JHrowr £rih$djr dmtraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. TERUGBLIK Uit de Pers. BINNENLAND. AFIEE'S, ABONNEMENT! Per kwartaal 3.25 (Bcschikkingskosten f0.15) Jier week f 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijkscho zending 6.— Bij daprelijkscho zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losso nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2938 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 3 JANUARI 1930 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels ƒ1.171/! blko regel meer „0.221/- Ingez. Mcdedetlinger. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Amcrijia 11 nuward, aiies natuuriyk 1, De Haagsche Conferentie, die heden liaar vervolg aanvangt en, naar wij ho pen, spoedig haar slot zal vinden, was de grootste gebeurtenis van het loopen jaar. In Augustus werd ze gehouden. Dat ze vele moeilijkheden had te overwin nen bleek wel uit het feit dat ze, tegen de verwachting in, drie weken heeft geduurd maar vooral daaruit, dat er tijdens de beraadslagingen verschillen de momenten zijn geweest die de vrees wekten, dat ze zonder resultaat uiteen zou moeten gaan. Gelukkig vond men ten slotte toch een vredelievende oplossing. Het ging er in deze conferentie niet zoozeer om hoe men het Duitschland mogelijk zou maken de door het ver drag van Versailles opgelegde oorlogs schuld te betalen als wel om de bij de betalingen -belanghebbenden tot over eenstemming te doen komen omtrent het door ieder hunner afzonderlijk op te strijken gedeelte. Het was daarbij inzonderheid Enge land dat de moeilijkheid bracht, daal de Engelsche kanselier van de schatkist Snowden een heel wat grooter deel op- eischte dan de andere crediteuren En geland hadden toegedacht. Ten slotte hebben Frankrijk, België en Italië, om de conferentie niet te doen mislukken, water in hun wijn ge daan en ook heeft Snowden eindelijk wat toegeven, zoodat Duitschland einde lijk naar huis gestuurd kon worden met een afgerond voorstel voor de de finitieve regeling der betalingen ter vervanging van het Dawes-plan. Duitschland's betalingen volgens het pian-Young zullen aanmerkelijk gerin ger zijn dan die volgens het plan-Da- wes, terwijl ook de betaling van de be- zettingskosten na 80 Juni 1930 zal ver vallen, omdat de geallieerden zich te vens verbonden hebben om tot een vroe gere ontruiming van het Rijnland over te gaan en Engeland inmiddels de al- geheele ontruiming reeds heeft doorge voerd. De beslissingen van de Haagsche Conferentie getuigen in elk geval zeer beslist van de toenemende vredelievend heid van de vroegere vijanden van Duitschland. Aan betuigingen in diezelfde richting heeft het trouwens in het afgeloopen jaar niet ontbroken. Inzonderheid op de Volkenbondsvcr- gadering, die nagenoeg onmiddellijk volgde op de conferentie van Den Haag, is zeer nadrukkelijk door de leiders der volken vredelievendheid gedemon streerd. Mac Donald leidde met een uitvoerige rede de besprekingen over ontwapening in en bracht daarin Engeland's oprecht verlangen naar vrede nog eens tot uit drukking. Stresemann hield de laatste rede die hij in de Volkenbondsvergadering heeft uitgesproken en ook deze gaf ondubbel zinnig aan Duitschland's vredesgezind heid uitdrukking. Ook van Frankrijk's kant is weer na drukkelijk verklaard, dat men den vre de wil, al doen de buitengewoon sterke bewapeningen van dat land nog te veel denken aan de klassieke zegswijze, dat wie den vrede wil, zich tot den oorlog moet toebereiden. Een opvatting, die door de feiten der laatste -decaden toch zeker wel wordt gelogenstraft en ook vrij algemeen behalve dan in Frankrijk niet meer als juist wordt beschouwd. Terecht betoogde