v. ROSSEM's is de beste KOFFIE ONDERWIJS IN 1929 hrx.i INGELEID DINSDAG 31 DECEMBER 1929 DERDE BLAD PAG. 9 EEN GOEDE NAAM IN HET BUITENLAND Wat het voorbijgegane jaar veranderd! EEN SEEKS VAN FEITEN HOOGER ONDERWIJS Wie het voorbijgegane jaar overziet, komt el spoedig tot de conclusie, dat het wat ons Hooger Onderwijs betreft voor den naam daarvan „niet onvoordeelig" is geweest. L)e beteekenis en de arbeid van vele onzer hoogleeraren en andere docenten, is niet al leen hier te lande, maar ook over onze grenzen op onderscheiden wijze „gehono reerd". Ter illustratie laten we hieronder enkele voorbeelden volgen: Onderscheidingen. Prof. Dr. C. Eykman te Utrecht, de pio nier der vitaminenleer en der beri-ben-be- etrijding, werd met den Nobelprijs voor Ge neeskunde bekroond. Prof, Dr. H. Bouw ■man te Kampen en Prof. Dr. J. A. G. vai Leeuwen te Utrecht werden door de Uni versiteit van Debreczin (Hongarije) tot eere doctor benoemd. Prof. Dr. G. J. lleering t Leiden, die eenige colleges in Noord-Ame- rika gaf, ontving van de Universiteit te Chi cago het eere-doctoraat. Prof. Dr. J. G. Ch. Volmer te Rotterdam 'werd door de Univer siteit te Frankfurt a, M. met een eere doctoraat begiftigd ter erkenning van zijn groote verdiensten met betrekking tot het leggen der grondslagen en de uitwerking van de Economische Bedrijfswetenschap in Nederland. Prof. Dr. P. Zeeman te Amster dam werd benoemd tot eerelid van de Phy gical Society te Londen. Een aantal onzer hoogleeraren werd afge vaardigd naar of uitgenoodigcl door liet buitenland om hier allerlei arbeid te ver richten- Prof. C. B. Biezeno te üelft ver trok naar Bandoeng qm daar aan de Techn. Hoogeschool gedurende een cursus les te geven. Prof. Dr. J. H. Burgers te Delft hield in Rusland lezingen over Aëro- en Hydro dynamica. Prof. Dr. B. C. Escher te Lei den woonde als regeeringsgedelegeerde het Int Pacific Science Congres te Batavia bij. Prof. Dr. S. L. Ornstein te Utrecht hield gedurende drie maanden wetenschappelijke voordrachten in Noord-Amerika. Prof. Dr. A. Pannekoek te Leiden nam op uitnoodi ging gedurende een half jaar deel aan de waarnemingen op de Sterrenwacht te Vic toria (Britsch Columbia). Prof. Dr. F. M. J. A. Roels te Utrecht gaf aan zes universi teiten in Chicago en omgeving tien psycho logische cursussen. Prof. Dr. V. H. Rutgers te Amsterdam (Vrije Universiteit) was als regeeringsgedelegeerde bij de Voorbereiden de Ontwapeningsconferentie te Gcnève werkzaam. Prof. Dr. Is. Snapper te Amster dam (Gem. Un.) hield wotenschappelijke voordrachten in Polen en Rusland. Prof. Dr. P. Valkhoff te Utrecht hield als eerste Ne- derlandsche „ruilprofessor" lezingen in de Sorbonne_te Parijs. Prof. Dr. E. Wiersma te Groningen hield te Londen universitaire lezingen over Psychologie. Buitenlandsche benoemingen. Dat het buitenland ook naar Nederland komt om er hoogleeraren te zoeken, niet slechts voof eenige cursorische voordrach ten, maar om hen voorgoed aan zich te ver binden, moge blijken uit de volgende zes hoogleeraarsbenoemingen: Lector J. J. L. Duy vendak te Leiden (Chineesch) naar New-York (bedankt); Prof. Dr. II. Jakob te Utrecht (Diergeneeskunde) /oor de derde maal naar Gitssen (aangenomen); Conser vator en privaat-docent Dr. J. H. Oort te Leiden (Sterrenkunde) naar Cambridge in Noord-Amerika (bedankt); Lector Dr. H. E Pongs te Groningen (Litteiatuur en Aesthe- tica)i naar Stuttgart (aangenomen); Prof. L. Ruzicka te Utrecht (Org. Scheikunde) naar Zurich (aangenomen); en Prof. Dr. Hans Windisch (Nieuw-Testamentische Weten schappen) naar Kiel (aangenomen). Tevens herinneren we hier nog aan de benoeming van Lector Dr. H. R. Woltjer te Leiden (Na tuurkunde) als hoogleeiaar te Bandoeng (aangenomen). Mutaties. In het afgeloopen jaar had er aan onze Universiteiten én Hoogescholen weer heel wat mutatie plaats