J^feutoe Hetböcïje Courant KALKTOESTAND en BODEMOPBRENGSTEN •4 ALLERBESTE Niet Adverteeren LAND- EN TUINBOUW, Bijblad No. 15 BROÊERAAMLUSTE^ m GOED en GOEDKOOP [g g= Vraagt prijs bij m H. ÜE JONG m jÜ H.-I.-AMBACHT, Oostcndam 52 jgg m L. DE JONG g M RIDDERKERK, La^ondijk 43. m VRIJDAG 27 DECEMBER 1929 Geuzenstraai, Telefoon 31418 ROTTERDAM Handel in FOURAGE en RUIGE PAARDENMEST m Het kalkgehalte van den bodem beheerscht ontegenzeggelijk de grootte van den oogst. Alleen zéér fijne kalk, innig door den grond vermengd, geeft resultaat. Iedere boer en tuinder moet zijn grond laten onderzoeken. Wanneer wij in dit artikel over kalk zul len spreken ligt het niet in onze bedoeling de kalk voornamelijk te beschouwen als plantenvoedend bestanddeel, doch meer op de bodemverbeterende, de groei voorwaarden beheerschende functie van deze stof te letten. Een langen tijd heeft het geduurd daarover voldoende licht verspreid werd. Of, liever gezegd, men wees wel in de ver schillende boeken en kranten-artikels op deze beteekenis van de kalk, doch dit ge schiedde meer in het voorbijgaan, zoo ter loops. Gevolg hiervan was, dat het niet krachtij genoeg tot den practischen land- of tuin bouwer doordrong. En al werd dan wel kalk gegeven door Sommigen, door velen zelfs, men lette niet zoo bijzonder op het hoe, het hoeveel en den aard van de kalk als wel noodig i3, zooals latere onderzoekingen en ervaringen ons hebben geleerd. Nu echter door enkelen op krachtige, of om met den heer Maschaupt te spreken, „op suggestieve wijze het vraagstuk van den kalktoestand" onder de aandacht van de land- en tuinbouwers gebracht wordt, komt daarin verandéring. Een zóó krachtige verandering, dat voor overdrijving in deze richting wel gewaar schuwd mag worden. Men loopt thans gevaar, dat de practici alle gebreken van den grond aan den „kalk toestand" wijten, zoodat een dieper op an dere mogelijke oorzaken ingaan achterwege blijft. Ja zelfs heeft de ervaring ons doen zien, dat klakkeloos weg een zware kalkgift zou worden gegeven, „omdat buurman zijn grond had laten onderzoeken en deze zóó kalkbe- boevend bleek te zijn." s we ons het goed herinneren was dit op de kleigronden in de Betuwe. Wij heb ben den landbouwer aangeraden zijn eigen grond eerst te laten onderzoeken, om dat het lang niet zeker was dat er kalkgebrek heerschte, al was buurmans land ook nog zoo kalkarm. Rivierklei bevat soms een goed kalkge- ialte. Hoewel dus gewaarschuwd moet worden tegen overdrijving, waarvoor naar wij mee- nen dat gevaar bestaat, toch neemt dit niet weg,dat wij zeer krachtig aanraden aan iedere land- en tuinbouwer zijn grond „op kalktoestand" te laten onderzoeken. Juist omdat in de laatste jaren steeds ge streefd is naar hoogere opbrengsten en deze ook bereikt zijn, zonder dat voldoende gelet is op het wegvoeren van kalk uit den bodem (aan kali-phosphorzuur- en stikstof bemesting wordt over 't algemeen meer aandacht besteed) hebben wij een verar ming van kalk in den bouwvoor gekregen. In heel veel gevallen althans. Een goede oogst haalt heel wat kalk uit Tarwe en Rogge Haver en Gerst Aardappelen Uien Erwten Stamboonen Koolzaad Wortels Bloemkool Gras Klaver Suikerbieten 70 d 24 K.G. 30 K.G. 50 K.G. 60 K.G. 26 K.G. L 80 K.G. 130 K.G. 225 K.G. 60 K.G. 150 