lliruiur ;€ritisdji' Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. HEERENBAAI WERFT NE'iWE ASOHEE'S, per kwartaal ƒ3.25 (Bcschlkklngskosten ƒ0.15) per week 0.25. pij dagelij ksche zending „7.— Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2957 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 25 JANUARI 1930 ADVERTENTlfiN: Van 1 tol 5 regels 1.17% blke regel meer „0.22% Ingez Mededer linger, van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer ..0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen VERZEKERING EN VERZEKERINGSDWANG v. Wij hebben het karakter van het ver zekeringswezen omschreven als georga niseerde voorzorg en aangetoond, dat de voorzorg niet veroordeeld kan worden, omdat zij georganiseerd werd en ge maakt tot een stelsel van redelijk en ze delijk overleg. Het is echter de vraag, of het verze keringswezen, zooals zich dat ontwikkel de tot een verzekeringsbedrijf, niet een organisatie is, welke door haar aard aanvechtbaar is, wijl de hoofdstrekking der sociale voorzorg als vervulling van een sociale roeping daarbij op den ach tergrond is geraakt. De opkomst van het verzekeringsbe drijf valt saam met een periode van een steeds voortschrijdend individualisme en heeft dit ook zijnerzijds in de hand gewerkt. De hoofdgedachte is niet, hoe bescherm ik het leven van mijn naasten tegen de materieele nooden, die de rampspoed des levens brengen kan, en hoe kom ik mijn naasten daarin te hulj), zoodat het gemeenschappelijk overleg in zekeren levenskring middelen en we gen zoekt om den nood gemeenschappe lijk te lenigen en de lasten te verdeelen. Een organisatie, welke van deze hoofdgedachte uitgaat, zal ook niets an ders op het oog hebben dan deze socia' roeping. Zij bereikt haar doel als zij in den materieeien nood harer leden kan voorzien en voegt zich naar den nood, welke het leven brengt. Daarbij is geen sprake van een commercieel bedrijf, doch „het draagt elkanders lasten' I grondwet en doel. L En nu kan men wel pogen het verze keringsbedrijf in zoo ideëel licht te stel- Jn, doch daarmede is het niet alzoo. De Verzekeraar speculeert op de individu- eele zucht tot zelfbehoud der menschen en op den drang om in dep strijd des levens zich te handhaven in zijn bezit en zich materieel schadeloos te stellen te gen rampspoed en gevaar. Hij specu leert op het algemeen karakter van die zucht tot zelfhandhaving en rekent niet vergeefs op een zoo uitgebreid getal van Verzekerden, dat het individueel belang om tegen schade gewaarborgd te zijn, niet weinig wordt tegemoet gekomen door de betrekkelijk geringe kosten, die men zich heeft te getroosten om zich ten garantie te verschaffen. Zeer zeker speelt dus ook in het ver zekeringsbedrijf een sociale factor zijn rol, doch die sociale factor rust niet in de naastenliefde of in een zedelijke roe ping tot den naaste, maar schuilt in hel feit, dat allen van nature geneigd zijn hun eigen belang te zoeken, dit zooveel mogelijk te dienen en met zoo gering mogelijke lasten. Uit een oogpunt van sociale ethiek beschouwd kan daarom het verzeke ringsbedrijf niet op hooge waardeering hopen. Het dankt zijn bloei veeleer aan een zelfzuchtig beginsel, hoewel het on getwijfeld in zijn werking een sociale functie verricht. Daarom kan het verze keringsbedrijf op gronden van utiliteit worden verdedigd, ofschoon de nuttig heid het zedelijk bezwaar niet opheft. Konden wij reeds wijzen op het feit, dat het verzekeringsbedrijf zich zoo sterk ging ontwikkelen in een periode, die wordt gekenmerkt door een toene- menden geest van individualisme en daaraan gepaard gaande materialisti sche levensbeschouwing, dan behoeft toch niemand zich er over te verbazen, dat men in godsdienstige kringen geen geestdriftige vereerders van het stelsel vindt. Niemand zal toch beweren, dat het verzekeringsbedrijf bijzonderlijk zich onderscheidt als kweekschool van sociaal-ethische gevoelens. Doch het eigenlijk bezwaar, dat men tegen het verzekeringswezen koestert ligt dieper. Men ziet daarin een kren king van de