VRIJDAG 10 JANUARI 1930 EERSTE BLAD PAG. DE ACTIE VAN DE P. N. I. DE REGEERING GEEFT INLICHTINGEN ANN DSN VOLKSRAAD l DTIEVEN. HET RESULTAAT EN HET BELEID EEK DRIELEDIGE VERKLARING Naar Aneta verneemt heeft in de gister morgen geopende zitting van hst zittingsjaar 1929/1930 van den Volksraad do regeerings- gemachtigde voor algemeene zaken bij den Vojksiaad mr r. H. J. Kiewiet de Jonge na mens de regeering een verklaring afgelegd inzake de actie tegen de Partij Nasionai Indonesia Deze verklaring is drieledig. Ten eerste bevat zij de motieven die do regeering aanleiding hebben gegeven opdracht te geven tot het instellen van de hu szoekin- gen. Ten tweede worden de voorloopige resulta ten van het onderzoek openbaar gemaakt- Ten derde behandelt zij het beleid van de regeering jegens de volksbeweging in welk gedeelte tevens de door de leden van den Volksraad Middendorp en Frnin tot de regee ring in deze aangelegenheid gerichte vragen •worden beantwoord. De motieven Wat het eerste gedeelte van de verklaring betreft, daar n wordt uiteen gezet, dat de tegenwoordige regeering reed3 in het jaar 1926 een waarschuwing heeft doen hooren tegen het extremistisch dryven. De regeering heeft deze waarschuwingen eenige keeren her haald en zulks het laatst en op uitdrukkelijke wijze tijdens de vorige zitting van den Volks raad. Sindsdien hebben sommige leiders van de P. N. I. nderdaad meermalen hunne vol gers aangespoord om den weg van het ge weld niet te betreden en hun strijd slechts met wettelijke middelen te voeren. Daarnaast echter hebben andere leiders van de beweging en soms ook dezelfde op andere momenten of wel gezwegen zelfs indien de stemmen een andere richting opgingen of wel op cursussen dan wel in openbare vergaderingen de aanwezigen toegespreken jn bewoordingen welke duidelijk een opruiende strekking had den, zy het dan, dat zij door het bez gen van die woorden buiten het bereik van de straf wet bleven. Het wettelijk gezag van deze landen aldus vervolgt de verklaring werd geklei neerd en de dienaar van het gezag werd ge hoond. Overigens werd niet zelden getracht by de hoorders den indruk te vestigen als zoude het spoedig met dit gezag zyn gedaan. Aldus werd, vooral in middcn-Priangan, een stemming van ontevredenheid en fantast sche verwachtingen opgewekt door welke een span ning ontstond, die, indien zy verder mocht toenemen, ook zonder aanwijsbaren recht- streekschen invloed van bepaalde personen tot uitbarsting moest komen. Het hoofdparket heeft hieromtrent medio December verschillende berichten ontvangen, welke, op steeds duidelijker wijze convergeer den naar bepaalde tijdstippen, gelegen op of omstreeks Nieuwjaar 1930. Men had h er niet meer te maken met ge ruchten maar met behoorlijk gedocumeenteer- de berichten. In enkele weken tijds ontving het hoofdparket alleen uit West-Java vijftigtal vau de meest los van elkaar staande berichten, die alle wezen in de richting var de P. N. I. en die alle dreigende waarschu wingen inhielden over ongeregeldheden, waar schuwingen, die dkwy'ls in die mate geprovi seerd waren, dat zy wel van ingewijden af komstig moesten zijn. Zulks was eveneens het geval met de verkregen inlichtingen omtrent allerlei voorspiegelingen, die door propagan disten aan het volk waren gedaan en welke allerlei aantrekkelijkheden inhielden voor het geval dè opstandige bewegng mocht zege vieren, zooals bv. vrijdom van belasting, stee- nen woningen, contant geld etc., voor het geval men zich by de beweging aansloot. Daar waar men niet tot aansluiting bereid bleek, vonden gevallen plaats van pressie en intimidatie. Symptonen als de bovengenoemde zijn ook voorafgeigaan aan de ine denten, welke in 1926 hebfcen plaats gevonden. Door het een en ander was blijkbaar een dusdanige dreigende atmosfeer geschapen, dat op enkele plaatsen verscheiden leden de P. N. I. verlieten, aan gezien zy van de gaande zijnde act'e gevolgen verwachtten, waarvoor zy niet aansprakelijk wenschten te worden gesteld. Onder deze omstandigheden zou het kort weg gezegd onverantwoordelijk zyn geweest indien de regeering verder in haai- houding van waakzaam afwachten zou hebben volhard Hier mocht niet het rsico worden geloopen o'at de aangekondigde ongeregeldheden ook werkelijk zouden uitbreken. Voor justieel-po- lioneel ingrijpen was alle aanleiding