DINSDAG 14 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. d GEMEENTERAAD EEN ONBELANGRIJKE AGENDA DE KWESTIE VAN HET HAVEN EN LIGGELD EEN ONVRUCHTBARE BESPREKING Voorzitter de Burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Eikerhout, Yallentgocd en van Rosmalen. De Voorzitter spreekt de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uit, die wij reeds in ons ons blad van gisteren opnamen. De heer Huurman (a.r.), na het over lijden van den heer Sijtsma het oudste raadslid, beantwoordt de rode van den Voor zitter. Spr. biedt den burgemeester met zijn gezin namens den raad zijn beste wenschen aan. Gods zegen moge rijkelijk rusten op het werk, dat hij in 1930 voor de gemeente zal verrichten. Het afgeloopen jaar is voor de gemeente, in verband met den stadhuis brand zeer moeilijk gewcoat en spr. dankt den burgemeester en den secretaris alsmede de ambtenaren voorde wijze, waarop zij zich door de moeilijkheden hebben heenge slagen. Dankbaar stemt het dat in econo misch opzicht het afgeloopen jaar goed geweest is, zoodat het wcrklooslieidcijfer aanmerkelijk lager werd. Spr. hoopt dat in het aangevangen jaar deze toestand nog beter zal worden. Tenslotte spreekt spr. den wensch uit, dat in den Raad de goede toon bewaard zal blijven en dat de besluiten, die genomen worden zullen blijken te zijn tot heil van de gemeente. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. In behandeling komt daarna de agenda. 1. Benoeming: a. van een lid der Commissie voor de Huishoudelijke verordeningen (va j K. Sijtsma); b. van een Voorzitter uit dc leden van de sub n genoemde Commissie (van.-K. Sijtsma); Benoemd worden de heeren Romein a.) en Van Eek (b.) 2. Benoeming van een lid, tevens Voor zitter der Commissie van Advies, bedoeld in art. S5 van do verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden (vac.-K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer Donders. 3. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden Van den Raad (vac.-K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer Litman. 4. Benoeming van een gedelegeerd lid van het Bestuur der Vereeniging „Kennis is Macht"' (vac.-K. Sijtsma). Benoemd wordt de heer de Reede. 5. Benoeming van een lid van het Be- sluur der Vereeniging tot instandhouding van het Leidseh Muziekcorps (vac.-K. Sijtsma). Benoemd wordt de lieer Litman. 6. Benoeming van 5 leden der Commissie, bedoeld in art. 2, le lid, sub. 3° der veror dening, houdende Reglement voor de Com mission van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoonvaarden. van liet personeel in dienst van cle gemeente Leiden. (Aftredend: de heeren F. Eikerhout en J. Wilbrink, vac.- K Sijtsma, aftredend: M. G. Verweij en Th. M. W. Bergers). Benoemd Worden de heeren Eikerhout, Wilbrink, Romein, Verweij en Bergers. 7. Benoeming van 5 plaatsvervangende lecien dier Commissie. (Aftredend: de heeren H. Parmentier, J. A. van der Reijden, Mr. A. J. Romijn en J. J. Vallentgoed, vac.-Th. M. W. Bergers.) Benoemd werden de heeren Parmentier, v. d. Reijden, Zitman, Vallentgoed en van Tol. S. Benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Benoemd werd Mevr. J. C de Kler-dc Bruin. 9. Praeadvies op het verzoek van A. Bis schop, om eervol ontslag ais lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting. Aangenomen zJ).st. 10. Begrooting. dienst 1930, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis. Aangenomen i.h.st. 11. Bcgrooting, dienst 1930, van het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Aangenomen z.h.st. 12. Voorstel tot verhuring van het bene dengedeelte van het perceel llarteateeg no. 5 aan tie Commanditaire Vennootschap „Ei ga" te Leiden. De heer van Es (a.r.) vraagt of de slij terij een hinder zal veroorzaken aan de Dc heer Zitman vindt f 100 voor op knappen van een werkplaats veel De heer S p 1 i n k e s antwoordt dat geen hinder zal worden ondervonden van de slij terij. De f 400 waren noodig voor opknappen van de woonruimte. Het voorstel wordt daarna aangenomen. 