DINSDAG 14 JANUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 E VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK POSITIE VAN DEN SCHULD EISCHER-AANDEELHOUDER DE LICHTZIJDE VAN IIET FAILLISSEMENT gegia 1928 is het faillissement der Vee., nmer Hypotheekbank uitgesproken. Wei ll js de gedachte hieraan wel wat op den [tergrond geraakt door de geduchte finan ce klappen, die, vooral in het buitenland, d 1929 zijn gevallen. Maar toch heeft het milt om dit tweejarig bestaan een oogen- te gedenken. ji dat niet, om bij do vele gedupeerde uldeischers een reeds door den tijd groo- deels geheelde wonde weer open te sCheu- ,Het beproefde systeem bij dergelijke ver rensslagen is, de vordering geheel af te rijven en er niet meer aan te denken, schimmetje, dat dan eindelijk na al trek Jaillissementskosten nog wordt uitge- rd, is dan een meevaller en ten slotte is i nog blij met wat men ontvangt, ele pandbriefhouders zullen eveneens e tactiek hebben gevolgd en liet zou dan onverstandig en onvriendelijk zijn, hen deze vergetelheid te nikken door het op- elen van deze onaangename historie. Het pullen van een dergelijke Nurks-rol ligt t in ons voornemen. it artikel heeft integendeel uitsluitend doel de lichtzijde van dit faillissement r voren te brengen. ongeloofwaardig het ook schijnen Kt, zelfs deze wolk heeft nog een gouden d. En dan denk ik nog niet eens aan het ceurtje in den vorm van een t.on gouds, aan de beide curatoren is ten goede ge- har de Veendammer krach heeft boven- i medegewerkt aan de oplossing v in een lie, die voor iederen jurist, ja zelfs, als zeggen mag, voor iederen leek in- ssant is. waren n.l. pandbriefhouders, die tevens deelhouders waren. Als pandbiiefhou- i waren ze scliuldeischers en hadden dus vordering, die door het faillissement op- hbaar was geworden. Maar in liun kwa it van aandeelhouders had de Naamlooze nootschap nog een appeltje met hen te Hen. Er was n.l. slechts 10 pet. op de deden gestort, zoodat nog een aanzien- bedrag. betaald moest worden, u redeneerde een dezer schuldeischers- deelhouders als volgt: De Bank heeft een lering op mij, omdat ik in het bezit ben aandeelen en daarop slechts 10 pet. is ort. Daarentegen heb ik een vordering Bank. aangezien ik pandbrieven heb dus schuldeiseher van de N. V. ben. Ik het recht deze bedragen met elkaar ...•gelijking (compensatie) te brengen, lat slechts betaald behoeft te worden dat- wat de Bank na aftrek van mijn claim pandbriefhouder, van mij te vorderen i 'curatoren waren het echter hiermede eens, zoodat een procedure" volgde. Zij ledigden n.l. het- standpunt, -dat geen pensatie mogelijk was. De consekwentie tan was, dat naar hun oordeel het volle r? door den aandeelhouder, die nog niet amdeelen had volgestort, in het faillis- ent moest komen. De vordering als ildeischer, gebaseerd op het bezit van dbrieven, kon dan in het faillissement den ingediend en gelijk op deelen met de lere crediteuren. let Hof te Amsterdam heeft op 5 April in dit geschil uitspraak gedaan on be ten voordeele van de curatoren, et overwoog, dat een beroep op compen- met een obligatieschuld niet met succes worden gedaan, aangezien de bestem- j van de praestatie, waartoe de aandeel der zich verbonden had, niet vereenig- rwas met een beroep op compensatie. op "ïiet eerste gezicht is deze beslis- alleszins redelijk. De inbreng, waartoe aandeelhouders eener N. V. zich verbin- mmers krachtens den opzet der ■eenkomst bestemd, om als waarborg te >or de gemeenschappelijke seliuld- hers der N. V. Het gaat dan ook niet dat een aandeelhouder, in plaats van bedrag beschikbaar te stellen voor het Is ter betaling van die crediteuren, daar- e zijn eigen vordering voldoet. 