Abdijsiroop ■bonbons- VRIJDAG 3 'JANUARI 1930 EEN VROUW VAN FORMAAT BERLIJNSCHE NOTITIES AVONTUURLIJKE MARIE VON BUNSEN'S HERINNERINGEN EX-KEIZER WILHELM II ZIJN MOEDER Van onzen Duitschen correspondent.) „Die Welt, in der ich lebte". Marie von Bunsen. Verlag Koehler en Amelang, Leipzig. In de buurt van den Lützowufer woont ze, in het oude westen van Berlijn. Zij is Vrouw van formaat, een type, dat men in het tegenwoordige Pruisen zelden of nooit meer giet Een vrouw, die de courage heeft, er een eigen meening op na te houden en er niet goor terugschrikt om haar zienswijze, ook gl wijkt deze sterk af van de gangbare op vattingen in aristocratische leringen, met floed te verdedigen. Op zeventigjarigen leeftijd staat ze nog in ée volle kracht harer veelzijdigheid en een fespre^ met Marie von Bunsen doet terug denken' uan het Berlijnsohe leven den oorlog, doet de jaren herleven, toen men nqg den tijd en de innerlijke rust had, 01 lijn indruken met zorg te verzamelen en i pakkenden vorm weer te geven. Ik sla deze vrouw gade ln de gezellige binnenkamer waar elk ding zijn herinnering fluistert en bij het genot van een voortreffelijk toebereide kop thee \ftsselen we van gedachten. Ze ver telt van de vele reizen, die ze heeft onder romen, reeds als jonge vrouw, wijst op haar verruiming van inzicht en vertelt van de solide indrukken, welke ze herhaaldelijk bij haar Hollandsche vrienden en kennissen op deed. Het voornaamste thema vap ons langdurig discours is het nieuwe boek, dat kortelings van haar hand is verschenen. Neen, geen vermoedende mémoires, zooals ze van allen kant ons bestormen, maar de vlotte cause rieën eener vrouw, die niet slechts veel be leefde, maar ook natuurlijk talent bezit om gezellig, vaak boeiend te verhalen. Zij leefde in een uiterlijk zorgloozen tijd, reisde van land tot land, van hof tot hof, maakten den ouden keizer Wilhelm I nog mee en raakte eng bevriend met de in Duit- sche hofkringen verre van populaire keizerin Friedrich. Aan het Engelsche hof werd door deze voorgesteld aan Koningin Victoria Koning Carol van Roemenie en diens begaaf de gemalin Carmen Sylva noodigden haar re gelmatig uit en den thans in Doorn wonen den banneling kon ze vele jaren van dich gadeslaan. „Het komt er voor ons op a. dat we de stroomingen 'van onzen tijd vol gen; reeds lang voor den oorlog heb ik veel gereisd, was ik in Engeland, Italië, Frankrijk Nederland, Amerika. In Nederland bewon derde ik de aanhankelijkheid van het volk aan zijn vorstenhuis. Daar valt voor ons iets van te leeren! Want de keizerlijke regime zal in haar vroegere gestalte in Duitsohland wel nooit terugkeeren. Ik heb den laatsten tijd veel Duitsche geschiedenis gestudeerd cn *t is mij hierbij opgevallen hoe Weinig Hohenzollernvorsten boven den middenmaat uitgingen. Een Frederik den Groote hebben we slechts eenmaal gehad!'" „Ome laatste keizer miste een eigenschap welke voor een heerscher conditio sine qua non is: hij "kon zich niet in de psyche van andero menschen verplaatsen. Hij hield dat ook niet voor noodig. Door de bigotte ver eering zijner naaste omgeving was hij van de juistheid zijner persoonlijke zienswijze •teeds overtuigd en wie er een andere opinie op nahield, die had niet den moed, om ze tot Uiting te brengen. „In de eerste jaren van zijn verblijf in Nederland geloofde de keizer vast, dat weldra naar Duitschland teruggeroepen zou worden. Op