A B Leipziger Voorjaars-Messe Leipziger Messe Nummer 2 f^edrijf, Propaganda en Omzet SOLOMITE OUWKUNDIG BUREAU Model -Woonhuizen Bezoekt de (De Nummers 3 en 4 verschijnen resp. op Maandag 10 en 17 Februari a.s.) BOUWBLAD No. 35 VOOR VOORBURG ALLEEN WONINGBUREAU „V RONESTEYN" Park Vronesteyn 61 - Tel. 78222 bij eindhalte bl. tram en station Zuid-Holl. Electr. Spoorweg Mij. Jïieutoe Hftïtëcïje Courant MAANDAG 3 FEBRUARI 1030 AMSTERDAM, 183 KEIZERSGRACHT, TEL.4765S.44073 ROTTERDAM, STATIONSWEG 37 b TEL. 11690 isoleert bespaart brandstof weert vocht dempt geluid door Regierun gsbaurat Rudolf Stegemann, Directeur van de Leipziger Baumesse G.m.b.H. In het bedrijfsleven heeft men steeds duidelijk ingezien, dat vooral bij den te genwoordig steeds toenemenden concur rentiestrijd een werkelijk voldoende om zet van goederen slechts verkregen kan worden, wanneer men de verbruikers op I "J een geschikte manier van de voortref- feljjkheid dezer goederen weet te over- s tuigen. Terwijl echter vroeger een ieder 7^« Biet goed of slecht gevolg voor zijn re- N clame zelf zorgde, is op dit gebied al- 1 i' Jengs een afzonderlijke wetenschap ont- iif staan, die op energieke wijze toegepast dient te worden, om tot succes te gera- ken. De oorspronkelijke vorm der reclame 1 was wel de propaganda per brief, later uitgebreid tot de verzending van pro- gpectussen en brochures. Toen daarna de vaktijdschriften in aantal en betee- kenis toenamen, bovendien de dagbla- den althans voor een gedeelte meer dan locale verspreiding kregen, maakte de reclame zich ook van dit propaganda- 2 middel meester en wel met gevolg. Want met behulp van couranten en pe- riodieken werd het mogelijk met de pro- 1,'paganda tot in de fijnste kanalen van het bedrijfsleven door te dringen, ge- zien het feit, dat er zelfs bladen bij wa- ren met een oplaag van meer dan Z.100.000 exemplaren per dag. Heden zal niemand meer de groote economische Z beteekenis van dit soort reclame ont- wi kennen. Intusschen is evenwel met zekerheid gebleken, dat zij alleen nog onvoldoende js, daar toch de mogelijkheid ontbreekt, 16 de artikelen zelf te toonen en aldus de jrbruikers van de koopwaardigheid te 24 tertuigen. Me; [en heeft geprobeerd, door middel van entoonstellingen dit doel te bereiken, rai daar altijd tevergeefs. Het karakter f 'an een tentoonstelling blijft steeds min meer representatief en behoudt iets daaiselijks. Inderdaad zal zij een groo- en kring van bezoekers trekken, waar- chijnlijk op de eerste plaats uit' de tad, waarin de tentoonstelling geves- Ligd is, of uit de naaste omgeving. daar het blijft een indruk voor een- naai, die gewoonlijk al te ras met de entoonstelling zelf weer verdwijnt. Bo- enal heeft een tentoonstelling het na- eel, dat men het geëxposeerde goed min me r aan zichzelf overlaat, daar het ijden maandèrilangen duur van een entoonstelling natuurlijk te ver zou aan, onafgebroken werkelijk goede des- undigen ter toelichting af te vaardi gen. Gewoonlijk gaat het zoo, dat de expo nerende firma's alleen prospectussen eerleggen; in het gunstigste geval 5 'ordt een ondergeschikte kracht, die ylooit in staat is, aan den vakman een 7i olledige en nauwkeurige inlichting om- rent constructie, of een antwoord op 74 ragen van financieelen aard te geven, - Is toezichthouder aangesteld, om aldus inminste de adressen van de belang- ykste tentoonstellingsbezoekers te ver- jmelen. De ervaring heeft geleerd, dat I ierdoor slechts een vrij karige oogst erkregen wordt. Wij zien daarom in de tentoonstellin- - en van het gewone type, zooals zij by [wisseling in de verschillende groote -teden van Europa georganiseerd wor- en, niets anders dan een tot zwijgen eroordeeld congres van kostbare goe- eren, die