Propaganda October 1929-15 Januari 1930 Het blad van de lezers voor de lezers VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 Wetenschap. Dr. S. J. WELLENSLEK Eind Januari zal dr. S. J. Wellensiek naar feuitenzorg vertrekken al3 plantkundige, om voorloopig verbonden te worden aan het in stituut voor plantenziekten. ZONNEVLEKKEN. Er zijn den laatsten tijd vervaarlijk groote fonnevlekken op de zon verschenen, zóó groot zelfs, dat er een met het bloote oog (beschermd door een beroet glaasje) zelfs te zien is. Maandagmiddag zyn deze, beter te noemen zonnevlekken-complexen, dank zij eenige uren opheldering, in den kijker goed waarneembaar geweest, meldt de „N. R. Ct.". De met het bloote oog zichtbare vlek ligt links, op pl.m. 1/6 diara. Z. van den rand af; een enorm complex is daaronder gelegen; dit bestaat uit een verzameling van 4 groepen, met 19 20 kernen; dit complex beslaat ongeveer 1/10 der gonsoppeivlakte. Rechts bi vinden zich nog 3 vlekken met zeer donkere kernen; verder nog een groep met lichtere kernen, bijna op het midden der schijf; «lies is gelegen in de normale equatoriale zóne. Ook vertoonden zich aan den zonsrand, in de omgeving der vlekken, buitengewoon hel dere z'.jju fakkels. Het zal zeer zeker inte ressant zijn, de verplaatsing en ook de veran deringen in deze verschijnselen te volgen. Kunst en Letteren. HEINRICH VON KLEIST. Een werk: „Aus dem Leben Heinrich von fcleists" deed Karl Fedcrn verschijnen. VONDELUITGAVE. Hei derde deel der nieuwe Vondeluitgave hee/t de persen der Wereldbibliotheek ver laten. NIEUWE UITGAVEN. De W. B. zal in 1930 o. a. brengen: pa en de Strijd der nationaliteiten deel III". L. Simons: „Ontwikkelingsgeschiedenis van het Tooneel en Drama (18051925) deel III". Prof. Dr. P. Geyl „De Geschiedenis van den Nederlandschen Stam deel I". Walter Scott: „Rooie Rob". Vertaling van Dr. E. B. Koster. H. G. Wells: „Een Koning, die waarlijk Koning was". Vertaling van J. Kuylman. Homerus' „Odysseus' D o o 1". Vertaald on ingeleid door Dr. Nico van Suchtelen. Augustinus' Belijdenissen. Vertaald door J. A. van Lieshout. P. O. A. Iff ARIA-EXEMPELEN. „De literaire Gids" schrijvende over de Middeleeuwsche Maria-vorhalen, meent dat het beter is niet te spreken van Maria- legenden, maar van Maria-exerape- 1 en, omdat er in de verschillende verzame lingen de meeste een duidelijk didactisch „exempel"-karakter vertoonen, daarbij de suggestieve invloed stellig en de historische waarheid waarschijnlijk meer gediend zijn met aan te nemen dat bedoelde korte ver halen alle zijn geloofd geworden, en de be trokkenen het woord „legende" niet ken den Gemengd Nieuws. DE QNTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. Onder geringe belangstelling zijn te Gro ningen ter aarde besteld de stoffelijke omhul sels van kapitein Jaspers en mej. Koers, twee der slachtoffers van de ontploffingramp. Aan de groeve van Jaspers werd het woord gevoerd door Ds. Louw, predikant der Bap tisten Gemeente. Hier waren de wethouder Rugge en de gemeente-secretaris aanwezig. Aan het graf van mej. Koers sprak Ds, v. d. Wall, predikant der Ned. Herv. Gem., en de voorzitter van de Nationale Schippersver- eerjging, van welke vereeniging een 100-tal personen aanwezig was. Van het gemeentebestuur waren de wethou ders de Jong en Reinink aanwezig. Van de schepen hing de vlag halfstok. Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: (Namen en adressen volledig Invullen). IOnderteekenlng van aanbrenger: Datum Betaalt per- Op te zenden aan het bureau van ons blad. DE LAGE WATERSTAND Men meldt ons: De postboot „Waddenzee" die Maandagmid dag van Ameland vertrokken is, heeft wegens den lagen waterstand op de Wadden Holwerd niet kunnen bere ken en zit met post en .pas sagiers op een zandplaat. De postboot is Tweeden Kerstdag weer vlot gekomen en teruggekeerd, terwijl een andere boot, welke hulp zou verleenen, ook bleef vastzitten. Deze boot is nu ook vlot gekomen. Tengevolge van dien lagen waterstand is de dienst van Texel op Den Helder zeer onregel matig. Dinsdagmorgen kon de boot door het lage water in de haven van Oude Schild niet dan met 2 uur vertraging vertrékken. Men meldt ons uit Lemmer: Tengevolge van de krachtige Oostelijke wind is de stand van het zeewater hier buiten gewoon laag, en bedraagt 5 d.M. beneden A.P. Twee motorschepen en de salonboot Hol land, van de Holland-Frieslandlijn, die gister avond van Amsterdam waren vertrokken, zaten hedenmorgen te 11 uur nog op 400 M afstand van de haven aan den grond. De pas sagiers zijn door een binnen stoomboot van boord gehaald en naar de vaste wal gebracht KINDERVERLAMMING Bij een familie in de J. P. Coenstraat te IJmuiden heeft zich een geval van knderver lamming voorgedaan. Te Eelde (Gr.) Is wederom een geval van kinderverlamming geconstateerd by een driejarig kind. UIT LOGEEREN Té Purmerend is des nachts uit de woning van Pilkes, molenaar van de coöp. grannma- lery „Ons Voordeel" een bedrag van f4200 ontvreemd. De dader heeft zich door veifore- k'ng van een ruit toegang tot de woning ver- schaft. Het geld behoorde toe aan een familie lid, die daar logeerde en die het geld, dat hij gebruiken moest, in een jas op zijn slaapka mer had geborgen. Van den dader geen spoor Rechtzaken. De Rechtbank te Middelburg veroordeelde F. L., 19 jaar, landbouwer te Wolphaarts- dijk, thans in voorarrest, wegens doodslag op zijn broer, gepleegd op 5 Juli 1929 in Wolphaartsdijk, tot een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek van het voorarrest De eisch luidde destijds 10 jaar gevangenisstraf HET AANGESPOELDE KINDERLIJKJE. Voor de Amsterdamsche rechtbank stonden terecht de moeder van het knaapje, wiens lijk eenige dagen geleden aan den Zuiderzeedijk onder Durgerdam is gevonden. Tegen verdachte, vrouw Matthias, eisehte de ambtenaar van het O. M. wegens het ver bergen van een lyk, 6" dagen gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. OPLICHTING De rechtbank te M ddelburg wees vonnis in de zaak tegen het 48-jarig gemeenteraads lid te Oost- en West-Souburg, thans gedeti neerd, tegen wien anderhalf jaar gevangenis straf was geëischt wegens oplichting van een bejaard echtpaar te Aagtekerke voor een be langrijk bedrag. Het vonnis lmddé een jaar gevangenisstraf ECONOMIE EN FINANCIËN LEENING NOORD-HOLLAND. De inschrijving op f 10.025.000 4% obli- gatien ten laste van de provincie Noord-Hol land, tot den koers van 98% is opengesteld op 3 Jan.. De betaling moet plaats vinden op 9 Jan. De leening es uiterlijk aflosbaar in 1979. De provincie behoudt zich het recht voor alle of een deel der niet uitgelote obligatiën te allen tijde a pari af te lossen. Blijkens de door de Kroon goedgekeurde provinciale begrooting voor 1930 blijft zuiver ten laste van de provincie een bedrag van f597.431. Naar raming zullen de heffingen van op centen op de belasting netto ten bate der provinciale kas f3.339.285 opbrengen, zoodat per hoofd der provinciale bevolking f2.28 moet worden opgebracht. De netto-baten en -lasten van den gewonen dienst van de provincie voor 1930 zijn ge raamd op een totaal bedrag van f 4.887.321. SCHATKISTPROMESSEN EN -BILJETTEN. Bij de gehouden inschrijving op f 25 millioen schatkistpromessen en -biljetten werd inge schreven aan 3 maandspromessen f 13.800.000 aan 6 maandspromessen f 5.290.000 en aan biljetten f 18.600.000. Totaal f37.690.000 tot prijzen van resp. f 995 tot f 989, f 988 tot f 977.50 en f 1020 tot f 1000. Toegewezen werd aan 3 maandspromessen f8.280.000 