N.V. HANDELMAATU„DE VELUWE Cboe C&c&U&cfL,! Godesia Geysers vul vnae/t Een mijlpaal in ons Bedrijf. ^lectriciteit in de Huishouding Qe preventieve Geneeskunde SELDEN beschikbaar LEIPZIGER MESSE SCHEEPMAKERSSTRAAT, DEN HAAG. BOUWBLAD PAO. 4 No. S3. MAANDAO 3 FPFWIAPI 1930 N.V. Rotterdamsche Fijnhouthandel LINKER ROTTEKADE 101-102, OTTERDAM - TEL 12474-4035* Eiken - Teak - Mahonie - Beuken - Triplex, enz. Het zou verkeerd zijn, wanneer men de fiüectrificatie van de huishouding eenvoudig als een mechaniseering van de huiselijke bezigheden zou betitelen. Zooals vroeger de wastechniek de olielamp alsmede den kolen- baard ging vervangen en aanvankelijk als •vreemdeling in de huishouding gold, is het nu de electriciteit, die de huishouding de vooruitgang van de moderne techniek deelachtig maakt. Is het electrische licht reeds sedert lang ook het licht vL „kleinen man" en tot iets vanzelfsprekends geworden, men weert zich echter nog tegen de invasie van electrische apparaten in de huishouding. Naar het heet zijn deze over bodig of alleen voor bemiddelde kringen be stemd. De industrie bewijst echter met een groot aantal uitstekende voortbrengselen de doelmatigheid van de electrische energie, die zoowel in haar gebruik als in haar uit werking veel universeeler is dan eenige an dere vorm, die tot dusver aan de huishou ding dienstbaar werd gemaakt. De beste demonstratie van de vele toepassingeu, die «net electrische apparaten voor de huishou ding mogelijk zijn, wordt gegeven op de Technische Messe. Daar toch zijn alle fir ma's van naam in het „Huis der Eiectro- techniek" en de hallen 5 en 6 tot een af- eonderlijke groep vereenigd, zoodat de bezoe ker op gemakkelijke wijze met de nieuwste •vindingen in kennis kan komen. Dit zal ook tijdens de eerstvolgende Technische Messe, die van 2 tot 12 Maart gehouden wordt, het geval zijn. Niet alleen de industrieën, maar ook de electriciteitsbedrijven trachten het gebruik Sran electrische apparaten te bevorderen door SO liter, een electrischen kookhaard en een voldoend aantal stopcontacten bestaat, woningen zonder centrale verwarming zijn bovendien voor de badkamer twee straal- kachels aanwezig. De electrische huishouding zal meer op haar plaats zijn, naarmate de industrieën billijker fabriceeren en de koopkracht van de stroomverbruikers toeneemt. Doch het is reeds nu niet meer voor tegenspraak vat baar, dat de electrische huishouding bij een gezonde tariefpolitiek van de electriciteits- bedrijven financieel althans niet nadeeliger is dan andere methoden. Dit is ook bewezen door een proef, genomen door het „Elcktri- citats-Verband-Gröba", - dat in - Königsbruck een nederzetting van-350 huishoudingen elee trisch heeft ingericht Elke woning heeft een electrischen kookhaard, met en ook der braad- en bakoven,, terwijl bovendien 1/3 gedeelte dér huishoudingen met wi water-reservoirs is voorzien. Men bevestigt ook hier, dat de tot nu toe opgedane onder binding geheel bevredigend is. Hetzelfde geldt voor onderzoekingen, door Oscar von Miller in München en in Schwandorf, doch boor een definitieve beoordeeling moet hier nog het eindresultaat afgewacht worden. In verband met het bovenstaande* is licht begrijpelijk, dat aan de vervaardiging van electrische apparaten voor de huishouding bijzondere zorg wordt besteed. Het spiegel beeld van deze productie is de Technische Messe te Leipzig, want alleen zij geeft een erzicht van alle nieuwe vindingen en ver beteringen uit den laatsten tijd. Vraagt men zich af, welke electrische ar tikelen voor de huishouding het belangrijkst Bloemenvaas