B GLAS D N.V.C.W.PANNEVIS' Zaadteeit en Zaadhandel - DELFT P.VANDERK09IJ&Z0NEN estrijdingsproeven het spint in komkommers tegen KALKTOESTAND EN BODEMOPBRENGSTEN BislrijÉgsmiilileh, MONSTER. Ttl. 22 Centrale Verwarming Apparaten Luchtinrichtmgen enz. PETROLEUM-EMULSIE GEBRUIKS~AANWIJZ!NG R. A. DE KROES - 0VERSGH1E Tuinbgimirltuigtn, MONSTER. Til. 22 EHKHUIZER ZAADWINKEL N00R3PIEIN Ho. 35 - ROTTERDAM 1H. EIERVERZENDERSÜ! igiiiiiiiiiiiiiiini P. v. d. BURGH, Glashandel, Telef, 19, Maasland (Z.-Xoll.) l^ieuwe Duitsche Invoerrechten „Het Oosten", I ELITE ZADEN VOOR DEN WARMOEZIER I Geuzenstraat, Telefoon 31418 ROTTERDAM Handel in FOURASE en RUIGE PAARDENMEST Tegen het spint in komkommers worden vers w tillende middelen aanbevolen. Met drie dezer middelen werden proeven geno men, waarvan do heer L. Eigcman, van den PhytopatoJogischen Dienst de uitslag heeft medegedeeld. Wij laten deze hior volgen. 1. Een proef met Kiezelfluoornatrium. Dit is een zeer gemakkelijk verstuivend middel, dat den laatsten tijd met veel succes tegen de bietenvlieg wordt aangewend volgens uit Duitschland afkomstige gegevens. De proef omvatte een enkele nj van 40 ramen en een dubbele rij van 84 ramen. De helft van iedere rij werd bestoven, twee weken ach tereen telkens een keer; de andere helft dien-de als controle. De proef liep van 26 Juli tot 10 Augustus. 2. Een proef met Mc. Dougall Emulsie en Calif, pap. Het Mc. Dougall, waarvan de vertegen woordiging voor Holland is opgedragen aan den heer R. A. de Kroes te Uverschie, weid dit jaar op versohillende plaatsen tot volle tevi-edcnheid aangewend; echter zon der controle. Daarom verzocht de. heer De Kroes ook dit middel in een vergelijkende proef op te nemen. Deze proef bevatte twee en 'n halve rij, waarbij de halve rij diende als controle, terwijl de 2 andere rijen ieder voor de helft werden bespoten met Mc. Dougall en Califomische pap. De proef liep van 2 tot 23 Augustus. Ten einde onze uitkomsten zoo nauwkeu rig mogelijk te kunnen weergeven in cijiors, weid een meer gespecificeerd puntenstelsol toegepast, en wel van 1 tot 6, waarbij de punten het volgende aangaven: 1. is heel erg aangetast door spint; 2. sterk aangetast door spint; 3. sterk aangetast door spint, doch nog met eenigen doorgroei; 4. sterk aangetast door spint, doch met tamelijke doorgroei; 5. sterk aangetast door spint, doch mot flinken doorgroei; 6. vrij van spint De planten werden 2 keer bespoten mot een week tussehenruimte. De commissie be stond deze keer uit de heoren J. v. d. Eyk en A. van 't Hart als bestuureledcn van dc C. T. V. Rotterdam en Omstreken, A. Dlom en L. Ei gem an, terwijl de proeven weder werden genomen op tuin B van de N. V. Blom's Fouragc en Meststoffenhandel. Bij de beoordeeling dezer proeyen moeten en kele zaken worden in acht genomen, om dc verkregen uitkomsten te verklaren en om hun waarde voor de komkominercultuur en de spintbestrijding beter tot hun recht te doen komen. 1. Het tijdstip van aanvang en einde der proeven was van dien aard, dat men be halve den invloed van het spint ook een meer of min natuurlijke achteruitgang van het gewas moest en kon verwachten. De zichtbaar door dezen invloed achteruitge gane planten zijn bij de puntenberekening uitgeschakeld, doch ongetwijfeld hebben deze invloeden bij meer planten een ver laagd cijfer veroorzaakt, hetgeen de abso lute betrouwbaarheid der eindcijfers ver mindert. 