ZATERDAG 25 JANUARI 1930 DERDE BLAD PAG. 9 CHR. LAGERE LANDBOUW SCHOOL is een bewijs, dat er fut zit in de boeren van de Waard. Een afdeeling van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond van circa 200 leden z^t- te er de schouders onder en heeft iets ïkljjb grootsch tot stand gebracht in korten tijd. Evenwel: zij erkent met dankbaarheid, dat laaf de medewerking niet gering was. Om slechts enkele dingen te noemen. In de eerste plaats de beslissing, dat de DE SCHOOL IN ..DE WAARD" HOE ZE TOT STAND KWAM Inleiding. Ploegt de ploeger ook den geheelen dag? Opent en egt hij zijn land den geheelen dag? Neen, hij behandelt het land naar zijn aard; hij schift het zaad en strooit komijn en wikken, waar «zulks op zijn plaats is. En, zijn God onderricht hem van de wijze; Hij leert hem. ZuLks komt ook van den Heerc der heir- soharen; Hij is wijs van raad en machtig van daad. Indien de heer C. Vink, het hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te Ottoland in „de Waard" zijn inaugurecle rede bij de as. opening der school op 5 Febr. aan dit woord van Tesaja vastknoopt; dan zullen allicht enk "5 hoorders zeggen, dat het niet precies pas n klopt. Want we zijn hier niet in een streek van landbouw, doch zoo goed als ge heel van veeteelt en zuivelbereiding. En toch, niemand zou de keuze van den iekst laken, want wat voor den akkerbouw geldt, dat geldt evenzeer voor de veeteelt en voor deze mooie tak van het bedrijfsleven is het machtige en diepzinnige woord ge schreven: De rechtvaardige kout het leven zijner beesten. Dat is zoowel de constatee ring van de waarheid als het brengen van een vermaning. God wil, dat wc ook in onize arbeid ge trouw zijn; en dat we zullen bedenken, dat Zijns het vee is op duizend bergen; het vee, waarover we zullen heerschen, ja, doch in gehoorzaamheid aan I-Iem. Zijn God onderricht hem van dé wijze; 1-Iij leert hem. Dat doet God op verschillende manieren en in overeenstemming met <le we re! don tw ikkel i ng. En zoomin onder de tegenwoordige maat schappelijke verhoudingen de vader zijn kin deren de algemeene ontwikkeling bij kan brengen, welke zij noodig hebben; zoo min kan de landbouwer en veeboer volstaan niet de ervaringskennis en de praktische oplei ding. Deze gaan ongetwijfeld voorop en ze is grondslag; doch ze worden gesystematiseerd en op hooger peil gebracht, door het land bouwonderwijs; dat niet alleen het hoe, maar ook het waarom wil behandelen. Theoretisch onderwijs Is er .dan ook feitelijk altijd geweest, hoe ac- casioneel vaak ook; cursussen en avond scholen waren er al vele jaren; doch dag landbouwscholen zijn pas in de laatste ja ren opgericht. Die van Klaaswaal was één der eersten; en ze bestaat nauwlijks zeven jaar. Doch, sindsdien is de vraag en de actie •toegenomen. Terwijl het mooie daarvan is, dat ze gedragen worden en moeten worden door het particulier initiatief, door organi saties van belanghebbenden. Dit geeft het voordeel, dat er van verstee ning geen sprake is; en dat de school aan fluit bij het leven; maar het voorkomt ik, dat er scholen gesticht worden, welker lestelijk karakter zioh niet aansluit bij het lestelijk milieu van de meerderheid der be cking. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de Overheid van rijk, provincie en gemeente zioh afzijdig moet houden, en dat de lasten geheel door dc naastbelanghebbcnden gedra gen moeten worden. Dit zou in het rijksverband onredelijk zijn. Zoo iets wordt nooit govnaagd; ook niet van ambachtsscholen, welke naar aard en strek king liet best met lagere landbouwscholen vergeleken kunnen worden. Maar de aanbouw van deze laatste gaat in de laatste jaren niet zoo vlot, als velen ge hoopt hadden. De bezuiniging spreekt ook hier een woord mee en remt. Praktisch komt het er thans op neer, dat tien scholen per jaar gesticht mogen worden :te weten 4 roomsch- katholieke; 3 Christelijke en 3 z.