DE HAAGSCHE CONFERENTIE Kerknieuws. d-FAIWB BINNENLAND. SAMBO EN JOCKO r MAANDAG 20 'JANUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE CONFERENTIE STERFT MAAR HET OOSTEN GEEFT ZICH NIET OVER De journalistieke belangstelling voor de Conferentie is aan 't verloopen. Tal van buitenlanders zijn Vrijdag en Zaterdag reeds vertrokken; er viel voor hen niets meer van belang te beleven.* Op 't laatste nippertje, bij 't scheiden van de markt, komt in eens Italië nog een steen in den vijver werpen en rimpelt het water zich weer even. Dit incident is eigenlijk een gevolg van het slechte resultaat, dat de kleine Entente bij Oostenrijk en Hongarije heeft gehad. Zij wilde van de beido dcelen, waarin het voor malige Habsburgsche rijk is uiteengeval len, veel geld hebben om eigen schulden te kunnen hetalon. Maar Oostenrijk en Hon garije verklaren beido zelf op den bodem van hun schatkist te moeten kijken en dus onmogelijk de anderen aan duiten te kun nen helpen. Dit beteekent, dat o-a. Tsjecho Slovakije, dat zich sinds zijn zelfstandig worden dik in de schuld gestoken heeft, met name bij Italië, in gebreke moet blijven om Mussolini terug te betalen. Van de 200 millioen, die Italië heeft geleend aan de z.g. surcesstaten, had Tsjecho Slovakije het leeuwendeel ont vangen. Het heeft nl jaren gehoopt zijn schuld aan Italië te kunnen betalen met de op Oostenrijk en Hongarije geconstrueerde vorderingen. Maar met die vorderingen loopt het nu mis. Do Tsjechen krijgen voor- loopig niets, kunnen dientengevolge Italië niet betalen en nu tracht ineens Italië pres sie uit te oefenen. Want van de 11 millioen, die Italië jaarlijks zpu moeten hebben voor rente en amortisatie van deze schuld, zou Praag er 0 moeten betalen en van deze negen heeft Italië er ih Augustus 192-3 z< in den pot van Snowden gestort, toen deze tevreden gesteld moest worden op kosten van anderen. Snowden heeft zijn millioentjcs en hoiidt die, maar Tsjecho-Slovakijc moet bij zijn crediteur Italië met leege handen komen. De beer, dien men zicli in Augustus had voorgesteld achter de Karpathen te zullen schieten, is niet te grijpen en staat voorals nog anderen niet toe zijn huid te verdeden. De kringloop brengt mee, dat nu Italië buiten staat zou geraken om met de 7 mil lioen uit Praag Engeland te voldoen, het nog ec.i poging waagt om nog wat los tc pingelen. Het heeft nu laten weten, dat het, Indien de toestand niet verandert, weigert het groo- te plan te teekenen. Slechts indien ook de kleine Entente teekent, zal ook Italië teekenen. Daar zaten de heeren weer. Heel den Zaterdag is aan het geval dokterd. De kleinen hebben met elkaai praat en de groote heeren hebben even de hoofden bijeengestoken. 's Middags heeft de kleine Entent eerst afzonderlijk vergaderd. Toen zijn de Honga ren geroepen, die voet bij stuk houden. Na dat zij vertrokken waren, heeft de kleine Etent haar besprekingen voortgezet. Tot "een oplossing was men, naar minister Lou- zAeur meedeelde, in de middagbijeenkomst fiiet gekomen. De zitting van de commissie voor de Duit- sche herstelvraagstukken, welke om 6 uur zou aanvangen, moest worden verdaagd. Men kon tooh niet opschieten. Het werd niet raadzaam geacht om in de cenigszins prikkelende omstandigheden met de bij de Oostelijke vraagstukken betrokken mogend- -heden besprekingen te gaan voeren over de regelingen der Duitsche kwesties, waarom trent de ontwerpen hun eerst heden hebben bereikt, zoodat zij nog niet voldoende gele genheid