irFATVKE r VRIJDAG tO JANUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 REORGANISATIE-VOORSTELLEN NED. HERV. KERK VERWORPEN IN DE BUITENGEWONE VERGADERING DER SYNODE MET 10 TEGEN 9 STEMMEN Den Haag, 10 Januari 1930 I Zitting van 9 Januari De President opent ook deze derde ait- ling me gebed. Do iheeren Prof. Dr. Cra mer te Utrecht, Prof. Dr. Böhl te Lei den, Prof. Dr. Leilühof te Leiden, Dr. Baron tan Bocselaer v. Duibbeldam te De Bilt, Prof. Dr. witjerna te Groningen, worden be noemd tot vertegenwoordigers der Synode én bet udtvoerenu comité aar General Pres- byteriain Alildaoioe. Eeui van den Baaxl van eBheer voor de Preuukantstrac tem enten ingekomen schrij- ven met verschillende meuedeelingem over zijne adininiBtratie zal met goedkeuring vam dezen Baad worden gepubliceerd. De Reorganisatie-voorstellen. Nadat alle leden zioh over het ontwerp hebben urugesproKen, waai'nij 9 er zich te gen verkuauru hennen, 2, hoewel er tegen, hei ontwerp ue Kerk in wikten laten gaan en zicli ervoor iheiab'eui verklaard moe- wei voor oen ooel met uitzondering van de Leergesoti.uen en Leert.uoht, geeft de pres. het woord aan pa-of. ri&itseuia, prae- ®uviseur en 'lid der lieorganisatie-comrnissie Deze zegt, sober en kort te zullen zijn in »aae oe oiis temming niet het ontwerp en aandacht te zuieii geven aan de gemaakte opmerkingen. Hij zal de bezwaren systema tisch behandelen, en doet dit ruet erg geest- cü'iitig. Hij hoopt met op 't volle effect zijner wooraen, gezien de an dacht aan zijn brochu re geschonken. Verschillende ontlek had meer baarde gehad bij pogingen tot ontze nuwing van deui imhcud van het voorgestel de. Men ziet bedoelingen, Voorzitter, die er niet waren. Men behoeft zioh aan bet uitgangs- put niet gewonnen te geven, maar had moe ten bestrijden, om. 't uitdrijven der Vrijzin nigen. Hel gaat erom, dat de kerk kerk zij. Een kerk zonder bedgeheim der bijzonde re openbaring is geen kerk meer en ten on dergang gedoemd. Er staat veel op 't spel, het „to be or not to be" onzer volkskerk: .God geopenbaard in het vleescfh", niet als leerstuk, maar als waarheid (1 Tim. 3 16). De kerk, die kerk van Christus blijven wil, moet daarop blijven staan, en mag haar heilgeheim niet verraden of profameeren. Moe ten dan de Vrijzinnigen niet verdwijnen? Hij wil geen partij-groepen met sterkte-uitdruk king in debat brengen, maar de Vrijz. zijn geen eenheidsfront. De dagen van 't huma nisme schijnen bij hen nog niet geteld. Geen po-ring tot weerlegging van bepaalde bezwa ren tegen 't ontwerp bleek ook in 't gezegde over 't binden aan wat 300 jaar oud is. Hij verwijst naar zijn brochure „Reorganisa tie en Leertucht". Vóór de leertucht inoet voorafgaan een verandering der huidige or ganisatie. Deze kan niet goed worden ge noemd. Zij is „naar staatsmodel geschapen" volgens een rapport van den heer Bolt Dit veroordeelt haar. 't Kerkbegrip heeft iels onvervreemdbaar eigens. Moet deze organi satie wiet. zijn bedoeld ais ingericht op een vredig samenwonen der verschillende rich tingen? Dan is zij niet degelijk en weimg goed, <*n is dit doel gemaskeerd, want ueze richtingen zijn nergens genoemd. Een nood lottige mist hangt over deze organisatie. Is deze organisatie degelijk en goed? De par tijstrijd gaat steeds feller woeden. Er is een stembusstrijd verwoeder dan ooit te voren, 't Is alsof we leven op een vulaan. De oor- raak zou liggen aan de menschen. die niet als broeders van één huis willen samenwo nen. Moet de mist niet opklaren? Er is een achtergrond van