DINSDAG 14 JANUARI 1930 DERDE BLAD PAG. 10 DE JANUARI-STORM SCHADE AAN SCHEPEN VELE ONGEVALLEN Windstooten van 40 M. per seconde Stoomschepen gestrand, Aohter den vuurtoren van Cocksdorp is het Letlaindsche s.s. „Skauls" gestrand. De reddingboot Eierland was des morgens JiaJi «If bij het vaartuig. Omtrent de stranding van het Letlandsclie 8.s. „Skauts" kan worden gemeld, dat zoo wel de reddingsboot Eierland uit De Cocks dorp als de Dorus Rijkers uit den Heider zijn utgevaren om hulp te verleenen. De Eierland kreeg echter een defect aan de rao toren en kon het schip niet bereiken. De Dorus Rijkers slaagde er in langszij het schip te komen, doch de bemanning wensch- te dit nie te verlaten. Zij deelden echter mede, dat zij tegen den avoncl, indien het schip nog niet vlot zou zijn, in geval van ruw weer reddingsboothulp zouden vragen Op de Vliethorst strandde het Italiaan- sche stoomschip Valentino Cado. Het schip dat 1000 ton groot is, was op weg van Bra ke naar Cardiff en had geen lading aan boord. De bemanning, bestaande uit 31 kop Sen, kon deels met eigen booten aan land omen, deels werden zij door middel van het. wippertoestel aan den wal gebracht. Het schip zit hoog op het strand. In den storm verdronken. Bij een hevge stortzee tijdens den storm van Maandagnacht is de stoker W. Snie- dewind van de stoomtrawler „Gerherdina Johanna"gemerkt IJM. 38, welke te IJmui- den is binnengeloopen, overboord geslagen en verdronken. S. was ongehuwd en woon de te Den Helder. Gezonken schepen. Op de Merwede zijn drie schepen door den hevigen storm gezonken, waarbij ech ter geen menschenlevcns zijn te betreuren terwijl zes andere sohepen in nood ver keerden, die echter bijtijds zijn geborgen. De sleepboot „Leka", kapitein L. Stok, voer op een krib achter de kalkzandsteen fabriek te Gorinchem, waardoor het schip een lek bekwam, veel water maakte en on middellijk ging zinken. De kapitein gaf di rect met de stoomfluit hulpseinen, waarop de schippers die in de haven van de kalk zandsteenfabriek lagen, met roeibooten naar het zinkende schip voeren. De twee opvarenden, de kapitein en de machinist, konden juist bijtijds van boord worden ge baald. De schade wordt door verzekering gedekt. Onder Brakel is het Duitsche 6leepschip „W. T. A. G." Nr. 76 gezonken en onder Zuilichem een met hout beladen motor boot. De opvarenden zijn gered. Door de sleepboot „Greta", kapitein P. Grootenboer, zijn vier schepen, de „Aigo", de „Bon Esperance", de „Pieternella Jo hanna" en de „Hendrika", die nabij het slot Loevestein op den Waal voor anker lagen en waarvan de „Argo" het. anker had verspeeld, tusschen de kribben in de rivier geborgen. Twee dezer schepen begonnen reeds veel water te maken, terwijl een an der ging kantelen. De opvarenden konden echter aan boord blijven. Het sleepschip „Wiljo", dat voor Woud richem van zijn bede ankers was gesla gen, ging driften, doch de schipper van dat sleepschip had het geluk zijn schip naast enkele andere voor anker liggende sohepen te kunnen sturen, waarbij dit schip met veel moeite aan de andere kon worden vastgebonden. Het Ujalkschip „De T\\»e Gebroeders', geladen met kunstmest en bestemd voor Dirksland, is in 't Hellegat nabij Ooltgens- plaat gestrand. Door de sleepbooten „Zeehond" en „Trio*" is het schip in vedligheid gebracht Het Duitsche sleepschip „Elizabeth", schipper G. Scholweerth, is geladen met kolen, bestemd voor Rotterdam, tengevol ge van den storm bij Loblth volgeslagen en gezonken. De opvarenden werden gered Het schip ligt in het vaarwater 150 m. uit den oever bij km-bord nr. 4. Schade in de Amsterdamsche haven. De hevige storm heeft in de Amsterdam sche haven veel schade aangericht en moei lijkheden veroorzaakt. Het heeft duchtig gespookt. In de oude Houthaven is heit Duitsche stoomschip „Ymir" losgewaaid. Door het presenteeren van het stuurboords anker ins het schip weer vastgemaakt. In de Minerva-haven is het Duitsche s.s. „Charlotte Cords" van zijn boeien losge- brokeh. Het schip is aan een andere boei vastgemaakt, nadat het nog over een twee de boei was heengegaan. Aan de Ertskade is het Engelsche s.s. „Hillfern" van zijn achtertrossen losge broken. Het schip voer met zijn achter 6chip tegen een tjalk en een lichter en heeft eenige lichte