gehad hebben ze te bestudeeren. Tot kwart over 12 is toen vruchteloos ver gaderd. Naar verluidde zou de Italiaansclie minister Pirelli, die een der schranderste leden van de Conferentie genoemd wordt, het denkbeeld aan de hand hebben gedaan om de Hongaarsche kwestie op te lossen door de vorming van twee kassen, één voor de betalingen in verband met cle agrarische hervormingen en één voor de overige be talingen. Die eerste kas zou dan dienen voor ver goeding aan hen, die getroffen zijn door de argrarische wet, over welke regeling door onderlinge overeenkomst men het vrijwel eens was. De tweede kas „voor de oudere be talingen" zou bestemd zijn voor vergoeding betreffende de in beslag genomen aartsher togelijke en kerkelijke goederen, welke kwestie door de kleine Entent voorna melijk Roemenië ter elfder ure is opge worpen. Roemenië is, moet men weten, het land. dat inzonderheid tot die inbeslagne ming is overgegaan. Over do wijze waarop de tweede kas gevuld zou worden, is echter niets bekend geworden. En daar zit het 'm juist. Het zal niet gemakkelijk zijn de Hongaren te winnen op dit punt Gisteren zou worden getracht alsnog tot een resultaat te komen. Velen twijfelen daar echter aan. En dan? Ja. dan gaat de onderteekening van het nieuwe plan toch door, op de kleine En tent wacht men niet en op Italië ook niet langer dan één dag. Het zal dan later kun-' nen teekenen, nadat in Parijs de behande ling der Hongaarsche kwestie tot een defi nitieve oplossing zal zijn gebracht. De ju risten hebben reeds een vorm gereed om do onderteekening voortgang te kunnen doen hebben. Het eindresultaat schijnt wel vast te staan. Tardieu heeft het niet eens afge wacht. maar is Zaterdagavond naar Londen t vertrokken. Algemeen is de verwachting dat in ieder geval vandaag de sluiting der conferentie plaats heeft. Een enkele noemt Dinsdag. van een gedeelte der onvoorwaarde lijke annuïteiten van het nieuwe plan. De tekst der overeenkomst De gevolmachtigde vertegenwoordigers van de onderteekenende Regeeringen: overwegende eenerzijds art. 165 van het Rapport der deskundigen hetwelk vaststelt dat, volgens het standpunt der crediteur mogendheden een essentieel element van het Nieuwe Plan is, dat de annuïteiten betaald worden in een vorm die de mobilisatie mo gelijk maakt volgens de daartoe gemaakte I bepalingen; anderzijds: art, 161 van hetzelfde Rapport dat de noodzakelijkheid erkent de finan- cieele zelfstandigheid van Duitschland te herstellen; zijn, in een geest van samenwer king het navolgende overeengekomen: 1. Enkele crediteur-Regeeringen verklaren dat het hun bedoeling is zoo spoedig moge lijk over te gaan tot de uitgifte op de internationale geldmarkt van een of meer tranches Herstel-bons tot een globaalbedrag van .300 millioen dollar. Zij zijn voornemens deze uitgifte te doen plaats vinden voor den len October 1030. 2. De Duitsche Regeering verklaart niet tot eenigo buitenlandsche leening voor lon gen termijn te zullen overgaan voor den len October 1930 of ,zoo de hier bedoelde uitgifte voor dien datum niet verwezenlijkt zou zijn, voor het verloop van den tijd van een jaar, gerekend vam af de overgifte van het schuld- certificaat van 't Duitsche Rijk aan de Inter nationale Herstclbank, zonder dat deze over eenkomst in stand kan blijven na 31 Maarl 1931. Deze verklaring heeft eveneens betrek king op de Rijkspost cn de Duitsche Rijks spoorwegen Mij. 3. Vooi-ts zal bovenstaande verklaring der Duitsche Rogccring in