HET TOEKOMSTIGE ZUIDERZEE-LANDSCHAP Radio Nieuws. r DINSDAG 21 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 ZAL DE INGENIEUR ER ZIJN STEMPEL OP DRUKKEN? ZEN MECHANISCH STUK WERK Met een eigen schoonheid VERKREGEN DOOR DE BEBOUWING Talrijk, omvangrijk en moeilijk rijn 1e jragén. waarvoor straks degenen, die de beslissing hebben betreffende de dróóg-ge maakte Zuiderzee, komen te staan. De te nemen beslissingen zijn daarom zoo belangrijk, omdat ze zoo niet voor altijd, dan todh wellicht voor eeuwen de toestan den in onze twaalfde pirovinoie beheer- sohen zullen. Eén van de vele zich opdoende vragen fc:of bij de aanleg en het in oultuur bren- {en der nieuwe Zuiderzeepolders ook re ening zal worden geihouden met aestheti- »ohe eisohen. Van vele zijden wordt de vree» geuit, dat de ingenieur geheel den doorslag (al geven. De waterstaatkundige Ingenieur toonzooveel het betreft de belangen van waterstaat en veiligheid en de landbouw ingenieur voor wat de landbouw belangen iangaait. Economische en nog een» economische overwegingen zullen, zoo vreezen velen, het eerste en laatste woord bij aile» «pro ton. Bijna in vertwijfeling vragen de min naars van het Hollandsche lands ohap- Bchoon of die' nieuwe Zuiderzeeipoklere dan een copie moeten worden van de Haar lemmermeer, wier lange, eindeloos lange, rechte wegen, met op precies gelijke af stand gelegen dwarswegen, voor vellen sen angstwekkende eentonigheid en gemi» aan Jandschaps-choon ten toon spreiden. Met tadruk vragen deze minnaars van wat schoon en mooi is of er dan niets anders fc dan economie, of men dan niet» geen oog heeft voor wat schoon is en mooi en gansoh uit het oog verliest dat de moneoh Biet eledhts een stoffelijk, maar bovenal een geestelijk wezen ia en dus hoogere be hoeften heeft dan de economie. Ook wij zijn van meentog dat de toe komstige Zuiderzeepolders zoo goed mogelijk ook Wat aesthetische behoeften betreft voor den moeten worden. Het is edhter noodig hierbij eenige dingen te bedenken. In de eerste plaats dat schoonheid een leer betrekkelijk begrip is en de apprecia tie hierbij een beteekende rol heeft. Ook de Haarlemmermeer kan men mooi noemen en wordt door velen ook mooi ge vonden. De strenge, strakke lijn welke bij ie verdeöling van heit landschap ln acht is jenomen, met de daardoor ontstane even wichtigheid van proportiën kunnen in hooge mate boeien. De doorsnijding vam de Haarlemmermeer ovor de geheele lengte met de Hoofdvaart, met aan balde zijden (een sahier nérgens voorkomende weelde) een goede verkeers weg, de op regelmatige afstand gelegen bruggen welke de beide Hoofdvaartoevcrs verbinden geven aan het landschap een bekoring van eigen soort. Bovenal is het door bijna niet* belem merd uitzicht, waardoor vooral in den zo mer, het met golvend graan bezette land schap, zich aan den horizont vermengt met de wijde ruimte, meer dan menig geknut seld schoon, een gezicht van majestteuze schoonheid- Ook de Haarlemmermeer ls mooL Bewoners en toeristen. In de tweede plaats moet onderscheid gemaakt worden tussdhen schoonheidsbe- hoeften voor bewoners en die voor toeristen. Voor de laatsten 1» afwisseling, liefst sterke afwisseling, verscheidenheid van beelden en indrukken het voornaamste wat men vraagt. Niet weinigen zijn er wie de machtigste natuurschoonheden wanneer men ze langen tijd beziet, ver moeien. Een tocht langs den Rijn van Ko- ningswinter naar Mainz is hun te lang. Tien uren