en fruitschalen, vervaardigd in de „Porzellanfabrlk F. Thomas", Marktred- wits, behoorende tot het concern van „Porzellanfabrik Ph. Rosenthal Co. Akt. Ges." zullen worden, dan is allereerst de kook haard te noemen en vervolgeus het warm water-reservoir, dat in verschillende soorten in den handel wordt gebracht. Hiervan is drukautomaat de duurste, omdat deze, daar aan den normalen waterdruk blootge- zwaarder van uitvoering moet zijn. Ook voor alle andere apparaten als stofzui gers, boenders, koffie- en theemachines, i-erwarmingskussens, naaimachine-motoren m electrische strijkijzers groeit de belang stelling en is er steeds iets nieuws te zien e Technische Messe in Leipzig. r r 3e instelling van speciale tarieven. Bij een enkelvoudig tarief voor verlichting en an dere doeleinden ontstond natuurlijk het be swaar, dat de electriciteitsrekening te hoog werd, daar juist die andere doeleinden een groot stroomverbruik veroorzaken. De electrische huishouding is thans niet langer een waagstuk, want zij berust op practische ervaring en niet op theoretische [bespiegelingen. Aanvankelijk had men de in lAmerika bereikte resultaten ten voorbeeld, die echter niet zonder meer voor Europee- sche toestanden in aanmerking kwamen. In Duitschland hechtte men daarom veel v de aan de in Schweinfurt gedane beproevin gen, waarbij al spoedig bleek, dat het trouwen tegen de electrische keuken geheel misplaatst was. Zeer gunstig is het resultaat der onderzoe- fciugen in de nederzetting „Römerstadt" te Frankfurt a/Main, welker uitslag in het be gin van het vorige jaar bekend was. In ^Römerstadt" zijn totaal 1220 woningen, waarvan de electrische inrichting over het algemeen uit een warm-water-reservoir van Porselein op de Leipziger Messe door Dr. A. Zoellner, Marktredwitz. U wenscht te vernemen, wat Nederland- gche bezoekers van de Leipziger Messe voor belangrijks kunnen zien op het gebied van porselein. Ik meen dat juist Nederland, door zijn fconorairen vertegenwoordiger van de Leip ziger Messe, den heer H. J. van der Borg, Amsterdam, met de Messe ten nauwste ver bonden, bijna nog beter weet dan ik wat .daar te koop is. De geheele Duitsche porseleinindustrie, die gebruiks- en luxe-porselein vervaardigt, bijna de geheele porscleinindustrie uit Tsje cho-Slowakije, in lateren tijd ook porselein- iabrieken uit Japan, Frankrijk en Zwitser land, zij allen exposeeren op de Leipziger Messe en de Nederlandsche zakenman vindt daar feitelijk al hetgeen aan porselein ge maakt wordt Zooals Goethe zegt, is het iets kenmer kends van een tentoonstelling, dat zij op één plaats bijeenbrengt hetgeen vlijtige han den van een geheel land, meermalen zelfs !van de geheele wereld, tot in de verstgele- gen werkplaatsen vervaardigen. In dit op zicht valt ook geheel in het bijzonder de Leipziger Messe te waardeeren Niet slechts de reeds ingeburgerde artike jen kunnen hier in ordelijke rangschikking bezichtigd en vergeleken worden, maar bo- penal ook de nouveauté's, die hier in groote hoeveelheden haar intrede doen. Dit schijnt mij voor de Hollandsche markt het belang rijkste. Gelijk zelden een ander volk, is Neder land met één koenen nik naar de moderne begrippen omtrent vormgeving en versiering overgegaan, in tegenstelling met België. Frankrijk, Italië, Spanje cn andere landen Juist de Leipziger Messe is de plaats, waar al hetgeen aan moderne dingen gemaakt wordt, het eerst heenkomt, om zich een plaats op de markt te veroveren. Een vooruitstrevend volk als het Neder landsche zal daar een keur van artikelen pinden, die aan zijn smaak en wenschen