de volgende gevallen vervallen: a. na de realisatie van de mobilisatie-ope raties voor het bovenaangegeven bedrag; b. twee maanden nadat de Internationale Herstclbank, overeenkomstig de bepalingen van art. 143 cn van de annexen van het Plan kenbaar zal hebben gemaakt, dat het haar praktisch mogelijk lijkt tot de uitgifte van 't bovengenoemde bedrag over te gaan of tot een aanvullende uitgifte, indien door de cre- ditcurmogendheden die emissie niet verwe zenlijkt is. 4. Onder hot hierboven bedoelde bedrag van 300 millioen dollar wordt de werkelijke opbrengst begrepen en niet de nominale waarde der uitgegeven aandeelen. 5. Het Duits Rijk deelt mede, dat het ingevolge een acto van 26 October 1929 bij de Swenska Tandsticks Akticbolaget te Stock holm en de N.V. Finanr.ieelc Mij. Kreuger en Toll te Amsterdam een lecning van 125 mil lioen dollar heeft gesloten. Men komt overeen dat de bovenvermelde verklaringen niet slaan op die leen in g. In elk geval verplicht de Duitsche rogeo- ring zich dat de uit hoofde van die over eenkomst te scheppen Rijksobligaties niet eerder voor openbare inschrijving zullen worden aangeboden dan- na 30 Juni 1933. Het Duitsche Rijk verbindt zich, in over eenstemming met de Swenska Tandsticks Aiktiebolaget te Stockholm en de N.V. Finan- cieelc Mij. Kreuger en Toll te Amsterdam, wier adhesie een onderwerp uitmaakt van een brief die aan bijgaande stukken zal worden toegevoegd, dat de dienst dezer lee ning geen onderscheid ten nadecle van dien der onvoorwaardelijke annuïteiten met zich' mee zal kunnen brengen. II. 6. De Duitsche Regeering behoudt zich de bevoegdheid voor deel tc ncmeu aan de mo bilisatie-operaties van 't bedrag ad 300 mil lioen dollar, bedoeld in ahrea 5 bovenver meld. Deze deelneming zal volgens de oor spronkelijke voorwaarden plaats vinden. 7. Deze operaties zullen verricht worden door bemiddeling van de Internationale Herstclbank. Hun opbrengst en rente zullen tusschen de creditcurstaten voor de onvoor waardelijke herstelbetalingen cn de Duitsche Regeering verdeeld worden dn een verhou ding van 2/3 voor de eersten en 1/3 voor laatstgenoemde. 8. De dienst van zulke lecningcn zal ge meenschappelijk verzekerd worden in de boven aangegeven verhoudingen door een voorschot op do herstelbetalingen en door een storting van het Duitsche rijk in do Internationale Herstelbamk. Voor elk dier leeningen zullen dat voorschot en die stor ting door de Internationale Herstelbank bij een worden gedaan in een rekening die uit sluitend en alleenlijk betrekking heeft op den dienst der genoemde leening. 9. Dc leeningsoveroenkomsten van boven bedoelde soort zullen een bepaling moeten bevatten betreffende vervroegde aflossing na een periode die de tien jaar niet mag over schrijden. 10. Voor hot geval, dat na de verklaring der Duitsche Regeering dat zij van de hooger aangegeven bevoegdheid gebruik wil maken, niettemin de beoogde samenwerking niet verkregen zou worden in den hiervoren om schreven vorm, verklaren de belanghebbende regecrlngcn zich vast besloten haar niette min te verwezenlijken door dan naar de praktische oplossingen tc zoeken die het zelfde resultaat zouden kunnen verzekeren. De Duitsche en Fransche tekst van deze overeenkomst zullen gelijke kracht hebben. Vertrokken. Tardieu is Zaterdag naar Londen vertrok ken voor dc vlootconfercntie en Dr. Schacht is weer naar Berlijn gegaan. HINDENBURG EEREBURGER DER STAD MUNCHEN Twee Münchener afgevaardigden, geklokt voor het