door ontslag en over lijden zoowel als door benoeming van hoog leeraren (gewone en buitengewone) en lec toren, welke benoemingen op een enkele uitzondering na reeds zijn aanvaard of staan aanvaard te worden. In korte be woordingen geven we hieronder een over zicht daarvan: Amsterdam Vrije Universiteit. Be noemd: Prof. Dr. J. Coops (Scheikunde). Prof. Dr. G. .1. Sizoo (Natuurkunde) en Prof. Dr. J. Waterink (Paedagogiek), thans bui tengewoon hoogleeraar. Amsterdam Gein. Universiteit. Be noemd: Prof. Dr. C. U. Arriëns Kappers (Anatomie v. h. Zenuwstelsel), Prof. Dr. L. F. de Beaufort (Zoógeograhpie), Prof. Dr. II. A. Brouwer (Geologie en Petrologie), Prof. Dr. J. Clay (Experim. Natuurkunde), Prof. Dr. J. van Dam (Gothisch; thans lector), Prof. Dr. A. H. P. Geith (Geologie en Pa Ineontologie), Prof. Dr. B. C. P. Jansen (Phys. Chemie) en de lectoren Dr. J. M. Bij voet (Kristallographie), DrD. P. M. den Hoed (Zweedsche en Deensche talen), Dr. A. M. J. F. Michels (Experim. Warmteleer) en Dr. J. Smit (Microbiologie). Overleden is Prof. Dr. R. C. Boer (Oud-Gerrn. Taal). Delft. Benoemd: Prof. Ir. Landberg (Me chan. Technologie), Prof. Ir. J. A. A. Mekel (Geologie en Palaeontologie), Prof. Ir. J. W. Thierry (Waterbouwkunde), cn Prof. Dr. C. Zwikker (Natuurkunde). Ontslag: Prof Ir. W. C. Behrens, Prof. Ir. J. Nelemans (Waterbouwkunde) en Prof. Dr. L. H. Siert sema (Natuurkunde). Groningen. Benoemd: Prof. Dr. P. R. Mi chael (Chirurgie), Prof. Dr. S. G. Overdiep (Ned. Taal), Prof. Dr. L. Polak (Wijsbegeer te). Prof. Dr. J. Th. Ubbink (Oud-Chr. Let terkunde en Niemv-Test. Wetenschappen) cn de lector Dr. Th. C. van Stockum (Nieu we Duitsche Letteren). Ontslag: Prof. Dr. A. Kluyver, Prof. Dr. C. F. A. Koch, Prof. Dr. E. D. Wiersma en Prof. Dr. J. de Zwaan (Exegese v. h. N. Testament). Overleden is Prof. Dr. W. vaji der Valk (Huid- cn Ge slachtsziekten). Leiden. Benoemd: Prof. Dr. S. Antonides (Grieksche Taal; de eerste vrouwelijke hoog leeraar te Leiden, geboren Grieksche), Prof. Dr. C. C. Berg (Javaansche Taal), Prof. Dr. J. II. Boeke (Tropische en Koloniale Staathuishoudkunde), Prof. Dr. S. T. Bok (Histologie en Anatomie), Prof. Dr. B. A. van Groningen (Grieksche Taal), Prof. Dr. G. Holst (Natuurkunde), Prof. Dr. II. W. Siemens (Huid- en Geslachtsziekten), Prof. Dr. J. de Zwaan (Exegese v. h. N. Testament en Oud-Chr. Letterkunde) en de lectoren Dr. A. de Buck (Egyptqlogie) en A. N. Huls- hoff (Tropische Geneeskunde). Ontslag: Prof. Dr. D. C. Hesseling, Prof. G. J. W. Koo lemans BeyncYi (Tróp. Geneeskunde), Prof., Dr. P. Th. L. Kan (Keel-, neus- en Oorheel kunde), Prof. Dr. L. Polak (Rechtspliilosn phie) en Prof. Dr. II. Windisch (Nieuw-Test. Wetenschappen). Nijmegen. Benoemd: Prof. Dr. F. Sassen (Wijsbegeerte). Ontslag: Prof. Dr. P. V. Sor mani (Wijsbegeerte). Overleden: Prof. Dr. II. F. M. Huybers (Nieuwe Geschiedenis). Rotterdam. Benoemd: Prof. Dr. D. G. Stibbe (Koloniale Politiek) en de lector C. A. Blazer (Rekeningwetenschap). Utrecht. Benoemd: Prof. Dr. S. G. Beo EEN NIEUW WATERVLIEGTUIG LAATSTE EER.... Stil, en te middernacht Moet het ter rust gebracht, 't Nu doode jaar Komt, doet het rouwkleed aan, Vrome plicht dient gedaan: Ginds wacht de baar.... Treedt dan met stille schreên Fluisterzacht heen, en ween; Dekt uw gelaat! 