kerk ontbinding. Zoo wordt de toestand onhoudbaar. Andere kleinere kerken toornen een beschamende krachts ontplooiing. Ligt 't aan de menschen? Het eenherstel van het geestelijk ambt dracht Sterke concentratie was inoodig. Eln- J~ ad zegt spr., dat 't ontwerp een openba ring zou zijn van gebrek aan geloof, zooals gezegd ós. Spr. kent alleen 't geloof, waarvan Luther zegt, dat 't een onrustig ding is, 't geloof in de drieëenheid. Anderen zeiden, dat 't roekeloos groot geloof was aan de door braak van Christus. Hierbij wordt zeker al leen gedacht aan een alles wagend geloof. Geve de lieer veel en sterk geloof tot 't oer-protest, vraagstuk van de reorganisatio der kerk om Zijns Naams wil. De heer Te Winkel, eveneens lid der Reorg.-Comm., heeft, na 't gedragen woord van Prof. H., schroom en vrees om te ver zwakken wat deze zeide. Hij is blij, dat deze over dit onderwerp er is, en dat er zoo i' is gesproken. Hij waardeert den ernst der discussies en hunkert naar Synodale Class, vergaderingen, die deze onderwerpen zoo behandelen. Een paar gedachten kwa men naar voren: lo. de bestaande organisa tie is goed; 2o. er is een betere weg moge lijk; 3o. de voorgestelde is foutief; 4o. de be lijd eniskwastie en de leertuoht 't Hiërar chisch systeem toont, dat de organisatie nu niet deugt. De besturen zijn vergeleken bij de conclaven van Rome. Vastgeschroefd, is zij, maar vastheid is niet 't eenige kenmerk maar of zij zich als Christus belijdende kerk kan uitleven. Welk Christen wordt in zijn belijdenis belemmerd? Dit moest er nog bijkomen. Dan was zij een valsche kerk. Niet individualistisch, maar wel in haar heel is dit zoo. Het ja-en-neen-standpunt wordt geduld. Spr. trof sterk 't zeggen: de organisatie is zoo slecht niet en alles kan toch. De verschijnselen waren zoo moewge- vend. 't Getal kerkloozen stijgt, de greep op de massa verdwijnt, 't Aantal doopen en be lijdende leden slinkt. Leertucht als oarlca- tuur genomen werkt onwaarachtigheid en karakterloosheid in de hand. Door de aub- belzinnige uitdrukkingen „geest en hoofd zaak" is de onwaarachtigheid georgani seerd. De partijstrijd zou blijven. De rechtziinnigen zouden nog vinniger zijn onder elkaar dan tegen de vrijzin nigen. De strijd is er krachtens de organisatie, 't Bloed kruipt waar het niet gaan kam en rechtz. weten zich één in den Heiland, in Bethiehems kribbe geboren. Bij. de vrijz. ontbreekt deze eenheid. De cen trale 'belijdenis van Christus doet den partij strijd verdwijnen. Men weet iets beter, zegt men: -den modus vivendi. 'n Raadsel, hoe dit iets be ters ihecten kan. De kerk slechts een admi nistratieve eenheid; een uitwendig huis, dat men bewoont 'n Agglomeraat van en kelingen. Niets van de Prot Chr. kerk-idee me er over. 't Nieuwe zou niet deugen. tIs naar de overtuiging der commissie, maar een pogung. Niet cm de groote veranderin gen. Nu wordt alles door rapporten be- heerscht in de Synode. Het ontwerp wil vas te, deskundige commissies, wat de discus sies beperkt „Zijn allen geestelijke men schen?" Wat geeft ons het reoht tot optre den? 't Brengen van Gods Woord en het staan in het ambt. Dit geldt ook van onze kerkvergaderingen. God roept krachtens het ambt. Niet „eenvormigheid" maar „verschei denheid", is gezegd. Spr. voelt voor „ver scheidenheid", maar met één geest, 't leven geboren uit Christus. Al wat pit Hem leeft, kan in de kerk 'n plaats -hebben. Men wil de belijdende kerk, niet van een paar idealen, maar van Christus. Gezegd is: men komt tot een belijdenis-kerk. Een belijdenis, aldus Spr., is niet een notarieele acte-. Men wil ddt voorkomen, 't Moet een Jevende belijdenis zijn. 