V. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam Bekende merken in alle prijsklassen w.o. DONDERDAG 16 'JANUARI 1930 DERDE BLAD PAG. DE TOESTANDEN IN HET BAKKERSBEDRIJF ?en nota der r.k. patroons- eeniging ..st. clemens" de verhouding tusschen groot- en klein-bedrijf OPMERKINGEN OVER HET VERGUNNINGSSTELSEL )nze Amsterdamsche redacteur schrijft ons: Wij publiceerden verleden jaar den hoofd- nhoud van het rapport der Commissie, die rerband met de lieerschende werkloos- in het Bakkersbedrijf, een uitgebreid nderzoek had ingesteld, en voor de sanee- ing van het bedrijf verschillende voorstel en had gedaan. Wij herinneren eraan dat In deze commis- ie zoowel de patroons- als de arbeiders-ver enigingen vertegenwoordigd waren en dat non tot de conclusie kwam, dat er te veel leinbedrijf was en de Gemeente wel deed, ich voor het grootbedrijf te interesseeren. De R -K. Patroonsvereeniging in het bak kersbedrijf „SL Clemens" heeft zich naar lanleiding van dit rapport met een .■richt. Ze heeft tegen het rapport verschil- nde en belangrijke bezwaren. Ze meent dat de Commissie, die een op- Dssing te zoeken had voor het wcrkloosheid- raagstuk in het Bakkèrijbedrijf wel een eetje buiten haar eigenlijke taak gaat in aar beschouwingen over het bedrijf en de edrijfsontwikkcling, terwijl het rapport ten anzien van de zaak n.l. de werkloosheids- lestrijding, geen waarde heeft. Zc acht de beschouwing dat in het Am- lerdamsche bakkersbedrijf malaise zou eerschcn onjuist, er is slapte te constatee- en ten aanzien van een bepaald type, het rootbedrijf staat er niet al te best voor, mar dit is uit natuurlijke oorzaken te ver jaren, en behoeft volstrekt niet te worden etreurd of met kunstmatige middelen ver- olpen. Zij bezien de veranderde positie van het rootbedrijf als volgt: De broodfabrieken, die omstreeks het mid- len der vorige eeuw in onze stad ontston- en, hadden, door haar productie met knecd- ïachines en heeteluchtovens, een voor- prong op het toenmalige primitieve klein- edrijf. een voorsprong, ondanks haar dure istributie door dépots en wijkbezorging over e geheele stad. Die voorsprong van het grootbedrijl i echter in de jongste 20—25 jaren in haar egendeel verkeerd. Het goed geoutilleerde kleinbedrijf van he len is uitgesproken de meerdere van het jyootbedrijf. I Sinds de moderniseering van het kleinbe- diijl, sinds de algemeene verbreiding van en heeteluchtoven en de electrisch gedrc- 'n deegknecdmachine, kan het grootbedrijf et Imisbczorging of depotstelsel over de ge teld stad niet meer concurreeren tegen de ïurtbakkerij met uitsluitend of overwegend inkelvcrkoop, noch tegen het middenbedrijf iet winkelverkoop en buurtbezorging. De arbeidswetgeving voor het bakkersbe- rijf, in het bijzonder de afschaffing van den achtarbeid met de daarmee gepaard gaande laatregelen, wij merken op, dat de Com- üssie in deze wetgeving geenerlei wijziging oorstelt heeft verder de concurrentie an het grootbedrijf tegenover het kleinbe- rijf niet versterkt mmissie heeft, meenen adressanten, ch blind gestaard op het dwergbedrijf. In haar conclusies heeft zij over het hoofd fiien, dat blijkens haar eigen cijfers t dwergbedrijven in de laatste jaren aan- icrkelijk in aantal zijn verminderd en dat het leeuwendeel der productie loinentcel wordt geleverd door goed ge- ütilleerde middenbedrijven met 3—9 arbei- n welke de malaise vreemd is, die in rijs en in kwaliteit de meerderen zijn van grootbedrijven, en waar zich geen enkel )oor vertoont van het „permanent gevaar oor inboeting aan techniek en hygiëne", dat