ZATERDAG 25 JANUARI 1930 iDE BLAD P.'.G. fi GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DE HEER SPENDEL HERDACHT VOORTZETTING DER REPLIEKEN B. en W. zien van repliek af 11ET LOT DER VOORSTELLEN Aon liet begin van de gistermiddag ge- Ihouden raadsvergadering ter voortzetting van de behandeling der begrooting, lieeft de Voorzitter, terwijl de raadsleden zioh van bun zetels verhieven, eenige woorden ge wijd aan de nagedachtenis van het Donder dagavond plotseling overleden raadslid, den heer H. W. Spendel. De Burgemeester sprak als volgt: Door de ontzettende gebeurtenis van gis teravond, die tot ons allen heeft gesproken, y.ijn de gedachten aan het werk, waarmede wij bezig waren, op zij geschoven. Zelf wa nende over het wel en wee van onze ge meente met hoog gezag te beschikken, werd ons getoond, hoe wij rusten in hooger hand en hoe ons geschiedt naar den grooten Wil, die het al bestiert, op Zijnen tijd, naar Zij nen wil. Het nietige tegenover liet groot sdie, het tastbare van ons materieel be staan tegenover het onvatbare en zoo vaak onbegrepene van Gods koninkrijk. Niet on begrepen door dien mensclienzoon, die in üetterlijken zin uit ons midden gedragen ,werd. „Non omnis moriar" had hij nauwe lijks beleden of daar werd ziel van lichaam gescheiden, maar gescheiden om voort te leven. Zoo in het harnas te sterven, zoo den raad van uitverkorenen van het volk, zoo héén te gaan te midden van een gevoerd pleidooi voor het hoogere in ons leven, zoo te sterven met die erkentenis op de lippen, dat wij onderworpen zijn hoogere machten en ons daarnaar richten mogen, ontneemt aan den dood het af schrikwekkende, dat teekent zoo duidelijk dat en waarom wij in den dood berusten mogen. Toch blijft er groote smart en zielepijn ïrij hen. die in den heer Spendel een man. een vader verloren, en dit vervult ons met innig medelijden. Aan deze gevoelens zal Spr. namens den Raad tegenover de nage laten betrekkingen uiting geven. Maar ook in den kring van den Raad zal de heer Spen del gemist worden. Geen onzer overtrof hem in belangstelling voor de gemeenteza ken; weinigen hebben die warmte van ge voel, hebben die gloeiende overtuiging als wij die bij den overledene mochten opmer ken, zoo vaak hij meende in het krijt te moeten treden voor vele en voor velerlei belangen. Met ongerustheid zagen wij, die zijn- kwaal kenden, hoe hij in zijn vervoe ring soms te ver ging voor iemand, voor wien alle opwinding gevaar beteekent. Helaas zijn en dat is toch ook weer be wonderenswaardig juist zijn heilig vuur, zijn hartstochtelijke overtuiging de oorzaak geworden, dat hij op eigen belang en op eigen gezondheid niet lettend, zich liet mee- Bleepen om heftiger te denken en te spreken danhijop zijn leeftijd dragen kon. Zoo stierf hij voor zijn overtuiging. Spr. herinnert u-oi het werk van den heer Spendel in drie belangrijke commis sies^ die vain de Lichtfabrieken, de Finan ciën en Fabricage en hij besluit: Onze Raad, ja onze gemeente is hem veel dank verschuldigd voor veel toegewijden arbeid. Hij blijft bij ons in goede en dankbare herinnering. Moge hij in vrede rusten. De heer Wilmer deelde mede, dat hij de voorstellen, door den heer Spendel inge diend, overnam. ]i Voortzetting replieken. De heer Groeneveld (s.d.) betuigt ook Damens de s.d. fractie deelneming niet het verlies van den heer Spendel, speciaal aan de r.k. fractie. Spr. bezag voorts nader wat B. en W. aan zijn adres hebben geantwoord. Spr. is niet overtuigd, dat een centrale auto-garage te stichten oneconomisch zou zijn en liand- haaft zijn voorstel. Wat het o. 1. onderwijs betreft, het is daarmede niet wanhopig gesteld. Met een aanhaling in de „Nieuwe Leidsclie Courant' probeerde Spr. aan te toonen, dat het Chr. onderwijs niet zoo groote invloed op het karakter heeft Dr. van Es heeft gezegd, dat de bijzondere school regel en de openbare school uitzon dering moet zijn. Spr. is daarom bang, dat het o. 1. onderwijs bij de rechterzijde niet in goede handen is. Aan de citaten van den heer Meynen hecht Spr. niet veel waarde. Spr. verdedigt nogmaals zijn voorstel om een o. 1. school te stichten in het Haagweg- kwartier. De wethouder heeft niet tegenge sproken dat er tekort is aan opleidings scholen. In de practijk zou er geen hehoeite aan zijn. Spr. geeft toe, dat de wethouder aangetoond heeft dat de Centrale School mog niet noodig is. Spr. houdt vol dat er weinig initiatief is uitgegaan vair den Wet houder