$ïimwe ^riïtócfje Gtmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken m VLOOTVRAAGSTUK per kwartaal ƒ3.2! (Beschikkingskosten 0.15) per week \toor het lijksche (3ij dagelijksche zending «7.-— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2952 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 20 JANUARI 1930 l ADVERTENTIE tïl Van 1 tot 5 regels 1.17VS Like regel meer 0.22Vj Ingez. Mededetlingei» van 1—5 regels,.2.30 J Elke regel meer „0.(3 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang EERSTE BLAD. ameene of strategische zijde ervan Men schrijft ons van deskundige zijde: Acht jaar geleden werd in Washington de eerste conferentie gehouden die tot doel had de beperking van de bewapening ter zee. Binnen enkele dagen zal na lange voor bereiding de opening van een tweede vloot- beperkings- of volgens sommigen verminde- rings-conferentie plaats hebben. Ditmaal te Londen. Een nadere beschouwing van hetgeen op een dergelijke conferentie de gedelegeerden bezig houdt lijkt geenszins overbodig in ver band mot de geringe bekendheid, welke het .vlooi vraagstuk geniet. Ten aanzien van de materie eener vloot- «onf eren tie rijzen er twee associaties van begrippen. De eerste is de associatie zee en wereld. Zij betreft een statische verhouding nl. de feitelijke geografische figuratie van het op pervlak der aarde, zooals die daar ligt en niet door ménschcnhand te wijzigen is. Deze geografische figuratie houdt in het feit dat het aardoppervlak voor meer dan 70 door zeeën wordt ingenomen en een ander feit dat de voor de menschheid onontbeerlijke econo mische waarden (bodemschatten, vrucht bare grond) zoodanig over de vaste landen verdeeld zijn dat de zee de kortste en de meest gemakkelijke verbindingsweg vormt. Deze twee feiten bepalen in hoofdzaak de rol die de zee met betrekking tot de wereld beeft. De tweede is de associatie zee m a c h t en wer e 1 d po 1 iti e k en geeft een dynami sche verhouding aan, te weten hoe de as: ciatic zee en wereld door den mensch onder Gods toelating en bestiering tot voorwerpen van activiteit d.w.z. van machtsontplooiing worden gemaakt. De. wereldpolitiek is een vorm van menschelijke activiteit die, zooals practi.sch alle politieke activiteit, een machtsvraag stelt. Men kan dit betreuren, maar het is zoo, en het zal zoolang de aan wezigheid van de zonde machtsuitoefening eischt, zoo blijven. De machtsinstrumenten waarvan men tfch in de wereldpolitiek bedient zijn van tweeërlei aard: economische en militaire. Beide zijn nauw verbonden en veronderstel len elkander wederzijds. Een land dat een stevige economische basis heeft kan ook mi litair sterk staan en omgekeerd een land, met een krachtig militair machtsinstrument zal steeds ontzien worden waar het geldt eiligheid van zijn economische hulp bronnen' (Indië!) Beschouwen we dus de twee genoemde geografische feiten: de zee als overwegend deel van het oppervlak der aarde en de zee als meest gunstige verbindingsweg der eco nomische hulpbronnen dan vloeit daar direct uit voort dat het militaire machtsinstru ment bij uitnemendheid de zeemacht is. Wat is nu de taak van de zeemacht als instrument van internationale politiek? Het antwoord hierop luidt: de bi itale ege Want het aandeel dat een natie heeft reldheerschappij d.i. in de wereldwelvaart hangt af in laatste instantie van de mate waarmee zij met behulp van haar zeestrijd krachten de intercontinentale verbindings wegen weet te controleeren m.a.w. van bet