ook we gens het bestaande ernstige vermoeden, dat reeds misdrijf was gepleegd, nl. de delicten genoemd in de artikelen 108 en 169 van het Wetboek van Strafrecht (respectievelijk de aanslag ondernomen met het oogmerk om den wettigen regeeringsvorm van Nederlandsc'n- Ind te vernietigen of op onwettige wyze te Veranderen en de deelneming aan een veree niging. die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven). By zooveel betrouwbare en ernst'ge berich ten bestond voor de Regeering geen keuze, doch slechts bbcht. Dien beneden de hoogheid van dezen nMcht sta^t de voorstelling gegeven ui het weekblad „Het inheemsche volk", dat, afgeschenen van de verdachtmaking, dat de ïegeenng door de rechterzijde zou zyn nede- gepleent, het optreden der regeering als een politieke aangelegenheid voorstelt, hetgeen De houding In het derde deel van de verklaring zegt de regeering, dat zy verder geen opdracht heeft gegeven tot het uitstrekken van de huiszoe kingen en aanhoudingen ten aanzien van personen, die »Jet bij de P. N. L zyn aange sloten. De regeering verklaart met zeer grooten nadruk, dat het geenszins haar bedoeling is geweest op te treden tegen vereen! gingen zcoals b.v. Biedo Oetomo, Mohomodyah, Ta- mansiswo en de Scerabajasche Studieclub, dan wel tegen niet-Ieden van de Party Nasional STATISTIEK VAN DE GEREF. KERKEN OVER 1929 dar zjj Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Blauwkapel, N. Wor- molts Nz. te Wezpp (G.). Aangenomen: Naar Nijehaske c.a., J. P. Snoep te St. Anna-Paxochie. Naar Slo ten (Fr.), cand. O. Huistra te Schamegou turn GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Mijdrecht, cand. H. B. Visser-te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN. door en door Het resultaat Wat het tweede punt van de verklaring betreft, wordt vastgesteld dat, ofschoon we gens het korte tijdsbestek pas een deel van het verzamelde materaal geschift en vei-werkt tverd, en in verband met het feit, dat het hier ten justitie-zaak geldt, aangaande de voor loopige resultaten slechts kan worden mede gedeeld. dat in diverse opzichten het bestaande vermoeden reeds bevestiging heeft gevinden, het vermoeden dus, dat aanleiding heeft gege ven tot het optreden en dat inhield: samen spanning, opstand alsmede deelneming aan een vereen ging met het oogmerk misdrijven te plegen, welk laatste delict reeds gepleegd is. De regeering spreekt haar hooge waardeering uit voor den arbeid, die gepresteerd is door de beide best uurscorpsen en door de poltie, waar door alle geled'ngen van de gemeenschap sieh veilig weten, doch zy betreurt het ernstig, cat op sommige p'aatseu aan den regent niet het hem toekomende aandeel in de voorberei ding en de uitvoering van dezen spoedmaat regel gegeven is. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. Mr. C. J. B arte 1 s, oud-directeur van den Raad van Beheer voor de Predikantstrac- tementen in de Ned. Herv. Kerk, bevestiging en intrede te Lathum Zondag 26 Jan. D s. A. M. K r a b b e, afscheid van de Geref. Kerk te Mijdrecht Zondag 16 Fcbr. a CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer P. G. Kunst; Theol. cand., te Arnhem (Dijkstraat 18), ik door de Classis Arnhem der Geref. Kerken pracparatoir ge ëxamineerd c-n niet algemeene stemmen beroepbaar verklaard by de Geref. Kerken i: Nederland. Wegens voortzetting van zij: studie kan hij zich voorloopig nog niet beroep baar stellen. Met ingar.g van heden heeft hij zJch voorts verbonden als hulpprediker aan de Geref. Kerk van Deventer. De heer D. Hoornstra, Theol. cand. te Makkum (Kromme Sloot), is door de Classis Bolsward der Geref. Kerken na praeparatoir met algemeene stemmen beroepbaar verklaard by de Geref. Kerken in ons land. De heer G. Z e y 1, Theol. cand., te Sneek (Oude Koemarkt 33), zal na 15 Februari a.s. gaarne een eventueel beroep uit de Geref. Kei ken in overweging nemen. DE BERISPING VAN Ds. P. ZANDT. Een lid der Ned. Herv. Gemeente te Delft schrijft onst Nadat door den Kcrkeraad er tot tweemaal toe op was aangedrongen, dat door Ds. Zandt aankondiging der collecte zou geschieden dat door hem zelf afbreuk aan die col- zou worden gedaan, heeft Ds. Zandt, inpiaats van er een woord van aanbeveling voor Armen en Kerk by te voegen, er eenige voerden aan toegevoegd om de collecten juist afbreuk te doen. Hy zeide