2. De rijen van proef 1 en de controlerij van proef 2 waren eonige dagen eerder door spint aangetast dan de behandelde rijen van proef 2. Daar nu clie proeven werden genomen op een van huis uit sterk gewas, dat bij een matige spintaantas. ng wel door groeit, ligt het voor de hand dat de pun ten- winst aan het eind van den proeftijd het grootste was daar, waar de spint het ergst was bij den aanvang. De eisch van groote nauwkeurigheid en objectiviteit, die dergelijke proeven stellen, wordt hierdoor wel eens bevestigd. Het zou ons inziens zelfs van groot belang zijn, wan neer een tuinbouwcentrum als do Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken omvat, de doorloopende beschikking had over proefterreinen waar door haar benoem de proefcommïssiën geregeld de meest be langrijke bestrijd ingsproeven namen, en waar de leden bij voorkomende gevallen hun inlichtingen konden opdoen, niet al leen, maar vooral ook werden aangespoord hun aandacht aan diverse ziekten te schen ken en met de beschikbare bestrijdingsmid delen meer vertrouwd geraakten. Behalve het individueele belang der be trokken leden zou hiermede in niet onbe langrijke mate het gemeenschappelijke be lang, dat allen hebben bij een zoo radicaal mogelijke bestrijding, worden gediend. (Gaarne en met klem wijzen wij op dit groote belang. Een veilingsvereen. als de Coöp te Rotterdam, die voor milliocnen om zet, behoort zoo'n proeftuin te hebben. Wie der bestuurs- of andere leden doet het voorstel hiertoe? Red. „Lancl- en Tuin bouw".) CONCLUSIE. wij: 1. Het middel Mc Dougall Emulsie lijkt ons een zeer bruikbaar sproeimiddel tegen spint, terwijl het schijnbaar een gunstigen invloed heeft op den bladgroei. Dat het middel in rij 4 geen puntenwinst kon halen, moet aan andere oorzaken wor den geweten. Tegen het spint is het een veelbelovend middel, dat ter staving van deze min of meer gereserveerde conclusie, het volgend jaar zoodra mogelijk in een nieuwe proef moet worden onderzocht. 2. De Califomische pap heeft tegen het spint ok weer afdoende gewerkt; 'ook hier kon geen puntenwinst behaald worden, het welk aan andere oorzaken moet worden ge weten. 3. De contróle-rij heeft hier voor de ver rassing gezorgd, door een puntenwinst van 25 punten, doch men moet daarbij niet ver geten dat deze rij iets eer door de spint was aangetast, en een lager aantal punten had bij den aanvang, wat winst vergemakke lijkte en bovendien dat deze rij bij het einde der proef nog steeds tamelijk voel levend spint herbergde, terwijl de behandelde rijen practise!) vrij van spint waren. KOSTPRIJSVERGELIJKING. Was toen dc proef genomen werd de prijs van Mc Dougall Emulsie nogal beduidend, zoodat dc bespuiting per raam op 5 cent kwam, sedert is deze prijs belangrijk veV- laagd, zoodat thans de prijs per raam be draagt ongeveer 2]A cent bij dubbele toe passing. Van de Cal. Pap werd gebruikt 1 L. pap op 40 L. water per 40 ramen, hetgeen bij een 2-matige aanwending efi een kostprijs van 0.20 Gld. per L. derhalve gekost heeft 0.40 per 40 ramen of 1 cent per raam. Het kalkgehalte van den bodem bcheerscht ontegenzeggelijk de grootte van den oogst. Alleen zéér fijne kalk, innig door den grond vermengd, geeft resultaat. Iedere boer en tuinder moet zijn grond laten onderzoeken. (Slot) j Voor een goede