijks gekend wer- den in het aannemen oi verwerpen van wets- of andere voorstel len, betrekking hebbende op Indië. Een twintigtal jaren geleden is men be gonnen, de behandeling der Indische aange tegenheden en begrootingsvraagslukken naar Indië te verleggen, in welke richting men sedert is voortgegaan. Komende tot het stelsel der gemeentera den constateerde spr. dat dit wel succes heelt gehad, zulks in tegenstelling met de gewes telijke raden of residenties, die dan ook al weer voor een deel zijn verdwenen, n.l. op Java, terwijl de verdwijning van de gewes telijke raden in de buitengewesten is te vei wachten. De Volksraad, welk college is te vergelijken met het Neder landsche parlement had aanvankelijk niet de bevoegdheid om de begrooting vast te stellen, doch had slechts adviseerende beteekenis. In 1925 is evenwel de vaststel ling der begrooting, evenals de werkwijze van den Volksraad, veranderd en thans heeft dit college de bevoegdheid om de begroot mg zelfstandig te behandelen, met dien verstan de, dat de gouverneur-generaal het recht be houdt om ontwerpen af te wijzen. Het Ne derlandsche parlement krijgt geen Indische begrooting meer als zoodanig te behandelen, die het kan amendeeren, doch een aantal „besluiten van den gouverneur-generaal'' nadat de Volksraad deze heeft voorbereid. Het Nederlandsche parlement kan een ol meer van die hesluiten verwerpen, en dan kan een nieuw besluit van den G.-G. daar omtrent worden afgewacht. Zulk een ver werping kan onafhankelijk van de andere begrootingsbesluiten geschieden. De minister van koloniën behoudt Intus- fhen zijn verantwoordelijkheid, ook tegen over het parlement, voor de algcmecne be stuursrichtlijncn en mede ten opzichte van den gouverneur-generaal. Wat de verhouding inlanders-Europeanen in den Volksraad aangaat, deze is 30 inlanders „5 Nederlanders en 5 andere rassen. Intus schen heeft ook de gouverneur-generaal, dit totnutoe altijd een Nederlander is geweest Is fitste zijn stem. Sprekende over den HET ROOKEN IN BIOSCOPEN De Kon. Ned. Brandweervereeniging heeft een circulaire verzonden aan de besturen van de provinciale brand wee rhoriden, waar 'n. in verhand met. het steeds grooter wor dende aantal bioscopen in de onderschei dene gemeenten in ons land, gewezen word» het groote gevaar dat ontstaat, indien tijdens de voorstellingen hel rooken in de bioscoopzaal niet verboden is. VERONTREINIGING NOORDZEE KANAAL DE PAPIERFABRIEK TE VELSEN. De gezondheidscommissie te Velsen heeft den h fdingenieur-directeur van den rijks waterstaat te Haarlem verzocht mede te wil Ion doelen, of ten behoeve van het leggen der persleiding van de papierfabriek te Vel feu naar het buitenwater te IJmniden reed» Ie nnodige xppen waren genomen Hierop is echter nog geen antwoord ontvangen. D> vrees lijkt alleszins gewettigd dat. ter wijl pr naar zou worden gestreefd zoon Is de hoofdingenieur directeur verleden jaar Mei aan de commissie meedeelde om de leiding vóór het seizoen 1930 in bedrijf te doen zijn, hiervan ook dit jaar nog niets zal komen. Raad van Ned.