in de Volkenbonds vergadering de bekende Lord Robert Cecil, de noodzakelijkheid van ontwa pening om tot vrede te komen. „Kanon nen hebben nu eenmaal de eigenschap", zei hij, „om vanzelf af te gaan en daar tegen kan men zich alleen beschermen door hun aantal te verminderen. Hoe de wereld bovendien gebukt gaat onder den last der bewapening, blijkt uit de cijfers van het militaire jaar boek van den Volkenbond (Annuaire militaire). Volgeps die cijfers worden alleen in Europa en koloniën ruim 21/2 millioen mannen aan productief werk onttrokken, in het Britsche imperium 800.000 man, in de Sovjet-Unie 570.000, in Azië met Turkije ruim 3 millioen, in Amerika bijna 700.000, terwijl er voor de militaire verdediging jaarlijks wor den uitgegeven: in Europa 23 milliard gulden, in het Britsche keizerrijk 151/0 milliard, in de Sovjet-Unie 11 milliard, VAN PLAATSELIJK BELANG TOT STREEKBELANG. Het is merkwaardig na te gaan op hoe onderscheidene gebieden de laatste jaren de gemeenten naar elkaar toe groeien. Allengs is de gemeente getreden buiten haar locale sfeer en heeft men ingezien, dat •erschillende groepen van gemeenten heb- >en gemeenschappelijke belangen, die gemeenschappelijke voorziening en behartiging vragen. Op breeden grondslag heeft men dit vrqag stuk willen bezien in de streekplannen of gewestelijke plannen, waarbij men trachtte richtingen aan te geven voor de toekom stige ontwikkeling van gansch een streek of gewest. Niet anders staat het op technisch ge bied. De voorziening van electriciteit, gas, wa terleiding enz., voorheen meestal met plaat selijke doeleinden ter hand genomen, heeft men de laatste jaren op ruimer schaal aangevat. Steeds meer ziet men dat de locaio fa brieken worden opgedoekt, dat men aanslui ting zoekt bij anderen en over grooter uit gestrektheid van uit een min of meer cen traal punt gaat exploiteeren. Het distribueeren over grooten afstand, waartegen men vroeger opzag, brengt voor de hedendaagsche techniek geen bezwaren meer mee. De productiekosten worden lager, de ex ploitatie goedkooper en men heeft het voor deel, dat men over de nieuwste technische uitkomsten beschikken kan. Uiteraard bieden dergelijke pogingen tot samenwerking den meestcn kans van slagen wanneer het gaat om de voorziening van 'n geheel maagdelijk gebied. Moeilijker echter wordt het wanneer men staat voor een reeds gegroeiden toestand en in Azië met Turkije 3 milliard en in^men afstand moet doen van plaatselijkcn Uit deze ontstellende cijfers blijkt, dat alleen het taafê streven naar ver mindering der bewapening door den Volkenbond al hoogst-lofwaardig is. Of hij daarin zal slagen is een andere vraag. Het onderling wantrouwen over- heerscht naar allen schijn nog de ge voelens van vredelievenden aard. Evenals vóór den oorlog moet er nog rekening gehouden worden met expan sie-zucht §n verlangen naar afzetgebie den en vóórop zal dus moeten g^an het in overeenstemming brengen van de af zonderlijke belangen der naties, als dat ooit mogelijk zal zijn. Pogingen om daartoe te geraken wer den ook in het afgeloopen jaar gedaan. De conferenties ter beteugeling van de in- en uitvoer-verboden, waarin onze oud-minister Colijn zulk een belangrijke rol heeft gespeeld en die dezer dagen hun beslag kregen in de onderteekening van het slot-protocol te Parijs, zijn daar van een belangrijk verschijnsel. Wij herinneren ook aan de poging van den Franschen minister Briand om te komen tot een Europeeschen Staten bond om de economische verhoudingen op een gezondere en betere basis te ves tigen, een denkbeeld, dat aanvankelijk instemming vond bij de vertegenwoor digers der andere Europeesche Staten en dat in een in September 1930 