-g. neutrale; al of niet met een hoofd, wiens levensbe schouwing harmonieert met die van het grootst deel der bevolking. Toen men het cr over eens was, dat de Alblasserwaard recht had op een lagere landbouwschool, bleok, bij nadere overwe ging, dat in dc.e overwegend orthorlox-pro- testantsche streek een Christelijke school op haar plaats zou zijn. Niet ieder propagandist van vrijzinnigen huize wil dat reeds toegeven, maar de plaat selijke neutrale pers was royaal genoeg om het te erkennen. Daarom mag thans ee- hoopt worden, dat de school te Otto'.aml, hetzij direct, hetzij geleidelijk, aller sympa thie zal krijgen. De stichting dezer school HERRNHUT IN DUITSCHLAND. DAT TOT STAD VERHEVEN IS Herrnhut, een stichting van Graaf Zinzcndorf, dat-sedert 1722 bestaat, heeft stede-rech ten verkregen. Een flor zeldzame steden waar bioscoop, kroeg, dancing en schouwburg onbekend zijn! De Zeister Broedergemeente is een loot van denzelfden stam. Waard aan de beurt was voor de vestiging van een Chr. lagere landbouwschool. Daarna de royale beslissing van de Staten van Zuid-Holland om een derde deel fier bouwkosten tot een bedrag van ruim 9000, als subsidie te scheuken. (School en school huis zullen ten slotte ongeveer 32000 kos ten). Voorts laten de gemeenten zidh niet onbe tuigd. liet kleine Ottoland alleen subsidieert met 501) per jaar. Andere gemeenten geven b.v. 10 per leerling. Dan komt er bij, dat bet rijk feitelijk alle exploitatiekosten betaalt: salarissen, leermid delen, schoonhouden enz. Terwijl in eersten aanleg voor inrichting enz. een rijkssubsi die van 3000 is toegezegd. Tenslotte wordt een schoolgeld geheven van 5 tot 30 per jaar; zoodat men niet zoo heel veel kopzorg over dc financiën be hoeft te hebben. Als zich nu maar voldoende leerlingen aan melden. De Waard is groot genoog; en de school staat precies in het centrum. Aan de school is behoefte en het Bestuur meent, dat de. keuze van het hoofd zoo ge lukkig mogelijk is. De heer C. Vink heeft slechts op uitnoodiging gesolliciteerd en is toen met algemeene stemmen (twaalf) be noemd. Nu, hij had zijn sporen op 't gebied van 't landbouwonderwijs verdiend en vol vertrou wen ziet men hem aan den'arbeid gaan. Een arbeid, welk een zoor eigenaardig ka rakter draagt en waarover we dus in een volgend artikel zullen spreken Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN Voor het^tijdvak van 1 Febr. 1930 tot 1 Fchr. 1931 "is benoemd tot phytopatholoog aan do Landbouw Hoogeschool ir. H. van Vloten, Wagen in gen. UNIVERSITEITSCURSUS TE DAVOS. Yan 6 tot 26 A.pril dit jaar wordt te Davos de derde universiteitscur us gehouden. Op 6 April zal Bundesrat Dr. H. Haberlin te Bern in Grand Hotel Curhaus den cursus openen. In het programma de? voordrachten worden om. vermeld: Pref. Leo Polak, Groningen; Wernert Sombart, Berlijn; Guido Bortolotto, Rome; Jacques Ancel, Parys; Alfred Weber. Heidelberg, enz. STUDENTENHUIS TE UTRECHT Het nieuwe Studentenhuis te Utrecht van wege de vereeniging tot bevordering van In wendige Zending te Doctindhem zal Maandag 3 Februari a.s. wordenJ LAGER ONDERWIJS. CHR. SCHOOL VOOR B. L. O. Vijverhofstraat te Rotterdam. De Chr. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan de Vijverhof straat 97 le Rotterdam, waar minderbegaafde kindereu sinds April 1905 onderwezen worden, hoopt weldra haar 25-jarig bestaan te mogen herd enken. In verband daarmee is een aardig saam- gesteld en geïllustreerd geschriftje ver schenen om nog eens de aandacht op deze noodige en nuttige school waarvan de heer J. de Graaif het energieke hoofd is, te vestigen. Klein begonnen, is de Sohool allengs uit gegroeid tot een inrichting met zes klasse- lokalen, een lokaal voor gymnastiek on een voor handenarbeid. Velen'van de oud-leer lingen zijn al volwassen en de meesten hunner, kunnen, dank zij mede het aan ge noemde School genoten onderwijs, gelukkig in hun onderhoud voorzien. De School zelf is evenwel zoo ver nog niet, zij moet w r- stelen met tekorten, als gevolg van de vroe gere magere jaren, toen de School in 't ge heel geen subsidié ontving. Het subsidie dat later van het Rijk en dat nog later van de Gemeente kwam, was tot nog toe niet voldoende. Het Rijk vergoedt uitsluitend de minima-salarissen van het verplicht perso neel en de Gemeente doet meer dan waar toe de Wet haar verplicht. Maar de ge zamenlijke subsidiën zijn toch onvoldoende om alle kosten te dekken. Er is nu een tekort van f. 9.000, wel niet zoo heel groot, maar dat de school toch drukt. Het Bestuur zou zoo gaarne willen, ook met 't oog op het a.s. jubileum, dat deze zorg eens weg genomen werd door giften en contributies Dan kon er nog weer eens gedacht worden aan uitbreiding van het werk, bijv. van het huishoudonderwijs voor meisjes. De School geniet om haar werk een uit nemende reputatie, die door de resultaten van het onderwijs nog steeds groeiende is. Daarom kunnen we kennismaking ermee, door aanvrage van het boekje, dat bij het Bestuur (voorz. Dr. H. J. Olthuis, secr. Y. E. van der Kam) en het hoofd der School, den heer J. de Graaff, te verkrijgen is, zeer anbevelen en even hartelijk aandringen op steun i i deze i richting. SCHOOLARTSEN. Over dit onderwerp sprak op Vrijdag 24 Jon. j.l. D r. Philip J. Idenburg, var. Wassenaar, voor de vereenigde Besturen, ouders en onderwijzers der Christelijke Scholen te Delft. Spr. begon met op te merken, dat zyn onderwerp der. laatsten tijd in het middelpunt dor belangstelling stond. In de Tweede Kamer der Statcn-Oeneraal werd in November 1928 zonder hoofdelijke stemming een motie aan genomen, waarbij de Regeering werd uitgenoo- digd om overal, waar dit noodig en mogelyk was, in samenwerking met provinciën en Gemeenten de organisatie van het Geneeskun dig Schooltoezicht ter hand te nemen, ver scheidene provinciale besturen, onder welke ook Zuid-Holland, schenken aandacht aan deze zaak; in 200 a 300 gemeenten is in het genees kundig toezicht op de scholen op min of meer afdoende wijze voorzien en ook bij de ouders bestaat belangstelling voor deze aangelegen heid. Hoe is dit te verklaren? Spr. meende, dat thans ook ten opzichte van het schoolkind begon door te werken de gedachte, dat voor komen beter is dan trachten te genezen en cat mep daarnaast hpeft leeren verstaan, dat hoe eerder dit voorkomen begint, hoe grooter de kans op succes is. Het Geneeskundig Schooltoezicht is een der schakels in de keten van prophylactische maatregelen, welke er door de Overheid of particulieren ir. liet belang der volksgezond heid worden genomen. Spr. wees in dit ver band op de zorg voor de zwangere vrouw, de zuigelingenzorg, de hygiënische voorzorgen voor de schoolgebouwen, de lichamelijke oefe ning op de school, de Overheidsbemoeiing, welke gaat in de richt:ng van goede behui zing, schoone straten, vuil-afvoer, zuiver water, INGEZONDEN MEDEDEELING. Voor (GS contant en 36 maandelijksche termijnen van f 17.50 wordt deze mooie „Bender" piano Uw eigendom. Uw oude piano ruilen wij in; vraagt ons een gratis taxatie. ES GEN DIE IR INGEZONDEN MEDEDEELING. Kerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos 0' Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN kc.'rau.l Spr. beschreef daarop uitvoerig de taak van eer? schoolarts: a. ten opzichte van de hygiëne var. bet schoolgebouw; b. ten opzichte van de hygiëne van het onderwijs en de leermiddelen; c. ten opzichte van het weren van