wel het rein uiterlijke too-1 en, maar niet in staat zijn, van hun in- j 7erlijke waarde te getuigen; dus een' ar representatieve verzameling, die ioi echts kort nawerkt. De eerstvolgende rnsatie doet den misschien verkregen a idruk weer vergeten. het door zijn firma vervaardigde staal. Hij plaatste zich persoonlijk voor het aambeeld en liet de toekomstige koopers de goede hoedanigheden van het mate riaal met eigen oogen waarnemen. Het was de beste weg, die het huis Krupp men. Dit geschiedt in de overtuiging, dat er geen plaats ter wereld is, die een zoo nauw contact met den kring van verbruikers mogelijk maakt. Zoo is om slechts een voorbeeld te noemen de Italiaansche marmer-industrie bijna voltallig op de Leipziger Bouwvak-Mes- se vertegenwoordigd. Ook heeft de Fran sche glasindustrie met gunstig resultaat aan de Messe deelgenomen. Engeland, Oostenrijk, Portugal en Spanje zijn even eens aanwezig. Onder deze omstandigheden wil het mij toeschijnen, dat het zoo nabijgele gen Nederland aan de Leipziger Messe en vooral aan de bouwvak-afdeeling Luchtfoto van-de Technische en Bouwvak-Mes se met zijn zeventien reusachtige hallen tot wereldreputatie bracht. En deze weg is ook heden nog de aangewezene. Alleen hebben handel en industrie in den loop van de laatste decennia een ruimer arbeidsveld gekre gen, zoödat zij nu; ongeveer de geheele wereld omvatten. De goedkoopere trans port gelegenheden en de tot het uiterste opgevoerde techniek der verkeersmidde len hebben alle grenzen vervaagd en het mogelijk gemaakt, op groote afstanden te werken. Het is nu voor den industrieel on doenlijk geworden, de propaganda op deze, ik zou willèn zeggen primitieve wijze te beoefenen en toch kan hy aan het oude, zoo gezonde princiep van de rechtstreeksche relatie tusschen vervaar diger en verbruiker vasthouden. Leeds vóór eeuwen heeft althans een gedeelte van den Duitschen handel, ge leid cloor het inzicht, dat deze verbin ding slechts over een centraal punt in stand gehouden kan worden, de in het hart v^n Europa gelegen stad Leipzig uitverkoren om de groote verzamel plaats voor den goederenruil te zijn. In het jaar 1497 heeft Keizer Maxi-miliaan het privilege van de Leipziger Messe door een oorkonde bekrachtigddoor alle beroeringen der eeuwen heen is zij in stand gebleven en voortdurend groo- ter geworden, totdat zij nu min of meer alle denkbare voortbrengselen omvat. Sedert tien jaren hebben wij nu ook de groote Technische en Bouwvak- Messe in Leipzig. Voorzeker een jonge Welke weg moet dan gevólgd worden, werkelijk tastbare resultaten" te be ien? Het is niet altijd noodig, dat men op 3'lts nieuws zint. Dikwijls bergt juist (^et verleden geschikte middelen, die Rechts een met inzicht gekozen wijzi as ing behoeven, om tot het begeerde doel i rt i leiden. Er was een tijd van den „koninkljj- ir. koopman", waarin de leider en be- y] tter van groote ondernemingen, het iet beneden zijn waarde achtte, de re- jl$ tie met zijn afnemers op rechtstreek- 79 he wijze persoonlijk te onderhouden. Het is nog slechts ettelijke tientallen jl\ 'ren geleden, lat de eigenlijke stichter an de firma upp er zelf op uit trok öj' i van plaats tot plaats nieuwe afne- i lei s verwierf, Rudolf Stcgeman, Regierungs Directeur der Leipzi onderneming en toch heeft ook deze tak van de Messe reeds wereldbekendheid verkregen. Niet slechts, dat koopers uit alle werelddeelen daarheen trekken, om bouwmaterialen, bouwconstructies of bouwmachines te zoeken, neen, evengoed beginnen ook de buitenlandsche bouw stof-industrieën in de Leipziger Messe met demonstraties van j belang te stellen en er aan deel te ne- meer attentie zou mogen wijden dan tot dusver het geval was. De Hollandsche bouwstof-bedrijven