de bergen om zich heen opdoe mend als 't ware uit den oeverrand der rivier is voor velen ook al te eentonig. Alleen de verscheidenhedd boeit dezul ken. Voor dozuilken zal een polder met 20 of 30 K.M. lange wegen en uiteraard op •Ikaar gelijkende schoonheid nooit een aantrekkelijk oord worden. Met de behoeften van toeristen schoon heid zal bij den opbouw van het Zuider- eeelandschap niet gerekend kunnen wor- den. Van gansch anderen aard ls edhter het aanbrengen en rekenen met de schoonheids behoeften deT toekomstige bewoners. Voor deze schoonheid is het niet noodig dat er in de polders groote afwisseling bestaat,1 indien er in de onmiddellijke nabijheid maar een en ander is, van ander aanzien dan de dingen waarin men dagelijks bezig ls. Er is geen bzewaar tegen dat dezelfde Boort dingen om de 5 K.M- b.v. terugkee- tsn;immers het gaat niet om den afwisse ling behoevenden toerist, maar opdat do bewoner iets moois om zich heen heeft, ook in de dagen -waarin het landschap Overigens bekoring mist. Het groot, gevaar voor het toekomstig Gandschapschoon komt van de zijde der- genen die aan de aesthetica een te groot vyoord willen laitcn, bij het bepalen van een en ander. Dit te veel willen meespreken, dit stel len van schoonheidsverlangens op een lijn met economische eisohen moet er toe lei den, dat heelemaal niet wordt geluisterd naar degenen die voor aesthetische edschcn opkomen. Wie op dit terrein iets'bereiken wal zal moeten beginnen met de erkentenis, dat de belangen van veiligheid en verkeer, van doelmatige verkaveling en ontwatering de primaire belangen zijn welke verzorgd mo.et.en werden en dat daarna voorzooveel dit is overeen te brengen rnet de voor noemde eisohen gezorgd moet worden bij den opbouw van het Zuiderzee-landsahap ook met kunst en schoonheid te rekenen. Een rapport In het overigens prachtig rapport van de commissie welke het Nederlandsoh Insti tuut- voor Volkshuisvesting en Stedebouw over cl.it vraagstuk deed rapporteeren, Een eigen schoonheid. Het zal zelfs niet mogelijk zijn de Zuider zeepolders een copie to doen zijn van de kleine Noord- en Zuid-Hollandsche droogma kerijen. De foto's in het rapport-Hudig van Purmer, Beemster, Legmeer en Zuidplaspol- der zijn bijna alle opnamen van de grens dezer polders. Een groot deel van het effect wordt verkregen door het ander, niet polder element, dat zich met het polderrestje tot een mooi geheel vereenigt, of juist door de dijk welke in kleine gebieden een veelbetee- kenender plaats inneemt dan in groote pol ders. Noch het knusso van het oudTIollandsch landschap, noch het mooi van de kleine droogmakerijen kan het nieuwe gebied ten voorbeeld zijn. Do Zuiderzeepolders zullen zijn een stuk mechanisch-niassaal Neder landsoh landschap, dat wel schoon kan we zen maar een eigen schoonheid moet gege ven worden. Slechts één voorbeeld. Of inem wil of niet, bij de nieuwe Zuider zeepolder zal men maar één Nederlandsch voorbeeld kunnen volgen namelijk de Haar lemmermeer. Behalve andere eischen welke aan de dijken gesteld moeten worden, zal het landschap ongeveer copie van deze to* dusver grootste Nederlandsche polder moe ten worden. Wie nu iets bereiken wil voor het lamd- schapschoon zal aan moeten wijzen wat er verbeterd kan aan het Haarlemmermeer- beeld in de nieuwe polders. Indien de oommissie-Hudig zich op dit beperkte standpunt had gesteld, zou ze meer bereikt hebben dan nu waarschijnlijk het Een van de