't Gaat erom, van wie de kerk is. Wie in de zicht bare kerk te zeggen heeft. Jezus Christus. Hij alleen heeft rechten; Zijn Woord alleen gelding; Zijn Evangelie .Hij is de weg, "de waarheid en het leven, 't Geldt geen wijzi gen der belijdenis. Om Christus' wil moet. men tot de belijdenis terug. Van een opleg gen hiervans is -geen sprake. Ze OPENING ORANJEPARK TE OEGSTGEEST RECHT BOVEN MACHT. HERDENKINGSNUMMER DE VOLKENBOND BIJ EBT TIENJARIG BESTAAN. Het Januari-nummer van „De Volkenbond" het oficieel orgaan van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede, zouden wij in aller aandacht willen aanbevelen en in aller han den wenschen. Want het is een hoogst be langrijke prachtige aflevering en de redac tie is er in geslaagd de medewerking te ver krijgen van personen, die krachtens funótic en ontwikkeling degelijke voorlichting kun- i gevei de buitenlanders mogen niet vergeten worden Sir James Eric Drummond, de cretaris-gen oraal v£ Thomas, directeur reau; Dr. Walther Schücking, directeur van het instituut voor Int. Recht en Jülien Luchaire, directeur van het Int. Bureau voor intellectueele samenwerking. Onder de Nederlandsohe medewerkers tref fan we aan Jhr. Mr. B. de„ Jong van Beek en Donk, Dr. N. M. Josephus Jitta en Mevr. C. A, Kluyver. Met bijzondere interesse namen we echter kennis van de artikelen van Mr. B. C. J. Loder, lid van het Perm. Hof voor Int. Justitie en van Dr. J. A. Nederbragt, chef van de directie van economische zaken aan Büifenlandsche Zaken. Het artikel van Mr. Loder treft door de zeldzame klaarheid van voorstelling, zoodat zelfs de eenvoudigste een helder in zicht in een hoogst belangrijk internatio naal probleem krijgt. Het handelt over de overwinning van de verplichte rechtspraak na tien jaar en spreekt zeer terecht van de Overwinning. Immers, de verplichte rechtspraak viel aanvankelijk absoluut niet in de smaak van de groote mogendheden. Wat, zei met name Engeland, het Int, Gerechtshof zal ons kunnen oproepen als gedaagde? Dat gaat niet! De zienswijze der mogendheden, aldus Mr. Loder, kwam hierop neer: Rechtdoen over souvereine Staten is een - 1-w.. onmogelijk en een onaanvaardbaar begrip. heeft ze^daarom inderdaad. Bij op zij zeiten Souvereiniteit beduidt opperste wil en 'ereiniteit. bestaat niets, i Deursen te J. W. Boogaard), rnej. N. P. Rotterdam. Voor tijdelijk. Nieuwkoop, H. Janssen te Assen en voor tijdelijk mej. G. de Brujjn te Vreeswijk. Aalsmeer (hoofd G. Kommers), C. Borg te Vriezeveen. M a k k u m, J. Damstra te Sneek. Voor tijdelijk. lijke macht. Recht behoort tot de ideeéle, eeuwige sfeer van waarheid en rechtvaardig heid en het is geen verkleining van het be grip souvereiniteit, te vorderen dat souve reiniteit sleohts mag worden uitgeoefend volgens de normen van reoht; dat dus recht gaat boven macht, daar het id-eeële gaat bo ven het materieele. Deze waarheid welke tot dusverre aan de souvereinen was ver borgen gebleven had de oorlog aan de vol ken geopenbaard. Juist dat begrip had er toe geleid dat voor taan moest bestaan een Bond der Volken, en niet een coalitie der souvereinen. Men vorderde de instelling van dien Bond der Volken als voorbehoedmiddel tegen de mis dragingen der souvereinen." In de eerste Volkenbondsvergadering werd dit resultaat niet bereikt. De grooten overwonnen. Doch werden bin- pe heer C. van der Maal, onderwijzer aan nen negen jaar zelf overwonnen. "JJe