lirumr ^riïtsrijr (ümtnuii Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. WERFT NIEUWE AB ÖlEE'S. (Beschikklngskosten 0.15) „7.- Bij dagelij ksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2S47 Bureau: Breestraat 123 —r Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 14 JANUARI 1930 A D V E R E N TIN: Van 1 tot 5 regels fL17Vi Like regel meer «0.22Y% Ingez. Mededeel ingei. van 1—5 regels «240 Elke regel meer «0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang Dit nummer bestaat uit bladen Naar aanleiding van de twee artikelen over het negatieve advies van den Radio- raad 'ovar de verdeeling van den zendtijd ontvangen we van verschillende lezers ver zoeken om deze kwestie nog nader toe te lichten. Aan meerdere vragers is 't niet duidelijk waarom geen meerderheidsadvies kon wor den gegevèn, waar toch drie van de vier grootc omroep-véreenigingen, de N.C.R.V., de K.R.O. en de V.A.R.A. over die verdeeling eenstemmig denken. Moet daaruit worden afgeleid aldus schrijft men dat deze volksgroepen niet naar behooren in den Radio-raad zijn vertegenwoordigd? We begrijpen dat deze vragen bij de lezers opkomen. Ons antwoord daarop kan kort zijn. Van Vertegenwoordiging der omroepvereeni- gingen in den Radio-raad is geen sprake. De leden van dat college hebben daarin geen zitting namens een bepaalde organisa tie. Zij zijn individueel daartoe door Minister ,Van der Vegte aangezocht Wij hebben aan het bestuur der N.C.R.V. gevraagd, ons even uiteen te zetten, hoe de verhouding is tusschen deze vereeniging en de orthodox-protestantsche leden van den Radio-raad, waarna ons werd medegedeeld, dat de benoeming dezer leden geheel buiten de NC.R.V. is omgegaan, en dat daaromtrent officieel n'och officieus eenige aanbeveling of advies door de N.C.R.V. was uitgebracht. Waar die léden zich niet als vertegenwoor digers van de Ned. Christelijke Radio-Ver- eeniging beschouwen,, hebben zij ook, op een uitzondering na, geen enkele poging gedaan of wcnsch geuit om met het bestuur van die organisatie in contact te treden of eenig overleg, te plegen. Tqt zoover de mededeeling van het Be stuur der Christelijke Vereeniging. Intus- schen ontvingen we uit Den Haag de mede deeling, dat de drie minderheidsvoorstellen Welke bij den Minister zijn ingediend, alle door ledeh uit de Orthodox-Frot. greep wer den opgesteld, die dus met hun vijven in niet minder dan dri e verschillende richtin gen 'uitééngingen. De namen der leden wer den ons^daarbij genoemd, maar vóórdat we tot publicatie' daarvan willen overgaan, wen- schen Vre omtrent dit bijna ongelooflijk klinkende bericht nadere inlichtingen in te Intusschen zijn we het met de vragers eens, dat meer licht in deze droevige ad vieskwestie, ook over de houding der recht- sche leden van den Raad, dringend nood zakelijk is.. TWAALF STELLINGEN. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft vóór'het thans gehouden Koloniaal Congres in twaalf stellingen een program opgesteld, dat getuigenis aflegt van de moeilijkheden, welke niet op te lossen waren. Leuzen opstellen en critiek oefenen, is gemakkelijk. Maar het wordt reeds een zwaar karwei om de leuze om te zetten in een program; om van de praktijk maar hpelemaal te zwijgen. Trouwens, daar heeft men voorshands geen last van. Des te meer doet het weldadig aan, dat een der inleiders op het roóde congres, de heer J. E. Stokvis, 'oud-lid van de Volks raad, telkens weer gematigdheid predikte. Telkens weer maande hij aan om toch nuchter, juist en waar te zijn. Hij erkende, dat onder