mooie wegen in de Haarlemmermeer, wordt deze eenvoudig» waarheid wel eens over het hoofd gezien, ad moet er onmid dellijk bijgevoegd dat op menig ander punt het gewensdhte,. practischeInzicht aanwezig bleek. Om met een paar voorbeelden aan te duiden hoe sommgiien de meest voor de hand liggende eoonomasclhe eischen willen verwaarloozen, noemen we het pleidooi dat we eens hoorden om er toch voor te zorgen dat niet zulke diepe slooten in het nieuwe Zuiderzeegebied zouden komen, met weinig water er in,want dat bet toch zoo schilderachtig is, kanneer 'het water tot aan den bovenkant der grasberm kab belt en het zulk een mooi effect oplevert: de grijze weg, de groene berm en het blau we waterr op gelijke hoogte schitterend in de zon. Dwaze verlangens. Wie iets- verstaat van- la.ndbouw-behdef- ten, verstaat dé dwaasheid van zulk een verlangen, omdat zoo hooge waterstand een van de belangrijkste voorwaarden voor vruchtbaarheid: een goed ontwaterde bo dem, met voeten treedt. Even dwaas is het verlangen om ln het nieuwe Zuiderzeegebied geen rechte wegen aan te leggen, maar telkens van richting veranderende. Dit kan natuurlijk ook niet. Behalve verkeersbezvvaren tegen de/» krom heidsbevliegingen, is zulks ook een 'groot bezwaar rnet het oog op de verkaveling Door niet rechte wegen krijgt men allenei, vooral met machines lastig te bewerken landerijen. Deze twee voorbeelden zijn met veel andere, even onpractisdhe raadgevin* gen te vermeerderen- Dergelijke verlangens zijn uiteraard niet voor inwilliging vatbaar. Met schoonheids idealen kan alleen gerekend worden, in dien men ze in orde laat volgen op de economische eisohen. Pietgeen echter bin nen dat raam kan geschieden behoort dan ook te gebeuren. DE ZUIDERZEEPOLDERS ZULLEN EEN MECHANISCH STUK WERK BLIJVEN. Bij het bespreken van het landschap- schoon der toekomstige Zuiderzeepolders, sar men in het oog dienen te houden dat zulk een gebied geheèl onderscheiden zal blijven' van de diverse soorten Nederland sche landsphapschoonheden welke we in ons vaderland bezitten. Een van de vele ver diensten der oommissie-Hudig is dat men in 't reeds eerder genoemd rapport op dat vele schoon's weer eens de nadruk heeft gelegd' en door allerlei sprekende foto's dit heeft verduidelijkt. We noemen daartoe de foto's van den weg tusschen Oud-Ade en Rijpwe- tering, de Hoogeveensche weg te Benthui zen, de Veenkade bij de Dongersluis, de Freeseweg tusschen Oude- en Nieuwe-Wete- ring, de opname bij Leidschendam, de weg tusschen Wilnis en Oudendam, Oostvlietweg te Stompwijk, Zuideindsohe weg bij Delt- gauw, de foto's van Nieuwerkerk en Oud- Ade, de Kralingsche Plas en vele andere. Dit alles is echter grootendeels door de natuur gevormde schoonheid, dikwijls schil derachtig mooi, maar zoo nooit te verkrij gen in het Zuiderzeegebied. he sluiting van den Wicringermeerdijk. Detê foto werd genomen eenige dagen vóór de geval ral zijn. Nu zijn ln het op nlchzelf zeer lezenswaard rapport een massa dingen bij eengebracht, die men met genoegen verza meld ziet, maar die voor richtlijnen voor den opbouw van het Zuiderzeegebied geheel waardeloos zijn. Daardoor blijft het rapport wel een superieure bijdrage als verzameling van Nederlandsch landsohapschoon maar streeft het voorbij aan het doel: aanwijzin gen geven voor de nieuwe Zuiderzeepolders. Wie het schoon van de Zuiderzeepolders wil dienen moet zijn opmerkingen ais "t wa re maken onder 't hoofd: Eon