1 toch, hoe aannemelijk oogenschijnlijk arrest ook moge zijn, het Hof heeft bul den waard (in casu de wet) gerekend, artikel 1465 van het Burgerlijk Wet- worcit toch uitdrukkelijk bepaald, dat lelijking plaats heeft, uit welke oor- k de wederzijdsche schulden voortspnii- behoudems eenige uitzonderingen, die niet van belang zijn. )k al is de tijd reeds lang achter ons, naar algemeene opinie de rechter uit land tot taak had het toepassen van de dit neemt toch niet weg, dat hij de wet rniet zonder meer ter zijde mag stellen, tn hij dit wenschelijk acht en op grond een juridische constructie daartoe ge- tigd meent te zijn. moge misschien uit billijkheidsoverwe- en veel voor het standpunt van het Hof ïggen zijn, dit geeft nog niet het recht, een wetsartikel zoo maar als „quantité igeable" te beschouwen, ivendien dfe stelling van het Hof, dat de ng der aandeelhouders strekt tot waar der schuldeischers, beslist nog in geen I opzicht 'omtrent de oplossing van de alijkheid, die rijst, wanneer iemand tege- aandeelhouder en scliuldeischer is. Men de stelling van het Hof voor zijn reke- nemen, zonder de consekwentie, die Hof er uit afleidt, te aanvaarden. Im- 5 de overige vorderingen, die een gefail- le Naamlooze Vennootschap uit anderen de heeft loopen, strekken 'eveneehs tot rborg van de schuldeischers. 'k het feit, dat deze waarborg bij de ver ding tot volstorting der aandeelen dui naar voren komt dan bij de vorde- Ine een gefailleerde N. V. uit anderen Mo heeft uitstaan, maakt geen verschil. 5n toch alle vorderingen tot waarborg jken der gezamenlijke schuldeischers, kt het. geen onderscheid, of zij opzettelijk wel stilzwijgend daartoe zijn bestemd. I behoeft dan. ook niet te verwonderen, de Hooge Raad, zooals een dezer dagen publiceerd, het arrest van het Hof heeft leligd. hoogste rechtscollege grondt dit op de tiding van artikel 14-65 B. W., zonder verder uit te laten over de al of niet tteid van de argumenten, die het Hof hjn standpunt had aangebracht, iedigheidshalve zij nog opgemerkt, dat 'nieuwe wet op. de Naamlooze Vennoot- 1 in artikel 3Sa Wetboek van Koophan- bepaald, dat ten aanzien van de ver- BULGAARSCH LICHT OP ENKELE BIJBELPLAATSEN DE ROZENTEELT IN BULGARIJE OMSLACHTIGE WIJZE VAN HANDELDRIJVEN EEN GESCHENK WAARVAN HET TEGENGESCHENK DE KOOPPRIJS IS! I. Onlangs mocht ik een viertal artikelen schrijven om Egyptisch licht te laten vaTlen op vele plaatsen in Genesis en Exodus, bij name wat de Jozef- en Mozesverhalen be treft. In het voorbijgaan deel ik belangstellen den mede, dat binnenkort hij den uitgever J. I-I. Kok te Kampen een boek van mijne hand zal verschijnen, waarin breeder de invloed van Egypte op den Pentateuch wordt aangewezen. Thans vestig ik de aandacht op een paar plaatsen in het O. T., die verduidelijkt den door wat ik in Bulgarije hoorde en zag. Allereerst betreft dit de geschiedenis, ver meld in Gen. 23: het koopen van de spelonk van Uachpela door Abraham van de zonen Heths, en in 2 Sam. 24 20-25, waarbij men vergelijke 1 Kron. 21 19-26: het koopen van de plaats des dorschvloers van