13. Voorstel tot verhuring van e ui lokaal van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9, aan Ie lt.K. Mu ziekvereniging .Perosi" te Leiden Na eenige ondergeschikte discussie aange nomen z.h.st. 14. Voorstel: a. tot overneming in eigendom bij de ge meente van de openbare stoepen be'nooren- de tot de perceelen ran den Stationsweg, Sectie A Nos. 1220, 867, 1286 en 10 6; b. tot aanvaarding om niet van den af stand van het recht van opstal, bestaande in hetuinïng en beplant^pg, enz., gevestigd op het perceel aan den Stationsweg, Sectie A No. 870. Aangenomen z.h.st. 15. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond met open stoepen aan het Utrechtsche Jaagpad en van de op gemeen tegrond gelegen stoepen vóór de perceelen Utrechtsche Jaagnad Nis 20, 36 en 37. Aangenomen z.h.st. 16. Voorstel tot overneming in eigendom én onderhoud bij de gemeente van: a. eenige strookjes grond, gelegen aan de Seringenstraat, Sectie M, Nis 4635, 4636 cu 4633 ged.; b. het strookje grom'. g-'!o~on aan de Morschkade, Sectie P. No. 1567. Aangenomen z.h.st. 17. Voorstel tot aankoop van het winkel huis met woning en erf aan de Kapelsteeg No. 5 en tot beschikbaarstelling van dc voor dien aankoop benoodigde gelden. Aangenomen z.h.st. 1$. Voorstel tot aankoop van het perceel tje grond, gad. hekend gemeente Valken burg, No. 1301 fted., ten behoeve van de gasvoorziening van die gemeente. Aangenomen z.h.st. 19. Voorstel: a. om ter beschikking te stellen van de VAN LEIDEN Electriciteitsfabriek een terrein aan de Co- betstraat, groot 1925 M2, ten behoeve van de vestiging van een onderstation c.a.; h. om goed te keuren, dat door die fa- hrick ten behoeve van dc vestiging van het sub a bedoeld onderstation c.a. een bedrag van f 266 000 wordt besteed, een en ander met wijziging van het raads besluit van 24 Juni J929. Aangenomen z.li.st. 20. Voorstel tot verhooging van dc voor 1929 uitgetrokken susidie aan het Burger lijk Armbestuur met ten hoogste f 7000 en tot vaststelling van den dcsbetrcffendcn iH'grootingstaat. Aangenomen 21. Voorstel tot toekenning van een bij drage in de kosten van een aan de Vereeni ging van Nederlandsehe Gemeenten aan te bieden annkleeding van de bestuurskamer, ter gelegenheid van de stichting Min eer eigen gebouw door die vereeniging. De heer van Eek (s.d.) staat zeer sym pathiek tegenover dit voorstel. Spr. vindt een bedrag \an f l .000 voor de a-iukleeding \an ten bestuurt-«tuner echter wet wat veel. Gaarne ro spr. nadere inl?tingon willen hebben over de wijze waarop dit bedrag zal worden besteed. De Voorzitter had niet g.dacht dal over dit voorstel iets opgemerkt ;.ou worden. Spr. is overigens van de plannen piet op de hoogte, maar kan een som van f 15000 voor de waardige aankleeding van een kamer niet buitensporig hcog vinden. Waar hier de mogelijkheid bestaat om met we nig kos ten vanwege de grootte van het aantal deel nemers een mooie zaal te maken, geiooft spr., dat er geen bezw aren tegen bestaan om een som van f 175.beschikbaar te stellen. Na re- en dupliek wordt het voorstel in stemming gebracht. De stemmen staken, zoodat in een vol gende vergadering over dit voorstel zal worden beslist. Voorstel om te bepalen, dat in de des betreffende verordeningen, besluiten of in structies inplaats van „Gemeentelijke Ge neeskundige dienst" wordt gelezen: „Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst". Aangenomen z.h st. 23. Praeadvies op de voorstellen van den lieer Manden, inzake afschaffing van het liggeld en van het havengeld. Dc heer M anders (r.k.) stelt voor ziin voorstel in tweeën te splitsen en afzonder lijk te behandelen het voorstel van het havengeld en dat van het liggeld. B. en VV. hebben hier geen bezwaar togen. De heer Mandors behandelt dan eerst het voorstel tot afschaffing van het haven geld. Spr. bestrijdt het praeadvies van B. en W. Hierin zijn enkele dingen vergeten. De instelling van het havengeld geschied de in 1894. Leiden was voor dien tijd echter zeer tegen elke tol, wat spr. met een aantal feiten en aanhalingen van „ouwe schrievers" aantoont. De stad heeft op alle manieren tegen de tollen geageerd Helaas heeft men het havengeld toch in 1894 ingesteld. En wat zal Leiden van 1930 doen. Waarom zet men niet op alle wegen in de stad tolboomcn, als men het op dc vaartwegen wel doet. Het havengeld is een extra belasting terwijl het oponthoud bij de bruggen voor dc schippers ook nog extra kosten medebrengt. Het havengeld drukt hoofdzakelijk op den kleinen man. Ook zal de opheffing een goeden indruk naar buiten maken. Het zal