te houden bijeenkomst verder besproken zal worden. Een andere groote, bijna heroiek te noemen, poging zal dezer dagen worden gedaan om tot de veelgewenschte maar bezwaarlijk te bereiken ontwapening te komen, n.l. de in deze maand te houden conferentie te Londen voor de beperking der bewapening ter zee, welke, naar al ler overtuiging, aan een doeltreffende bespreking over de ontwapening te land moet voorafgaan. Het initiatief daarvan is van President Hoover en Mac Donaid uitgegaan, maar geen van beide hebben deze zich voor hun landen nog op be paalde wijze gebonden, al hebben ze een voorafspraak gehad betreffende de groote lijnen die gevolgd moeten wor den. De besprekingen van de Japansche delegatie voor de Londensche conferen tie te Washington schijnen eveneens tot voorloopige resultaten te hebben geleid. Alleen Frankrijk en Italië, die elkan der in de Middellandsche Zee op de vingers zien, laten ons voorloopig nog in het duister aangaande de rol, die zij zullen spelen en de mogelijkheid wordt al geopperd, dat het alleen zal kunnen komen tot een drie-mogendheiden-over- eenkomst tusschen Amerika, Engeland en Japan. Inmiddels is er nog steeds de reeds oude kwestie der minderheden, die ge vaarlijk voor den vrede kan worden. De Volkenbond hield zich er in het af geloopen jaar wel mee bezig, doch de klagers worden, zooals begrijpelijk is met zoo'n teere zaak, met een kluitje in het riet gestuurd. Het is vooral wijlen Stresemann ge weest, die in de jongste zitting van den Volkenbond een lans voor de verdrukte minderheden heeft gebroken. Gisteravond arriveerden verschillende delegaties voor de Haagsche Conferentie. Ook de Fransche delegatie. Riethoven ziet men onzen Minister van Buitenlandsclie Zaken met (linies) Briand en (rechts) Tardieu. voorkeur en eigen onderneming moet prijs geven om opgelost te worden in het groote geheel. Al is te verstaan, dat In deze dingen de geschiedenis een woord meespreekt, het zou van kortzichtigheid getuigen wanneer aan dit element het beslissende woord 1 gelaten. Met de toekomst moet rekening worden gehouden en aanvaard dienen te worden de overwinningen der techniek, die door hun opzet op breeder basis niet geringe voordee- len waarborgen. Tot welke mogelijkheden een dergelijke voorziening, over grooten afstand kan .lij den moge blijken uit de gasvoorziening in het Duitsche kolengebied, waar zeer groote gemeenten hun eigen gasfabriek hebben stilgelegd om het gas uit de mijnen te be trekken. Hetzelfde grijpt te onzent plaats, waai straks plaatsen als Roermond en Eindhoven het benoodigde gas uit de Staatsmijnen zullen geleverd krijgen. In dezelfde lijn ligt de „Fernheizung' Duitschland, door middel waarvan men over verren afstand warm water in de hui zen levert. In ons land heeft het Organisatie- en Ad viesbureau voor gemeentebedrijven van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten enkele belangrijke ontwerpen voor regionale gasvoorziening in opdracht. Zoo heeft in Gelderland Teeds een samen- spreking plaats gehad van vertegenwoordi gers der gemeentebesturen van Apeldoorn, Deventer, Zutphen, Rheden en Arnhem om tot samenwerking te komen. Een soortgelijk plan van gemeenschappe lijke gasvoorziening in Zeeland wordt on derzocht voor Walcheren en Zuid-Beveland. Wat de -electriciteitsvoorziening betreft wijst de statistiek aan, hoe' het aantal be drijven van ,jaar tot jaar inkrimpt tenge volge van opheffing van plaatselijke be drijfjes en bedrijven en aansluiting bij groo- terc ondernemingen. Zoo is het de moderne techniek, die tot inniger samenwerking dringt en daarbij plaatst voor problemen, die een oplossing waardig zijn. Van plaatselijk belang tot streekbelang