Arauna (Ornan) door David. Abraham woonde te Hebron te midden der Hethieten De Duitsche geleerde Hugo Winckler (overl. in 1913) heeft in het bin nenland van Klein-Azië in 1906 bij het dorpje Boghaz-keui de hoofdstad van het oude rijk der Hethieten ontdekt, dat van de 16e12e eeuw v. C. machtiger was dan Babyion, en Egypte op zij streefde. Merkwaardig is ze ker, dat op de duizenden reeds gevonden kleitabletten tweeërlei schrift is gevonden, rvan het eene Assyrisoh-Babylonisch, het andere Egyptisch gelijkt De Hethieten, met wie Abraham in aanraking kwam, wa- dus geen eigenlijke plattelandsmensohen maar lieden met een rijk cultuurleven, waar van we sneer te weten zulen komen, als hun tweeërlei schrift voldoende is ontcijferd, wat nog veel moeilijkheid oplevert. en nu de aartsvader bij den dood van Sara een eigen begraafplaats wilde hebben, en aan de Hethieten een spelonk te koop vroeg, antwoordden zij bij monde van Efron: „neen, mijn heere, hoor mij: den akker geef ik u, ook de spelonk, die daarin is, die geef ik u; voor de oogen der zonen mijns volks geef ik u die: begraaf uwe doode!" Wie niet met Oostersche gewoonten on de hoogte is, zou wanen, dat Abraham het begeerde grondgebied geheel ten geschenke kreeg. De Hethieten waren echter juist van plan den akker met de spelonk zoo duur mogelijk te verkoopen, en bij het scheiden van de markt was de patriarch de kapitale som van 400 zilveren sikkelen kwijt, waarbij met opzet nog in het verhaal staat: „onder den koop man geldig", d.w.z. Efron moest met goede, gangbare, klinkende munt betaald worden. Van moderne zijde heeft men natuurlijk aanmerking gemaakt op de buitengewone uitvoerigheid, waarmede alles in Gen. 23 en 1 Kron. 21 is beschreven, waarbij men voor al ook wijst op de breedsprakigheid en over dreven wellevendheid zoowel van Abraham als van Efron, zoowel van David als Arama. Maar die wederzijdsche plichtplegingen zijn juist een doorslaand bewijs van de waar heid van deze verhalen die naar Oosterschen trant niet korter konden worden medege deeld. In de vallei van Rhamanlari in Bulgarije kreeg ik de uitlegging van die Bijbelsche verhalen. Nog heel ver is de trein van het dal Rhamanlari, waarin de wereldberoemde rozenkweekerijen liggen, plichting tot storting op een aandeel nimmer schuldvergelijking plaats heeft. Deze kwestie zal zich in de toekomst der halve niet meer kunnen voordien, maar toch jen wij als de lichtzijde van het faillis sement der Veendammer blijven beschouwen dat het den juristen een aardig kluifje heeft gegeven, terwijl bovendien de Hooge Raad nog eens opnieuw duidelijk heeft doen uit komen, dat de rechter maar niet, hetzij uit billijkheidsoverwegingen, hetzij op grond een juridische constructie, een positieve wetsbepaling mag veronachtzamen. Al hebben sommigen in den loop der tij- defi getracht, aan het aanzien van de wet af breuk te doen door te leeren, dat onze ver ouderde wetten voor het zelfstandig inzicht ran den rechter zullen moeten wijken, ons hoogste rechtscollege hoe kan het ook an ders blijft ter wille van dp rechtszeker heid gehoorzaamheid aan de wet eischen. Mr. H. BAVINCK. vandaan, en reeds komt me een zoete, intense, ietwat bedwelmende, maar toch welriekende geur van rozen tegemoet. Hot zijn niet de zorg zaam gekweekte rozen, die wij in tuinen en kweekerijen in ons land hebben. Neen, de Bulgaarsche rozen zijn niet groot