't Jaar, dat uw leven droeg Vreugd' bracht en wonden sloeg. Ach, het vergaat. Late nu klokgebom Wecnen uit hoogen dom Droevigst geluid! Dat litanie cn lied, Zingend van stil verdriet, Leide het uit! Onder der tijden kleed Legt het voorbije leed Zachtkcns neer! Keert dan! Het Leven wacht, Zeg nu het jaar goenacht Komt nimmer weer! Bidt nu 't verscheiden is, God om behoudenis In nieuwen tijd Hij, Die de Toekomst ziet, Wéétcn wij wéten niet!.... Zijt gij bereid? G. SCHRIJVER. (Ons Tijdschrift). king (Theorie en Geschiedenis der Muziek), Prof. Mr. Dr. S. v. Brakel (Burg. Recht en Intern. Privaatrecht), Prof. Dr. U. G. Bijlsma (Geneesmiddelleer). Prof. Dr. J. A. Honing, (Erfelijkheidsleer), Prof. Dr. H. P. A. D. R. Ligtenberg (Kerkelijke Kunstgeschiedenis), Prof. Dr. J. Rahder (Sanskrit), Prof. Dr. Ir. Schmutzer (Christallographie), Prof. Dr. H. J. M. Weve (Oogheelkunde) en Prof. L. K. Wolff (Gezondheidsleer). Ontslag: Prof. Dr J. Th. Beysens (Logica), Prof. Dr. W. Caland (Sanskrit), Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. Paedagogiek), Prof. Dr. H. Jackob (Diergi neeskunde), Prof. Dr. II. Remmelts (Vee artsenijkunde) en Prof. L. Ruzicka (Org. Scheikunde). Wagcningen. Benoemd: Prof. Dr. Ir. J. Hudig (Landbouwscheikunde). Behalve de reeds vermelde vier dienst doende hoogleeraren zijn nog overleden de emeriti: Prof. Dr. P. J. Blok (Leiden, Vad. Geschiedenis), Prof. Dr. T. Cannegieter (Utrecht, Theologie), Prof. Mr. J. H. Carpen- tier Alting (Leiden, Rechtswetenschap;, Prof. Henri Evers (Delft, Bouwkunde), Prof. Dr. G. H. J. W. J. Geesink (Vrije Un. Am sterdam, Godgeleerdheid), Prof. Dr. H. Snel len (Utrecht, Oogheelkunde), en Prof. Dr. G. A. J. Ilazeu (Leiden, Javaansche Taal), nismede de oud-lector B. A. Plemper van Balen (Wagcningen). Jubilea. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben onder groote belangstelling drie hoogleeraren hun zilveren ambtsjubileum gevierd, n.l. Prof. Mr. A. Anema, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst (beiden Rechtsgeleerd heid) en Prof. Dr. R. II. Woltjer (Klass. Let teren). Dr. Th. Dentz te Utrecht, de pionier van het Tandheelkundig Onderwijs in ons land, herdacht dat hij 60 jaar geleden be vorderd werd tot Doctor in de Genees kunde. Welke nieuwe wonderen -zal 't nieuwe jaar doen zien op 't terrein der luchtvaart? Vooral Frankrijk schijnt zich in tc spannen ,jbij" te blijven. Hierboven een foto van het driemotorige watervliegtuig „Marcel Besson", dat per uur een afstand van 190 K.M. kan afleggen De Hoogescholen.- Omtront het Hooger Onderwijs memorèe- ren we tenslotte nog het volgende: Van den Onderwijsraad verscheen' een rapport, bedoelende, dat" de Wet de moge lijkheid zou openen voor nieuwe vormen van Hooger Onderwijs, die de ontwikkeling der wetenschap cn van het maatschappe lijk leven doet ontstaan en vallen buiten het kader der thans bestaande Wet en in verband daarmee een nieuwe regeling voor het verlecncn van graden en titels. De Bijzondere Universiteiten /bleven ten aanzien van de publieke kassen altijd nog achtergesteld bij de Openbare, waardoor de belastingbetaler, die zijn eigen Vrije Uni versiteit in stand helpt houden, ook nog voor een aantal andere Universiteiten de beurs moet trekken. i De Vrije Universiteit maakte met de be- noemingen van de hoogleeraren Dr. J. Coops en Dr. G. J. Sizoo een begin mef de vestiging van de Natuurkundige Faculteit l Het noodige Uitbreidingfsonds, waarvoor nog een legaat van 10.000 ontvangen werd, kon bijeengebracht worden, terwijl een actie aanving tot verhooging der contribution voor de „exploitatie". Ter Jaarvergadering werd namens Curatoren meegedeeld, dat deze met een tweetal hoogleeraren nader gesproken hadden omtrent de conclusie van het Rapport inzake Art. 2 der Statuten, en dat de besprekingen tot een bevredigend resultaat hebben geleid: geen der beide hoogleeraren had tegen die conclusie zake lijk bezwaar. De Faculteiten van Godge leerdheid, Letteren en Rechten hebben elk een prijsvraag uitgeschreven. Enkele vrienden der Universiteit schonken voor den rector-magnificus een sierlijke zilveren ambtsketen. De Theologische School te Kampen vier de haar 75-jarig bestaan in een drietal sa menkomsten. Ilooge autoriteiten toonden hun belangstelling. Een kleinzoon van een der Afscheidingsmannen kwam als mi nister ter feestviering en bezorgde Prof. Dr. J. Ridderbos