e Commissie dreigend waant Prof. Goudriaan komt dan ook, zeggen zij, it een geheel andere conclusie. Hij be- wple: ,J)e buurthakkerijen met algeheelen win- elverkoop. kunnen met hun prijs belang- i)k blijkens hun getallen 2 3 cent per .G. lager gaan dan de groote bakkerijen, ie hun depóts en filialen over de geheele ad verspreid hebben. Men mag dan ook met zekerheid consta- *ren, dat het grootbedrijf met bezorgdebiet met name de groote coöperaties, geen prijsdrukkende, maar veeleer een prijsver- hoogende werking uitoefenen." De oude voorsprong van het grootbedrijf cn de productiekosten is met dezo verande ring verdwenen; in de distributie lag het steeds bij het kleinbedrijf ten achter. De oude grootbedrijven hebben thans, ook wanneer het aantal vol belaste bedrijfsuren voor bei den gelijk is, hoogere zelfkosten dan de mo derne kleinbedrijven." Wat de voorstellen der commissie betreft, de nota zegt hiervan: „De commissie dringt aan op radicale maatregelen van de zijde der Overheid. Het belang der bevolking bij deze productie zegt de commissie wettigt deze Overheids bemoeiing volkomen; immers in den loop der eeuwen heeft de Overheid zich voortdu rend met de broodvoorziening bezig gehou den." De „logica" in dezo laatste zinsnede is o. i. typisch voor de vlotheid, waarmede deze Commissie tot haar conclusies is geraakt. Zoowei de invoering van minimum prij- >n, als de oprichting van een groot bakkerij- bedrijf met gemeentegeld, zooals door de Commissie voorgesteld, achten wij volkomen ongemotiveerde en in sociaal economisch op zicht, ongezonde maatregelen. Speciaal wenschcn wij te waarschuwen tegen het wagen van de financiën der ge meenschap in een bedrijfsvorm, die uit eigen kracht niet tot bloei heeft kunnen komen. Ongehoord achten wij hot, dat de Commis sie eon „saneoringsplan" kon opzetten zonder onteigening en schadevergoeding; dat zij in plaats daarvan de kleinere bedrijven en en passant ook de middenbedrijven! met hun eigen belastinggeld van gemeentewege wil laten „wegconcurreercn". Tegen een vergunningstelsel, gebaseerd op de naleving van hygiënische eischen kan o. i. geen bezwaar worden gemaakt. Het zij echter wel verstaan, dat een dergelijk vergunningstelsel overeenkomstig de strekking van Warenwet cn Broo bosluit alleen mag worden geformuleerd en toege past voor de naleving der hygiënische eischen cn dat het niet mag worden inge steld op de beperking van het aantal bak kerijen als zoodanig. Volkomen zijn wij met de Commissie eens, waar zij wijst op de groote nadeelen van hot slijterssystcem, vooral in zijn huidige® ont aarden vorm, voor de positie van het per soneel en van de bakkerspatroons, al be twijfelen wij, of het wettelijk mogelijk zal zijn, langs den weg van liet broodbesluit op te treden tegen het slijten van brood. Het slijlerswozen, dat zijn bestaan niet het minst aan het grootbedrijf zelf dankt,-kan echter niet worden beschouwd als een zelf standige factor, die de concurrentiepositie van het grootbedrijf tegenover het kleinbe- drijf verzwakt. Ook had de Commissie wel megen opmerken al verandert dit niets de nadeelen van het slijtersysteem dat de huidige arbeidswetgeving met het verbod van verkoop vóór 10 uur, in verband met den wensch van het publiek om bij de lunch versch brood te hebben, het slijter systeem ten sterkste in de hand heeft ge werkt." En ten slotte lezen wij: „Het voorstel tot invoering van een ar beidsreserve voor de noodhulpen ware naar onze mcenir.g te maken tot een onderwerp van bespreking voor'-Tde organisaties van werkgevers en