zekeren dag vroeg hij aan een generaal, die hem op Huis Doorn bezocht: „Gelooft u ook niet, dat men mij in afzien- baren tijd naar Duitschland zal terugroepen" Deze generaal dorst 't aan, te antwoorden: „Binnen afzienbaren tijd zal er aan zulk een terugkeer nauwelijks te denken zijn!" De keizer voelde zich door dit antwoord onaan genaam getroffen, draaide den generaal zijn rug toe en gebruikte het avondeten in zijn particuliere vertrekken. Den volgenden och tend verliet de gast Huis Doorn!" Ook Marie von Bunsen houdt 't voor on juist, wanneer men speciaal den voormaligeu keizer voor den gang van zaken verantwoor dcüjk stelt Zij vertelde mij van de moeilijki jeugd welke deze als prins moest doormaken Hei is volmaakt ouwaar. dat zijn moeder hem haatte wegens een tekorten linkerarm Door een strenge opvoeding en veel sport wist men dit uiterlijk bezwaar te overwinnen Maar moeder en zoon hadden in karakter vod overeenkomst en dit-was de diepere oor zaak der latere verwijdering. In Pruisische kri.igen voelde men weinig voor een Engel- tsclie opvoeding, wilde men van deze doortas tende kroonprinses weinig weten, ook al was kroonprins Friedrich 't met zijn gemalin in ric meeste opzichten volmaakt eens. Hinze- peler, s keizers leermeester en opvoeder Sterkte die haat tegen keizerin Friedxlcb en de verwijdering tusschen moeder en zoon werd in iatere jaren zoo sterk, dat 't tot een innerlijke verzoening nooit is gekomen. Wil helm II vergaf "t zijn moeder niet dat de latere ke'zerin Auguste Victoria in haar ver lovingstijd menig onaangenaam oogenblik ten hove moest beleven. Weliswaar deed de jonge keizer na het al te vroeg óverlijden zijns vaders.alles, wat binnen zijn vermogen lag, om weer goed te maken, wat eertijds van beide zijden werd bedorven, maar tus schen zoon en moeder kwam het al even weinig tit een vruchtbare verzoening als tusschen den jongen keizer en diens eersten rijkskanselier, vorst Bismarck! Van 1895 af, toen haar vader nog leefde, was Maiic von Bunsen haast alle jaar tegast bi; de keizerin-weduwe, die na den dood van keizer Friedrich op Friedrichshof woonde en vrii teruggetrokken leefde. Als de dochter van Engeland's koningin Victoria verdedigde ti'i het optreden der vrouw op politiek gebied, dacht zij.voor de toen malige Duitsche begrippen erg vooruitstre vend: „Ik heb gezien, hoeveel onheil er wordt aangericht door vrouwen, die zonder gron dige kennis directen of indirecten invloed verkrijgen op het politieke leven!" Voor den vrijhandel had ze veel over: „Het rijkst is een land, welks inwoners het best gevoed, gekleed, onderwezen en behuisd worden onverschillig, waar men de middelen hiertoe vandaan haalt". Over haar zoon, den regeerenden keizer sprekende, zeide keizerin Friedrich tot Marie von Bunsen: „Van mijn heeft Wilhelm niets, maar heel veel van Frieclric Wilhelm IV. Hij gelooft van zichzelf dat hij 't meest op Frederik den Groote gelijkt!" Frank Lascelles daarentegen vertelde eens (Van onzen Duitschcn correspondent.) Hef bisschoppelijk paleis Haast terzelfder tijd, toen de pauselijke nuntius Pacelli als kardinaal afscheid moest nemen van de ontelbaar velen, die hem tijdens zijn langdurige werkzaamheid te Berlijn leerden kennen en waarde hield Berlijn's eerste pauselijke bisschop dr Sclireiber hier zijn intree. Pacelli nam in de zalen van Kroll afscheid en dr Schrei ber sprak in de stampvolle zaal