besmetting; d. ten opzichte van het toezicht op het school kind; e. ten opzichte van het geven ran advies by beroepskeuze. Spr. wees er iret nadruk op, dat de school arts niet behandelt, doch uitsluitend een raad gevende taak heeft. Bij de bespreking van elk dezer punten wer.l met tal van voorbeelden uit de practijk de nuttige werking van het Geneeskundig j Schooltoezicht aangetoond. Ook de ervaring in het buitenland, met name in Engeland, waar j het Geneeskundig Schooltoezicht op een hoog peil staat, werd ter sprake gebracht. Daarbij j bleek, dat 1/s tot 14 gedeelte eer leerlingen. welke door den schoolarts worden onderzocht, ecnige afwijking vertoonen. Tenslotte besprak Spr. nog de vraag, of het Geneeskundig Schooltoezicht het verantwoor delijkheidsbesef der ouders ondermijnt. Indien dit het geval ware. zou het daardoor veroor deeld zijn. Da ervaring is evenwel, dat dit niet het geval is. Eer het tegendeel. Her verantwoordelijkheidsgevoel der ouders wordt door dit toezicht verhoogd. Het is er voort durend op uit om de ouders er aan te herin neren: denkt eraan, dat gy verantwoordelijk zijt voor de gezondheid van uw kind. Daarom heeft dit toezicht, mits goed geregeld, recht op den harteiijken steun ook van de vooratanders der Christelijke School. Wanneer aangeklaagde partij tegenover de Centrale Commissie aannemelijk maakt, dat de omstandigheden, waaronder de over treding plaats had, van dien aard waren, dat haar billijkerwijs geen boete behoort te worden opgelegd, zal de Commissie de heffing eener boete achterwege laten, ter wijl, wanneer eventueel de stemmen over het te nemen besluit staken, nogmaal WAT EENS OP zaak ;al wordei nier- Uil HET SOCIALE LEVEN. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAAL-INDUSTRIE. Het collectief contract in de metaal industrie is voor 42.000 arbeiders van kracht. Zeer velen zullen hierdoor in loon om- hoog gaan. Begin Februari a.s. zullen met de R. K. werkgeversvereniging in de metaalindus trie onderhandelingen over een contract plaats vinden. In het thans gesloten contract met den Metaalbond, dat tot 17 Juli 1931 zal voort duren, bestaan twee groepen van werk lieden, die weder onderverdeeld zijn in drie afdeelingen, t.w. Groep A. Geschoolden van 3065 jaar; Geoefenden van 2865 j., Ongeschoolden van 2665 j.; Groep B. Ge schoolden van 29 jaar en jonger; Geoefen den van 27 jaar en jonger; Ongeschoolden van 25 jaar en jonger. Voor dezg groepen zijn er var 1430- jarigen leeftijd loonregelingen bepaald, waarbij het minimum loon voor Groep A. voor de eerste Gemeenteklasse op 60 cent voor geschoolden, 52 cent voor geoefenden en 45 cent voor ongeschoolden is gesteld, met eon minimum gemiddeld uur-inkomen van 68, 60 en 52 cent per uur. Voor de tweede en derde geméenteklasse "zijn deze «ijfers resp. voor geschoolde, geoefende en ongeschoolde -arbeiders als volgt: 2e ge meenteklasse 56, 48 en 41 cent per uur en 63, 55 en 47 cent minimum gemiddeld uur inkomen. 3e Gemeenteklasse 53, 45 en 38 cent per uur en 56, 48 en 40 cent minimum gemiddeld uur-inkomen. Deze regeling geldt minstens voor 85 pCL der in het bedrijf werkende arbeiders, zoodat er 15 pCt. uitzonderingsgevallen kun nen zijn. Voor de betaling van overuren wordt voor de laatste 2 uur vóór den aan vang en de eerste twee uur na het einde van den normalen werkdag 2-5 pCt extra loon betaald en voor de overige uren 50 pCL Voor het werken op Zon- en feest dagen wordt 100 pCt extra betaald. Ver der de Chr. feestdagen, voor zoover deze niet op een Zondag vallen met 100 pCL van het vaste uurloon uitbetaald. In het tijdvak Mei tot ultimo September zal aan de werklieden, die per 1 Januari van het loopende jaar bij een of meer le den van den Metaalbond in dienst zijn, een volle week vacantie worden