aantal eenheden, het type dier eenheden, samenstelling der vlootverbanden en c' dislocatie der verbanden over dc wereld. Scheepstype en innerlijke samenstelling der vlootverbanden en voor een groot deel ook de bepaling van het aantal eenheden zijn vragen van tactischen aard. De dislocatie d.w.z. de wijze van versprei ding der vlootverbanden over de wereld is ;n vraag van strategischen aard. Wat het verschil is tusschen strat tactiek? Veelal worden deze dingen hopeloos verward en heel wat populaire on juistheden zijn er over verkondigd. Het verschil zou het. best uit te drukken zijn door de wereld te vergelijken met schaakbord waarop de vlootverbanden de stukken zijn. Strategie is dan het samenstel van spelregels dat de algemeene beweging der stukken betreft,terwijl de regels der tac tiek slaan op de waarde der stukken ten opzichte va., elkaar. De strategische beginselen gelden onafhan kelijk van tijd en van plaats en ongeacht het wapen waarvan men gebruik maakt hetzij land- of zee- of luchtmacht., zijn dus onveranderlijk. De regelen der tactiek (hier kan men niet van beginselen spreken) wor den in hoofdzaak bepaald door technische [actoren en die veranderen derhalve naar mate de techniek verandert In dit artikel willen wij ons alleen bezig houden met de strategische zijde van het 'lootvraagstuk. Daartoe dienen een paar strategische beginselen genoemd, welke van iverwegenden invloed op de wereldpolitiek ijn geweest en het nog zijn. Het eenê is een empirisch en psychologisch [Cvonden -beginsel dat geformuleerd werd loor Dr. Kuyper in een klassiek geworden lassage uit het voorwoord van zijn „Om de gde Waereldzee", nl.: „Heel den loop der n door, trekt de historie zich in haar loofdmotieven steeds om een zee samen", 'aaruit volgt wie die zee, die wereldzee fêheerscht, bcheerscht de wereld. Een ander strategisch beginsel, in dit ge- al een a priori, is geformuleerd door Napo- a luidt: Tart de la guerre, c'est l'art Ie couper les communications". Deze twee beginselen hangen ook weer ten lauwste met elkaar samen. Het vrijhouden afsnijden der verbindingswegen is eigen- ijk een verbizondering van het begrip zee- eheersching. Het blijft echter mogelijk on er bepaalde omstandigheden een zeewég e controleeren zonder onbetwist meester te ijn op die zee. Dit geval doet zich voor bij mt Middellandschezee-vrragstuk. Hier zijn 7 hoofdzaak drie partijen: Engeland, Frauk- ijk en Italië, de rest (Spanje, Griekenland, oegp-Slavië en Turkije) is bijwerk. Engeland beheerscht de Middellandsche >ee want het heeft de meest karakteristieke w handen: Gi braltar, Malta Het. bi zon de re is nu, dat tengevolge van Engelands indifferentisme ten aanzien van bepaalde zeewegen Frankrijk en Italië bij machte zijn die voor hen vitale verbindingen te controleeren. Dit is echter een relatieve controle, geen absolute. Practisch zal er echter altijd van relatieve controle sprake zijn. Weliswaar heeft Enge land langen tijd de formule der absolute controle gehandhaafd doch door de maritie me opkomst der Ver .Staten zal het zich althans voorzoover het de wereld als geiheel betreft met de relatieve controle moeten te vreden stellen. Alleen de Middellandsche zeecontrole heeft Albion nog absoluut. In de Middellandsche Zee ligt de bron van conflicten dus daar, waar de voor Frankrijk en Italië vitale (strategische) lijnen elkaar snijden of samenvallen (bijv. de lijnen Italië- Gibraltar, Marseille-Gibraltar en Marseille- N. Afrika.) In strategisch