werknemers. Overigens vertrouwen wij overeenkom stig het gunstig prae-advies van Uw College op de bekende motie-Romme dat van de zijde der gemeentelijke Overheid geen maat regelen ten opzichte van het bedrijf zullen worden ontworpen, alvorens daaromtrent overleg is gepleegd met de organisaties der patroons. DE GEMEENTE-REKENING het bedrag der onvoorziene uitgaven ANTWOORD VAN B. EN W. OP HET COMMISSIE-RAPPORT Onze Amsterdamsche redacteur schrijft c In antwoord op het rapport der tot nazien van de Gemeenterekening over 1928 merken B. en W. op. dat inderdaad elüs jaar weer is gebleken, dat het bedrag voor onvoorziene uitgaven op de berrrooting gebracht, ontoereikend was. Het college zal nu overwegen of een groo- r nlrag reeds direct op de begrooting ge bracht moet worden, dan wel of men tusschen- tiid i minder nieuwe uitgaven moet voteeren, Wfl meenen dat men het zoo te complistisch stelt. Beide zal men moeten doen. Het bedrag onvoorziene uitgaven is de laatste jaren nlti'd te laag begroot. Het moest dus wor den overschreden. Als men naar de behoeften laat~te jaren gen bedrag op de begrooting brengt, dan alleen is het mogelijk ook alle uit gaven die niet rredekt kunnen worden uit het crediet af te wijzen en uit te stellen tot een vo'^end jnar. Ten opzichte va nde ramingen der bedrijven zeggen B. en Wv dat de begrootingen reeds 6 maanden voor den aanvang van het begroo- tingsjaar moeten worden opgemaakt, zoodat r- u vkeurige ramingen van den prijs der kolen en van de opbrengst der bijproducten op dat tijdstip niet gemaakt kunnen worden. UIT HET SOCIALE LEVEN. CHR. TEXTIELARBEIDERSBOND UNITAS. Het ledental von den Ned. Ohr. Textiel- arbeidersbond „Unit-as" steeg van 4784 op 1 Jan. 1929 tot pl.m. 5200 op 1 Jan. 193') In het afgeloopen jaar dus een vooruit gang van ruim 400 leden. Ook in financieel opzicht Is, blijkens het „Textielnrbeidersblad" in 1929 de toestand belangrijk verbeterd. Zoowel voor wat de bonds- als werkloozenkas betreft, kon de reserve beduidend worden opgevoerd. STAKINGEN. Te Amsterdam zijn gezellen van eenige tegelzettersp3troons, te zamen ongeveer 120 man, in staking gegaan, wegens een loon- geschil. Te Maastricht hebben zestig jeugdige arbaiders bij de aarde we rkafd eel ing aan de fabriek „De Sphinx" het werk gestaakt. Zij eischen loonsverhooging, welke de di rectie echter niet wil toestaan, aangezien de arbeiders deze eerst een paar maanden geleden hebben gehad. SOCIALE STATISTIEK. Het overzicht van het Centraal Bureau voor de statistiek bevat behalve bijzonderhe den over de collectieve arbeidsovereenkom sten, door ons onlangs meegedeeld, ook nog gegevens over onderwerpen als vacantie- dagon, uitkeering bij ziekte, beslechting van geschillen door een scheidsgerecht, het leer lingwezen, ouderdomspensioen, het verbod orkaan op de noordzee De hooge golven die het water bij Cuxhaven sloeg! nieuwjaars-audientie De menigte wacht ln rijen voor het Witte Huis op een gelegenheid om den President der Verecnigde Staten een gelukkig nieuwjaar te wenschen. Een formidabele taak, het wisselen van zooveel duizend handdrukken! werkstaking en uitsluiting, het recht van boekenonderzoek enz. Mededeelingen en cijfers die hierop be trekking hebben zijn in het overzicht opge nomen. Van een 125-tal gemeenten, meer dan 10.000 inwoners tellende, zijn do normale veekloonen, welke volgens de collectieve arbeidsovereenkomsten op 1 Juni golden, aangegeven. Voor de gemeenten van 50.000 leer inwoners bovendien vergelijkende cijfers met de jaren 1914, 1923 en 1928. Algemeen wordt thans aan het vraagstuk