gegeven. De ziekteregeling zal overeenkomstig de Ziektewet worden toegepast Vervolgens zal voor elke afdeeling van den Metaalbond een locale Commissie gor den ingesteld, waarin elk der contrac- teerende arbeidersorganisaties één verte genwoordiger zal hebben, terwijl de Me taalbond -er met 3 leden in betrokken zal zijn. Boven deze locale Commissies staat een Centrale Commissie, die uit 14 personen zal bestaan, t.w. 7 van werkgevers- en 7 van werknemerszijde waarvan 3 leden van den Alg. Ned. Met. Bond, 2 leden van den Ned. R. K. Met Bond en 2 leden van den Clir. Met. Bond. Deze Commissie doet, wanneer er in de locale Commissie geen overeen stemming is bereikt, en een klacht bij haar is ingediend, in hoogste ressort uit spraak. Zij kan de aangeklaagde partij veroordeelen om de overtreding zoo moge lijk ongedaan te maken en voorts om aan de klagende partij een boete te betalen. worpen, waarna, zoo nogmaals de stemmen staken, binnen 11 dagen opnieuw dit geval aan de orde worden gesteld in een binnen 14 dagen daarna te houden vergadering der Commissie, die alsdan voor dat punt zal wc».'en aangevuld met den Dekten der Orde van Advocaten te 's-Gravenhage of eon door «Tezen naij ewezen rechtgeleerde. Deze zal door de Voorzitter tijdig in de gelegenheid worden gesteld zich van de aanhangige zaak op de hoogte te stellen. In deze vergadering wordt aan de leden dei- Commissie en aan den rechtsgeleerde de gelegenheid gegeven over de zaak het woord te voeren. De Commissie kan be sluiten het onderzoek te heropenen. Staken over dezelfde aangelegenheid de stemmen opnieuw, dan is de stem van den rechtsge leerde beslissend. PROT. CHR. BOND VAN MELKSLIJTERS IN NEDERLAND Onder groote belangstelling was deze Bond te Delft in jaarvergadering bijeen on der leiding van zijn voorzitter, dc heer P. G. Broekman, die de vergadering met gebed opende. In zijn welkomstwoord begroette hij den secretaris van de afdeeling Delft van den Chr. Middenstand, die in een weder woord zijn sympathie en steun aan de afdee ling ter plaatse toezegde. Na de jaarverslagen en de begrooting kwa men de voorstellen der afdeelingen aan de orde. Het beleid van het hoofdbestuur en de iruhoud van het orgaan werden goedgekeurd. De iruhoUd van het orgaan moet verband houden met dc Christelijk sociale beweging en daarnaast met de dingen van vak en be drijf. Aldus werd vastgesteld Vooral over art. 32 van het Mclkbesluit, en over de „Standaardisatie" van melk, ontspon zich een interessante discussie. Besloten werd om deze punten, die oni des tijds wille niet konden worden afgedaan, te behandelen in een besturen vergadering, die spoedig zal worden bijeengeroepen. De vergadering werd op gebruikelijke wij ze door den Voorzitter gesloten. LANDARBEIDERSLOONEN IN FRIESLAND In het Noordelijk gedeelte van de Friescho Gemeente Tietjerksteradeel zijn de loonen en arbeidsvoorwaarden voor de periode 12 Mei 193012 Mei 1931, in gemeen overleg tusschen de afdeeling van de Fr. Mij. v. Landbouw eenerziids en de Ghr. en „moder ne" landarbeidersbonden anderzijds, aldus vastgesteld dat het minimumloon voor een volwaardig vasten arbeider 22 per week plus emolumenten zal bedragen. Het uurloon van de losse arbeiders zal van 1 Mei tot 1 November 35 cent per uur, de andere maan den 30 cent per uur bedragen. Voorts is ir het contract een week vacantie opgenomen. Het hooiersloon zal 5 wéken 25 per week bedragen, plus volle kost 25 Januari GEBEURDE: 25 Januari 1885, dus vandaag 45 jaar geleden, ging door Europa de treurmare, dat Karthoem was gevallen en de Engelsche be- zittingen van de stad en haar aan voeder, generaal Charles George Gordon, door de derwischen, onder le'ding van den Mahdi, Mohammed Achmed, waren omgebracht Mohammed Achmed behoorde tot die bi] uitstek