de tegenwoordige koloniale ver houdingen het socialisme geen kans heeft. Men^moet zicji nationaal oriënteeren. Dit betcekent echter volstrekt niet, dat de S. D. A. P. alle strijdmiddelen van de Indo; nesiëre zal goedkeuren. Integendeel. Men dient nauwkeurig toe te zien. „De weg naar de onafhankelijkheid moet zijn een ontwikkelingsproces van den over- heerschte. Dit is dus in strijd met hen, die dadelijk don kolonialen band willen ver breken. Een volk, dat zelfstandig wil zijn, moet een bestuurkracht hebben voor behoud van de nationale vrijheid en het innemen van een plaats in den internationalen ruilhan del. Het Indische volk moet daarom tot Wedergeboorte komen. .Spr. meent, aldus het verslag, dat de aan hangers van de leuze: onmiddellijke onaf hankelijkheid, zelf overtuigd zijn, dat die 'iéuzé riiet-voor. verwezenlijking vatbaar is. Waarom willen zij dit dan in het'beginsel program opnemen. Dit beginselprogram zullen we tegen te genstanders van rechts en links moeten ver dedigen. Wat zullen we moeten antwoorden op de vraag wat we willen. Al acht spr. bij den eindstrijd om de onafhankelijkheid ge weld niet uitgesloten, dit geweld op te nemen in het beginselprogram lijkt spr. toch zeer gevaarlijk. De leuze: onmiddellijke onafhankelijk heid, is trouwens geen socialistische leuze, 'Üoch een conjmunistische; zij, past zuiver in het communistisch stelsel Spr. meent verder de vraag, of onmiddel lijke onafhankelijkheid 1° het belang der Indonesische volkeren is, ontkennend te moeten beantwoorden. Ook Nederland zelf is daarin niet vrij. Het zou thans voor die volkeren moeilijk zijn zich als zelfstandig te handhaven." Aldus de heer Stokvis, dien wc ietwat breed citeerden. Want afgezien van zijn buiging naar het geweld, een beleefdheids frase, welke bij.de S. D. A. P. geliefd en in eere is, betoogde de heer Stokvis niets anders, dan dat het voor Indië een ramp zou zijn, als de band met Nederland door gesneden werd. Groei en ontwikkeling in de richting van zelfbestuur, wordt waarschijnlijk door elke partij in ons land gevvenscht cn met voor zichtigheid bevorderd; reactie wil ook hier niemand; doch revolutie, welke een chaos zou scheppen, evenmin. Het bevreemdt alleen, dat mannen als de heer Stokv^ de onverantwoordelijke motie tegën het optreden der Regeering konden steunen; en dat hij en de congres-commissie zoo spoediggeneigd waren om te bukken voor de communistisch gezinde oppositie in de S.D.A.P. Immers, terwijl de onafhankelijkheid der Indonesiërs eerst aan objectieve voorwaarden werd gebonden, is thans de stelling opgeno men, dat de S.D.A.P. onvoor waard e- 1 ij k de rechten van Indonesië op nationale afhankelijkheid erkent. D« S.D.A.P. bukte op koloniaal gebied voor Moskou! Het is droevig. DE SPOORDIJKVERZAKKING TE MOORDRECHT 4 SPITSVONDIGHEDEN. We gaven, zij het in onze eigen woorden, weer, wat „Het Volk" schreef over het even- tueele krachtige optreden der Engelsche Labourregeering tégen woelingen in Britsch- Indië. Het blad zei er van, dat het socia listisch gevoel zich wel tegen zulke straffe maatregelen verzet, doch dat ze in de ►uit werking vaak veel kwaad künnen voor komen. Nu wist men van te voren, dat de hou ding der Nederlandsche regeering, in Indië door het congres der S. D. A. P. ten zeerste zou Worden afgekeurd 'en daarom was hét wel ietwat gevaarlijk om vlak vóór dit congres zóó in „Het Volk" te schrijvep. Een weck. tusschenruixata. is voldoende om de roode-pers-lezers het verschil tussëhéh zwart en wit to doen vergeten, maar dit was al te opvallend. De Volk-redacteur weet echter wel raad; hij heeft heelemaal niet geschreven over een eventueel krachtig optreden der Regeè- ring. 