van stuk, en worden ook in het geheel niet gekweekt om de schoone bloemen en struiken, maar enkel en alleen om het winnen der rozen olie. Ze zijn juist klein van stuk, en ofschoon er witte, gele en rose bij zijn, zijn ze over wegend donkerrood, zoo zelfs, dat, zooyer het oog kan zien, alles met een rood waas schijnt overtogen, tot zelfs de vogels, die over de kweekerijen heenscheren. In een kleine twee honderd dorpen en gehuchten wordt deze ro- zencultuur ter lengte van 80 en breedte van 50 mijlen uitgeoefend. Van die rozen wint met het water, de olie en de was, waarbij 60.000 rozen noodig zijn om één ons echte' rozenolie te winnen. Want als de rozen ge perst zijn, schept men de masslow, de boter, er af, die in onverdunden staat niet te ge bruiken is; de was schrapt men met een vlijmscherp mesje van de handen der pluk- sters. De rozenboer er zijn ruim 20.000 eige naren van rozenvelden in den Balkan draagt de sleutel van de kast, waarin de masslow verborgen is op zijn bloote borst, en zou dien voor geen geld aan een zijner huisgenooten afstaan. Komt men nu bij een rozenboer om een of meer kilo's rozenolie te koopen ruim duizend gulden en soms honderden guldens meer per kilo dan neemt hij al den schijn aan, dat hij u, net zooveel ge verkiest, ten geschenke wil geven. Hij praat over geen geld, en rvvat ge ook doet om den prijs te weten te komen van een kilo rozenolie, hij slaat er schijnbaar totaal geen acht op. Ter wijl nu zijn vrouw u de heerlijke Turksche makka brengt, ook wel koek, en de sladko, ingelegde zoete vruchten, en u straks ezels worst en repen gedroogd schapenvleesch aanbiedt, en dan den landwijn met wat ro zenolie er in, opdat ge heel oud zoudt wor den, doet de boer, die u telkens fijne Bul gaarsche sigaretten presenteert, niet anders dan den lof verkondigen van zijn prima rozenolie. Hij vertelt u, dat men in Grasse in Frankrijk, in AnatoF'ë, en overal elders in de wereld, getracht heeft rozenkweeke rijen aan te leggen om rozenölie te produ- ceeren, maar dat er hij kan dit terecht zeggen van de allerbeste rozenolie aLleen sprake is in ziijn land, n.l. in de districten van Stara-Zagara en van Plovd'iv tot aan de zuidelijke hellingen van den Balkan en van den Sredna-Cora, den kleinen Balkan. Maar hij maakt in het geheel geenerlei aan stalten om den sleutel van zijn borst te krij gen en de kast te openen. Wel verzuimt hij niet telkens u te zeggen, dat ge net zooveel olie cadeau kunt krijgen als ge slechts wilt. Hij wacht lang, net zoo lang, dat gij een heel serieus bod doet. Hij valt u dan direct 'in de rede en zegt, dat ge het heusch voor niets krijgt, maar dat zulk een som, als gij wilt geven, toch geen tegencadeau is omzijn vrouw want hijl zelf wil niets hebben te geven. Eindelijk, na lang en omslachtig onderhandelen, schenke aanbieden, aanvaardt-de boer bod. Hij zegt echter nogmaals en met een heel ernstig gezicht, dat ge de olie krijgt, want dat wat gij aan de vroulw wilt geven, belachelijk van waarde is tegenover zijn ollie. Als alles afgerekend is, wordt nog maals de wijn opgedragen in groote boka len, met een druppel rozenolie niet te ver geten. wijl de Oosterlingen aan de masslow magi'sche kracht toeschrijven. En de vrouw voegt u toe, nadat ze het geld van tafel heeft genomen en goed weggeborgen„waar om gaat ge toch uit dit goede land van ro zenolie, van radium, die de geheele atmos