von het Sport palast de katholieke bevolking Berlijn toe. Hij sprak zich bij. deze gele genheid openlijk uit voor dc republiek deze pakkende redevoering werd per radio over de gansche wereld doorgegeven. Een der lastigste vragen was: waar zal de nicu we bisschop gaan wonen? Door de regee- ring Werd hiertoe thans een imposant ge bouw in de Belircnstrasse aangewezen, dal een hijzonder belangrijke rol in dc Duit sche geschiedenis speelde. Behrenst.rasse 66 was voor den oorlog bezet door het konink lijk militair kabinet en den laatsten tijd had men er het rijksweer-troepencommando I ondergebracht. In de voor Duitschland zoo beslissende jaren 1870—71 zcteldo hier de Pruisische generale staf. De oorlogsplannen tegen Denemarken, Oostenrijk. Frankrijk werden hier ontworpen en uitgewerkt. De Pruisi sche regcering stelde het 'thans aan der nieuwen bisschop als dienstwoning ter be schikking. Het gebouw beschikt over 128 vertrekken en meerdere groote zalen. Graaf Moltkc heeft indertijd van dit gebouw uit zijn militaire "instructies verleend! Schmargendorf ligt een half uur wande- lens af van Zchlendorf en bij mooi weei is op den vroegen Zondag zulk een wande ling door den Grünewald een genot. Op den derden adventszondag 1 inwijding der nieuwe evangelische kerk vastgesteld en het deed me genoegen, hier bij tegenwoordig te wezen. Uit alle deelen van Berlijn was men „naar buiten" geko men, om deze plechtigheid mee te maken en het portaal aan den Hohenzollerndamm werd met bazuingeschal voor de gemeente Schmargendorf officieel geopend. Een impo sante toren beheerscht de gagsche voorstad alle dc rindrichtingcn kerkelijke vlag, het violette kruis op achtergrond. Dc kerkelijke autoriteiten en de tallooze gasten bewogen zich omstreeks tien naar het portaal, vooraan Generalsuperin- tendent dr Haendler, naast hem de voor ganger der gemeente Schmargendorf, pas tor Rehmitz, die zeer veel bijdroeg tot den bouw van het nieuwe godshuis, Superinten dent Diestel e-a. Nadat door den architect de sleutel der kerk aan den geestelijke was overhandigd ging onder muziek het voorportaal open en volgde achter de geestelijkheid in ambts gewaad de gemeente. Na plechtig koorge zang werd de inwijding gehouden door den Genera ^superintendent dr Haendel, die ah thema hot evangelie van den derden ad ventszondag had gekozen- Hij teekende de nieuwe kerk als een openbare belijdenis van het evangelie, als een oproep volk zonder onderscheid van stand of rang als een oproep aan duizenden, die hier oplossing vindon van de moeilijke .vragen des tijds. Onder gebed stelde dr Haendel kansel orgel, doopsteen en altaar in dienst van de gemeente. Pas daarna begonnen' de nici klokken voor de eerste maal te luiden staande zong onder geleide van hot niei orgel de gemeente: Een vaste burcht is o God". De liturgie stond onder leiding van periniendent Diestel en nadat de gemeente een adventslied had gezongen, betrad de voorganger der gemeente, pfarrer Rehmitz den kansel. Deze had tot "tekst gekozen: „Lasset cu-er Licht leuchten und seid Men schen, die auf den Herrn warten!' Hij wees er nadrukkelijk op, hoe een kerk pas tqt de gemeente spreekt .wanneer de gan sche gemeente medeleeft en medewerkt, de verantwoordelijkheid dus niet alleen door den voorganger, maar door allen gemeen schappelijk wordt gedragen. Het. was voor Schmargendorf een dag van historische betcekenis. moeder: „Wij