schade veroorzaakt. Verder is de motorboot van den Haven dienst den geheelen nacht in de weer ge weest om assistentie te verleenen. Op ver schillende plaatsen dreigden tjalken, lich ters, motorbooten, enz. tengevolge van den storm te zinken. Deze schepen zijn alle of goed vastgemaakt of naar veiliger plaatsen in de haven gesleept. Voor zoover bekend hebben geen ongevallen van ernstigen aard Molen omgewaaid. Swabedissen te Siddeburen (Gr.) omver ge waaid en op heit daarnaast gelegen huis van den eigenaar terecht gekomen. Zoowel de molein als het huis zijn grootendeels ver nield. Het geheel vormt "een groote ver woesting. De bewoners van het huis heb ben als door een wonder geen letsel be komen. Twee .ion"ens sliepen in een bed dat op slechts eenige voeten afstand stond van de plaats, waar de molen op het huis is terechtgekomen. Bij het stormweer van Zondagnacht zijn ver?"hill°nde booten der Zuiderzeewerken to Medemblik deerlijk gehavend. De sleepboo ten „Woutrina" en „Vlaardingen" (eig. Van Dijk te Dordrecht en Volkers te Sliedrechtl werden tegen den Kogtmndijk geslingerd en eiin trezonken. PTh-ald Hik klonken nood signalen en u:t Medemblik werd hulp 22 boden. Langs toeeewornen lijnen konden met groote inspanning alle opvarenden wor den gered. ge- aldaar geankerd was, opgenomen en in het bosch nabij den Wilhelminatoren neerge- smakt. De machine, van Duitsche particu lieren in Aken, kwam ondersteboven terecht en liep ernstige schade op. Daken en huizen opgenomen. Tijdens den storm is te Hillegom het dak van ccn dubbel woonhuis, staande aan Je I.eidschestraat, afgewaaid. De bewoners ver lieten bijtijds het huis, doch een der be woonsters kwam onder het dak terecht. Zij had een been gebroken en werd por r eken- auto naar Leiden overgebracht. Een begin van brand werd door de brandweer ge- bluscht Te Hengelo (Ov.) zijn van vele huizen een aantal pannen vernield. Tal van ruittn moesten het eveneens ontgelden. Een hui aan de De Dcurwingerstraat sloeg door den storm zoo goed als tegen den grond. Verder werden eenige telefoon- en lichtleidingen ge stoord. Persoonlijke ongelukken kwamen j niet voor. Een van de twee groote houten masten I van het radi o-stntlon „Nora" te Noordwijk in de duinen bij Noordwijkerhhout, welke masten 60 M. hoog zijn, is omgewaaid. De andere is geheel scheef komen te staan. Er is geen storing in het bedrijf, daar ze slechts als proefmasten dienst deden Tengevolge van den storm Is een d> zandsteenen Dilaren in den gevel van de R.-K. kerk te Voorschoten afgerukt en ven op het dak terecht gekomen, waardoor vijf groote gaten ontstonden. Het. dak is daardoor zeer ernstig beschadigd. De lig ging van de pilaar is geivaarlijk. Te Bussum zijn in het woonwagenkamp twee woonwaeens door den storm totaal uit elkaar gerukt, zoodat de bewoners dak loos waren. Te Middelburg moesten tengevolge van den storm een tweetal families, wonende naast de ruïne van den laatsten brand van het Grand Hotel vluchten, omdat het dat- van enn der perceelen beschadigd werd en pannen en steenen in beide perceelen bin nenvielen. Van het hotel vielen stukken van binnenmuren af en vernielden ten dee- 1e een houten noodgang, die is aangelegd naar het achterste deel van het hotel. Het grootste deel van de schutting voor de brande perceelegi naast het hotel viel werd opgenomen door den wind en tegen 't pand van Simon de Wit geworpen, waar door 'n spiegelruit vermeld werd Op den Kolkakker te Ede werd een gevel ingedrukt Van de houtloodsen der houtfir ma Tulp sloeg ongeveer 40 M. overkappin; bedekt met eternitplaten, weg. Deze ov« kapping kwam terecht op de daken der wi ningen aan den Maandenweg. De achterge vel van de woning van v. Oeveren werd in gedrukt. Alle glas enz. werd vernield. De zware eternitplaten sloegen tegen de ach- terzijde van de woning van Schouten, waar alles werd verwoest. Slaapkamer- en hu s- kamernmeublementen werden in stukken geslagen. Gelukkig hadden de bewoners juist de slaapkamer verlaten. Op den Li»i- terschen weg en op andsre plaatsen zijn boomen ontworteld. Van de school te tto Klomp sloeg de schoorsteen af, kozijnen eti deuren werden weggeslagen. Van de mili taire barakken sloeg de overkapping over een groot gedeelte weg. In de kweekerijen. Te Boskoop heeft de storm groote verwoes tingen aangericht in de boomkweekerijen Voor sommige kweekers bedraagt de scha de honderden guldens. Van een koestal, van den landbouwer Ra venhorst, aan het e'ndc de? Zijdeweg, de zijmuur in, terwijl het aantal dakpannen en schoorsteenen die het in deze gemeente moesten ontgelden, enorm is. De orkaan van 13 JanaurL De storm in den nacht van Zondag op Maandag was van orkaanachtige vlagen vergezeld, met windstooten van 40 meter per seconde. In den vooravond was de wind opgestoken, nam tegen middernacht iu hevigheid toe, om in den nanacht ge leidelijk weer af te nemen. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut meldt: De barometer ving te 11 uur van 12 Jan. met dalen aan, hij stond toen 748.9 en be reikte te 22 uur een stand 7:12.5. Te middernacht begon de barometer te stijgen en weer te 8 uur reeds 751.5 aan; de daling was dus eve als de stijging zeer snel. De windsnelheïii bereikte tusschen en 7 uur de stormgrens om tegen 1 uur vod 13 Januari de grens van zwaren storm ruim te bereiken, voorzoover de gemiddelde windsnelheid over vijf minuten betreft Deze was n.l. 24 2 M. p. s„ de druk 116 K.G. per M2., zoodat de momenteeele snelheid 38 a 40 M. p. s. heeft bedragen. Dit is meer dan de ondergrens van ..orkaansnelheid" Na 2 uur 30 min. nam de windsnelheid ge leidelijk af De windrichting, die tot 22 u. 30 min Zuid was geweest, was te 0 u 13 Januari Zuidwest, te 1 uur West ten noorden er» kromp daarna weer tot West. 16 November 1928 werd een zelfde snel heid bereikt, 25 op 26 November 1928 bijna dezelfde snelheid, 9 Februari 1925 werd een druk geregistreerd van 136 K.G., 6 Novem ber 1921 van 12S KG. per M2. Het regis- treeren van den hoogsten druk hangt meer van toevallige omstandigheden af, dan het goed meten van de windsnelheid: naar on ze meening is deze storm buitengewoon zwaar geweest. kend, in samenwerking kunnen worden! opgelost. Er zal binnenkort een gezamen lijke bespreking plaats vinden, waarop de meest belangrijke aangelegenheden zuhen worden behandeld. NED. CHR. BOUW ARBEIDERSBOND. In 1929 is het aantal leden van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond met 2300 vooruit gegaan. D. KLOKMAN f. Woensdag jl. is tc Zaandam overleden de heer D. Klokman, hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst EEN MERKWAARDIGE UITSPRAAK. Bij Kon. besluit van IS. Juli 1929 is inge trokken art 5 vau het Kon. besluit van 1918 regelende de indeeling in loonklassen voor de ongevallenverzekering. Het Kon. besluit van 1919 had betrekking op art. 67 der In validiteitswet, dat door dc wet van April 1929 vervallen was. De centrale raad voor de ongevallenverzekering heeft nu echter, volgens het Vaderland verklaard, dat het Koninklijk besluit van Juli 1929 ver bindende kracht mist, omdat de Raden van Arbeid niet gehoord zijn in deze (art. 61) Moet men nu aannemen, dat het Kon. be sluit van 1919, steunend op een vervallen wetsartikel, nog gelding heeft vraagt ge noemd blad „PATRIMONIUM". Na een rede van den heer J. N. Spoelstra te Groningen is te Garrclsweer onder voorzit terschap van Ds. J. II. Staal een nfdeeling van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimoni um'' opgericht met aanvankelijk 45 leden. Gemengd Nieuws. DE SLUIPMOORD TE VOORBURG Men meldt ons: De politie heeft het terrein van den moord afgezocht en een viertal ledige hulzen ge vonden. Men vermoedt dat deze afkomstig zijn uit twee brownings, zoodat vermoedelijk beide moordenaars hebben geschoten. Een persoon, die even van te voren door twee personen is aangehouden, zou ze her kennen. Ook weet hij mede te deelen, dat een der twee moordenaars kalkstrcepen op de broek had. Het onderzoek is in vollen gang. Woensdagmorgen 9 uur heeft de ter aarde- bestelling van het slachtoffer plaats op de R.