van Onderwijs Daarom heeft liet Spr. te meer verwonderd, dat liet voorstel over het bewaarschoolonderwijs zoo lang .tveg blijft. De lieer De Re ede (c.h.) vindt 't twee de deel van de rede van wethouder Goslin ga, waar het de financiën betrof, zwak. Wel heeft de wethouder op een aardige wijze Spr. tegenover zich zelf gesteld. Maar hier bij heeft hij niet de uitdrukkingen van Spr. in vorige jaren, in hun verhand, genoemd. Spr. betwijfelt wel eenigszins dat B. en W. zoo'n goede kijk op de financiën heb ben gehad. De begrootingen wijken belang rijk af van de rekeningen. Spr. vindt het niet erg dat het telkens meevalt, maar dat de wethouder zich een keer 2*4 ton heeft verkeken, vindt Spr. geen bewijs van een financieel goeden kijk. Hij spreekt als zijn meening uit, dat ook 1929 een mooi batig saldo zal aanwijzen, grooter dan B. en W. hebben geraamd. Spr. begrijpt daarom niet, dat men de reserves niet wil aanspreken voor belas tingverlaging. De winsten van de bedrijven dienen ten goede te komen aan den gewo- iien dienst, zoodat daardoor ook belasting verlaging kan worden bewerkstelligd. Het groot aantal werken, dat moet uitge voerd worden, acht Spr. geen bezwaar te gen de voorgestelde belastingverlaging, evenmin als het motief, dat Leiden niet meer credietwaardig sou zijn. Spr. verklaart zich tegen het voorstel om de opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen. Het kapitaal hier in Leiden is alles werkkapitaal. Spr. beveelt het voorstel om den belas- ïingfactor te verlagen tot 0.7 warm aan. De heer Wilmer (r.k.) herhaalt dat de opvoering van .Allerzielen" strijdt met de verdraagzaamheid. Men dient eens anders beginsel te respecteeren. Intussohen had Spr. alleen e~n den Burgemeester willen vragen hoe hij dacht over art 188 van de Gemeentewet De heer Van Eek heeft gezegd, dat Spr. elastisch is; hij wil dit aanvaarden als hier mede bedoeld wordt dat hij verdraagzaam heid huldigt De heer Van Stralen is dankbaar, dat in de eerstkomende vijf jaar zooveel wer ken zullen uitgevoerd worden, omdat dit de werkverruiming zal ten goede komen. Spr. trekt in zijn voorstel om meer werk- looze arbeiders te werk te doen stellen de Leidsche Hout. Hij zal afwachten wat B. en W. in deze zullen doen. Spr. houdt vol, dat de loonen die in dc Leidsche Hout verdiend worden te laag zijn. Spr. heeft niet bedoeld dat de kleine schildeirspatroons bij de reorganisatie geen werk zouden krijgen. Echter loopen in den winter £0 pet. der schildersgezellen zonder en T-.arom had hij het we ra aan hen wil len ooen ten goede komen. Verder wijst Spr. er op, dat de organisa ties niet in staat zijn om hun uitkeering I te verhoogen, zooals de wethouder wcnsch- ite. Daarom dringt hij nogmaals aan op een toeslag uit de gemeenteaas op de kosuit- keeriaigen der organisaties. Uitvoerig haaiueide Spr. over de wacht geldregeling. j Ten slotte verdedigde hij zijn voorstel tin .de Stedelijke Werkinrichting door reorga- |nisatie dienstbaar te maken aan de onvol waardige arbeidskrachten. Wethouder G o s 1 i n g a zegt dat deze zaak in onderzoek zal worden genomen. B. en W. nemen dit voorstel in prae-advies. De heer Van Stralen beveelt zijn voorstel om een gemeentelijk Tehuis voor ouden van dagen te stichten hij de Raads leden aan. (Applaus op de publieke tri bune.) De Voorzitter dreigt met ontruiming. De heer Kooistra (s.d.) stelt eenige vragen aan wethouder Splinter, die door de zen bij interruptie worden beantwoord. De heer K. gelooft dat men alle reden lieeft tot de invoering van een woning- beurs. Spr. betoogt dat de arbeiders die hui zen koopen, geld leenen van de Bank van Leenmg en daarna twee hypotheken nemen, waardoor ze een groote rente betalen. Er is nog een andere methode. Een maatschap- p.j koopt een straat en verhuurt de wonin gen. De huurders krijgen na eemgen ujd een schrijven dat ze uit de woning moeten. Ze willen er liever in blijven. Dan kunnen ze de huizen koopen bij wijze van huur koop. Op deze wijze worden dan huizen ge kocht. Op deze wijze wil de wethouder de welstand der arbeiders demonstreeren. De heer Kooien (s.d.) maakt eenige op merkingen over de l>a din rich ting „Zuider- zicht". Spr. hoopt dat de Raad het in deze niet met den wethouder eens zal zijn. De heer Parm en tier (a.r.) heeft er zich over verwonderd, dat de heer Schüller een principieel voorstander is van het uit voeren van werken in eigen beheer. De zaak is al eens meer besproken en toen