opzicht is de ver houding Frankrijk-Italië dus een zeer nete lige. Vandaar dat men te Londen zal zoeken naar een gentleman agreement". Do kwestie van den Atlantisch en Oceaan levert strategisch niet zooveel moeilijkheden op, daarom zullen we deze in verband met de plaatsruimte laten rusten. De groote kwestie is echter die Stillen Oceaan, de wereldzee van demen tijd. Rondom dien Oceaan hebben zich in den loop der laatste vijftig jaren buitengewoon belangrijke economische pers pectieven geopend. We noemen: Japan's op komst en bloei, de openlegging van China, de industrialisatie der Vereenigde Staten, de petroleum- en rubberrijkdom van Neder- landsch Indië. De Stille Zuidzee is als een reusachtig wereldplein, waar machtige ge bouwen verrijzen, waar de volken koopman schap drijven en waar het hart van het in ternationale leven klopt. De Londensche conferentie zal zich dan ook, strategisch gesproken, hoofdzakelijk bergoeien met het lijnencomplex dat over dien Oceaan getrokken ligt. Welk aandeel zal ieder in de controle van dat lijnencom plex hebben? is de vraag die Groot-Brittan- nië, Amerika en Japan bezig houdt en welke ook al de hoofdmoot der besprekingen te Washington in 1922? Men kwam toen tot een overeenkomst waarbij hot paaide zone tot een militaire status quo kwam, d.w.z. de militaire steunpunten blev zooals ze waren en mochten niet verder versterkt worden, terwijl de inrichting nieuwe bases verboden werd. Buiten deze status quo-zone bleef echter SingaDore het knooppunt vaai alle strate gische lijnen van het verre Oosten naar Europa. Singapore is het blokhuis waar mee Europa's macht in Oost-Azië staat of valt Wat er ook besproken moge worden op de conferentie die voor de deur staat, Brit- taTraië kan, mag en zal nooit ook een Labour-regeering niet Singapore als ver sterkt steunpunt prijsgeven, zal het niet aan de Westersche leiding in de wereld een einde maken en de Westersche massa van kleine burgers en arbeiders tot den bedel staf brengen. Op deze positie van Singapore hopen we in een artikel over de beteckenis van het vlootvraagstuk voor Nederland nog nader in te gaan. BINNENLAND LOOP DER BEVOLKING IN NEDERLAND OVER 1328 Aan de Statistiek king in Nederland traal Bureau voor de Statistiek heeft uitge geven, ontleenen we het volgend" Op het einde van 1928 telde ons land 730.577 inwoners. De toeneming der bevol king bedraagt 1.37 pet., in 1927: 1.32 pet. Op liet platteland blijkt de geboorte sedert 190G grooter te zijn dan in de steden. De sterfte is sedert .'r40/'49 (23.56 per 1000 der bevolking) zoo goed als geregeld gedaald tot 1913 (12.35). In de oorlogsj, 1914—1917 is zij gestegen tot 13.12 en in 19 IS tot 17.22 (griep-epidemie), waarna weder, hoewel met scnommelingen, daling intrad, om in, 1928 een cijfer te g-\en, kl-ia ooit te voren '3.61). De sterfte is op het platteland grooter dan in de steden. Het nieuwe bankbiljet van vijftig gulden, naar een ontwerp van Jac. Jongert, binnenkort door de Nederlandsche Bank in omloop zal worden gebracht Wc gaven dit nieuwe bankbiljet reeds een uitvoerige beschrijving. DE ZIEKTE-WET CONTROLE BIJ ZIEKTE IN VERBAND MET HET IN WERKING TREDEN VAN DEZE WÈT OP 1 MAART A.S. DE MAASTRICHTSCHE ONGEREGELDHEDEN l?e Minister van Arbeid heeft een com missie benoemd, om het vraagstuk van de controle bij ziekte in Duitschland te bestu- deeren en daarover rapport uit te brengen. Thans is den Minister rapport uitgebracht. De conclusies déarvan luiden als volgt: I. Dc in Duitschland ontvangen inlichtin gen geven grond om aan te nemen, dat het raadzaam zal zijn hier te lande de contröle voor de ziekteverzekering en de geneeskun dige behandeling van de zieken geheel van elkander gescheiden te houden. II. Op het platteland kan het echte i* wen- schelijk zijn, dat de behandelende genees- hecren zich bereid verklaren, tegen •--n passende vergoeding, aan de uitvoerings organen der ziekteverzekering een schrifte lijke verklaring te verstrekken, waaruit blijkt, dat de arts den verzekerde onder be handeling heeft genomen. III. Het is noodzakelijk, dat de behande lende geneesheren hunna medewerking ver leenen tot een goede uitvoering van de Ziektewet door de controle in geen enkel opzicht te bemoeilijken en aan de controlee- rende ge-neesheeren op hun verzoek die in lichtingen te verstrekken, die zonder inbreuk op de verhouding tusschen patiënt en be handelend geneesheer te. maken, redelijker wijze door de behandelende geneesheeren erstrekt kunnen worden. IV. Een belangrijk gedeelte van de con trolewerkzaamheden kün door leeken ge schieden. De controledienst door leeken zal riPii innn rler hevnl-1 ecllter slechts hulpdienst kunnen zijn. Het 1098 die het ren eerste contröle-onderzock zal zooveel moge- "j**? geneeskundige moeten worden V. Wanneer door leekeri aan de contröle wordt deelgenomen, zal het wenschelijk zijn, dat in een instructie de taak van de leeken- controleurs nauwkeurig wordt omschreven. VI. Het moet wenschelijk worden geacht, dat door Raden van Arbeid en bedrijfsver- eenigingen in gemeenschappelijk overleg een schema wordt opgesteld van de bepalingen, die op duidelijke en beknopte wijze aan geven, waaraan de verzekerden zich in geval van ziekte, moeten houden. VII. De in Duitschland ontvangen inlich tingen hebben ondergeteekenden verstrekt in hunne meening, dat samenwerking tus schen de verschillende risico-dragers ten aanzien van de contröle wenschelijk moet worden geacht Echter moet uit het verho- rnene worden afgeleid, dat die samenwer king slechts in de practijk zal kunnen groeien. De Commissie bestond uit de heeren: Mr. Dr. J. van Bruggen ,A. C. de Bruyn, Dr. H. J. W. Droogleever Fortuyn, Mr. J. J. Hage en I. G. Keesing. Het Volk meldt, dat het rapport van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch betreffende liet onderzoek naar de ongeregeldheden op 16 October (twee dooden en een aantal gewonden) tij dens de Maastrichtsche zinkwitstaking den 21sten December bij de regeering is inge- Het onderzoek is, naar wij in herinnering brengen, door den voorzitter van den minis terraad op 25 October in de Tweede Kamer toegezegd. Van het resultaat van het onder- zou de regeering aan de Kamer doen AUTOBUSDIENSTEN IN ZEELAND. Ingetrokken is het besluit van Ged. Staten m Zeeland, waarbij aan J. Muijnök te Bors- selle concessie werd gegeven voor een dage- lijkschen dienst Krabbend likeWaarde naar Goes, terwijl aan P. van Koeveringe te Waar de concessie werd verleend voor een dagelijk- schen dienst WaardeLuohtenburg en terug. INDISCH GENOOTSCHAP In eene op Vrijdag te houden vergadering DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE HET ZEVENDE RETOUR VLIEGTUIG. Het zevende retourpostvliegtuig is Zater dag om 18.15 te Jodpur aangekomen. Het 6.15 uur uit Calcutta vertrokken en had een tussohenlanding te Alahabad. Zondagmorgen om 5.35 is het toestel uit Djodphur vertrokken en te 16.05 te Djask aangekomen. De post van het vliegtuig. Het 7e