DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE bONDERDAG 9 JANUARI 1930 EERSTE BLAD PAG. EEN STORMVLAAG EEN BEROER1NGWEKKEND HAVAS-TELEGRAM. Betalingen en leveringen OOSTENRIJK EN ZIJN BUREN. Ten gevolge van een onvoorzichtig en on handig Havas-telegram is gisteren de eer ste stormvlaag over de Haagsche. Conferen tie losgebarsten. In de Commissievergaderingen is niets bijzonders voorgevallen, maar het Fransche officieuse telegraaf-agentschap publiceerde een telegram, dat de Duitschers op hun achtersten zolder heeft gebracht. Als razenden vlogen ze naar de telefoon cellen in de Ridderzaal om het opzienba rende „nieuws" naar hun kranten over te brengen. De zaak schijnt zoo te zitten: De Parijsche ochtendbladen bevatten gis termorgen een telegram, volgens hetwelk Tardieu in do zitting van de zes uitnoodigen- de mogendheden zou gezegd hebben tot de Duitschers: „Gij wilt, dat uw plechtige ver bintenissen om het Young-plan uit te voeren alleen voldoende zijn om alle panden te doen vervallen, die wij vroeger in handen hadden. Wij hebben allen vertrouwen in de plechtige verbintenissen der Duitsche minis ters, die hier tegenwoordig zijn. doch in onze beraadslagingen duiken telkens mis leidende jnededeelingcn op. Wel cischt gij, dat men vertrouwen in u stelt, maar gij schijnt geen vertrouwen in u zelf te heb ben. Toen er gisteren sprake was van het definitieve karakter der te sluiten overeen komst kon men in de algemeene discussie voortdurend bemerken, dat gij verontrusten de voornemens tot revisie koestert. Van morgen was dit weer het geval bij de. be spreking der betaling van het achterstallige in geval van een moratorium. Hetzelfde g» schiedt hedenavond weer met betrekking tot de gereserveerde inkomsten. Gij zegt het Young-plan te aanvaarden en telkens neer de nauwkeurige uitvoering daarvan is vastgelegd, zijt gij weigerachtig. Een der gelijke houding brengt ons er toe, te twijfe len aan uw geschiktheid te onderhandelen. Deze vraag moest jk vroeg of Iaat stellen eh ik geef er den voorkeur aan dit heden t© doen, daar uw houding de grondslag onzer onderhandelingen zou kunnen wijzigen". Dat ziet er nog al ernstig uit. Toen dan ook de' tekst van dit telegram gisterochtend bij de Duitsche delegatie be kend werd. heeft Curtius Tardieu om op heldering doen vragen. Deze verklaarde het communiqué niet gezien en niet goedge keurd te hebben. Van Duitsche zijde werd geconstateerd dat Tardieu niet. heeft gezegd: „gij hebt geen vertrouwen in u zelf", maar „in uw betalingsmogelijkheid". Do woorden over de geschiktheid tot onderhandelen heeft Cur tius niet gehoord. Ilij heeft aan Tardieu verzocht het telegram officieel te dpmons- treeren. Anders zou de Duitsche delegatie haar consequentie trekken. D.w.z. niet meer vergaderen en heengaan. Tardieu weigerde echter een officieel dé menti te geven. De verklaring van het incident schijnt, naar wij in de kringen der Conferentie vi nomen, hierin te zijn gelegen, dat de go- maakte uitdrukkingen niet in een officieele vergadering zijn gebezigd maar in een on derhoud met Fransche journalisten, waar onder ook de man van Havas, in een par ticulier onderhoud. Do bewoordingen het telegram zouden dan een vrije vertaling zijn van Tardieu's betoog en getransponeerd van den geest der Fransche rechtsoolitieke kringen, waar men nog steeds scherp ge kant is tegen de Duitschers. De mogelijkheid bestaat dus, dat inder daad het Havas-telegram steunt op feitelijke uitlatingen en dat Tardieu daarom wel wil de verklaren het incident te betreuren, maar er niet toe tc brengen was om het te dC' mentèeren. Gevolg is reeds geweest, dat gistermiddag een bespreking, waarbij Franschen en Duit schers betrokken waren, niet is doorgegaan. Duitschers en Franschen hebben het noodig geacht om in persconferenties een nadere verklaring omtrent bet Incident Curtius heeft hierop geantwoord, da Duitsche Regeering dat kon, als Duitsch- land maar geen nieuwe lasten werden op gelegd. Tardieu heeft daarop uiting gegeven aan zijn verbazing, waarop Moldcnhaucr op merkte, dat de verwondering eer-der aan rio zijde der Duitschers bestond. Curtius voegde hieraan toe. dat de houding der ielegatie haar door haar opvatting van plicht is voor geschreven. Een Duitsche Minister van fi nanciön is er om ieder nüllioen voor zijn volk te redden. Officieel is blijkbaar, ook naar Duitscb. opvatting, bet incident minder erg. Maar di indruk van het ongelukkige Havas telegram zal toch op de een of andere wijz; naoetcn worden weggenomen. Er zal vermoeden we wel een we.