is de kwestie gesteld niet als een kwestie van principe maar als een kwesite vam doel matigheid. In de Commissie van Fabricage dit eenstemmig in een adres uitgedrukt de rede die de lieer Schüller thans ge houden heeft reclame of partij dictatuur? Tegenover den heer Van Eek, die in de goedheid van den menseh gelooft, wijst Spr. op de gaslucht en het Sklarek-schandaal. In verband met het voorstel om een ge meentelijk Tehuis voor ouden van dagen te stichten, wijst Spr. op „een mooie bloem "an de naastenliefde", het Geref. Tehuis oor ouden van dagen op de Hooigracht. Laat do heer Van Eek eens trachten ook zulk een tehuis op te richten. Ook het voorstel om optochten toe te staan op Zondag is in strijd met de naas tenliefde, die de heer Van Eek huldigt De heer Eiker bout begrijpt niet dat een principieel bezwaar kan bestaan te- ?n een kindertoeslag bij het vierde of bij het vijfde kind, als men het over kindertoe slag zelf eens is. Wat betreft liet voorstel van de commissie voor de salarisherziening merkt Spr. op, dat het goed geweest was wanneer de leden van Georganiseerd Over leg als leden van deze commissie waren aangewezen. In het vervolg moeten ook za ken als de salarisherziening door Georgani seerd Overleg worden behandeld. De heer Wilbrink (c.h.) gaat in op enkele opmerkingen van de linkerzijde. Spr. houdt vol, dat B. en W. alles gedaan heb ben om ile werkverruiming te bevorderen. Spr. maakt enkele opmerkingen over tie werkverschaffing, waarvan hij geen groot -oorstander is. Dat de loonen jn de Leidsclie Hout door den Raad betrekkelijk laag moesten worden gesteld in verband met de Rijkssubsidie, wist de lieer Van Stralen even goed. Hij wist ook, dat de loonen zoo hoog mogelijk zouden worden opgevoerd. Spr. zal stemmen tegen het voorstel-Ver- ey over de commissie ad hoe. Spr. wil af wachten hoe deze commissie haar werk ver richt. De heer Huurman wil van het woord afzien na nog warm te hebben aanbevolen 'ï-stel betreffende verlaging van den belastingfactor. De Voorzitter deelt mede, dat B. cn van repliek afzien. De lieer Goslinga drukt er zijn spijt .er uit, dat hij zich tegenover den lieer Schüller heeft laten verleiden tot onparle mentaire uitdrukkingen. Spr. vindt in dc aard van 'het debat, dat hij met den heer Schüller heeft gevoerd, aanleiding om jortaan niet meer met den lieer Schüller m gedachten te wisselen. De heer Schüller vond hierin aanleiding om eenzelfde houding aan te nemen. Daarna werden de verschillende voorstellen stemming gebracht. Het voorstel van den heer Kooistra (wo ningbouw) werd ingetrokken evenals dat van den lieer Groeneveld (raadsstukken). De voorstellen van de heeren Van Stralen (Sted. werkinrichting), Wilmer (Sted. werk inrichting), Bosman (Sportvelden Leidsche Hout), Wilmer (Bewaarschoolonderwijs) en Verweij (commissie ad hoe) worden gesteld handen van B. en W. om prae-advies. Het voorstel van den heer Van Eek (Zon dagsoptochten) werd verworpen met 19 te gen 11 stemmen. (De heeren Bosman, Ro mein, Zitman en de s.d.) Het voorstel van dezelfde (in te stellen een centralen dienst voor de levensmiddelen voorziening) werd verworpen met 22 tegen 8 stemmen (de s.d.). Eveneens het voorstel van dezelfde: De Raad besluit het aantal opcenten, dat an de vermogensbelasting wordt geheven te brengen van 15 op 50. Evenzoo het voorstel van dezelfde: De Raad besluit: le dat. artikel I van de Regeling betref fende de tarieven voor de levering van gas door de stedelijke Fabrieken en Gas en E'ectricitejit aldus worde gewijzigd: De prijs van het g-s te Leiden wordt, ter keuze ven den verbruiker, bepaald naar een der vnippnde tarieven: Aarief a: voor de verbruikers, die het gas over den gewonen meter betrekken, 8 cent per M3.; voor de muntgasverbruikers 9 cent pea- M3.; tarief b: le voor iederen verbruikte M3. voor de verbruikers, die 't gas over deai ge wonen nieter betrekken, 6*2 cent, voor de muntgasverbruikers T'/o cent: 2e bovendien een vast recht per maand van f 0.75; dit recht is ook verschuldigd in dien geen gas wordt verbruikt; tarief c: le voor iederen verbruikten M3. voor de venbruikers, die 't gas over den ge wonen meter betrekken, hx/z cent, voor muntgasverbruikers bl/> cent: 2e bovendien een vast recht per maand van f 3.50; dit recht is ook verschuldigd in dien geen gas wordt verbruikt. lie dat de in deze regeling vastgestelde tarieven zullen gelden voor het gas ver bruikt 11a de meteropening over de maand Januari 