vervaardigen waar devolle producten, die niet alleen van beteekenis zijn voor het eigen land,, maar bij doelmatige propaganda ten minste een Europeesch, wellicht zelfs een wereld-afzetgebied kunnen verwer ven. Wanneer men bedenkt, tot hoever Dr. phiL et jur. Ralmund Kohier, Directeur van het Leipziger MessamL in het buitenland (niet alleen in Euro pa, maar tot in Zuid-Amerika toe) de voortbrengselen van Duitsche ceramiek via de Leipziger Messe zijn doorgedron gen, wanneer men zich voor oogen stelt, dat de baksteen-industrie in Leipzig be langrijke relaties verworven heeft, dan ligt het voor de hand, dat ook de Ne- derlandsche bedrijven van de Leipziger Messe gebruik dienen te maken, om door uitbreiding van den export hun omzet te vergrooten. Er is geen andere verzamelplaats van zoo groote wereld-economische beteeke nis als de Leipziger Messe. De scherpe concentratie binnen een tijdsverloop van weinige dagen, dooi de aanwezigheid van alle technische bedrijfsgroepen, maakt de Technische Bouwvak-Messe tot een middelpunt voor fabrikanten en verbruikers uit de geheele wereld, waarbij de omstandigheid, dat gelijk tijdig ook de algemeene Messe gehouden wordt, van groot voordeel is. Daarbij moet men niet vergeten dat bedoelde Technische Messe, die in het jaar 192S door 500.000 vaklieden werd bezocht, nog slechts aan het begin van haar ont wikkeling staat, al gaat het dan in de laatste jaren met groote sprongen voor waarts. Heden zijn overal ter wereld de vakmenschen er van doordrongen, dat men in het voorjaar en den herfst naar Leipzig gaat, om het beste van het bes te te zien. Voor producenten en verbrui kers is dus een vast milieu aanwezig, dat in tegenstelling met de ten opzichte van tijd en plaats steeds wisselende tentoonstellingen zekerheid biedt van een doeltreffenden goederenruil en daarmede van een grooteren omzet. Interessante Demonstratie. Vorige week werd aan liet Oostblok, op bet terrein van de gemeenterein #'ng te Delft, een interessante demonstratie gchou den. Door de N.V. „Solomite" te Rotterdam, werd ten overstaan van gemeentelijke- en brandweer-autoriteiten, vele architecten, aannemers en bouwkundigen uit Delft eti van elders, aangetoond de groote waarde het artikel „Solomite,,. Dit zijn platen van geperst stróp, die in een dikte van 3 i 5 c.M. worden gefa briceerd, welke gebruikt worden zoowel voor binnen- als buitenmuren, alsmede voor vloer- en dakbedekking. Het weegt aan weerszijden bepleisterd, slecht 80 IC. G. per M2. Daardoor kan men bij den bouw met lichtere fundeeringen volstaan want 1 M2 steenmuur weegt, ongeveer 400 IC.G Door toepassing van dit materiaal lean men op bouwkosten ongeveer 20 be- paren. Ook het "isolatie vermogen is bui tengewoon groot. Een wand van solomite staat te dien opzichte gelijk aan een 55 c.M. dike baksteenmuur. Een van de grootste voordeelen is dat het artikel vrij wel onbrandbaar is. Om dit te bewijzen was er van solomlet ■«en vierkanten ruimte gemaakt die een kamer moest voor stellen. Aan de binnen zijde was deze afgepleisterd. Van buiten was ze onafgewerkt. In deze ruimte heeft de firma geruimen tijd een groote hoeveelheid hout met petro leum gedrenkt laten branden. Het arti kel vatte echter geen vlam, werd zelfs niet door het vuur aangetast. Het had geen ander gevolg dan dat het pleisterwerk zwart blakerde. Aan de buitenzijde werd met een smelt- vlain die een hitte van 12000 ontwikkelde tegen het artikel aangespoten maar ook zoo was er geen sprake van vlam vatten Alleen de oppervlakte, schroeide min of meer. Zoo gauw echter was de vlam niel weg, of het vuur doofde onmiddellijk. Door den explicateur werd ook de bij zondere aandacht gevestigd op het gebruik voor huizen met platte daken. Door het