toldoen. De toeneming der bemoeiingen van de overheid op sociaal-hygiënisch gebied heeft velerlei oonzaken. Hoe samcngestelder de maatschappelijke verhoudingen worden, hoe grooter de bevolkingsdichtheid, des te meer zullen nieuwe behoeften zich naar voren dringen, welke door de overheid, voorgelicht door hygiënisten en andere deskundigen, op juiste wij'ze moeten worden bevredigd in het welbegrepen belang der Volksgezondheid. Deze te dienen, beteekent vergrooting van volkskracht, volksgeluk, verbreiding van cul- tureele begrippen. Samenwerking van overheidsbemoeiingen en particulier-initiatief is thans wel de meest gezochte vorm voor het gestelde doel: Voor komen van ziekten, te bereiken. De preven 'eve geneeskunde wordt hier vooropgesteld. Wanneer men de strekking nagaat van de geschriften en boeken, die de persoonlijke, de individueele gezondheidszorg behandelen, dan treft den opmerkzamen lezer, dat de schrijvers stilzwijgend veronderstellen, dat de-genen, voor wie de raadgevingen bestemd de beschikking hebben over een VOLDOENDE WOONRUIMTE eenvoudig voedsel, friseh water, goede lig ging enz. Zonder deze meest eenvoudige 'hulpmiddelen, zonder een zekere mate vaii welstand achten zij al wordt dit veelal niet onder woorden gebracht de toepas sing van deze maatregelen onmogelijk. De voorschriften om lang in goede gezondheid te leven kunnen samengevat worden enkele regels: goede woning, juiste voeding, gezonde arbeid, reinheid van lichaam zeden. De eerst genoemde twee kunnen gekocht worden. Een hygiënisch ingericht huis kan ongezond worden door onverstandig bewo- worden de ramen steeds gesloten ge houden, het licht afgesloten door dikke gór dijner., kamers met inventaris niet vrijgehou den 'van stof, schimmels, insecten; worden slecht trekkende kachels gebruikt, hokken te veel personen in de woning samen dan blijft in korten tijd van het naar de eischen der gezondheidsleer ingericht perceel niet •eel meer over. Dan staat men versteld, hoe het mogelijk s, van een frisch huis in korten tijd een muf riekend, uitgewoond, vervuild cn be rookt „krot" te maken. Men moet een deel van het proletariaat i e e r e n te leven. Wie nooit met mes en 'ork gegeten heeft,begrijpt niet, dat de „be schaafde" met eenigen afschuw naar de van vet druipende vingera kijkt De voorschril ten van de persoonlijke gezondheidszorg kunnen echter pas opgevolgd worden, wanneer de middelen daartoe aanwezig zijn: ontbreekt het servies, dan kan de tafel niet gedekt worden; en eerst indien het aanwezig is, kan geleerd worden, hoe vork en mes moeten worden vastgehouden en gebruikt Zoo gaat het over de geheele lijn ook met de woning. Ofschoon dus de beteekenis van de indi vidueele zorg niet onderschat mag worden, is toch het primaire, dat van haar toepas sing eerst sprake kan zijn, indien de hulp middelen ter beschikking staan. Het is noo dig om deze eenvoudige waarheid nog in deze tijden neer te schrijven, omdat nog niel ieder inziet, dat bij de tegenwoordige samen gestelde maatschappelijke verhoudingen de eenling betrekkelijk zelden in staat is, zich in de omstandigheden te plaatsen om hygië nisch te kunnen leven. Het is de gemeenschap, welke te hulp moei komen in de zor„ voor goede woningen, wa OORZAAK EN GEVOLG. Neem twee zaden van een zelfde plant, van dezelfde grootte en vorm plaats het eene in goede aarde, in het licht, geef op tijd water zaai het tweede exemplaar in schralen grond, in een donkeren hoek van de kamer dan zal uit de eene kiem een forsrhe groene plant zich ontwikkelen, ter wijl uit de andere, volkomen gelijksoortige