dat is het aspect dat vele monopolistische bedrijven heden ten dage te aanschouwen geven. DE LIBERALEN EN DE ARBEIDSWET. Zonderlinge voorlichting. Wij lezen in „De Nederlander": In een liberaal blad schreef een inzender met het oog op het weldra in-werking- trerlend wïnkelwerktijdcn-böSluit: „In een oud Bock slaat deze wijze spreuk: „Werk zoolang het dag is". Ver moedelijk is dit bedoeld in geestelijken zin. Ik geloof, dat het tijd wordt, dat we die spreuk gaan lezen zooals het er staat. Ik zou er haast een wandtekst van wil len laten maken en in de werkkamer van den Minister van Arbeid, H. en N. op la ten hangen. "Echter dan gewijzigd in de bede: „Laat mij werken zoolang het dag is". Het leidend orgaan „De Vrijheid" nam de woorden over, met nog een kleine ver zuchting er bij: hoe zonderling, dat een middenstander den minister moet gaan vragen: „Excellentie, laat mij werken!" Wij moeten even een kantteekening ma ken; want hier staan twee fouten voor één. Met dit werktijdenbesluit heeft de mid denstander persoonlijk niets te maken; het betreft de winkelbedienden. En die smeeken den minister niet: „laat mij nog wat langer werken"!! Als er in de gemeente van dezen mid denstander een verordening is op de win kelsluiting, dan heeft de middenstander daarmee van doen; doch daar staat de mi nister buiten. En als er een winkelslui tingswet komt, zal de middenstander er ook mee van doen hebben; doch die is er nog niet want de Kamer heeft haar la ten liggen. Vermoedelijk komt het wets ontwerp in Maart 1930 in openbare behan deling. Wat beteekent nu de zucht vanwege het werktijdenbesluit? Maar dan ten tweede: het winkelwerk tijdenbesluit is niet iets fonkelnieuws. Sinds 1919 staat in de wet, dat het komen zou en komen moest Laten de liberale redacties maar even naslaan, hoe de libe ralen destijds hebben gestemd! Men kan zonder onlogisch te worden klagen, dat het besluit zoo laat gekomen is. Men kan niet zonder een oppervlakkig heid te zeggen klagen, dat het gekomen is. Wie het afkeurt, moet niet het be sluit afkeuren; hij moet do wet afkeu ren, die al tien jaar vraagt om het besluit. En hij moet verandering van de wet be pleiten. Dat alleen is mannen-werk. Doch daartoe komt het wel niet. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is bevorderd tot Com mandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw S. P. van Eeghen lid der firma van Eeghen en Co. te Amsterdam; is toegekend de eeremedaille der Oranje Nassauorde in zilver aan G. van den Eist, doodgraver in dienst der gemeente Almelo, en in brons aan J. de Graaf, vast werkman (metselaar) bij het brandwezen te Utrecht. is benoemd in de orde van Oranjo-Nassau: tot officier Th. E. M. de Haes, oudste di recteur der N.V. Eindhovensche Katoenmaat schappij voorheen Ign. de Haes te Eindhoven tot ridder W. Ruiteberg, lid van den ker- keraad der Gereformeerde kerk te Amers- is toegekend in die orde: de gouden eere medaille aan B. Keizer, geestelijke en gods dienstonderwijzer bij de Ned. Israëlietïsche gemeente te Locbem; de zilveren eere-me- daillc aan M. Vrijhof, collectant hij de Ned. Herv. gemeente te Harderwijk; J. Mortens, bode-administrateur bij het Algemeen Tielsch Ziekenfonds te Tiel; B. C. Buurman, secre taris-penningmeester van het college kerkvoogden van de Nederl.-Herv. Gemeente Woudrichem; K. Karamat Ali. hoofdtolk in de Hindostansche talen te Paramaribo, J. de Meester, organist van de Evangelische Luthersche gemeente te Groede; J. A. van Erp, concierge bij het gerechtshof te 's-Her togenbosch; de bronzen eeremedaille aan Th. Boer, wo nende te Overschie, houtknopersknecht bij dc firma N. A. W. 1-Ioos te Rotterdam. VREEMDE ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Jiesluit is aan jhr. mr. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat te avenhage verlof verleend tot het aan nemen van het vreemde ordeteeken groot- officier in de Orde van de Ster van Roemenië. GEZANTSCHAPPEN. Bij K. B. is aan den gezantsehapsraad C. A. R. W. G. A. graaf van Aldenburg Ben- tinck de persoonlijke titel verleend van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. DEPARTEMENT VAN FINANCIËN. Bij Kon. besluit is benoemd tot tijdelijk commies bij het Departement van Financiën L. J. Versluys, gewezen surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist, wonende te 's-Gravcnhage. PENSIOENRAAD. Bij Kon. besluit zijn bevorderd bij den pensioenraad tot hoofdcommies O. Bening thans commies; tot adjunct-commies A. van Dijk, thans schrijver lc kl; benoemd bij dien raad tot adjunet-rommies G. C. van der Grijn J. A. Reneman J. van Luyn en mej. Mr. A. H. Brands, allen thans op arbeidscontract hij dat college werkzaam. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister vam Onderwijs zal op Maandag G Jan. niet plaats hebben. VOOGDIJRAAD. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Arnhem J. G. A. Honig, ge neesheer-directeur van het ziekenhuis en sa natorium te Zevenaar, wonende aldaar. INSPECTEURS DIRECTE BELASTINGEN. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is verplaatst de inspecteur mr. H. Vaags te Zutphen, naar Haarlem en toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen, enz. aldaar, de inspec- teus C. van Willigen van Harderwijk naar Zutphen, en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen enzle afdeeling, aldaar, de inspecteur J. de Willi gen, van Amsterdam naar Harderwijk, en belast met het beheer van de inspectie der directe belastingen aldaar. RIJKSCOMMISSIE TÜIGPAARDEN KEURING. Bij K B. is benoemd tot lid van de Rijks commissie voor de keuring van tuigpaarden jhr. H. van Baerdt van Sminia, te Oudkerk, gemeente Tietjerksteradeel. BURGEMEESTERS. Bij K. B. r benoemd tot burgemeester der gemeente Oosterhesselcn mr. A. P. Korthals Altes. DIPLOMATIE. De aftredende militaire attaché der Brit sche Legatie te 's-Gravenhagc Luitenant kolonel Daubcny heeft gistermiddag zijn op volger majoor H. F. Heijvvöod voorgesteld aan den minister van Defensie, Dr. Deckers. Majoor Heywood heeft te Brussel waar hij eveneens werkzaam is bij de Britsche legatie aldaar, standplaats. De nieuw opgetreden militaire attaché der Tsjecho-SIowaaksche legatie te 's-Gravenhage kolonel Jaroslav Nemecék. heeft heden hij minister Deckers zijn opwachting gemaakt. In verband met zijn aftreden als hoofd bestuurder van dc Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel is eervol ontslag ver leend aan Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. als lid van de commissie inzake gewestelijke uitbreidingsplannen. Tot lid dier commissie is benoemd mr. C. II. Guépin, voorzitter van genoemde maatschappij. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: le. in de provincie Groningen tot voor zitter van het waterschap de Eempoldev. T. Willemsen te Uithuizen: 2e. in de provincie Friesland, a. met in gang van 1 Jan. 1930, tot dijksgedeputeerde van het waterschap Wonseradeels Zuider- zeedijken, G. C. Eisma, te Batsvvaard; b. met ingang van 1 Jan. 1930. tot lid van bat bestuur van het waterschap de Oude Lio dedijk, M. Groen, te Wolvega, uiterlijk tol bet einde van het zittingsjaar waarin hii 70 jaar zal zijn geworden; 3e. in de provincie Overijsel, met ingang van 1 Jan. 1930, tot voorzitter van het "Col lege van Beheer der bedijking langs Dron then, Mr. G. A. J. vdn Engelen van der Veen, te Kampen: 4e. in de provincie