Presidentspaleis, dat zij bezochten om aan Hindenburg het eereburgerschap hunner stad aan te bieden. DE VLOOTCONFERENTIE DE REGELINGEN VOOR DE DUITSCHE VRAAGSTUKKEN. Kleine staten maken voorbehoud. Gistermorgen heeft de Duitsche commis sie vergaderd. In deze vergadering zijn de regelingen aangaande de Duitsche vraag stukken goedgekeurd en geparafeerd. Bij de bespreking met dc kleine mogendheden van deze regelingen heeft Portugal 18 mil lioen goudmark als oorlogsschadevcrgoe- ding geöischt. Tsjecho-Slowakije verlangde dat Duitschland af zou zien van alle vorde ringen op Tsjecho-Slowakije. Curtius heeft beide eischen afgewezen. Op grond hiervan zouden Portugal _en Tsjecho- Slowakije onder voorbehoud teekenen. Tsjecho-Slowakije maakt bovendien met met Roemenië een voorbehoud in verband met een oplossing van de Oostenrijksche en Bulgaarsche kwesties, die nog hangende zijn Italië maakte op grond hiervan het voor- ZAL OOK NEDERLAND DEEL NEMEN? Uit Washington wordt gemeld: De Amerikaansche delegatie heeft bij haar aankomst in Engeland verklaard, dat zij niet verwachtte, dat de kwestie van dc afschaffing der groote schepen op de vloot confercntie zal worden besproken. Dit iwoixlt hier opgevat als een aanwijzing dat de gedelegeerden niet wenschen dat de andere punten van de beperking der bewa pening op den achtergrond zullen worden geschoven door een beraadslaging over dc kwestie der afschaffing van dc linie schepen. Deelneming van Duitschland, Nederland en de Scandinavische landen? Naar de Berlijnsche vertegenwoordiger in Berlijnsche politieke kringen verneemt, wordt door de Duitsche Regeering onder zocht of hare deelneming aan de Londen- sche Vlootconferentie mogelijk is. Daarbij is natuurlijk niet te denken als volwaardig lid, aangezien Duitschland geen ondertee kenaar is van het vlootvcrdrag van Washington. In verband niet de belangrijk heid der Duitsche handelsvloot is deze kwestie evenwel reeds eenigen tijd geleden 'in Amerika aangevoerd. In dit geval zouden Nederland en de Scandinavische landen eveneens aan de conferentie deelnemen. HANDHAVING DRANKVERBOD. De krachtproef. Uit Washington wordt gemeld: Na een woelig debat heeft het Huis van Afgevaardigden de suppletoire begrooting goedgekeurd, waarbij voor het jaar 1930 '31 een crediet van 15 millioen dollar wordt toe gestaan voor de krachtiger handhaving van het drankverbod. Twee drankwet-ambtenaren dood geschoten. Twee efderale drankvesrbods-tagentan zijn te West-Palmbeach (Florida) doodgeschoten, terwijl zy in een particulier huis een onder zoek instelden naar voorraden drank. SCHIP IN NOOD. Veertig monschen in gevaar. Uit Seattle wordt gemeld: De uit 40 leden bestaande bemanning van het Brits V- stoomschip „North-Pacific" be vindt zich in gevaar, doordat het schip in een storm is geraakt. Verscheiden schepen zijn op weg om hulp te verleeften. De achtersteven is bescliadigd en de achterste ruimen maken behoud, dat de Tsjechische reserve worde opgeheven. In de Hongaarsche kwestie is overeen stemming bereikt op den grondslag van het voorstcl-Pirelli. Er zullen twee kassen ge vormd worden, een voor de onteigeningen in verband met de agrarische hervormin gen, cn een voor dc andere onteigeningen. Gisteravond om 6 uur zijn de vijf credi- tcurmogendheden bijeen gekomen om te be raadslagen over hun houding inzake cle Oostelijke vraagstukken. Minister Curtius heeft als zijn meening te kennen gegeven, tegenover journalisten, dat lieden niet. alleen