't Ging slechts over het dreigement van een roode Engelsche krant. Hoor maar: Wij hebben melding gemaakt van wat dc „Daily Herald" schreef naar aanlei ding van de besluiten van het congres te Lahore. Indien, verklaarde de „Daily He rald", er van den kant der meer onver antwoordelijke elementen daden vain ge weld of inbreuken op de wet mochten voorkomen, dan zal krachtig wor den ingegrepen. Wij zeiden van dat dreigement: ons ge voel komt er tegen in opstand, maar als wij nadenken over de gevolgen, die een minder straffe houding zou kunnen heb ben, moeten wij erkennen, dat het gezond kan zijn in zijn uitwerking. Wij dachten niet aan het „krachtig op treden", waarmee de „Daily Herald" dreigde, maar aan het dreigement zelf. Aan de houding van de „Daily Herald". We hebben lang gepiekerd om de subtiele onderscheiding, welke dé schrijver hier poogt te maken, te begrijpen. Maar, het is ons niet gelukt. Weten onze lezers er soms raad mee? Het lijkt er veel op, dat men beweert: om erger dingen te voorkomen, zou het goed zijn, als de vader zijn zoon eens ernstig dreigde met een kastijding. Maarhet moet een dreigement blijven! Het succes zal niet groot zijn. „ONZE EIGEN SCHOLEN". Meer dan één onzer lezers ls getroffen dóór de mededeeling, welke de omroeper van de V.A.R.A. op Oudejaarsavond deed. Hij roemde de activiteit van de S.D.A.P. en zei, dat binnenkort de eerste van „onze eigen scholen" in Heerlen wordt gesticht. Een al te openhartige verklaring mis schien? Van eigen scholen wilde de S.D.A.P. tot heden niet weten. De openbare school met haar betrekkelijke neutraliteit, gaf volkomen bevrediging. In de mijnstreek echter liet die neutrali teit, naar de meening der sociaal-democra ten wel wat te wenschen over en daarom gaat men er eigen scholen stichten. Eerlijk en rond komt men er niet mee voor de dag, maar praktisch komt het er op neer. Terwille van de Bond van Ned. Onder wijzers, die hog van een verplichte absoluut neutrale school droomt, kan men het niet al te duidelijk zeggen. Intuséchen, dqt hoeft ook niet Sedert de Bond deel-uitmaakt van het N.V.V. moet hij zijn revolutionair sentiment wat in binden. De laatste bondsvergadering, waar men zoo gezellig solde met het voorstel eener commissie ad hoe om verplicht, absoluut neutraal onderwijs op het program te zetten, gaf daarvan nog een ander voorbeeld. Gelijk men weet, had het hoofdbestuur Dc spoordijkveroakking op het haanvak Rotterdam.—Gouda .heeft een groote stagnatie teweeg gebracht, 't Is een der drukste lijnen van ons spoorwegnet en alle hens is dan ook aan dek om 't euvel te herstellen. Rusteloos is men, in de weer met zand en grint het verzakken te stuiten. van de Bond zijn instemming betuigd met de actie te Heerlen; terwijl dit toch in lijn rechte strijd is met de Bondsidee. De Bond zou het goed recht der vrije school, het recht der ouders erkennen? Het is ondenkbaar. Toch deed het hoofdbestuur mee, maar daaróver zou de algemee'ne vergadering, zonder, aanzien des persoons, oordeelen. Reken maar! De spaanders zouden er af vliegen. Ge vergist u. Evenals het voorstel inzake cle verplichte neutraliteit, werd ook deze zaak verdonkeremaand. De discussie over dit belangrijke, principiëele onderwerp was niet ópenhaar, maar huishoudelijk; wat er besproken is, blijft een diep geheim. Hand op de mond, .is er tegen de' afgevaardigden gezegd. Misschien mochten ze in 't geheim hun hart luchten, maar