BINNENLAND. r DINSDAG 14 JANUARI 1930 1 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ONTBINDING COMMISSIE HARINGBEDRIJF Bij beschikking van den Minister van Bhinenlandsahe Zaken is de commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen omtrent de vraag aan welke oorza ken de ongunstige toestand van 't haring- vissdherij bed rijf moet worden toegeschre ven, en voorts omtrent de uitkomsten van dat onderzoek verslag uit te brengen, ont bonden, onder dankbetuiging voor de door haar bewezen belangrijke diensten. GEORGANISEERD OVERLEG ZEEMACHT. TWEE REDEVOERINGEN Als wij boven dozen brief twee redevoe ringen noemen, bedoelen wij geenszins, dat er in het jaar dat pas aanving niet meer dan twee belangrijke speeches zou den zijn gehouden. Zonder redevoeringen leven wij niet en wij willen gaarne toe stemmen dat er onder al de speeches die zoo te hooren en te genieten zijn, vele volkomen tereaht „belangrijk" mogen wor den genoemd. Als wij aan twee redevoeringen thans de voorkeur geven, dan doen wij dat om een bijzondere rede. Niet omdat wij de ree torale rede van Prof. Dr. D. van Emfcden, over „De overschatting van de staat en de welvaarlsfeer", uitgesproken bij de her- Overleg Zeemacht (werden wijzigingen voor denking van de Dies Natalie der Universi- gesteld door den Bond M. O. O. beoogendc teit op 8 Januari, niet belangrijk achten, wijzigingen aan te- brengen in de met in- en een bespreking waard. pang van 1 Juli 1929 herziene examens voor En al evenmin omdat wij de redevoerin- seiners en telegrafisten, waardoor aanmer- gen gehouden door twee Hervormde pre- kelijke verlichting .zou worden verkregen dikanten in de Westerkerk op j.l. Maan- voor het thans in d"cnst zijnde seiners- en dagavond niet van groote beteekenis ach- tolegrafistenpersoneel. ten. Om wat zij, in verband met de reoi -1 De Regeeringsgcmaehtigdc deelde mede, ganisatiieplainnen in hun Kerkgenootschap- dat de minister bereid was een overgangs- zeidei om wat zij meenden te mogen 1 periode toe te staan, waardoor uitstel van zeggen van anderen, die orn Christus wille de ■verplichting van het afleggen van het het juk hadden verbroken, en om wat zij, j examen tot 1 Juli 1930 werd verkregen, uit welke overweging dan ook verzwegen, terwijl nog enkele concessies werden ge- Maar wij moeten ons nu eenmaal beper- daan voor hen, clic niet of niet tijdig aan ken en trachten te blijven in de sfeer i het examen konden voldoen, waarin wij onze brieven probeeren te' Een voorstel van den Bond van M. M. P. plaatsen, de sfeer van de groote stad met om voor kleer- en schoenmakers en bar- haar eigen signatuur, haar eigen zorgen en biers een tenue in te voeren, ovcreenkom- behoeften, haar eigenaardige stroomingen stig dat van de bootslieden doch met de en haar eigen kwaad. Typisch Amsterdams documenteerde rode vai Kamer van Koophandel een schat van gegeven.- del en industrie voorviel LANDARBEIDERSWET VOORSCHOT AAN ANNA PAULOWNA. Bij beschikking van den Minister van Fi- GOUVERNEUR VAN CURACAO AUDIËNTIE. In verband met zijn vervroegd vertrek naar is aan de gemeente Anna Paulow- J Curasao is de door den nieuwbenoemden gou- I thans bestaande distinctieven werd door s elk Jaar, de ge 'den R. G. op verschillende gronden bcstre den voorzitter (ter den. ;n Fabrieken. Wat Ten slotte kwam aan de orde een verzoek over wat in ban- van de Fed. van Bonden van verecnigin- het vervlogengen van militair personeel der zeemacht jaar. Wat een kijk geeft die >ede op de I om gezinsbezoek voor Rijksrekening te ver- rw^iiia v-in 11p ot.irl pn vnn het kind in het leenen. als de prhtcrenrwvlp van dpn hpfr/vk- midden der ons omringende volken. Hoe worden de kansen voor de niaste toe komst gewogen, geschat, tot energie ge prikkeld, tot voorziohtigheid aangemaand. ken militair op medisch advies buiten de standplaats van het gezinshoofd moet ver toeven. De R. G. zette uiteen, dat reeds lang door het Marinebestuur in den gevraagde» zin wordt gehandeld, waarvoor hij voorbeelden aanhaalde, doch deelde mede, dat het niet in de bedoeling ligt, dit als regel in een voorschrift vast te leggen; ieder geval wordt op zich zelf beschouwd, hetgeen voor het personeel een meer soepele oplossing geeft. De voorsteller was voldaan met de be staande werkwijze, zooals door den R. G. uit eengezet