lijken kolossaal op elkaar dat is een groote moeilijkheid"! Op dien eersten namiddag liep het gesprek tusschen Marie von Bunsen en mij natuurlijk ook over liet tegenwoordig bewind, verge leken we het glansrijke verleden met het ontnuchterende heden: „Graaf Posadowski,' een door cn door conservatief denkend man van den bloede, heeft niettemin reeds twin tig jaar geleden eens tot mij gezegd: ik houd 't niet voor uitgesloten dat er aan de monar chie in Duitschland op zekeren dag een einde komt. Wellicht wordt Duitschland dan ook een republiek. En nu het zoover met ons gekomen is. gaan we dc klaarheid van Posadowski's blik pas juist taxeeren. Wij, ook al dachten we liberaal, ook al waren we met 't bewind der Hohenzollern lang niet altoos tevreden, geloofden het niet. hadden 't niet voor mogelijk ge-houden, dat er aan dit regime een eind en welk een tragisch einde! zou komen! Zelfs Ebert moet er kort voor de omwenteling nog niet aan gedacht hebben, de republiek uit te roepen. Von Reibnitz beweert, dat kort voor de catastrophe keizerin Auguste Victoria aan den keizer naar Spa telegrafeerde: Bleibe Du auf Deinem Posten! Ich bleide auf meinen! Of 't waar is, staat niet bekend; we weten alleen, dat alles heel anders geloopen is dan we jaren geleden ooit gedroomd hebben!" NIEUWJAARSNACHT IJS-HOCKEY TE RIESSERSEE Vraag en Antwoord. EN EEN VOORSPEL EEN INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT Het was tegen half 6 in den ochtend van den Ion Januari, dat mevrouw T., wonende op don Haagwcg in Loosdumen, wier echt genoot onder zijn woning een wassoherij heeft, eerng gestommel hoorde boven, waar de strij'kafdeelimg van genoemde wasscherij is ge\estigd. Zij wekte onmiddellijk den heer T., die ma eenige oogenblikkcn luiste ren de deur van zijn kantoor, dat naast de fabniokslokalen gelegen is, hoorde dicht klappen. Dc lieer T. stond in nachtgewaad op en posteerde zich achter een deur. welke de verbinding vormt tusschen zijn woonhuis en do fabriek. Hij hoorde voetstappen in zijn richting komen. Hij opende met een ruk de deur, draaide het licht op en zag een paar meter voor zich een onbekenden man staan. De eerste vraag van den heer T. was natuurlijk wat de ongenood® gast daar kwam uitvoeren. „Schrik maar niet, zei deze. dk ben op zoek naar iemand, dien ik hier heb zien binnengaan, dat zal wel niet pluis zijn". Dc onbekende wist zoowaar eenig ver trouwen te wekken. De heer T. zeide: ..Wacht dan eens even, dan zal ik je helpen, ik ben ip een oogenblik terug." Hierop liep hij naar zijn slaapkamer, waar hij zijn allernoodzakelijkste kleding stukken aanschoot en terug rende naar de fabriek, waar de gedienstige onbekende nog op dezelfde plaats stond. Al gauw begreep de heer T. wat voor vleesch hij ih de kuip had met zijn vreemden gast. Het trok zijn aandacht, dat op de waschbakkon in de fabriek allerlei kleedingstukken lagen, die thuis hoorden iu het kantoor. Boven oeze. wasch'bakkcn brandt uen geheolen nacht een lichtje ten behoeven van de werklieden die 's ochtends vroeg in dc fabriek komen. De kleeren waren nu blijkbaar daarheen gebracht om ze leeg te halen en om in het kantoor geen licht te behoeven'ontsteken. Er was ook een jas bij van een broer van den heer T., die naast hem woont en waar uit 50 gulden verdwenen was. De zakken van dc kleedingstukken waren naar buiten gekeerd. Deze broer had imtusschen van het geval vernemen