-K. begraafplaats. UIT HET SOCIALE LEVEN DE CLASSIFICATIE VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De classificatie-commissie voor het spoor egpersoTieel doet aan de directie der Ned. Spoorwegen het voorstel om den huldigen aftrek van 4, 8 en 16 (12) terug te bren gen tot 3, 6 en 9 hetgeen volgens de daaivan gemaakte berekeningen het per soneel op de 2e klasse standp'aatsen ruim f 351.000 loonsverhooging, dat der 3e klasse standplaats f 143.000 en dat van de 4e klasse standplaats f 222.000 of totaal f 717.984 per jaar loonsverhooging zou brengen en wanneer men daarbij Ij hooze re premie, gratificatie en pensioenkorting berekent, rond f 800.000 zou kosten. Hierdoor zouden de meeste leden van het spoorwegpersoneel verhooging van loon, pensioen enz. verkrijgen. De classificatie-commissie bestaat uil twee vertegenwoordigers van de directie der Ned. Spoorwegen en twee leden van den loonraad. TRAMWEGPERSONEEL. Het contact tusschen de Ned. Vereeni ging van spoor- en tramwegpersoneel en de Vereeniging van werkgevers op tram- weggebied is thans hersteld, zoodat voor taan weer personeelsaangelegenheden van de aangesloten ondernemingen, voor zoo ver deze de Ned. Vereeniging hebben er- DOODELIJKE MOTORONGELUKKEN. Men meldt ons uit Ottersum (L.): De slager J. Lamers te Gennep had het ongeluk met zijn motorrijwiel te vallen, bij de hoeve „Den Heuvel", onder Ottersum. Hij moest in het ziekenhuis te Gennep wor-, den opgenomen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij heden aan de bekomen verwondingen overleden. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Zondagmiddag reed de 2S-jarige onge huwde motorrijder L. F. van Meurs, wo nende te Eindhoven, assistent op de Philips- fabrieken, op een kruispunt van wegen te Eindhoven mot zijn motor in volle va^rt tegen een auto, bestuurd door mr. H. J. Pas toors, advocaat en procureur te Eindhoven. De motorrijder liep een ernstige hoofdwonde op en werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij tengevolge van schedelbreuk en hersenschudding is overleden. KEREBEROOVER. In de kerken te Haelen, Neer en Nun- .hem (L.) zijn de laatste dagen de offer blokken opengebroken en gelicht. Vermoed wordt, dat de bedrijver dezer diefstallen die in de kerk te Xunhem in zijn werk werd gestoord en nog tijdig de vlucht kon nemen, een jongmensch uit een dezer dor pen is. BOTTERS IN BESLAG. Bij Urk zijn twee botters door de politie in beslag genomen en naar Er.k.uizeo ge sleept. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. De opbrengst van de te Groningen gehou den straatcollecte voor de nagelaten betrek kingen van de by de ontploffingsramp al daar omgekomen slachtoffers bedraagt ruim f7000. Door het comité is nog ongeveer f2000 ingezameld. BRANDEN. Te Hilversum ontstond door onbekende oorzaak brand in perceel Geuzenweg 173, terwijl de bewoonster, de weduwe Franssen met haar zoon naar de bioscoop was. De brandweer was spoedig ter plaatse er perkte met twee stralen het vuur tot de be nedenverdieping, welke geheel uitbrandde. De schade wordt door verzekering gedekt. GOEDERENTRETJJ ONTSPOORD. Bij het station te Assen liepen tijdens het rangeeren op een zijspoor twee goede renwagens op elkaar. De twee voorwielen van de eene wagen liepen uit de rails, ter wijl van de andere de beide assen onklaar raakten. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Een der. wagend bevatte stuk goederen. De andere was 1 ei. De materi- eele schade is vrij aanzienlijk. MASSA-ONTSLAG Het personeel van de firma Swinkels, tex tiel-fabrieken te Mierlo, is tegen Zaterdag a.: wegens slapte van het bedrijf ontslag aange- regd. Een 150-tal personen wordt hierdoor I werkloos. AUTO IN DE RIVIER GEWAAID. I Zondagavond omstreeks halftien is de auto van den muziekdirecteur C. M. te Ile- kelingen, bij het Nieuw-Beijerlandsche Veer door den sterken wind gegrepen en in het Spui gewaaid. De bestuurder had den auto even tevoren verlaten; er zaten geen passagiers in. De rivier is ter plaatse 10 a 12 meter diep, zoodat van den auto geen poor te ontdek ken viel. Er gaat in het Spui een zeer snelle stroom. ONDER EEN RIOOLBUIS VERPLETTERD Te Winterswijk sloeg in de Spoorstraat bij de roleeringswerken een bok om, v aan de rioolbuis bevestigd was, met het gevolg dat deze buis terecht kwam op het lichaam van den ongehuwden 33-jarigen J. D. te Brnke, een arbeider, die daar juist een-ige werkzaamheden verrichte. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed hij korten tijd la/ter aan de bekomen verwon dingen', NILS PERSON DE MEEST VERMAARDE SLEEP BOOTKAPITEIN Een van de meest bekendste en meest vermaarde Nedcrlandschc sleepbootkapiteins van L. Smit en Co., die het meest hebben meegeholpen onzen naam op dit gebied een wereldreputatie te bezorgen, Nils Person, heeft zich sinds eenigen tijd teruggetrokken uit den actieven dienst van het Maassluis- sche sleepbedrijf. Hij heeft bij dit bedrijf een positie aan den wal aanvaard. Reeds in zijn jeugd werd Person, Zweed van geboorte, Hollander. Hij ging op zijn vijftiende jaar met een Ilollandsch schip van Malmö naar Holland. Daar in Malmö werd hij geboren, en ontving hij zijn eerste schoolopleiding. Toen hij eenmaal in Hol land was, is hij er gebleven. Nooit is hij moer naar Zweden teruggekeerd. In ons land vond hij zijn vrouw. Misschien kan het nu nog wel eens gebeuren, dat hij een reisje naar Zweden gaat maken. De eerste 23 jaren \an zijn leven zijn be steed aan den dienst op zeilschepen. Toen hij 26 was, was hij al kapitein. Op bijna 40-jarigen leeftijd kwam hij in het zee-sicep- bedrijf. In Juli kwam hij in dienst en in Maart daarop volgend was hij kapitein. Eerst op de Poolzee, later op de Zwarte Zee; daar heeft hij zes jaar op gevaren. Tenslotte is hij in 1914 op de Roode Zee terecht geko men, waarop hij bleef tot nu toe. Verschillende dokken zijn door Person weggebracht naar de meest uitcenliggende plaatsen op de wereld. Het oversleepen van de Mauretania in een van de zwaarste stormen die hij ooit gehad heeft, met vier sleepers waarvan de kolen met het uur nijpender opraakten, met schip dat bijna het allergrootste van dc rcld was is een karwei geweest waan de Nederlandsche regeering hem de ridder orde Oranje Nassau schöfrk. Dat was een van de prachtigste staaltjes van Nederlandsche sleepkunst cn vasthou dendheid. Hetzelfde geldt voor de moeilijke reizen in den oorlogstijd toen de Roode Zee soms maandenlang voer in de gevaarlijkste mijnenvelden van de Noordzee om de Neder landsche schepen te begeleiden en bij te staan wanneer het noodig was. Bekend is ook de reis met den zandzuiger „Sumatra" naar Indië, en na den oorlog volgde de beroemde tocht met de Burgers- dijk, waarmee de Roode Zeo 28 dagen lang in een vliegende storm in den Atlantischen Oceaan heeft liggen worstelen om er ten slotte toch in te slagen 't schip in goeden staat binnen te brengen. En hierop volgde de wereldberoemde tocht m»t het Singapore- dok, die eigenlijk de afsluiting werd van Persons sleeploopbaan. Met Verschoor ontving hij hiervoor de De Ruyterniedaille. HET DRAMA TE ROERMOND. De in verband met den doodslag op den 32-jarigen J. D. gearresteerden slager II. heeft aan de onderzoekende politie een ledige bekentenis afgelegd. Met lijk van slachtoffer is in beslag genomen. Heden wordt Dr, Hulst uit Leiden ver wacht, die de gerechtelijke sectie zal vi richten. Zaterdagmiddag is II. naar het Huis v: Bewaring te Roermond overgebracht. De toestand van den vader van D. is zorgwek kend. ONGELUK MET GELADEN REVOLVER. Te Uithoorn wilde C. Balert zijn revolver Schoonmaken. In de onderstelling, dat deze ongeladen was, verzocht hij zijn 14 jarig dochtertje hem het wapen te willen aanrei ken. De revolver ging plotseling af en het schot Irof den heer Balert in de hand. terwijl zijn dochtertje door den kogel in de buik werd getroffen. In zorgwekkenden toestand werd het meisje naar Amsterdam overgebracht, waar het in het Maria-Pavillioen is opge- DE „BENWYVIS". De Bergingsmaatschappij Doeksen en Drost is er in geslaagd het gestrande l n- grische stoomschip „Bcnwyvis" 50 Meter zeewaarts te trekken. Op h-H oogenhlik hebben zes sleepbooten verbinding met het schip gemaakt cn zullen trachten met het hoog water het schip geheel vlot te sleepen. BEROUW OF VREES? Onlangs werden ten nadeele van mej. Van Dijk te Olst (O.) een groot geldbedrag en eenige effecten gestolen, 's Morgens vond de bestolene de portefeuille met het gestolen geld en de effecten in haar brie venbus terug. GROOTE BRAND. BANDJERMASIN, 13 Januari (Aneta). Bij Alabioe gelegen bij Amentai Ocloensocngei heeft een groote pasar-brand gewoed. Zes groote blokken solco werden in de asch ge legd. De lokale schade wordt geraamd op f 140.000.—. Hiervan is f 1800.— door assurantie ge dekt. Een persoon is in de vlammen omge komen. DIEFSTAL VAN GEHEIME STUKKEN. Aneta meldt: De Volksleiders Slam.