verbeterde Haarlemmermeer. De elementen van een polderlandschap zijn de wegen, vaarten en ander water, dij ken, boomen, huizen en dorpen. Deze „gege vens" zijn ,het materieel waarmeue ïeuer \Verken inoet Voorzoo ver" redenen van e eni gerlei economisch en aard zich aaar niet te gen verzetten moeten de genoemde „gege vens" gebruikt worden om de nieuwe pol ders zoo mooi mogelijk te maken. De wegen zullen recht moeten blijven, om reeds eerder genoemde redenen. De eenige afwisseling die hier gebracht zou kunnen woruen is breeder of smaller weg met om gekeerd smaller of breeder grasberm. Voorts in gediffireniieerdo beplanting, zoowel wat houtsoorten betreft als de plaatsing kort naast den weg midden op den berm of aan den slootkant en vakken zonder beplanting. Boomen of boutgewas aan twee zijden van den weg zal, hoe schoon zulk een dubbele rij boomen ook. moge zijn, niet toegelaten uiogeu worden. Aan ue zijde van.eiken weg mout de Zuid-Uost tot Noord-Westkant onbe- piant blijven en boomen en ander houtge was mogen dus alleen geplant worden aan de 'Nooru-West tot Zuid-oostelijke zijde der weg. 'iwee economische redenen, waarvoor de aestiieticus misschien zijn schouders op» haait, maar die elk practicus van groote be- teekenis acht, verzetten zich tegen boomen aan de Zuid-Üost tot Zuid-Westelijke zijde der wegen. In de eerste plaats omdat elke boomeairij aan de zijde van den weg een strook van 15 2l> Meter voor minstens de helft onvrucht baar maakt. De spaarzamelijke uren zonneschijn wel ke een normale Hollands one zomer heeft, kunnen de planten niet missen. De niet-deskundige ziet op het eerste oog niet veel verschil tusschen het onder hoornen gegroeiue gewas en het product dat de zon nestralen op kan vangen, maar de boer weet dat er in deze in de schaduw gegroei de producten geen „beschot" zit In de tweede piaats is zulk een bcomenrij op de zijde waar in ons land de meeste wind vandaan pleegt te komen Zuid-West tot Noord-West verkeerd voor de wegen. Tenzij de wegen van een soort bétön of asfalt ge maakt zouden worden, ds op tijd droog wor den noodzakelijk, voor het in behoorlijke conditie blijven der wegen. De wegen in land bouwstreken, althans in kleistreken, bevat ten door het vervoer van de landerijen, zoo veel elementen die een weg slecht doen wor den, dat snel opdrogen een vereisc'hte ge noemd mag worden. De vaarten zullen gericht (moeten zijn op de behoeften van het vervoer der producten en de ontwatering der gronden. Daaruit volgt <lat ze recht moeten zijn en het dwaze denkbeeld om grachten en sin gels te maken natuurlijk zelfs niet dn over weging genomen kan worden. Evenmin kun nen in de polders plassen gemaakt worden voor watersport of iets dergelijks. Voor die doeleinden kan trouwens dienen het aan alle polders grenzende IJselmeer, Boomen en bosschen» Behalve het houtgewas langs de wegen zal bij de boerderijen en op speciale plaat sen hout aangelegd kunnen worden. Vooral het hout hij de 'boerderijen heeft groot effect voor het landsohapsohoon. Op dit gehied heeft de economie haar triumfen wat ver doorgezet In de nieuwe streken al thans en de veenkoloniën zijn de boerderijen selohts zeer «paarzamelijk met hout omge ven. Dit gelooven we nu dat te ver gaat, om dat de schade welke het hout als vogelnest plaats en als bezetting van den grond zon der dait men er iets van trekt, grootendeels wordt gecompenseerd door het voordeel dat de gebouwen hebben