en gelijkwaardige, een geel dwergproduct groeien zal, zoo weinig op het eerste voort brengsel gelijkend, dat men nauwelijks ge looven kan, dat zij uit gelijkwaardige zaad korrels ontstonden. Dit alles is veroorzaakt, niet door verschil in erfelijken aanleg, doch door verschil levensvoorwaarden, die beider deel werden, door verschil dus in uitwendige vloeden. Niemand vermag de beteekenis van de om geving, waarin de mensch van jongsaf ge plaatst is, te peilen, De opvatting, dat bij het proletariaat meer geestelijk en lichame lijk minderwaardigen worden geboren, is een aanmatigende, en in strijd met geschiedenis wetenschappelijke waarneming. De stam- hoornen van tal van patriciërs zijn er om het tegendeel te bewijzen. Uit de worstelende ..ondermassa" worden strijd staalt krachtige figuren geboren, en omgekeerd ziet men vaak de nakomelingen der bemid delden te gronde-gaan. Met vol vertrouwen kan men te dien opzichte alle sociaal-hygië nische maatregelen nemen, mits men tevens den strijd aanbindt om_ den ontaardenden armoede-invloed te weren en te velde trekt tegen onbehoorlijke woningtoestanden. Dit besef is aanleiding geweest dat ons blad wekelijks zijn lezers tracht voor lichten op het gebied van den woningbou' Bescheiden in den aanvang, is het ons m gen gelukken wekelijks 4 5 pagina's te geven over dit zoo gewichtige vraagstuk. Ons is verweten dat wij alle woning-bouw „goed" en „mooi" vonden cn dat commer- cieele belangen den doorslag gaven bij een beoordeeling. We verwijzen dit verwijt verre van ons. Niets is minder waar; een blik in onze af- deeling „De Bouwwereld" toont een stapel binnengekomen teekeningen den woning bouw betreffende, met verzoek deze te wil len opnemen, waaraan we evenwel om vele redenen geen gevolg kunnen en willen geven. Wat tot dusver door ons geplaatst is ge worden, kan de toets der critiek doorstaan. Dat er wel eens enkele complexen zijn ge publiceerd die uit aesthetisch oogpunt zelfs „leelijk" „onlogisch" of hoe ook genoemd kunnen worden wij zijn de laatsten die dit willen ontkennen. Maar, de woningen als zoodanig voldeden in allo opzichten aan de gestelde en te stellen eischen en was er voor ons dus geen enkel motief om opname van ..behoorlijke" woningen in onze rubriek ,J)e Bouwwereld" te weigeren. Integendeel, we deden dit gaarne, over tuigd daarmede een algemeen belang te die nen. We zullen op dezen weg blijven door gaan, in het belang van de volkshuisvesting Met .dit persoonlijk feit willen wij dit in leidend artikel besluiten. De volgende maal zullen wij de hygiënische grondslagen van den stedebouw en dat naar aanleiding van het bekende werk van Dr. L. Heyermans „Gemeentelijke gezondheidszorg in Neder- tervoorziening, rioleering, stedenbouw, stra- land in deze kolommen behandelen. Vuil Hardgrauw Een automobielhandelaar in eén onzer provinciesteden, die den bouw van een ga rage had aanbesteed, wenschte geen ge noegen te nemen met de door den aanne mer geleverde fundeeringsbteen. Het be stek schreef n.l. voor „miskleurig hard grauw waalsteen", terwij] volgens annbe steder in deze vuil hardgrauw gekocht en geleverd zou zijn, wat volgens hem een mindere kwaliteit was. De Commissie, die de partij te keurep had, kwam tot de conclusie dat deze moest beschouwd worden als miskleurig hard grauw, bestemd voor fundeering, en vol doende aan de eischen, die aan zoodanig steen gesteld mogen worden. Minderwaar dige steenen, die na lossing aanwezig raoch.en blijken, zou de aannemer vóór het opbrengen moeten uitschieten, (aannemer had zich daartoe trouwens bereid ver klaard) doch dit achtte de Commissie nor maal. Juist was, dat de fabrikant de partij had naschreven al6 „vuil hardgrauw", doch de Commissie was van oordeel dat dit be schouwd moest worden als een afkorting van „miskleurig hardgrauw, bestemd voor vuil werk" in casu fundeeringswerk); dat „vuil" hier een aanduiding zou zijn van minderwaardige kwaliteit, was volgens haar een onjuiste opvatting. Aanbesteder had er zich ook nog over be klaagd dat de aannemer niet, zooa!