* op gevonden worden. We zullen e;- wel na- de: van hooren. Betalingen en leveringen. In Duitsche persconferentie zijn dc volgende bijzonderheden over de gebeurt- nissen van gisteren medegedeeld: Dc Dui sche deskundigen Kast.ell en Melchior zijn aangekomen en hebben met. hun (ollegas gesproken over de kwestie van het tijdstip, der betalingen: op den l5en of op den laat- sten der maand. Men is daaromtrent no; niet tot klaarheid gekomen. De Duitsche Minister Schmidt heeft mei der. Engelsehen Minister Grahani jve leveringen in natura en over vraagstukken betreffende den Rijksspqorweg gesproken. Minister Moldenhauer heeft met. Snowden financieel© vraagstukken besproken, wc besprekingen morgen worden voortgezet De juristencommissie heeft zich bezig ge houden met dc redactio en codificaüe van het geheel. De sanctie- Gistermiddag Jieeft de Duitsche delegall- van de Fransche een „papier' ontvangt', betreffende de sancties, hetwelk beschouwd moet worden als een grondslag voor discussies over deze kwestie. Heden zullen de Fransche ministère Tar dieu en Briand en do Duitsche ministers Curtius en Wirth hierover besprokingen houden. De nlet-Dnltsche betalingen. Gistermiddag heeft de sub-commissie uct de commissie voor de niet-Duitsche betalln gen het voorstel tot wijziging van de Bul gaarsche betalingen onderzocht. Tardlen en Snowden. de Duitsche persconferentie wei*d medegedeeld, dat terzake van Fran sche zijde het volgende wordt vastgesteld: Eenige Duitsche, couranten hebben een emotie aan den dag gelegd die men overi gens aan liun politieke richting mag toe schrijven ten opzichte van zekere aan Minister Tardieu toegeschreven bewooidin gen in den loop van de laatste zitting van de commissie voor dc Duitsche herstel betalingen. In werkelijkheid, gelijk ten overvloede de afwezigheid van elk incident in de com missi e-bii een komst zelf bewijst, heeft Minis ter Tardieu met verwijzing naar het weder- ziidseh vertrouwen, dat de debatten in Den Haag beheerscht zich er too bepaald riin Duitsche collega's te wijzen op de bezwa ren van een te gerekte discussie over detari- - kwesties. Hij betoogde, dat dergelijke dis cussies het gevaar met zich meebrengen de goede stemming, die voor het succes dei- conferentie onontbeerlijk is, te bederven. De Duitsche gedelegeerden, wier persoon lijken goeden wil en activiteit als onder handelaars Tardieu onderstreept haa. onder herinnering aan dc moeilijke tank. welke op hen rust, hebben trouwens, terwijl zii hmi in de zaak zelf ingenomen standpunt hand haafden, geen enkel protest tegen de door den Franschen Minister-President 'gebezigde termen doen hooren. De geheele discussie heeft, van het begin tot het einde een volkomen hartelijk karak ter gedragen. De Duitschers deelden mede. dat er vooi 'de Duitsche gedelegeerden in de zitting ree: 1 aanleiding was op te komen tegen de be kende woorden, daar Tardieu in ila zitting niet heeft gezegd, dat de Duitschers niet tot onderhandelen in staat weren, maar Oostenrijk en zijn buren. Gisteren heeft de Oostenrijksche Bonds kanselier Schober eerst Marinkovitch be zocht en daarna Mironescu bij wien zich later Titulescu aansloot In deze gesprekken zijn de eischen dor betrokken landen besproken. Yougo-SIavië eischt 2 millioen goudkro- ncn; de eischen der Tsjecho-Slowaken eu Roemenen zijn belangrijk hooger. Inzake de reliefschuld is, naar gemeld wordt, in de desbetreffende overeenkomst gestipuleerd, dat