feer gezond maakt, en van geneeskrachtige bronnen, vandaan, naar het hooge, kille Noorden? Blijf toch Jiier, waar de men- schen heel oud worden ik moet dat toe stemmen en niet (verzwakken; en als ze eindelijk sterven, zonder krankte en zeker zonder smart, heengaan"! *3 In het zuiden van Bulgarije, waar de allerbeste tabak van heel de reld voor het vervaardigen van sigaretten verbouwd wordt, heb ik bij het verkoopen van groote hoeveelheden tabak aan buiten- landsche kooplieden dikwijls hetzelfde me degemaakt als 4n de vallei van Rhamanlar" bij het verkoopen van rozenolie: het plecht statig, lang gerekt onderhandelen, soms da gen lang, waarbij 'in de eerste uren volstrekt geen prijs genoemd wordt. De verhalen in Gen. 23 en 2 Sam. 24 (1 Kron. 21) kloppen dus precies met wat ik in Bulgarije heb medegemaakt Hillegersberg. M. H. A. VAN DER VALK. Amerika (was steeds de grootste afne mer der rozenolie, dan volgen Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Nederland enz. DE NIEUWE VEERPONT DORDRECHT-ZWIJNDRECHT wedero-m een nieuwe veerpont in de vaart gebracht voor 't verkeer Dordrecht Zwijn- euwe pont op haar eerste tocht met tal van genoodigden aan boord. KOLONIAAL CONGRES DE S.D.A.P. OVER DE INDISCHE TROEBELEN PROTEST TEGEN HET OPTREDEN DER REGEERING Gelheel in dien geest jvan de openingsrede waarvan wij gewag maakten, heeft het bui tengewoon congres der S.D.A.P., dat Zater dag en Zondag te Utrecht gehouden werd, met algemeene stemmen de volgende motie van het partijbestuur aangenomen: Het Congres enz., heeft met diepe ver- ontwaardiging kennis genomen van de op nieuw gepaeegde inbreuk, op de staatkundige vrijheid van de Indonesische volksbeweging en op de persoonlij ke vrijheid van honderden harer leiders en leden; stelt vast, dat in de regeeringsverklaring van 10 Januari in den Volksraad afgelegd, de ongehoorde aanranding van de politieke rechten en vrijheden van Indonesiërs is ver dedigd op grond van ingekomen ambtsbe richten, welke enkel op beweerde vermoe dens, die tot dusverre door niets zijn ge staafd, berusten; keurt den inbond van den brief van het Partijbestuur aan den Ministerraad goed en deelt in het bizonder de daarin neergelegde overtuiging, dat een bewind, hetwelk zou meenen zich slechts te kunnen handhaven door op elk gerucht het politieke leven der massa te verlammen, een gevaar wordt voor zichzelf en voor de samenleving, welke Ihet moet beschermen; acht een ruim opgevatte toepassing van het recht van vereeoiging en vergadering noodzakelijk als eerste voorwaarde voorden strijd, vpor nationale onafhankelijkheid veroordeelt het jongste optreden van de IndisÖRé regeerimg, wijl het de verbittering vermeerdert en de kans op nieuwe wan hoopsdaden en dus op nieuwe volksrampen ernstig verhoogt; protesteert ten scherpste tegen de bladen, die, zoowel in Indonesië als hier te lande, de overheid hebben aangezet tot bet bezigen van geweld jegens Indonesische organisa- consta teert, dat de Indonesische volkslei ders bij hun gerechtvaardigde critiek op het regeeringsibeleid in het algemeen meer zelf- beheersching toonen dan vele Europeesche persorganen aan welke, ook in een kren kende bejegening van den Indonesiër, onbe perkte vrijheid wordt gelaten; begroet het initiatief van de sociaal-demo- oratische fracties in Volksraad en Staten- Generaal, die van de regeering volledige op heldering in deze