1930. Evenzoo het voorstel van dezelfde: De Raad zich in beginsel uitsprekend voor de invoering van de medezeggenschap voor het gemcentepersoneel, besluit B. en W. te verzoeken een onderzoek in te stellen op welke wijze deze medezeggenschap zou moe ten worden geregeld om haar invoering dienstbaar te maken aan de bevordering van de belangen der gemeentebedrijven ei nevendienstcn. Evenzoo het voorstel van mevr. Braggaa de Does en den heer Van Stralen om te be sluiten tot oprichting van een gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen. Evenzoo het voorstel van den heer J. H. Schüller, dat de onderhoudswerken in den regel in eigen beheer zullen worden, uitge voerd. Het voorstel van den heer Van Stralen: De Raad besluit tot het verleenen van 'n toeslag op de uitkeeringen der werkloozen- kassen vanwege de gemeentelijke steunver leening, voor zoover deze lager zijn dan hel bedrag dat na het uitgetrokken zijn van de gemeentelijke steiuiverleening wordt ont vangen. zulks ten bedrage van het verschil tusschen kas en steunuitkeering, werd ver worpen met 21 tegen 9 stemmen (s.d. en de heer Zitman?). Het voorstel van de heeren Huurman, Wilmer en De Reede om de opbrengst van den post inkomstenbelasting op de begroo ting naar een zoodanig bedrag te berekenen dat de vermenigvuldigingsfactor van 0.9 op 0.7 zal kunnen gebracht worden, werd a a n- genomen met 25 tegen 5 stemmen (de wethouders en de heer Wilbrink). Het voorstel van den heer Groeneveld om in het Haagwegkwartier een 0. 1. school te stichten werd verworpen met 21 tegen y stemmen (s.d. en de heer Zitman). Het voorstel van dezelfde: De Raad verzoekt B. en W. bij den Raad plannen in te dienen tot het stichten van een Centrale auto-garage met reparatie-in richting voor de gemeentelijke bedrijven en diensten, werd verworpen met 22 tegen 8 stemmen (de s.d.). De vergadering wordt daarna verdaagd tot 's avonds kwart over S. AVONDZITTING. Telefoon voor de raadsleden. De heer Groeneveld (s.d.) lichtte het voorstel toe om aan de raadsleden telefoon aansluiting te geven, met voor rekening van de gemeente een bedrag van f 18 aan ge- prekken. De post zou hiervoor moeten wor den verhoogd met f 2000. De heer Mandeis onderstreepte hetgeen de heer Groeneveld had gezegd. De heer Goslinga zeide dat de meerder heid van B.'eri W. op hét standpunt staan, dat 't niet noodig is den raadsleden een te lefoonaansluiting te geven. De heer Pannen tier (a.r.) verklaarde zich tegen het voorstel. Alles wat de raads leden uitgeven, behoeft toch niet vergoed te •orden. De heer Eikerbout (a.r.) was, nu het tarievenstelsel was ingevoerd, voor het voor stel. De heer Wilmer (r.k.) vond het een gevaarlijk precedent De lieér Wilbrink (c.h.) zal er zijn stem aan geven, hoewel hij er „gematigd" onver schillig ^egenover staat. De heer de Reede (c.h.) beval het voor stel aaai. Het voorstel werd aangenomen met 15 te gen 13 stemmen. Mevrouw Braggaar de Does (s.d.) dringt aaai op de aanstelling van een inspectrlce van politie. In verschilende andere plaatsen zijn de vrou welijke politiekrachten zeer gewaardeerd. Spr. dient een voorstel in waarbij de Raaa zich voor de aanstelling uitspreekt. De Voorzitter staat ten opzichte van deze zaak op een afwijzend standpunt Er peen behoefte aan ee-11 inspectrice. De heer Wilmer (rJc.) voelt in principe x>r deze zaak. Spr. kan niet beoordeelen of werk genoeg is voor een inspectrice. Spr. zou willen dat het voorstel in prae-advies erd genomen. Mevr. Braggaar de Does doet een ïorstel om de motie in prae-advies te ne men. Dit wordt verworpen met 19 tegen 12 stemmen. De motie wordt verworpen met 21 tegen 10 stemmen. Vol-ambtenaar Schoolarts. Bij volgno. 23i verdedigt de heer Koole (s.d.) zijn voorstel tot aanstelling van een vol-ambtenaar schoolarts naast de vier schoolartsen. Spr. gelooft dat het bestaande onderzoek, hoewel zeer prijzenswaardig, niet voldoende is. Uitvoerig lichtte spr. dit toe De Voorzitter stelt voor op het voorstel in prae-advies te nemen. Aldus besloten. Zwemmen op Zondag. Bij volgno. 266 verdedigt de heer Koole (s.d.) 