na het herstelmoratorium. dat in 1942 afloopt, geen verplichtingen uit hoofde van het herstel mogen worden laan- gegaan tot 1968. Naar van deskundige zijde wordt medegedeeld, staat Roemenië op het standpunt dat deze bepaling in de relief- overeenkomst dit land niet raakt, terwijl Oostenrijk meent, dat in het Verdrag van St. Germain uitdrukkelijk de prioriteit der reliefschulden is vastgesteld. Dc soiree dor gemeente. Gisteravond had in de zalen van het hotel-restaurant .Dc Twee Steden" aan het Buitenhof de soirée plaats welke het ge meentebestuur van 's-Gjavcnhagfi aan de gedelegeerden ter Conferentie had aangebo den en welke o.m. door Z.' K. H. Prins Hen drik werd bijgewoond. Zoowel de corridors als de zalen waren kwistig getooid met palmgroen en ander plantengroen, hier en daar afgezet door wijzen,"dat men bloemen hoekjes, de groote zaal was bover.-1 wer)i vVas geweest DE KOLENCONFERENTIE HET VERZET DER WERKGEVERS TEGEN INTERNATIONALE REGELING EEN MOTIE AANGENOMEN OM ..DE STUDIE VOOUT TE ZETTEN Aan liet einde van de algemeene beschou wingen der voorbereidende technische sfeeji kolenconferentie te Genève over do kwestie der loonon ia de mijnen, raadde de direc teur van het Internationale Arbeidsbureau, Th om ast, aan het eind der debatten aan, dat de conferentie door middel van een re solutie den beheersraad zal verzoeken, het Internationaal Arbeidsbureau op te dragen een rapport aan de internationale arbei dersconferentie van 1930 of 1931 uit te bren gen in den zelfden geest als in 1929 voor de werkloosheid ds geschied. Dat rappend zal aan de algemeene conferentie gelegenheid geven, te beslissen in hoeverre de studies van het bureau tot een internationale rege ling kunnen leiden. Thomas drong er bij de werkgevers op aan, hun onverzoenlijke houding jegens in ternationale regeling te laten varen en zich bij dit voorstel neer te leggen. Den beheersraad zal eveneens worden verzocht inzake de arbeidsomstandigheden in de mijnen de studie voort te zetten. Morgen tal de conferentie in gesloten com missie-zitting trachten tot overeenstemming over den arbeidsduur te komen. BOTSING IN DE LUCHT. VIER DOODEN. Naar liet Engelsche luchtvaartministerie meedeelt, zijn Woensdag bij Aboe Soeeir in Egypte 2 der 4- aan de opleidingsschool voor vliegers te Aboe Soeeir behoorende Avro- vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen- en neergestort. In olk der vliegtuigen zaten een vlieger- officier en een soldaat. De bemanningen van beide vliegtuigen zijn om 't leven gekomen. Het incident gesloten. De zaak is weer voor elkaar. Het incident is gesloten. Aan de aan Tardieu buiten de zitting „toegeschreven" woorden telegram van Havas alle beteekenis ontno men. Het ernstige werk kan dus worden voortgezet Men hoopt het zelfs al spoedig te kunnen eindigen. Vroeg in het begin der volgende week reeds. Daarna komt de kwes tie der internationale Bank nog aan de orde. Eet nieuwe telegram van Havas dan meldt, dat de Fransche dele gatie gistermorgen onder voorzitterschap van Tardieu een vergadering heeft gehouden om het standpunt der delegatie ten can de toekomstige juridischo verhouding tusschen Duitschland en de crediteurstaten (e bepalen. Het gaat er om to bepalen onder welke voorwaarden nieuwe sancties tegen Duitsch- land, in geval dit land in gebreke mocht blijven aan zijn financieele verplichtingen te voldoen, kunnen worden uitgevaardigd. De Fransche regeering heeft voorgesteld een speciaal scheidsgerecht hiertoe in te stellen, doch dit voorstel kon de goedkeu ring van Duitschland niet wegdragen, daar het van meening is, dat de instelling van een nieuwe juridische procedure overbodig is, waar het Internationaal Gerechtshof in den Haag in deze behoefte zou kunnen voorzien. Dc Fransche regeering heeft zich hierbij aangesloten, daar deze procedure haar alle mogelijke garantie geeft Mocht het Haagsche gerechtshof constateeren, dat Duitschland met zijn betalingen in gebreke is gebleven, dan is het duidelijk dat Duitsch