-i',, hkan- dtr cn Kartono zyn onder vetoenkin? Tan diefstal van gehehno stukken uit de archieven van het hoofdparket overgegeven aan den as sistent-resident van atavia. De gestolen stuk ken zijn voor het voornaamste deel maand verslagen uit het archief van den Procureur- Generaal inzake de Inlandsche volksbeweging waarin alle bevindingen van de politieke re cherche verzameld zijn om de resultaten van dien dienst over geheel Nederlandsch Indië. Naar Aneta meldt wordt in het verslag om trent den belastingdruk op de inheemsche be volking in de buitengewesten o.a. geconclu deerd dat inkomstenbelasting en landrente die te samen nagenoeg overal 4 pCt. van het in komen uit het grondbezit blijven, de draag kracht niet te boven gaan. Nergens is gebleken dat het uitvoerrecht de rationeele uitbreiding der meerjarige volkscultures in den weg staat. Er bestaat echter aanleiding om den belasting druk gelijkmatig over het geheele belasting gebied van Nederlandsch-Indië te verdeelen, wartoe de toepasing van een verminderd ta rief voor de inkomstenbelatsing ten aanzien van die inkomsten welke betrokken worden uit de vortbrenging van marktproduoten wr'l-e met dit voorrecht, dan wel met een daar mede gelijkgestelde heffing belast zijn, c.q. een verminderde heff'ng van landrente 'oor de desbetreffende gronden zou kunnen mede werken. DE LANDSMIDDELEN OVER 1929. Naar Ar.eta verneemt zal op den gewonen dienst der landsmiddelcn over het jaar 1929 een overschot te verwachten zijn ten bedrage van vermoedelijk tusschen de tien en vijftien millioen gulden. Het grootste deel daarvan wordt gevormd door de hoogere opbrengst van de invoerrechten. De petroleum-accijns daaren tegen waaromtrent hoogere ontvangsten waren verwacht, zal echter nauwelijks de raming halen. •oedetv». van AJphen; Germain rla. de Kouter, ft. Amslcl 9; st. Amstel 12, st. GOR1NCHEM: ROSSUM: Jophl van I WEMliLDINUK: Conci HANSWEERT: JoSepl ZU1D-BE1JERLAND Ltalantu. Touw. 1 f lESBUUG: Cornelia SCHEVENINGKN: Oor an Zwol; Ergolz, Zleglei ostcr; 3 Gel Io7 Steonhi Bt. Helvt oopernlieve 3. Kodlng; Hes n Essen: Vertrouwen. Sch j.o Mannheim 221. Merz: Alflor. van Cauter Kanaal vaart 8. Ellers; Llnth. Dllles, Johan vnn Ble.rk: 2 Gezuitcrs. de Kooy. Avonlu Goeseye. Hendrika, van Setten; Jcf Lamben ten Cnte; Heiand. den Buyacr: Exnres, Kr-n rnalJurgcns 9. De Uruyn: Reynolds, Viss Jolje. Molograaf. HANSWEERT, 13 Januari. Gepasseerd en bestemd naar: HANSWEERT; Moed en Trouw Gneseyo ST. MAARTENSDIJKBt. Risico. HOTTElUiAJl: Termondo, Baiiyon*. BERGAMBACHT; 1 IT Oso 12. vun Dongen; Rlfnst DORDRECHT Remoortel; Rhenania Jocde: Santa Fé 2. vn 7 Feekens; San Antonio. Sntide: 2. Sep. 'lel: Philippe, de LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL TEGEN RUW SPEL. LOB1TH, 12 en 13 Januari. Gepasseerd voor 4 uur en oeslemd voor: HoLLAND: sl Frc-dcrik; Neptune 2: Lim- burgia; Fredjo; jTheodora; 's Hertogenbosch; Ri sico. Verandering, Japico; Hoop; Ad nana; Ma ria Cornelia Agatha. ROTTERDAM: stoomschepen. W. a. Rhein 2; Baden 4; Greta; Elisabeth; K. Vaart 11; Hen- ny. Relnier; joma; Jega; Buffon; Agnard; lukade; 13; Bra. t S; Maria t Speculant; nella. Crescendo 3; Tigre; Vergennes; Hanny; Barba; Wilhelm; Willi; Fulla; Exvoto; Fial 11; Petroneila; Stromboli; Jacobus^ Llena; Sam. ore; Katte; Progres; Alsne; .Janna; Victoria; Utgart; Somme; Ludwig; Johanna; Paslo; Fiai 9; Anton; Charitas; Gel-hard; Urdard; Atalanto. K. Vaart 15; Josephine, Bell; Karlton, den Dun. Johai gens 10, Dolk; si. Ingrld; Duitschland; Reso- luto. Pols. Walburga Sophie, Werner; Atlantis Kamp; Adrianus, v. Stten; W. v. Drlel 52. ArntS; Mercurius, v. Zuydam; Stad Namen, Vermink- sel; Elise Elfriede. Sleye. Mea Vota, Schol; W T. A. G. 70. Baorman; Veritas, N'eunkircnen; In de .Revue der Sporten"' treffen we, naar Katharina, Baus. Margar, Schaden; Willi Theo aanleiding van de door het Bestuur van den' Relnders; Raphael, v. Winsen; Kheineck, Jung. K.N.Y.B aan de verenigingsbesturen gezon-1 Wilhelmine. Weustenfeld; Atlantis, Wirges; den circulaire betreffende het ruwe voetbal-'1 Adma, v. Strien; Maria, liossers; Pretoria. rin* spel een artikel aan, waarin enkele zeer juiste tenl Ad«. den Boer; Corda. v. Ee; Vrs Rechtzaken. DE ZAAK-LIEBERMANN. Heden is voor de strafkamer van het ge rechtshof te Amsterdam een aanvang ge maakt met de behandeling in hooger beroep van de strafzaak-Liebermann. Dc