doordat 't omringend Lawrence, houtgewas, de kracht van den wind, die in 4 Mei zal polders zeer sterk is, aanzienlijk breekt. Te genover enkele nadeelen staat het voordeel van minder onderhoud der gebouwen. Het aanleggen van bosscben hier en daar bij de dorpen kan zeker bijdragen aan het voor een streek noodige natuurschoon. Nu men hier nog alles kan maken zooals men wil, zou het verstandig zijn onmiddel lijk zekere gronden voor hebossching te be stemmen. Daarvoor waren dan aan te wijzen de gronden welke voor de overige cultuur de minste waarde hebben doch voor boscli- grond wel geschikt zijn. Temeer is er reden voor een beperkte he bossching, terwiille van het natuurschoon, omdat behalve de aan de Veluwe en hét Gooi grenzende gedeelten, de omgeving der Zuiderzeepolders ook niet rijk is aan natuur sohooxi. ln tussdhen zal men van de hout- aanplant in de Zuiderzeepolders voor oen eersten tijd niet veel moeten voorstellen. Vrij lang zal liet duren voor de boomen ln den zilten Zuiderzeebodem een geschikte voedingsbodem hebben voor hun ontwikke ling. Lang zal het nog duren eer wij ons 'in de schaauw. van het Zuicierzeehoutgewas zullen kunnen verkwikken! De halzen en dorpen. Het schijnt ons toe dat het voornaamste wat te doen is voor het landscliapschoon in de nieuwe Zuiderzeepolders gezocht moet worden in de wijze van 'bebouwing zoowel van boerderijen, als arbeiderswoningen, als mede de opzet der dorpen. Op dit punt ga ik vrijwel geheel accoord met de denkbeel den van het meergenoemde rapport-Hudig. Tegen een aesthetische bebouwing is in vrij wel aile Hollandsche dorpen en streken, ook zeer zwaar in de Haarlemmermeer gezon digd. Huizen houwen is menschenwerk en huizen groepeeren eveneens, dat hoort op zijn terrein. Het maken van een mooie na tuur blijft altijd prutswerk tegenover het geen de Groote Kunstenaar, onze Schep per, heeft gewrocht- Met huizen en dorpen i» de mens oh op eigen terrein, daar is wel iets van te maken. Hiermede bedoelen we natuurlijk niet de ver-gaande bemoeiingen van allerlei gemeentebesturen en schoon heidscommissie'» met gevels en portieken goed te keuren. Ten sloto zijn dit onderdee- len welke niet beheerschend zijn en boven dien in sterke mate afhankelijk van allerlei persoonlijke appreciaties. We bedoelen bij dit alles slechts de algemeene lijn in de bebouwing langs wegen en in de dorpen. Wat het rapport-Hudig zegt Zooals we reeds opmerkten heeft onze In stemming wat in het rapport-Hudig hierover gezegd wordt, waarom we dit voor een klein gedeelte willen citeeren. Het rapport zegt dan hieromtrent o.m. blz. 85 en 86: „De nederzettingen beloven, als ze de lief devolle verzorging ontvangen waarop ze aanspraak mogen maken, meer dan Holland ergens geeft De Hollandsche dorpen in het polderland bezitten weinig charme; de aan leg is zelden verrassend, de vernieuwing, welke de huizen in de tweede helft der vo rige eeuw gewoonlijk hebben ondergaan, is van bekende nuchterheid. De rijksgebouwen, de gemeente-instellingen zijn van geen an der allooi. Alleen waar toevallig onder be kwame leiding een bouwvereeniging een be hoorlijke groep huizen heeft geplaatst is er nog reden tot verheuging. Dit kan anders, kan beter worden ln de nieuwe polders. Hier gaat het thans alleen over het dorp. Het komt als regel te liggen bezijden den hoofdweg; gelukkig. Immers, wanneer het, zooals In d« Haar lemmermeer, zich vastzet op het kruispunt der wegen, verstopt