land zich hierdoor niet aan het plan-Young heeft gehouden en dat de crediteurstaten dien versierd met fraaie tapijten o-a. langs de wanden. Eenige.tafeltjes waren gereser veerd voor die gasten, die een bridge- of schaakpartij wenschten t3 spelen en elders prijkte een getrouwe maquette in suiker van de Ridderzaal, welk voorwerp van banket- balckerskunst evenals de spijzen voor de rijkvoorziene buffetten in eigen inrichting was vervaardigd. Reeds voor tienen bewogen zich tal van gasten in de groote zaal, waar burgemeester Patijn met eenigo leden van het dagelijksch bestuur bij den ingang aanwezig was. Vele vooraanstaande figuren van de Conferentie werden onder de talrijke genoodigden opge merkt- Te tien uur trad de Prins binnen, na tc zijn verwelkomd door den burgemeester, en kele wethouders en den gemeentesecretaris, tenvi.il dc muziek het huisorkest van ,De Twec^ Steden" het „Wilhelmus" deed hooren. Nadat de'Prins zich in de groote zaal eeni- gen tijd met don burgemeester en met ver schillende andere aanwezigen had onder houden, begaven de meeste der cenoodigde dames en heeron zich naar de restauratie- zaal waar het huisorkest verder musiceerde, ter begeleiding vau den dans, waartoe in deze zaal gelegenheid bestond, tenvijl ook hier welvoorziene buffetten waren aange- icht- Tal Gisteravond is door een comité aan den heer A. Briand, Minister van Buitenland- sche Zaken van Frankrijk ter gelegenheid van diens tweede verblijf in Den Haag als een herinnering een tegeltableau aangebo den. Dr. Soesman voerde daarbij het woord en overhandigde het geschenk. Het tegeltableau is een afbeelding van het Binnenhof met het gebouw van do Eerste Kamer, het To rentje en het Mauritshuis. Minister Briand dankte ten zeerste voor het geschenk en roemde de welwillendheid, waarmee men hier steeds is tegemoet ge treden. Daarna bracht Minister Briand nog een woord van hulde aan de nagedachtenis van dr. Stresemann die hij een van de groote figuren noemde, wiens dood hij in hooge zicli dan wederom onder het regime van het Verdrag van Versailles bevinden en wel speciaal ten aanzien van de gevolgen die uit dit verdrag met betrekking tot het nemen van sanctie-maatregelen voortvloeien. Dat b©toekent, dat Frankrijk afziet van sancties.-Dus erkent, dat Duitschland wel vertrouwen verdient en tot onderhandelen in staat is. Een materieel e loochening dus van de gewraakte, opschudwekkende woor den. De verslapping in het begrip „sancties" bleek ook in een Fransche pereconferentie. Minister Tardieu begon met er op te ?s dagen hard aan het o„geen tijd verloren had laten gaan. In zake de sancties deelde hij mede. dat Woensdag aan de Duitschers een stuk („papier") overhandigd is om te dienen tot grondslag voor een algemeene discussie over de sancties; of eigenlijk zijn het geen sancties, maar waarborgen, voor het geval dat men met niet-nakoming van het plan- Young te maken zou hebben. Minister Loucheur deelde nog mede, dat Maandag de besprekingen met betrekking tot de internationale bank zullen aanvangen; de quaesties, die zich in dat verband voor doen, zijn vrijwel uitsluitend van techni sch en aard. Dc ministers van Financien zullen in elk geval in Den Haag blijven, om zoo noodig hun bijstand te verleenen. De moeilijkheid in verband met do wetten van het land, waar de bank gevestigd zal worden, is zoo goed als opgelost. DE NADERENDE VLOOTCONFERENTIE SAMENWERKING VOOR MAXIMUM VEILIGHEID Uk London wordt gemeld: De eerste, lord van de admiraliteit, Alexander, die een Van de voornaamste Brit sche gedelegeerden op de aanstaande vloot- eoitferentiie zal zijn, heeft gisteravond rede gehouden, waarin bij o.a. zeidc, dat de conferentie groote mogelijkheden biedt. Op geen ander gebied is de geest van samen werking meer noodig dan iu de pogingen, een betere basis voor do. vestiging van de.n vrede te vinden. Gij zult zien, aldus de Britsohe minister, dat, zoodra de conferentie is aangevangen, de openbare meendng door twee tegengestel de stroomingen