't voorstel om te besluiten de besturen der beide zweminrichtingen op te dragen do zweminrichtingen des Zondags open te stel len van 's morgens 9 uur tot 11 uur en des middags van 2—5 uur. Hiertegen kunnen toch geen godsdienstige bezwaren rijzen. De uitvoering van het voorstel is mogelijk zon der meer personeel. De lieer Van Es (q.r.) heeft als hoofd bezwaar dat er personeel moet in dienst gesteld worden op Zondag. De hoer Wilmer (r.k.) sluit zich aan bij den heer Van Es. Er is geen aandrang om de inrichtingen op Zondag open te stel len. De Zondagsarbeid is hier niet nood zakelijk. De heer Wilbrink (c.h.) sluit zich bij de vorige sprekers aan. De Voorzitter deelde mede, dat de meerderheid van B. en W. afwijzend tegen over het voorstel staat Wethouder Reimeringer verklaarde zich er voor. Het voorstel in stemming gebracht werd verworpen met IS tegen 13 stemmen (de s.d. en de heeren Reimeringer, Bosman, Ro- mc'n en Zitman). Bij no. 267 drong mevr. Braegaar de Does (s.d.) aan op het aanleggen van speelterreinen, waardoor de kinderen, van de str.- t gehouden, onder toezicht het spel "toefenen. Weth. Splinter wees er op dat de Zui- derkwartior-specltuin alhaast klaar is. Aan „Zuiderkwartier" is ook medewerking ver leend. Wanneer aanvragen worden gedaan zullen deze onder oogen worden gezien. Bij volgno. 2S6 zeide de heer Schüller (s.d.), dat de aanstelling van een rechtskun dig ambtenaar bij gemeentewerken noodig was. Verder drong Spr. er op aan, dat ver schil lende straten heter worden onderhou den. Er moeten meer straatmakers worden aangesteld. De heer Wilbrink (c.h.) antwoordde op een desbetreffende opmerking van den lieer Schüller, dat de bestrating van den Rijns- burgerweg uitstekend is geschied. De heer Van Es (a.r.) geeft toe, dat er /.echte straten zijn. Spr. noemt er enkele. Gaarne zou Spr. willen dat hieraan aan dacht werd geschonken. Wethouder Splinter antwoordt dat 'n hooger ambtenaar noodig is bij gemeente- wenken. De zaak komt eerstdaags iin de Commissie van Fabricage. Spr. geeft toe, dat or achterstand is in het onderhoud ven straten. Spr. betwist, dat or geen aandacht aan wordt besteed. Twin tig straatmakers zijn dagelijks aan 't werk. In tusschen zullen binnenkort 20.000 M2. straat worden aanbesteed. De heer S s h 11 e r repliceert uitvoerig. Wethouder Splinter maakt er den heer Schüller een verwijt van, dat hij in C# Commissie van Fabricage altijd even tam is en dat hij in den Raad altijd aan het afbreken i&. Klein goed. Bij volgno. 288 dringt de heer Groene veld aan op bestrating van den Hoogen Morschweg. Wethouder Splinter zegt dat alle grint wegen de aandacht hebben. Bij volgno. 293 dringt de heer De Me y er op aan, dat de dienstregeling voor tie brugwachters gehandhaafd wowl Sommige dagen moeten zij langer werken dan de v< geschreven tijd. Wethouder Reimeringer antwoordt dat het geen zin heeft de dienstregeling te veranderen. De brugwachters zijn er tevre den mee. De heer Koole (s.d.) dringt aan op een meer hygiënische behandeling van do uri noirs De hoer Kooistra (s.d.) wijst er bij no. 325 op, dat in een pakhuis in de Agnieten- straat twee gezinnen huizen. Een dezer zinnen is uit zijn woning gezet omdat ~ze een schuld hauden van f 45, veroorzaakt door ziekte. Het hok is zelfs niet geschikt om beesten te herbergen. Spr geeft aan B en W. in overweging om dit pakhuis te sluiten. Kunnen de menschen in dergelijke geval len niet in het poll tie-bureau worden on dergebracht of kunnen niet afgekeurde hui zen worden aangekocht om hen onder te brengen. De Voorzitter antwoordt, dat dit een moeilijke zaak is. Er kan weinig menschen gedaan worden. Het pakhuis zal zooveel mogelijk in orde gehouden worden. Bij volgno. 442 licht mevr. Braggaar de Does (s.d.) haar voorstel toe om de schoolkindervoeding ook tijdens de vacantie te verstrekken. In de vacantie hebben de kinderen nog meer voeding noodiig dan in de schooltijd. Laat men bedenken, dat men niet mag onthouden aan andere kinderen wat men voor eigen kinderen wenscht. Spr. verdedigt verdei- haar voorstel in plaats van klompen schoenen te ver strekken aan de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen en de daarbij behooren- de reparatie. De heer Van Es is tegen de schoolkin dervoeding, omdat de voeding behoort tot de taak van de ouders. Misschien schieten sommige ouders daarin te kort Dan kan steun gegeven worden. Maar men moet dat niet meer gaan uitbreiden. De vacantie wordt ook gegeven voor het onderwijzend personeel. De voeding moet blijven op de school en dat kan niet in de vacantie. Spr. wijst er verder op dat de klompen een uitstekende dracht is, zoodat hij ook tegen dit voorstel is. De heer Bergers (r.k.) weet niet hoe de vereeniging denkt over het eerste voor stel van mevr. Braggaar. Wat het tweede betreft