Chr. School in de Schoolstraat te Aalsmeer, Het protocol van het bedoelde, felbestre- gaat met 1, April a.s. den dienst met pensioen Weerbericht BaromctenitamL Hoogste stand 765.8 te Breslau. Laagste stand 730.6 te Vestmanor. Verwachting van het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bilt: Meest matige, tijdelijk krachtige Zuide lijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, tijdelijk opklarend, tijdelijk regen, weinig verandering in tem peratuur. Stormsein. Ontvangen 9 Jan. 2.50 n.m. A.ttentieseia O, d.I. „Weest op uw hoede". INGEZONDEN MEBEDEELING. NAAR INDIE. Van verlof keeren terug naar hun stand plaats de heer W. Noordzij, directeur der Chr. Mulo-school en de heer J. H. Venema, hoofd der Schakel school te Malang. Evenzoo de heer L. Jebbink, hoofd eener Chr. Hol- landschdnlandsche School te Bandoeng. MET PENSIOEN. den artikel wordt reeds dadelijk door schillende staten geteekend. Later volgden ook Duitschland en Frankrijk. Fn in September 1929 volgden, wie nog ont- de Volkenbond; Albert braken: Engeland met zijn aanhang, Italië het Int. Anboidsbu- en zelfs de Vereenlgde Staten. Schooner resultaat en glansrijker overwin ning Icon niet worden bereikt, zoo juioht Mr. Loder. Recht boven Macht! der hoofdza/ken van die belijdenis kan men "macht, Bo er niet in zijn. Men moet het met het gewe- dus ook geen rechtspraak. Een ten wagen, is gezegd; maar Luther voegde er bij: ieinzij ik overtuigd word door de Schraft en de klare rede. En verder: Mijn ueMI geweten is gevangen dooi- Gods Woord en kelijke vergaderingen openbaren bij de eew,eten strijders groot misverstand, 't Algemeen m 1'°™.", daar- priesterschap der geloovogon zou de andere ambten uitsluiten en alleen overleg toe la tent Verandert niet meer dan de naam bij de ontwerpen „Commissies", die de bestaan de „besturen" vervangen? In de Presbyte- riale kerkorde hebben de besturen geen plaats meer, maar de breedere vergaderin gen van ambtsdragers. Oer-Protestamseh besef breekt hiér door met al de spanning, aan „Sola Fide" verbonden. In kerkrecht en kerk-orde moet. Gods recht doorbreken en gerekend met Gods Woord. Dit is niet: alles op losse schroeven zetten. Over de leertucht apart handelend, zegt spr., dat hij het uitlichten van leertucht en leergeschillen in de toelichting van het Ontwerp zelf is uitgesproken. Deze rubriek is slechts een poging om aan te toonen, hoe een beroep op Gods Woord zich laat den ken. Er is nu reglementair leertucht geco dificeerd. Worden de grenzen der bezadigd heid overschreden, dan zal men hardhandig en verwerpelijk, immers ongeestelijk, eraan herinnerd worden, dat men altijd nog zit met art. 6 regl. v. kerk-opz. en tucht De be staande proponentsformule is niet inhoud loos. De leertucht vonkelt overal dooi* het regl. heen. 't Uiteindelijk doel van alles zou de leertucht zijrt 't Doel is alleen, onze kerk den weg te openen, dat zij weer Ghristus- beiijdende kerk zou worden. Kerkelijke tucht is alleen nooddoel, laatste middel, 't Doel is niet: inquisitorisch te oordeelen over iemands Christen-zijn. Alleen heenwij- zen naar Christus als het heil. 