het ridderlint van de Orde van den Ned. Leeuw. Op den feestdag vlagde heel de stad, deed het klokkenspel van den stadstoren de klanken van Psalm 68 10 hooren en offreerde de burgerij een ge schenk. De Geref.Kerken, waarvan de School uitgaat, boden haar ƒ7000 aan, welk bedrag voor het bibliotheekfonds bestemd werd. Besloten werd'tadmissie-examen af te schaffen en te trachten met de Vrije Uni versiteit tot een gemeenschappelijk toela tingsexamen te komen. Een verzoek vanwe ge de reünistenorganisatie van het studen tencorps om cursussen over theologische, philosophische en litteraire onderwerpen te mogen houden, werd niet toegestaan om principieele en practische bezwaren, wijl daardoor genoemde organisatie op dez9 wijze aan de vorming van de studenten zou medewerken. Inzake het promotierecht werd door het Curatorium een vergadering gehouden, teneimde de e.v. Generale Synode der Geref. Kerken daaromtrent van advies te kunnen dienen. Aan de Leidsche Universiteit werd op den 57sten sterfdag van Mr. J. R. Thorbecke door het Curatorium der Thorbecke-stichling aan Prof. Mr. E. M. Meyers de Thorbecke- medalje uitgereikt. Aan het ©inde des jaars werd aan Prinses Juliana het eere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte verleend. De Senaat van de Technische Hoogeschool heeft aan Sir Henry Deterding en Ir. C. F. Stork het doctoraat honoris causa toege kend wegens hun technisch-wetenschappe- lijke bekwaamheden. De Gem. Universiteit te Amsterdam heeft een nieuw I-Iistologisch Laboratorium in ge bruik genomen. De Utrechtsche Universiteit nam een nieuw Pharmacologisch Laboratorium, voorts het vernieuwde gedeelte met de uit breiding van het Stads- en Academisch Ziekenhuis, de nieuwe Tandheelkundige Inrichting en het nieuwe gebouw van het Aardrijkskundig Instituut in gebruik. Aan G. Hullin de Loo werd honoris causa den doctorsbul in de Letteren en Wijsbegeerte verleend. De Senaat van de Landbouwhoogeschool te Wageningen achtte zich genoodzaakt een adres aan de Regeering te richten cim nog maals te wijzen op het ernstig tekort aan lokaliteiten. De R.K. Universiteit te Nijmegen ving aan met het voorbereidend werk voor de Vesti ging van een leerstoel in de Missiologie. Studentencorpora. Wat do Studentenorganisaties betreft, moge herinnerd worden aan de moeilijkhe den, die de Geref. Studenten-Beweging door maakte. Het Studentencorps van de Vrije Universiteit onttrok zich in Januari aan de G.S.B., waardoor deze feitelijk uiteen viel. Een Comité van enkele V.U.-studenten, leden van de S.S.R. (Unie van Geref. Stu denten aan Openbare Universiteiten) ei den van het Kamper Studentencorps, beleg de kort daarop een samenkomst tot oprich ting van een nieuwe G.S.B. De jaarvergade ring van de S.S.R. nam in Februari een mo tie aan, besluitende op den Unie-grondslag het werk, tot dusver gezamenlijk door de corpora gedaan, zelfstandig voort te zet ten als G.S.B., uitgaande van de S.S.R. daarbij voor andere Geref. Studenten de mogelijkheid willende openen lid te worden van deze G.S.B. liet bekende blad „Frater- nitas", wegens ontstaan gemis aan stabiele samenwerking tusschen de drie Geref. Stu- dentencorpora, hield op te bestaan, terwijl S.S.R. in het midden des jaars een eigen orgaan begon uit te geven. Éindelijk hebben besprekingen, vóór en tijdens het in Sep tember gehouden Studentencongres de mis verstanden uit den weg geruimd. Tot een nog ,te. houden Unie-vergadering werd voor- iÏQppig overeengekomen een •„Calvinistische Studenten-Beweging" in het leven te pen „op den grondslag van de II. Schrift als 'Gods Woord, zooals dit door het Calvi nisme van alle tijden en alle landen is staan". Inzake het gezag der II. Schrift werd uitgesproken „dit onvoorwaardelijk te aanvaarden" en „als nationale organisatie in te stemmen met dat, wat dienaangaande ïn de