an vacantiedagen voor de arbeiders aan dacht geschonken. Vermeldenswaard is in dit verband daar- im.Mat, blijkens deze statistiek, voor 81 an de werknemers werkende onder collec tieve arbeidsovereenkomsten, tevens een re geling voor vacantiedagen van kracht is tegen nog slechts 41 in 1928. Bijna steeds worden deze vacantiedagen gegeven met behoud van loon. Gelukkig is ook in dit opricht belangrijke vooruitgang te constatecren. Voor wat de loonopgaven van het collec tief-contract in de textielnijverheid betreft, meenen we echter te moeten opmerken, dat de minimum uurloonen voor de verschillen de categroiön van werknemers zijn aange geven. Waar echter het overgroote deel der tex- tielarbeiders(sters) zooals bekend is, in ta- riefloon werken, zijn de werkelijk verdiende loon en vaak 25 cn meer hooger dan deze uurloonen. Volgens het contract moeten deze minimumloonen in elk geval als regel 10 hooger zijn dan de uurloonen. Gemengd Nieuws. een afgrijselijke vondst SLACHTOFFER VAN EEN MISDAAD? Eenige kinderen die te Nieuw-Lekkerkerk aan de Lek, aan de rivierkant aan het spe len waren, deden een afschuwelijke ont dekking. Plotseling zagen zij uit het dichte riet gewas aan den kant een menschelijk hocid opstijgen, dat vreeselijk verminkt was. De politie werd gewaarschuwd, en bij onder zoek bleek, dat het een geheel naakt lijk in verregaanden staat van ontbinding te zijn, zoodat zelfs bet geslacht niet meer vast te stellen was. Handen en voeten ont braken. Men onderzoekt thans of deze lu gubere vondst in verband staat met een of ander misdrijf. wat eens op i 16 Januari gebeurdes VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is op den Amer onder Hooge Zwaluwe een in staat van ontbin ding verkeerend lijk gevischt, gekleed met blauwe trui, ma noh esterbroek en kap laarzen. Vermoedelijk is dit het lijk van den schippersknecht H. v. d. Lucht uit Beek (L.), die tegenover Klundert van het. sleepschip Corrigo over boord viel en ver dronk. AUTO IN VLAMMEN. Een vrachtauto, geladen met visoh, toe- behoorenrde aan Th. Ykema te Lemmer (Fr.) is op weg van Lemmer naar Stavoren, in de nabijheid van Tacozijl in brand ge vlogen en geheel vernield. De heer Ykema wist, hoewel de vlammen zijn gezicht reeds hadden verwond, uit de auto te komen. Een groot gedeelte van de lading ging verio- ren. Zoowel auto als lading waren ver zekerd. NA DEN STORM. Te 's Gravemoer heeft de 6to>rm bij tuin ders ruiten vernield. Aan den Vaartweg zijn enkele boomen omgewaaid, waarvin er een op een huis te reoht kwam. Verschil lende daken moesten het ontgelden, waar van pannen en riet afwaaiden. De Donge trad ook buiten hare oevers waardoor de buitenpolder is ondergeloopen. Volgens rapport van binnengekomen treilers te IJmuiden, woei er in den nacht van Zondag op Maandag een orkaan, zoo als de visschers maar zelden hadden degemaakt. De zee was buitengewoon nol en het was moeilijk om van de kust af te blijven. Het water stond buitengewoon hoog in de Buitenhaven te IJmuiden, zoodat de sluizen geruimen tijd niet konden worden gebruikt. De stoomloodsboot is weer naar buiten gestoomd en heeft de voorgaats wachtende stoomschepen „Salland" cn „Stuyvesant", alsmede het Duitsche motorschip „Rends- burg", van een loods voorzien, waarna d' schepen behouden de haven konden bin- nenloopen. EEN UITSTERVEND HANDWERK. Een handwerk, dat vrijwel niet me wordt beoefend en dat nog slechts door enkele ouderen wordt verstaan, is het kleeden van rijtuigen, zooals dit vroeger gebeurde. Eén der weinigen, die dit bedrijf Utrecht nog beoefent