zegt Spr., dat klompen een veel gc zonder dracht is dan schoenen. De heer Manders verdedigt 't voorstel. Wethouder T e p e zegt, dat de wet met deze verstrekking van voedsel en kleeren op het oog heeft liet schoolbezoek te be vorderen. De practijk van het eerste voor stel stuit bovendien op onoverkomelijke moeilijkheden. Wat de voetbekleeding be treft zegt Spr., dat de wet niet toelaat dat uit deze post meer dan f 20 per kind mocht worden getrokken. Hiermede kunnen schoc- 211 niet worden betaald. Na repliek van mevr. Braggaar de Does werd het eerste voorstel in stem ming gebracht en verworpen met 21 tegen 10" stemmen. Het tweede voorstel ondergaat eenzelfde lot. De lieer Van Eek doet een voorstel om de vergadering te verdagen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen. Bij volgno. 474 maakt de heer Van Eek bezwaar tegen de subsidie voor de volks spelen, omdat hierbij met een belangrijk volksdeel geen rekening wordt gehouden. Het voorstel van wijlen den heer H. W. Spendel, overgenomen door den heer Wilmer, om op de be grooting een post van f 1000 te bren gen, waaruit muziek- en zang vereen igingen kunnen worden gesubsidieerd, welke tot het geven van volksconcerten zullen worden uitgenoodigd, en om een commissie te be noemen, welke belast wordt met de uit voering van dit besluit, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies, even als een voorstel van den lieer Groeneveld om ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 5000, ten einde daarmede te bevorderen het doen geven van goede volksvoorstellingen op het gebied van zang, muziek cn tooneel. Bij volgno. 511 verdedigt mevr. Brag gaar de Does haar voorstel om in plaats van een, twee gedelegeerden uit den Bli.n- denbond aan de Vereeniging tot. verbetering van het lot der blinden toe te voegen, met adviseerende stem. Wethouder Goslinga wil eerst een» rustig afwachten hoe de Vereeni- ng tot verbetering van het lot der blinden werkt. Het is niet goed om reeds dadelijk van den aanvang critiek uit te oefenen op deze ver eeniging. Na nog eenige bespreking wqpdt het voor stel in stemming gebracht en verworpen met 22 tegen 9 stemmen. De heer Eikerbout (a.r.) drong aan op vaste aanstelling van los personeel bij den Armenraad. Het waschbureau. Het voorstel van de heeren Parmentier (a.r.), De Reede (c.<h.) en Bergers (r.k.). waarbij B. en W. worden uitgenoodigd de onderhandelingen over de verdere exploita tie van het waschbureau gevoerd met eeni ge wasohindustrieelcn weer op te vatten, ten einde te geraken tot de opheffing van ge noemd bureau als gemeentelijke instelling, werd door B. en W. overgenomen, nadat de laatste zinsnede was veranderd in: en van den uitslag daarvan aan den Raad m* dedeeling te doen. Op verzoek van den heer Groeneveld dee;' STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgomeestcr cn Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. J. Schuster om vergunning tot het op richten van een sigarenfabriek in de percee- len Paradijssteeg Nos. 32 en 34. kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie H. Nos. 1877 en 1878; b. J. H. Moene om vergunning tot bet op richten van een palingruokerij in het perceel Klooster No. 26, kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Sectie H. No. 1749; c. Gebrs. C J. en P. van der Loo om ver gunning tot het uitbreiden van de waseh- inrichting in het perceel Haarlemmerweg No. 32; kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3699; d. G. Verberg om vergunning tot het uit breiden van de zuivelinrichting in het per ceel Levendaal Nos. 81S3, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie E. No. 1608; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat genocm de verzoeken met de bijlagen op de Secreta rie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 8 Februari e.k. des voormiddaps te half elf uren in hel perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen tewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in tc brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. Leiden., 25 Januari 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. BEZOEK BIJ DE STERREWACHT DE LEIDSCHE VER. TOT BEVORDERING VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Gisteravond bracht voor de tweede maal i deze maand een groep leden van bovenge noemde vereeniging een bezoek aan de Ster- re wacht alhier. Nadat de voorzitter, de heer N. de Bink, de deelnemers in deze