Nederlandsche Geref. Geloofsbelijde nis reeds voor eeuwen is neergelegd". Het Studentencorps aan de Theologische School te Apeldoorn, uitgaande van de Chr. Geref. Kerk, heeft op feestelijke wijze zijn 25-jarig bestaan gevierd. Opgericht werd de „Internationale Club van Studeerenden", die de internationale ge dachte door het contact ouderling en door dat met de Nederlandsche studeerenden wil bevorderen en tevens de belangen van de in Nederland studeerende buitenlanders be hartigen. Voorbereidend H. O. Aan het einde des jaars werd de stichting van een Geref. Lyceum te Amersfoort voor bereid, terwijl ook in Zeeland de vraag in overweging genomen werd daar een inrich ting voor Chr. Middelbaar of (en) Voorbe reidend Hooger Onderwijs te stichten. Een aantal leeraren van Chr. Lycea en Gymnasia maakte een studiereis naar Ned.- Indië. Te Kampen overleed Dr. G. Oosterhof, die daar meer dan 35 jaren leeraar in het Fransch aan het Geref. Gymnasium ge weest is. VOOR 'T VORSTELIJK BRUIDSPAAR -1- J i I 4 In heel Italië worden voorbereidingen getrofen om het aanstaande huwelijk van Kroon prins Umberto met Prinses Marie José van België zoo .luisterrijk mogelijk te vieren Twintigduizend schoolmisjes hopen straks het vorstelijk paar toe te eingeu. Onze foto tijdens de repetitie door leerlingen van een meisjesschool te Rome. MIDDELBAAR- EN LAGER- ONDERWIJS Oude en nieuwe organisaties. Het Chr. Nijverheidsonderwijs er wer den weer enkele Chr. Huishoud- en Indu striescholen geopend begon allengs zulk een omvang aan te nemen, dat in den loop van het jaar ook een Bond van Vereenigin- gen voor Chr. Nijverheidsonderwijs kon worden opgericht. Voorts werd opgericht een Bond van Hoogcre Meisjesscholen in Neder land ter behartiging van gemeenschappelijke belangen en teneinde gezamenlijk eindexa mens in te stellen ter verkrijging van een diploma, dat verschillende voorrechten zal geven. De constitueerende vergadering werd gevormd door vertegenwoordigers van neu trale en Chr. Meisjesscholen met 5-jarigcn cursus uit alle deelen van het land. Nog werd opgericht een Vereeniging van oplei- ders(sters) van onderwijzeressen aan Chr. Bewaarscholen in Nederland, die zich ten doel stelt te komen tot meer contact en een heid in de opleiding. De Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen heeft te Amsterdam op luisterrijke wijze haar 75-jarig bestaan gevierd. De Unie „Een School met den Bijbel" vierde te Utrecht haar gouden jubileum, voorafgegaan door een wijdingssamenkomst in de Domkerk, waarin de Minister van Staat A. W. F. Idcn- burg de feestrede hield. Een paar weken te voren ontviel haar door den dood Ds. A. de Geus, haai- kloeke en beginseltrouwe voor zitter. Van secretaris tot minister. Voor den Schoolraad cn de Unie, ja voor heel het Christelijk Onderwijs, was het een groote eere, dat Mr. J. Terpstra, de secretaris van genoemde twee organisaties, benoemd werd tot Minister van Onderwijs. Zij moes ten echter daardoor tevens een offer bren gen. 1-Iet Bureau van ons Chr. Onderwijs, door hem tc Den Haag georganiseerd, zorg de voor deskundige en nauwgezette voor lichting. Als tijdelijk secretaris trad op Mr. H. Hangelbroek. Varia. Op initiatief van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Chr. Onderwijzers werd door verschillende belanghebbende organisa ties en personen een Centraal Bureau van Informatie voor de uitzending van Chr. on derwijzers naar Indië opgericht. Voor het Lager Onderwijs werden het ver plichte zevende leerjaar en de nieuwe leer- lingenschaal ingevoerd, terwijl het instituut der assistenten werd afgeschaft. AI was in het begin des jaars het over compleet aan onderwijskrachten nog zéér groot, in Maart waren er voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Chr. School te Beekbergen nog 238 sollicitanten! er blijkt evenwel een tekort te zijn