Zuid-Holland, tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Zwijndrechtsehe Waard, D. li. Nugleren, te Hendrik-Ido-Ambacht; 5e. in de provincie Zeeland: tot gezwo rene van het waterschap De vereenig.de polders van Ossenisse, E. G. M. de Waal, te Ossenisse. VOORSCHOTTEN LANDARBEIDERSWET. Bij beschikking van den minister van financiën is aan de gemeente Leek een voorschot uit 's Rijks kas verleend' tot een maximum van 48.040, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uit sluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders, voor den aankoop van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als plaatsjes in eigendom uit te geven, welk voorschot in 30 jaren zal worden afgelost; aan de gemeente Bedum een voorschot van ƒ7450, ter verstrekking aan de stich ting, in de gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uit betaling van het door die landarbeiders, benoodigd bedrag voor verkrijging van van een plaatsje. MUTATIES BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE. Met ingang van 1 Mei a.s. is de hoofdin specteur van den arbeid G. W. J. van Sic- renberg de Boer te Dordrecht toegevoegd den Directeur-Generaal van den Ar beid, ter standplaats 's-Gravenhage, is de hoofdinspecteur van den arbeid C. Donker te Maastricht werkzaam gesteld in het 10de district der arbeidsinspectie, ter standplaats Dordrecht, en aangewezen als hoofd van dat district, en is de hoofdinspecteur van den arbeid ir. J. H. J. Iluygens te 's-Gravenhage erkzaam gesteld in het 1ste district der ar beidsinspectie, ter standplaats Maastricht en aangewezen als hoofd van dat district. Met ingang van 1 Augustus 1930 zijn de inspecteurs van den arbeid W. F H. Bonnekamp te Dordrecht, G. Branderliorst te 's-Gravenhage, ir. G. II. J. van der Sluijs te Rotterdam en ir. J. A. Vcrhoeff te Breda resp. werkzaam gesteld in het 11e, 3e. 4o 10e district der arbeidsinspectie, ter standplaats: Den Ilaag, Rotterdam, Utrecht en Dordrecht, COMMISSIE LANDBOUW UITVOERWET. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot lid en jorz. van de comm. van advies bedoeld i art. 2 der Landbouwuitvoerwet 1929,-dr. G. Kortenhorst, te 's-Gravenhage, li l in de Tweede Kamer, en tot leden: J. .1.1 C. Ament, te Roermond; J. A. Geluk, tc 's-Gravenhage, en U. Kooistra, te Leeuwar den, resp. onder-voorz., secr. 011 lid van het dagelijksch bestuur van den Alg. Ned. Zul- velbond; J. M. Wagenaar Hummelinck, te 's-Gravenhage, en G. .1. Blink, ft Noordwijk, I n secr. van het bestuur der Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, en A. van Wijnen, te Gouda, voorz. van den Bond. van Kaasproducentcn; als adviseerende leder zijn aan de commissie toegevoegd: dr. A. J. Swaving, insp. van het zuïveiwezen. eri D. G. W. Spitzen, ref. bij het Dep. van Binnenlandsche Zaken. EEN LAPSUS KALENDERAE MOEST IK BIJ JERUZALEM BEGINNEN? Eerlijk is 'eerlijk: nu ik melding gemaakt hol» van de kalenderfout, welke de roode Arbeiderspers maakte met dc Hcrvormings- drg, mag ik niet verzwijgen, wat mij uit eigen kring bericht werd. F.en in onzen kring goed bekende druk kerij (niet „Libertas" te Rotterdam; daar gaat alles feilloos!) noteerde op een kalen der voor een eveneens zeer bekende firma tweemaal een Hemelvaartsdag. Als het tenminste geen truc is van de firma zelf, die de omzet tegen de feestdagen aliijd aanzien lijk ziet stijgen. Een andere verschrijving vindt men op dc Gcref. Scheurkalender van Gezellc Meer burg. Daar vertelt de schrijver, dat de leef tijd der sterken tachtig jaar en die der zeer sterken negentig is. Nu, er zijn zeer sterken, die negentig jaar worden. Ja, één der bladen gaf een lijst van Nederlanders, die ongetwijfeld