is de heer Diemei aan de Drift. Deze heeft momenteel een ouder- wetsch trouwooupétje onder handen, dat van binnen met lichtgeel satijn wordt be kleed. Deze bekleeding, welke geheel uit één stuk satijn, ter waarde van ongeveer f 909, geschiedt, is een ouderwetsoh staaltje van handwerkkunst, zooals men maar weinig meer ziet. EEN MOEIZAME REDDING. Tengevolge van een defect aan de stuur inrichting reed een met baksteenen bela den vra.cbta-uto van de firma Kusters uit Eindhoven in de Noordervaart te Helden- Beringen (L.). De chauffeur wist zwemmen de op de gezonken auto te klimmen, waar na hij met behulp van een balk den wal wist te bereiken. Het voertuig kon nog niet worden gelicht EEN DIPHTERITIS-EPIDEMIE. Te Oude-Pekela (Gr.) zijn drie nieuwe gevallen van diphteritis aangegeven, waar door het aantal tot 21 is gestegen. De bur gemeester had alle ouders uitgenoodigd zich vóór of tegen inenting te verklaren. Van het aantal ouders, dat pl.m. 700 be draagt, zijn 261 opgekomen, waarvan zich 36 tegen inenting verklaarden. INBRAAK IN EEN ZUIVELFABRIEK. Te Aalten is ingebroken in het kantoor der Coöp. Zuivelfabriek. Door het in aan bouw zijnde gedeelte hebben de daders zich toegang verschaft, waarna zij door het uit snijden van een ruitje de kantoordeur hoop ten te kunnen openen. Dit mislukte echter, daar de sleutel, zich niet aan den binnen kant der deur bevond. Hierop hebben zij het slot uitgeboord en zijn zoo in het kantoor gekomen, waar echter niets vermist wordt, hoewel een groot bedrag aan geld voor de loonen aanwezig was. De politie speurt tot heden nog ijverig naar de daders. Tot nu toe is voor de behoeftige slacht offers van de ontploffing te Groningen 10.340 ingezameld Toen Karei V, als koning van 1 don 16 Januari 1556 aftrad, had hij reeds den 25sten October 1555 zijn kroon als vorst der Nederlanden neergelegd, ten behoeve van van zijn zoon Philip. Hij had er genoeg van. Sinds hij in 1515 op vijftienjarigen leeftijd meerderjarig was ver klaard, had hij strijd te voeren en plaagden: hem de zorgen. Reeds vóór hij (in 1519) Duitsch Keizer werd had Luther 31 Oct. 1517 zijn 95 thesen aan de deur van de slotkerk te Wittenberg gespijkerd, en of schoon Karei met man en macht de Refor matie den kop trachtte in te drukken en door den slag Mühlberg in 1547 de Protes- tantsch Duitsche vorsten had weten te on derwerpen, de Hervorming en haar gevolgen voor Europa cn vooral voor Duitschland hebben meegewerkt, dat Karei reeds op 55- jarigen leeftijd het bijltje er bij neerlegde. Strijd had hij al spoedig te voeren tegen Frans I, koning van Frankrijk, dien door hem in 1525 in den slag bij Pavia werd over- wonnen, doch die het niet opgaf en reeds in 1527 opnieuw den strijd ontketende, welke in 1529 door den vrede van Kamerijk (Da- mesvrede) eindigde. Hij had ook strijd te voeren tegen Soleiman II en hij en zijn le ger waren de vernietiging nabij bij Algiers, waar hij in 1542 zijn troepen aan land had gebracht, om de Algerijnsche zeeroovers te tuchtigen. Het gevolg van alles was, dat Karei V van de eene geldverlegenheid in de andere stortte. De gewone inkomsten van den ko ning, noch de hooge bedragen, die zijn on derdanen hem ten geschenke gaven, noch de geweldige leeningen in binnen- en buiten land konden hem helpen. Toen hij boven dien, in 1552 smadelijk de belegering van Metz moest opgeven, begon hij er ernstig over te denken, zijn ambt neer te leggen. Dat geschiedde dan ook drie jaar later. Karei V stierf in 1559 in het klooster St. Yuste. Radio Nieuws. 1—11.25 Halfi jnze jeugdige zifeken. KRO. 11.3012 Godsdien stig halfuurtje. 