namelijk: „Er zal gecollecteerd worden. De onderdrukking der Gereformeerden in deze gemeente is z'cht- en tastbaar genoeg. Ik behoef verder niets meer to zeggen." Na het eindigen der predikatie moest de Gemeente nog een toespraak aanhooren. waarin Ds, Zandt mededeeling deed, hoe hij over de Kerkelijke toestanden in Delft dacht, waarin deze beleedigende zin voorkwam: „dezulken die door ons als verraders zyn uitgeworpen, enz." Hiermede was kennelijk bedoeld eenige leden van den Kerkeraad te lew e tsen. Zoo min het eerste, als het tweede is door L'<>. Zandt ontkend en dit is voor de ClassÏ3 met recht grond genoeg om Ds. Zandt «huldig te verklaren aan verstoring van orde en rust- Wat heeft dit nu te maken met de opmer king in de „Banier-' van 3 Jan. j.l., waarin men feitelijk het Classicaal Bestuur van Den Haag beschuldigt als partijdig in deze zaak te hebben gehandeld In de „Banier' van 8 Jan. j.l. schrijft de redactie nogmaals om dit on christelijk optreden van Ds. Zandt goed te praten, dat de toegediende berisping van het Class. Bestuur wijst in de richting van het gaarne zien verdwijnen van Ds. Zandt van de kansels in de Hervormde Kerk. Jammer, dat de redacteur zulk een prikkelende en ergernis- ge rende predikatie van Ds. Zandt nimmer heeft bijgewoond. Ik kan moeilijk gelooven, dat hy dan nog meer lust zou gevoelen, om daar meer vaa te hooren of voor te ple'ten. Wat mij be treft, ik ben ervan overtuigd, dat onze Geref. vaderen ten sterkste tegen een dergelijk optreden als door Ds. Zandt zouden hebben geprotesteerd. Zij zouden dit in geen enk leeraar hebben verdragen, omdat dit een vi wcesten der Gemeente beteekent en geheel stryd met de roeping van den Evangelie- Ieder liefhebber der Geref. waarheid zal het toch moeten betreuren, dat sommige ijveraars in plaats van met geestelijke wape- n.l. het Woord Gods, te strijden, zich bedienen van vleeschelyke wapenen, waarmede harten der tegenstanders nimmer kunnen orden overwonnen." DE SCHEURING TE DE LEEK. Omtrent de scheuring in de Geref. Kerk te De Leek, meldt men ons nader, dat de groep 15 gezinnen, die reeds meer dan 12 jaar in oppositie heeft geleefd, d e reeds vele len baar kwesties aanhangig zag gemaakt by de Classicale Vergaderingen en de Parti culiere Synodes, de (Doleerende) Geref. Kerk thans definitief heeft opgericht, los erband met eenige andere Kerk. De vyf Kerkeraadsleden zijn door het oudste lid, de heer W. Westerbrnk te Tolbert, in hun ambt bevestigd. Des Zondags worden nu twee godsdienst oefeningen gehonden. 's Morgens gaat eer der ouderl. voor, 's middags het hoofd der Chr. School, de heer M. Duiterwinkel. Door laatstgenoemde worden in de week ook de catechisaties gegeven. HOLLANDSCHE GEMEENTE TE DUISBURG. De arbeid, die vanwege de Ned. Herv. Kerk al meer dan 25 jaar verricht wordt het belang van de geestelijke en stoffelijke behoeften der Nederlaudsche arbeiders en schippers te Duisburg en omgeving, onder ging een belangrijke uitbreiding, door de benoeming van den heer K. Roos als tw e- den evangelist en de aanstelling van mej. C. J. A. Sleegers als wijkverpleegster J.l Zondagmorgen werden beiden in hun dienstwerk kerkelijk bevestigd. KERK EN SPORT. In Sigtuna (Zweden), thans een centrum van opvoedkunde en wetenschap, zullen vertegen woordigers van de Kerk en van de Sportbon den een conferentie houden om de verhouding van Kerk en sport onder oogen te zien en zoo mogelijk te komen tot de stichting van een orgaan van samenwerking tusschen be'den. Het; Hbl." meldt verder, dat de kroonprins van Zweden en de Luthersche aartsbisschop van Uppsala, Dr. Nathan Söderblom, de conferen tie zullen by wonen. Door 129 Kerken rijn uitgebracht 274 be- roepen, waarvan 152 op 95 predikanten en 122 op 44 candidaten, terwijl drie candida- tcn een benoeming als hulpprediker aanna- In 1928 brachten 168 een beroep of meer dere beroepen uit, waarvan 219 op 133 pre dikanten en 173 op 53 candidaten werden uitgebracht. 't .