opbrengst van den bodem, j cl bouw- ais grasland, zoowel klei- al zandgrond, is het beslist noodzakelijk, dat de grond in een goeden kalktoestand ver keert Dit is echter voor alle gronden niet gelijk Voor zandgronden blijkt het beste te zijn een kalkgehalte van 10 tot 0, terwijl voor kleigronden een gehalte van 30 aanbeve ling verdiend. Is dit niet het geval, dan kan niet ver wacht worden, dat de móest mogelijke winst bij het minst mogelijke risico (ziekten, re gen, droogte, vorst) ons deel zal zijn. Dan is het zelfs mogelijk, dat een soort onverschilligheid omtrent de opbrengsten ons gaat beheerschen en wij redeneeren, al» een briefschrijver ons dezer dagen voor hield, die wilde beweren, dat het streven naar hooger opbrengsten heel verkeerd wa* Bij minder intensief bemesten zou de op brengst wel dalen, doch de inkomsten zou den niet zoo snel dalen als dc uitgaven. (Bi, dezen briefschrijver zaten echter ook nog andere motieven voor). t Is nu echter de vraag: hoe komen wij tot den gewenschten kalktoestand,-indien door het onderzoek is komen vast te staan, dat er oen kalktekort is. Ja. laten wij dat nog even op den voor grond stellen en goed duidelijk zeggen: ie grond moet onderzocht worden op het kalk gehalte. We moeten goed bedenken, dat een teveel aan kalk even nadcelig is als een te weinig. Dus kalken als het noodig is (meestal is het wél noodig). En kalken, zooals het behoort Wij zeiden reeds, dat vroeger niet zooveel aandacht werd besteed aan de kalk die ge geven werd en aan de wijze waarop ze ge geven werd. nen zijn kalkarme grond verbeteren het eisch, dat de kalk goed met den grond vermengd wordt, zocdat ieder grond deeltje met de ju ste hoeveelheid kalk in aanraking komt. Dit zal met onze ten dienste staande hulp middelen niet zoo gemakkelijk gaan. Niet zoo gemakkelijk als sommigen wel denken. 4000 K.G. kalk op 1 Hi. geven door een bouwvoor van 20 c.M. dik, dan moet door 1000 K.G. grond nog geen 1K.G kalk verdeeld worden. Uitslag van prcef 1. Middel Dat Aantal punten Winst Verlies voorz. achterz. Totaal vrij erg sporadisch vrij erg matig sporadisch vrij erg Kiezelflu'oornatrium is voor snintbestrijding bij komkommers ongeschikt. Uitslag van proef 2. Rij Middel Dat Aantal punten Winst Verlies voorz. achterz. Totaal 3 Mc Dougall 2/8 88 101 189 9/8 95 103 198 9 lft'8 96 103 201 12 23/8 102 113 215 26 3 Cal. pap 2/8 96 101 197 9/8 92 102 194 3 16/8 87 103 190 7 23/8 S3 94 177 20 4. Mc Dougall 2/8 97 114 211 9/8 99 116 215 4 lfi/8 102 117 219 8 23/8 95 114 209 4 Cal. pap 2/8 79 07 180 9/8 83 97 180 4 16^8 80 96 176 23/S 69 88 157 19 5. Controle 2'8 47 80 127 9/8 45 85 130 3 16/8 39 SS 127 23/S 51 201 152 25 Aanwezigheid Invloed levend spint op gewas Matig Matig sporadisch geen Matig sporadisch geen Matig sporadisch geen Neen, dat valt niet mee. Men begrijpt licht, dat het 't gemakke lijkst gaat wanneer èn de grond èn de kalk zooveel mogelijk fijn verdeeld zijn en tevens, dat deze droog moeten zijn. Niet alleen om dat natte grond en natte kalk niet fijn te verdeelen zijn, maar ook omdat de kalk dan zóó aan de grondkluiten kleeft dat menging niet mogelijk is. Zoodra de kalk aan de lucht wordt bloot gesteld neeuit ze daaruit kalkzuur op" en vormt daarmee koolzure kalk, die moeilijk oploshaar is. Maar hoe fijner de kalkdeéltjes zijn, hoe meer oppervlakte ze hebben: (bij dezelfde hoeveelheid als grove) en hoe ge- makkeliiker ze oplossen. De kalk moet dus uiterst fijn zijn. Dat is de eerste en grootste eisch die ge steld moet worden. 