het zich. In de Zuiderzeepolders zullen de toren spitsen; en daken der kerken duidelijker spreken! Groepeering in weloverwogen sa menhang zal aan het dorp plastisohen vorm geven door de zoo vaak voorkomende be bouwing langs de wegen. Het dorp zal warm verscholen liggen in het geboomte, op het hoofdplein, om de kerken en het kerk hof aan de verbreeding der vaart". Hierop volgen nog eenige onpractisohe ontboezemingen. Verder merkt het rapport over de archi tectuur op: „Ten slotte een enkel woord over de ar chitectuur. Als trouwe dienares zal deze haar bescheiden, maar belangrijke taak hebben te vervullen. In de dorpen geheel nieuw verrijzend vindt ze een kostelijke opgaaf. Van liefde vervuld voor de schoo- ne, redelijke traditie, doordrongen van den geest van het nieuwe, het moderne leven, zal ze zich volkomen aansluitend aan de verlangens van de practijk, gave organis men hebben te saheppen. De klippen van bet opzettelijke, gewild monumentale eenerzijds, van een vervlogen romantiek anderzijds zal ze hebben te omzeilen". Tot zoover het rapport, dat zeker veel Juiste opmerkingen bevait De vluchtheuvels. Het Zuiderzee landschap, althans de N.W. polder, zal een element bevatten, dat het andere Nederlandsche landschap mist, namelijk de vluchtheuvels. Met het oog op de gevaren in een diepliggend gebied, als het ware in zee, de meest onberekenbare vijand, acht men het geraden vluchtheuvels te maken, opdat de bevolking bij een door braak zich naar een veilig punt kan be geven. Deze vluchtheuvels, die misschien nooit noodig zullen zijn en wellicht ook voor geen productief doel zijn te gebruiken zou men kunnen gebruiken voor het aanbren gen van het landschapschocn- Zulk een aan de zijden en deels op den •top met hout gewas bezette vluchtheuvel, oprijzend uit het vlakke landschap, zou mede om het ongewone, een bijzondere at tractie zijn voor een streek. SAMENVATTING. In onze beschouwing meenen wij te hebben aangetoond dat bij de inrichting van het nieuwe Zuiderzeelandschap, de economische belangen maatgevend behoo- ren te zijn, maar dat binnen dat raam aan de aesthetische verzorging aandacht moet worden geschonken. Dat zulks het best ge- geadhiedt indien men deze secundaire plaats volkomen erkent en met bescheiden eischen en verlangens wordt opgetreden. Dat.er echter ook dan, met wegen on dijken vaarten en boomen en vooral door bebou" wing heel wat moois te bereiken is. MR. JOSEPHUS JITTA GAAT NAAR AMERIKA 22 Maart vertrekt imr A. C. Josephus Jitta lid van den Haagschen gemeenteraad en secre taris van den Hoogen Raad van Arbeid, uit Cherbourg naar Amerika, om aan de universi teit te Minneapolis te spreken over ons land Hij zal voornamelijk behandelen de sociaal - economische positie van ons land, waarbij uiteraard tevens de geschiedenis van ons land in Europa en de koloniale historie, de ont wikkeling van kunst en techniek, het land bouwvraagstuk en de politieke organisaties aan de orde zullen komen. De lezingen worden gehouden op verzoek ^president der universiteit, mr NAUWKEURIG BEREKEND VOOR UW BEDRIJF De doeltreffende oplossing der vervoerproblemen van den bedrijfsautohouder vereischt een weloverlegde keuze zijner trucks, omdat daarvan grootendeels afhangt, of en in welke mate zijn bedrijf winstgevend zal zijn. De moderne bedrijfsautohouder verlangt en is in zijn eigen belang verplicht te verlangen een truck, die zich volkomen aan de speciale eisohen vain zijn