en de marechausseekazerne opgebeld, die zich vlak bij deze fabriek be vindt, n.l. op den Leyweg. De opperwacht meester antwoordde, dat eenige manschap pen uit de kazerne eon man zochten en dien waren kwijtgeraakt bij de fabriek van den heer T. Deze heide marechaussees, bii wie zich een agent van de gemeentepolitie gevoegd had, worden m de fabriek gehaald. De agent posteerde zich voor de inrijpoort De ombekende man, die nu voor een inbre ker gehouden werd, is daarna overg-ibivxcht naar de marechausseekazerne, waar op hem gevonden werden een aantal sleute'r cn...... 50 gulden. l'cze geschiedenis had nog een interes sant voorspel gehad. Aan den Leyweg woont in een vrijstaand huisjo zekere. S. Die was dienzelfden nacht wakker gewor den door het breken van een ruit van zijn woning. De heer S. ging op onderzoek utt cn hoorde, dat iemand door de gebroken in it de blinden betastte, die aan den uim- nenkamt van de ramen bevestigd zijn. Toen hij riep: „Wat moet je hier!" hoorde hij iemand vvegloopen. Dc heer S. kleedde zich vlug aan en liep naar buiten. Het was stikdonker, maar ginds, bij het schijnsel van de marechaus seekazerne zag hij een man loopen, dien hij achterna zette. In het voorbijgaan waar schuwde hij de marechaussée. Twee man gingen mee om don onbekende te volgen en ook een agent van de gemeentepolitie voegde zich bij'de achtervolgers. De man liep den Haagweg op, maar werd hot laatst gezien achter de hoornen bij de fabriek van T. Het was imtusschen gaan plasregenen en het uitzicht was er niet beter op geworden. Dc drie politiemannen hebben toen de on middellijke omgeving afgezocht Zij wisten toen neg niet dat de man verdwenen A-as in de fabriek van T., waar de heer T. hem bij toeval had aangetroffen. Dit verklaart ook waarom de marechaussées zich joist daar bevonden en waarom de inbreker niet de plaat gepoetst heeft, toen de heer T. zich ging aanklceden. Dc inbreker bleek te zijn zekere B., jaar, een bleekerskneclvt uit Haarlem af komstig, maar die den laatsten tijd in Den Haag werkte. Hij blijft bij zijn bewering, dat hij een man zocht, die daar was binnen gegaan en dat hij door een open deur de hleekpoederbergplaats was binnengegaan, vanwaar hij gemakkelijk in de fabriek kon komen. Dit klopt allerminst, want hij on derzoek bleek, dat alle toegangen goed ge sloten waren. Vermoedelijk heeft de inbre ker zijn weg gezocht door 'n slecht gesloten poort van de waschinrichting van den heer G., welke vlak naast die van den T. is gelegen. In die inrijpoort bevindt zich een betonnen muurtje \an ongeveer 1.80 M. hoogte. Hierlangs loopt een niet meer in gebruik zijnde trap, welke leidt naar een zoldertje. Vermoedelijk is B. van deze trap over het muurtje gesprongen, waarna de toegang naar de fabriek van T. voor hem open stond. Gebleken is nog, dat in het kantoor een brandkast was opengebroken, welke echter niet op slot was en waarin zich slechts boeken bevonden. De dader zit dn politiebewaking. Hij is red-icivist. ITet ij^hockey-tecrrem te Riessersee, (Duitschland), dat temidden der besneeuwde den- 400. Het beste gaat u dan over Voorburg nenglooiingcn eenig-mooi gelegen is. en Rotterdam. In Zwijndrecht vaart u over Vragen moeten vergezeld gaan van 20 ets. aan postzegels, zullen zij voor beantwoording in aanmerking komen. No. 397. Schrijft u eens naar Ds. M. H- A. van der Valk, Villapark 6, Hillegersherg, lei der van de