aan Hervormde onderwijzers. Meermalen werd ook gepropageerd voor de oprichting van een Hervormde Kweekschool op Geref. grondslag. De pacificatie bleek ook in het afgeloopen jaar nog niet overal haar beslag gekregen te hebben. Niet alleen ageerde de Vereeniging voor (Openbaar) Volksonderwijs weer sterk tegen de oprichting van Bijzondere' Scholen, maar ook,hebben nog tal van Gemeentebe sturen zich verlaagd zelf den Schoolstrijd to voeren en getracht het Bijzoender Onderwijs op allerlei wijze tegen te gaan of te bemoei lijken. Personalia. Uit de kringen van Schooltoezicht memo- reeren we het zilveren ambtsjubileum van den heer P. Wielenga, hoofdinspecteur L. O. in de 2de inspectie; het eervol ontslag van Dr. K. E. W. Strootman als inspecteur L. O. in de inspectie Apeldoorn; het overlijden van den heer J. H. Blum, oud-districtsschoolop ziener in Zeeland en oud-inspecteur van Chr. Volksonderwijs; de benoeming tot in specteur L. O. in de inspectie Zutphen van den heer W. F. C. van den Broek, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Zwolle, en tot schoolopziener in Rotterdam van. den heer J. B. Visser, hoofd der Eloutschool, aldaar. De heeren J. G. Nijk, oud-directeur der Rijkskweekschool te Haarlem, die mede als schrijver en examinator naam had, en J. Schaap Hzn., oud-directeur der Chr. Kweek school té Leiden, werden door "den dood weg genomen. Van „de oude garde" mochten de volgende rustend Chr. Schoolhoofden hun SOsten ver jaardag vieren: N. J. Bastmeijer, G. A. van den Berg, N. Heukels, A. Homan, D. Mulder cn W. J. Vallentgoed. Allen zijn in onze Chr. Schoolwereld geliefde figuren. De volgende oud-hoofden van Chr. Scho len zijn in het vorige jaar overleden: W„ G. Aldershoff, J. W. van Beem, P. Geldermans, A. Huizing, mej. W. E. Jansen, H. Kpelmans, S. K. Laansma, H. Lankamp, M. G. P. Me- dema, II. Milo, R. J. F. J. H. Nogarede, G. van den Pol, IT. II. J. van Rooijen, M. van der Sluijs cn W. Valkenburg. Voorts stierven de volgende dienstdoende hoofden,..van Chr. Scholen: R. Hajer, J. P_ IIcLily,. ^Reedijk, A. Ronncr (33 jaar), R. Rij'fcsen, E. Sanders en IT. Venhuizen. Tenslotte noemen-we nog de overleden alom bekende „klasse-onder wijzers": J. Goldschmidt, F. Hoekstra, J. C. Homoet en J. Westerhof. De nagedachtenis van wijlen den paeda- goog Jan Ligthart werd geëerd door de plaatsing van een monument (voorstellende Ot en Sien uit zijn leesboekjes) in het Zui derpark te Den Haag. Te Almelo werd tot hoofd eëner Chr. School (voor jongens en meisjes) een dame benoemd. De Vereeniging-voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies ontving voor den arbeid ten behoeve van het zwakke kind een gift van f 10.000. Buitengewoon L. O. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging van onderwijzers en artsen, werkzaam aan inrichtingen voor. onderwijs aan achterlijke en zwakzinnige kinderen, werden te Den Haag gehouden een congres en een tentoonstelling in zake de zorg voor en het onderwijs aan zwakzinnigen, waar van de Ministers van Onderwijs en Arbeid eere-presidenten cn de oud-Minister Dr. J. Tli. de Visser voorzitter was. Vanwege de Regecring-werden voorts twee gesubsidieerde cursussen geopend voor vak opleiding voor leerkrachten hij het Zwak- zinnigenonderwijs: één voor Roomsch-Kath. en één voor neutrale cn Prot.-Chr. onder wijzers. FEUILLETON BONNA WIEGERS-GROENEVELT. (27 Zij zou al dien tijdoch 't moeite niet waard ook om nijdig te wor den 't kwam immers uit den mond van Trui „Je vergist je toch wel," zei ze alleen wat tiii de hoogte en 'k wou wel es weten wie meer bij Verhaar kwam, jij of ik." Toen keken de donkere oogen vol lach naar haar op. „Ik hoef ze anders niet na te loopen hoor" „Wanneer gaan jullie trouwen?" infor meerde Trui. „Weten we nog niet. Bart moet im mers z'n laatste examen nog doen," maakte Mies zich er af. „En als hij 'n beroep heeft, direct de pas- torio in?" 