gebeurtenissen verlangen; eischt van de regeering onmiddellijke vrij lating van allen, die om politieke redenen in voorloopige hechtenis zijn gesteld en nestie voor alle politieke gevangenen en verbannen en; herhaalt zijn in het Congres van Fe- hruari 1929 te Nijmegen gegeven verzeke ring, dat de partij het als een harer voor naamste plichten beschouwt, de Indonesi sche volksbeweging op doelmatige wij ze te steunen in haar strijd voor onafhankelijk heid, eischt van de regeering, dat zij voor de zen strijd de wettige banen opent en ver wacht, dat deze nieuwe en harde ervaring de volksbeweging zal stalen en haar offer vaardigheid zal venhoogen, om te volharden in den strijd voor de vrijheid". Het Koloniaal beginselprogram. De heer J. E. Stokvis en Gh. G. Cramer hielden daarna een inleiding over het ko loniaal-beginselprogram en het karakter der Indonesische volksbeweging. Dit program is vervat in twaalf stellingen DE FELLE BRAND TE RHOON övérakbt w» 4» wrwaatuig os daa Mlw brend Stiaoa, tmrtyar tww paaien In de «sch wewlaa salosd. en in bet onderwerp zijn vier geledingen te onderscheiden. A. Omschijving van het vraagstuk, het vaststellen van den kapitalistisch en oor sprong. Principieele afwijzing van de ko loniale ovcrheersching en tegelijkertijd het aangeven van den weg, waarlangs de ont ginning, verwerking en doelmatige verdee- ling van de natuurlijke rijkdommen der wereld kunnen geschieden zonder .schending van liet ze 1 fbesohikkkigsreoht der volken, welke tot deelneming aan dezen arbeid be reid blijken. Als een der wegen naar de op lossing wordt genoemd de verdeeling van' de voor de wereld onontbeerlijke grondstof fen krachtens internationale overeenkomst. B. Karakter-ontleding van het koloniale kapitalisme, opsomming van zijn neerdruk kende invloeden op de overheerschte ge meenschap; verwijzing naai' de tegenkrach ten, welke het kapitalisme ook in de koloni ale sfeer tegen zichzelf oproept. Gevaren van het iniperalisme. C. De taak van de sociaal-democratie as het proces der nationale vrijmaking; haar inzichten omtrent de omstandigheden, waaronder de nationale vrijmaking moge lijk zal zijn. Ten aanzien van de taak wordt eerst het bijzondere geval onder de oogen gezien, dat de sociaal-democratie tot de macht komt vóór de koloniale verhouding zal zijn op geheven. In haar optreden wordt een waar borg gezien voor een snel afsterven van die verhouding. Intusschen rijst onder die omstandigheid de vraag, in hoeverre een socialistische pro ductiewijze ook in het overheerschte land zal kunnen en mogen worden ingevoerd. Die invoering is het antwoord zal vooral in een tropischkoloniaal land, waar de economische- en sociale verhoudingen sterk verschillen van die in andere indus trielanden, haar grenzen vinden in de mo gelijkheden, welke de economische struc tuur biedt. Wel wordt al dadelijk gewezen op de mogelijkheid van sociaiiseering van de uit- en oinheemsche bedrijven op wester- sclien grondslag gedreven, vooral omdat uit de winsten van die bedrijven de middelen kunnen worden geput om de bereiking van de nationale onafhankelijkheid te kunnen bespoedigen. De algemeene taak van de sociaal-demo cratie op koloniaal gebied is verder afge bakend. In samenvatting komt zij hierop neer: overbodig making van het vreemde gezag. Wij moeten hier de gedragslijn vol gen, dat alle hervormingen de koloniale verhouding hehooren