is. LICHAMELIJK GEBREKKIGEN EERSTE WERELDCONFERENTIE. En hoe wordt ook aandacht geschonken a-jn de polillek der regeering, aan de so ciale actie der werknemers, aan de finan- cieele politiek van het Gemeentebestuur. Men behoeft het daarmee niet altijd eeii3 te zijn. Men is dikwijls geneigd hier en daar een vraagteeken te zetten, men is meermalen geneigd een woord van critiek te plaatsen, maar men ontkomt ?r niet aan van deze beschouwingen ernstig ken nis te nemen. Ook als de heer Heldring spreekt over Indië. Voor ons is Indië niet vreemd, niet ver weg, want wij hebben er op alle ma nieren relatie mee en de cultures hebben voor den bloed van Amsterdam een be langrijke beteekenis. V'ii lezen dus nut groote .nteivsse Verschenen is het verslag van de eerste van de sterke prijsdaling van bijna alle wereldconferentie voor het~ vraagstuk van producten, van de mislukking van den 1 de lichamelijk gebrekkigen, welke gehouden rijstoogst in verschillende districten op j is van 29 Juli tot 3 Augustus 1929 te Genöve Java. Wij verblijden ons er in dat de bui- en samengeroepen was door the Interna- tengewesten een zeer belangrijke rol spe-1 tional Society for Crippled Children, te len gaan in de handelomzettcn van Indie J Elyria. Ohio. Aan die conferentie hebben eu wij noteeren dankbaar, dat het werk I 12 Staten deelgenomen, waaronder Neder- van Van Heutz, hoezeer ook van bepaalde land dat vertegenwoordigd was door een zijde gesmaad, vrucht gedragen heeft lid van het Bestuur van de Centrale Ver- De Regeering gaat voort de productive- eeniging voor Lichamelijk Gebrekkigen. teit der buitengewesten te verhoogen, door De afgevaardigden hebben hoogst be- toevoerwegen te zorgen,langrijke mededèelingen gedaan omtrent hetgeen in hunne landen ten bate van de lichamelijke gebrekkigen wordt verricht en de gevoerde besprekingen hebben er toe geleid, dat de conferentie zich, als volgt, heeft uitgesproken: le. Een lichamelijk gebrekkige behoort worden gewerkt. En wat kwaad men ook niet achtergesteld te worden bij een vol- van het kapitalisme moge zeggen, zonder; waardige. dat kapitalisme was Indië nimmer zoo ver, 2e. Het verleenen van bijstand aan licha- daar waar de kosten op grond van econo mische vooruitzichten te ver ledigen zijn. Wat is voor den nuchteren lezer de con clusie uit dit alles? Zeker ook dit, dait In dië Nederland nóg noodig heeft' Dat aan den opbouw van Indië door ons nog moet gekomen als het thans melijk gebrekkigen mag niet alleen geschin gestemd dat dit niet de eerste gedachte is den uit philanthropische verantwoordelijk- geweest, van hen die in Indische onder-heid, doch ds ook een economische plicht, nemingen en cultures hun kapitaal heb- 3e. Het is zeer te betreuren, dat er in ben gtstoken. (zoovele landen nog nauwkeurige gegevens Tegenover het nuchter constateerende ontbreken omtrent het aantal lichamelijk betoog van den heer Heldring staat het gebrekkigen. Het ware gewenscht, dat in ophitsende demagogische betoog van den die landen terstond doeltreffende imaatrege- r..--erden getroffen om een overzicht te Fimmen, 6ociaal-democraat, maar met sterk com munistische neigingen. Hij sprak Woensdagavond, na de in landers Mohammad Hatta en Abdal Mad- jirl in en der zalen van de Harmonie aan de Rozengracht, een stadsdeel waar zioh vroeger het gebouw Constantia be vond, vermaard dus in de revolutionaire geschiedenis. De heer Fimmen predikt open en rond de revolutie. Dat is wel vreemd voor iemand die tegelijk ontwapening dor vol ken voerstoat want «at hij wil is het gewa pend verzet, het afwerpen van het juk der blanke onderdrukkers door de Aziatische valken. Hij verwacht n ets var: de S.Ü.