Kunst en Letteren. ECONOMIE N FINANCIËN ONS WINTERNUMMER Van de N.V. de Levers Zeep-Maatschappij te Vlaardingen ontvingen wij het winter nummer van het huisorgaan „Sunlight Nieuws". Het omslag een winterland schap met drie aardige haasjes is mooi en smaakvol uitgevoerd. Jeanne Kloos Rtyneke van Stuwe schreef voor dit num mer een kerstnovelle. Voorts bevat het ver schillende rubrieken voor ouderen en kin deren. Het blad is goed gedrukt en mooi geïllustreerd. JAAREINDNUMMER „TIMOTHEUS". Het weekblad „Timotheus" geeft een Jaar •ind-numraer uit. Verschillende belangrijke artikelen ko men hierin voor, waarop wij gaarne de aan dacht vestigen. Na het hoofdartikel „Do- mine Derige Nos!" komt een artikel van Dr. J. Th. de Visser: Ons korte leven. Daar na volgen: Teekenen des Tijds J. T. Plaat: Koninklijk Wintergenoegen. Met ge doofde lichten rijden door A. K. Straatsma. Plaat: Aan het eind Tom's oudejaarsavond door J. Lens. Illustratie naar een houtsne de van Jan Th. Giesen. Met Bijbel en he- melglone met ill. A. L. Muziekstuk: Het Licht der wereld. Twee Kerstboodschappen door K. ter Beeke. Plaat: naar een schil derij van Jacob van Ruysdael. Gedicht: Eeuwig morgengoud van E. Voorhoevev. Oordt. Een vraaggesprek met C. Gravin van Limburg Stirüm met portret. De Rada ren des Tijds door D. met ill. Kantteekenin- gen over het leven; Oudejaarsavond, van A. van Hoogstraten—Schoch. Berken in den winter door Prof. Dr. A. van Veldhui- ren met ill. Nieuwjaar in den ouden tijd door A. L. Illustratie. Bij het begin. Ge meenschapszingen. Gedicht. De Klok. Tref fend woord van L. Penning: „Zij spreken, nadat zij gestorven zijn". Het omslag is tweekleurig, voorst ellende: wintergezicht, naar een ontwerp van Chr. Ie Roy. Bij het nummer zijn gevoegd twee kunst bijlagen, naar teekeningen van Isings en Le Roy. KALENDERS Wij ontvingen kalenders van: Alg. Friesche Levensverz. Maatschappij, te Leeuwarden. Een zeer duidelijke week kalender met flinke ruimte voor aanteeke- ningen. De rand om elke pagina is aardig gevonden. Op de achterzijde van elke blad zijde vele gegevens batireftende verzeke ring. N.V. Drukkerij Senelelder, te Amsterdam. Een pracht-kalender, ontworpen en op steen geteekend door W. Arondeus. Elk der twaalf bladen geeft een symbolische voorstelling van de betreffende maand. Een pronkstuk aan den wand van kantoor of huiskamer. Stoomververrij „De Regenboog'". Op een fraai donker schild, bescheiden met mat verguld omlijst, geeft deze kalender van de bekende ververij en chemische wasscherij een uitstekend geslaagde reproductie van Vermeer's beroemde „Straatje". De Assurantie-maatschappij „The Ocean" brengt een kalender, waarvan de kwalitei ten practische eenvoud en duidelijkheid zijn. Op de maandbladen is veel blank ge laten om de stevige dagcijfers, zoodat deze helder uitstaan. Een uitnemende kalender in zakelijke omgeving. A. Kapsenberg Zonen, kantoorboeken- fabriek, te Rotterdam. De bekende duide lijke weekkalender, die zich reeds op vele kantoren burgerrecht heeft \erworven. Deze bekende heeft geen introductie meer noodig. C. Chevalier, boek-, steen-, staal- en off setdrukkerij, Rotterdam. Een mooi, stem mig schildje met eenvoudig, duidelijk blok. Zal met graagte aanvaard en gebruikt wor den. Groninger Brandwaarborg-Mij. Ook weel een oude kennis, in rood en zwart uitge voerd. Duidelijke cijfers; keurige ruimte voor dagelijksche memorandum. HET GOUDVRAAGSTUK In de „Neue Frcie Presse" staat een be schouwing van Mr. Vissering, president der Ned- Bank, over het goud vraagstuk. Hij neemt in deze beschouwing aan, dat het tempo der verdere economische ontwik keling in de komende jaren wel even snel zal zijn als in de periode van 1851 tot 1907. Dat behoeft echter, volgens hem, volstrekt niet te beteekenen, d^t de vraag naar goud voor muntdoeleinden in de toekomst even snel zal toenemen als in het verloop van het bovengenoemde tijdperk het geval was. De tijd van 1S51 tot 1907 is in het algemeen een tijd geweest, waarin met betrekking tot de vraag naar goud bijzondere omstandighe den hebben geheerscht; wat nader wordt toegelicht. Mr. Vissering gelooft, dat men de toene ming van de