zeer, zeer, zeg maar, oersterk zijn: een flinke, lange lijst van personen, die over de hon derd jaar oud zijn. Maar, dat zijn uitzonderingen. En, ik ver moed, dat de kalender-redacteur bedoeld hoeft, een Bijbeltekst uit Psalm 00 te citeo- rcn. Daar staat echter: Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaren, of zoo wij zeer sterk zijn, tachtig ja- Het is waar, alle gemakzuchtigen en con servatieven ten spijt, die lachen om het streven naar betere hygiène, gezonder wo ningen en beter arbeidsvoorwaarden, neemt de sterfte jaarlijks af en worden de men- schcn grooter en sterker; maa^lit wettigt toch niet. de wijziging van de aangehaalde tekst. Het blijft waarheid: zeventig jaren als we sterk; tachtig als we zeer sterk zijn REGENTEN GEVANGENISSEN. Bij K. B. is benoemd tot lid van het col lege van regenten over de gevangenissen te Maastricht A. A. H. W. Könjg, hoofding.- dir. van den Rijkswaterstaat, wonende ie Maastricht. OVERHEIDSSTEUN VOOR WONINGBOUW De minister van arbeid heeft aan do ge meentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het in het 00rnernen van de regeering ligt, om, wan neer de Rijksbegrooting voor 1930 bij de wet zal zijn vastgesteld, voor dat jaar voor wo ningwet-voorschotten een bedrag van f 15.000.000 beschikbaar te stellen en voorts een bedrag van f S0.000 voor bet verleenen jaarlijksche bijdragen tot dekking van 50 pet. van het op de exploitatie van de voor krotopruiming gebouwde woningen te lijden tekort Tevens deelt de minister mee, dat de proe- m rnet het verleenen van bijdragen voor krotopruiming en voor verbetering van woningen ten platten lande in 1930 zullen worden voortgezet. DE SURTAXE OP WIJN. Met ingang van 1 Jan. 1930 treedt in werking een K. B., waarbij het K. B. van 15 Maart 1922. houdende bepalingen be treffende den Wijnaccijns, gewijzigd wordt. Het besluit luidt: In den aanhef van art. 1, sub II, van Ons besluit worden de woor den: „tegen betaling van een wijnaccijns van 20 en van een gedistilleerdaccijns van 18 per hectoliter" vervangen door: legen betaling per hectoliter van een wijn- accijns van 20 en van den gedistilleerd- accijns verschuldigd voor 3 liter zuiveren alcohol, gemeten bij een warmte van vijf tien graden van den honderddeeligen ther mometer. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 22 tot en met 28 Decem ber 1929 zijn in Nederland aangegeven 10 gevallen van buiktyphus, 1 geval vaVi dy senterie, 254 gevallen van roodvonk, waar, van 75 in Zuid-Holland en 58 in Noord- Holland, 127 van diphterie, 3 van nek^ kramp, 12 van poliomyelitis auterior acuta en 1 geval van lepra. SOIREE TEN HOVE Gisteravond had ten Koninklijken paleize in het Noordeinde te 's-Gravcnhage de eerste van twee gelijke ontvangsten plaats, ngeboden door de Koningin. De receptie had plaats in tegenwoordigheid ook van de Koningin-Moeder, den Prins der Nederlan den en Prinses Juliana. Aanwezig waren civiele en militaire autoriteiten, dames en heeren van het corps diplomatique, het aanente I-Iof van Internationale Justi tie. henevens vele autoriteiten uit de hof houdingen der Vorstelijke Personen, de btaats-, stedelijke en Provinciale besturen, de rechterlijke macht, land- en zeemacht, vertegenwoordigers van instellingen op ve lerlei gebied, particuliere personen enz. In totaal kwamen 550 genoodigden bun op wachting maken. IR. L. A. FRUYTIER HOOFD VAN HET ELFDE DISTRICT DER ARBEIDSINSPECTIE? Volgens de Maasb. zal in de in Den Haag vrijkomende functie van hoofd van het 11e district der Arbeidsinspectie. uordMfc be noemd ir. L. A. Fruytier, oud-gou^pitur van Curasao. GEEFT PROEFADRESSEN QP AAN ONS BUREAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1