retourvliegtuig heeft 10 zakken post aan boord voor Amsterdam, 4 voor Den Haag, 3 voor Rotterdam, met een bruto-ge- wicht van resp. 157.05 Kg., 47.91 Kg. en 10.46 Kg. Het netto-gewicht bedraagt resp. 151.70 Kg., 46.51 Kg. en 9.54 Kg. Voor tusschenliggende landen wordt nog post vervoerd met een gewicht van 219 Kg. bruto en netto 211 Kg. post. De luchtpoststatistiek. Aneta seint uit Bandoen?» Een volledige staat van sille postvluchten tusschen Nederland en Indi-i v.v. toont aan, NED. CHR. RADIO-VEREENIGING Provincie Zuid Holland. Zaterdagmiddag werd in gebouw De Een dracht tc Rotterdam een drukbezochte le denvergadering gehouden voor Zuid Holland onder presidium van den heer Mr. A. van der Deure, te Bennekom. Na gebruikelijke opening zette de Voor zitter in.zijn openingswoord uiteen, hoe door de reorganisatie der vereeniging invoering der provinciale vergadering noodig is ge worden In deze vergadering zal de verkiezing plaats hebben van de leden der provinciale com missie in Zuid Holland en de afgevaardig den naar den Vereenigingsraad. Hoofdzaak is echter de gelegenheid tot het stellen van vragen omtrent den gang van zaken in de vereeniging. Dit is noodig voor het contact tusschen bestuur en leden. In dit openingswoord kan Spr. niet den hooien gang van zaken van den laatsten tijd bespreken, doch moet zich bepalen tot de kwesties van de verdeeling van den zend tijd en de nailing van de zenders. Van een definitieve behoorlijke verdeeling van zend tijd hangt voor de inwendige organisatie der N.C.R.V. veel af. Er moet een betere functie- verdeeling komen. Het gaat niet aan, dat zooveel in vrijen tijd gedaan moet worden. Wanneer er rust zal gekomen zijn in dc omroep, moet alles langs geleidelijker banen geleid worden. Het is niet noodig de leden tot medewer king op te wekken. De liefde die we overal ondervinden, toont hoe opwekking overbodig is. Wel moet de goede samenwerking van alle groepe.n worden gehandhaafd. De kracht moet niet in 'ouderlingen strijd worden keerd. Front moet gemaakt worden tegen den gemeenschappelijken vijand. We zijn in 5 jaar geworden de grootste Chr. Vereeniging in Nederland. Dat is Gods zégen. In Zijn kracht zullen wij voortgaan. Bij de hierna gehouden stemming werden tot primi-afgevaardigden naar den vereeni gingsraad gekozen dc heeren: A. van Eg mond, Den Haag; Th. J. Pot, Rotterdam; I. d. Voorde, Rotterdam; J. Vooijs", Katwijk ta Zee; Mr. L. S. van Dobben de Bruijn, Bodegraven; H. v. d. Berg, 's Gravendeel; A. Duddens, Loosduinen; Ir. C. G. van Buuren, Dordrecht; J. G. Roghair, Delft en P.. Rijsdijk, Sliedrccht. Tot leden van de Prov. Commissie voor Zuid Holland: Mr. L. S. van Dobben de Bruyn, Bodegraven; H. Diemer, Rotterdam; Ir. C .G. van Buuren, Dordrecht; Ds. A. D. Meetor, Leiden, A. van Egmond, Den Haag Mr. G. van Baren, Delft Van de gelegenheid tot het stellen van vragen betreffende het werk der vereeniging i ruim gebruik gemaakt, uitvoerig betoog beantwoordde de Voorzitter de vragers. Hierbij wordt o. eengezet, dat het omroeptechnisch on lijk is alle uitzendingen op een vast uur te laten 'eindigen. Besproken wordt de samenstelling het-Hervormd Kerkcomitó, een vraag betref fende oratoria-uitvoeringen, ziekenuren, de railing van de zenders enz. De heer Tolk doet nog enkele mededeelin- gen betreffende den omroep en de heer Van Renssen betreffende de propaganda tc Rot terdam. „HET EUROPEESCH BOERENCONGRES" ALLEEN COMMUNISTEN BLEVEN OVER. In het tweede nummer 'an de „Mededee- lingen