vraag naar goud voor valuta doeleinden als een ongewoon sterke ver meerdering moet beschouwen, die geen maatstaf kan vormen voor datgene, wat ons in dit opzicht in de toekomst staat te wach ten. Dit geldt te meer, daar het gebruik van zuivere verrekeningsmiddelen (giro-geld) in de laatste twintig jaren bijna overal gewel dig is toegenomen, een vermeerdering die, wanneer niet alleteekenen bedriegen, in de toekomst stellig nog verdere voortgang zal maken. Ook deze omstandigheid moet ongetwijfeld tot een minder sterke stijging der vraag naar muntgoud leiden. Mr. Vissering meent, dat 't hoewel on der zekere omstandigheden niet te vermij den en dan in den vorm van een uitslui tenden overgangsmaatregel zeer goed te rechtvaardigen, in het algemeen onjuist is, dat een circulatiebank haar deviezenvoor raad mede rekent onder de dekking voor Boelaars Lambert, makelaars in assu rantiën, Rotterdam. Een maandkalender in groot formaat. Door de forsche cijfers uit nemend geschikt voor groote kantoren. ELECTRICITEITS-KALENDER De Vereeniging van Directeuren van Elec triciteitsbedrijven in Nederland, heeft een kalender uitgegeven, welke gunstig afsteekt tusschen vele andere. Op elk maandblad is een reproductie ge hecht van een aquarel von J. II. van Mas tenbroek. Men kent de aquarels van Van Mastenbroek. Vooral het havenbedrijf heeft hem getroffen, maar toch treft men hier naast ook aan: Electriciteitsverwarming in het Tuinbouwbedrijf bij het gras drogen, bij het dorschen enz. Het is een mooie reclame. De electrici- teit maakt wel opgang zonder propa ganda, doch met zal het allicht nog iets sneller gaan. Dat voor deze propaganda niet iets ba naals is uitgezocht, maar iets fijns is ge kozen, verheugt ons. haar dagelijks opvraagbare verplichtingen. Op deze wijze steunt immers deze circula tiebank een deel van haar biljettenuitgifte per saldo op een hoeveelheid goud, die tege lijkertijd tot dekking voor de dagelijks op- eisehbare verplichtingen van de circulatie bank van een ander land dient of dienen kan, hetgeen naar mr. Vissering toegeeft, in bepaalde gevallen tot inflatie zou kunnen leiden. Na een en ander toegelicht te hebben, komt hij tot de conclusie, dat men zich niet al te zeer ongerust behoeft te maken over de waarde van het goud in de toekomst UIT DE VEREENIGDE STATEN. Het economisch instituut van de Harvard Universiteit, dat in Amerika veel vertrou wen geniet om zijn goed gefundeerde be schouwingen en mecningen, geeft in zijn jongste bulletin het volgende overzicht over den economischcn toestand. Gezien den onbevredigenden stand van zaken, de dalende winsten en de ten deele zeer vèr gaande productie beperking, schijnt de algemeenc stemming voor de eerst ko mende maanden weinig optimistisch te zijn, zoodat de hoop op een later herstel van de aandeelenkoersen wel zal moeten worden uitgesteld tot een oogenblik, waarop gunsti ger economische berichten binnenkomen. De economische gevolgen van do beurseri- sis zijn nog niet ton volle uitgewerkt. Twee a drie maanden van algemeene malaise hebben wij nog voor den boeg. Met het oog op de algemeene onzekerheid en de pogin gen van de producenten, van den groothan del en van den kleinhandel om den goede ren-voorraad zoo vgel mogelijk te beperken, zal de terug-lloudendheid van de verbrui- kern en dientengevolge de beperking van de productie nog wel aanhouden. De aan de aandeelen-markt geleden ver liezen en de achteruitgang in de bedrijvig heid zal niet nalaten een nadceligen invloed te oefenen op de koopkracht van het pu blick. Bovendien wordt de bedrijvigheid door zuivere seizoen-invloeden beperkt, want de wintermaanden zijn gewoonlijk zoowel in de nijverheid, als in den groothandel, als in het bouwbedrijf en het goederenver keer de stilste maanden van het jaar. In velerlei opzichten schijnt echter het laagste punt te zijn overwonnen, want de terugslag van de conjunctuur is reeds thans als bui tengewoon drastisch te beschouwen. De in- dustrieele productie is reeds in veel sterker mate verminderd dan in 1923, ofschoon de opwaartsche ontwikkeling nog in belangrijk korter tijd was geschied. Al die feiten wij zen er op, dat noch de