zaak was op verzoek van de verdedigers en door een lange memorie van Liebermann uitgesteld Zooals men weet is Liebermann door de Rechtbank wegens het uitlokken en het me- deplegen van bedricgelijke bankbreuk ver oordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, zon der aftrek van het voorarrest. Van dit von nis gingen verdachte en ook de officier, die 31/2 jaar mèt aftrek had gevorderd, in hooger beroep. Liebermann heeft de verdediging opge dragen aan Mrs. Kokosky en Duys. Uit Oost-Indië ERNSTIG AUTO-ONGELUK. MEDAN, 13 Januari. (Aneta). Een auto bus van een Chineesche onderneming, w in 10 passagiers gezeten waren en welke be stuurd werd door een inlander, is op den ónbewaakten overweg Pangkalan Brandan tegen den locomotief van een naderenden tre n opgebotst. Een Chinees werd gedood. Twee werden awaar gewond. De chauffeur trachtte nog te stoppen, maar bij die poging brak de remstang af, zoodat de auto door schoot en door de locomotief werd meege sleurd DE ACTIE TEGEN DE P.N.I. Rondschrijven van het Partijbestuur. BATAVIA, 13 Januari (Aneta). Naar wij ernemen hebben de leidèrs der P.N.I. een 'ondschrijvcn gericht tot de leden der par tij waarin zij bekend maken dat zij verzoe ken alle actie van de P.N.I. te staken, zoo lang het onderzoek inzake de jongste huis zoekingen hangende is. opmerkingen voorkomen. Allereerst wordt uit- p!e°e' eengezet dat de circulaire van den K.N.V.B. oreat- 0 wel eenig.rzins teleurstelt. Veel van wat er in staat, wisten de besturen der vereenigingen reeds lang. „De stok achter de deur, aldus de schrijver van het artikel dat vereenigingen, die nalaten hardt; Thi een goeden geest bij de spelers individueel en krone, Her in het elftal als geheel aan te kweeken, verval len verklaard kunnen worden van het lidmaat schap van den bond, is van betrekkelijk wei nig waarde. In de eerste plaats n.l. omdat het uitstcoten van een vereeniging, waarin eeni ge slechte elementen zitten, wel een wat al te radicale maatregel zou zijn en in de Hveede plaats omdat men daarmede de boosdoeners tcch niet zou kunnen bereiken daar ze lid kun nen worden van een andere vereeniging! Met een flinke schorsing van spelers en bestuurs leden bereikt men waarschijnlijk veel meer. Indien een speler wegens ruw spel wordt ge straft, dan stelle men den aanvoerder van het p'ftal èn het bestuur hiervoor verantwoorde lijk en bepale, dat by een herhaling van ruw s~el dcor derzelfden speler ook de verantde- lijk gestelde personen gestraft zullen worden. O.', zou dat wel indruk maken". Vervolgens wordt uitvoerig de vraag be sproken, wat nu eigenlijk onder ruw en ge vaarlijk spel verstaan moet worden. ,Hoe dikwijls ziet men niet by een wor steling om den bal, waarbij eenige spelers betrokken zijn, een speler in het wilde weg naar den bal .trappen, zonder dat hij eigenlijk precies weet waar het leder zich bevindt. Hij heeft dan wel eens een kans om werkelijk den bal te raken, doch heel dikwijls raakt hij niets af en toe raakt hij ook wel eens de beenen van zyn tegenstanders. Dergelijk in het wilde trappen naar een bal moet stellig als gevaar lijk spel worden beschouwd; toch zullen heel wat spelers gek op kyken, indien daarvoor wordt gestraft. Er wordt vaak onbewust gevaarlijk gespeeld en juist hierop had men de vereenigingen op merkzaam moeten maken. Men bedenke, dat gevaarlijk spel bewust of onbewust de voorlooper is van ruw spel. Tevens wordt gewezen op den plicht van den scheidsrechter om in te grypen zoodra het spel slechts gevaarlijk dreigt te worden. Alle bepalingen die gemaakt zijn om gevaar lijk spel te straffen, zijn uitsluitend ter voor koming van ruw spel, wantgevaarlijk spel is de voorlooper van ruw spel. Wanneer ook de scheidsrechter zijn taak goed begrijpt d'a.p i en uitvoert, zal zijn optreden de spelers dwin brilck. gen tot beschaafd, ridderlijk spel. hoff. Wakker; Horl, Siebenlicht; J.A.G. Tenslotte wordt dan gewezen op de taak 1 Ingen; s. Stolzenfels; s. Baroma; s. der clubbesturen om spelers, die geen vol I 4; Lintama. Brand: Spes mea. Touw; doende zelfbeheersching hebben of wier ka- 1. Jansen; s. Neptun: s. Wilhelmina s. rakter van dien aard is. dat men van hem geen beschaafd en ridderlijk spel kan verwach ten, uit hun elftallen te weren indien tenmin ste