souvereiniteit Gods, die niet alleen alle dingen stiert, zoodat niets bij geval geschiedt, maar als de hoogste Autoriteit van het zedelijk le ven gehoorzaamheid aan des menschen levenswet eischt. Men ziet in het verzekeringswezen een openbaring van een Godevyandigen geest, den geest der zonde, die den mensch Gode gelijk wil doen zijn, een onafhankelijke heerschappij wil oprich ten en streeft naar de komst van het koninkrijk des menschen. Anders ge- jt| zegd, men ziet het verzekeringswee- --1 als uiting van een geest, die zich los maakt van God en Zijn Woord en de geestelijke en zedelijke banden slaakt.. In verband met den heerschenden geest, die de ontwikkeling van het mo derne cultuurproces teekent, kan zulk een waardeering niet op goeden grond worden weersproken. De antithese in den wereldstryd: Christus of de god dezer eeuw, kwam zeer bijzonder tot uit drukking in het geestelijk proces der na- reformatorische eeuwen. Begonnen met de heerschappij van het geloof in de komst van Christus' Koninkrijk, sterkte zich de vijandschap tegen God alk aan een wijsbegeerte, die opzettelijk het bolwerk der Kerk van Christus bedoel de te ondermijnen en weg, te stooten, zoo het mogelijk ware. De negentiende eeuw werd de eeuw van den revolutionairen geest, die de erkentenis Gods in de dingen van het aardsche leven verwierp en uitbande. Wat in Rusland geschiedt, is conse- kwent revolutionair. Daar tracht men het geloof in den God der Schriften uit te roeien en voert men dien strijd wel bewust en opzettelijk, daarin tevens be wijzende, dat de religie van Christus geen hersenschim is, maar een kracht Gods, bewijzende ook, dat de inrichting van staat en maatschappij naar revolu tionair princiep onvereenigbaar is met de religie der Schriften. Wie het verzekeringswezen in het licht van de revolutionaire ontwikkeling ziet en als uiting van dien geest beoor deelt, moet het ook als zoodanig veroor- deelen. Principieel gaat dan echter zijn bezwaar tegen den geest, dien hjj als goddeloos wil weerstaan. Verklaarbaar is daarom, dat iemand op grond van deze waardeering protest aanteekent tegen dien geest door zich tegen het verzekeringswezen te zetten, waaruit dan volgt, dat hij dit alleer. metterdaad kan doen door zich op gee nerlei wyze te bedienen van een verze keringsbedrijf. De wet eischt dit dus terecht. Wie het verzekeringswezen als krenking van Gods souvereiniteit ziet en persoonlijk het ook zoo gevoelt, als hij b.v. zy'n huis verzekeren zou tegen brandschade, heeft gewetensbezwaar en mag ook niet verzekeren. Men kan echter ook bezwaar hebben tegen den geest dezer eeuw en het ver zekeringsbedrijf als een vrucht van dier. geest aanzien, zonder dat men in het ge weten bezwaard is om eenige verzeke ring te sluiten. Hoevelen zullen er niei onder deze rubriek vallen? Ook zij stel len de zaak zeer persoonlijk en zij hou den zich in het geweten verzekerd, dat zij niet handelen uit opstand en zucht tot heerschappij. Inderdaad moet ook gelet worden op de persoonlijke verhouding tot en de be oordeeling van het verzekeringswezen. Allen, die bij dat wezen betrokken zijn, zy'n daarom niet noodwendig meer revo lutionair en goddeloos dan zij, die er niet bij betrokken zijn. Bovendien het verzekeringswezen is niet bij uitzondering zoozeer besmet met den geest dezer eeuw, dat het ook by uitzondering geducht moet worden. Er zijn tal van menschelijke instellin gen. welke in niet mindere mate door dien geest zijn bezoedeld, ja, welk men- schemverk zal daarvan vrij zijn? En dan is er nog een zaak. Wanneer men bezwaar heeft tegen het verzeke ringswezen op de genoemde gronden, kan men zich niet kwijten van de voor- zorgende taak door de verzekering te verachten en verder niets te doen. Een iegelijk is geroepen zijn zedelijke plicht te vervullen ook. jegens den naaste. Wil men dus en ten aanzien van het per soonlijke leven en ten aanzien van den- naaste zijn voorzorgende plichten niet vervullen door deel te nemen in een verzekeringsbedrijf, dan behoort men toch op andere wijze te