medewerken tot bevordering van de industrie. De heer Parmentier (a.r.) vindt do argumentatie van B. en W. buitengewoon zwak. Spr. kan niet begrijpen, waarom een schipper die de stad binnenvaart wel moet betalen cn een wegverbruiker niet. De heer Kooien zegt dat de heer Man- ders ook had moeten aanwijzen de fond sen waaruit de vermindering van inkom sten zou kunnen worden bestreden. Spr. zegt overigens, dat wel onderzocht moet worden of het havengeld niet te hoog is. waartoe reeds stappen worden aangewend. Wethouder Rcimeringer vindt de bestrijding van het prae-advies door den lieer Mandors zeer zwak. De financiën van Leiden zijn niet dusdanig, dat men daar maar zoo een beetje mee kan rondsprin gen. Er wordt uitgegeven voor den haven dienst een bedrag van 120.766, zoodat men toch wel een kleine bijdrage in deze kos ten mag eischen. Dat voor wegen geen bijdrage wordt gegeven is niet juist. Er wordt toch wegenbelasting geheven. Wethouder Goslinga zegt dat wat de heer Manders aangevoerd heeft tegen dit havengeld, aangevoerd kan worden tegen alle heffingen. Dat 'n opheffing naar buiten een goeden indruk zou maken wil spr. wel gelooven. De schepen met kolen van de Roer zullen hun vrachten cr echter niet door verminderen. Wat betreft de opmerking van den hoer Parmentier zegt spr., dat ten opzichte van bodewacens en vrachtauto's niet bepaalde voordeden die de gemeente alleen aan hen verschaft kunnen worden aangewezen. Wanneer dit wel kan, b.v. bij het tramver keer, dan wordt ook wel degelijk een bij drage gevraagd. En voorts is er de wegbe- lasting. waaruit ook blijkt dat deeenen die het meest van den weg. gebruik maken daar ook voor betalen. De heer S p e n d e 1 (r.k.) wijst er nog op dat het A bout portant opheffen van het havengeld tengevolge zou hebben dat en kele arbeiders werkloos zouden komen, die ook ten laste van de gemeente zouden komen. De Uéer Manders (r.k.) repliceert. Spr. wijst op de bezuinigingen die bij de opheffing van het havengeld zullen ont- staan. (Er gaat een schip voorbij, dat blaast. Een stem: Een eere-saluut voor den heer Manders. Gelach). Spr. bestrijdt voorts uitvoerig het betoog van den heer Goslinga. Spr. wijst er op dat de bruggen in de s<tad er zijn ten laste van hot scheepvaartverkeer en toch betaalt de schipper bruggeld. Dat voor de tram wegen moet betaald worden, is nogal lo gisch. Daardoor wordt schade toegebracht aan de wegen, maar de schepen brengen toch geen schade toe aan het vaarwater' De heer Parmentier ziet een onrecht vaardigheid in deze heffing. Er is geen rechtsgrond voor. Spr. wil er nog eens op wijzen, dat de heffing hoofdzakelijk drukt op een arme groep van de bevolking. Dit maakt het nog erger als er geen rechts grond is voor deze zaak. De heer Wilbrink (c.-h.) heeft nok de rechtsgrond voor r'ezc heff;P" rooit bun nen vinden. Als er voor het landverkeer geen rechtsgrond bestaat, b staat deze ook niet voor het vaartverkeer. Spr. wil cle zaak echter gematigd behandelen. Het is moei lijk een bepaalde heffing plotseling op ie haffen Spr. hoopt dat de Raad er metter tijd toe zal overgaan. Momenteel heeft echter de sche^ovanrt ook groot belang bij een betere outillage van de haven, welke zaak naar spr. hoopt spot ';g ter hand zal genomen worden. STADSNIEUWS GEEN SPREEKUUR. De lieer T. S. Goslinga, Wethouder van Financiën, is verhinderd morgen spreek uur te houden. ARCHAEOLOGISCHE LEZINGEN EN CURSUSSEN. Het voorjaarsprogramma voor cle archaeo- logisuhe lezingen en cursussen in het Rijks museum van Oudheden alhier is als volgt samengesteld: 23 Jan. Pmf. Dr. A. Seharff, kustor der Acgypt. Abteil. d. Neuen Mu seums, Berlin, met het onderwerp: „De al- testo Kuituren! wick lung Aegyptens"; 23 Januari dezelfde met het onderwerp: ..Die Privat graber der Pyramidenzeit"; 18 l-'ebr. Dr. J. H. Holwerda over Romemsch Kunst handwerk (onderwerp nader aan te dui den); 4 Maart mej. J. P. J. Brants over: „Etrurisclie kunst 18 Maart Proi. Dr. G. A. S. Snijder, Amsterdam, over: „Het por tret in de Romemschc kunst": 1 April mevr. M. J. J. Irish Stephenson—Hagen over: „Het zien van Egyptische kunst". Museumrondgangen zullen niet meer op vastgestelde tijden plaats hebben. Zoodra meer dan 6 personen den wensch kenbaar maken aan een over 4 uren verdeelden rond gang door een bepaalde afdeeling deel to nemen, zullen, in overleg met hen, door de directie dag en uur nader worden vastge steld. Gedurende de maand April zal een ten toonstelling gehouden worden van platen, betrekking hebbende op de Egyptische tem pels. BENOEMINGEN. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot deurwaarder hij het Kantongerecht te Oud-Beiierland, tevens deurwaarder bij dc Arrondissements-rechl- bank te Dordrecht, ter standplaats Oud- Beijerland A. Baan, deurwaarder bij de Ge meentebelastingen alhier. Bij beschikking van den minister van onderwijs is voor het jaar 1930 benoemd tol conservator bij do pharmacologic aan de rijksuniversiteit alhier dc heer J- van Nie- kerk. AMBACHTSSCHOOL. In deze maand is men weer in de gelegen heid zijn zoon of pupil te doen inschrijven voor dc Ambachtsschool. Zooals bekend wordt onderwijs gegeven in de vakken: tim meren, smeden bankwerken, electrotechniek- instrumentmaken, meubelmakon en schil deren. De cursus duurt drie jaar en er wordt dagelijks gewerkt van 8—12 uur en van half 2—5 uur. Alleen de Zaterdagmiddag is vrij. Voor de praktische leervakken ontvangen alle leerlingen de gereedschappen van dc school. Het lesgeld word bepaald naar de draagkracht der ouders en is van f3.tot f 60.per jaar. Voor geheel onvermogenden geschiedt dc plaatsing kosteloos. Uit gege vens welke van oud-leerlingen van de school binnenkwamen, blijkt, dat zij, die in hun jeugd een systematische vakopleiding op een Ambachtsschool genoten en hierbij dc zoo noodige theoretische kennis verwierven, het in hun vak verder brengen en betere po sitie innemen dan zij, die dit onderwijs moe ten missen. Wij kunnen clan ook niet anders dan een ieder, die belang kan hebben bij het onderwijs aan cleze school, aanraden zich in verbinding te stellen met den directeur, der school, die steeds gaarne bereid is alle ge- wenschte inlichtingen te geven. VER. VAN ONDERWIJZERS (ESSEN). Zaterdag 18 Jan. a.s. dos avonds te 6 uur zal in het Nuts gebouw een vergadering wor den gehouden van de Vereeniging van Ohr. Onderwijzers en onderwijzeressen alhier. Als ais spreker zal optreden Drs. H Ivroeskamp met het onderwerp: „Onderwijs, Volkenbond, Oorlogsgeschiedenis". GESLAAGD. Geslaagd is voor Costumicre bij de veree niging voor Mode-Vakscholen in Nederland Mej. S. Voorbrood, alhier. DE ZORG VOOR DE ONGEHUWDE MOEDER. Vanwege den Armenraad zal op Woens dag 22 Januari, des avonds te 8 uur, in Hotel de Burcht een vergadering wonden gehouden, waarin als spreker zal optreden Dr. C. Meuleman, directeur van de Kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen, met het onderwerp: „De zorg voor de ongehuw de moeder en de nieuwe Ziektewet". POLITIEWETENSCHAPPEN. De heer A. Hoorweg, gep. O.-I. hoofdamb tenaar, laatstelijk inspecteur van politie, hoofd van do afdeeling politie van het Dep. van Binnenlandsch Bestuur in Ned.-Iiutië, door den Minister ven Koloniën belast met het geven van een cursus op politioneel ge bied aan de daarvoor in aanmerking ko mende candidaat-Ind.sche ambtenaren aan de Leidsche Universiteit, zal zijn colleges aanvangen Dinsdag 28 Januari, des namid dags te 4 uur, in een der lokalen van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart AANBESTEDING. Hedenmorgen is door B- en W. dezer ge meente aanbesteed de levering van rioolbui zen en rioolstukken van beton en gewapend beton (in twee perceelen). Er was als volgt ingeschreven: N.V. Betondak te Arkel, perc. 1 3777.—: N V. Duiker en Verruits te Alphen, perc. 2 f 789-—; N.V. Enknuizcr Betoamij. v.h. Last en Co. te Enkhuizen, perc. 1 3790.40; N.V. Oosthaek en Zn., clen Haag, perc. 1 f 4003.—, perc. 2 f 880.45 en same f 4465-05; W. Splin ter, Leiden, perc. 2 1017.F. P. Bos en Zn. Alphen, perc. 1 f 3470.perc. 2 f 911-40: v. Dijk Jr., Alphen, perc- 1 3560.30, perc- 2 f 760.49; N.V. Bctonmij- de Peel te Deurin- gen perc. 1 en 2 f 4352.20; N.V. v. Waning, den Haag, perc. 1 f 3514.20, perc. 2 f 787.54. De gunning is aangehouden. AANRIJDING. Gistermiddag is een meisje, F- G. genaamd uit de Formosastraat, in de Driftstraat, aan gereden door oen autobus. Het kind heeft do knie gebroken en is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht De heer Wilmer (r.k.) vindt het betoog van den heer Wilbrink zeer onlogisch. Deze lieeft geen rechtsgrond