optimistische be schouwing van de verschillende belangrijke kringen noch de door de beursmalaise of den toestand van de sleutclindustrie geïn spireerde alarmkreten, gerechtvaardigd zijn. Juist schijnt alleen de voorspelling, dat 'n herleving van de conjunctuur in het voor jaar en een verdere verbetering van den cconomischen toestand in de herfst te ver wachten is, zoodat het jaar 1930 als geheel beschouwd ten slotte toch wel eör» eeniger- mate voorspoedig jaar zal zijn. De gemiddelde noteering van de indus- trieëele aandeelen steeg vorige week van 135. t tot 139.4, die der Spoonvegaandcelen daalde van 135.2 tot 135.1- Deze gunstige houding ging gepaard met zeer geringe om zetten, een in deze dagen normaal ver schijnsel. De goud-uitvoer blijft voortduren. De rentenact voor daggeld liep op tot 6 als gevolg van de naderende ultimo. Dat niettegenstaande de groote uitvoer van goud de rentenact niet sterker sfjgt moet toege schreven worden aan de donr de vermin dering der opcenten belangrijke dalqing der makelaars-voorschotten, waardoor groote ter beurze gebruikte kapitalen zijn vrijge komen. Volgens opgave van de New Yorksche fe derale reservebank zijn de makelaarsvoor-, schotten in de afgeloopen week met S 58.000,000 tot 3.32S 000,000 verminderd. In de overeenkomstige week van het vorige jaar was het bedrag 5.091.000.000. Met belangstelling wordt afgewacht wel ken invloed de crisis zal hebben op de afbe talingstransacties. Tot nog toe werden dien aangaande geen ongunstige berichten ver nomen. Het Amerikaansche vakblad „Automotive Industries" deelt op grond van een enquête die het blad onder de groote afzet-financie- rings Mijen heeft gehouden mede, dat de beurscrisis tot dusver geen noemenswaar dige stagnatie in de termijnbetalingen voor .automobielen heeft tengevolge gehad. N.V. HOUTHANDEL vh. ALTIUS en Co. De beer F. J. Bernhard deelt ons medo, dat hij tot het bestuur der N.V. Houthandel v.h. Altius en Co. het verzoek richtte, op de algemeene vergadering op 9 Januari a.s. tc houden de volgende voorstellen op de agen da te plaatsen: le. Bespreking liquidatie der Naamlooze Vennootschap; 2e. Benoeming ecnor commissie, bestaan de uit drie leden, welke met het bestuur 'n voorstel tot regeling der achterstallige divi denden op de Preferente aandeelen zullen uitwerken, welk voorstel binnen 3 maanden na deze vergadering zal worden uitgebracht op welke vergadering tevens een voorste' tot liquidatie der Vennootschap zal worden gedaan. ARNHEM De gemeenteraad van Arnhem besloot B. en W. te machtigen tftn behoeve van den dienst 1930 een of meer tijdelijke geldlce- ningen aan te gaan tot een gezamenlijk be drag van ten hoogste f 6 millioen tegen een rente niet hooger dan 1 pet. boven het pro- messendisconto van de Nederlandsche Bank N.V ROTTERDAMSCHE MARGARINE INDUSTRIE. Over de te Schiedam op te richten marga- r'nefabriek, waarvan wij j.l. Zaterdag mel ding maakten, verneemt het Handelsblad nader, dat boven genoemde vennootschap voor nemens is te Schiedam binnenkort een marga- rinefabriek in bedrijf te stelien in hetzelfde gebouw waar thans de Cascïnfabriek Ceres is gevestigd. De directeur dezer onderneming, de beer J. M. Zwerver wordt tevens leider van de Margarine Industrie. Overigens zullen de twee bedreven volko men gescheiden zijn. Het is de bedoeling een modern geoutilleerde margarinefabriek op kleine schaal te exploiteeren. Het kapitaal, daarvoor noodig, ongeveer f 150.009, zal door de oprichters zelf worden bijeengebracht. Voor eventueele uitbreiding is eveneens kapi taal disponibel De onderneming heeft reeds verbindingen met afnemers én met leveranciers van grond stoffen. De productie, die aanvankelijk op kleine schaal zal beginnen, zal tot 30.000 kg. per dag kunnen worden opgevoerd. Waarschijn, lijk zal een deel der productie geëxporteerd worden. MARGARINE UNIE. De Margarine Unie heeft de vorige weel: ter griffie van de rechtbank te Antwerpgn de statuten van een te Merxem opgerichte ven nootschap op aandeelen gedeponeerd. De naam tier rieuwe maatschappij is Union Mar- garin'ère Beige. Zij is, aldus de Métropole, bedoeld om in België de belangen van de Mar garine