't Moet zoo fijn zijn als slakkenmeel. Gro vere kalk komt n et of hoogstens uiterst langzaam tot werking. Kluitkaik, die tot dusver wel gegeven werd die men zelf moet blusschen, wat meestal of niet voldoende of te sterk plaats heeft, in welk laatste geval de massa nat is en dus niet fijn verdeeld kan worden, kluitkaik is minder geschikt voor ons doel. Fijngemalen mergel, (maar dan ook fijn gemalen, Iet danrop) is heel goed, doch heeft een laag kalkgehalte, ongeveer de helft van andere kalk en moet dus in dubbele hoeveel heid gegeven worden. Schelpkalkbloem is een product dat aan den eisch van fijnheid ten volle voldoet. Ze is fijner dan welk ander soort ook en het gehalte aan kalk is uitstekend. Als gezorgd wordt, dat deze kalkbloem droog blijft, waar voor verschillende leve ranciers ze in driedubbele papieren zakken verzenden, is ze zéér goed voor ons doei geschikt Vooral in den tuinbouw en met name op wat drogere gronden moet het succes van deze kalk zéér goed zijn. Naar wij vernemen zijn ook in de bollen streken de resultaten boven verwachting. Wanneer de fijnheid aanleiding geeft tot e Tuinbouw in 1929 Dc mcening van den heer Barendse. I)e heer J. Barendse, voorzitter van den Bond „Westland" heeft in de ledenverga dering van de afd. Poeldijk, waarvan hij tevens voorzitter is, zijn nieening kenbaar gemaakt oveir' rie resultaten, welke 1929 op tuinbouwgebied lieert opgeleverd. Het seizoen 1929, aldus de heer Barendse is zeer laat begonnen. De zeer strenge en lange winterperiode werd opgevolgd door een weinig groeizaam voorjaar, waardoor bijna alle producten op de tweede plaats kwamen. liet lag voor de hand, dat de meening van verschillende kweekers, die veronderstelden dat de achterstand niet meer ingehaald kon worden, bewaarheid zou worden. De omzet op de diverse West-, landsche veilingen is dan ook beteekenend minder dan in 1928. De koude winter kan dan als oorzaak van de catastrophe in den tuinbouw worden aangemerkt. De stooktomaten kwamen to laat ter veiling zoodat de streken Yersey en Italië als zwa- markten optraden. Door de groote aanvoe- re concurrenten op de buitenlandsche ren van de Italiaansche tomaten werd de Duitsche markt bovendien op een zeer laag niveau gesteld, welke het niet meer te boven gekomen is. Ook Italië zal echter niet in staat blijken te zijn de tomatcncul- tuur op deze wijze te handhaven. De Hol- landsche kweekers zullen echter moeten trachten nog meer sorteering en kwaliteit te brengen zoo mogelijk uitsluitend onder het U. C. B. merk. De uit Italië exporteerde producten staan onder we lijke keuring en moeten aan bepaalde strenge eischen voldoen. Het is noodzake lijk, dat ook ons land aldus de bonds voorzitter onder merkcontrole gaat uit voeren. Op verschillende plaatsen wordt het U. C. B. merk reeds gebruikt, doch in 1930 zal men tot een algemeene actie voor het U. C. B. merk moeten komen, wil men althans de plaats op de buitenlandsche markten behouden, welke Holland tot toe innam. Zonder tot de z.g. „knorrende boeren" te behooren, merkte de heer Barendse het jaar 1929 aan als een zeer onvoordelig jaar voor d-en tuinbouw. In 1930 zal dan ook alles gedaan moeten worden om den achterstand weder in te halen. Strenge selectie en een goede algemeene keuring zijn daarvoor de beste middelen. Geen kwaad meer T. v. d. BEUKEL iaal'adres voor Tuinders en Bloemisten Aanbevelend, erg stuiven, kan door het toevoegen van zand (1 deel zand op 6 rieelen kalk) dit be vaar ondervangen worden. Naast fijn gemalen mergel en schelp kalkbloem moet dadelijk landbouwkalk of poederkalk genoemd worden. 