12 Tüdseii ■12.15 Pt muziek d Lustenhoi de KRO Klok. "ich ten. 12.1F K'RO-Trio, besta plano, Helnrlch Scholl. vio< -1.15 Lunch- 152 Gramofoon. 23 Flatenconcert. NCRV. 4 Tfldsein. 4—5 Gramofoon 5 Tödsein. 55.30 Concert. KRO 6.307 Spreker: Rector J. P. J. Kok. Voorzitter der Onderwijs- Vereenlglng van den L. T. B. te Bloemendaal. Onderwerp: .,^9 eerste K.K- Tulnbouwwintcr- -school". 7—7.30 Cursus ln Schriftverbetering door Mevr. M. RelberNan. Leeares M. O. uit Haarlem VPRO. 7.30 Weekultzending. 7.30 Berichten van Godsd. Rellgieu: roordracl Haag). icht eigen werk. Ds. D. A. Vors het AVRO-Kwartet. 2.05—2.45 Ultz. voor scholen Dr. J. J. van Dael spreekt over: Wat zullen (Ten? 2.45—3 Gramofoonmuzlek. 3—4 Maak het zelf. Cui is. 4.30—5 Gramofot het Omroeporkest. 6.30 Va2 Koersen. 6.45—7.16 Spaansc.i voor beginners. 7.15 B7.4 5 Radiocursus vanwege het Onderwl1sfond3 voor de Binnenvaart. 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.01 AVRO-Radlo-Tooneel. In de rustpoos: Persber. Na afloop: Gramofcon. 12 Sluiting. INGEZONDEN KEDEDEF.LING. «ooKe/'s/ Dubbel is het genot met Wybert-tabletten.de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuivert BANDIETEN. Bij Voorst (Gld.) werd 's avonds een ze kere Hagen door twee onbekende mannen van zijn fiets geworpen en op den grond gesleurd, waarna men hem rnet een nies aanviel. Hij verdedigde zich, luid om hulp roepende, doch bekwam eenige sneden over een der handen, terwijl de onverlalcn in het wilde op hem losstaken. Zijn over jas die hem vrij goed beschermde, werd geheel aan flarden gesneden. Op zijn hulu-i geroep kwamen eenige mannen toeloop an, waarna de aanranders de vlucht namen. Een hunner was blootshoofds en droeg een manchesterpak. In de richting Klarenbeek verdwenen de schurken, ^vaarvan men nog geen spoor heeft ontdekt. Hagen werd te Voorst verbonden. wii vi vit-ui ini i wi_ui singel 114-116, Teiet. 68178 Gr. Steinweg - Schiedmaijer - Mannborg Groote Keuze Franco Levering. G.a. Absolute Garantie FEUILLETON roosjes, soms tot don dakrand opgeklom-kele onberispelijk uitgevoerde opdrachten, men, medehielpen om eentonigheid te ver- was Van Eekeren er in geslaagd in den mijden. |loop der jaren de overtuiging ingang te De dorpsstraten doorwandelend, kreeg doen vinden, dat hij, even goed als de leve- E7IIM I CUETM l/CDI ICOT men dan °°k allenniRst den indruk, dat er ranciers in de stad, in staat was den meest L\m LlVlIm VlEiLILuI veel armoede in Heideveld heerschte. Toch verfijnden smaak te bevredigen. was zij er wel en men behoefde slechts den Zooals voor de hand ligt, had de uitbrei- zoom der heide op te zoeken, om haar te j ding der bevolking tengevolge, dat meerde- ontdekken im onbeholpen opgetrokken, ver- re winkeliers een zaak in Heideveld open- zakte plaggenhutten. den. Twee groote manufacturenwinkels, on klaar kwam men aan de andere zijde van derscheidene sigarenzaken, een bazaar, de het dorp, waar aanvankelijk breede lanen vestiging van coiffèurs, kruideniers en uitliepen in schier eindeloos uitgestrekte j vleeschhouwers deden het dorp belangrijke sparren- en dennenbosschen, dan kleurden veranderingen ondergaan. Door T. P. RIKSEN HOOFDSTUK II. Het dorp. Heideveld was een eigenaardig dorp. Gelegen in een boschrijke streek, af- wisseld door uitgestrekte heidevelden, tie het velen tot zich, die vroeger met het H op zijn zaken verplicht waren geweest 'een stad te wonen, doch, nu zij met moei- hun bijeen gegaard kapitaal door de 'eds hooger stijgende belastingen en kos- i van levensonderhoud