K.G. K.G. Bloembollen, vele vaste planten, rozen vragen jaarlijks beduidende hoeveelheden kalk, terwijl op kalkrijkon bodem naar even redigheid soms meer kalk opgenomen wordt, dan op grond met minder kalkgehalte. Men begrijpt, dat wanneer deze kalkont- wi'kkeling jaren aaneen doorgaat zonder een goede doelmatige kalkbemesting de grond hoe langer, hoe meer uitgeput raakt. Dat is funest voor den grooei der ge wassen. Want met deze kalkverarming, die nog vergroot wordt, doordat bij de werking van de andere meststoffen de kalle ook nog ver bruikt wordt, gaat gepaard een verslechte ring van den bodem, een ernstigè beperking der groeivoorwaarden. De kalk heeft velerlei functies. In den bodem komen door ontleding hu- muszuren vrij, evenals koolzuur, terwijl ook zwavelzuur ontstaat. Deze moeten, voor zoover ze niet dienen om ontledend te wer-1 ken, gebonden worden, waarvoor kalk dient. Worden deze overtollige zuren niet gebon den, dan werken zij schadelijk op de wor tels der cultuurplanten en belemmeren dus de opbrengst. Dit is ook het geval wanneer te weinig kalk in den bodem oorzaak is, dat de phosphorzuur die wij met onze be werking geven zich bindt aan ijzer en alu minium waaruit ze veel moeilijker door de plantenwortels opgenomen kan worden dan, wanneer ze aan lcalk gebonden is. Schade lijke ijzer- en zwavelverbindingen worden 'loor kalk onschadelijk gemaakt en de bac- tork-vverking in vele gevallen door een vol doende kalk voorraad in den bodem krachtig onndrs-cund. Hoe.wtl het waar is dat een overmaat van kalk soms ziekten bevorderen kan, zooals de schurft bij aardappels, staat daar tegen over, dat in veel meer gevallen de kalk ziekten tegengaat of belemmert in hun werking zooals de kringerigheid der aard appelen, ae knel voet der kool, het ,snot" i.ïj bloembollen. Nu we toch bloembollen noemen, wijzen we er even op, dat het hier juist van zoo groote beteekenis is, dat de humuszuren door kalk gebonden worden, daar deze an ders de wortels, zooals we boven zagen, kun nen vernielen, wat we bij tulpen en hyacin- VOOR VESTIGING IN CANADA verkrijgt men alle inlichtingen van de CANADIAN PACIFIC Coobingel 91 Rotterdam TURKENBURGS ZAADHANDEL BODEGRAVEN HOFLFVERANCIER VAN H. M. DE KONINGIN Groentezaden Bloemzaden Landbouwzaden Vraagt onze Geïllustreerde Prijscourant van Zaden Spuitseizoen is aangevangen! Koopt de dat is NriftelIJk gegor. analysecIJJor G0EDK00PER dan andere goede merken. Zendt Uw order of aanvraag aan de Fabriek van ChcmSsc^e Ppccfucten Firma GEB^s. MAiSGER DELFT TELEF. 532 (2 lijnen). ZAAD on, prima a.ort AMSrERDAMSCKE DAK-WÜRTELtH geeft de besta rosultaton. Het adres voor Kweekers: T. v. d. BEUKEL ZAADHAHDEL MONSTER. Tel. 22 BLOEMENVEILINGEN. 2. AALSMEER (Centrale) Snij bloemen: dagel. 10 u. Donderdag en Zaterdag 8.30 u. 3. AMERSFOORT. Bloemen, fruit, groenten: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag 8 uur. 4. BEVERWIJK. Bloemen: Maandag. Woensdag en Vrijdag 3.30 u.; Potplan ten Woensdag 2.30 u. 6. BOSKOOP. Bloemenveiling: men: Maandag en Woens dag 9 u. RIJNSBLiRG. Bloemen: dagel. 8.30 U. ROTTERDAM (Persoons- then wel eens kunnen opmerken, daar we ze dan als leege zakjes onder aan den bol zien hangen. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat een kalkbemesting op bollengrond meestal een hoogere opbrengst geeft. En bovendien is de kalk een machtige fac tor voor de structuurverbetering van den grond. Zoowel voor zandgrond als voor klei. Bij de eerste heeft ze het vermogen de losse korrels zand lot kruimels te binden, waar door het dichtslempen wordt tegengegaan en de juiste verhouding van lucht en water, in den bouwgrond wordt bevorderd. Doch ook op kleigrond heeft kalk voor de structuur van den bouwgrond een groote beteekenis. Hier werkt de kalk juist anders' dan bij zandgrond. Hier maakt zij de grond juist losser, doorlatender. Klei die voldoen de kalk bevat is niet taai en kleverig en zal na zware regenbuien niet spekkig zijn, niet zóó dichtslaan, dat het water er op blijft staan .terwijl dan ook na droogte geen harde korsten ontstaan. Ieder die dit weet, weet ook dat er nog heel veel kleigronden een kalkgebrek ver- toonen. Bij een goed kalkgehalte zakt het regen water spoedig weg. Vooral op zeeklei heeft men meer dan op rivierklei last van het uitspoelen van kalk, waardoor de structuur totaal bedor ven wordt. De humus en de kleideeltjes gaan dan door het verdwijnen der kalk in zeer fijne deeltjes over, die door het zakken de water naar beneden spoelen, daar de grondporiën verstoppen en soms het aan zien geven aan de stijve, ondoorlatende kwiklagen. Dat dit op rivierklei minder sterk of in 't geheel niet het geval is mag nog geen re den zijn, dat een kalkgift niet gegeven be hoeft te worden. Integendeel. Daar is juist de kalk vaak zóó vast gebonden, dat ze niet of slechts heel langzaam uitspoelt. Maar deze vastgebondenheid maakt ze ook minder goed opneembaar voor de planten, zoodat ook daar een kalkbemesting meermalen zeer goede resultaten geeft. (Wordt volgende week vervolgd.) MARKTBERICHTEN —32.50; Prir zond 11 pCt aai ik, bü gehalti :achtige stof ge stoffen f 22—23.50 Vlêescbbeenderi 40 eiwit eiwit Zuid-Amerlkaansche Diei ■an 62 65 eiwit- en 8 11? i f1922; Zuld-Amerikaansch ;oorten zonder reuk, bü gehalte vai ninimum 60 eiwit en 8 A 12 vetachtig stoffen f 18.50—19.50, Blank Zuld-Amerikaanscl el, bü gehalte van minimuii 8 A 10 vetachtige stoffei mm b;_ f 17.50—19.50. Zuid-Ameri- kaansch Levermeel, gehalte 70 eiwit en 15 k 10% vetachtige stoffen f 1S-20. Engelsch Vleeach beendermeel, bü gehalte van 50 55% eiwit- en vetachtige soorten f 14.50—15.50, Engelsch Vleeschbeen derm eel, bi) gehalte van 55 k 65% eiwit- en vetachtige stoffen f 15—16.50, Noorsch Vischmeel, garantie van 70% eiwit-, S A 11% vetachtige stoffen en maximum 1 k 3% zout f 19.50—22, Pilchard Meel, op afl. volgens Ame rikaansch analyse 62 k 65% wit, 5 9. 8% vet achtige stoffen en 1_ k _3% echter zonde 65 3 zout f. 19—21; Noorsch Wltvischmeel, b(j gehalte van pl.m. 65 eiwit-, maximum 4 vet achtige stoffen en maximum 3 zout f. 22 22.50. Engelsch Wltvischmeel, bü gehalte van 65 eiwit-, maximum 5 vetachtige stof fen en max. 3 zout f. 21.50—22.50Cana- deesch Wltvischmeel, b\1 gehalte van 65 75 eiwit-, maximum 4 vetachtige stoffen maximum 3 zout f. 22—23.50. Witvisehmeel gefabriceerd van Schol, Schelvtsch. en Kabel jauw. gehalte 60 6. 70 eiwit. 