te verzwakken en te gelijkertijd het wezen van de inheemsche volken moeten eerbiedigen door, waar mo gelijk, zich aan te sluiten hij hun eigen in zettingen. Dit was onze taak wat de vrijma king betreft Nu de mogelijkheid Tan de vrijwording. Het ontwerp ziet de mogelijkheid miet ge bonden aan een bepaalden vorm van staats bestuur of staatsinrichting, maar stelt wel twee andere criteria eerstens een inheemsch bestuur, uit het volk opgekomen, althans het algemeen door het volk erkend; twee- dens de kracht om de verantwoordelijkheid te dragen, die de inschakeling des lands dn 'het internationale ruilverkeer meebrengt. D. Ons deel in den nationalen strijd; onze verhouding tot de volksbeweging. De soci aal-democratie moet een krachtige bewe ging voor de nationale onafhankelijkheid bevorderen, daarbij rekening houden met de opvatting dat de nationale bevrijding boven al de vrucht moet zijn van eigen strijd. Zij moet voider de totstandkoming van een so ciaal-demo cratisdie beweging op dnheem- schen grondslag bevorderen en zelve haar arbeid in den nationalen strijd ook richten op verheffing en bewustmaking der inheem sche arbeidersklasse, In het algemeen moet de sociaal-democra tie hij het toepassen van haar leerstellingen en strijdmiddelen rekening houden met de economische en maatschappelijke geaard heid der inlheemschen en met de omstan digheid, dat dezen de koloniale verhouding in de eerste plaats als een nationaal en rassen-conflict ondergaan. Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft voor het thans gehouden koloniaal congres in dat getuigenis aflegt van de moeilijkheden, welke niet op te lossen waren. Lezingen opstellen en critiek uitoefenen, is gemaKkelijk. Maar het wordt reeds een zwaar karwei om de leuze om te zetten in een program; om van de praktijk maar heelemaal te zwijgen. Des te meer doet het weldadig aan, dat een der inleiders op het vrede-congres, de heer J. E. Stokvis, oud-lid van de Volks raad, telkens weer gematigdheid predikte. Telkens weer maande hij aan om toch nuchter, juist en waar te zijn. Hij erkende, dat onder de tegenwoordige koloniale ver houdingen het socialisme geen kans heeft. Men moet zich nationaal oriënteeren. Dit •beteekent echter volstrekt niet, dat de S.D.A.P. alle strijdmiddelen van de Indo nesiërs zal goedkeuren. Integendeel. Men cliënt nauwkeurig toe te zien. De weg naar die onafhankelijkheid moet zijn een ontwikkelingsproces van den over heerschte. Dit is dus in strijd met hen, die dadelijk den kolonialen -band willen ver breken. Een volk, dat zelfstandig wil zijn, moet een bestuunkracht hebben voor behoud van de nationale vrijheid en het innemen van een plaats in den internationalen ruilhan del. Het Indische volk moet daarom tot we dergeboorte komen. Spr. meent, aldus het verslag, dat de aan hangers van de leuze: onmiddellijke onaf hankelijkheid, zelf overtuigd zijn, dat die leuze niet voor verwezenlijking vatbaar is. Waarom willen wij dit dan in het beginsel program opnemen. Dit beginselprogram zullen we tegen tegenstanders van rechts en links moeten verdedigen. Wat zullen me moeten antwoorden op de vraag wat we willen. Al acht spr. bij den eindstrijd om de onafhankelijkheid geweld niet uitgesloten, dit geweld cup te nemen in bet begioselpro- Radio Nieuws. Woensdag 15 Januari. HUIZEN (1875 M-, Ultsl. NCRV.-Uitzending-). 8.15 Tijdsein. 8.15—9.30 Morgenconcert. 