-VP. in dezen strijd, niets van de Moderne ar beidersbeweging, hij alleen is echt, en staat in den opstand naast ,1e Indonesiërs. Van een roeping jegens Indie, die onJer het bestel Gods kwam, weet hij niet. Voor de beteekenis die de Zending heeft gehad, en nog heeft voor Indië, heeft hij geen oog. Hoewel hij, juist hij, beter kan weten, spreekt hij van een door ons gebrachte be schaving die er op gericht is het Indische volk alle ontwikkeling te onthouden opdat zij betere uilbuitingsobjecten zouden zijn. En met venvaarloozing van zijn elemen taire aardrijkskundige kennis, spreekt hij van het Indische volk, dat er niet is en waarvan het volstrekt niet zeker is, dat het ooit zal komen. Het gaat hier om en over verschillende volken, die bij lange na niet even rijp zijn voor meer zelfstandigheid. Natuurlijk weet de spreker dat ook. En hij, juist hij, kan weten, dat de vrucht van het Evan gelie ook de politieke vrijheid is. Maar als zoo velen kan hij niet komen tot bet die nen van deze volken in den weg des Evan gelies, niet wachten tot God de banden los maakt en het licht doet opgaan, maar wil hij een heiland voor Indië zijn. Met deze verlossers is nimmer een volk gelukkig AREND VAN AMSTEL. verkrijgen van de verschillende gevallen van gebrekkigheid, opdat dit moge leiden tot een wel overwogen en krachtdadige actie. Bovendien behoort daar, waar de wet geving daarin nog met "voorziet, aan de genoesheeren, chirurgen, vroedvrouwen er. verpleegsters ij- wettel ijken verplichting worden opgelegd aangifte te doen van ge vallen van bestaande misvorming of van drogende' misvorming. 4e. Aangezien er nog een groote behoefte bestaat aan bekwame vaklieden, zoowel op medisch als op paedagogisch gebied, zou cr bij alle Universiteiten op moeten wor den aangedrongen leergangen in te rich ten ter opleiding van orthopaedische chirur gen, verpleegsters en onderwijzers, en wor den bevorderd, dat er een voorziening wordt getroffen om examens in de orthopaedic verplicht te stellen. Ook zouden leerstoel-n moeten worden gesticht aan de Universitei ten, welke diie nog niet bezitten. 5e. Het onderwijs aan en de vakopleiding van den misvormde, als ook het uitoefenen van een vak moet krachtig worden gesteund en op alle wijzen (worden aangemoedigd. Ce. De verantwoordelijkheid moet zich niet beperken tot het terechtbrengen van gebreken, maar moet zich ook uitstrekken tot preventief werken en zoo veel mogelijk tot de uitroeiing van de oorzaken" van misvorming. LUCHTPOST CORRESPONDENTIE NAAR ZUID-AFRIKA Correspondentie naar Zuid-Afrika kan voortaan met een der luchtddensien Kaap stadPort Elizabeth Bloemfontein Jo hannesburg of Kaapstad Port Elizabeth East London Durban worden verzonden. Door de overbrenging per vliegtuig wordt een bespoediging verkregen van één dag voor Port Elizabeth, Bloemfontein, Johan nesburg en Pretoria en van 1 ii 2 dagen voor East London en Durban. Het luchtrecht, verschuldigd boven de ge wone frankeerkosten is vastgesteld op 15 ct. voor elke 20 gram. De stukken moeten voorts voorzien zijn van een luchtpostetiket. De verzending uit Nederland geschiedt des 'en d Donderdagsavonds via Hoek van Holland— Laags Harwich, voor de eerste maal op 16 Jamuar aanstaande. AMBTENAAR OF HUURLING Bij een ingezonden stuk in 't „Friesoh Dag blad" gaf de hoofdredacteur, die zich gaar ne Urtdo noemt een naschrift, waarin o.in. gezegd werd (sprekende van Overheidsbe drijven): „En de oorzaak van die duurte zit 'm in het feit, dat de Overheid niet dan door ,/huurldngen'" die geen belang bij de zaak hebben kan werken. Ook bier geldt: „De huurling vliedt, overmits hij een huurling is". De afdeeling Leeuwarden van de Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond heeft bij de Pers- vereeniging, welke *t „Friesch Dagblad'1 uit geeft,p rotes t aangeteekend tegen deze kwalificatie van een ambtenaar, welke h.i. alle perken te buiten gaat. AANBESTEDINGEN Vanwege den Rijksgebouwendienst is aanbesteed het bouwen van een bedrijfsge bouw op het terrein 'van het laboratorium voor t umbo uwpl an tenteelt te Wageningen. Het laagst werd ingeschreven door Gebr. Wessels te Renkum voor f 29.600. Vanwege het Provinciaal Bestuur is he den aanbesteed het vorbreeden van de en het aanleggen van rijwielpa angs in de gemeente Wateringen nschrljvster was u'e N V. Dur.1t- sche Basaltmaatschappij te Dordrecht \oor f 10.555. na een voorschot uit 's Rijke kas verleend lot een maximum van f 7000, ter uitbeta ling van liet door twee landarbeiders be- noodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. DE ACTIE VAN DE P. N. I. Het 'hoofdbestuur van de Liga tegen Im perialisme en voor Nationale Onafhankelijk heid heeft een sjooedvergadering gehouden om te beraadslagen over de te voeren agi tatie in veiiband met maatregelen van re- gecrimgszijde in Indië. Het hoofdbestuur heelt an deze vergadering besloten onmid dellijk alle pogingen an het werk te stellen om nationaal en internationaal een zoo groot mogelijke protest-actie in het leven te roepen. Zoo zullen openbare vergaderingen worden belegd te Rotterdam, Haarlem en enkele andere plaatsen, waarvoor o.a. als sprekers zijn uitgenoodigd de iheeren Roestaan Effcndi, Sumantri, Van Burink, G. Nabrink, P. Borgsma, A. de Jong, L. de Visser en D. Wijnkoop. Het hoofdbestuur zal nog deze week een manifest in groote oplagen verspreiden. Op Zondag 9 Februari zal er in Den Haag een landelijke protest-meeting plaats hebben. Zoo mogelijk zal op dien dag in een openbare vergadering de film „Storm over Azië" vertoond worden. Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren Mohammed Hatta, Sumaptri, D. Wijnkoop, L. de Visser, A. de Jong en Edo Fuimien, terwijl nog po gingen in het werk worden gesteld om liet woord te laten voeren door den secretaris van het Internationale Secretariaat, den heer Ghattopodyaya. Het gerechtelijk optreden. Zaterdagavond werd te Batavia door de voormannen der nationalistische beweging onder leiding van Dr. Soetomo een vergade ring gehouden, waarin o. m. een motie in behandeling kwam, waarin protest wordt aangeteekend tegen de gehouden huiszoe kingen. De bedoeling is deze motie \oor te leggen aan een Zondag te houden ojienbare vergadering. ,,NEDERLAND"-EXPRESS MAIL VAN S.S. „PRINSES JULIANA". De speciale trein met post en passagiers, in aansluiting op het ss. „Prinses Juliana' zal Vrijdagmorgen 17 Januari te 11 uur 10 van Genua vertrekken. Aankomst Zaterdagmorgen» 18 Januari te 7 uur 57 te Arnhem, 8 uur 48 te Utrecht, 9 uur 45 te Den Haag (S.S.), 9 uur 36 te Amsterdam (W.P.), 9 uur 53 te Amsterdam (C.S.) en 9 uur 52 te Rotterdam (M.). UIT HET LEVEN VAN DS. HUET VERSCHIJNT IN BOEKFORMAAT. De artikelen over Ds. Huet, die onze historische medewerker A. M. Wessels in ops blad schreef, zullen, breeder uitgewerkt, in boekformaat verschijnen bij de firma Oosterbaan en Le Cointre te Goes. Bij de bewerking van deze utgave heeft de schrijver een dankbaar gebruik gemaakt van herinneringen en nadere gegevens, die velen onzer lezers, naar aanleiding van de publicaties in ons blad, hem toezonden. Hun moeite is dus niet vruchteloos geweest Dr. J. H. Gunning J. H.zn„ de bekende redacteur van „Pniël" zal het boekje voor zien van een voorrede. Curasao te verleenen audiëntie n der bepaald op 18 en 20 Jan. a-s., telkens v 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 5 uur n.m het Departement van Koloniën. HET EERSTE KAMERLID J. B. WESTERDIJK HEDEN ZEVENTIG JAAH. Kerknieuws. A. R. J. A. Nu a.s. Woensdag op de jaarvergadering van het Verband van Anti-Rev. propaganda- clubs de verhouding van deze organisatie tot de Anti-Rev. jongeren-actie breedvoerig ter sprake zal komen, heeft het wellicht nut iets te citeorcn, uit een propaganda- geschriftje, dat de A.R.J.A. in het licht gaf. Op 1 Juni 1929 kwamen te Utrecht ver tegenwoordigers bijeen van de bestaande clubs van A.-R. Jongeren te Assen, Amers foort, Kampen, Scheveningen en Utrecht en daar werd in beginsel besloten tot oprich ting van een landelijke organisatie. Aan verschillende, daarvoor in aanmer king komende organisaties werd hiervan kennis gegeven. Ten aanzien van de propagandaclubs is in een vergadering, op verzoek van den voorzitter van het Verbands-Comité der propagandaclubs gehouden en onder presi dium van den heer Colijn zelf, door dezen geadviseerd de A.R.J.A gedurende dezen winter krachtig en zelfstandig te laten voortwerken, voornamelijk in plaatsen, waar geen propagandaclub bestaat Een contact-commissie, bestaande uit twee leden van elke oi^anisatie, met den heer Colijn als voorzitter, zou moeilijkheden, die intus- schen mochten rijzen, nader uit den weg ruimen. Op 9 November 1929 had de eigenlijke oprichtingsvergadering plaats en daar werd het ten zeerste toegejuicht, dat op enkele plaatsen in don lande, buiten den gewonen organisatorischen partij-arbeid om, zich jon geren-studieclubs zijn gaan vormen, die zich toelegden op regelmatige studie der beginselen ook in de toepassing. Meer dan elementaire kennis van historie en feiten wenschte men te verkrijgen. Door studie, studie en nog eens studie, geregelde, systematische, goed geleide stu die van de vragen onzer dagen op staatkun dig maatschappelijk gebied, bezien van uit A.