groote isolatievermogen heeft men dan zomers geen last van de hitte en 's win ters weert het de koude. Aan hei eind werd door een stucadoor het ruwe artikel bepleisterd. Deze bewer-. king leverde al "evenmin moeilijkheid op De bereiding van dè speeie wijkt wel eeri-' igszins af van de in Holland geldende verhoudingen, doch het is geen bezwaar om hiermede te breken. De prijs van het artikel varieert van 1.65—1.85 per M2. voor de 5 c.M. platen en 1.35-1.55 per M2 voor die van 3 c.M. De noteering houdt verhand met het kwantum dat men gebruiken kan. Wat de toepassing aangaat, In het huiten- land maar ook in ons land wordt reerls veel gebruik gemaakt van solomite. In Rot terdam wordt er op het. oogenblik een re mis9 van opgetrokken voor de electrische trant, waarvan in „De bouwwereld reeds een afbeelding heeft gestaan. Het verwerken stelt geen bijzondere eischen als droog houden van het artikel, anders gaat het onaangenaam ruiken. De demonstratie werd met veel interes se door de aanwezigen gevolgd. De directeur van de N. V. Solomite dankte aan het eind voor de ondervonden belangstelling. GLAS IN LOOD IBID 1 Ill GEËTST GLAS H.V.I. BMfiZMIs ilasmduslüE OUXSTRAm >15-111113 R'OSM-TEL. 52T04 Illllllllllllllllllllilllinillllllllia ANNO 1896 RECLAME DECORAT Duurzaam Concurreerènd SCHUURMAN 5 COORS Exerciliestraal 25, R'dam, Tel 10411. LOODGIETERS- EN SANITAIREWERKEN J. F. GALL Jr. 00STEIN0E 96 TELEFOON 55180 „KA-KA-WI" SCHOORSTEENKOPPEN (Belc) l Geen rookplaag meerl Vraagt Brochure KA-KA-WI. N.V. Handelsvereeniglng v.h. HENRI HUINCK ALEX IMH0FE ROTTERDAM I lUDniiiiiuiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiii 's-GRAVENHAGE voor het maken van plannen en uitvoering van werken, zoowel nieuwbouw als verbouw. Adviezen Hinderwet Taxatie en Administratie voor Huizen, enz. Accurate en spoedige uitvoering. O. FLES Architect. Copernicusstraat 255. mnHnniiiinniunnmnnniTni Een der -laatste afleveringen van „In- nen-Dekouation", Darmstadt, is geheel gewijd aan de proefnemingen-met het bouwen van modei-woonhuizen, werk- en speelplaatsen, als onderdeel van de „Werkbund'-tentoon itelling, die dit jaar te Breslau werd ge houden. De. bedoeling was natuurlijk niet. om een en ander weer af te breken, wat gewponujk het lot van een tentoonstelling is, maar wel om alles voor een la,ter constant gebruik te laten staan. De proefneming bestond hierin, dat ver schillende „'architecllen'ëlk' Voor -zich een goede oplossing zochten', zoowel voor het ex als het interieur, waarvoor de volgende ar chitecten zich inspanden: prof. Rading, prol Scharóun, Lauterbach, Hadda, Moshamer, Efféhberger, Lange, -Konwiarz, Vinecky e.a. Edith Rischowsky geeft een overzicht van alles wat er te zien is en terwijl ze enkele karakters teekent, goèft ze haar tevredenheid daarover te kennen. Alles staat wel zëer in hét' teeken van de „Neue Sachlichkeit"; siervormen ziét men evenmin aan de meubelen als aan de gevels Bij de buitenarchilectuur overheerscht d? horizontale lijiy de kubus wordt hier en daar door een halfrond onderbroken of eindigt er in. De dpken zijn allen vlak, de gevels wit gepleisterd, de ramen hoog en breed; licht en lucht worden er niet geweerd. De meube len zijn gehouden in een minimum van een voud en zijn dikwijls van gebogen stalen buizen vervaardigd. Arch. Lauterbach schrijft in een kort ar tikel, dat de vrees voor leegheid en kaalheid cnvonnen en we nu voor alles verlangen lllllllllllllllllllllllllllllllll!IIUIII!!!lllllllllllllllllllllll!lllllll!ll||II||[| naar ruimte, licht, soberheid en rust Dr. Dessauer, die schrijft over de Metar physiek van de Techniek, speurt in dit laat ste iets bijzonder moois. Dat komt tot ons in vormen, die het zichzclve kiest en waaraan wij