10.3-0 Tijd sein. 10.3011 Korte Ziekendienst, te leiden door. Ds. J. L. v d. Wolf Geref. Predikant te Bussum. 1.30 Gramofoon. 11.3013.30 Harmoniumbe- :zo. Do i, bas; de heer H. Brugman, piano. 2 Tiid«eln. 22.45 Eerste gedeelte van het Con- lej. M. te Hilversum. 3.154.15 Vervolg con- -5 Gramofoon. 5 Tijdsein. 5—6 Kinder- leiden door Mej. N. Verhaar te Hille- Zang: Mej. L. Steen te Rotterdam, j. To Steiuz te Hilversum. 6 Tijdsein, issen te geven door bot Nederland-scho PBNA. te Arnhem. 6—6.:.» Cursus hnlek. 6.30—7 Cursus Statische Bere- 7 Tijdsein. 8 Uurtje voor de Rijper» Jeugd. Spreker: Ds. te Amsterdam. OrJ jongen men^ch". mededeelingen doe Mr. A. v. d. Deure 8.30Afloop. Uitzendavond. Spreker: Mr. P J Westcrveld, Leer HILVERSUM (1071 M„ (van 12—6 ntn. 298 M.>' 10—10.15 Morgenwijding. 12.01—1 Concert. 1—2 Carillonbespeling te Zwolle. 23 Gramofoon. 3 door Leon S nementsprjj 5—6.30 Con< 9.01—9.20 Optreden i het Ensemble Goossens. 9.20 Concert door Omroeporkest. 9.45 Tweede optreden van het temble Goossens. 10.05 Persber. 10.15 Voortzet, r concert. 11 Aansl. van het Carlton Hotel, jemble Lismonde. 12 Sluiting. DE GOLFLENGTE-VERDEELING. Hel gebruik van de 1071 M. golf voor 1071 M. toch ligt i M. golf. ilsche uit: ledeellngen van zakelljken lakelijke i tljdelij: heeft daai van Nederf ;ndlng van doch minder juist beschikking De bevoeg het bij het li gdheid daartoe :ation Hilversum onaal Radiotelegraafver cirag van Washington behoorende tot 't Algen Reglement, dat de Admlnistratiën een wille keurige frequentie en golftype kunnen toe n zullen nadere maatregelen word ln elk geval zal deze tijdelijke lechts van kracht blijven totdat an de orde stellen van maatregelen gram lijkt spr. toch zeer gevaarlijk. De leuze: onmiddellijke onafhankelijk heid, is trouwens geen socialistische leuze, doch een communistische; zij past zuiver ia het communistisch stelsel. Spr. meent verder de vraag, of onmidde- lijike onafhankelijkheid ia het belang der Indoneesdhe volkeren is, ontkennend te moeten beantwoorden. Ook Nederland zelf is daarin niet vrij. Het zou thans voor de volkeren moeilijk zijn zich als zelfstandig te handhaven. Aldus de heer Stokvis, dien we ietwat hreed citeerden. Want afgezien van zijn buiging^ naar het geweld, een beleefdheids frase, welke bij de S.D.A.P. geliefd en in eera is, betoogde de heer Stokvis niets anders, dan dat het voor Indië een ramp zou zijn, ais de band met Nederland doorgesneden werd. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. ANTI-REV. JONGEREN ACTIE NIEUWE CLUBS OPGERICHT In zijn vergadering van 11 Jan. jl. heeft het bestuur der A.R.J.A. aangewezen tot 2e Voorzitter de heer S. Roosjen te Gronin gen; tot 2e Secretaris de heer II. v. d. Berg te 's-Gravendeel; tot 2e Penningmeester de heer J. P. M. Tiemqrs te Apeldoorn. De heer P. F. Oosterhof, jur. cand. is aangewezen door de aangesloten studenten-afdeelingcn. Bij het Secretariaat, Fred. Hendrikstr. S7 bis A, Utrecht zijn berichten ontvangen over de oprichting van studieclubs te Nieuw Lekkerland, Papendrecht, Wijngaarden, Gies sendam, Hardinxveld, Achterveld (Utr.), Ritthem (Z.), Hoog-Blokland, Amedde en Alblaeserdam. Met. de zorg voor een district hebben zich' alsnog belast J. W. Reinders te Treeheek; A, B. Roosjen te Watergraafsmeer en I-I. vaa Maar te Middelstum*

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5