van het Nederlandsche Comité ter voorbereiding van het Europeesch congres vaai Werkende Boeren te Berlijn 1930" wor den de mededeelingen van „de Standaard" lasteringen en verdachtmakingen genoemd, doch wèörom ze dat zijn wordt met geen woord aangetoond. De „Standaard" houdt dan ook staande, dat het de waarheid schreef en mets anders. En, zegt het blad, „Wij wachten nog steeds op de verklaring van het feit, dat Dr. Koch, de gangmaker in deze beweging, de naam L. J. Simons heeft aangenomen en blijft voeren. Ja, blijft voeren. Want al schreven wij in onze vorige publicatie, dat de heer Si mons blijkbaar na onze publicaties was teruggetrokken uit de beweging, sindsdien hebben wij weder het meest overtuigende bewijs gekregen (een stuk met zijn naam, och neen, met zijn pseudoniem L. J. Simons onderteekend) dat hij nog steeds achter de ze beweging zit en er direct bij betrokken Voorts wordt in dit tweede nummer mede gedeeld, dat enkele heeren hun functie in het Nationaal Comité (hebben moeten) neer leggen" Dat klopt, zegt „de Standaard". „Nu deze personen (al wordt in dit tweede nummer der „Mededeelingen" met hun na men en voorletters wat gescharreld, wij heb ben ze toch wel herkend), zich van deze be weging hebben losgemaakt, zijn daarin niet veel anders overgebleven dan personen, er ongetwijfeld hun redenen voor hebben om deze „Communistische actie onder sche vlag" voort te zetten". Men zij, zoo noodig, nogmaals gewaar schuwd. INGEZONDEN MEDEDEELING. ORANJE BAHO Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat Prijs 75 ets UIT HET GOOI Zoo we reeds meldden heeft de maat schappij Het Bosch van Bredius S H.A. van haar bezit verkocht aan het Blinden-insti- tuut te Amsterdam, en dat daardoor een groot complex bos9chen zou verloren gaan, behoeft eenige nadere toelichting Dat het Instituut tot Onderwijs van Blin den het bedoelde complex gekocht heeft, om daar ruime moderne gebouwen neer te zetten ten behoeve van de aan deze instelling toe vertrouwde jeugdige en volwassen blinden is juist Onjuist is evenwel, dat daardoor een groot complex bosch verloren zal gaan. Slechts een klein stukje laag hout moot worden gekapt, omdat een deel van het ge kochte terrein, waarop geen boomen staan, voldoende is voor het neerzetten van de ge bouwen. Bijna het geheele bosch blijft dus gespaard, omdat ook het bestuur van het instituut prijs stelt op het behoud van na tuurschoon in het Gooi. NIJMEGEN 700 JAAR STAD. dat Van der Hoop meebracht 281 mailstuk ken, Koppen 2092; deze voerde er 4632 te rug. Daarop voerden vi§r toestellen, voor de K. N. I. L. uitgebracht achtereenvolgens aan 20.882, 12.854, 14.893 en 10.588. Vervol- gens, schommelde het aantal in beide rich- an het Indisch Genootschap zal de kap.- tingen tusschen 7105 en 2S.795. Dit laatste luit ter zee J. van Reede, directeur der Hoo getal werd bereikt door het toestel van Smir kreeg, gere Marine Krijgsschool, als spreker optre- noff, dat. op 18 December uit Nederland ver- Men stelt thans pogingen in het werk om den met het. onderwerp: „De strategische trok en op 28 December in Bandoeng aan- ter viering van dit feit een feestcomité positie van Nederl.