& voor geschreven was, een monster had geleverd De Commissie oordeelde, dat dit niet aan onwil of nalatigheid van den aannemer was toe te schrijven, doch een gevolg was van den wensch van den steenleverancier dat, overeenkomstig de laatstelijk door bij na alle steenfabrikanten gevolgde gedrags lijn, de keuring aan de fabriek zou geschie den. Het vasthouden aan den eisoh van leve ring van steenmonsters, waar dit zoodoen de feitelijk-niet mogelijk was, achtte del Commissie onredelijk, terwij] zulks niter I aard geen grond opleverde tot afkeuring der aan de eischen voldoende partij. Aanbesteder kreeg mitsdien de kosten op de keuring gevallen ten bedrage van f 225 te zijner laste. I Bouwkundig Bureau J. C. Henri 'van Ingen Rottere, am, Vlietstr. Sb. Tel. 117 4S Verzorging van In- en Exterieur Hinderwet, Drankwet en: -Alles tot het vak behoorena- leHypotheken. Rente huizen 5 landerijen 4S« öouwcredieten - Flnancieerlng - Voorschotten. B. SEVINGA Co. Essenburgstraat 71a Tal. 36566 ROTTER DAIt'. TE SCHIEDAM TEKOOPenTEHUUR: VRIJE BENEOEN- in BOVENNOIIIItCEX Alberdlnk Thijmstr., h. Mesoag- laan, waarvan de bovenwonin gen eveneens rr.ettuin, f 35. per maand. Koopprijs f 8700.— per pand. VRIJE HEERENHUIZEN a.d. Mesdag- laan te koop voor f 9000.— Te bevragen- W. ALEMAN Christ Huygensstraat 10 SCHIEDAM - Tolef. 68404 en op het werk. Zie geïllustreerde beschrijving In dit blad d.d. 23 Sept 1929. Koopt nevenstaande ar tikelen bij het vakkundig Installatiebureau S.C.DE HAAN Rotterdam, Taborstr. 26 Telefoon 13237 Voorjaar 1930 Algemeena Vakgroepen van 2 tot 8 Maart Techniek an Bouwbedrijf2 12 Textielgoederen2 6 Sportartikelenn 2 6 Uitnoodigingen, met volledige gegevens omtrent de goedkoops relsgelegenheden, enz., zijn verzonden en tevens op aan vraag verkrijgbaar bij de kantoren van het LEIPZI8ER MESSAMT te: AMSTER0AM, Singel 116, Telef. 42365 ROTTERDAM, Schiekade 181, Telef. 11466 Wijd open de kroon, Godetio G«y» lers hebben een groote-eopoeitoit Op onze monsterzolen zijn ze fa werking te zien, moor een brochure die wij U groog zenden - brengt U ook volkomen op de hoogte» N.V Hondelmeoticheppi) R. S. STOKVIS Z? Rotferdom Westzeedijk 502 Amsterdom Keizersgracht 313 Oen Hoog - Alosandertlraa' 8 Groningen Hoornschedijb 3 I Bovenstaande Badinstallaties verkrijgbaar bij H. J. TOUW Jr., Nieuwe Haven Z.Z. 20a-b Lood- en Zinkwerker Aanleg voor Gas- en Waterleiding - Gement-Mastlek Dakbedekking mat 10 Jaar garantla TELEFOON 63719 Bovenstaande Waschtafels, Baden, Badkachels, enz. verkrijgbaar bij A. HOGEDOORN Zaagmolenstraat 93 a-b, R'dam, tel. 41616 M. VAN REIüN A.Pz., Rotterdam Eleetro-Technlsch Bureau - Loodgieter - Gasfitter It zich beleefd aan voor dc levering en olaatslng van Waschtafels, Baden, Geljsers, Douches, Koud- en Warm waterleidingen. Hugo de Grootstraat 85 van Cittersstraat 8-11 TELEFOON 67062 TELEFOON 34470 J'J. JMW— Geopend 23 Januari Zie hier. ons nieuw hoofdkantoor te Den Haag, bij avondverlichting Het resultaat van onze bekende kwaliteit Boter, Margarine, Koffie en Thee HOOFDKANTOOR: ui on

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12