bedrijf aanpast, welles constructie voor den aard van zijn transport en welks laadvermogen voor de te vervoeren lasten nauwkeurig berekend zijn, en waarover hij onmiddellijk en te allen tijde beschikken kan, kortom EEN TRUCK VOOR ECONOMISCH VERVOER. D» zeer uitgebreide serie General Motors Trucks met haar groote verscheidenheid, wat wielbasis en laadvermogen betreft, maakt voor ieder bedrijf een juiste keuze mogelijk. De G. M. G T. 30 en T. 42, beide uitgerust met den ocm zijn kracht en bedrijfszuinigheid wereldberoemden Buick zescy- linder kopkleppen-motor, worden geleverd met een keuze in wielbasis van 3,15 M. tot 4,45 M en met. chassis, welker draagvermogen varieert van 2750 tot-3500 K.G. en waarvan elk constructie-detail door de specialisten van de grootste truck-fabriek ter wereld bestudeerd en gebouwd is om aan de hoogste eischen voor snel en economisch vervoer van middelzware vrachten te beantwoorden. BUICK 1930. Model 40. Een betrouwbare, veilige tweedeure-wegen voor alle diensten, die hooge waarde geeft in verhouding tot den prije. Wielbasis: 8,00 M. INGEZONDEN MEDEDEEUNG. PROTESTANTSCH CHRISTELIJKE RECLASSEERINGSVEREENIGING BOOR DE REGEERING ERKEND Na de vele beslommeringen, die het op richten van een nationale vereeniging imet zich brengt, kan bovengenoemde Vereeni ging nu haar eigenlijken arbeid aanvangen. Afdeelingen zijn opgericht te Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, 's-Gravenhage, Dor drecht, Delft, Ermelo, Groningen, Arnhem en Utrecht. De Regeering heeft de Vereeniging erkend. Het Centraal Bureau is gevestigd Scheve- ningsche weg 6, 's-Gravenhage. De afdeelingen zijn reeds met het reclas- seeringswerk begonnen. Er zijn echter veel plaatsen, waar geen afdeeling gevestigd is en waar ook nog geen correspondent is benoemd. Wanneer er personen zijn, die als corres pondent zouden willen optreden, geve men zich op aan het Centraal Bureau. Maar vooral verzoekt de Vereeniging te worden ingelicht over menschen uit Christelijke kringen, die met den strafrechter in aanraking zijn gekomen- De Vereeniging wil dezulken, zoo mogelijk, gaarne van raad en voorlichting dienen en hen helpen. Inzonderheid aan predikanten en andere leidslieden van ons volk verzoekt de Vereeni ging haar de namen en adressen te willen opgeven van personen, die naar hun oordeel voor zulke hulp in aanmerking komen. Het is niet noodig het geval breedvoerig te beschrijven. Zoodra het Centraal Bureau bericht ont vangt, wordt de zaak onderzocht en zoo mo gelijk worden maatregelen genomen, zonder kosten voor hem, die het verzoek indient. Men adresseere altijd: Aan het Centraal Bureau der Prot. Ghr. Reolasseeringsvereeni- ging, S oh e ven in gs c he weg 6, Den Haag. Men beware dit adres. Josephus Jitta in ons land [leid. AANSLIBBING HAVENS Door een misverstand Is het bericht in onze editie van Donderdag j.l. over aan slibbing der Viaardingsche havens eenigs- zins onjuist weergegeven. Weliswaar worden in het Waterbouwkun- g Laboratorium te Delft proeven genomen over aanslibbing, maar dit betreft do Wil- helminahaven, waar het aanslibbings euvel nog al sterk is. Daar het offioieele rapport over de mo- deiproeven nog niet is ingeleverd, kunnen de resultaten van het onderzoek uitteraard nog niet worden vermeld. Wat de Vulcaanhaven betreft, kan wor den meegedeeld, dat in het YVasserbau-La- boratorium der Technische Hochschule te Karlsruhe (Baden) van Geheimrat Rehbock proeven zijn genomen, teneinde te onder zoeken in hoeverre eenige veranderingen aan den havenmond het tot nu toe gunstige gevolg ten aanzien van aanslibbing, on- gunstig zouden beïnvloeden. Deze proeven hebben nu tot een bevredigend resultaat ge- Woensdag: 12 Januari. HUIZEN (Tot 6 uur 298 M., na uur 1071 M.