formeel, maar ook mate rieel aJle vraagstukken zullen worden op gelost vóór de slotzitting van half elf. DE KOLENCONFERENTIE ZONDER RESULTAAT UITEEN De voorbereidende steenkolen-conferentie te Genève is Zaterdagavond gesloten, nadat in de openbare slotvergadering vergeefs gepoogd was nog een meerderheid te vinden voor eenig voorstel omtrent de bepaling van het maxi mum-cijfer der conventie voor den arbeids tijd in het mijnwenkersbedrijf. Een voorstel-Nolens, dat de conventie zou spreken van een arbeidsdag van zeven en een half uur met de overgangsbepaling dat de internationale arbeidsconferentie desnoods zou vaststellen het oogenblik waarop deze arbeids tijd in werking zou treden, kreeg 13 stemmen voor en 13 tegen, waardoor de laatste be middelingspoging mislukte. De conferentie heeft thans in haar rapport aan den beheersraad van het internationaal arbeidsbureau moeten schrijven dat het onmo gelyk is gebleken voor eenig voorstel betref fende den maximuni.arbeidsduur in de mijnen een meerderheid te verkrijgen. Nadat aldus het cijfer voor den arbeidstijd blanco is moeten blijven, stelden de werkge vers de vraag, of hst nu wel mogelijk was het advies te handhaven, dat het gewenscht is de kwestie van den arbeidstijd in de mijn-n op de agenda van de internationale arbeids conferentie van Juni van dit jaar te plaatsen Nadat mgr. Nolens en Albert Thomas op handhaving van het advies in bevestigenden zin hadden aangedrongen, hebben de werkge vers er zich bij neergelegd zoodat de steenko- lenconferentie de meening heeft uitgesproken, dat dit onderwerp rijp voor behandeling op de internationale arbeidsconferentie van dit jaar is. Voordat de conferentie gesloten werd, heeft de Belgische vertegenwoordiger der mijnwer kers uit naam der aanwezige socialistische mijnwerkers, zijn teleurstelling uitgesproken over de houding der werkgevers en eenige re- geerirgen en de hoop uitgesproken, dat men desniettemin op de a.s. internationale arbeids conferentie tot een positief resultaat zal kun nen komen. Onze landgenoot, de heer Peltzer, vertegen woordiger der Christelijke mijnwerkersorgani- satie, verklaarde zich by het wcord der socia listische vertegenwoordigers volkomen aan et sluiten. DS. H. G. DE JONGE t Zaterdag is tc Heerde (Gld.) in den ouder dom van ruim 78 jaar, na langdurige zwakte, nog onverwachts overleden Ds. II. G. cle Jon ge, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Dordrecht. Hendrik Geert de Jonge, die 53 jaren in den Dienst des Woord? is voorgegaan, werd gebo ren 14 Juli 18-51. Hij rtudeerde aan dc The ologische School te Kampen, waar Js. v. d. Linden (de later zca bekend geworden Haag- sche predikant) zijn boezemvriend was. Toen de studie voltooid was, bestond bij den jongen leeraar groote lust naar Amerika te trekken, waar hem reeds een gemeente wacht te. Maar toch bleef hy in 't vaderland. 29 Nov. 1874 deed hij zijn intrede bij de Geref. Kerik van Driesum. Ruim 50 jaar later bevestigde hij daar zijn schoonzoon Ds. J. C. Ilaaitsen, die eveneens in Driesum zijn herderlijken arbeid begon. In 1877 trok Ds. de Jonge naar Niezyl en isi 1880 naar Enkhuizen. Zes gelukkige en geze gende jaren werkte liy in „deze doode stad aar de Zuiderzee, waar zich echter in de gemeente een krachtig leven openbaarde". Toen, in 1886, riep de kerk van Dordrecht hem waar hij, na door zijn zwager, wijlenDi A. v. d. Sluis, bevestigd te zyn, op 5 Sept. zijn intrede deed. HOOGWATER EN STORMSCHADE VERSCHRIKKELIJKE