gaandeweg zagen [minderen, of ook wel, omdat zij van na re aan rust cn kalmte de voorkeur gaven, i vredig, welgelegen dorp ter woonplaats Jcozen. bevolking breidde zich dan ook voort rend uit, doch in alles openbaarde zij het eeslachtige van haar karakter. Zelfs bij oppervlakkige beschouwing van dorp bewoners kwam dit uit en hoe meer n was ingewijd in de dorpsgeheimen, hoe rker dit verschil sprak, har was allereerst de aanblik, welken woningen bodgn. Het dorp zelf werd Bendeels gevormd door ruime, op zich- staande, doch niettemin meest zeer ttvoiKiige huizen, terwijl klimop of wilde eral tusschen het groen door de rood« steenen der forsche „onder architectuur" gebouwde villa's met hun ruime serre's, of de wit gepleisterde landhuizen, omringd door bosschen, dikwijls groot genoeg, om op eigen terrein een flinke wandeling te kun nen maken. Dit was de nieuwe wijk van Heideveld, in vijftien jaren tijds als uit den grond gerezen; hier hadden de vroegere stedelingen een woning gevonden, j Ook jrie dorpen in den omtrek mochten op een belangrijke toename hunner bevol king bogen. Dit was de opkomst van V; Hierbij deed zich echter het eigenaardig verschijnsel voor, dat de oude bevolking zich bij haar inkoopen angstvallig beperkte tot dio zaken, welke van vader op zoon te Heideveld hadden bestaan, terwijl de nieu we bewoners er niet aan dachten, van deze onaanzienlijke winkels gebruik te maken, doch hun klandizie gaven aan hen, die zich, uit verschilende steden afkomstig en dies meer modern van opvatting, te Heideveld hadden gevestigd. Alleen Van Eekeren maaJite op dezen re gel een uitzondering. Hém was het gelukt, Eekeren geweest. Met den hem eigen durf jrte oude bevolking tot klant te krijgen en te en ondernemingsgeest had hij zich van vens de nieuwe bewoners voor zich te win- meet aan bij de begeerten van Hekleveld's nen, hetgeen mede in de hand werd ge- nieuwe bewoners weten aan te passen. werkt door het feit, dat zijn zaak de eenige Wensohte een der dorpers, ter gelegen- op dit gebied te Heideveld was. heid van zijn huwelijk, een eenvoudig ameu Wel had enkele jaren geleden een onder- blement, de ruime sorteering in Van Eeke-1 nemend man een tweeden meubehvinkel in ren's magazijn bood voldoende keus en J het dorp geopend, maar na niet langen tijd van niet te zullen slagen, men wist het, J had hij leeren inzien, dat hij van één op- was geen 6prake. 'dracht in drie. vier maanden niet kon be- Meer moeite had het gekost de gunst staan en overtuigd, dat hij op uitbreiding der villa-bewoners te winnen, doch door van zijn afzetgebied niet behoefde te reke- sprekende reclame en meer nog door en-1 nen, had hij zijn zaak met ©en gevoelig ver lies naar een grootere plaats overgebraohtde breede bloedkoralen halssnoeren, de wit- Wat het verschil in den persoon der dor-1 te, heldere mutsen, alle aan de achterzijde j pers betrof, dit trad het meest op den Zon- omzoomd met een rijk geplooiden rand, doch dag aan het licht voor het overige in vorm een oneindige ver- J De bewoners van Heideveld waren over- scheidenheid vertoonend. j wegend godsdienstig, in dier mate, dat men Maar evenzeer bleek zulks uit de gouden ier niet aa.n behoefde te denken op den rast- 'en zilveren oorijzers, heenschijmend door 't dag een der voor een dorp talrijke winkels witte neteldoek, waarmede ze overdekt wa- I geopend te vinden. Mochten er al winkeliers ren, terwijl de hoeden der jonge meisjes, i zijn, die voor zich zelf tegen het verkoopen bont versierd met kleurige veeren, do be- ;op den Zondag geen bezwaar hadden en