't Verveelde haar. Ze kon nu wel zeggen, dat ze dat ook niet wist, maar 't was niet zoo en om Trui uit te leggen hoe 't dan wel was, daar had ze heelemaal geen zin in. 't Gaat je niks an zou Piet wel even ontnuchteren. Ze wist wel, dat ze 't toch verliezen moest tegen Trui's brutaliteit, die ras de ixiet ontzag. „Of moet dat ook geheimzinnig gaan." ,,'k Zou niet weten, waarom," hield ze zich bedaard maar Bart wil eerst nog verder studeeren." „Ik zou anders maar niet te lang wach ten, als ik je was. Die studenten komen met zooveel meisjes in aanraking, dat je nog niet es weten konDaar heb je m'n zus veerITeeft ze me toch dat boek Maar jij bent verloofd kind cn hoe fpr handSufferd, die je bent had je H gegaan is, geeft n/iks. 'k ITad je al oorder toch wel 'n krant om kunnen vragen." villen spreken voor felicitatie, maar 'k zag „Was zelf gesaan." J'e je nu V00,Taan ook met do I Trui trok haar het hoek uit de handen, jen rolde 't op maar Mies had de gekleur- de teekening al gezien, en 't korte omschrift felicitatie, maar 'k zag voortaan ook met de bus? „Misschien ,,'t Is 'n gemak, dat die gekomen is, meid. 00]t ^eJezi oor m'n kosthuis stap ik uit. Als j er j Verschrikt keek ze naar Trui, die haar ook mee gaat, kunnen we Maandagmorgen buk ontweek, en 't zusje ging weer weg. ..Lees jij. zulke boeken?!" vroeg ze einde- k Zal es kijken, beloofde Mies. De idee. |jjk. 't neg niet kunnend begrijpen, met Trui te reizen, lokte met erg, maar de; Trui keek voor zich uit, 'n weinig ver bus was voor haar toch ook n gemak i legen, 't Speet haar, dat ze onvoorzichtig hoefde ze niet eerst te fietsen van dn halte j was geweestZelf had ze 't niet durven de kost gekomen i koopen aan de kraam, bang, om gezien te [worden daarom had ze haar zusje.maar gestuurd, die nog niks van die dingen be greep, en 't wel zou laten, er over te spre kenmaar nou had je Mies. „Klets er maar niet over," zei ze kort. „Ik had et toch nooit gedacht" ,Kan wel wezen'k Heb je'op de kweek al es gezegde dat jij ook niet zoo'n beste bent" „Maar zulke boeken lees ik niet", hield Mies zich fier, want ineens was weggevallen alle vroegere vrees voor Trui, die zóó zich ontpopte. „Dacht je soms, dat ik de eenige was, jij hebt ze zeker op de Kweek -ook nooit gezien." Uitdagend weer keken die groote fluweel- oogen haar aan. „Nooit!" „We noemden je ook al niet voor niets het heilig boontje" maar 'k wil je wel vertollen, dat 'r op de Kweek al heel wat de rondte deden." „Geloof ie me niet? Vraag es aan Mien cn Bep, die weten meer." „Van wie waren die dan?", vroeg Mies, die 't al vreemder begon te vinden. „Dat weet ik niet meer. Maar, 't is toch geen doodzonde, dat je zoo'n boek eens in kijktWil je 'n bonbon, 't zakje mag leegF.n tusschen twee haakjes, weet je, dat 't Volksconcert is vanavond." „Nee", deed Mies gereserveerd. „Moet je heengaan, 't lijkt een schitte rend program." ,,'k Blijf liever thuis." „Ik niet. Pa is veel weg en Tante zanikt... Bij ons is 't nóóit gezellig." Toen voelde Mies medelijden in zich ko men, om 't tragisd! dat in Trui's leven was, jT® Moodc g°st^rv^n toeu re het lever gaf aan 't jongste kindeen vader, die eigen genoegens kendeen een tante, die geen meisjeshart begreep „Als jij nu es trachtte, 't thuis gezellig te maken", waagde ze schuchter te helpen. Maar Trui weerde 't ongevraagd meelij met 'n hoog, kort lachje af. „Merci,, je bent maar éénmaal jong." ,,'t Is voor. je zusje toch ook niet goed", argumenteerde Mies nog, terwijl ze voor 'n winkel staan bleef. „Die heeft geen klagen, da's f ante's troe telkindMoet je hier wezen?" „Ja". „Tot Maandag dus," „Waarschijnlijk wel." ,,'n Plezierige Zondag dan." „Dank je." Mies deed haar boodschappen, en liep rechtstreeks door naar huis. 