ons denken hebben te onderwerpen. Prof. Adolf Rading, die zelf ook een proef leverde, voorziet een woongemeenschap, af zonderlijke woningen in een gebouw, maac mot. gemeenschappelijke daktuinen, werk- plojatsen, speelplaatsen, enz. Een en ander zal er toe leiden, dat het „nieuwe wonen" iij'aelsbi'eed zal verschillen van het tot heden gevolgde. V. schetst hoe te Breslau ook een tehuis werd gebouwd voor ongehuwde mannen en Vrouwen, waarvoor tot nog toe alleen maar „gemeubileerde kamers" beschikbaar waren. Ten slotte schrijft arch. Hadda hoe er zich in de huisvesting een- algemeene ommekeer heeft voltrokken. Vroeger, överlacIeD kamers met den mensch als slaaf zijner woning, thans ruime kamers met eenvoudige meube len, die aan den mensch ondergeschikt zijn, w. 40*1^ welke gehouden wordt E tQ* ElJr van 2 tot 8 Maart voor de Algemeene Vakgroepen 2 12 Techniek en Bouwbedrijf 6 Textielgoederen 2 6 Sportartikelen. LEIPZIGER MESSE is de eerste en grootste ter wereld;.zij is van het hoogste belang voor Handel, Industrie en het Bouwbedrijfin den meest uitgebreiden zin. De LEIPZIGER MESSE geeft U een overzicht van den enormen vooruitgang der techniek en van de nieuwste vindingen op elk gebied. Volledige inlichtingen worden op aanvraag ver strekt door den honorairen Vertegenwoordiger van het Leipziger Messamt: H.l.VAÜ D[R BORG. Singel 116. Amsterdam.Tel.423S5 en den Secretaris voor Nederland: I. H. 6RAÜH, Schiekade !8I, Rotterdam. Iel. II4GB. Illlllllllllllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllliilllllllllllillllllllllll 'en typisch Fransch oordeel over - de Fransche Moderne Kunst Voor het Genootschap NederlandFranki rijk hield M. Léon Deshairs een tweetal interessante voordrachten over de Fran-- sche décoratieve kunst, meubilair en architectuur van de allerlaatste tijden. Rulilmann neemt volgens hem een eere* plaats in onder de kunstenaars van dezen tijd. Zijn scheppingen zijn van een ver-! fijnde gratie, die eiken Eranschman dieri baar is. Echter heeft hij, zoowel als de an-> deren, de wending ondergaan, welke zich' na de tentoonstelling in 1925, overal in de kunst, deed gelden Een bijzonder kenmerk van deze laatste periode is het uitsterven van de ornamentiek in de meubelkunst. Zij werd verdrongen door een spaarzame toepassing van geometrische figuren. Dit was de laatste concessie, die aan haar ge daan werd in dezen triomftijd van de no- bele-vorm-zonder-meer. Deshairs betreurt dit ten zeerste en hoopt de terugkeer van de ornarnentale versiering nog te zullen be leven Zijn hoop kan gegrond zijn, want de groei, in spiraalgang, gaat in versneld tempo. De stemmen van het gilde Corbusier Mallet—Stevins zijn zeker tot sterking hier van: „Bouwt niet te solide, opdat dé nieu we geest van morgén niet gebonden zal zijn aan ons werk van heden". Voorkomt, dat zij opgescheept raken met „quelque chose démodée". II faut que tout passé etc. Het oude liedje, dat steeds weder nieuw blijft mogelijk in versneld, tempo. Op naar de Leipziger Messe Dit nummer geeft onzen lezers een keur van lectuur omtrent de Leip z.ïg e r-M esse geschreven door alleszins bevoegden, nl door diverse Leiders der Messe zelf. Voor onze Leipzigcr-Mcsse-reis van 1 tot 7 Maart zijn nog enkele plaatsen voor deel* nemers beschikbaar. De reis naar Leipzig wordt zeer interessant! Wordt een attractie! Wordt een evenement in uw alledaagschè leven. Wordt een studiereis! Wordt een zaken-reis! Wordt een reis voor uio genoegen! Wordt een reis, die U nimmer zult ver geten! Meldt U alsnog aan bij af deeling „De Bouwwereld" van de Rnttredammer, Goud- schesingel 105, Rotterdam. Leest „Programma" op pag. 2 van „Dè Bouwwereld" dd. 27 Jan, j.l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9