-Vantal roepende Kerken is dusriameliik sterk verminderd. Waren eenige Jaren lang ongeveer hoi dard Kerken in staat het beroepingswer ter hand to nemen, thans is dit aantal g' daald tot ongeveer 60. Vooral is deze vc mindering tc danken aan 't groote getal cand-'daten, die dit jaar verhonden werden aan hun eerste gemeente. Do eerste ja val deze stroom aanhouden, zoodat het tal vacante gemeenten z'cnderoogen kleiner wordt. Gemeenten, die in staat zijn een bero< uit te brengen, vinden we in Groningen 9, Friesland 9, Drente 7, Overijssel 5, Gelder land 4, Utrecht 3. Noord-IIolland 5, Zuid Holland 9, Noord-Brabant 3 en Zeeland 8. Er zijn meer vacante Kerken, maar die zijn zoo zwak; dat ze er niet aan denken kun nen het tractement voor een D. d. W. te kunnen oplhrejigen. Sommigen harer zou den gecombineerd kunnen beroepen, met steun van de. classis. Maar dc Kerken v onderscheidene classes ziin door anrb verplichtingen o.a. Art. XIII en Zending reeds zoo bezwaard, rlat voor hulpbeh. vende Kerken do collecten of bijdraigen niet zoo kunnen opgevoerd worden, dat hier moe de zwakke kerkjes op den duur zou den gehaat zijn. Vooral de malaise onzer dagen dringt vele kleine gemeenten de grootste voorzichtig heid -n dezen te betrachten. Daarentegen staat het verheugend feit. dat groote stadskerken wegens den grooten aanwas van bevolking, hesluiten het aan tal predikanten uit te breiden, zoo b.v. Gro ningen. Helder. Scheveningcn, Katendrechl, Riiswijk-Den Haag. Van de 05 D. d. W. vereenigden 63 op zfch één beroep, 16 twee, 11 drie, 3 vier, 1 vijf en 1 seven beroepenvan dc ii candidaten kregen 15 één beroep, 11 twee, 5 drie, 5 vi 4 vijf, 1 zes, 2 zeven en 1 tien beroepen. Voor de thans ru-m zestig roepende Kerken zijn beschikbaar 25 candidaten. Tegenover 't getal van 19 D. d. W., d'!e cf emeriti werden öf overleden, staat een aan tal van 60 dit jaar ingeschreven studenten Het totale aantal studenten bedraagt aan de Theol. School 167. aan de Theol. Facul teit der Vrije Universiteit 259, van wie gen reeds cand.-examen afgelegd hebben óf zelfs in de gemeente werkzaam zijn. D't jaar slaagden ongeveer 50 voor hel cand.-ex. en werden, na afgelegd praepara toir toegelaten te staan naar het ambt van D. d. Woords. De eerstkomende jaren zal dit getal eerder klimmen dan dalen. Iaat ons het begrooten op gemiddeld 50, dan ver mindert jaarlijks 't aantal vacatures met ongeveer 25. wanneer wé rekenen, dat even eens 25 óf emeriti worden óf sterven. Deze berekening is feilbaar. Maar .het staat toch vast dat in onderscheiding van de Hei-v. Kerk, waar do vacature's vermeerde ren, in de Geref. Kerken de mogelijkheid bestaat dat binnen afzienbaren tijd de ge- meeriten, die -maar eenigszins beroepen kun nen, 't zij gecombineerd, 't zij met fiiiaiv cieelen steun der classi s, in het bezit zyn van een eigen Dienaar des Woords. Tot de predikanten huiten vasten dienst behoort nog Ds. J. Bakkér te Soestdiik. blad van „ONS KERKGEZANG". heer J. Kruithof, oud-ihoofd der Dr. A. Kuyperschool te Rotterdam, die vroe it eons een aciueeie JveraeiijKe orocnu- er „Kernsplitsing" het hein uéed zien, neett nu oy uen uitgever J. H. Kok te Kam pen ecu ander gesohntt doen uitgeven,- eveneens over een Kemelijk onderwérp, dat thans weer aan de orae gekomen is: „Ons Kerkgezang". De soil nj ver bedoelt er niet de huidige Psalmberijming, ue zangwijze oi den zang maat mee, tot welke veronuerstelling de ti tel ruiipte laat en waaróver ook meeiuialen geredeneerd en gecritiseerd is, b.v. als aan gedrongen werd op zuiveruer berijming van enkele rsalmen, oi op nieuwe, beier passen de melodien voor sommige Fsamjen of op net ryUimisch zingen der Psalmen. Hij be oogt echter te verlevendigen de behoefte aan, to weerleggen de beweringen tegen en te versterken net pleidooi vóór uitbreiding van liet aantal Gezangen, dat in de Gereformeer de kerken gebruikt wordt- Dezer dagen is een rapport verschenen, bestemd voor de a.s. Generale Synode van genoemde Kerken, dat tevens over deze zaak handélt We heb ben daar reeds medeuecJing van gedaan. Het onderwerp komt op die- Synode aan de orde. Het geschift is dus volkomen „up to date". De senrijver kon moeilijk een nog meer gesehikten tijd kiezen. Het motto (i's. 96 la), dat de heer Kruit hof op het titelblad deed afdrukken, durven we niet geëigend te achten specifiek voor de zaak die hij bepleit. Maar de strekking van zijn geschrift heeit onze sympathie. Die deze rubriek reeds jaren volgen, kunnen dat verstaan. Meermalen is gezegd, ook op Generale Sy noden, dat de Gerei. Kerken met rijp zijn voor uitbreiding van haar klein Gezangen bundeltje. W;oordvoerders op die Synoden hebben wel verklaard, persoonlijk zeer