kunnen vin den cn vindt de heffing onrechtvaardig, maar wil haar toch nog even handhaven. Voor den heer Manders hoopt spr. dat het voorstel niet in stemming zal komen. Mis schien krijgt de heer Wilbrink nog wel een ander inzicht. De heer Manders wil zijn voorstel uitstellen tot de begrooting. De voorzitter gaat hiermee niet accoord. De zaak is van alle kanten besproken. De heer Manders trekt dan zijn voorstel voor- loopig in. Daarna sluiting. NED. CHR. VROUWENBOND DE LIJDENSGESCHIEDENIS VAN HET ARMEENSCHE VOLK LEZING VAN MEJ. 0. D. WITTE Gisteravond heeft in de groote Nuts zaal mej. C. de Witte uil Utrecht een lezing ge houden voor den Ned. Chr. Vrouwenbond over bovengenoemd onderwerp. De vergadering werd geopend op de ge bruikelijke wjjze door de presidente, mej. van Loo, die vervolgens in een kort openings woord allen welkom heette, speciaal de spreek ster. Mej. de Witte begon met te vertellen van de eenzaamheid en de verlatenheid van het Ar meensche volk. Dit voik werd in de loop van de geschiedenis op velerlei wijzen beproefd. Hun land is een inval-gebied. Het is door vele volken geplunderd en gehrandschat. Tel kens echter werkte het vclk zich er weer boven op door geweldige energie en werklust Het Armeensche volk heeft eeuwen lang de lamp van het Evangelie brandende gehou den, ondar.ks het feit dat het leeft temidden van de Mohammedanen. Daardoor was liet. altijd rechtloos. De geschiedenis leert dat duidelijk genoeg. In het laatste van de negentiende eeuw heerschte er een vreselijke vervolging, maar de Armeniërs wilaen liever sterven, dan hun eeloof op te geven en als niet Amerikanen en Europeanen zich het lot van de kinderen had den aangetrokken, dan was het volk misschien van den aardbodem verdwenen. Tegen den wereldoorlog leek hot wel alsof het Armeensche volk zijn recht zou krygen, dat er voor hen gewetensvrijheid zou komen. Spr. vertelt hoe echter, deze glimp van hoon werd te niet gedaan toen de wereldoorlog kwam. Het volk werd veroordeeld tot deportatie. Eerst werden de leiders stelselmatig vermoord de wapenen afgenomen en verzet was niet mo gelijk. Ze werden verbannen naar de steppen van Arabië en Mesopotamië, waar hun een vreese lijk lot wachtte. De vrouwen werden wegge sleept naar de harems der onderdrukkers. De itervenden in de woestijn bleven achter, zon der bijstand. Hun familieleden moesten voort trekken. Honderden werden op gruwelijke wijze vermoord. Ze werden bij groepen ver brand, aan de rotsen gestooten. Het is alle maal onbeschrijfelijk. Toen de vrede van 1918 kwam kwamen er treinen gedeporteerd terug uit de woestijnen En ze begonnen in Silicië weer op te bouwen, wat verwoest was. Zoo leven thans in ver schillende plaatsen van Klein-Azië, met name in Aleppo, eenige duizenden Armeniërs in ellendige kampen als een stervend volk, dat echter een schoon bewijs levert van het woord Zoo het tarwegraan in de aarde niet valt en sterft, zoo blijft het alleen, maar zoo het sterft zoo draagt het veel vrucht. Mej. Witte vertelde verder aan de hand van een aantal lichtbeelden, waardoor allereerst duidelijk werd de macht van den Islam in de steden van Klein-Azië. Daartegenover staat dan de groote ellende van de Armeniërs. De lantaarnplaatjes vormden tenslotte een een tonige reeks van beelden, die lieten zien hoe grauw elke dag opgaat over den Armeniër. Eik beeld hamerde het in de harten van de aanwezigen, dat er vanuit het Oosten een roep komt cm hulp. De spreekster bond het den aanwezigen op het hart om zich het lot van deze broeders en zusters aan te trekken door te doen wat hun hand zal vinden om te doen Tenslotte vertelde spr. nog iets van den «twveramoed van den Armeniër die met Je zus geteefd heeft. God heeft in de harten der Armeniërs groo te overwinningen behaald. En zullen wij allen medewerken tot den kornet van Gods Koninkrijk en Zyn werk hier op aarde volbrengen? De presidente dankt de spreekster met enkele woorden. Daarna werd de vergadering gesloten met dankgebed door mej. de Witte. Een schaalcollecte. die bii den uitgang werd gehouden bracht op f 73.10. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN Sedert de de vorige opgave zijn in dezen wedstrijd de volgende partijen uitgespeeld: Groep Amr. C. J. Goudsmit wint van J. Tjalsma, M. Bloem wint van dr. C. H. Hins. De partijen A. G. de Blécourtir. J. J. G. van Hoek en dr. J. F. Sirks—A. J. Schilt werden remi.