't is kluitkaik, die in fabriekèn wordt gcbluScht en waar aan deze blussching de meest mogelijke zorg wordt besteed, minste, wanneer men van een betrouwbare fabrikant koopt die onder garantie van fijn heid en gehalte zijn waar levert. Deze poederkalk wordt door Ir. Cleveringa oor kleigronden het meest aanbevolen, hoe wel naar onze meening ook daar schelpkalk- bloem wel op haar plaats is. Wij raden alle lezers ten zeerste ran op den kalktoestand van hun grond te letten. 't Zal soms, )ooral ook op zware kleigron den blijken, dat om den grond goed te krij gen groote hoeveelheden kalk noodig zijn Wanneer dit het geval is, is het aan te raden nooit meer dan 4000 kg. per HA. tegelijk tc geven. Meer geven tegelijk zou een goede vermen ging met den grond verhinderen, wat toch, zooals we zagen een eerste vercischte is. Ir. Cleveringa raadt in deze gevallen aan eerst 4000 kg. geven cn deze met vleugeleg of cultivator goed door den grond mengen, daarna plm. 15 c.M. ploegen cn weer 4000 kg. geven, die ook flink wordt ingeëgd, waarna weer dieper geploegd wordt en zoo noodig nog eens kalk geven (weer hoogstens 4000 kg.) en deze natuurlük weer dooreggen. Ten slotte diep Dloegen. Op deze wijze, zegt hij, benadert men een ideale menging en kan men er verzekerd van zijn, dat het volgend gewas en de oogsten in dc toekomst daarvan de zegenrijke resul taten ondervinden, zoodat de extra moeite ruimschoots wordt vergoed. Mc. DOUGALL's Het beslist afdoende middel tegen spint; absoluut onschadelijk; bevordert don groei der planten. Men mengt 1 Liter»' Petroleum-Emulsie Intensief op 100 Liter wator en bestuift hiermede krachtig en zorgvuldig de planten, hoofdzakelijk den onderkant der bladeren. Men herhaalt deze be stuiving nog eens na vijf dagen. „2035. 90 110.— 180 200.— EENIG IMPORTEUR VOOR HOLLAND: Boston-Rubberslangen in alle maten. Zwar Het adres voor Kweekers: T. v. d. BEUKEL Filiaal der N.V. Zaadteelt en Zaadhandel, voo.heen Fa. A. ZWAAN Jr. ENKHUIZEN Onze nieuwe prijscourant van Tuin-, Bloem- en Landbouw- zaden, Bloembollen, Vaste Planten, Tu^bouwgereed schappen, enz. is verschenen en aan onze bekende geregelde afnemers verzonden. Een exemplaar wordt U op aan vraag gratis en ranco toegezon den, of kan worden afgehaald aan het bekende adies. wordt ^geen^ rekfning^eetioi die mooi goed kunnen'li i orden. Wilt onverwijld Inlichtingen bi] 0e Rotterd. Veiling Rotterdam Tel. >3043 - Warmoezierstraat L 37-39 Recht ven controle vcor H.H. Zenderi. NEEMT HET ZEKERE «53 UW GLAS in de betere kwaliteit i 59.6 X 48.7 i 51% X -IS ii 59% X 38 M. a t 10 SC» r M. f 10.30 r M. A r 5.95 i X 32 c.M. f 10.25 r X 32',£ c.M. k f 9.45 p X 27 c.M. f 9.30 r 54 ruiten 5\V> X 38 «3 ruiten 44 66 ruiten 50 77 ruiten 38 X 34 n.M. Niet franco. !rf bü afreme 0.18 ;jtr kilo. kRIMA OOTAARDAPPELEN van de beste gewassen, als: (vroege en late) Eorstellngon, Sohotscho Muizen, Oaldorsche Mulzsn, Schoolmeesters, Eigenheimers, Roods Ster, Bravo, Bevslander, Bonte Ster, Industrie, Blauwe Eigen- hel.