voor f991.33, aan 6 maandspromes sen f5.250.000 voor f9S0.39 en aan bljetten f 10.744.000 voor f 1003.15. Totaal f 24.274.000 In Amsterdam werd ingeschreven aan 3 maandspromessen f 13.060.000, aan 6 maands promessen f 5.250.000, en aan biljetten f 18.193.000. Totaal f 36.503.000. LEENING GEMEENTE UTRECHT. Naar wij \ernemen is bij de inschrijving op f 2.864.000 4% obligatiën der Gemeente Utrecht tegen den koers van 99% nagenoeg het geheele bedrag genomen. Het kleine res tant is verder uit de hand geplaatst. BEURSVACANTIE. Het bestuur van de Ver. v. d. Effecten handel bericht, dat de Minister van Financiën heeft bepaald dat de beurs op Dinsdag 31 Dee gesloten zal zijn, doch dat de m'nster zich niet heeft kunnen vereenigen met het besluit der algemeene vergadering der leden van 20 Dee 1929 en dat de beurs derhalve op 30 Dec ge opend zal blijven. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. Ter wederlegging van geloopen hebbende geruchten, vernemen wij van betrouwbare zijde, dat de a.s. couponbetaling en uitloting der 6 obligaties op de gewone wijze zul len plaats vinden. DONAU HYPOTHEEKBANK. Wij vernemen dat het hot van appèl te Novisad den 18den dezer een goudvordering der Donau-Hypotheekhank, in tegenstelling met alle vroegere beslissingen van haarzelf en van den Hoogen Raad, aldaar, thans vol ledig heeft erkend en den betrokken debi teur heeft veroordeeld tot betaling in goud. De directie der Donau-Hypotheekbank, of schoon reeds dankbaar voor dezö gunstig* wending, zegt, toch met spanning het desbe treffende vonnis van den Hoogen Raad te moeten afwachten. MAEKUBEE. I-Iet bestuur deelt mede: Een nadere vergadering van aandeelhou ders ter behandeling van het voorstel van houders van winstbewijzen om deze in aan deden om te wisselen zal in overeenstem ming met den wensch der houders van winstbewijzen, die het voorstel indienden, voorloopig niet worden gehouden. FIRMA DE WED. TJEENK CO. Naar wij vernemen zullen de zaken tot dusverre gedreven onder de firma de Wed. Tjeenk Co. worden voortgezet door een nieuw op te richten N.V. „De Wed. Tjeenk Co., N.V.", waarvan als directeuren zullen optreden de heeren jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule en W. F. Sillem, en als commissarissen de heeren C. J. ba ron Collet d'Escury, mr. A. Q. Mees, J. Bois- sevain en jhr. J. Sis van Hillegom. De directie heeft besloten een interim divi dend uit te keeren van 10 pCt. op rekening van het te verwachten dividend over het boekjaar 1929, betaalbaar 8 Januari 1930 (onv.). AMERICAN TELEGRAPH AND CABLE CY. Aan houders van certificaten voor aandeelen der American Telegraph and Cable Company is een circulaire gericht, waaraan het volgende is ontleend. Zooals bekend werden in 1882 de beide ka bels der American Telegraph and Cable Company voor 50 jaar verpacht aan de Wes tern Union Telegraph Company tegen een gegarandeerde dividend-betaling van 5 per jaar op de aandeelen. Deze verpachting eindigt op 12 Mei 1932. De Western Union Telegraph Company heeft zich bereid verklaard de aandeelen over te nemen voor S 27 per aandeel, welk bod geldig is tot 1 Febr. 1930. Houders van certificaten die bovengenoemd bod van 8 27 per aandeel wenschen te accep teeren, worden uitgenoodigd daarvan vóór of op 15 Jan. aan het betrokken Administratie kantoor schriftelijk kennis te geven. DUITSCHLAND. Tusschen het Rijksministerie van Financiën •n een internationaal bank-eonsortium, ouder leiding van de Rijksbank is een overeenkomst tot stand gekomen volgens welke het consor tium nominaal 350,000,000 mark schatkistbil jetten overneemt. De aflossing vangt aan op 15 April 1930 met 50,000,000 mark en zal in het midden van elke volgende maand een gelijk bedrag groot zijn, zoodat het