het geerte, om te pronken, duidelijk aan hellicht I 's zomers den pensiongasten gaarne zoo j brachten. gemakkelijk mogelijk wilden maken, ze wis Tusschen deze oorspronkelijke bevolking (ten maar al te goed, dat ze daardoor eens in, scherp bij haar afstekend, zaten hier en i vooral de gunst der dorpers, welke zij nog daar verspreid, als een nieuwe eeuw, oprij- immer trachtten te winnen, zouden derven zend uit den ouden tijd, degenen, die hun en zij hunne pogingen in evenbedoelde rich- zaken in de stad aan kant hadden gedaan, ting dan gerust konden staken. Er heerschte of zich juist terwille hunner nering hier had iin Heideveld derhalve absolute Zondags-(den gevestigd, wier kleed in g voor het mee- jrust zij het gedeeltelijk gedwongen, ter- j rondeel slechts door wat eenvoudiger snit •wijl het. kerkbezoek zeer regelmatig en druk van die van een stedeling verschilde, modht worden genoemd. Natuurlijk hadden zij in den loop der ja- j Het scherpst openb' arde zich het twee- ren geleerd zich, voor zoover dit noodig was jslachtige karakter der bevolking in de gods-1 bij de gewoonten der Heidevelders aan te dienstoefening, hetzij men die in de I-Ier- sluiten, en, mocht een nieuwe bewoner (vormde of in de Gereformeerde Kerk bij- om een voorbeeld te geven uit kracht van i woonde. Dan bleek het, dat de oorspronke- gewoonte, gedurende de eerste weken van jlijke bewoners, de echte Heidevelders, nogzijn verblijf, trachten het gezang der ge- ,rerre in meerderheid waren. Drie kwart der meente tot sneller tempo op te voeren, spoe- werd stellig nog ingenomen door Ji~ [boeren en boerinnen, de eersten in eenvou- j dige, zwarte kleeding, het buis. dat niet in het minst aan de verandering der mode on- 1 derhevig scheen, aan den hals versierd met de groote, dubbele, gouden of zilveren bro che. Het vrouwelijk gedeelte der hoorders, al hoewel afkeerig van al wat nieuwerwetse!) imocht heeten, bleek todh niet buiten opschik to kunnen: dU bewezen de V -riet dassen, dig zou hem blijken, dat zelfs het sterkst ontwikkeld orgaan deze taak niet kon vol brengen, en dat hij, terwille der stichting van zichzelf en anderen, beter deed zijn lon gen en stembanden te sparen. HOOFDSTUK III. Vogels van diverse pluimage. Niet alleen het magazijn, doch ook de wo ning van Van Eekeren vertoonde het beeld van orde en welvaart Al was het niet opzettelijk, het woonhuis was trouw gebleven aan Hoideveld's karak ter. Aan de voorzijde verschilde liet in niets van de omringende woningen: dezelfde steen, dezelde kleurencombinatie, dezelfde bouwtrant Maar van binnen was het door wegbreken van muren, verbroeden van den gang, het aanbrengen van glas in lood, be schilderde plafonds, electrisch licht en den. uitbouw eener ruime, heldere serre geheel tot een modern huis vervormd. In de achterkamer zou de visite ontvangen. De openstaande ramen der serre tusschen de in de tuinen geplante kastanjes door het uitzicht vrij op de golvende zand vlakte, welke zich onafzienbaar uitstrekte, om dan over te gaan in de eenzame Drum- mensche heide. Het was bladstil. Roerloos verhieven de boomen hun grauwe takken en frissche, groene bladeren tegen de grijs-blauwe lucht van dezen vredigen Sabbathavond. Het eenig geluid, dat men hoorde, was het gepraat van de weinige wandelaars op den Stations weg, terwijl af en toe van nabij het gekraad van een haan de stilte verbrak, of vanuit de verre verte het geloei van het vee, dat op de meent graasde, heel flauw waarneembaar was. (Wordt vervolgd.) wonden lieten

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9