^e. Groep BW. H. Bosscha wint van B. J. Wittenberg, van N. .T. v. d. Eist en van S. P. Ouwerkerk. W. Demmendal, wint van G. Schoppen, N. J. van der Eist wint van M. M. Segaar. De stand. In groep A moest de heer W. H. van der Nat zich wegens verblijf buiten de stad teru"trekken. De beide door hem gespeelde partijen, één gewonnen van Tjalsma, één verloren van mr. Goudsmit, zijn vervallen De stand is nu de volgende: dr. Hins met 1 uit 5 X. Tjalsma uit 4, Boot 4 Ij uit 5 X, mr. Goudsmit 1 H uit 2 X, W. de Bruin 1 uit 3, ir. van Hoek 1 1/5 uit 5 X, Schilt 14 uit 2 XX, Bloem 2 uit 4, De Blécourt 1 uit 3 X, dr. Sirks Vt uit 3 X. In groep B: Segaar 2 Vi nit 6, Brag- gaar 1 uit 5, T. de Bruyn 1 uit 2 X, G. Bosscha 7 uit 8, Demmendal 6 uit 7, Ouwer kerk uit 5, Wittenberg 1 uit 4, van der Eist 3 uit 6 X, W. H. Bosscha 6 uit 9 (af gespeeld), Schoppen 1 uit 6. X beteekent afgebroken party. KAMER VAN KOOPHANDEL WIJZIGING. 11 Jan. De Leidsche Kantoor- Roek- cn Papierhandel, Leiden, N'w. Rijn 3. Uittr. E.: J. M. G. Klein Nibbclink, Leiden N. F.. J. J. Versteeg, Leiden. 13 Jan. Veekoekenfabriek de Leerhoeve. Alphen a.d. Rijn, Hooftstraat 114. Bovenge noemde naamlooze vennootschap is met in gang van 17 April 1929 in liquidatie getre den. Vereff. G. Verburg Cz.. Leimuiden en R. Dorre paal. Koudekerk a.d. Rijn. J. P. van Berge Henegouwen, Leiden, Aal markt 12. Electr. Technisch Bureau. Bijv. uitgeoef. bedrijf: Radiohandel. NIEUWE INSCHRIJVING. 13 Jan. Firma „van der Eist en Van Rijssel" (B.P.) Hazers- woude. Wijk C 49 a, boom- plant- en bloem- kweekerij en den handel in boomen, plan ten en gewassen. Venn.: J. van der Eist, Ha- zerswoude en K. van Ryssel, Hazerswoude. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLFN" ROBERT CASADESUS Er moet. toch wel meer dan één oorzaak zijn, dat Bach in onzen tijd gaarne gespeeld cn gehoord wordt. Het is natuurlijk in de- eerste plaats de erkenning van zijn enorm kunstenaarschap, d3t aan de mcnschheiu in de 19.1e eeuw pas bewust is geworden cn waarin de twintigste eeuw zicp meer en meer gaat verdiepen. En welbeschouwd moet elk opgroeiend geslacht opnieuw ko men tot een waardeerend inzicht van Bach's muziek. Maar is dat inzicht er eenmna., dan laat hij ons ook nooit meer les. Dan voelt men steeds dieper de énorme beie.- kenis van Bach, die boven den tijd uitgaat Altijd weer, wanneer hij vertolkt wordt door Harold Samuel, door Myra Hess cn als gisteravond door Robert O.saclesus, komt men onder den Indruk van zijn geest, die cathedralcn bouwt in tonen en de machtige grondgedachten logisch doet uit vloeien in fijn gebeeldhouwd ornamentiek. ROBERT CASADESUS Dan voelt men de scholastische geleerdheid van den Middeleeuwer getransponeerd in renaissancistische vormen, de ijle droom der Gotihdek en haar extaetlische werkelijk heidsvluch»t doorstroomd van een werke lijkheidszin die op andere wijze toch weer het bovcn-wereldJijke zoekt. Men erkent in Bach den samenvattcr van alles wal voor afging, den beheerscher van zijn tijd, die tevens zijn licht vooruitwerpt door de ko mende eeuwen. Maar er moet naast dit algemeene toch nog een bijzonder tijdsverschijnsel zijn, da'. Bacli in het centrum der muzikale belang stelling plaatst. Wij vragen ons af, of niet juist dat mechanisch voorthainerende rhythme, zooals we het nu weer hoorden in de eerste salz van het Italiaansche con cert, een metrum, dat in de doorwerking van de fuga even streng wordt gesynco peerd, in zekeren zin niet een der verlan gens van onzen tijd raakt. O, ik weet wel, Baoh heeft dat streng gescandeerde rhytihuie gevuld met bruisend leven; Bach's muziek staat op een plan van „Erdenentrückitheit" en onze moderne zucht naar logica in me chanische metriek voor zoover betreft de muziek staat midden in de wereld. Toch zou het wel kunnen zijn, dat juist Baoh's metriek een der elementen is, wel ke hem juist door onzen tijd doet waar- deeren. De prachtige mkldensalz staat in haar wijding weer heel ver van onzen tijd af, maar de finale is weer een samenvatting van grandioze kracht en sidderende weel de, altijd weer in streng beheersebte maten gespeeld. Men voelt al onmiddellijk aan dc voordracht van dit Bachconcert, welk een