zorgen. Het geloof ontslaat niet van dezen plicht en zeker niet jegens den naaste, maar bevestigt dien veeleer. En wat blijkt nu, dat aan het protest tegen het verzekeringswezen niet even redig is de Christelijke voorzorg, welke haar maatregelen treft er. organiseert in de vrije maatschappij. Een protest, dat zich verzet tegen krenking van de Souvereiniteit Gods, die men in zeker telsel ziet, mag toch in de eerbiediging van die Souvereiniteit niet te kort schie ten en zal in de werken des geloofs en der Christelijke liefde hebben te verbe teren, wat zij in de werken des onge loof s bestrijdt. En tcch ziet men hiervan zoo weinig. Men toone dan zijn geloof uit de werken en zoolang die ontbreken, kan men den broeder geen verwijt maken, die tot ver vulling van zijn voorzorgende taak geen bezwaar heeft tegen verzekering. OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIE. hage is aangekomen de lieer Te 's-Grav Pliya Vijitavoiigs, gezant van Siam te Pnriji TT et vierde artikel stond in ons blad van die tevens bij het Nederlandsche Hof is g< 1-L Zatredag. accrediteer! FILMPROPAGANDA Mot veel bombarie is dezer dagen de Rus sische filmregisseur Eisenstein in ons land^ begroet. De vrijzinnige en niet het minst de roode pers was,enthousiast en huldigde hen}, als een groot profeet. Wij dachten aan de Sovjet-propagandaf welke indertijd op de Haagsdhe Filmten- toonstelling gevoerd is; aan zoovele kunste naars in ons land, die de Russische kunst éri. de Russische leer bejubelen; we begonnen J een waarschuwend artikel te schrijven, doch hielden het vast en dachten: laat on£ even afwachten, of Eisenstein zich niet onf- popt.en ziedaar, het duurde maar heed kort. j Gelijk blijkt uit dit verslag van een lezing in Amsterdam, zooal het „Handelsblad" het gaf; Op verzoek van do meerderheid der aanwezigen zette Eisenstein nogmaals zijn standpunt uiteen, waarbij hij minder dan te voren, een blad voor den mond nam, en zich niet ontzag hoonende op merkingen te maken over het godsdien stig leven, dat in Rusland, ondanks sy stematische pogingen om hot uit te roeien, blij lebaar nog altijd een belangrijke fac tor is. Zoo vertelde hij o.a. een probaat middel te hebben gevonden om de boeren er toe te krijgen in een Sovjet-film op te treden, n.l .den pope om te koopen, opdat deze de geloovigen van den kansel zal aan sporen, de heeren uit Moskou te dienen. Duidelijker nog kwam bij het „debat" de geestesgesteldheid van den film-dicta tor aan het licht Op de principieelc vraag van den voorz. der Filmliga, of men uit Eisonstcin's opvatting niet dient te con- cludeeren, dat hij met kunst slechts com munistische propaganda bedoelt werd gepn rechtstreeksch. antwoord gegeven en toen de vraag door den secretaris der Liga, dr. Menno ter Braak, nog scherper werd gesteld, n! of Eisenstein zijn „Po- temkim" heeft gemaakt als kunstenaar of als propagandist zei hij kwasi schertsend: „Op dergelijke vragen antwoord ik niet met woorden maar met daden. Iemand die zoo iets vraagt kan ik alleen maar van zijn stoel halen*. Nog eens deed mr. Schol te daarop een poging den spotter tot een duidelijk ant woord te dwingen ,maar hij maakte zich van hem at met de woorden: „Laat de massa toch spréken". Intusschen was die „massa", waaronder zich professoren en vele bekende kunste naars bevonden, intelligent genoeg om het raadsel van de spinx tot oplossing te brengen. Er werden verscheiden verstan dige vragen gesteld, die aanleiding ga ven tot antwoorden, waaruit allengs dui delijk werd, dat Eisenstein met zijn werk inderdaad niets andei's dan bolsjewisti sche propaganda beoogt Zoo ontlokte de vraag, of Rusland te genwoordig nog buitenlandsche films importeert hem de mededeelirig, dat slechts enkele werken voor die eer in aanmerking komen, n.l. die, welke aan de communistische propaganda dienst baar kunnen worden gemaakt. „Zoo zul len wij waarschijnlijk de film Halleluja importceren. Omdat daarin de draak wordt gestoken met godsdienstige secten. Misschien heeft de piaker. van daze film het zon