Oostersche figuren, die door hun. handelingen, of door hun levenswijze in vloed weten te krijgen op een bevolking, welke, heel spoedig., tot fanatici wordt op- gezjwierit. Het ngrijpen van vreemde mogendheden in de binhenlandsche aangelegenheden van Egypte had een groote reactie bij de bevol king verwekt. Egyptische officieren, widens bezuiniging ontslagen, stonden aan het hoofd van de opstandelingen. Onder de of- fic eren dient vooral genoemd te woruen Arahi Boy, een ionge officier, die weldra de leider werd. Men demonstreerde voor het paleis van den Khedive, niet het gevolg, dat twee Euroneesche ministers werden ontsla gen en Arahi Bey tot min ster van oorlog word henoomd. De Engelsche minister Gladstone moest nu wel optreden ter Ivschemvng van de Euroneanen. die zich in den Soedan haddm gevestigd. Generaal Gordon, den vroegeren gouverneur-generaal van Soedan, werd door de Engelsche regeering ongedragen schoon- sch'n in Soedan te maken. Gordon vfstigde zich in Khartoem, om de stad tegen de aan vallen van den Madhi te verdedigen. Mei> -1884 veroverde de Mghdi Barharije en drong al meer en meer on om Karthoem te belegeren; hij sloot directe verbinding tusschen Egypte en Karthoem af. Tpn slotte wist hij de stad te oms'neelen. Engeland zog eindelijk te laat het gevaar voor Kar thoem en de Euroneanen in deze stad in. Men zond hulptroepen onder Wolsetev. doch de toebereidselen waren zóó moeilijk, dat eerst in October de orranarsch der troepen van Wadi Haifa begon. Bovendien .was het door de o verst room in- gen van den Nijl heel moeilijk vooruit te komen en mpn kwam te Karthoem aan toen het te laat was. Op den 25sten Januari hadden de dpnvischen een stormaanval gedaan. Kar thoem werd genomen. Gordon rand. al strij dende. den door' Geheel Soedan was in han den van den Mahdi. De Europeanen, die zich nog in Soedan bevonden, werden ver moord, of als slaven verkocht. VEELBETEEKENENDE SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN Op hetzelfde oogenblik, dat in Londen de Vlootconfcrentie geopend werd, koos de „Glo rious" voor het eerst zee, een Engelsche kruiser, die verbouwd werd tot vliegtuig- moederschip. Het gevaarte ziet er uit als een enorme bedreiging! DIE ZIJN LEVEN VERLIEST Door T. P. RIKSEN Ook Mien kon zich tengevolge van den toe oudsten Hemenden bloei van het bedrijf van haar man gemakkelijk bewegen. Al was dit onte- «j genzeggelijk grootendeels te danken aan de zoo onverwacht ontvangen erfenis, toch be hoefde ze, wat bet maatschappelijk leven betrof, gec.n spijt van haar huwelijk te heb- Ieder, die eerlijk wilde oordeclcn, moest het Van Eekeren nageven, dat hij zijn voor- spoed in zak onverdiende. Vakkundig onder- 115 legd, bekwaam, om aan het hoofd van een zoo bedrijf te staan, ontging hem niets, wat zijn Y\'i zaak ton goed» zou kunnen komen. Geen z::u moeite achtte hij te groot, or een order te Verkrijgen, maa'- nog grooter was zijn nauw geztheid om zijn fabrikaat onberispelijk af te leveren. van er znn nuisw 't Was meer dan eens gebeu d, dat een j wiite had ziin mc klant een door hem besteld meubelstuk bracht, gelachen reeds in oogenschouw had genomen en goed zoo parmantig tpg Het lag voor de hand, dat de menschen Wim tegen de kunde van zijn vader opzag, haar gezin verkeerd beoordeelden, want hoe zij ouder wordende, meer en meer be- zelfs haar eigen zuster had zij. hoe vertrouwe lang in het bedrijf bleek te stellen, en, voor lijk ze met elkander omgingen, nooit deel- de keuze gesteld, zonder ee.ni.ge aarzeling genoote van haar intieme moeilijkheden ge- het vak van zijn vader als datgene koos, maakt, omdat deze niet zoozeer haar zelf waarin hij de meeste ambitie haa. dan wel haar man raakten en zij mededeel-1 Dat was het, wat Mien Van Eekeren zich zaamheid in dat opzicht ongeoorloofd achtte weieens afvroeg, of haar niet te laat de Hoofdzakelijk werd haar zorg veroorzaakt schaduwzijde van die verhouding was op- (11 door den toenemenden angst, waarine- gevallen, of ze haar man er wel tijdig op de zij de Verhouding van haar man tot haar had gewezen? Wim, gadesloeg. 