voor toevoeging van enkele nieuwe Gezangen te zijn, ook overtuigd te zijn van de wensche- Jijkiheicl ervan, maar met het oog. op het „niet rijp zijn" stemden ze tegen. Opmerke lijk evenwel is, dat door hen toch maar ruig gedaan is om de Geref. Kerken voor hun ertuiging rijp te maken., 't Bleef door gaans bij de ter Synode afgelegde verkla ring. Soms doet dit wel eens denken, dat zulke voorstanders de „risico" van het „njp- maken" liever anderen gunnen. De heer Kruithof „waagt" er zich aan. Hij geeft vooraf wat historie en bespreekt daar na de vroeger ten berde gebrachte argu menten vóór en tegen. Als de tegenstanders van ..meer Gezangen" rustig en zoo objectief mogelijk kennis nemen van wat de senrij ver tegen hun bedenkingen aanvoert, zullen zij hun standpunt goeddeels dienen te her zien. 't Is hier niét de plaats elk argument „pro" van den schrijver te wegen of te toet sen. Maar wel willen we zeggen, bijna steeds ons in zijn betoog te kunnen vinden. Zijn pleidooi is doorgaans rustig en overtuigend En we wekken velen' op van dit geschrift kennis te nemen, met name hen die tot de Geref. Kerken behooren. De Gemeente des Nieuwen Testaments houde zich in haar kerkgezang niet uitsluitend aan de beds? ling des Ouden Verbonrls. De nu S3-jarige Prof. Lindeboom heeit meermalen met groo- rarmte de Geref. Kerken in deze 2hik zelfs op haar „plicht" gewezen. De heer Kruithof volgt in zijn geschrift hetzelfde poor. Beoogend het „welwezen" van het Kerkelijk leven. DE JODEN EN JEZUS- KRUISIGING. Op Woensdag 15 Januari a.s, des avonds te 8 ure, zal in gebouw „De Eendracht", Goud- sóheweg 130-132 te Rotterdam een bijeen komst worden gehouden naar aanleiding van de Joodsche Vereeniging in Amerika, dror den jurist Salomon Swaydler opgericht. Ds. J. Rottenberg zal spreken over de vraag: „Zyn v ij, Joden, schuldig aan de kruisiging van Christus?" en de heer Ph. Trostianetzky over de vraag: „Wat zegt Christus zelf daarvan?'- Eeide sprekers zijn zendeling onder Israël vanwege de Ned. Vereenigng voor Zending onder Israël, genaamd „Eiim" te Rotterdam. DE GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND. Omtrent den toestand der Protestantse he „geestelijkheid" lu Rusland ontleent, het „Hbl." eon en ander aan een on t roeren uen uprood van het Hoofdbestuur der P.vai.g. Vereeniging van de Gustav Adolf-Stichting om fi-nancieelen steun voor genoemde ruen- schen. Daarin lezen we: „In het begin van September van dit Jaar is in de nabijheid van Omsk, waar drie ja ren geleden pastor Schultz op de markt op bevel der communistische partij gefusileerd werd thans de jonge protest, hulpprediker John Grant gewurgd. Een andere oud-leer ling van liet seminarie te Petrograd is we gens den grooten toeloop van protest, boe ren naar zijn kerk gearresteerd en voor een jaar in de gevangenis geworpende motivee ring van het vonnis was, dat hij niet'verhin derd had, dat in zijn gemeente een vrouw met een schare schoolkindoren in haar wo ning koralen leerde". Eenige maanden gele den moesten alle organisten en koorleiders hun ambt neerleggen, daar zij uit den staatsdienst zouden worden ontslagen, in dien zij in 't vervolg nog bij de godsdienst oefeningen meewerkten. Een ieder, die bij een cultushandeling mee werkzaam is, wordt op dezelfde wijze beschouwd als do cultus- cLicnaar zelf. Voor het lot der „cultusdie naars" schrikt bijna een leder terug". In het nieuwe decreet, dat onlangs versche nen is, staat In 17 te lezen: godsdienstige vereenigingen hebben niet 't recht hulpkas sen op tc richten, aan hare leden een mate rieel e ondersteuning te verleenen, bijzonde re vergaderingen voor kinderen, jonge lie den of vrouwen to organiseeren, gebedssa menkomsten te houden, bijbel-, literatuur-, of hand werkbijeenkomsten to organiseeren of zoodanige, die aan het onderwijs in den godsdienst dienstbaar gemaakt worden, uit stapjes te organiseeren, kindertuinen op te richten, bibliotheken of leeszalen tc openen, sanatoria te onderhouden, of medische hulp te verleenen. Een „vijfjaarsprogram" i: juist in Rusland opgesteld „tot liquidatie van het Christendom". In dezen tijd moet de strijd tegen den godsdienst en tegelijk de „zuivering" van het staatsapparaat van alle vroegere bürgelijke elementen uitgevoerd worden. „Op welke wijze dit geschiedt, moge uit volgend voorbeeld blijken: de leerlingen van de vroegere Dultsche Luthersche St. Petri- Kerkschool, thans de 41ste arbeidersschool,, namen eenstemmig de volgende, hun door den staat voorgelegde resolutie aan: .Daar wij de aanwezigheid der Luthersche St Petri-Kerk voor het gebouw der 41e school conform het standpunt der Sovjet- regeering voor do jeugd als nadeolig be schouwen en terwiil wij de anti-sociale werk zaamhedd dezer kerk constateeren, verlan gen wij, dat de kerk gesloten en voor cul tureele doeleinden gebruikt zal worden". Op den „leerlingeuraad" zal de ouderraad en de arbeidersraad vap de wijk weldra vol gen en aldus zal door de „stem des volks" de kerk verdwijnen. Men wil in allen ernst binnen vijf jaar alle kerkelijk gemeente- leven vernietigd hebben". In hetzelfde stuk wordt ook verteld óver de „collectiveering" in de dorpen, naar men weet een der motieven van de craigraito der meerondeels Roomsoh-Katholieke, Doopsgé •zin'dé, maar ook Luthersche boeren. De boer wordt door allerlei middelen gc nrest om zijn boerderij te doen opnemen in een collectief bedrijf en zelf arbeider van dit „collectief" te worden. Het communistisch 'o „collectieve dorp" verbiedt hem elke hulp en dienstbetoon aan de kerk, maakt hem deze ook onmogelijk door het schrale existensminimum dat hem gelaten wordt F,en predikant in Rusland schreef on- ,Wij predikanten gelden hier als 'n onnut, schadelijk element en zijn als zoodanig rechtloos. Wij mogen geen leden van een staats- of communale cpnsumvereeniging zijn; wij hebben geen aandeel aan de open bare staatszorg „als andere lieden", wij ziin uitgesloten van alle burgerrechten ,wij heb ben het veelvoudige van de gewone lasten te dragen. Wanneer een arbeider of beamb te in verhouding van zijn salaris tien tot 86 kopeken maandJiuur voor één vier kanten nieter wonin<mnnervlakte betaalt. is een nastor verplicht onafhankelijk n zijn inkomen voor dezelfde opnor- kte 2 roebel 15 koneken tot 45 koneken te betalen. Geen kind van een geesteliike mag een hoo'-eschool bezoeken. APe gods dienst is uit bet openbare leven uitgeban nen: hij is in de kerken en huizen terueee- drongen. Aan de volwassenen mogen wij in de kerken nog ongehinderd het F.vangeWp verkondigen, aan dc kinderen reeds niet meer tegen de godsdienstige opvattingen van deze groepen. Sommige tooneelgezelscbappen heb'k n zich aan het bevel gehouden en atheïst sche stuk ken opgevoerd. Ook het reizende Kinder-too- neelgezelschap heeft het gedaan. De „Praw- cla" aan welk hlad de Russische medewerker van het „Handelsblad" deze gegevens ont leent, is echter ontevreden over de resultaten en eischt, dat de gezelschappen, die weiger achtig zyn, gedwongen zullen worden het be vel uit te voeren. EEN KERKELIJK CREMATORIUM? Met een kleine meerderheid heeft de Berlijnsche Stad-Synode een voorstel tot opricht'ng van een kerkelijk crematorium aangepomen. Dr. Fischer heeft reeds 10 December 1925 op een vergadering van de Pruisische Algemeene Synode gezegd, dat de oprichting van kerke- lyke crematoria een eisch des tyds mocht heulen. Zijn voorstel in dien geest werd slechts met 9 stemmen meerderheid verworpen. ZENDING. De heer en mevrouw G. C. Storm hopen in Januari naar hun arbeidsveld op Zuid- Oost-Celebes terug te keeren. l)r. en mevrouw A. NortierDuyvondak van het Zendingsziekenhuis „Soekoon" te Malang zijn met verlof in het vaderland aangekomen. Eind December zij'n de heer en mevrouw G. H. Jansen Klomp van het Ziekenhuis te Sonder (Minahassa) met verlof gekomen. Een droevig afscheid. De hear H. C- Heusdens, die voor rekem'ng van de Classis Harderwijk der Ned. Hervormde Kerk als zendeling-leeraar van den Geref. Zendingsbond naar de Toradja's op Celebes werd afgevaar digd, is Maandag j.l. per D-trein naar Genua vertrokken. Enkele uren vóór het vertrek stierf de vader van mevrouw Heusdens, die woonachtig was in Rotterdam. Welk een droevig scheiden I GIFTEN 3N LEGATEN. TeBarneveld ontving de Ned. Hen'. Dia conie een legaat van f 500 uit de nalaten schap van den heer A. Buitenhuis, onlangs te Wekerom overleden. Te Groningen ontving de Geref. Kerk van mevr. Iwcma—Kooi een legaat van f 600. ten van vertrek, zullen niet worden gewij zigd: echter zal de K. L. M. te Parijs alsook de Farman in Rotterdam en Amsterdam geen eigen organisdtic meer behouden, doch de maatschappij Farman zal zich hiermede té Parijs belasten, de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena zol evenals dit reeds gcdiirendo rle laatste jaren geschiedde de organisatie te Brussel en Antwerpen in han den houden, en de K. L. M. de organisatie te Amsterdam en te Rotterdam. Wèl behou den de maatschappijen haar eigen vertegen woordigers in de verschillende steden langs dc route. Uit Oost-Indië AUTO IN EEN RAVIJN GESTORT. Twee ernstig gewonden. BANDOENG 8 Januari. (ANETA). 