niet bedoeld, maar met wat ver anderde bijschriften kunnen wij er die strekking wel aan geven". Op dezen cynischen toon ging het ver der". Nogi steeds zijn er onnoozelcn, die mee- ncn, dat het communisme kunst om de kunst geeft en die op een Regcering schal den, welke op algemeene veiligheid bedacht is. Echter is er alle reden om de vraag te stellen, of de Regeering niet al te coulant is tegen filmregisseurs en cineasten, die hier alleen en uitsluitend komen om Sovjetpro paganda te voeren, waarvoor de film zich uitstekend leent. RIJKSTUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN. Bij K. B. zjjn benoemd tot lid van het Al gemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en opvoedings wezen: jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein, dsheer in het gerechtshof te Amsterdam; mej. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal, te Rotterdam; mr. H. de Bie, rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. RAAD VAN STATE. Dc eerstvolgende openbare vergadering •an de afdceling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 20 Januari 1930, des oormiddags te 10.30 uur. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de inspecteur der registratie en domeinen mr. W. W. Osinga verplaatst van Haarlem naar 's-Gravcnhage en tijdelijk werkzaam gesteld aan het Departement van Financiën. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van don Minister van Arbeid zal 30 Januari a.s. niet plaats hebben. Koning George V, die voor dc microfoon de openingsrede uitspreekt van de Londensche DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA Naar wij vernemen, zal de Groothertogin van Oldenburg, de zuster van Prins Hendrik die thans in liet Paleis aan het Woordeinde te 's-Gravenhage logeert, de eere-promotio van Prinses Juliana op Vrijdag 31 dezer, in de Leidsche Universiteit bijwonen. ONZE MINISTERS MINISTER REIJMER BEZOEKT HET IJSELGEBIED. Gister hoeft de Minister van Waterstaa' met den Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland en den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat, den hoofdingenieur van den Provincialen Water staat cn Mr. Schönfeld, administrateur van het Departement van Waterstaat, een bezoek gebracht aan do plaatsen, waar de Rijn en de IJscl resp. te Arnhem en te Doesburg kunnen worden overbrugd. Na het bezoek aan Arnhem werd eerst per auto naar Doesburg gereden en vervolgens over den Apeldooinschenweg naar Kater- veer. Voorts ging de tocht naar Nijmegen, waar het gezelschap een bezoek bracht aan hot polderdistrict „Circul van de Ooy" en den buitenpolder Erlekom, teneinde den wa terstand en de dijkverzekeringen in oogen- schouw te nemen. MINISTER TERPSTRA BEZOEKT DE R.-K. VAKSCHOOL VCOR MEISJES TE AMSTERDAM. Heel onverwacht bezocht de Minister van Onderwijs, vergezeld vtm den inspecteur- generaal, den heer H. J. de Groot, gistermid dag de R.-K. Vakschool voor Meisjes te Am sterdam. Met groote belangstelling woonde Z.Exc. de lessen in koken, huishoudkunde, wasschen cn handenarbeid bij. ZIEKTEWET DE GEMEENTE SCHIEDAM CONTRA HET RIJK EEN FOUT IN DE WET? EES ADRES AAS DE TWEEDE KAMER Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zich naar aanleiding van de door de Regie ring ingediende Technische herziening in verband mét de Wet op de f nancieele ver houding tussohen het Rijk en de Gemeenten tot de Tweede Kamer gericht ten aanzien van de bij de behandeling der Wet. blijkens het Verslag, door verscheidene leden der Kamer reeds gesignaleerde, doch toen niet tot klaarheid gebrachte fout in de Wet, daarin bestaande, dat de uitkeering voor i de eerste vijfjaarlijksche periode n et wordt J gedeeld door het aantal inwoners uit den i tijd van de daarvoor tot grondslag genomen andere gegevens, maar op een tijdstip drio jaar daarna. Deze fout wordt in bet adres blootgelegd. Daarbij wordt aangewezen, dat deze op zeer eenvoudige wijze door wijziging van drie datums, die abusievelijk in de Wet zijn gekomen is te herstellen en dat deze wijziging niet alleen het