-R. standpunt en toegelicht met de lessen der historie en der practijk, kan de A.R.J.A. die kernen vormen, die voor een partij als de A.-R. van zoo uitnemend gewicht zijn. De onderscheiden kerkelijke sohakeerin- gen werken broederlijk samen; niet als verschillende fracties, maar als leden van één partij. De studeerende jonge mcnschen reiken de hand aan hen, die midden in het leven ge plaatst, in hun dagelijkschen arbeid de waarde van het A.-R. beginsel, ook in zijn concrete toepassing zien. Maatschappelijke scheidslijnen brengen 'en scheiding. I-Iet bestuur der A.R.J.A. bestaat uit de heeren: Mr. Joh. H. Schcurer, Arnhemsche- weg 260, Amersfoort, voorzitter; Mr. L. W. Scholten, Fred. Hendrikstraat S7bis A, Utrecht, secretaris; J. C. Jongeneel Jr., Oud- Alblas, penningmeester; H. v. d. Berg, 's-Gravendeel; P. F. Oosterhof, A. Pierson- straat ll2, Amsterdam; S. Roosjen, Was- iberghstraat 14, Groningen; J. P. ii. Tiemens, Mariastraat 7, Apeldoorn. NED HERV. KERK. Beroepen: Te Denekamp, J. Mortier te Zalk (bij Kampen). Drietal: Te Amsterdam (vac.-L. Boer), W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee, T. Kloosterman te Leeuwarden cn L. D. Poot te Haarlem (vroeger te Amsterdam). Aangenomen: Naar Utrecht (vac.-B. Batelaan), A. Meijers te Hoogeveen. Naar Oosterwicrum (toez.), Dr. G. Smit te Mak- kum. Naar Sebaldeburen (toez.) B. R. Knottnerus te Vries. Bedankt: Voor Hollandsche Veld (Z.Or) J. C Loor, pred.-evang. te Bolsward. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Reitsum, cand. W. F. M. Lindeboom, hulppred. te Amsterdam-Noord. Te Mussel, cand. I. de Wolf te Middelburg. Te Grijpskerke (Z.), cand. H. B. Visser te Nijmegen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Dordrecht, L. de Bruyne te Zwolle en W. Bijleveld te Haarlem. Bedankt: Voor Harderwijk, J. W. van Ree te Barendrecht AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. L. Baas, van Teuge, zou, naar aan vankelijk bepaald was, Zondag 19 Januari a.s. bij de Chr. Geref. Kerk van Werkendam be vestigd worden en intrede doen. Wegens zijn ongesteldheid moesten deze plechtigheden tot nadere aankondiging verschoven worden. Ds. F. G. van Binsbergen nam Zondag jl., wegens vertrek naar Koudum, van de Ned. Herv. Gemeente te Haamstede af scheid met een predikatie over 1 Petr. 1 24 en 25, handelende over wat voorbijgaat en wat blijft. Aan het einde richtte hij toespra ken tot verschillende colleges en personen. Hijzelf werd toegesproken namens den Kerke- raad door ouderl. L. Hanse, die Psalm 121 4 liet toezingen; door den consulent, Ds. P. van der Staaij, van Renesse; door Ds. J. W. Boo gaard, van Burgh, namens den Ring Brou wershaven; door Ds. P. M. Kuipers, van Kerkwerve-Serooskerke (Sch.), namens de Gemeente van Serooskerke; door den heer P. .T. van den Berg, hoofd der Chr. School; en door den heer Leeuwe, namens het Bestuur dier School, die Psalm 134 3 liet toezingen. Van de ringcollega's was voorts nog aan- wezig Ds. J. Koopmans, van Eikerzee. Ds. L Boer, van Amsterdam geko men, werd Zondag jl. bij de Ned. Hcrv. Gein. van Scheveningen bevestigd door Ds. B. Gij zel, van Amsterdam. De Oude Kerk was te dezer gelegenheid weer stampvol. Alle Srheveningfche predi kanten woonden de plechtigheid bij. De bevestiger koos tot teOcst uit Hebreen 10:25 de woorden: en laat ons ver manen". Als z(jn hoofdgedachte ontwikkelde hij: We hebben een toegang tot het heiligdom van Gods Vaderhart door Jezus Christus en een groóten priester over het huis Gods. BÜ ont vouwing van deze gedachte werd er op ge wezen dat vermanen ook wil zeggen: 1. toe roepen; 2. troosten; 3. uitnoodigen; 4. bidden en 5. dringen. Na de predikatie volgde de bevestiging. Toe gezongen werd Psalm 20 1. Ten slotte richtte Ds. Gijzel zich met een hartelijke toespraak tot den bevestigde en voorts tot alle Scheveningsche predikanten. Cand. F. K. van Evert van Den Hang werd Zondag j.l. bevestigd als predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Zoutelande door Dr. H. Schokking, van Dan Haag, die 1 Cor. 4 15 (byz. vers) tot tekst had en sprak over het centrale' in de taak van den Evangeliedienaar. Aan de handoplegging nam mede deel Ds. W. Reus, van Westkapelle. Dr. Schokking liet Ps. 33:11 (gew.) zingen. Ds. van Evert deed intrede met een pi edikat.e over Joh. 3 16 Aan het einde werd de nieu we leeraar toegesproken door den heer A. de Bruyn namens het Studentengezelschap „L.O.R.U.D." en door den heer J. Rooden- burg namens Jahwe Nissi"; door Ds. Raus namens Kerkeraad, Gem. en ringcollega's; en door den Burgemeester van Zoutelande. Toege zongen werd Gezang 91 3. Voorts waren nog aanwezig de ringcollega's Ds. C. van der Waa, van Biggekerke; Dr. J. Th. Ubbink, van O.