Chr. Vereen, tot bevordering der welsprekendheid, enz. enz. Of hiervoor een cursus op Zaterdag te volgen is, weten wij heuscli niet, maar Ds. v. d. Valk is wel zoo vriendelijk op uw verzoek u wat verder te helpen. No. 398. H. te D. Een mondeling contract, is geen contract, dus wettelijk is de huurder niet strafbaar. Wanneer u met den huurder mondeling voorwaarden hebt gemaakt, is men weder- keerig zedelijk verplicht deze ook na te komen. Doet een der partijen dit niet, dan is er weinig aan te doen. Wanneer er geen schriftelijk contract is, kan de schuldige niet gedwongen worden. 399. C. V. te O. U zult nog even geduld moeten hebben, met een paar dagen kun nen we u misschien helpen. Gemengd Nieuws. BENZ-AUTO'S VAN OUD EN NIEUW MODEL Dat de oude, een der allereerste typen, nog meer kan, heeft dezer dagen de jubi- jmn Marie von Bunsen, hoe de keizer zich leum-rit Berlijn—Hamburg bewezen. Dertig jaar geleden maakte zij reeds dezelfde had beklaagd over de verhouding tot lijnl reutel HOOGWATER Men meldt ons Spakenburg: Door een krachtige stormstoot werd een in aanbouw zijnde steenen schuur totaal ondyst- boven geworpen. Het platte dak van de in aan bouw zijnde steenen schuur werd tot. onderste boven geworpen. Het platte dak van de in aan bouw zijnde knoopenfabriek sloeg voor een groot gedeelte er af en kwam op een keet te recht, waarin twee werklieden verkeerden. Het liep zonder ongelukken af. Voor de Wester Eems is een zeelichter van een Duitsche sleepboot losgeslagen en met de eb in westelijke x-chting afgedreven. De bemanning bevindt zich nog aan bcord. De motorreddingboot „Hindenburg", van het Duitsche station Borkum, is uitgevaren ten einde hulp te verleenen. Ook is het redding station te Oostmahorn (Fr.) met een en an der op de hoogte gebracht, dat zich even eens gereed h eld naar zee te gaan. De „Hindenburg" keerde 's avonds uit zee terug cn is naar het station Borkum opge- stoomd zonder verbinding te hebben gehad. Er zijn "vier man aan boord van den lichter. De motorboot „Holland V" is op de Beneden- Merwede onder Hardinxveld gezonken. De 20 jarige dekknecht Piet Borg uit Woud- richem, die een uitstekend -zwemmer wa verdronken. De kapitein J. Rodnat uit Al- blasserdam wist zwemmende den wal te be- xeiken. Het Antwerpsclie sleepschip „Saturne", schipper Korstanje van Wemeldinge is op weg met een lading kolen van Duisburg naar Antwerpen, in het Oosthellegat nabij Willem stad door den zwaren storm plotsel ng ge zonken. De „Saturne1' werd gesleept door de sleepboot „Presto IV" van Dordrecht, kapitein A. Lachniet. Met zeer veel moeite is men er op de sleep boot in geslaagd schipper Korstanje, zijn vrouw en drie jonge kinderen, benevens den knecht J. Groeneveid uit Werkendam, van de snel zinkende „Saturne" te halen en aan boord van de „Presto" te brengen. De „Presto" begaf zich met de geredden aan boord naar de haven van Willemstad. Op weg naar deze plaats werd het tank schip „Naphta V" ontmoet, dnt alleen rond dreef; De „Naphta" was getrokken door de sleepboot „Brugge". Door het zware weer was de „Brugge" van de „Naphta" losgeraakt en kon geen verbind ng meer met het tankschip verkrijgen. Daar er zich veel water ir machinekamer van de „Brugge" bevond, be sloot de kapitein van de sleepboot naar Wil. lemstad te varen in de haven aldaar binnen te loopen. De „Presto IV" trachtte eenige malen verbinding te krijgen met de „Naphta". Tenslotte mocht dit gelukken en beide sche pen kwamen 's middags te W llemstad aan. De Amstel te Zevenhoven was dezer dagen wederom zoo hoog, dat zij buiten hare oevers trad. Maatregelen werden getroffen om erger te voorkomen. Zakken met zand werden aangebracht.. Tengevolge van den storm is het water van de Haarlemmertrekvaart te Sloterdijk over de sehoeiingen heengeloopen. Het laag ge legen gedee'.te van Sloterdyk, thans gemeente Amsterdam, heeft hierdoor veel last van het water gekregen. Het water loopt de huizen binnen. De bewoners brengen hun huisraad naar de hooger gelegen verdiepingen. Ook langs den spoorweg naar Haarlem staat tot den in aanbouw zjjnden Ceintuurspoorweg veel water tegen den dijk. EEN GEVAARLIJK BAANTJE Bij Nijkcrk op dc Veluwe is 's nachts in l;et jachtveld geschoten op den 72-jaiigen jachtopziener Pieper. Deze ontdekte met zijn jongeren -collega Uitenbngaard twe» stroopers met een lichtbak. Dc strooper* gingen op de vlucht. Degcen, die het: geweer droeg, werd door Pieper gevolgd. Plotseling keerde de strooper zicli om en schoot on Pieper die echter niet getroffen werd. Uiten bogaayd greep den strooper, iemand uit Nij- kerk. Hij werd opgesloten. Bij Duurswoude (Fr.) waren vijf mannen aan het stroopen, toen ze door twee jacht- opzifeners verrast werden. Een hunner loste daarop een schot in dc richting van de jachtopzieners, met het gevolg dat een hun ner vrij ernstig door do hagel werd gewond. De schietende strooper, een 21-jarige man, werd gearresteerd. Den volgenden morgen volgde de gevangenneming van dc vier an dere stroopers. HAAR KIND IN EEN BADKUIP VERWOND? In waanzin. Men meldt oois uit Waalwijk: Gelijk gemeld is in het gezin van P. al hier een meisje van vier maanden in de badkuip verdronken. Met kind kreeg in het bad stuipen en is terwijl de moeder bij bu rn hulp ging halen verdronken. Het „Dagblad van Noord-Brabant" ver neemt, dat de Justitie aanleiding heeft ge vonden een onderzoek in te stellen .Geruch ten doen de ronde, dat het kindje een ge- welddadigem dood zou zijn gestorven en dat de moeder in verband hiermede naar een krankzinnigengest-idht is overgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Nieuwe Jaar brengt „iets nieuws" Het is gelukt de vanouds bekende Akfcer's Abdijsiroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mede te nemen „bonbon" met behoud van al de genezende bestanddeelen. Akker's Abdijsiroop-bonbons zijn het aangewezen raiddel voor alen die aan borst cn keel lijden cn °°k buitenshuis Abdijsiroop willen gebruiken. ^AKKER's DE KRACHT VAN DEN ORKAAN Een boerderij tegen den grond geslagen. Te Hijlaard (Fr.) is de boerenbehuizing, bewoond door Vellinga, op de Mieden, door een plotselinge windstoot grootendeels in elkaar gewaaid. Het achtergedeelte van het huis lag in enkele minuten tegen den grond, Twee koeien werden onder de puin- hoopen bedolven en gedood. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een wincUroos heeft een gedeelte van het dak van een boerderij te Giessendam opge licht en door de lucht geslingerd. Het is jen 200 meter verder gelegen boerderij neergekomen. Ook naburige woningen wer den beschadigd. Een paar boonien werden ontworteld. De draden van de radio-centrale lagen verspreid over den weg. EEN 61-JAR1GE MAN LEVEND VERBRAND DE BRANDENDE PIJP IN DEN JASZAK. Te Amsterdam brak brand uit in een per ceel aan de Eerste Jan Steenstraat. Daar woonde een 61-jarige ongehuwde kleerma ker bij zijn oude moedor in. Dc man had zijn nog brandende pijp in eon jaszak gesto ken en de jas opgehangen aan de deur \an ziju bedstede. Het vuur uit de pijp stak de jas in brand en do brandende jas vic-1 op het bed, dat. eveneens vlam vatte, met het treurig gevolg, dat de kleermaker in zijn slaap door de vlammen verrast werd. D« ongelukkige kwam door verbranding om het leven. De brand was spoedig gebluscht. EEN BRIEF MET GELDSWAARDEN VERDUISTERD. Het Alg. Politieblad deelt mede: Den 17en December 1929 is to Kampen gepost een ge wone brief,-geadresseerd aan dc Amsterdam sche Bankvereeniging N.Y., te Amsterdam, het couvert voorzien van het gedrukt hoofd; ,,.T. Veenenhos, Kampen, in effecten, wissels cn assurantiën", inhoudende 2 bankbiljetten van f 1000 genummerd 057310 A.H. en 020319 A.F., een cheque voor de Limburgsche Bank vereeniging te Maastricht, groot 107.60 Bel ga's, een verantwoordingsnota. 3 recu's van incasso-wissels en een formulier van over schrijving, welke brief niet aan het adres is ontvangen en ontvreemd -zal zijn. naar Dordt. Dit is een 10-minutendienst. Bij Willemsdorp kunt u elk half uur dc Moor- dijk over. Verder tuft u over Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes naar Middelburg. Pl.m. 175 K M. Maar koopt u liever de automobiel-kaart voor Nederland door De Geest, kost slechts f 2.25. U kunt zich dan te allen tijde en in geheel Nederland redden. 101. A. L. v. M. te V. Indien man en vrouw ten tweede huwelijk evenveel (althans do vrouw met meer dan dc man) ten huwelijk aanbrengen, is, zoo de mamdric kinderen uit zijn eerste huwelijk heeft, de vrouw inder daad gerechtigd tot dc helft van den boedel, krachtens huwelijksgemeenschap, en tot 'i' gedeelte vafl dc wederhelft, in casu de nala tenschap, als erfgename. De vrouw kan dan doen met haar erfdeel wat zij wil. Mocht er, wegens krenking in haar geestvermogens, een provisioneel bewindvoerder zijn be noemd, dan treedt deze voor haar op bij de verdeeling en is zij dus niet zelf bevoegd om over haar vermogen vrij to beschikken. 402. J. V. te O. Wij kunnen niet zeggen of de aftrek goed is. Wij beschikken uiteraard niet over alle gegevens van de meer dan 1000 Nederlandsche gemeenten. De aftrek som is door den Raad van Uwe gemeente vastgesteld. Vraag het desgewenscht bij ge legenheid even aan een ambtenaar ter Se cretarie. Dg aanslag is door het Rijk opge legd. Kunst en Letteren. EEN VAN DIJCK GESTOLEN. Een bekend schilderijenhandelaar te fe^ussel had voor een tentoonstelling een zijner kost baarste schilderijen naar Londen gestuurd, Het betrof een van Dyck welke een waarde vertegenwoordigt van 5 millioen fres. Toen hjj na eenige dagen nog geen ontv angst beves tiging uit Londen had ontvangen, wendde hy zich tot een expediteur, die informaie inwon. Eindelijk, Dinsdag ontv ng de kunsthandelaar de telegrafische mededeeling uit Londen, dat de kist wel was aangesneden De afbeelding van de schilderij werd direct naar alle Belgi sche en Engelsche kranten verzonden, ten einde de opsporing te vergemakkelijken. De schilderij stelt weer een Madonna voor met kind, omgeven door engelen. Tot nu toe is nog n et geconstateerd of de schilderij bij de douanecontrole nog omlijst was dan wel of zij gestolen is tijdens het verdere transport naar Londen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3