afdoende is gebleken, dat ze niet voor verbetering vatbaar zyn. Fidelitas, Klink: Ewald, Hirschman; Seoastiaaa Page; Spes Vera 2, Verbagen; Edison, Hauler; Harpen 8, Nebreu; Veteran, L'rmetzer; Sindoro v. d. Zande; Zolo, Pieterman; Succes, Oebier; Desldero, v. Lith; Seblar, Fink, Semeroe, Kissel; Inspé, Dekkers; Maasstad, Albert; Erich, Rein- Rings; Denar, Buchel; Rhein. Dlbeno, Hof; Mathilde, Kauter; Nassovia, Hirschmann; st. Mol 10; Dya; Volga; Theo; Anna; .HAGELT: Edounrd, Slotbooms HUIDEN: Lena, Güddcrz; ZUETERWOUDE: Head, van Dongen; DEN HAAG: Linge. van Weelden; .ALPHEN a/d. RIJN: Ideal Burgun- deirSLEEU WIJK: Onderneming, Verhejj; GELDERMALSENProcyon, Oudmeüe^; GRO NINGEN: Rival, Straling. ZAANDAM: Helena Padmos; AMSTERDAM: Nolly, v. Zwol; Janü- na Kruidhof; Ton,, Herman; HA.LRLEMJLER- MEER; Heiltje. Gortworst; MAURIK: Frar ka Buil; MEPPEL: Jacoba Wever; VREES- WIJK: Hendrika Bakker; VLAARDINGEN: Kawi, Doojes. HARL1NGENHaniel 85, Daun; KRABBEN DIJ KEElisabeth. Ross; DELFT: Alpha. Wil tens; DORDRECHT: Carolus, Kahl; STETTINst. Ilaus Rudolf Relchei. BRUNSBUTTELKOOG: Gldeona Fekkes. BELGlë: Baden 2. Schmitt; Petroneila Jo- nanna Goeseye; Phenix Rhenan 3, Zïjimi Klasina Loorbach; Hubertlne Agnes, v. Dijk; RaJa Cornellssen Roma Brulninckx; Mann heim 104, Schmitz; Clementine, Stadhouders; Phenlx Rhenan 14, Wiegman; Odenwald, Blum; Malmedi, Govaert; Daniel, v. Ee; Anna, Ver- noeven; Escaut, v. I.andlghem; Adca. Rosen- orand. Sani 7, v. Hoyweghen; Catharina Adri- ana Schijvens; Regularlté, Polfliet; Mississippi Wfjckmans; Diabolo, Janssen; Jan Steen, Tim mermans; Allda Nelly, Vermeulen; Antonin, v Welden; Celerite. de Lee; Chama Verberght; Deo Juvante. Willaert; AtlanUquc, Hendriks; Sterre der Zee, Hameiers; Joan Marie, Hame iers; Sambre, Otten; Malhllde. Maas; Dana Maas. Scaldis 1, Rochtus; Alberaina, Reymers; Hugo' V. d. Goes, Slerevcld; Hedwig. de Paepe; Guadeloupe, Rooseboom; Veronese, Bultink; Va lerie 2, Baak; Parana v. d. Broeck; Hendrlua Lischer: van Gogb, de Haan; Rhone. Joos; Algle, Schuele; Margucrithe, v. d. Meerssche; Lujo, Groothaert; Fiuviale 24, Vermeulen; Em- fra. de Stobbelelr; Stad Leuven, Bouwens; Mark José. Caeys. Bc-mard'ne. BeecVmans. LOBITH, 13 Januari. ROTTERDAM: s. Gelderland; s. Rünze Karcher 3; s. Johai d Boer; 2 Gebroec Frans Mathlld. Grut Creosoot; Henric? >mers; Argo, Ruff mmonta. Wegenhau •Puisbt Wlngart; Haniel 88, Stamp! SyreAmpetco 2. Timmerman 2, Gross: Luik 16. Dlerckxsens: Osn It; Helvetia, Huybrecht; Luise rerti 2; R.W. 2. Paff: MUIDEN: Frlede Maria Keyen. burg; St. Antonlus. Kooyman: LEUR: Zwaluw Sandifort; ZIERTKZEE: Jalco. Blom; VIER LINGSBEEK: Hochfeld. Börsch: ALPHEI* RIJN: Margaretha Jansen: LEKKERKERIC Trebeta. Greweldlnger; AMSTERDAM: Johanna Jansen: Willem, v. Kessel: Onderneming, Tim mer; Catharina Loenders; Rewl, Beeckmann: Gerardus. Gerritsen: Margaretha, Fink; Muni- Clcntia, v. Kessel; Erna, Leineweber; Johanns Maria, Surlngh; Hendrik je. Brouwer; Zuiderzee Keezer; Nautilus 17. Blokland: Wijkdienst 8 Gemeld wordt, dat de bekende hardrijders staal: Binnenvaart 2, Westerhof; Dii op de schaats Van der Scheer (die zulke IJSSPORT [rijke successen behaalde op het interna tionaal tournooi te Davos en academisch kam pioen werd op de schaats), Herder, Hooftman en Pronk naar Drontheim zullen gaan. B. Blaisse en Boot gaan naar Weenen. DOORNENBURG: Maria, v Megen: VET ZEN: Emanuel. Blom: UTRECHT: Gebr. Ter Megen; DELFT: Adle. de Boo: DEN HAAG: Cornells, de Nood: Vernndering. woert: Content, Kosters: DRUTEN: Hasselt: SLUISKIL: Metsu. Hoekstra; OLST: Wendelina, Lucassen: KRABBEXPIJKE: Rijn- Ri vierberich ten. HANSWEERT, 12 Januari. Gepasseerd en bestemd naar: ROTTERDAM: de et. Telegraaf 6; Telet leulen: Rvek: :ubitOi Wilhelmina, de Gei, BOLNES: Urannco DORDRECHT: Cl Scheeren; Wivlna, d. Pluym; Emanuel, BELGlë: Gonert. Slappe: Clemence. di 5 Industrie 11; Dependant. Kerkhof St. Antor Fheunissen; Rabiusa, Trecch: Hirondelle. Bee Maria Thercsla 2 v. d. Bosch: Voltl i MeUer: Bonne Esperance. Klop: Gonda, Tonge: Raptln. v. Diem; Elisabeth 9. DUkstr Tosepha, Pols: LONDEN: Apolllnarls 2, Jonk: Badenla. Kon* •ad; ROSTOCK: s. Rhea: ALTONA: s. Stella: DÜ1TSCHLAND: s. Siegfried.;

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10