wetenschappelijke omge ving had welkom gehocten en mede deelde, dat ,het bestuur niet alleen waakt voor de belangen op vaktechnisch gebied, doch ook de algemeene ontwikkeling der leden tracht te bevorderen, constateerde hij met genoegen dat de leden dit punt van het winterpro- gramma zeer op prijs hebben gesteld en de deelname zoo groot was, dat een splitsing in twee groepen cn twee avonden noodig was. Nadat spr. den deelnemers uit eigen ervaring een leerzumen avond voorspelde, verzocht hij don heer J. II. Kasten, die izich welwillend ter beschikking had gesteld, het beaoek te leiden, zich met de leden onder zijn hoede te mogen stellen, waarna de rondgang door de gehouwen een aanvang nam. Om van het vele interessante en wetens waardige, dat den deelnemers in de daarop volgende drie uren werd getoond en verteld, een nauwkeurig verslag te geven, zou ons te ver voeren. Genoeg moge zijn te vermelden, dat een bezoek werd gebracht aan den 21 Meter hoo- gen koepel, den meridiaan-kijker, de diverse klokken, registratie-instrumenten en oude kijkers, den koepel met den fotografisohen kijker, waar overal op voor leken zeer vattelijke wijze de heer Kasten uitleg deed. Vervolgens vertoonde genoemde heer nog de collegezaal een groot aantal lichtbeelden omtrent de sterrekunde en vergastte hij ons nog ten slotte op een populaire astronomi sche les, die niet -zal hebben nagelaten be wondering op te wekken voor dc sterrekunde cn de stcrrewacht alhier met haar staf van stoere werkers. De heer De Bink was dan ook na afloop de tolk van de deelnemers, toen hij den heer Kasten hartelijk dankte voor al datgene, wat hij deze drie uren had getoond en verteld, vertrouwende hem het volgende wintersei zoen wederom bereid te zullen vinden om andere leden te laten genieten, die zich dan zeer zeker weder in grooten getale voor een bezoek aan de Sterrcwaoht zullen aanmel den. MET EEN MES GESTOKEN. De Eerste Hulpdienst is vanmorgen uit. gerukt naar het perceel E\ ertsenstraat 44a, om geneeskundige hulp te verleenen aan Mej. S-, die door haar man in een vlaag van zinsverbijstering niet een mes in ecu dei-bovenarmen was gestoken. Ze is naar het Acad. Ziekenhuis 'gebracht om verbonden to worden. De man is in observatie genomen. GENEESKUNDIGE ZONDAGSDIENST.. De Geneeskundige Zondagsdienst wordt morgen waargenomen door de doctoren de Jager, Janssens, Muijzert, en Veldhuijzcn. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, telef. 1916. STIER OP HOL. Hedenmorgen is op de Oude Vest een stier, die naar den slachtbank werd geleid, van den geleider losgebroken en in de looppas er van door gegaan. Het beest holde een aantal straten door, achtervolgd door een nieuws gierige menigte, die het bij het oogenbltk onrustiger maakte. Op de Oude Vest liep hij mevr. T. en haar 5-jarig zoontje onders;- boven. Beiden werden licht gewond. Door middel van twee andere stieren is het beest tenslotte tot kalmte gebracht. cthouder Reimeringer eenige mede- declingen over de Gem. Ijsfabriek. Er is nderdaad terrein verloren door de oprich ting van de particuliere Ijsfabriek. Getracht wordt intusschen dit verloren terrein terug te vinden door scherper concurrentie. Er zal een auto worden aangeschaft om het ijs thuis te bezorgen bij de grossiers. De heer De Reede heeft daar bezwaar tegen. De heer Groeneveld vindt het een be lachelijke vertooning, dat de gemeente niet de particuliere ijsfabriek er onder kan hou den. De heer v. d. R e ij d e n licht de zaak nog erder toe en zegt, dat de heer v. d. Reede zich in 't geheel niet behoeft te veront rusten. Voort ging het weer nummer na num mer. Er werden nog enkele opmerkingen gemaakt, maar de stemming werd down. Ten slotte werd de begrooting z. h. s. goedgekeurd. Te 1 uur ongeveer werd daarna de verga dering gesloten, nadat nog besloten was dat -le Nutszaal zal blijven vergaderen. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (bit 1.) De gemeente Schiedam adresseert aan de Tweeue Kamer over een fout in de wet op de financieele verhouding tusschen het nik en de gemeenten. Gedep. Staten van Groningen schrijven aan gemeentebesturen over het belang van een provinciale waterleiding. Financieel weekoverzicht. (blz. 9.) Een artikel over het Chr. Landbouw onder, wijs. Bizonderheden over het collectief-contract in de Metaal-industrie. BUITENLAND «tl (blz. 2). Besprekingen tusschen Engeland cn Frankrijk op de Vlootconferentie. De „Monte Cervantes" is thans gezonken, De kapitein is vermoedelijk verdronken. Bolivia verweert zich op het Volken- bonds-secretariaat tegen de beschuldigingen van Paraguay. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor allen die Sukkelen met Verstopping ol moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten 'T PROBLEEM DER REUZENSTAP Prof. Dr. G. A. van Poelje, hoogleeraar in bestuurswetenschap aan de Handelshoojre- 'P5 school tc Rotterdam, heeft gisteravond vc.nr ie de Vereen, voor Staatkunde in de Studen ten-Sociëteit „Minerva" te Leiden ee gehouden over: Het probleem der reuzen-I" stad (metropolitan cominiiunity). De geheele theorie der plaatselijke zelf. 'a:' regeering, aldus Spr., gaat uit van de ge- meento (dorp of stad) van betrekkelijk kfei- bee ne oppervlakte en een betrekkelijk klein ge' lira tal inwoners. De zeer-grootc-stad is een product van ii tweede helft der 19e en het begin der 20stj eeuw. Zij heeft een eigen economische strut tuur en stelt haar eigen organ satorischt juridische en bestuursproblemen. Een zeil standige bestudeering daarvan vindt nq slechts -sedert weinige jaren plaats, zoodï van een oplossing, indien deze al mogelijl is, zeker nog niet kan worden gesproken. I De moderne stad en zeer in het bijzondofl de anoderne metropolis vertoont algemeen,! als men door de onthulling van de natio-l nale en historische bepaalde bijzonderheden weet heen te dringen, eenzelfde karakter; de moeilijkheden, welke men bij de bestu- deering van het groote-stadsprohleem onl- moet, zijn dezelfde, hier en elders. Dc groeiende stad stoort zich aan geen staatkundige grenzen. Overal doet zich vroe- ger of later de vraag voor, of annexatie "f van, of liever assimilatie met de omgeving gewenscht is, dan wel of langs andere we- gen naar een oplossing voor de in last en tal toenemende moeilijkheden moet worden gezocht, Bij samengroeiing van bevolkin gen zal men, gezien de willekeur, waartne'e z.g. historische grenzen veelal zijn getrok ken, wel altijd en vooral ook niet te laat tol assimilatie moeten besluiten. Als afschrik wekkend voorbeeld van te lang wachten )pr noemde Spr. Brussel. r Uitgaande van de meest karakteristiekd groote steden onderscheidt men veelal dr-fl organisatie-typen: lokale centralisatie (klassiek voorbeeld, Parijs); lokaal federalisme (klassiek voor- j beeld, Londen): tusschenvorm (klassiek^ voorbeeld. New-York.). Tegen de straffe centralisatie bestaan wel zeer groote bezwaren; toch ziet men over liet algemeen van 't federalisme een stroom in centralistische richting gaan: Weenen, Berlijn, ..kommunale Neugliederung" in hel Rijnsch-Westfaals'Che industriegebied. Zal, zoo vraagt Spr., de gecentraliseerde gemeente met interne decentralisatie de op- j lossing zijn? Na hierbij eenigen tijd stilge staan te hebben -besprak hij de moedijkhe- den bij handhaving der gcldcr.de opvattin- ,".'r gen i. z. kiesrecht, vertegenwoordiging ulere moeilijkheden. Tenslotte betoogde hij de noodzakelijkheid, dat tijdig, voordat van het vormen van een jjs lokale eenheid sprake is, ten aanr/.ien van erschillende belangen de lokale zorg zich |co iver steeds ruimere kringen uitstrekt eu jpf vees hij op de groeiende beteekenis in -«Its /erband van de doelcorporatie: bezwaren n en moeilijkheden, welke daarmede verband ugl houden. DE OPVOLGER VAN DEN HEER SPENDEL jV De opvolger van den heer H. W. Spen den Leidsohen gemeenteraad is liet in oud-raadslid de heer E. J. Coster, wonenrlepae aan de Steenstraat B BEGIN VAN BRAND. *i In het perceel Pieterskerkkoorsti huize „Maria", van de Lïtavereenieing werd gisteravond een brandlucht waargenomen. 0? onderzoek uitgaande bemerkt men, dat een nlank en een balk onder een brandende haard in een, kamer aan de voorzijde op eerste verdieping in brand waren geraakt. Door de brandweer is het vuur bijtijds gedoofd, 'n AP.73E OUDE In de Pelikaanstraat is gisteren de 84-jari-e '*a. Mej. de H. die op het trottoir liep geraakt de uitstekende lading van een h indi wagen, die moert uitwijken voor van d*-n 531 •ergesteldem richting komend De oude vrouw kwam te vallen cn brak hei ei1! linkerdijheen. Zij is door den E.H.D. naar het ie 1 Academisch Ziekenhuis gebracht. :eld APOTHEKERSKUNST Avond-, nacht-, Zondacdicnst der apothA'ió Maandag 27 Jan. tot en me'. Zon- oog 2 Febr. a.s., apotheken G. F. Itey.-t, pe Srivnstr. 33, tel. 136; A. J. Donk, Doezastr. Lil, en tel. IJ.""

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6