-Indië" ikwam en de Nieuwjaarsstukken meebracht samen te stellen. P. T. T. INTERLOCALE TELEFOONGELEIDINGEN. In dienst gesteld zijn de interlocale tele- foongeleidii.gen RotterdamVlaardingen, Maastricht—Beck, GoesKrabbendijke, UtrechtVlissingen cn de HaukcsHippo- lytushoef. INTERNATIQN. TELEFOONGELEIDINGEN. In dienst gesteld zijn de internationale telefoongeleidingen Amsterdam—Hamburg 6 AkenHeerlen 2 en AmsterdamLonden 9. HET LOCALE RIJESTELEFOONNET WASSENAAR. Het locale rijkstelefoonnet te Wassenaar is een zelfstandig cemmm met eigen inter locale tariefskringen. De nummers der aan sluitingen liggen in de reeks 76001—77999 van het gemeentelijk telefoonnet te 's-Gra- vonhage. Gesprekken aangevraagd met de genoemde nummers, doch opgegeven met den kantoomaam 's-Gravenhage worden doorgegeven en berekend als te zijn bestemd voor Wassenaar. DE WETHOUDERSCRISIS TE ARNHEM WETHOUDER MEIJER BLIJFT AAN BJj de benoeming van een directeur van het Bureau voor Sociale Zaken te Arnhem, welke geschiedde tegen den zin van den R.-K. wet houder Meijer, die in de zitting verklaarde toen de door de meerderheid van B. en W. voorgedragen candidaat was benoemd, dat hy zjjn fractie zou laten oordeelen of hij moest aanblijven of niet, heeft een wethouders crisis gedreigd. De R.-K. raadsfractie heeft eneige malen vergaderd over deze kwestie en ten slotte besloten om den wethouder te advi- seeren geen ontslag te nemen, omdat het niet het gemeentebelang zou zijn, indien een zoc groote fractie als de R.-K. niet in het dage- lijksch bestuur van de gemeente zou zijn ver tegenwoordigd. De wethouder heeft, ofschoon hy zich niet met deze overwegingen kon eenigen, dit advies opgevolgd. HET HAAGSCHE ANTI-ANNEXATIE COMITÉ EEN ADRES. Het Haagsclae Anti-annexatie comité heeft aan den minister van binnenlandsc-he zaken een adres gezonden, waarin het zijn onge noegen uitspreekt over de houding van de gemeente 's Gravenhage en haar ambtena ren tegenover het private eigendomsrecht der burgerij in verband met de uitbreiding van de stad. UIT HET MIJNBEDRIJF DE OPBRENGST. Dc gezamenlijke Limburgsche mijnen heb ben gedurende December 1929 geproduceerd 958.162 ton steenkolen. Op 1 Januari j.l. wa ren in dienst dezer mijnonderneming 26.6S4 ondergrondsche en 10,992 bovengrondsche arbeiders, totaal 37.676. Gedurende 1929 hebben de gezamenlijke mijnen geproduceerd 11,612,702 ton steen kolen, tegen 10,920,004 ton steenkolen in 192S. TRANSPORTCOLONNES VAN HET NED. ROODE KRUIS NIEUWE COLONNES NOODIG. DE COMM. PARTIJ HOLLAND HET REGENERATIE-CONGRES. De. Communistische.- Partij Holland zal haar uitgesteld regeneratie-congres thans houden op 15, 16 en 17 Februari te Amster dam. Tonzij Moskou weer bevel tot uitstel geeft. Hef districtsbestuur Zuid-Holland der C. PH. heeft een resolutie aangenomen, waarin liet o.m. uitspreekt, dat: ondanks de scherpe critiek door de Partij- conferentie van 9 en 10 Nov. 1929 op de lei ding der Partij uitgebracht, van eenigo wezenlijke koersverandering niets gebleken is, doch dat in tegendeel het gebrek aan politieke en organisatorische leiding zich na de conferentie in steeds sterker mate doet gevoelen; de legale mogelijkheden, die de Partij thans nog heeft ,door de leiding worden overschat, terwijl juist in deze Derde periode de Communistische Partijen op de illegaliteit moeten worden ingesteld; reorganisatie van het Partij-secretariaat van de Vakvereenigings-commissie. vol gens het besluit van de Partij-conferentie, niet is geschied; de aanvulling van de redactie der com munistische dagbladen met arbeiders uit de bedrijven eveneens slechts formeel is ge schied, met als gevolg, dat vele ingezonden discussie-artikelen niet zijn geplaatst en de inhoud der bladen onvoldoende de politieke en tactische lijn der Internationale naar