't Idee der belijdende kerk zit voor. De comm. voor de Reorganiisatie-voorstel len scheurde 'm stukje matglas, dat over de kerk zit, af. De kerk als kerk moet kunnen sproken. Van vernieuwing der belijdenis zal zij nooit mogen afzien. Gedurig zal nieuw beleden moeten worden, niet telkens een nieuwe belijdenis worden aangenomen. Noch eenvormigheid noch een belijdenis- kerk is bedoeld. De „vaagheid" is niet gevolg van een compromis, rnaar een niet kunnen vooruitgrijpen op de spraak der kerk zelf, vrijgemaakt van de bestaande organisatie. Dit ontwerp zou, aldus is meermalen ge zegd, zeer speciaal tegen de Vrijzinnigen gericht zijn om hen „weg te cureeren". Hoo- gere menschelijkheid en de Christus Gods liggen niet in eikaars verlengde. De „uit tocht" kan ook een /intocht" wordpn van andere groepen, die Christus erkennen. Dog mata gekristalliseerde gemoedservaringen? Het geloof correlaat met de waarheid Gods? Er is een geweldige mogelijkheid- tot saam binding rond Christus' kruis. Ook ,/de rand- bewoners" wachten er op, dat de kerk weer moeder voor hen wordt, 't Heemvijzen naar de Angiiicaansohe kerk gaat niet op. 't On verkorte Chr. geloof is: clrieëenheid, verzoe ning, vleeschwording des Woords. Wat, aildus ging Spr. voort, de Presi dent miste overschreed de grenzen der op- op gaat men door. Zooals Luther 't wensoh- te zoo wenschen spr. en de zijnen 't. ook. Bij alle gebrek, dat uitdrijft tot gebed, en de belofte, dat de Heer in alle waarheid zal leiden, gelooft spr., dat 't bij alle zigzag lijnen zal gaan naar de toekomst, waarin Woord en Geest één zijn. Héél de kerk moet koanen onder 't Woord Gods, 't zwaard des Geestes. De besprekingen zijn hiermede afgeloopen De President brengt in stemming 't ontwerp Alg. Regl. zonder de addition eed e artikelen en de overgangsbepalingen, zoodat alleen overblijft het ontwerp voor een nieuw Alg. Regl. Met 15 tegen 4 stemmen wordt dit verworpen. Bij een tweede stemming wordl voorgesteld zooveel te schrappen uit het ont werp, dat alleen overblijft het ontwerp Alg Regil. met de overgangsbepalingen, zoodat alleen „Leergeschillen en Leertucht" wordt Dit wordt verworpen met 10 te- dagvaarden om zich te verantwoorden over zijn handelingen is dus een denkbeeld dat gezonden zin mist Aan niemand is een sou- verein verantwoording schuldig. In geval van verschil kan hij met een an deren souverein overeenkomen het oordeel in te winnen van een of meer private per sonen, arbiters; zelfs kan hij zich verbinden overeenkomstig hun oordeel te zullen han delen, maar die arbiters zullen toch altijd slechts zijn de lasthebbers dier twee of meer souvereinen en de bindende kracht der arbi trale uitspraak zal ten slotte alleen gelegen zijn in der souvereinen eigen wil en toestem ming. Tegen deze opvatting rees echter zeer krachtig verzet in de Volkenbondsvergade- „Terecht! Want souvereiniteit en recht be- hooren tot twee verschillende sferen, souve reiniteit is het begrip van wereldlijke, tijde- Oeveren, Jarnzen, v. Zwet en Bloem. De voor stellen zijn hiermede thans alle verworpen. De Voorzitter zegt, dat menigeen dezen uitslag met droefheid zal vervullen. De ver gadering heeft volgens geweten en eigen in- zicht de belangen der kerk met grooten gen 9 stemmen oor waren de leden v. Paas ernst onderzocht en een schoon voorbeeld sen, Barbas, v. Loo, Te Winkel, Sneep, Van de Meene, Jansen, Bloem en de President Ten slotte wordt gestemd over het geheel Dit wordt eveneens met 10 tegen 9 stemmen verworpen. Voor stemden de leden v. Paas- sen, Barbas, v. Loo, Te Winkel, Sneep, v. verdraagzaamheid en liefde gegeven. De wijze van uiten dei' gedachten is boven zijn lof verheven. Hij verzocht Prof. Haitje- ma den dank der Synode aan de Reorgani satie-Commissie over te brengen. Na rehabilitatie van een predikant komen twee Synodi contractae samen. Heden sluiting der vergadering. DE EERSTE TURBINE-LOCOMOTIEF DER DUITSCHE RIJKSSPOORWEGEN .Schoolnieuws» HOOGER ONDERWIJS. Nerv. 