VLIEGRAMP IN AMERIKA Zestien personen met een brandend vliegtuig neergestort ER WAS VOOR DOKTERS EX VERPLEEGSTERS X1ETS HEER TE DOEX ORK, 20 jan. Te San Diego, in Lalifornië, vond een ernstige vliegramp plaats. Len 3 motorigc Maddux-passagt er*- vliegtuig keerde van het Week-end terug met een aantal passagiers. Met de beman ning bt droeg het aantal inzittenden van liet vliegtuig 16 personen. Boven dc slrand- promenadc van San Diego merkte men, dut de motoren weigerden en men zag den pi loot met het toestel marveuvrcercn om tc trachten het nog op eeli veilfge landings plaats neer te zetten. Het toestel was reeds dicht bij den grond, toen plotseling een ex- ploisie plaats had. Me zag het toestel ge huld in een geweldige steekvlam en toen stortte het brandend omlaag. Dc ivial was zoo iheviig, dat de brandende deelen van het toestel over grooten afstand werden weggeslingerd. Aan redding der in zittenden' viel niet meer te denken. Ook vele slachtoffers werden "weggeslingerd. Met moeite slaagd. men er in do ongelukkigen uit de resten van het vernielde toestel to be vrijden. Alle 16 inzittenden zijn om het le ven gekomen en de lijken zijn verkoold of onherkenbaar verminkt Het bericht van de ramp verbreidde elich met groote snelheid en binnen weinige minuten waren reeds de eerste ambulance-auto's met medische hulp ter plaatse. Helaas viel er voor doctoren en verpleegsters toen niets meer te doen: Het verongelukte toestel behoorde aan de Mad- dic Trans-Continental Airline. Onder de slachtoffers bevonden zich acht vrouwen. NOG EEN VLIEGONGELUK. NEW-YORK, 20 Jan. Uit Palmibeach wordt gemeld1, dat een van de Bahama-eilanden komend passagiers-vliegtuig bij een poging om te landen in zee is gestort. Dc piloot en 2 mechaniciens werden gedo.od en 2 passa giers zwaar gewoond. BANKLOOPER SPOORLOOS VERDWENEN Met f 5000 er van door. De vorige week is een arbeider en tevens banklooper van de N. V. J. Elias Stoom- linnenfabrieken te Strijp bij Eindhoven, die f 5000 voor de uitbetaling van loon op een bank te Eindhoven in klein geld moest in- Dultsche Noordzeekust INGEZONDEN MEDEDEELING. een oogenblikkelijk, geneesmiddel is voor HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor hel organisme Ds. de Jonge kwam te Dordrecht in een zeer moeilijken tijd, maar mede door zijn kalm en bezadigd optreden kwam de Gemeente tot rust. Tijdens rijn dienst kwam de ineensme.- ting tot stand der twee kerkgroepen uit Af scheiding en Doleantie. De kerk in het Kromhout bleek weldra tc klein, en in 1898 werd door den thans overle dene de eerste steen gelegd van de bekende Wilhelm inaknrk. Zes-en-dertig jaar is Ds. de Jonge nar kerk van Dordrecht verbonden geweest; in de oude Merwestad kwamen zijn gaven cn krach ten tot volle ontplooiing. Op schier elk terrein wenkte hij mee om dc Chr. actie vooruit te brengen. Hij was voorzitter der vereemging voor L.O. en M.U.L.O. op Geref. grondslag; van hem ging den stoot uit tot oprichting van de hui dige Kweekschool met den Bijhei, waaraan hy nog eenige jaren leeraar i? geweest. Voorts gaf hij jarenlang cathegetisch onder wijs aan de kinderen van het Doofstommen- instituut „Effatha", welke inrichting, zoo men weet, tot voor eenige jaren te Dordrecht ge vestigd was. Ook was hij curator van 't Dovntscne Gym nasium, maar de liberalistische verdraagzaam heid rustte niet voor deze functie hem werd ontnomen. Kort daarop volgde zyn benoeming tot curator van de Theologische School te Kampen. Ook op