'dot- Ford waarin zat de hoer Brouwer van de onderneming Balong in het Japarashe. nót zijn echtgenoote, en komende van Batavia, is bij het rijden in de richting van Tom; in het Soemedangsche, geslipt. De auto stortte in een 12 meter .diepe ravijn. De heer Brouwer en mevrouw werden met ge broken ribben opgenomen in het zendings hospitaal te Tjidenes c.n hedenmorgen zijn zij naar het ziekenhuis in Cheribon ver voerd. Hun toestand is tamelijk ernstig, vooral die van mevrouw Brouwer. AARDSCHOKKEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 10 Januari. Te Nantes en in de omgeving werd Donderdagavond een lie vige aardschok gevoeld, die eenige seconder duurde. Door den schck die met een hevis gerommel gepaard ging, werden in velt huizen de meubels van hun plaats ver schoven. In Vannes werd de schok een mi nuut gevoeld. Vele schoorateeneji en een balcnn werden op straat geslingerd. Ook uit Lorient en Saint Nazaire wordt, het waarnemen der aardschokken gemeld. De schokken bewogen zich van den Atlan- tischcn Oceaan in Noord-Oostelijke richting DIEFSTAL VAN GEHEIME STUKKEN. BATAVIA, 9 Januari. (Aneta). Naar vernemen, zijn nog twee medeplichtigen in de diefstalzaak der geheime stukken var het hoofdparket, welke gedurende de huis zoeking bij Soekarno werden aangetroffen, gearresteerd. Het zijn de adjunct-commies op het provinciaal kantoor Iskandar en eeu leerling van de A.M.S., Kartono, die een jongere broeder is van Tjipto Mangoer Koesomo. Gebleken is, dat Iskandar de stukken heeft overgebracht naar het huis ;an Soekarno. Beiden hebben bekentenis Land- en Tuinbouw. Het Utrechtsch Landbouw Genootschap zal evenals verleden jaar zich belasten met de distributie van céndagskuikens en jonge hennen van bekende afstamming, en wel van dieren welke met gunstig resultaat zijn onderzocht op puülorum, met een legpro- ductie van minstens 170 eieren per jaar. (Wit-Leghpms) en minstens 150 eieren per jaar (Barnevelders), van gemiddeld ge wicht van 58 gram. Dc dieren zullen worden betrokken van het nutfokstations Birkhovcn te Amersfoort, het hoenderpark „De Burgwal" te Wouden berg, het hoenderpark „De Rading" te Maar tensdijk en Huize Wilhelmina's Hof te Ben schop. Door gebruik te maken van deze gelegen heid ontvangt men pluimvee met hooge pro ductiviteit tegen matigen prijs. FRUITTEELT IN UTRECHT. Het Utrechtsch Landbouw Genootschap zal in samenwerking met den A. B. T. B. een fruitteeltcommissie in het leven roepen en daarvoor twee personen uitnoocLigen tot het zitting nemen in een dergelijke com- imssic. TUINBOUW. Men meldt ons uit Grootebroek (N.-H.): De omzet van de coöp. veiling alhier heeft over 1929 bedragen f 3.259.363, tegen f 3.997.078 over 1928. Ondanks de hoog: bloomkoolprij-zen dus nog een nadoe lig ver schil van f 710.000. De vroege aardappel heeft als hoofdproduct weinig opgebracht, wat de prijs betreft. Bovendien maken de bu tenlandsche invoerrechten den toestar.d ongunstiger. Economie en Financiën. De directie der N.V. Koq. Ned. Mij. tot Expl. van Petroleuinbronnen in Ned.-lndië deelt mede, dat de totale productie van ruwe nl e van de Koninklijke Sbell-groep eu van de maatschappijen waarbij deze groep ge- interessnerd is, gedurende 1929 als volgt Ned. Oost-Indië Serawak Egypte Roemenië Mexico (Corona) Mexico (Aguila) j Venezuela (Caribbean) Venerucla (V. O. C.) 6.470.700 5.084.580 Trinidad 102.700 05.187 Vereenigde Staten 7.532.700 7.703.000 Argentinië 1-1.900 50.773 1929 1928 Kg. tons Kg. tons 4.746.400 3.971.045 759.700 751.092 271.500 268.461 852.400 705.854 363.300 528.979 1.698.100' 893.631 2,329.