- en W.-Souburg; en Ds. R. ten Kate, van Kou- cekerke. Het kerkgebouw was beide malen stampvol. Cand. L. Holtrigter, van Nieuwen- dam (Amsterdam-Noord), hoopt Zondag 16 Februari a.s. intrede te doen als predikant der Chr. Geref. Kerk van Maarssen (U.), na bevestiging door Ds. J. Jcngeleen, van Hil- Ds. T. Jonker, van Joure gekomen, werd Zondag jl. bij de Ned. Herv. Gemeente van Marrum bevestigd door Ds. H. Gerbrandy, em.-pred. van Marrum, thans wonende te Sncek, die tot tekst had Joh. 1 43: „en hij leidde hem tot Jezus'*. Na de bevestiging werd toegezongen Psalm 134:3. Ds. Jonker hield een intreerede over Rom. 1:16: „het Evangelie is een kracht Gods tot zaligheid'*, sprekende over: '1. een kracht Gods; 2. een kracht tot zaligheid; en 3. een kracht voor ieder die gelooft Toespraken werden gehou den door br. Van der Zaag namens den Ker keraad. en - door Ds. G. J. Mooi, van Hallum, als consulent. Van de ringbroeders was nog aanwezig Ds. J. P. Snoep, van St. Anna-Pa- rochie. Toegezongen werd Psalm 20:1. Was des morgens de keri: flink bezet, des middags as zij gevuld tot in de uiterste hoeken. Cand. J. G. Lens ink, van Aalten, werd Zondagmorgen door zijn schoonvader, Ds. A. Schouten, van Aalten, bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Glanerbrug, met 1 Tim. S 14 en 15. De3 middags hield Ds. Lensink een intreepredikatie over 2 Cor. 2 14. H(j eindigde met de gebruikelijke toe spraken. en werd toegesproken door ouder ling Wiima namens Kerkerand en Gemeente; door ouderling Visser, van Enschedé, namens de G~ref. Kerk aldaar; door Ds. H. Meulink, van Enschedé, als consulent en namens de -c;s i»-venter: door Ds. P. Groot namens Ned. Herv. Gemeente te Glanerbrug; en door den heer J. van der Zwaag als hoofd der Chr. School. In beide diensten was de kerk overvol. Ds. F. Slomp preekte Zondag jl. af- sdheid van de Geref. Kerk te Nieuwlande, wegens vertrek naar Heemse, met Hebr. 13 vs. 8: Jezus Christus is gisteren en heden Dezelfde en in der eeuwigheid", handelende over den geestelijken Verzorger" van het verleden, het heden en de toekomst. De schei dende leeraar werd op hartelijke w\jze toege sproken door ouderling D. van Goor, namens Kerkeraad en Gemeente, die Psalm 121 4 liet toezingen; door Ds. R. Sybrandy, van De Krim; door Ds. M. van Dijk, van Nieuweroord, die Psalm 134 3 liet toezingen; en door een afgevaardigde van de Kerk van Gels, die nog Psalm 136 1 deed aanheffen. Het kerkge bouw was by deze plechtigheid overvol. Ds. P. J. van Veen, van Nieuwe- Pekela, hoopt Zondag 2 Maart a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente aldaar en Zondag 9 Maart d.a,v. intrede te doen te Hoog- en Leegkerk, na bevestiging door Ds. M. D. Gysman, van Nieuwe-Pekela. Cand. I. P. van der Waal, overge komen van Nieuw-Loosdrecht, vervulde de vacature bij' de Ned. Herv. Gemeente van Grypskerke <Z.) en werd daartoe bevestigd door zijn vader, Ds. W. van der Waal, van Nieuw Lcosdreöht, met Titus 2 15. De jeug dige predikant deed des namiddags zijn in trede met Hand. 1 8b. Beide malen vulde een talrijke schare het kerkgebouw. Ds, J. de Wit nam Zondagmiddag af scheid van de Ned. Herv. Gemeente vap Vol- lenhove wegens vertrek naar Leidschndam. De afscheidsprediking was gebaseerd op Hand. 8 35 en 39b. Namens den Ring sprak Ds. N. Oosterveen, van Wanneperveen, en Ds. C. Zee man, als Herv. collega ter plaatse namens de Gemeente, die den scheidenden leeraar toe zong Gezang 142 5. PREDIKANTSPENSIOENEN De Synode der Evang.-Luthersche Kerk in Saksen heeft den pensioensleeftijd der predikanten voorloopig van vijf en zestig op zeventig verhoogd, wegens het tekort aan predikanten. Het aantal theologische studenten is echter weer toenemende, zoo dat men verbetering in den toestand ver wacht. DS W. J. KOLKERT f Te Harderwijk is Maandagmorgen overleden 56 jaar oud, Ds W. J. Kolkert, Ned. Herv. predikant te Hierden. Ds Ivolkert aanvaardde 9 Mei 1905 de Evan geliebediening te Zunderdorp. In 1913 vertrok hy naar Ter Aar (Z.H.