-nors, Zeeuwsche Bonte en Blauwe, King Edward, geteeld op zwaren kleigrond, vóór aflevering zorgvuldig met do hand gesorteerd, te velde gekeurd, en niet gekeurd, worden U voor directe of voor voorjaarslevering tegen concurreerende prijzen, op aanvraag, aangeboden door N.V. J. VAN RIJN Mzn's Cultuur-Maatsch. Handelsverttn. Tal. 56 en 11 - 'j-GRAVENZANOE Uit alles blijkt, dat hier het belang van den Duitschen Landbouwer op den voorgrond staat. De Rijkslandbouwconsulent te Berlijn deelde het volgende aan de Directie van den Landbouw mede: Handelspolitiek. Boter. In verband met de van verschillende zijden geopperde li zwaren tegen de nieuwe regeling van liet invoerrecht op boter en andere zuivelpro ducten in het aanvullend Duitsch-Finsch handelsverdrag heeft de commissie handelspolit'ek van den Rijksdag de be handeling van dit verdrag tot een lateren termijn'verdaagd.- De Rijksdag zal zich nit eerst na het reces met dit verdrag bezig houden. Naar verluidt, zal de Rijksdag eerst in de tweede helft van Januari weei bijeenkomen. Tot zoolang blijft het invoer recht op boter dus ongewijzigd. Volgen- persberichten is het verdrag intusschen door Finland aangenomen. Het Duitsch—Zweedsch handelsverdrag werd door den Rijksdag aangenomen. Bij de behandeling hiervan in de commissie voor de handelspolitiek verlangde het Cen trum van de Regeering een verklaring da! het aan Zweden toegestane contingent run deren, dat tegen een invoerrecht van 10 Mfc mag worden ingevoerd, tot niet méér dan drie landen zou mogen worden uitgebreid De Regeering verklaarde hierop, dat hij den oogenblikkeliikon stand van zaken voorloopig alleen Lithauen en Denemarken als landen moeten worden beschouwd, wel ke in dezen aanspraak zouden maken op het recht van meestbegunstig'ng, zoodat dus ton hoogste met een goedkooper contin gent van 21.000 stuks rekening dient te tricli verklaarde bij de latere behandeling :n den Rijksdag, dat Denemarken geen recht heeft, hetzelfde contingent als Zwe den te verlangen. Volgens een bericht uit Denemarken staat dit land echter op het standpunt, dat, waar Zweden zijn gehcelen vee-export Duitschland tegen een laag invoerrecht kan afzetten, ook aan Denemarken dit recht voor zijp geheelen export toekomt. Tariefnovelle. De tariefnovelle is dooi den Rijksdag met verschillende wijzigingen aangenomen en ook door den Rijksraad reeds bekrachtigd. De wet zal waarschijn lük 31 December 1929 in werking treden. Hierbij moge echter worden bedacht, dat de voornaamste wijzigingen der invoerrech ten op landbouwproducten eerst in werking kunnen treden, nadat dc nieuwe Duitsch- Zweedsche overeenkomst in werking is ge treden. hetgeen waarschijnlijk in het eind van Januari a.s. het geval zal zijn. TARWE. ROGGE EN GERST. Volgens de nieuwe regeling zal het In voerrecht op tarwe Mg. 9.50 bedragen, in dien de tarweprijs per ton minder dan Mk. 260 bedraagt. Bedraagt rie prijs over een gemiddelde van 4 maanden meer dan Mk. dan zal het invoerrecht worden ver laagd tot Mk. 3.50. Bij rogge bedraagt hot invoerrecht resp. Mk. 9 cn Mk. 3. De wijziging treedt hier in bij een grens van Mg. 230. De waarde van het invoercertificaat van tarwe en rogge bedraagt resp. Mk. 6.50 an Mk. 6, zoolang het invoerrecht op deze twee producten niet lager is dan resp. Mk. G.59 