zal worden beïnvloed. Ge zult zeer waarschijnlijk een levendige pro paganda zien voor zeer drastische, zoo niet algemeene ontwapening en daartegenovi even levendige propaganda onder de leuze dat elke stap, die gedaan wordt in de rioh- ting van vermindering van de bewapening een ondermijning beteekent van de basis van onze nationale en imperieele veiligheid. Zij die naar de conferentie gaan, moeten zich niet door een of andere extremistische propaganda laten beïnvloeden. Wat wij te doen hebben, is naar de conferentie te gaan als mannen van goeden wil en vooral drie zaken voor oogeu houden. In de eerste en belangrijkste plaats moet elke staatsman van elk land denken aan de veiligheid van zijn volk. In de tweede plaats moeten wij streven naar de maximum-veiligheid door samen werking van alle mogendheden, die belang hebben bij hetgeen wij doen. En ten derde moeten wij bedenken, dat, indien deze samenwerking kan worden ver zekerd, een basis van overeenstemming wordt bereikt en indien wij een nieuwen wedloop hi de bewapening kunnen voorko- men, er een goede basis zal zijn voor de vermindering van de lasten, die op de vol- kefi drukken. Mac Donald heeft in een persconferentie gesproken over de houding van Engeland op de aanstaande vloot conferentie. Hij ver klaarde, dat de Engelsche regeering bereid sche vloot belangrijk in omvang vermin derd zal worden, zonder dat de veiligheid is, voorstellen te doen, waardoor de Engel- van het Engelsche wereldrijk daardoor iu gevaar zal worden gebracht. dat hij betwijfelde of zij het Young-plan mate betreurde. zouden kunnen doorzetten, wat geacht werd De heer Briand besloot met de mededee betrekking te hebben op de mogelijkheid hing, dat hij het tegeltableau in zijn on- de kwestie tusschen Hongarije en de Klei- bm het in den Rijksdag erdoor tc krijger., middellijke nabijheid een plaatsje zal geven'.] ne Entente. Een verklaring van Dr Curtius te dezer zake is ook nog van belang. Zij is tegenover eenige journalisten gisteravond om 11 uur afgelegd betreffende de Fran sche voorstellen over de sancties: Er dient algemeen naar gestreefd te wor den, dat er ouder liet regime voor hot plan Young algemeene overeenstemming heerscht en geen sancties worden toegepast. De betrekkingen tot de crediteurraogend heden moeten uitsluitend door do bepalin gen vau dit plan bcheei'scht worden en van sanctie hoeft er geen sprake te zijn. De Franschen hebben de vraag opge worpen, wat er dient te gebeuren als Duitschland het plan-Young langer weigert uit te voeren. Zij hebben ons hunne voor stellen daaromtrent toegezonden eu wij hebben deze reeds aan een eerste onderzoek onderworpen. Mijn indruk is, dat or nog alle reden is tot ernstige bezorgdheid over de mogelijkheid een opheldering en rege ling te bereiken welke ons in staat zouden stellen de voorstellen te aanvaarden. Een démenti van Loucheur Van Hongaarsche zijde vernemen wij, dat namens minister Loucheur twee leden der Fransche delegatie gisteren een bezoek hebben gebracht aan graaf Bethlen, ten ein de categorisch te dementeeren alle berich ten, die in de pers verschenen waren, als zou de heer Loucheur in een persconfe rentie opmerkingen van critischen aard hebben gemaakt over het standpunt in zake MOSKEE INGESTORT. Drie dooden, zes gewonden. Een kleine oude moskee te Cairo is inge stort, waardoor drie personen gedood wer den en zes gewond. EEN MISDADEN-RECORD. Drie misdaden per uur. Te Chicago zijn Dinsdag ndet minder dan 80 misdaden gepleegd. Dat is minstens drie misdaden per uur. Zelfs voor Chicago, dat op het gebied van misdaden befaamd is, is "it een record. EEN BIERBROUWERIJ AAN BOORD. Bij aankomst te New York Maandag van het Amerikaansche passagiersschip „George Washington" werd vernomen, dat aan boord van liet schip in een miniatuurbrou- werij bier was gebrouwen tot een hoeveel heid van vijf vaten, fil de achtenveertig uur. Shgedy, de directeur van de. United States Lines Inc., gaf het bestaan van de brouwe- i*il' toe, dooh