kunstenaar Casadesus is. Zijn begrip van den Bachstijl dunkt ons onaanvechtbaar Hij grijpt u aan en weet u tot het slot- accoord in toenemende spanning te bren gen. Hij bouwt architectonisch zijn grond gedachten op en werkt ze uit zonder een seconde de groote magistrale lijn los te la ten. Dit was fenomenaal. Tot de groote meerderheid der concert bezoekers spreekt Beethoven evenwel nog meer dan Bach. Met Beethoven immers wordt de muziek de vertolkster van dc in- nerlijkste aandoeningen van het zeer per soonlijke leven. Ze wordt de vertolkster van de conflicten der ziel. En in de Appasionate, op. 57, waarin Beehoven in zijn middelperiode zich het volkomenst iin sonaten vorm heeft uitge sproken, worden we wel heel diep aange grepen door hot epos dor worstelende ziel en de branding der conflicten. Omfloerscht, bijna teer opgezet in de eerste maten, ont waakt in dc bassen weldra het duister kk>pmotief der 5de symphonie en dan breekt weldra de opstand los,, waaruit zich het elegische hoofdthema ontwikkelt Zeldzaam rijk is de gelach te ngang, welke liet Allegro assaj ten grondslag ligt, rijk aan wisseling van stemming, toch machtig van structuur. De heerlijke zang van het Andante con moto klinkt als een avondgebed vol be nis tende weemoed, ofeen nocturne in den zwijgenden n-achL De variaties hierop oin spelen de hoofdgedachte met poëtische glansen. Welk een innigheid in dit van.i- tiespel en ook welk een stijging, tot hot roerend schoon liedmotief in al zijn sobe re schoonheid terugkeert en we overgaan naar de brillant finale. Welk een schitterend pianist Casadesus onbesproken. Deze fenomenale techniek 's voor hem slechts het middel om te her scheppen. En zoo gaf hij ons van de Appas sionake een aangrijpende vertolking, zoo overweldigend schoon, als we niet licht weer zullen geniiet. Dat de aanwezigen, die de gehoorzaal tot in de uiterste hoeken vulden na deze voordracht als één man op stonden, om den kunstenaar een ovatie te brengen, moge hem het ongeveinsd bewijs zijn, hoe groot de dankbaarheid voor deze Beethoven interpretatie was. Na de pauze volgden de Papillous op, van Schumann, die serie stemmingsstuk jes, dartel en melodisch, luobtig en dwar relend als vlindervluchten; soms met druk kewoelige accoorden in vlugge rhvthmen, vroolijke melodietjes, soms lichtelijk eleg- tich en fijn van structuur. En na deze speelsche muziek weer de ep'sche schoonheid van Chopin's Eerst: Ballade. Op schitterende wijze kwam de eDick van deze grootsche Ballade met haar voortstroomende en hartstochtelijke fan tasie tot ons. Casadesus weet de bassen te doen dreunen met dien diepen soms staal- harden en duisteren metaalklank en met de rechterhand de teerste harpeeggio's te doer» parelen in een ijle zilvermist. Hij weet de teerste smart te beroeren, zonder een zweem van overgevoeligheid en de krachtigste forto's er if't te hameren zonder ruwheid, niet volkomen overga\e aan den meester, dien hij vertolkt. We mochten dat tenslotte nog ervaren, aan een drietal kleinere werken. Na dc slingerende parelsnoeren van Debussy's' Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. l.) Door het C.N.V. is een commissie benoemd voor het onderzoeken van do, bcs.nvmsuioge- lijkheid cener Centrale Bankinstelling voor cle Ghr. Vakbeweging. (blz. 2). Te Dordrecht heeft gister dc nieuwe pont I voor het Zwijndrechtsche veer proef gevaren. I De grondverschuiving bij Moordrecht: de treinen rijden weer, maar langzaam. (Dlz. 5.) Een artikel van Ds. M. II. A. van der Valk over Bulgaarsch licht op enkele Bijbel- I plaatsen. Het protest van liet koloniaal congres der S.D.A.P. tegen het optrdcen der rvgecring in lndic. Een artikel van Mr. II. Bavinck over do i positie van den schuldeisiher aandeelhouder naar aanleiding van do zaak-Vecndammer Hypotheekbank. (bldz. 7) Verschillende berichten over de gevolgen van de Januari-storm. (blz. 9.) Het tweede artikel van den beer A. M. Wessels over de Psalme. -troebelen in Zee- 1 land. De heer H. F. Till erna over zijn reis door Borneo. BUITENLAND (bldz. 2) De Volkenbondsraad bijeen. De mandaten- kwesties betreffende Palestina en Irak be handeld. De storm. Tal van ongelukken in Enge land. Een sleepboot van de Britsche admiia- li teit vergaan, waarbij twintig menschen verdronken. De ontzettende gevolgen van