geheele crediet op 15 October 1930 zal zijn afgelost. De aflossing geschiedt uit een fonds, v/aar omtrent een wetsvoorstel bij den Rijksdag is ingediend. De aanneming van dit wetsvoorstel (het welk intusschen reeds geschied is) is een voorwaarde tot het verstrekken van het cre diet. De rentevoet is op een half procent hoo- ger vastgesteld dan het officieele disconto. Een provisie van is aan het consor tium toegezegd. De verkoop der stukken wordt tot het binnenland beperkt tegen den rentevoet van 7% per jaar. UIT DE YEREENIGDE STATEN. De gemiddelde noteering ter New-Yorksch« beurze van twintig van de voornaamste spoorwegshares was op het einde van de afgeloopen week 145.42 en van dertig indus trials, tegen resp. 151.68 en 253.02 op het einde van de voorafgegane week. Ondanks de Octobercrisis in Amerika zijn in deze maand 1.053,360.000 nieuwe levens verzekeringen gesloten door 44 bij de Asso ciation of Life Insurance Presidents aange sloten maatschappijen of 88S.000.000 meer dan in October 1928. De koersval in Wallstreet heeft de levensverzekeringmaatschappijen nieè aangetast. Do activa der Amerikaansche levensverzekeringmaatschappijen worden ge schat op een waarde van 17 milliard, dia belegd zyn in Staatsfondsen, waarden van spoorwegen, public Utility ondernemingen enz., bijna alleen in obligaties en preferent* aandeelen, hypotheken, enz. Wij wezen er reeds meer op, dat de alge meene voorspoed, waarvan tot voor kort sprake was in Amerika, hoofdzakelijk betrek king had op de industrie. Met den landbouw is het bepaald slecht gesteld. Da graanuitvoer is de laatste jaren dan ook voortdurend achteruitgegaan. Hij vertegenwoordigt in de eerste tien maanden van het loopende jaar een waarde van $218.9 mill., in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar 235.7 milL en 347.6 milL in hetzelfde tijdsverloop van 1927. Vooral de tarwe en de rogge-uitvoer is sterk verminderd. De tarwe-uitvoer is in den loop van de laatste drie jaar van 41 mill, op 7.3 mill, bushels, de rogge-uitvoer van 32 op slechts 3 milL bushels gedaald. De New-Yorksche beurs was in de afgeloo pen week flauw gestemd voor verdere berich ten van verminderde productie. Ook de voort durende goudverschepingen werken veront rustend. Zij hadden reeds eenig aantrekking van de geldmarkt teD gevolge. De rente voor daggeld, die den laatsten tijd 4% bedroeg, is de laatste dagen tot 5 gestegen. De vorige week bedroeg de gouduitvoer 33 millioen, waardoor do totaal export gedurende de laatste 2 maanden ongeveer 8S rnlllioen bedraagt. Elyk^ns de statistiek van de Federale Re serve Bank te New-York bedroegen de makelaarsvoorschotten op 18 Dec. 3.38$ millioen tegen 3.425 mill, op 11 Dec. JJ. ARGENTINIË. De Argentynsche Nationale Bank besloot het Gold Conversion Office voorloopig te sluiten, zoodat geen bankpapier meer in goud verwis seld kan worden. De president der bank verklaarde, dat het sluiten der Caja de Conversion niet noodzake lijk inhoudt een verbod van goud-uitvoer, zoo deze vereischt wordt voor de bescherming vaa don wisselkoers. Het doel is uitsluitend over- matigen gouduitvoer te verhinderen. De Regeering gaf de volgende verklaring! Voor iedoren utgevoerden goud-peso moeten papier-pesos 2.27 gedeponeerd worden in de Caja de Conversion. In den laatsten tijd zyn circa 2,000,000 goud-pesos uitgevoerd, waar door derhalve 4,540,000 papier-pesos aan de circulatie werd onttrokken. De binnenlandsche geldmarkt is dientengevolge zoo sterk inge krompen, dat het crediet-wezen er zwaar onder lydt. In dezen toestand meent de Regeering hulp te moeten bieden door, zooveel mogelyk, goud-uitvoer te verbieden. De koers der peso is door den maatregel sterk gedaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 4