verklaarde dat men bimtnen de grenzen der wet was gebleven, daar de brou werij buiten de twaalfmijlsgrer-s was gede monteerd De correspondent van de „N. Fr. Presse"' te Belgrado meldt, dat de leden van de- vroegere Kroatische boerenpartij, die een paar weken geleden gearresteerd werden onder beschuldiging van het voorbereiden van bomaanslagen, thans naar Belgrado zijn overgebracht om terecht te staan voor het bijzondere gei*echtshof ter bescherming van den staat. Alle beschuldigden waren geboeid. Alleen Dr. Matsjek kon zich in een afzonderlijke afdeeling van den trein vrij bewegen. Wij maakten melding van eon conflict te Johannesburg tusschen de ovex-heid eu twee journalisten gerezen naar aanleiding van het feit, dat zij geweigerd hadden inlichtin gen te versohaffen betreffende een onwettig gehouden loterij in Transvaal. Thans meldt een R e u t e r-bericht dat David Louw, een dor twee journalisten, die verbonden is aan de „Rand Daily Mail", veroordeeld is tot 8 dagen gevangenisstraf wegens „contempt of court" (minachting van de rechtbank). Met uitvoering van het vonnis wordt zeven dagen gewacht ten einde Louw in staat te stellen in beroep te gaan, of zio'n to bezin- MEER ORDE IN DEN BERLIJNSCHEN RAAD. Ingevolge een wenk van den opperpresi dent, zal het reglement van orde van den Berlijnsche gemeenteraad vermoedelijk bui ten irewoon verscherpt worden. Men wenscht het stadsparlement een reg lement van orde naar het model van rijksdag te geven eu lastige elementen 8 a 10, eventueel nog meer zittingen, uit te sluiten. Ook de politiebescherming van liet raad huis zou in veel schepperen vorm doorge voerd worden, dan tot nu toe. HET HUWELIJK VAN KROONPRINS UMBERT9 EEN INDRUKWEKKENDE STOET DE KERKELIJKE PLECHTIGJiElD DE VOLKSGEESTDRIFT BEZOEK BIJ DEN PAUS HET ZWAKKE GESLACHT. In Eisersdorf (district Glatz) poogde na bij de Nieder-brug dc 20-jarige dienstbode Hedhvig Weigert een roof dm oord op den "l-jarigen Luz uit Grafenort te bedrijven Zij ontrukte hem zijn portefeuille met zijn kort te voren gehaalde ouderdomsrente ten bedrage van 30 Mark on werp hem, na een verbitterende worsteling, van de brug in de Diele. iz werd door voorbijgangers gered. Het meisje werd naar de gevangenis overge bracht. Gisteren is te Rome met groote plechtig heid het huwelijk van Kroonprins Umberto van Italië en Prinses Marie José van Bel gië gesloten. De trouwplechtigheid werd behalve dooi de talrijke, uitgenoodigde vorstelijke per soonlijkheden, bijgewoond door Mussolini, den chef der buitenlandsche missies, de rid ders van de Annunziaten Orde met hun da mes, door een vertegenwoordiging der Ma.1- thezer Orde, voorts door burgemeester Max van Brussel, door generaal Petain als ver tegenwoordiger van den president der Fran sche republiek, verder door de vertegenwoor digers der Koningen van Albanië en Egypte, alsmede door vele anderen. De kapel was voor deze bijzondere gele genheid met kostbare gobelins versierd. Tegen 10 uur naderde de bruidsstoet de kapel. Vooraan schreed de ceremoniemees ter van het Italiaansche Koningspaar, en daarna het gevolg van de gezamenlijke vor stelijke gasten. Hierna volgden de ridders van de Annun ziaten Orde en de paleisperfect van het Quirinaal. Do bruid werd door haar vader begeleid, terwijl Koning Victor Emanuël de Koningin van België begeleidde. Vervolgens kwamen de overige vorstelijke persoonlijkheden en tot slot de hofdames. Vermelding verdient voorts dat dc Kroon prins van België zijn arm had aangeboden aan de Koningin van Italië. Kardinaal Maffi, omgeven door geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders, wachtte den indrukwekkenden stoet in de kapel op. Nadat alle aanwezigen hun plaatsen had den ingenomen, knielde het bruidspaar voor het altaar neer. De getuigen, twee Italiaansche en twee Belgische prinsen, hielden gedurende de plechtigheid een sluier over het bruidspaar uitgespreid. Toen de Kardinaal tot het bruidspaar de vraag richtte of zij man en vrouw wilden worden, wendden