den hongers nood in China. Opstand in Uruguay. LEIDSCHE VER. TOT BEV. VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN HOE DE LEIDSCHE TYPOGRAFEN ANNO 1930 KOPPERMAANDAG VIERDEN. Door het ijverige bestuur van bovenge noemde vereeniging was gisteravond in de lacobazaal van .Den Burcht" een praat avond met lichtbeelden belegd, waarin de voorzitter van het hoofdbestuur der Federa tie van Boekdrukkerepatroons, de heer S. S. Korthuis uit Den Haag een causerie hiel«4- over „Koppermaandag Na een koort inleidend woord van den heer N'. de Bink. waarin hij allen welkom heette en in het bijzonder den heer Korthuis dank zegde voor .zijn bereidwilligheid, gaf hij een overzicht van de in het afgeloopen jaar verrichte werkzaamheden, waarna hij bet woord verleende aan den lieer Korthuis Deze ving aan met op te merken, dat -hef* in de laatste weken gebleken is. dat er vol slagen onbekendheid heerscht ten aanzien van den historisohen oorsprong cn de bc» teekenis van den Koppermaandag; vanouds een bij uitstek typografenfeest, dat gevierd werd op den eersten Maandag na Drieko ningen. Omtrent den ooi-sprong doen veie verba.en de ronde; het zijn meestal veronderstellin gen, die geen van alle op rcëele feiten zijn gebaseerd. Volgens sommigen stamt het woord af van Flora, de dochter van den Romeinschen keizer Nero en Popaea, wier naamdag door het volk met grooten luister werd gevierd. Het woord Flora's naamdag verbasterde via „verloren Maandag" op den duur tot Kop]>elmaandag. Volgens andereu is het een verbastering van Coster s naam dag den uitvinder van de Jxjekdrukkun.it, Volgens Bilderdijk hadden de koppers - n knpsters (dit waren de mannen en vrouwen, die zich belasten met het aderlaten) vanaf Nieuwjaar tot op den eersten Maandag na Driekoningen vrijaf en vierden dan fees' Volgens een andere lezing kregen op ein zen dag de leprozen in Amsterdam vergun ning om aalmoezen in te zamelen. Weer an deren leiden het woord af van „Kopperken** d. w. z. drinknappen, die op dien dag bij da gilden meer dan anders de ronde deden Weer anderen zijn van meening, dat het woord afgeleid is van koppelen in de betee. kenis van paren. Immers op Dinsdag gin gen de gazellen in gezelschap van meisjes feestvieren. Algemeen is men het er evenwel over eens, dat deze feesten zich in vroeger eeuwen niet bepaalden tot de drukkersgezellen, doch tot meerdere of zelfs alle gilden. De feestviering kenmerkt zich steeds door een groote luid ruchtigheid en ging maar al te vaak go- paard met drinkgelagen. Toen de gilden in hun oorspronkelijkea vorm niet meer bestonden, werden er vak- verenigingen opeericht, ook in de typogra fische kringen. Spr. ging dan na boe 'i* Koppermaandag in het midden van de 19do eeuw gevierd werd cn las over dit onder werp verschillende oude, vaak humoris tisch gestelde verslagen voor, alsmede eeni ge gedichten, waarvan da gezwollen taal typeerend is voor den tijd, waarin ze ont stonden (rederijkerskamers). Tenslotte haalde spr., die in zijn jeugd lid is geweest van oen gezejlenorganisatie, eenige persoonlijke herinneringen op. In dit verband schetste spr. hoe vroeger de geitel len, in tegenstelling met nu, weinig gelegen heid tot ontspanning vonden cn om die ra den in den Koppermaandag het culminatie punt hunner privé-genoegens zagen. Aan het slot van zijn met groote aandacht gevolgde lezing stelde spr. de vraag of het wcnschelijk zou zijn de Kopperfeesten in eere te hei-stellen en dan i? spr. daarvan een voorstander, mits in veredelden vorm. Nadat nog een aantal plaatjes was ver toond van oude Kopperprentcn, waarvan de hee>r Korthuis er een groot aantal op de ta fels en langs de wanden had tentoon ge spreid, werd deze leerzame avond met een woord \an dank door den voorzitter geslo ten. Danse uit een flonkerende tonenweelJs werden we via Gordoba van Albeniz; ver fijnd klokjesspel afgewisseld met een fin- verende tussehensatz en een einde van sub tiele klankverfijning gevoerd naar de won derlijke grilligheden \an Ravel in Aiborada del grasiosa. En daarna een ovatie en als toegift een wals van Chopin en nog eens terugge roepen en een Arabische van Debussy. 't Was een schitterende avond, v ...rvcor we den kunstenaar en het Béstuur van .den Kunstkring heel dankbaar zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6