naar buitengeen woord, astublieft! Waarom? Om redenen van taktiek na tuurlijk. j We weteri nu niet, wat er besproken is. We kunnen slechts gissen. Doch zou het-al te gevaarlijk zijn, om:-te onderstellen, dat het N.V.V., de groote broer, gezegd heeft: De roode propaganda in Limburg eischt dpze maatregel en hoe gij, roode openbare onder wijzers, er verder over denkt, doet niets ter zake; zwijg! Er. toen zwegen de héeren, die. andere zoo'n groote mond kunnen opzetten. NIET BEVREDIGEND. De Minister van Arbeid heeft aan de „Maasbode" eenige ophelderingen verstrekt inzake de benoeming van de heer Fruytier als hoofdinspecteur van de Arbeid, met den Haag als standplaats. Dit laatste alleen ontmoette bij ons eenige bedenking. Zijn herbenoeming bij de inspectie zagen wij met genoegen. Waarom dan eenige mutaties noodig wa ren om de heer Fruytier aan een zetel in den Haag te helpen? Omdat, aldus de Minister, de heer Fruy tier een der ouderen is en ik hein onrecht zou aandoen, als ik hem zonder verder onderzoek in een toevallige vacature „Na onderzoek kwam het mij het meest gewenscht voor, de vacature te Dordrecht te doen bezetten door den hoofdinspecteur te Maastricht en de daardoor ontstane va cante plaats te Maastricht te doen innemen dobr den hoofdinspecteur te den Haag. „Wanneer er, 'zooals ik zie, van' dienst belang gesproken wordt,(dan is het een allereerst dienstbelang, dat de hoofdinspec teurs allen met gelijke maat worden toe gemeten, hetgeen in casu wil zegge», dat de heer Fruytier als oudere ook oudere papie ren. heeft". Deze verklaring bevredigt ons, tot onze spijt, niet Het dienstbelang kan er niet bij gebaat zijn, als iemand, die vele jaren een be paalde functie op prijzenswaardige wijze vervulde,, tegen zijn zin weggestuurd wordt om een ander op zijn plaats te kunnen zetten. Men voelt zich zoo op een schopstoel' zitten en dat verhoogt de ambitie van het werk niet, doch maakt moedeloos. De heer Fruytier werd indertijd niet her kozen als Kamerlid en wex'd toen hoofd inspecteur in Groningen en de heer Huy- gens bleef, terecht, in den Haag. Daarna ging hij als-gouverneur naar Curasao. Na het avontuur daar, had de Minister hem in elke openvallende vacature kunnen benoe men en wij althans zouden er geen woord over gekikt hebben. Maar wat de Minister nu deed, komt naar onze overtuiging, niet ten goede aan het dienstbelang. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan mr. E. H von Baumhauer, advocaat en procureur te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der hem verleende onderscheiding van officier der Orde van de Ster van Roemenië; is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- daille, in goud, aan J. W. J. Poolman, wonen de te 's-Gravenhage, procuratiehouder bij de N. V. Likeurstokerij en Wynkooperij ,.de Wil d-man", voorheen Levert en Co., te Amster- BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besl. is aan mr E. H. von Baum hauer, advocaat, en procureur te Amster dam, verlof verieènd tot het aannemen der hem geschonken onderscheiding van Offi cier der Orde van de Ster van Roemenië. DEPARTEMENT VAN KOLONIËN. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofdcom mies bij het Departement van Koloniën de R. C. A. van der Feltz van der Sloot. INTREKKING BESMETVERKLARING VAN SAIGON-CHOLON. De minister van arbeid heeft de beschik king van zijn ambtsvoorganger, waarbij de DOW haven van Saigon-Cholon (Indochina) besmet góed in g toegekend van 55 cent per dag. CHR. VAKBEWEGING CENTRALE BANKINSTELLING COMMISSIE BENOEMD Door de algemeens vergadering van het Ghr. Nat Vakverbond, gehouden 8 en 9 Juli 1929, werd besloten tot instelling eener com missie, aan wie zou worden opgedragen de bestaansmogelijkheid te onderzoeken van een centrale bankinstelling voor de Chr. vakbeweging, annex spaar- en voorschot bank Voor het lidmaatschap dezer commissie zijn door het Dag. Bestuur van het C. N. V. aangezocht, en hebben dit lidmaatschap aanvaard, de heeren: Mr. H. Bavinck, advocaat en procureur te Rotterdam; J. B. II. Grotenhuis, penningmeester van den Chr. Metaalbewerkersbond te.Leiden; J. H. de Hoog, penningmeester van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond te Utrecht; J. S. Ruppert Jr., penningmeester van het C. N. V.; W. A. v. d. Velden, adj.-directeur van de Boazbank te Rotterdam, en H. J Zier, accountant te Amsterdam. De installatie en eerste vergadering dezer commissie zal plaats hebben Maandag 20 Januari a.s., des voormiddags te elf uur, ten kantore van het C. N. V. te Utrecht. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE WERKVERSCHAFFINGEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid, dr. I. II. J. Vos betreffende de' Vervroeging normale werken met het; oog op de werk loosheid, dé geldende loonregeling bij deze werken en de z.g.n. productieve werken, de bijslagen van overheidswege verstrekt cn de bedragen, welke in 1928 door het rijk en de gemeenten zijn uitgegeven aan maatre gelen in het belang der werkloozen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geant woord Tusschen vervroegde en productieve wer ken is niet steeds een nauwkeurig onder scheid te maken. Het loon voor de te werk gestelden uit plattelandsgemeenten is gebaseerd op een uurloon van 20 cent per uur, met 20 procent verhooging bij accoordwerk. Dit lpon is hooger, wanneer het gemeen ten betreft met een hoogeren levensstan daard. Wat betreft het verstrekken van gegevens omtrent den aankoop van Overheidswege van gereedschappen, materiaaFvoor huisves ting .dekens enz., staat ondergeteekende voor een taak, welker 'vervulling hij niet op zich mag'nernèp. Volgens berekening hebben de te werk ge stelden, afkomstig uit plattelandsgemeenten, die elke week naarhuis gaan, ongeveer f 4.20 a f 4.50 per week noodig voor kosten van huisvesting, enz. Als tegemoetkoming in deze kosten wordt dezen arbeiders een ARBEIDSLIJSTEN Het blijkt niet algemeen bekend te zijn. dat arbeidslijsten als bedoeld in art. 13 der Arbeidswet, op de postkantoren verkrijg baar zijn, voorzien van een briefkaartformu lier van 3 of 5 cent. De verkoopsprijs be draagt resp. 8 of 10 cënt Ook arbeidsregisters kunnen op de post kantoren worden besteld tegen den prijs van 15 cent per stuk. Aangezien de prijzen in den boekhandel belangrijk hooger zijn, wordt hierop de aan dacht van belanghebbenden gevestigd. WIJZIGING RUSTDAGBESLUIT OP DEN ZONDAG RUST. De Vereeniging van Banketbakkers, Ex ploitanten van Bestelzaken vestigt er de aandacht op, dat bij K. B. een wijziging is aangebracht in het op 1 Januari jl. in wer- king getreden z.g. Rustdag besluit vopr transportarbeiders te land, waarbij be houdens enkele uitzonderingen het ver voer van goederen te land pp Zondag ver boden werd. Krachtens de thans aange brachte wijziging is het vervoer op Zondag van „in keukens en banketbakkerijen be reide eetwaren voor maaltijden op dien dag zelf" toegelaten. is verklaard wegens pest, ingetrokken. CONSULAIRE DIENST Bij K. B. zijn dé candidaten voor den con sulaire» -dienstede heeren J. B. D. Pennink, A. J. D. Steenstra Toussairït en F. A. van Woerden benoemd tot adspirant-vice-consuls der Nederlanden in algeniëenen dienst. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag a.s. niet plaats hebben. DEURWAARDER. By beschikking van den minister van Justi tie is benoemd tot deurwaarder bij het Kan- Voor de te werk gestelden uit de vier grootste gemeenten, die om de 14 dagen naar huis gaan, worden deze uitgaven op pl.m- f 6.35 per week geraamd. De rqgeering moet uit zuinigheids- en nut tigheids-overwegingen het verzamelen en pubiiceéren van allerlei gegevens binnen,re delijke perken hóuden. Voor óe'bewerking en publicatie van statistische gegevens - is het Centraal Bureau voor de Statistiek in gericht, dat niet over onbeperkte geldmidde len beschikt. bank te Dordrecht, ter standplaats Oud-Beijer land A. Baan. deurwaarder bij de gemeente belastingen te Leiden. HOFBERICHT DE KONINGIN OP HET LOO. H. M. de Koningin is vandaag op het Loo aangekomen. Zij zal Zaterdag weer naar Den Haag terugkeeren. MINISTERIEELE BEZOEKEN tolrecht te Oud-Beijerland en hij de Recht- 1 sSonhovën bank te Dordrecht, ter stanHnlnnts DnH-Rovior tj o-ii i tj *u 1 Bergambacht, Rilland-Bath na de jongste verkiezingen zijn genomen, ten einde te ge raken tot vervolging van vrouwen, die bij herhaling verklaard hadden, dat zij om des gewetens wil niet aan de stemming konden deelnemen, heeft de Minister van Binnenl. Zaken geantwoord: De burgemeester van Rilland-Bath heeft dergelijke maatregelen alleen genomen ten aanzien van die vrouwen, welke' de door haar aangevoerde gemoedsbezwaren voor dien burgemeester niét voldoende aanneme lijk hebben gemaakt De burgemeester van Schoonhoven heeft echter zondpr uitzondering gewetensbezwa-, ren aangenomen als een geldige reden voor nièt-opkomst. Art. 149 der Kieswet laat het oordeel om trent de geldigheid der voor het niet-nako- meii van Üe verplichting, opgelegd bij art. De minister van Waterstaat heeft zich be-1 72, tweede lid. aangevoerde redenen in dc reid verklaard óm Donderdag 23 dezer heteerste plaats aan den burgemeester en in alectrisch station te Arnhem der N. V. „Pro-hoogste instantie aan den rechter. In ver- vinciale Geldersche Electriciceitsmaatzchap-1 hand hiermede kunnen door den ondergetce- pij in bedryf te stellgn. De minister denkt! kende geep stappen worden gedaan, welke' .'aarna een bezoek te brengen aan de lahora- herhaling van maatregelen tot vervolging toria van de N. V. ..Keuringsdienst van Elec-als bovenbedoeld zullen voorkomen, trische Materialen", 'eveneens te Arnhem. Den volgenden dag zal een autotocht door de provlo»'e,Gelderland worden gemaakt ter be zichtiging van de plaats cler overbrugging van 1 Op vragen fif-n liyn Lp Arnhem, de brug to Doesbuig. den gen: iGemeenteliiken weg te Apeldoorn—kater-Is het den Minister bc'^nd dat in de ge- fjen Provincialen weg Apeldoorn-—Am-1 meente Noopbeek (L.) door gedragingen van bezoek aan het polder- den kort geleden opgetreden burgemeester de Ooy en den buiten- j een zeer gespannen verhouding is ontstaan dien burgemeester en een DE BURGEMEESTER VAN NOORBEEK i het Tweede Kamerlid Vlie- hem waarop volgt district de Circul polder Erlecom ten einde de watertoestanden tu/ssohen DE VERPLICHTE ZIEKTEVERZEKERING HET PREMIETARIEF. Binnenkort zal in het Staatsblad ver schijnen het Kon. besluit tót vaststelling van de door de Raden van Arbeid te hef fen premiën voor de verplichte ziekenver- zekering. De premie zal voor de groote meerderheid der verzekerde arbeiders be dragen 2Vjo van hun loqn. Yoor.de ar beiders werkzaam in een dertig bedrijven met verhoogd ziekterisico zijn hoogere pre miën Vastgesteld; deze bedragen 48/w voor het mijnbedrijf en het hoogovunbeorijf en 34/if voor de overige bedrijven. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND H. BROUWER 60 JAAR. Te Hilversum herdacht Zondag de heer H. Brouwer, lid der Prov. Staten van Noord» Holland, onder talrijke blijken van belang stelling in intiemen'kring zijn 60sten vèr- DE NEDERLANDSCHE TAAL EEN NIEUW PROPAGANDAMIDDEL. Naar 'wij 'vernëmen,' heeft de Taal wacht (vroegere Taalcommissie) van 't Algèrheen Nederlandsch Verbond.onlangs.een voorstel aangenomen van één zijner leden om ach tereen volgens in enkèle groote biosco pen in ons lanH'propaganda te maken voor. het gebruik van de Nederlandschè taal in zuiveren -vorm. Daartoe zal door middel van enkele zinnen op het witte doek worden op gewekt. BEZOEK VAN BUITENLANDSCHE MINISTERS Aan Lelden. 'evsterkingen aldaar in oogen- groot deel der bevolking, wethou" en raadsleden inbeerepen, welke verhouding reeds tot ongeregeldheden aanleiding heeft gegeven heeft de minister van Binnelandsche Zaken geantwoord: Dat van een zeer gespannen verhouding zou mogen worden gesproken en dat deze veroor zaakt zou zijn door gedragingen van den bur- buitenland-geipeester, is niet gebleken. Boeroff De in dé vragen bedoèlde ongeregeldheden de zji'n het gevo"lg van maatregelen, door den bur ■'in gemeester genomen, toen in strijd met de in óe Noovbeek oeldende politieverordening des nachts muziek werd gemaaiVt. Deze maatrege- Aan Haarden 'e° bƒW'?, l"',e':d tot ve™!t tegen het van den burgemeester. Minister Bcnesj zal binnenkort met de. Dat de ongeregeldheden zifr uitgelokt dóór Tsjechische delegatie een bezoek brengen de wijze, waarop de burgemeester is opgetre- aan het graf van Comenius tj Naarden. jden, is niet gebleken. DE WETHOUDERSCRISIS TE ARNHEM NOG' NIET OPGELOST. De r.k. raadsfractie te Arnhem is nog niet tot overeenstemming gekomen over het al of niet aftreden van wethouder Meyer, terzake het gebeurde in de laatste raads vergadering bij de benoeming van een di- rpcteur van het bureau voor sociale advie zen. Een deel der leden meende een oplos sing te kunnen vinden door verwisseling van de wëthoudérsfuneties, waartoe natuur lijk de medewerking van de andere wethou ders noodig. zou zijn. In een ter zake te houden nieuwe bijeenkomst zaJ getracht worden, tot een beslissing te komen. DE OUD-ONTVANGER VAN BERGEN OP ZOOM EEN PROCEDURE. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft .op-,voor&tél van B. en W. besloten tegen den oud-ontvanger A. de M. een pro cedure aan te gain ter bekoming van be taling van een bedrag van ruim ƒ39.000, dat deze terzake van een kastekort onder zij» beheer in het dienstjaar 1925 aan de genieente is verschuldigd. Op de daarvoor in aanmerking komende goederen van den betrokkene wordt conser vatoir bes'ag gelegd. ZEEMANSCOLLEGE „GRONINGER EENDRACHT" HERDENKING 1C0-JARÏG BESTAAN. Het Zeemanscollege „Groninger Een dracht" hield gistermiddag een druk be zochte receptie bij gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan in de „Harmonie". Er ware», verschillende miniatuursche^n ingekomen. 'Verschillende sprekers, w o. ie voorzitter, de heer J. Kruize, voejden het woord. De Bulgaarsohe ministers sche zaken en financiën, de heer en Moloff, hebben gister, vergezeld andere leden dér delegatie een bezoek Leiden gebracht ter bezichtiging van verschillende merkwaardigheden. GEEFT PROEFADRESSEN OP AAN ONS BUREAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1