heiden zich volgens voor schrift van het protocol eerst tot hun oudere Nadat deze hun toestemming hadden gege- ?n gaven zij hun „ja" woord. Daarop las de Kardinaal het artikel op do Italiaansche huwelijkswet betrekking heb bende, voor. Een stille mis volgde hierna. Na het Evangelie werd het Misboek aan den Koning gereikt die er een kus op drukte. Na de onderteekening der huwelijks acte, geleidde Kroonprins Umberto zijn jonge echtgénoote uit do Kapel. Het paar werd onmiddellijk gevolgd door den Koning van België met dc Italiaansche Koningin en de den Koning van Italië met de Koningin van België, Toon het Kroonprinselijk paar op het bal en van het, paleis verscheen, werd het lang durig toegejuicht door een duizendkoppige menigte,, welke op het plein was bijeenge komen. De. bruid droeg een kostbaar wit toilet Italiaansche zijde en een korte hermelijnen mantel met een 7 meter lange sleep. Op de champagneklcurige robe van Italiaansche Koningin waren gouden siersel en en paarlen aangebracht. Haar man tel van goudbrockaat droeg een 5 meter lange sleep.- Ook de prinsessen en de hof dames droegen kostbare toiletten. Bijzonder opvallend waren de roode polle- ne van Prinses Mafalda van Hessen, welke "zich reeds gedurende eeuwen in het bezit in hot huis Hessen bevindt. De Koningin en Prinses en de overige mannelijke persoonlijkheden droegen uni form of rok met ordeteekenen. Om 1 uur vond in het Quirinaal het brui loftsmaal plaats. Uit Rome wordt nader gemeld: Onmiddellijk na de huwelijksplechtighe den in de Paulinische kapel van het Qui rinaal, begaf het Kroonprinselijk echtpaar zich te 12.20 uur naar de Vaticaanstad, raar de. Paus Kroonprins Umberto cn zijn vrouw in audiëntie ontving. De Kroonprins stelde zijn vrouw aan de Paus voor. Het Kroonprinselijk paar werd vergezeld door de zeven hoogste waardig- hcidsbekleeders van hun nieuwe hof, o.w. generaal Clerici, de eerste vleugel-adjudant van den prins van Piëmont, de markies Hannibal Brivio di Santa Maria Deprato, dc kamerheer van de prinses van Piemont, cn zijn echtgenoot© als hofdame van dc Kroon prinses. Bij dit gevolg sloten zich bij den Pause lijken stoel de. graaf en gravin de Vicchi de ■Valeismon aan.' De particuliere audiëntie bij den Paus had BRUTALE OVERVAL IN CHINA COMMUNISTISCHE BANDIETEN OVERROMPELEN EEN OFFICIEEL DINER DE OPPERBEVELHEBBER VAN CHINA'S VLOOT GEVANGEN GENOMEN Een troep communistische bandieten heeft gisteren te Foetsjcu de deelnemers aan een officieel diner overvallen. De misdadigers hielden de gasten met hun revolvers in be dwang, bonden hen met touwen .vast en voerden hen mee. Onder de slachtoffers be vinden zich o-a. Yang Sjoo Tsjoeang.-opper bevelhebber der Chincesche vloot, do gou verneur van de provincie Foekien'en nog vijf andere leden der provinciale, regeering van Foekion. Yang Sjoe Tsjoeang wordt op het oogen- blik op een onbekende plaats te Foetsjpu als gijzelaar vastgehouden; de andere ge vangenen zijn stroomopwaarts van de Min- kiang weggevoerd. Dc provincie Foekien wordt al geruimen tijd door communistische benden, dip zich „het volksleger" noemen, geterroriseerd, maar dit is wel het brutaalste stukje van deze bandieten. Dr. Seïpel heeft gisteren de leiding over de Oostenrijksche christelijk-sociale partijweer cp zich genomen In de vergadering van partijleiders verlangde Dr. Seipel, dat de sténdenraad, welke door de wijziging van de grondwet in het leven if geroepen, verder ontwikkeld zal worden, Dr. Seipel stelde verder voor eon kamer economische aangelegenheden als tweeda kamer van het parlement in het leven t© roepen. s hetzelfde ceremonieel plaats als bij het" bezoek van den .kroonprins cn zijn Na de. audiëntie bezocht bet jonge paai' den Kardinaal-Staatssecretaris, Kardinaal Gasparri legde vergezeld door den Apostoli sch en Nuntius Borgoncini Duca een tegen bezoek aan het Quirinaal af. Do Paus schonk als huwelijksgeschenk aan het echtpaar een kostbaar gobelin, de „Madonna met het Kind" van Pinturicchio