„ Ultsl. NCRV.-Ultz.) 8.15 TUdseln. 8.15—9,30 Mor- Eenconcert. 10.30 Tü'd3eln. 10.3011 Korte Zie- kendlenst te lelden door Ds. J. A. Schep, Geref. Predikant te Bussum. 1111.30 Gramofoon. 11.30 12.30 Harmonlumbespellngr door den heer M. F. Jurjaanz te Hilversum. 12.30 Tijdsein. 12.30— 2 Middagconcert: de heer P. de Vries, fluit; de Hichtero, vlooi; mej. Ellen Sandow, piauo -2.15 Eerste gedeelte het 'anté- korgel. 2 TiJds. nc'ert te l Am er on gei de hee Willy —3.15 Lezen van Chr. Lectuur door m tink. te Hilversum. 3.15—4.15 Verve 4.155 Gramofoon. 5 Tüdsein. 56 K te lelden door mej. N. Verhaar, te Hl Zang: Mej. L. Steen te Rotterdam. To Steinz. te Hilversum. 6 Tüdsein. sufl Electrotechnlek te geven door landsche Technlcum P.B.N.A. to Arn 6.40 Vaz Dlas Koersen. 6.40—7.10 tiecho Berekeningen, te geven door landsche Technlcum P.B.N.A. te Arn 8 Cursus Verbetering van het geza te geven door den heer Jac. Ph. Caro met pianobegeleiding van den heer j 88 30 Be; sneon dameskoortj; ida Andriessen to De Mej. M. Hoekzema, Onderwerp: „Nathan .kale medewerking onder leiding van Haag. Planobege- ioI; de H. d. Horst—Blee 10.30 Onderbrel \V. D. P. Stenfert E.I., te Ai „Het zelf bouwen van een Koptelefoon (zéér goedkoo] reik). Daarna Persberichte- HILVERSUM (1875 M.) ding. 12.01—2 Concert door 2—3 Radio-Kindei mste e heer H. Her- Horst Jr., cello; ode, plano. 10— :ert. Spreker'lr. dam. Onderwer» mpstoestel voor. onder ieders be- CRIS1S IN DEN BOND VAN RADIOHANDELAREN HET BESTUUR AFGETREDEN. De vergadering van den Ned. Bond van Radiohandelaren, welke 19 December te Am- sterdam gehouden werd, werd op formeel© gronden ongeldig verklaard. In deze verga dering werd een concept-overeenkomst tus schen de N. V. Philips en het bondsbestuur in zake de hangende octrooikwestie met een. kleine meerderfieid van stemmen door da aanwezige leden-firma's goedgekeurd. Giste ren werd deze vergadering opnieuw gehou den in de groote zaal van Artis te Amster dam, ditmaal met inachtneming van de sta tutaire bepalingen. De vergadering was zeer druk bezocht. Radiohandelaren uit vrijwel alle deelen des lands waren aanwezig, doch tot een eigenlijke behandeling van de agenda kwam het niet. Bij het bespreken van het bestuursbeleid in dezen bleek een groot aantal aanwezigen zeer ontevreden over de genomen besluiten. Voornamelijk verweet men het bestuur een te conciliante houding tegenover Philips- Ten slotte nam de vergadering n»t 124 tegen 122 stemmen'een motie aan, Waarin het bestuur werd uitgenoodigd heen te gaan- Het bestuur gaf hieraan onmiddellijk ge hoor. In een voorloopig bestuur namen bij acclamatie der aanwezigen zitting de hee- ren dr. Rutgers, directeur van de Ned. Radio werken te Utrecht, J. Gerhard, directeur van Electro-Centrum te Amsterdam, J. van Dijk, lid der firma Ridderhof en van Dijk. VALKENHEIDE Op 31 Dec. 51. bedroeg het aantal verpleeg, den in het Opvoedingsgesticht voor jongens Valkenheide vanwege de Ned. Herv. Kerk in de stichting: regeeringsjongens 108; pupillen van Valkenheide 12; voor particuliere rekening 23, samen 143.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5