't Boek voor Moeder was ze vergeten. De mcnschen en de winkels interesseerde haar niet meer, ze dacht aan Trui, aan de meisjes uit haar kweektijd, waarvan er al vier waren ver loofd. Bep, evenals zij. met 'n theologisch student, 't Was 'n keurig meisje om te zien, 'n dametje, ook een uitstekende onderwijze- rescn had dié nu zulke boeken gelezen? En Mien ook?... En wie dan nog meer?... Als Trui 't haar had gevraagd, zou ze 't verontwaardigd van dc hand hebben gewe zen, omdat 't voor haar een verborgenis wasN'u wist zeOnwillekeurig keek ze een meisje aan, dat op de fiets voorbij ging, 'n eenvoudig kind van zoo'n achttien i jaar. Moest ze achter dat blozend rond ge- I zuchtje ook "t heimelijk verkeerde denken? iEn wat moest ze weer in een ander zoeken? iSpeel den dan alle menschen verstoppertje met elkaar?Och nee, ook niet, weerlei ze zich zelf. Je zonden, vooral je- boezem zonden, zei je immers aan God, daar had een ander niet mee te maken. Die sloot je op in 't verborgenste hoekje van je ziel. Wie wist het nu van haar, dat ze, toen juffrouw Tuinman jarig was, wegbleef om hoofdpijn, en thuis, gezond en wel had zitten lezen? Dat zei ze toch aan niemand? Aan Bart wel. Ze had zich geschaamd voor hem, maar ook voor God, omdat., terwijl ze die reden opgaf, 'n aankfcigeride stem van bin nen wou weerhouden: 't is zonde Mies, maar ze die met haar eigen rustig-jokkende woorden terug had gewezenMaar zulke boekenZe herinnerde zich, hoe ze ver langd had 'n tooneelstuk te lezen, omdat tante Mina wel es over den schouwburg praatte en ze zich nu heelemaal niet voor kon stellen, wat daar toch voorviel. Ze wist, dat ze voor de hoofdakte gelezen werden.... had enkele in Bart's hoekenkast gezien en toen was 't gebeurd met al z'n gevolgen Dwaas was ze toch, dat ze daar om liegen ging. dwaas ook, dat ze niet had begrepen, dat niemand achter haar vraag een klop pend hart vermoeden zouEén ding was toch mooi, overdacht ze Trui had zich óók een beetje geschaamd, cn waar nog schaamte was, bestond toch kans op verbe tering Thuis gekomen, vertelde ze 't Moeder. „Vindt U 't niet vreeselijk?" vroeg ze. „Ontzettend. En 't ergste is, zooiets staat niet op zich zelf, er vloeit vaak van alles uit voort." „En toch is 't ook een stakkerd, vind ik." „Aan d'eene kant wel. Maar ze heeft haar verstand is 't niet zooJe moet er maar niet meer aan denkenMaak je de tafel klaar? Dickje ia al vroeg met hoofdpijn naar huisgegaan, cn ik ben moe." Bezorgd sloeg Mies haar arm om Moeder heen. „Ga op den divan liggen. Ik zorg wel, wees maar rustig't Wordt toch niet erger, Moeke?" „Dat kan ik niet zeggen, 'k Ben zenuw achtig tegenwoordig." „Gebruikt U veel melk cn eieren?" „Ja", knikte juffrouw de Waard, terwijl ze ging liggen, daar zorgt Vader wel voor. Hij heeft m'ook Sanalogen gekocht, en maakt 't zelf voor me klaarDat moet zoo goed zijn" Ze sloot de oogen. Het zacht zorgen van Mies lei vertrouwelijke rust om haar heen, die stillend inwerkte op haar nerveus ge moed. Ze was dankbaar, dat Mies Ouddijk had gekregen. Want Piet was wég. In Ja nuari was hun zaak verplaatst naar 'n gron- tere stad en hij moest mee. Toen hij ziek was, bracht het verlichting, dat hij naar Walton gin;;, maar nu had ze hem graag gehouden. Ilij was zoo veranderd den laat ste n tijd, door Thea. Snauwen deed ie niet meer, en toon hij wist, dat ze vaak moe was, dat de dokter veel rust gebood om haar zwakke hart. had hij haar zelfs mot enkele dingen geholpen, gauw es een voetbankje bijgeschoven, als ze ging zitten, wat van d'r overgenomen, dat ze naar den keuken bren gen wou en telkens weer had hij gevraagd, h^e 't was. De kosten voor 'n dagmeisje had hij op zich genomen, en elke maand stuurde hij 't geld, meer dan er noodig was, opdat ze maar veel versterkends zon nemen O, hoe dat alles haar leven verzonnigd had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9