't Was zoo moeilijk een juist oordeel te ;er wel, dat anderen de eensge- vellen, een onpartijdig standpunt in te ne- zindiheid van vader en zoon roemden en de- men ,maar nóg moeilijker, bijna onmogelijk ze. een navolgenswaardig voorbeeld achtten, was het, er met haar majn over te spreken. Mc ar !-"T>dcn ze, evenals zii, den achter- Hij begreep haar niet, kón haar niet negrij- grond der dingen? Zagen ze de gevaren? jen, omdat hij ten eenenmale blind wasvoor Vermoedden ze, waarop deze verhouding on- de gevaren, welke zij zoo duidelijk zag, als herroepelijk moest uitloopen? 't Was niet de grauwe, rusteloos voortjagende wolken zoo zepr het heden, dan wel de toekomst, welke haar verontrustte. Ze gaf toe. dat zij den toestand niet altijd donker had ingezien. Van jongst» f was i op een in het oog loopende wijze op •n vader gesteld geweest Toon hij nog o*i de lagere srtiool bij stormweer. Van Eekcren kon, als dit onderwerp tus schen hen ter sprake kwam, zeirs bitter grie vond zijn. „.Talcerschheid is een heel leelijk kwaad vrouw, je moet er voor waken", Kon hij dan zeggen. Kon T pijnlijker verwijt zijn? Was ja- tien. e'f jaar, zat hij eiken mid- loersohheid de drijfveer van haar waarsrhu- schooltüd. in het kantoor van ziin j wen' Waarvan ze zich ook te beschuldigen in huiswerk te maken, en heel dik- j had. daarvan zok"r niet! Dat kon ze met dc 1 ziin moeder, als ze haar man thee i hand op het hart verklaren. liet kereltje, dat daar) Zou het aniwhomven" van de goede ver ader in den standhouding, welke tusschen vader en zoon gekeurd, terwijl Van Eokeren, het daarna voor hem veel te grooten bureaustoel zat, bestond, haar gelukkig ki als vakman nog eens beziende, een klein net a's z'n vader: met de nen achter het Ze gevoelde dit verwijt als gebrek ontdekte, weigerde het zoo af te le- j oor. ,.De comnagnons", zei Ds. van der Mey- veren en opdracht paf het opnieuw, maar i den altijd, als hij kwam. dan heter, te vervaardigen. In dat opzicht I Zoo tets mocht Van Eekeren gaarne hoo- gfi ke-i vu; veten tet voorheeVi p+roVkeri; in die j ren dat was immers 'iin ideaal? Ook ziin richting moest de ongerustheid zijner vrouw vrouw genoot ervan, als zi| zatr. hoe goed dan ook riet worden gezocht. |r"- twee L.' same» kord-n vinden, aoe maken' krenking ha- rer liefde. Liefde en zelfzucht waren toch tegenovergestelde begripnen! En was zij niet bereid haar e'gen geluk on te offeren, als zij daardoor d"1 van haar man en kinderen ken verzekeren? Er wjxn er v.V anderen, die arsc't waren en met recht Omdat Wim nu een maal in karakter en aanleg met zijn vader overeenkwam, bestond er toch nog geen re den voor Van Eekeren, om zijn andere kh» deren te ve'rwaarloozen? En dat- deed hij toch! Hij bemoeide zich wel met de ande ren, maar bij allerlei gelegenheden was Wim toch do eerste, de oudste, de beste. Al wilde Van Eekeren hét doen voorko men. alsof al zijn kinderen hem even na stonden, zij gevoelden het anders. Zelfs de kleine Gretha, die negen jaar was, bemerkte het onderscheid: „O, 't is Wim natuurlijk weer, die mag nu eenmaal alles", zei ze dan, haar gezichtje in een eigenwijze plooi trekkend Een antwoord te geven op de vraag: hoe haar man zoo kon handelen, was voor Mien van Eekeren niet zoo eenvoudig, want ze zou niet gaarne beweerd hebben, dat hij niet van zijn kinderen hield; dat had hij, wanneer ze eens ongesteld waren, wel an ders getoond. Toch gevoelde zij dagelijks, dat deze ver houding van vader en