uit de „Apparamenti Borgia" voorstellend in kostbare lijst, waarop het pauselijk wapen alsmede de wapens van Savoye en België. Bovendien ontving do prinses een prach- tigon rozenkrans uit paarlen, in goud gevat. Ter gelegenheid van het. huwelijk prinses Marie José nn officieele gebouwen vlag gehcschcn. In dc groote steden waren ook de voor naamste straten feestelijk bevlagd. Dr. SEIPEL Dit lichaani zal dan in eerste lezing econo mische wetsontwerpen behandelen, terwijl het bestaande parlement in eerste lezing de poli tieke en cultureele wetsontwerpen zal behan delen. Wetsontwerpen zuilen slecht-s dan wet worden indien zij in denzelfdeu tekst-door beide kamers rijn aangenomen. Ret tegen woordige parlement zal den voorrang behou den, in het bijzonder wat zijn bevoegdheden ten opzichte van de begrooting betreft. ENGELAND EN EGYPTE Een nationalistische afgevaardigde van Egypte, diie momenteel te Parijs vertoeft, heelt in een onderhoud met een Fransohen persvertegemvoordiiiger verklaringen afge legd over de houding der Egyptische natio nalisten jegens Enge,and. Hij zeide o.a.: De Enjgclsche regeering heeft reeds in 1922 of ficieel de onafhankelijkheid van Egypte er kend. Eerst thans tracht Engeland de con- sekwenties uit de erkenning te trelckcn en me ei* tegemoetkoming te toonen ten aanzien an de Eg ptische eischen. De Engelsche voorstellen bieden echter nog slechts den grondslag voor een defini tief verdrag. Van het oogen blik af, dat men de noodzakelijkheid erkent, aan Egypte on afhankelijkheid te verleenen, moet men ook de gevolgen, uit dié erkenning voort vloeiend, aandurven. De afgevaardigde betoogde verder, dat de belangrijkste kwestie voor Egypte thans was die der nationale vrijheid en 't sluiten van voor beide partijen bevredigend En gel schEgyptisch bondgenootschap. ONLUSTEN OP SAMOA Op' Samoa hebben onlusten plaats gehad. UitWellington, N. Zeeland, wordt gemeld, dat naar aanleiding daarvan alle inwoners, die niet geregeld in bepaalde districten wo nen, order hebben gekregen, vóór het einde der week naar hun woningen terug te keeren. Acht-en-vijftig personen hebban last gekre gen, zich bij den administrateur te melden; twintig anderen wier arrestatie tot neg toe niet kon plaats hebben, moeten dit doen vóór Zaterdag. De premier Ward heeft aangekondigd dat een strengere bewind voering z.-1 wori^ in gesteld door de regeering van Ni uw-Zeeland op de Samoa-eilanden in verben'1 'net de on lusten te Apia op 30 December j.l. De kruiser „Dunedin", met een watervlieg tuig aan boord is vandaag van Auckland naar Samoa vertrokken. TELEGRAMMEN SNOWBEN OVER DE CONFERENTIE. LONDEN, 9 Januari. De Haagsche corres pondent van, de Daily Herald is door de kanselier van de schatkist Snowden, ge machtigd allo geruchten tegen te. spreken olgens welke de Engelsche delegatie zou hebben deelgenomen aan de vertrouwelijke besprekingen tusschen de Duitsche. en Fran sche vertegenwoordigers over de sanctie- de correspondent opnieuw beves tigt, is Snowden van meeningj dat het be ter zou geweest zijn, de kwés-.ie in het ge heel niet ter sprake te brengen. De vorderingen in de financieele kwestie orden in de bladen van hedenochtend einig bevredigend genoemd. Ondanks het Duitsch-Fransche incident en de moeilijk heden inzake de spoorwegkwestie, blijft de rneening in de Engelsche berichten toch optimistisch, en aan het bereiken van over- eenstemming wordt ten slotte niet getwij feld. DE GESTRANDE KRUISER. PARIJS, 9 Jan. Omtrent cie positie van den gesiranden Franschen kruiser „Edpar Quinet" wordt uit Oran gemeld, dat deze steeds slechter wordt. Woensdagmiddag stonden reeds de heide kanonnen die cp het achterdek van don kruiser staan, in het 'wa ter. Admiraal Bouis bracht. Woensdagmiddag een laatste bezoek aan den kruiser cn' seinde vervolgens aan den Minister van Oorlog dat Het schip als verloren moet worden be schouwd. Een commissie van onderzoek uit Töulon wordt te Oran verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2