-), in 1917 naar Loon op Zand, in 1920 naar Eemnes-Buiten en sinds 21 October 1928 was hij aan de gemeente van Hierden verbonden. RUIME OPVATTING. De redactie van de Preekenserie „De Komst van het Koninkrijk" vanwege de Geref. Kerken in Hersteld Verband heeft thans een preek opgenomen van Prof. A. Rinkel, hoogleeraar van het Oud-Katholiek Seminarie te Amersfoort. CENTRALE JEUGDKERK Te Rotterdam doet zich in de Ned. Herv. Gemeente, naar Dr J. R. Callenbach in de „Rott. Kerkbode" mededeelt, het verschijn sel voor, dat leerlingen van de Zondagsschool na het verlaten van die School, zelden de kerik bezoeken. Een der oorzaken wordt geacht de groote afstand tusschen Zondagsschool en Kerk. In verband hiermede hebben de predi kanten, wier wyken hoofdzakelijk in liet een tru-m liggen, nl. Dr Berkelbach van der Spren kei, Dr Callenbach en Ds de Vey Mestdagh, besloten tot het stichten van een Centrale Jeugdkerfc, die gehouden wordt in het gebouw Boerensteiger 34, Zondagsmorgens van 10-11 uur en toegankelijk is voor jongelui van 13 jaar en ouder. Zondagochtend is de jeugdkerk op eenigzins feestelijke wijze geopend. Het liturgisch gedeelte werd geleid door mevr. Oberman; de heer Metz hield een toe spraak. Dr Callenbach woonde deze opening by. KERKGEBOUWEN Te Amsterdam werd voor de restaura tie van de Oude Kerk der Ned. Herv. Ge meente door de vereen. „Kerkelijk Lev bij haar 12%-jarig bestaan een inzameling gehouden, die f 480 opbracht EEN KAPEL OP SLOT GEDAAN De Kapel tot herdenking der in den oorlog gevallen militairen te Lienz in Tirol is op last van de Roomsche geestelijke overheid voor het houden van godsdienstoefeningen gesloten, omdat de schilderij van den schil der Egger over de opstanding, welke zich in deze kapel bevindt niet aan de Kerkelijke voorstelling beantwoordt GODSDIENSTONDERWIJS. Te Krimpen a.d. IJssel is tot gods dienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gem. benoemd de heer A. P. de Jong, evangelist te Nieuwveen, die vorige week ook een zoo danige benoeming uit Herkingen ontving. EVANGELISATIE In de Zaanstreek zijn door de Cen trale Commissie der Geref. Evangelisatie aldaar een vijftal lezingen georganiseerd. Vorige week werd de eerste gehouden te Krommenie door Ds B. Ramaker, van Koog Zaandijk over „Zonde en Oorlog". Verdere samenkomsten worden gehouden te Wor- mer en Wormerveer. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Prof Dr. Ir. P. E. Verkade, hoogleeraar aan de Ned. Handclshoogeschool te Rotter dam en privaat-docent aan de Technische Hoogeschool te Delft, zal op Donderdag 23 dezer en volgende Donderdagen, telkens des nam. te 3.30 uur in zaal 31 van het Schei kundig Laboratorium der T. H. te Delft een reeks voordrachten houden over: „Onderzoe kingen over het verband tusschen physischc eigenschappen en constitutie van organi sche verbindingen". Prof. Dr. A. BAUMSTARK Naar de „Tyd" verneemt, is Prof. A. Baum- stark benoemd tot opvolger van Prof. H. Grimme, als hoogleeraar in de Semietische Theologie aan de Universiteit te Münster i. W. Naar men weet, doceert Prof. Baumstark aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen de Se mietische Taal- en Letterkunde en de Ver gelijkende Liturgiegeschiedenis. Naar de „Maasb." verneemt, bestaat er te Nijmegen hoop, dat hy voor de Universiteit aldaar behouden blijft, wijl hy beide functies (te Munster en Nymegen) tegelijk zal ver vullen. J. W. SWITTERS f- In den ouderdom van 44 jaar is te Utrecht overleden de heer J. W. Switters, oud-lector in de Tandheelkunde aan de Universiteit te Utrecht en bekend tandarts aldaar. THEOL. SCHOOL TE KAMPEN De de vorige week gepubliceerde gift van f5000, door bemiddeling van Ds Joh. de Boer, van Brouwershaven, ingekomen, was niet afkomstig van een ingezetene te dier plaatse, doch van elders. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. H u lsen (O.), K. Nolles te Steenwijk. Aalsmeer, D. Dijkstra te H. I. Am bacht. Rh eezerveen (Ambt-Hardenberg, hoofd P. van Krugten), M. van Zanten te Nun- speet. V a 11 h e (Herv. School, Stationsweg, hoofd A. M. Serlé), mej. G. Westendorp te Varsse- veld. Aang. Suawoude (Chr. Nat. School, hoofd L. Bouma), R. Groen te Vrouwen-Parochie. Aang. Balk, mej. A. K. van der Brug te Sneek. J. E. VAN DER WAL. Te N ij verdal in de Vrijdag jl. gehou den vergadering van de Geref. Schoolver- eeniging werd de heer J. B. van der Wal door het hoofd der School, den heer B. Westera, gehuldigd in verband met diens 40-jarigen arbeid bij het Chr. Onderwijs. Namens de vereeniging en 't personeel werd de heer Van der Wal een divan met kleed aangeboden. Deze sprak zijn dank uit voor het geschenk en gaf een causerie over „mijn onderwijzers geschiedenis". NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Gees-e-rveld (Dr.) zal dan toch, na veel tegenwerking, de Herv. Chr. School tot stand komen. De Raad van Oosterhesschen weigerde de noodige gelden voor den bouw. Echter hebben nu, na hooger beroep van het Schoolbestuur, Gedep. Staten van Drente het Raadsbesluit vernietigd en bepaald, dat de ge-raagde medewerking alsnog moet worden verleend. OPGEHEVEN Te Vriezenveen ontving de Gemeente raad van Gedep. Staten van Overysel goed keuring van zijn Raadsbesluit tot verkoop dei- Openbare School in de buurtschap Bruinehaar aan het Kerkbestuur der Ned. Here-. Gemeen te te Tubbergen. Het ligt in de bedoeling dit gebouw in te richten voor het houden van godsdienstoefeningen, Zondagschool enz. KWEEKSCHOOL-JUBILEUM. Te Groningen zal, naar we reeds meld den, de Kweekschool met den Bijbel 1 April a.s. haar 25-jarig bestaan vieren. Daarom trent schrijft men nog: Vooral \oor de oud leerlingen zal het een voldoening zijn, te vernemen, dat zich bereids uit ter stede wo nende oud-kweekelingen een comité heeft gevormd ten einde in de a.s. Paaschvacantie een grootsche reünie van oud-leerlingen der Groninger Kweekschool met den Bijbel te organiseeren. Deze kunnen, daar het comité reeds hard werkt spoedig nadere mededee- lingen tegemoet zien. De heer J. de Haan te Groningen is secretaris van het comité. ESPERANTO OP SCHOOL? Te Bussum kwam bij den Raad een verzoek in van de Centrale Esperanto-Pro- paganda-Commissie om een éénjarigen Esperanto-cursus op te richten. B. en W. meenen, dat het niet op den weg der ge meente ligt een of meer Esperanto-cursussen voor leerlingen der hoogste klassen van de Lagere Scholen op te richten, zoolang de wetgever niet heeft uitgesproken, dat Espe ranto aan leerlingen der Lagere Seholen behoort te worden onderwezen. Afgezien daarvan achten ook zij het niet wenschelijk, dat de gemeente naast de Fransche cursus sen een of meer cursussen in Esperanto opricht, welke waarschijnlijk door dezelfde leerlingen zouden worden gevolgd als de Fransche cursussen. Voorts achten B. en W. het niet wenschelijk, dat door het oprichten van bedoelde cursussen beslag wordt gelegd op de vrije Woensdag- of Zaterdagmiddagen of andere vrije uren der leerlingen van de Lagere Scholen, uren, welke bestemd zijn voor het maken van huiswerk of voor de beoefening van sport, muziek e.d. B. en W. adviseeren mitsdien, op het desbetreffende adres afwijzend te beschikken. In verband met het vorenstaande deelen B. en W. nog mee, dat zij aan het bestuur van de Broederschap-federatie, afd. Naarden- Bussum, hebben toegestaan, gedurende de wintermaanden 1929/1930 een schoollokaal in gebruik te nemen ten behoeve van het geven van een cursus in Es-eranto op twee avonden per week. Te Tilburg heeft de Gemeenteraad besloten tot oprichting van een gemeente lijken cursus voor Esperanto. 51STE JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. LU.t 22. 38K.?5 137.SU 225.05 141.50 52.21 100.-— J3:(.67 134.60 (•6.20 300.28 75.57 Drouwenermond Nieuwkoop - 136 6» Wijngaarden - 2? 57 Groede - 68 65 Totaal van 560 Locale comité*» f 91.241.63 Groede CZheeft dit Jaar de collecte weer Nosr f 9000 en de ton ia overschreden, ndenten. die hun opgave en najrlften ;ezonden hebben, verzoek ik vriende- s nog spoedig te doen. Mr. J. J. HANGELBKOEK. de Uni« „Een School m. d. Bijbel". EXAMENS. ACADEMISCHE-EXAMENS. >laagd: Godgeleerdheid: kerk, EXAMENS-TANDHEELKUNDE. gelegenheid geg practlsche en the :timeii9, bedoeld iet afleggen andheelkun- atstelb'k ge- EXAMENS-BOUWKUNST. mstordam (Rijksacademie voor I vjunaten). Het diploma Hoogere Roi 1 uitgereikt aan de heeren K. J. Mün. as. J. G. 3. Hos. allen te Am im. EXAMENS-MACHINIST. g. 13 Jan. Gest. voor dipl. A. ds

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11