voren brengt, terwijl nagelaten werd de ar beiders-correspondenten-beweging te organi- seeren. Leger en Vloot. Onlangs werden vanwege den Luchtbe schermingsdienst in eenige groote plaatsen van ons land theoretische cursussen, ge volgd door practische demonstraties, ge houden over de maatregelen ter bescher ming van de burgerbevolking. Deze cursussen, welke werden bijge woond door personeel van verschillende ge meentediensten, ook uit omliggende klei nere plaatsen, deden wederom de noodzake lijkheid aan het licht treden om reeds, in vredestijd voorbereidende maatregelen te treffen. Kunnen groote gemeenten voor deze doel einden beschikken over personeel, de klei nere en de kleinste gemeenten zullen de vraag, hoe aan personeel voor vorenbedoel de doeleinden te komen, vermoedelijk niet ~oo eenvoudig weten te beantwoorden. Het is vooral in deze gemeenten, dat de transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis het zoo noodige hulppersoneel kunnen versohaffen. Deze colonnes toch, die eeds in 57 plaatsen gevestigd zijn, bestaan lit vrijwilligers, wien thans ook wordt ge leerd het verleenen van eerste hulp aan gaszieken, slachtoffers van aanvallen uit de lucht, het desinfccteeren van besmette voor erpen, gebouwen en terreinen enz. Een dergelijke colonne heeft een minimum sterkte van 7 man, zoodat indien in een gemeente zich slechts 7 personen be schikbaar stellen, tot het oprichten van een cursus kan worden overgegaan, welke de deelnemers in ongeveer 30 lessen van l1/-, a 2 uur opleidt tot helper van het Roode Kruis, als hoedanig zij hulp kunnen verlee- ~-n bij alle voorkomende ongevallen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag, is gaarne bereid terzake alle ge- De tewaterlating geschiedde door het wenschte inlichtingen te verschaffen en het d°chtertjo van een der ingenieurs van den oprichten van nieuwe transportcolonnes te wer'» INLIJVING VOOR EERSTE OEFENING. In het tijdvak van 1 tot 10 Februari wor den voor eerste oefening ingelijfd: de 1ste ploeg dienstplichtingen der lichting 1930, aangewezen voor de onderofficiersopleiding bij dc compagnieën hospitaalsoldaten, de luclitvaartafdeeling, niet-voorgeoefenden van het le regiment onbereden artillerie, bij het bereden gedeelte van het 4e en het 8e regi ment veldartillerie, ook voor de opleiding tot onderofficie-administrateur, en de le ploeg voor laatstgenoemde opleiding bij de infanterie, de wielrijders, de regimenten on bereden artillerie, de kust-, de luchtdoel- artillerie, de genietroepen, de pontonniers en torpodisten, zoomede de cavalerie. HR. MS. VAN GALEN. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" is Zaterdagmorgen half twaalf uit Nieuwediep naar West-Indië vertrokken en kan op 3 Februari te Willemstad worden verwacht. Onder groote belangstelling vjfl hot schip de haven uit, uitgeleide gedaan door de muziek van de marinekapel. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" zal, na overgave van den dienst in West- Indië. ongeveer 12 Februari de thuisreis aanvaarden en omstreeks 11 Maart hier te lande aankomen. MIJNVEGER TE WATER GELATEN. Zaterdagmiddag twee uur is op den Ma rinewerf te Den Helder, de derde van de vier voor Indië bestemde mijnvegers te water gelaten. bevorderen door het verleenen van perso- neelen, materieelen en eventueel geldelijken steun, De commandant der marine te Willems oord, vice-admiraal L. J. Quant, woonde dc gebeurtenis bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1