-400 2.010.759 Luchtvaart. CONFESSIONEEUEN OP DE VELUWE. De Confessioneele Vereeniging stichtte ge durende het laatste halfjaar afdeelingen ir vele Ned. Herv. Gemeenten van de Noord- Veluwe teneinde den invloed van de Confessio nelen in die „Bondsgcmeenten'1 te doen toe nemen. Afdeelingen werden opgci-icht Vaassen, Oldebroek, Harderwijk en Nykerk. ALS PREDIKER GESCHORST. Volgens de „Frankfurter Zeitung" heeft 't Roomsch Katholieke episcopaat in Oostenriik Prof. Johann Ude te Graz als pre'diker ge schorst, hem het deelnemen aan de pol tiek. nl. het optreden in politieke vergaderingen in geheel Oostenrijk verboelen, en ook zijn werk zaamheid als publicist oneler toezicht gesteld Prof Ude is, naar men weet Christen anti- militair'st, en zou voor „Kerk en Vrede" in het komende voorjaar in Nederland optreden Reeds gedurende den oorlog heeft hii van dezo gezindheid doen blijken. Hij is nu in conflict- geraakt met de Chr.-Sociale party, d e onder leiding staat van mgr. Seipel, hetgeen de bovengenoemde maatregelen heeft uitgelokt Dé „p'r. Z." noemt hem „een diep religieuze natuur en een moedig man". Van particuliere zijde verneemt het ..Hbl" dat Prof. Ude blijkens een zoo juist ontvan gen brief van zijn hand dd. 7 Januari zijn nlan handhaaft om in het voorjaar vcor le- zngen naar Nederland te komen VREESELIJKE TOESTANDEN. De Russische Centrale voor Kunstaange- legenheden en het Centraal Comité van den ,Bond der Goddeloozen" hebben gezamenlyk besloten, dat voortaan alle tooneel gezel schap nen in den loop van het seizoen ten minste één atheïstisch (d. i. met Godloochenend: strekking) stuk moeten opvoeren. Naar de streken, waar Protestantsche groepen leven, zenden zy nti tooneelschrijvers, die het leven ..sectanten" ter plaatse moeten bestudee- en er materiaal verzamelen voor stukken DE K. L. M. EN FARMAN. Gaan samenwerken. Sinds 2 jaren hebben de Fransche lucht vaart Mij. Farman en de K. L. M. onafhanke lijk van elkaar dezelfde route ParijsBrus sel (Antwerpen, dat alleen door Farman en niet door de K. L. M. werd aangedaan) Rot terdamAmsterdam gevlogen. De twee maatschappijen zijn thans over eengekomen om met ingang van 1 Februari 'ot een nauwere samenwerking te geraken, ten einde de belangen van het publiek beter to kunnen behartigen. Voortaan zal de dienst zóó worden inge richt, dat paralleldiensten worden vermeden en aldus een hooger nuttig effect wordt be reikt. Ook zal van 7 April af een vrachtdienst worden ingericht, hetgeen ook aau het pas sagiersvervoer ten goede zal komen, daar dan geen lading meer in personen-vliegtui gen behoeft te worden medegenomen. De algemeene organisatie, alsook de pun- 25.141.800 22.003.411 HOUTHANDEL V. H. ALTINO Co. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders is het voorstel van den heer Berahard om tot liquidatie over te gaan met 206 tegen 28 stemmen verworpen. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK Letsel door schuld. Do waker W. J. W. uit Den Haag heeft zich te verantwoorden gehad wegens 't ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Aan zijn hardhandig optreden zou het te wijten zijn geweest, dat een schooljongen, die in den middag van den Ssten Augustus jl. met eenige kameraadjes aan het spelen was bij een leeg huis op den hoek van de Emmastraat en de Juliana van Stolberglaan, waarbij enkelo der jongens op een muurtje klommen, is komen te vallen, doordat hij hem een schop met zijn voet of een duw met zijn knie in den rug zou hebben gegeven, tengevolge van welken val de jongen een arm heeft gebroken. Het O. M. eisch te f 25 boete subs. 25 da gen hechtenis tegen den verdachte. Mishandeling. De bloemenkoopman H. M. de B. uit Den Haag stond terecht wegens mishandeling. In don nacht van 3 op 4 October jl. is er ruzie ontstaan tusschen verdachte en den reiziger G., toen dezo elkaar bij de woning van den laatste ontmoetten. De ruzie is ten slotte op een vechtpartij uitgeloopen en daarbij heeft verdachte zijn tegenpartij met een nagel veilt je in het rechteroog gestoken met liet ernstige gevolg, dat het gezichtsver mogen van dat oog verloren is gegaan. Eisch 3 maanden gevangenisstraf tegen dezen veiriaohte. Uitspraken 23 Januari a.s Propaganda October 1929-15 Januari 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adressen volledig Invullen). Ondertcekening van aanbrenger: Rrlnnlt per "'"k kwartaal Op te zenden aan het bureau van ons blad. Voor de premits, waarop d« propagandisten recht hebben, verwijzen wil n*», on. boekje. waarlD deze vermeld staan. vai

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3