en Mk. 6. Van de schaalrechten is dus afge- De invoerrechten op vee en vleesch wer den Mk. 9 en dat van haver op Mk. 8 per 100 K.G., terwijl de waarde van liet invoer certificaat voor deze twee producten op resp. Mk. 6.50 en Mk. 6 is vastgesteld. ba- Na tallooze onderhandelingen werd vooit voedergerst voor het jaar 1930 een invoer recht vastgesteld van Mg. 5 per 100 K.G, welk recht van 1 Januari a.s. af zal worden geheven. Na 1 Januari 1931 wordt het in voerrecht op voedergerst autoatmlsch Mk. 2 De bepaling in het oorspronkelijk ont werp, dat landbouwers, die gemerkte rogge vervoederen, ook in 1930 een bepaalde hoe veelheid gerst tegen twee mark mogen in voeren, is vervallen. Daarentegen is een motie aangenomen, waarin de regeering do bevoegdheid krijgt, gelden voor een goed- koopere vervoedering van gemerkte rogge ter beschikking te stellen. Tenslotte moge nog worden vermeld, dat de Rijksminister van Landbouw de afgifte van invoercertificaten bij den uitvoer van rogge aan bepaalde voorwaarden zal bin den. VEE EN VLEESCH Het. autonome invoerrecht op rundvee is bepaald op Mk. 27 per 100 K.G. levend ge wicht cn dat van schapen op Mk. 22.59, terwijl verder is bepaald, dat in toekomsti ge handelsverdragen niet beneden Mlc, 24.50 cn 22.50 per 100 K.G. mag Morden ge gaan (zooals bekend zijn deze minimumta- r.even reeds in het Duitsch-Zweedsche han delsverdrag vastgelegd). Het invoerrecht op varkens werd vastge steld op Mk. IS per 100 K.G. levend gewicht met een minimum-invoerrecht van Mk. 16. Dit invoerrecht zal met 50 pet. worden ver hoogd, indien de prijs van de Berlijnsche markt voor varkens van klasse C gemiddeld over twee weken lager is dan Mk. 70 per 50 K.G., welk invoerecht zal blijven gelden tot de prijs over een gemiddelde van twee we ken de Mk. 70 weer heeft bereikt. Is de prijs aan de Berlijnsche markt gedurende twee weken gemiddeld hooger dan Mk. 85. dan wordt het invoerrecht met 50 pet. verlaagd tot de prijs .weer op Mk. 85 is gedaald. Bij wijziging van liet invoerrecht treedt li*.t nieuwe recht op den tienden dag na de laatste noteering in werking. Dc destijds vastgestelde ovcrgangstarïc- ven voor reuzel en varkensspek ten bedra ge van resp. Mk. 14 zijn blijven bestaan. Het autonome invoerrecht voor vleesch werd vastgesteld op Mk. 45 met de bepaling dat hieronder in handelsverdragen niet mag worden gegaan voorzoover het rund- vleesch betreft. Voor versch varkensvleesch werd het minimum-invoerrecht op Mk. 32 vastgesteld. nome invoerrechten op kaas en melkpro ducten leden schipbreuk. Het zoogenaamde boereu- of groene front kan met het bereikte resultaat tevreden zijn. Geheel voldaan toont men zich niet. Het bereikte wordt beschouwd als eerste stap naar een betere toekomst voor den landbouw cn enkele voormannen gaven reeds te kennen, dat voortdurend verder zal worden gewerkt, om ook de overige wen- schen ten aanzien van andere producten in "■"•vuling te doen gaan. Evenals verleden jaar het geval^as, wor den in Oostelijk Noord-Brabant ook thans weder veel oude kippen cn eenden voor Duitschland opgekocht De dieren worden met volle vrachtauto's naar deze Oosterbu ren verzonden. Men betaalt 70 a SO cent per K.G. Clichéfabriek Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 9425 Rotterdam VRAAGT|PRIJSCOURANT B

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11