stelsel der Wet niet zou aantasten, doch dit van een zeer ernstige afwijking zou zuiveren. Verder worden de f nancieele gevolgen voor eenige der meest getroffen Gemeenten van 20.00U inwoners en daarboven aangege ven, waaruit blijkt, dat deze hoogst ernstig zijn, ja voor een aantal den vorm van een ramp aannemen. Schiedam bijv. zou dooi de sterke aanwas van bevolking sinds 1927 bij een jaarh-ksche uitkeering van f 596.819 volgens de Regeeringsopgave, een schade lijden van 15.16 pet. of f99.477; voor E nd hoven, dat het zwaarst wordt getroffen, zou dit zelfs bij een uitkeering van f 589.969 zijn 29.9 pet. of f 176.400. Adressant spreekt dan ook als zijn over tuiging uit, dat de Wet op dit punt onmo gelijk ongewijzigd kan blijven en verzoekt de Kamer haar invloed aan te wenden, dat de fout bij de genoemde Technische herzie ning zal worden geredresseerd. Voor het bakkersbedrijf is een volwaar dige bedrijfsvereeniging, ter uitvoering van de Z ektewet opgericht. Oprichters zijn: de Ned. Vereen, van werkgevers in liet bak kersbedrijf, aangesloten bij het Verbond van Ned. Werkgevers en Centraal Overleg; de Algem. Nederl. Bond van arbeidors(sters) in het bakkers-, chocolade- en su'kerbcwer- kingsbedrijf, aangesloten bij het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen; de Ned. R.-K Bond van bakkers en cacao-,choeolad - en suikerwerkers, aangesloten bij het R.-IC. Werkliedenverbond; de Nederl. Centr. Bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van loa dings- en genotmiddelen, aangesloten bij hel Chr. Nat. Vakverbond. De Nederlandsche Bakkersbond en de Neutrale Bond van personeel ,n de voeding* hedrijvpn, welke organisaties niet bij een landelijke vakcentrale zijn aangesloten en daardoor ingevolge de Ziektewet niet als oprichters kunnen optreden, lieWien toelating als lid der bedrijfsvereeniging vee- zocht. ERKENDE BEDRÏJFSVEREENIGINGEN Bij beschikking van den Minister van Arbeid zijn als 1 edrijfsvereeniging in den zin van art. ,91, eerste lid, dér Ziektewet erkend: 1. de Bedrijfsvereenig'ng voor Ziekengeld- verzekering voor het bedrijf van Beetwor- telsuikcrfabricage en Suikerraffinaderij, te Amsterdam 2. de Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeld verzekering voor de Metaalindustrie, te Am sterdam; 3. de Bedrijfsvereenig'ng voor Ziekengeld verzekering voor de Sigarenindustrle en aanverwante vakken te Amsterdam: 4. de Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeld-' verzekering voor de verbruiks-coöperaties. te 's-Gravenhage. VORDERINGEN OP HET RIJK DE INDIENING. De Minister van Financiën doelt belang hebbenden mede, dat, teneinde tijdige beta ling mogelijk te maken jjet gcwenscht is, dat alle vorderingen over 1929 ten laste van de versch llende Departementen van alge meen bestuur en de daaronder ressorteer°n- de administration, zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij het Departement, teu laste waarvan de schuldvordering komt; deze zullen, indien eenigszins mogelijk uiterlijk 30 Juni a.s. moeten zijn .ngediend De schuldvorderingen ten laste \an de staatsbedrijven zullen echter uiterlijk 15 Ivlaart moeten worden ingezonden. HOFBERICHTEN DIPLOMATEN-DINER. H.M..de Koningin en Z.Iv.H. de Prins Nederlanden boden gisterenavond een diner aan, ten Paleize Noordeinde aan de hoofden der bij Harer Majesteit's Hof geaccrediteerde gezantschappen cn hunne echtgcnooten, waartoe eveneens waren uitgenoodigd de Minister van Buitenlandsche Zaken cn me vrouw Beelaerts van Blokland. j ARNHEMSCHE JEUGD HERBERGEN EEN HSIJENOORD JEUGDHERBERG. Naar de „A.C." verneemt, is het bestuur der Stichting Arnhemsche Jeugdherbergen er in geslaagd een overeenkomst tot stand te brengen, waardoor het thans onbewoonde landhuis 1-Ieijenoord bij den Amsterdam- schen weg tot Jeugdherberg zal worden be stemd. Ook een gedeelte van het boschpark zal ter beschikking van-de Stichting komen., van de hiervoren vermelde waarden. LANDARBEIDERSWET VOORSCHOTTEN. Bij beschkking van den Minister van Fi nanciën is verleend: aan de gemeente