politiek terrein leefde Ds. de Jonge mee en 'gaf in „Maas- en Merwebode" daar aan leiding. Op persgobied bewoog hy zich voorts als redacteur der ,.Dordtsche Kerk bode'', redacteur van den Unie-almanak en medewerker aan 't Jaarboekje der Geref. Ker ken. Eenige van zijn gedachtenis-predikaties verschenen in druk. Verder was hij nog een tydlang regent van het Geref. Weeshuis te Middelharnis. In J.914 arbeidde hij onder de Hollnndsche Visschers onder de Engelse lie kust. Jongelingsvereeniging en Evangelisatiear- beid had eveneens de liefde van zijn hart. 1 October 1922 nam Ds. de Jonge afscheid van zijn Dordtsche gemeente, die, hoe kon 't anders, zeer aan dezen leeraar gehecht was. Dat bleek telkens op treffende wijze wanneer hij in 't midden van deze gemeente een ge denkdag vierde. Zyn prediking was eenvoudig en bevattelijk, maar werd. vooral in den tijd van zyn volle, mannelijke kracht, in vaak meesterlijke improvisaties, voorgedragen. Eenige jaren na zijn vertrek uit Dordrecht heeft Ds. de Jonge nog de kerk van 's-Gra- venmoer gediend, waar h;i 1 Dec. 1924 zijn gouden ambtsjubileum vierde. De Koningin erkende zyn verdiensten door hem te hencemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Daarna vertrok hy naar Ermelo. Nog dik wijls ging hy voor in den Dienst des Woords, maar weldra begon de ouderdom ook het lichaam van dezen sterke te sloopen. Verle den jaar werd hij ziek naar Hoerde vervoerd, waar hy aanvankelijk herstelde. Maar telken* weer kwam een nieuwe inzinking. En Zater dag, nog onverwachts, kwam 't einde. In Ds. H. G. de Jonge is een predikant heeft gegaan, in lieel 't land bekend, door zeet velen geliefd. Hem werd een lange arbeidsdag geschonken en hy werkte zoo lang 't dag is. De begrafenis heeft morgen 12 uur t* Dordrecht plaats vanuit de Wilhelminakerk. DE ACTIE VAN DE P.N.I. 1 PROTESTVERGADERING DER S.D.A.P. J De Federatie Amsterdam der S. D. A. P, heeft gistermorgen in Carré te Amsterdam' een vergadering belegd als protest tegen de door cle regeering ingestelde vervolging van de leiders der P. N. I. Verschillende sprekers protesteerden te gen het optreden van de regeering in Indië- Ten slotte werd door de vergadering een re solutie. aangenomen, waarin zij met veront waardiging heeft kennis genomen van dei* opnieuw gcplecgden inbreuk op de staatkun dige vrijheid van de Indonesische volksbe weging en dientengevolge het jongste optra den van de Indische regeering veroordeelt en onmiddellijk vrijlating van alle politieks gevangenen eischt. J. VAN DEVENTER 1 Z-ooals wij Zaterdag reeds meldden is na een kortstondige ziekte overleden de heer J« van Deventer, in leven uitgever van het A.-R. orgaan „De Westlander", „Westland- sche Kerkbode" en het „Gereformeerde Kerk blad". Dc overledene, die jarenlang lid vait dc Kamer van Koophandel van Delft en omstreken is geweest, was een vooraan staande figuur uit het Westland. (Nadruk verboden). VAN EEN LEEUW EN EEN AAP De avond daalt, en onze vrienden Zijn steeds nog niet terug't Wordt nacht „Ziezoo", zegt geeuwend juffrouw Hupstra, ,.lk ga naar bed, daar lig ik zacht!" Maar ach, het arme mensch verbleekt, Zoodra zij hoven 't licht aansteekt! 78. Want o! als zij zich omdraait, ligt daaj Ons tweetal vrienden keurig net, Alsof het altijd zoo behoord had, In juffrouw Hupstra'* schoone bed! „Help! Help! Brand! Brand!" De stakkef gilt, Of er een varken wordt gevild! (Wordt Woensdag vervolgd,!

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5