-IndiB. eer college, dat een belangrijke adviseeren de taak heeft, deelde Spr. mede, dat het stel sel, dat 25 jaren geleden nog werkte, dank zij de ingevoerde hervormingen, geheel is omgekeerd, ten voordecle van den volksin vloed op de bestuursaangelegenheden. De verbetering van het onderwijs is hier mede gepaard gegaan; zij is noodzakelijk om den invloed der bevolking tot zijn recht te doen komen; nog zijn er veel onontwik kelde dessa's. De communisten hebben getracht daarvan misbruik te maken, hetgeen niet de instem ming der bevolking heeft. Volle goedkeuring moet dan ook v.vnlen gehecht aan de maat regelen der, Indische regeering om de on ruststokers te verbannen gelijk o. a. in 1926 is geschied. Wanneer he» Nederlandsche bestuur weg viel, dan zou dit ten nadeele van de inlund- sctie bevolking zijn. In dit verhand hechtte spr. groote waarde aan de studie van inlandsehe jongelieden aan Nederlandsche universiteiten. Toeh moe' ooi. de hoogcre opleiding van inlandsehe jongelieden meer en meer naar Indië wor den verlegd. Plaats voor Nederlandsche longelul om in Indië betrekkingen te verkrijgen, zal ei steeds voldoende blijven. Er is in Indië he hoefte aan energieke, bekwame krachten zoowel in de bestuursorganen, als in ban del, industrie en landbouw, eindigde spre ker. P. T. T. TELEGRAAFVERBINDING MET HET BUITENLAND. De rechtstreeksohe telegraafverbinding van de kantoren Enschedé. Groningen. Hen gelo (O.). Oldenzaal, Venlo en Vaals met het buitenland is opgeheven. Verplaatst zijn de commiezen bij den P T.T.-dienst F. W. Toolenaar van Botterdam naar Arnhem, E. Janssen van Nijmegen nam Amsterdam en S. Koolstra van Wijhe naai Amsterdam. De referendaris der P. T. T. P. Visser tc Vlissingen (spoorwegpostkantoor nr. 2). wordt met ingang van I Maart a.s. verplaatst naar Rotterdam (postkantoor). INTERLOCALS TELEFOONGELEIDINGEN In dienst gesteld zijn de interlocale tele foongeleidingcn Breda—Roosendaal en Mid delburg—Vlissingen. DE BENOEMING VAN EEN TIJDELIJK BURGEMEESTER EEN KRACHTIG PROTEST TEGEN ANNEXATIE ONTACTISCHE BENOEMING? Voor de Zaterdag gehouden spoedcischen* de vergadering van de gemeenteraad do» gemeente Engwirden, bestond ongewone be langstelling, iu verhand met de benoeming van den heer D. Huizinga, secretaris de gemeente Schotcrland tot tijuelijk bur gemeester en een brief van Gedep. Staten van Friesland om thans zoo mogelijk te ge raken tot de vorming van twee gemeenten in plaats van de drie gemeenten Engwir den, Haskerland en Schotcrland. De benoeming van den lieer Huizinga werd door alle raadsfracties sterk gegisjit, omdat de raad en B. en VV. daar geheel buiten gelaten waren, de heer H. buiten de gemeente woont en d^gr ambtenaar is van d i e gemeente, waarbij Engwirden zal v den ingelijfd. Vooral wethouder de Wilde oordeelde dat arachtig tegen de benoeming en de inlijving zonder de ingezetenen of liunne vertegen woordiging te hooren, moest worden gepro testeerd. Hij stelde daarom een motie voor, waar- tan alschrift zal worden gezonden aan de i\i>nuigin, den imnisd-ilaad en den comuus- sans dei Nomngin in Friesland. Daarin wordt de benoeming van den heer Huizinga tot tijdelijk burgemeester zeer ontactisch genoemd. Tevens wordt in de motie aange drongen op een definitieve benoeming van een burgemeester en geschiedt dit niet dan etn tijdelske burgemeester uit de gemeente L benoemen. Na vut- discussie is ten slotte de motie van wethouder de Wilde in stemming ge bracht waarbij de stemmen staakten. Er za nu ii een volgende raadsvergade ring c-i.dei j.residium van den heer Huizin ga, d.f J-e.'pn in functie treedt, over deze notie weer gestemd moeten worden. EEN HULDE AAN DE STILLE WERKERS EEN ONT3PANNINGSFONDS KOOTWIJK. In een desbetreffende circulaire lezen we over het personeel van het station Kootwijk van den rijksdienst der telefonie, dat de draadlooze verbinding tusschcn Nederland