Wervershoof een voor schot uit 's Rijks kas tot een maximum van f 3390; aan dc gemeente _Steduni een voorschot tot een maximum van f 5000; aan dc gemeente Kloetinge een voorschot tot een maximum van f 35S7; aan de gemeente Finsterwolde een voor schot tot. een maximum van f 6400; aan de gemeente Ede een voorschot tot een max mum van f 3600; en aan de gemeente 's-Gravendeel een voorschot tot een maximum van f 9921.30. INVOERRECHT OP VLEESCH DE PRIJSCOURANT. De Minister van F nanciën brengt ter ken nis \an belanghebbenden, dat de commis sie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van hei invoerrecht op versch en gekoeld vleesch de prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 kg. f 90. Paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. kg. f 45. Gedurende dc maand Februari 1930 zal mitsdien het invoerrecht voor de h erboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet BIJ LIJDERS AAN MAAG-, DARM- en STOFWISSELINGSZIEKTEN brengt het ge bruik van het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater de spijsverteringsorganen weer tot geregelde werking en vergemakkelijkt op die wijze, dat de gezonde voedingsstoffen in het bloed geraken. In beoordeelingen van gencefheeren wordt er op gewezen, dat liet „Franz-Josef'-water bij personen die te weinig beweging hebebn, van bijzonder nut blijkt te zijn. Bij Apotheken verkrijgbaar. ECHTE FRIESCHE /7Jr,xiaytïlurJIfuifa&erW pafyeD*E DE LAGER ONDERWIJS- BEGROOTING DE MEMORIE VAN ANTWOORD. In de memorie van antwoord inzake de. ondcrwijsbegrooting 1929 heelt de Minister medegedeeld, omtrent het toegevoegde over zicht van de stand- van zaken op het gebied van het lager onderwijs in Belgic, Frankrijk, Engeland. Duitschland, en Oostenrijk, dat de verkregen inlichtingen zóó weinig overzich telijk waren, dat zij nog een verwerking zou den moeten ondergaan voordat zij aan de Kamer konden worden overgelegd. De Minister van Onderwijs, deelt thans aan de Kamer mede, dat dit bewerken voor zoover betreft de salariëering geheel ondoen lijk is gebleken. Met betrekking tot het aantal leerlingen pér klasse en het aantal bevoegde en onbevoegde leerkrachten heeft hij echter een overzicht doen samenstellen. Dit is ter griffie neergelegd. ONGEVALLENWET 1921 Dezer dagen is verschenen een Kon- Besl. waarbij de gavarenclassificatie der bedrijven voor de toepassing van de Ongevallenwet- 1821 is herzien. Ook is het premietarief vast gesteld en wel op f 0.10 per f 100 loon \oor elke eenheid van het gevarencijfcr. Deze herzieningen gelden met ingang van 1 Juli 1030. In de laatste jaren werd het premietarief der Ongevallenwet-1921, geldend voor bij de Rijksverzekeringbank aangesloten werkge vers, onder bepaalde omstandigheden met 25 procent verlaagd. De Regeering heeft echter besloten, dat over het jaar 1930 geen reduc tie op bedoeld tarief wordt verleend. EEN NIEUW VLIEGVELD TE LONNEKER. De Heide-Maatschappij, aan welke het werk is opgedragen, is thans begonnen met de werkzaamheden voor den aanleg van een \licgveld in de gemeente Lonnnk^r. Voor een deel van den daarvoor bencodig- den grond, dat niet bij minnelijke schik king kan worden verkregen, zal onteigening worden aangevraagd. De werken worden uitgevoerd met werkloozen uit Enschedé en Lonneker. MAATREGELEN TEGEN KINDERVERLAMMING Een uit Brussel ontvangen telegram meldt, dat de Belgische Minister van Bin- uenlmdsche Zaken en der Volksgezondheid de hecrcn Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzit ter van den Nederlandschen Gezondhe'ds* raad te 's-Gravenhage, en Prof. Dr. IT. Al- 'dershoff. directeur van het Rijks Serolog:scii nstituut te Utrecht, in audiëntie ontving; zoo or.k den heer Dr. Timhal. directeur-ge neraal van de Volksgezondheid. Besproken en nader uitgewerkt werden de plannen om te komen tot meer samen werking tusschen Nedprland en Be|J¥ in take het prophylactische optreden ten op lachte van poliomyelitis (kinderverlam- mng). GEEFT PROEFADOESSEI OP AAN ONS uUGEAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1