Unie te vertegenwoordigen. Het kapitaal bedraagt frs. 5 millioen. NOORWEGEN. De Bank van Noorwegen heeft het officieel disconto verlaagd van 5% tot 5 I Vraag en Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaan van 20 ets. aan postzegels, zullen zij voor beantwoording in aanmerking komen. No. 391. G. D. te R. Tc Rotterdam bedraagt de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden f SOO on voor ongehuwden I Ü00. Als u op 1 Mei 1929 gehuwd waart, dan had men f 800 in mindering moeten brengen. Vermoedelijk geldt het hier een administra tief abuis, dat men zal herstellen, indien u hij de rijksbclastingadministratie Boompjes 49 daarvan kennis geeft. U kunt dit ook schriftelijk doen. No. 392. P. P. te R. Meubelmakers, verbon den aan het Telefoonbedrijf in den door u bedoelden zin, zijn inderdaad in Gemeente dienst. Waar uitsluitend nieuw personeel via de arbeidsbeurs wordt aangenomen, zult u zich op moeten geven bij de Arbeidsbeurs, met vermelding van het beroep waarvoor u in aanmerking wenscht te komen. Het loon be draagt f 3538, met aftrek van 5Vfc pCt. voor pensioenstorting. Of u kans hebt hangt af van de vraag naar werkkrachten. Wij kun nen dat zoo niet bcoordeelen. Mogelijk hoort u hierover iets naders bij de Arbeidsbeurs. No. 393. L. G. R. te R. U geeft geen bepaalde streek aan in Canada, maar de volgende adressen bevinden zich in verschillende boe ken, zoodat er licht één bij is waar u iets aan heeft. Ds. J. Balt, 1S6 Rothsay Avenue, Hamil ton—Ontario. Ds. T. den Boer 238 Parkstreet ChattamOntario. J. Wevcnberg, 765 Main- street Winnipeg, Manitoba. C. P. Pel, Lyn- mour, Vancouver Britsch—Columbia. Voor meerdere inlichtingen venvijzen wjj u naar het secretariaat van de Geref. Emi gratie Vereeniging, Stationsplein 9 te R'darn. No. 394 Mej. Kr. to L. Wij nemen aan dat hij bij de koopvaardij geplaatst wil worden; laat hij zich in dat geval wenden tot de Nederl. Zeevaartmaatschappij Zuid, te Rot terdam, of de Nederl. Zeevaartmaatschappij Noord te Amsterdam. Men zal u daar alle gcwenschte inlichtingen geven. No. 395. T. P. Z. te R. Uitgevers-Mij. „Dë Werker" kennen wij niet. Maar wendt u zich eens tot Bronsema's Drukkerij, te En schedé. Deze geeft ,.De Dfogist' uit, het of ficieel orgaan van den Drogistenbond. No. 396. W. P. te d. L. Wanneer u een vriendelijk verzoek richt tot de Ned. Vereen, tot verspreiding der H. Schrift, Keizers gracht 32S te Amsterdam, krijgt u vast een pracht collectie. Sir Henry bij de wintersport in St. Moritz EEN BRUG OVER BE WAAL BIJ NIJMEGEN? Een overzicht van do Waal ter plantse waar de nieuw© brug zal worden gebouwd. De minister van Waterstaat beeft toegezegd, dat do voorbereidingen zonder oenig verder uitstel voortgang zullen hebben. DE GROOTSTE ENGEL- SCItE LOCOMOTIEF. Het stalen de London en North- Eastern Railway zich in 't geheim heeft laten bonwen. De constructie «Ijkt geheel af van dlo der gebruikelijke model- SCHIEDAM WIL HAAR HOOFD NIET VERLIEZEN, vandaar dat 't w grondig gerepareerd wordt. Niet melder dan 1300 palen worden in den grond geheld, waarop een cementen muur van 2 M. dikte wordt aangebracht. De kosten bedragen 100.000. 61r Iïcnry Deterdlng, de leider van het reusachtige Koninklljke-Sliell-Concern is een groot liefhebber van £e wintersport. WIJ zien hem hier op de schaats in St. Moritz mot mej. Yonna Watson een baantje rijdend op de Ijsbaan v an SuvrctU Ha us, EEN PRACTISCHE KOLENWAGEN. Nadat de bak door een eenvoudlgen handgreep ln schuinen stand is gebracht, kannen de kolen door het openen van een schuil worden „afgetapt," - WÉÉR WATER. „Biet hand en tand" blijft de Schlpdamsche Singel te Rotterdam, tot wier demping ten behoeve van het nlenwe Bijenkorf-gebouw werd overgegaan, zich tegen drooglegging verzetten. Al leek het of hij den 6trijd om het bestaan had opge geven, met den -egen als bondf, noot heeft hij weer aardig wat terrein EEN GEVEI/IÖERIST. Jack Farnsworth uit Derbyshire (Engeland) heeft zich den bijnaam, do mcnschelljke vlieg verworven. Een van zijn sterkste 6taaltjcs la hot omhoog klimmen tusschen de moren van een smal straatje,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8