en Indië onderhoudt, o. m. het volgende: Thans, een jaar na de openstelling van den dienst, bevinden zich op het station Koot wijk van den rijksdienst der telefonie niet minder dan zeven telefoonzonders, waar onder vijf, die de grootste van Europa zijn en df bewondering opwekken van eiken buitenlandschen bezoeker. En nog steeds ar beidt daar, bescheiden en geïsoleerd, dat groepje werkers, veertig gezinnen in totaal, wier zichtbare horizon de woeste heide is. Toon dan ook Dr. Koomans, de leider van den dienst, vernomen had, dat-hem, uit de bekende prijsvraag van de „Haagsche Post" en op advies van het Kon. Instituut van Ingenieurs, een prijs van duizend gulden was toegekend, toen voelde hij, dat daarmee, in zijn persoon, tevens hulde werd gebracht il die medewerkers uit jaren van proef neming en van ingespannen en bezielden uitbouw. Dr. Kooinuns heeft het denkbeeld opgevat ont den hem toegekenden prijs vast te leggen in een herinneringsfonds, waar- "an de halen da gelegenheid zouden opene.» >ni ontspanning te geven aan de werkers op de stille heide. In de circulaire wordt nu een beroep op het publiek gedaan om de geste van den be drijfsleider te volgen en aldus de middelen te verzamelen om de veertig Kootwijksche gezinnen zoo nu en dan. ter herdenking aan de proefgesprekken tusschen Nederland en Indië, en bij andere gelegenheden, ontspan- ning. een kinderfeest of iets dergelijks aan te kunnen bieden ter veraangenaming van het blijmoedig, terwille van een mooi natio naal werk. gedragen isolement Bijdragen worden gaarne ingewacht door N. V. Persbureau Aneta, Den Haag, post giro 16669. BEGRAFENIS MR. J. H. VAN HASSELT Onder huitengewoon crro'ote belangstelling Zaterdagmiddag op de Alg. Begraafplaats i Haarlem het stoffelijk overschot van mr. J. H. van Hasselt, in leven voorzitter van den Rond van Eigenaren van Ncderlandsch- fndisrhp Suiker-ondernemingen, ten grave gedragen. Aanwezig waren o.a. jhr. mr. dr. A. Roëll, torzitter van hpt Koloniaal Instituut; gene raal Sniiders en de heer Plesman van de K.N I.L.Mij. de burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreac, de leden van het bestuur van den Bond van Eigenaren va- x' '-'ri'cphn SiiikeroMtleriemingen, het collngp van curatoren der Indologisehe facul teit te Leiden: generaal Snert, mr. van Gybland Oosterhoff en anderen. Aan de groeve is gesproken door Mr J. W. Ramaer, oud-voorzitter van den Bond. Uitvoerig releveerde snr-v-- hoe mr van Hasselt heeft gewerkt voor pen onderlinge samenwerking van de ondernemers toen hij inzag, dat die samenwerking neodi<aflig»s nm de onderlinge belangen te behartigen. Het was een zeer mneiliike taak. doch hij heeft zich in dp jaren 1913-1919 voortreffelijk van die laak gekweten. Van Hasselt was nok nog onder voorzitter an den Onriernemersrnnd van Ned. Indië, elke rad eeljprpn werd uit de mm-' eke- lijkheid dat de ondernemers zich onder het erneursrhap van Van Limburg S'irum moesten voreenigen Ook in deze betrekking was Van Hasselt in hooge mate actief. Spr. releveerde de Fehrunri-rirnitnire van Van Hasselt, waarin hij er den nadruk op legde, lat iedere deelnemende indus'rie. wat de aken hetrof volkomen onafhanke- i:k bliivi Het is •wppst te ondervinden dat door zün werk 'n groot onrecht aan de smkerindustrie in Indië niet gedaan is Hij was pen vriend voor eder, altijd bereid om te helpen. Zijn nage dachtenis zal dan ook in hooge eere blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1