'Gemeente 'te Dan Haa®", i AT li yëgvéld. Bovenstaande machine uit de fabrieken Tan Krüpp, bestemd voor het traject Han- aoy<5£—Jieulen, la voorzien xan twee «toom-turbinea en loopt 110 K.M. per uur. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. In overeenstemming met den directeur het Rijksbureau re restauratie van de Senaatskamer der Rijks universiteit te Leiden ter hand worden geno men. Met de daartoe benoodigde 'werkzaam heden, welke worden uitgevoerd onder leiding van den chef van het bureau Onderhoud van den Rijksgebouwendienst den heer L. Bok, s thans een aanvang gemaakt. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Naar wij vernemen, is door een broeder uit Brouwershaven, die zich niet genoemd wenscht te zien, door toedoen van Ds. Joh. de Boer, Geref. predikant aldaar, aan de Theol. Sohool te Kampen een gift van f 5000 toege komen, verdeeld als volgt: f 1000 voor de Theo!. School, f 2000 voor het Hosp tium en f 2000 voor het Studiefonds. RIJKSSTUDIEBEURS. De Minister van Onderwijs brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat degenen, die gedurende den cursus 19301931 voor toe kenning van een 'Rijksbeurs (renteloos voor schot) ter tegemoetkoming in de kosten van hun studie in aanmerking wenschen te komen (met uitzonderhg: lo. van de studenten aan de Rijksuniver siteit en de Technische Hoogeschool voor zoo ver zij reeds één of meer examens aan die inrichtingen hebben afgelegd, welke gegadig den hun aanvragen moeten richten tot het College van Curatoren der inrichting, waar aan zij studeeren; 2o. van hen, die aan een 'nrichting ter op leiding van onderwijzer(es) of hoofdonder wijzeres) studeeren, en 3o. van hen, die aan een Inrichting van kunst studeeren), zich bij gezegeld adres tot 'zijn Departement moeten wenden vóór 1 April. Leerlingen van Ambachtsscholen en andere inrichtingen voor Lag'er Nijverheidsonderwijs moeten hun adres ,vóór 15 Februari 'ndienen Voor zoover hij niet vóór 1 September een beurs genoot, moet uit het request blijken,, dat die belanghebbende bereid is de hem even tueel te verstrekken gelden te zijner tijd terug te betalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook degenen, die thans nog geen eindexamen Hoo gere Burgerschool of Gymnasium hebben af gelegd, dloch met 1 September een" beurs wenschen voor de studlie aan een Universiteit of Hoogeschool, hun requesten vóór 1 April moeten :'n<fienen. De adressen, welke vóór die data niet aan het Departement zjjm Ingekomen, kunnen niet in behandeling worden genomen. Exemplaren van de „regelen" volgena wel ke de beuren (rentelooze voorschotten) wor den verleend, zijn tegen betaling van 10 ets verkrijgbaar t>jj de Algemeene Landsdtrukkerij E. VISSER. De heer E. Visser, leeraar aan het Chr. Lyceum te Zutphen komt voor op het tweetal ter benoeming van een leeraar in de Staats wetenschappen aan de EL B. School aldaar. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. Emmercompaseuum, B. O. dé Jong, end. te Emmerafscha'denveen. Notter (hij Wierden), S. van Dijk te "peulde (Bij Ga'rderen). Eindhoven (1 April a.a. te openen >ohóol), J. Zwart, hoofd te Hemelrijken (Woensel). Hemelrijken (Woensel), J. van dei Made, ond. aldaar. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Vlaardingen (Marnixschool, hoofd F, NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Schiedam bestaat bij de Vereeniging voor Geref. Sohoolonderijs het plan een nieuwe School in het Westen te stichten n.l. op een terrein tusschen Potgieter- en J. A. Alberdingk Thijmstraat. Het nieuwe schoolgebouw wl het Bestuur eerst 1 September 1931 in gebruik nomen, maar op 1 September 1930 wil zij in een ander gebouw de School reeds openen. Te Neder'hemert wordt binnenkort oen Chr. School met pl.m. 100 leerlingen ge opend. SCH0QLJU3ILEUM. Te Z e g v e 1 d (bij Woerden) is onder groote 'belangstelling het 25-jarig bestaan der Chr. School herdacht. Een tweetal sprekers voer den liet woord, namelijk: Ds. A. J. Westra Koektema, pred. der Ned. Herv. Gemeente j aldaar, ^n Ds. S. van Dorp, pred. der Ned. "to VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Blijkens het „Corr.blad" zullen op de Al- gem. Vergadering der Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder land, in de- Pinkstervveek" te Nijmegei houden, referoeren resp. Dr. K. Dijk. uit den Haag, over: ,De Christelijke onderwijzer en het maatschappelijk leven" cn de heer J. B. Visser, schoolopziener te Rotterdam, over: De nieuwe stroomingen in het rekenonder- Als rechtskundig adviseur is thans be noemd Mr. P. E. Briët te Leiden. Besloten werd niet toe te treden als lid der Vereeniging „Het Ned. Paedagogisch Congres." EXAMENS. ACADEMISCHE E-XAMENS •laagd: Indologl EXAMENS-MACHINIST. Land- en Tuinbouw. Een herkomstmerk voor tomaten. De Engelsche regeering heeft een Order of Council uitgevaardigd (waartoe de Merchan dise Marks Act haar de bevoegdheid ver leent), waarbij wordt voorgeschreven, üat rauwe tomaten bij invoer en bij verkoop, het- heeft een onmiddelijke pijnstillende uitwerking bij KOORTS HOOFDPIJN RHEUMATIEK ZENUWPIJNEN PIJNLIJKE MENSTRUATIE zij en gros, heizij en détail, moeten voorzien zijn van een merk, waaruit de herkomst blijkt. Deze maatregel zal van kracht wor den op 17 Mei a.s. De uitvoer van tomaten uit ons land naar Engeland is van groot belang en.alleen iet wat geringer dan dien naar Duitschlnnd. DE VEILINGOMZET IN HET WESTLAND. De geheele veilingomzet heeft in"1929 voor de bij den Bond Westland aangesloten ver- eenigingen f 18.936.000 bedragen, dat i«i f 1.659.000 minder dan in 192S. Bijna alle veilingomzetten zijn vermin derd. Alleen Maasland heeft een vermeerde ring riiet f 32.000. DE LANGENDIJKER TUINBOUW. In 1929 heeft de omzet van de coöperatie ve Laugendijker groenten vei ling in Noord- IIolland f 3.724.000 bedragen Van de voornaamste producten zijn de aanvoereijfers als volgt: 15.64 millioen kg. aardappelen, 1.30 million stuks bloemkool.' 16 70 millioen kg. roode kool, 14 miliiofen kg. gele kool, 4.59 millioen kg. herfstwitte, 9.02 millioen kg. Dcensche witte, 330.000 bos wor telen en 2.3 millioen kg. uien. Onlangs heeft de Minister vqn Financiën een aanschrijving gericht aan de inspecteurs der directe belastingen, waardoor definitief een einde is gemaakt aan de pogingen, om de betalingen van melltgeld aan het einde \an 't jaar aan de leden van coöp. zuivel fabrieken onder de dividend- en tantième belasting te doen vallen. Thans is een dergelijke aanschrijving ge daan ten aanzien van de aan het eind van het jaar aan de leden van coöp. veilingen terugbetaalde, te veel geheven veilingspro- centen. Reeds is meer dan f 100.000 belasting be taald door een aantal groentenveilingen, doch het Centraal Bureau uit de Veilingen zal stappen doen, om thans tot terugbetaling te komen. EEN „DROGE" DOOPPLECHTIGHEID Niet met champagne, doch met slap mine raal-water doopt de Oceaanvlieger Chamber- Un jen vliegtuig der New-XorEsche politici

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5