zoon een schaduw on het gezin wierp. Ze gevoelde zich soms als met lamheid geslagen, als ze er aan dacht, hoezeer haar taak, wat betreft de op voeding der kinderen, bemoeilijkt werd, hoe gering de invloed moest zijn, welke op dJ" manier van haar woorden en lessen uitging Naarmate haar kinderen ouder werden, zag ze dit gevaar duidelijker voor zich. Aan alerlei dingen toch bemerkte zij. dat de kin deren verstandelijk, ontwikkelden, niet zon der meer aannamen, wat hun gezegd werd, maar de woorden hunner ouders aan lnin de «ten toetsten Haar man scheen ten opzichte van den i w al ij ken invloed, welk® van hem op rijn kinderen uitging, met blindheid geslagen, en dit verwonderde Mien temeer, daar hij toen op ander gebied met een helderen blik was begaafd en scherp te onderscheiden wist Bemerkte hij er dan niets van, hoe Lena en Jan en zelfs de jonge, kinderen hem b6 •deelden? Zag hij dan nooit de blikken I van verstandhouding, als- hij eens merking maakte, of een raad ten beste gaf? Dat haar vrees niei denkbeeldig was en er -wJ degelijk gevaar bestond, dat de andere 'Wieren f,P eon verkeerd pad zouden gera- ken, daarvan was Mien overtuigd; ze had er immers de bewij 'en va'?. Nc-g niet zoo Igeleden, 's middags cider het dankgebed, Urteg se plotseling de ;'wA»chte, dat er iets niet in orde was. Ze "vyjnvaé de oogen en zag, hoe Jan, door op zijn vader te wijzen en gezichten te trekkken trachtte do kleinen aan het lachen te bren gen, hétgeen hem wonderwel gelukte. Ze ontroerde, toen ze zag, dat er niet de min ste eerbied hëerschte; moesten'de kinderen op die wijze niet tot huichelaars opgroeien? Zeker, na dien tijd was ze meer opmerk zaam geworden en een dergelijke oneerbie digheid had ze niet meer bespeurd. Welke waarde moest ze echter aan die schijnbare aandacht heolitcn? Als ze eens in een meer opgewekte stem niiirg was, trachtte ze zich wet gerust te rtellen met de cedachte: het ziin mcr kin- derail, ze beseffen niet altijd wat ze doen maar die uitleg bevredigde haar toch niet Haar vertrouwen in de kinderen had een ge voeligen knak gekregen en steeds kwam het. bange vermoeden terne, dat haar gezin een of ander onheil te duchten stond. Wanneer de gedachten zich in haar ver- Bi'oaigvuldigden, werden de zorgen haar dik .vijls te groot; ze zag dan zoovele bezwaren, welke ze onmogelijk aJle verwerken kon, dat bange vertwijfeling haar aangreep en diep uit haai- hart de \erzuchttng oprees: ..O Hoera! wat moet er van ons worden?" Want immers de moeilijkheden des levens schenen op zulke oogenblikken zoo talrijk. ?.e vroeg zich dan af, hoe hot op den duur moest gaan. De kinderen werden ouder, steeds rnepr zouden de gebreken van hun va der en moeder in het oog vallen. Het wat» oen proces, dat doorwerkte en het einde zou zijn althans zóó zag zij het dat de Kin deren alle achting en eerbied voor hun va der en moeder zouden verliezen en net ge loof hunner ouders vol afschuw den rug zouden toekeeren- Daar kwam nog hij, dat ze zich ook over j Wim bezorgd maakte. Van natura-had hij j een nobel karakter, maar Mien TOid, dat hij de laatste jaren veranderd was en niet »n zijn voordeel. En ook hierin zag ze de nadeelige gevolgen der manier van doen van haar man Dat hij vertrouwelijk omging met zijn oud sten zoon en h«m, .naar mate hii meer en meer ji, het hediSif thuis.gerankte, tn ver schillende aangetegen heden raadpleegde, vond ze zeer begrijpelijk, maar onmogelijk kon ze goedkeuren. «Int Van Eekeren Wim in re7o'c.>}iap en aan tafel, waar hij zelf bij was, prees. Bovendien was het een crewoonte van haar man. ook in tegenwoordigheid der kinderen menschen uit het dorp. predikanten en ker- keraadsleden, te heoordeclen, of ook wel be- lachelijk te maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9