6 A 8 vetachtige stoffen en 1 A 3 zout f. 22—23 alles per 100 IC.G. Bovenstaande prüzen verstaan zich naar ver houding van Juist gehalte, fabrikaat en hoe veelheid. DE PELSKONIJNEN Uit ons land worden jaarlijks 300.000 kg. konijnenvellen uitgevoerd, hoofdzakelijk naar België en Duitschland. SLAPPE BLOEMEN Wat moeten wij doen als de bloemen gaan hangen? __..i 16). Dinsc dag 10.30 uur. i Vrij- j0. ROTTERDAM (Coöp. Tuln- Maandag 2.30 Daar er, naar we weten, ook veel par ticulieren zijn, die ons bijblad „Land- en Tuinbouw" inzien cn hieronder ook dames behooren, meenden we goed te doen onder staand artikel uit de Bloemisterij over te nemen. Het bevat, voqral voor onze dames- bloemenliefhébsters,. nuttige wenken. Verschillende middelen worden hiertegen aan „de hand gedaan. Het is vanzelfspre kend niet geheel gelijk, welke bloemen een behandeling moeten ondergaan om weer „op te halen". Daar zijn bijv. de rozen, die vooral als zij wat achterlijk gesneden zijn, neiging vertoonen de knoppen te laten han gen. Deze kunnen, om ze weer geheel frisch te krijgen, bijeengenomen worden, ge heel onder water gedompeld en vervolgens in papier ingerold. Dan nemen we een schaar, steken de bos rozen met de stelen in 't water en, knippen er vervolgens een stukje af. Deze behandeling, het knippen dus, moet onder de oppervlakte van 't wa ter plaats vinden. Zet men daarna de bos rozen tot aan don hals toe in 't water, tien tegen één, of één uur na de behande ling zijn de rozen zoo frisch als weleer. Mfeïi behandele de slappe rozenknoppen niet te ruw, daar zij vochtig zeer spoedig beschadigen. Verder willen we ook de Chrysanten, die slap geworden zijn, eens behandelen. Wat kan een grootbloemige Chrysant er zielig uitzien, als de sapstroom een dag of lan ger niet heeft gefunctioneerd. Ze houden zich onder deze omstandigheid nog vrij lang goecl, zoolang zij verpakt blijven. Zoo veel te eerder zijn zijn geheel verslapt, als zij in de vazen geplaatst worden en dus aan alle kanten aan de inwerking van de lucht zijn blootgesteld. Is eenmaal een groot exemplaar geheel slap geworden, dan is het zeker niet gemakkelijk er weer een mooie bloem van te maken. Toch kunnen zij 't ver halen! Ook hier is het geheim: Onder de oppervlakte van 't water den steel met een stukje inkorten. Liefst breken we 't er af, dan is 't uiteinde van den steel meer poreus en vindt het vocht beter den weg naar boven. Wij bevochtigen bo vendien het blad der Chrysanten, liefst zoo. dat we evenals bii de rozen, ook de Chry santen tot den hals even onderdompelen. Zorgt echter vooral de bloemer droog te houden. Deze zullen anders tot rot over gaan. Als wij dit op bovenomschreven wijze verricht hebben, dan plaatsen we de bloe men diep op water. Zelden behandelden we bloemen op deze wijze, die niet binnen 't uur geheel frisch zijn geworden. Op deze wijze worden zij als 't ware rit den doode herroepen. Met seringen gaat het gemakkelijker. Zoo slap kunnen seringen niet zijn, of bij 't onder water knippen van dan steel zijn ze in 'n ommezien opgehaald. Wij namen er eens een proef mede en behandelden aldus seringen, die zeven dagen verpakt waren. Het resultaat was, dat in één uur tijds de seringen stonden te geuren, als kwamen zij zóó van l. plant. Met bloeiende Convallaria's dient de be handeling weer anders te zijn. Ook deze kunnen leelijk slap zijn, en 't :s niet zoo eenvoudig, om ze weer frisch te krijgen. Een bloeiend Lelietje is gewoonlijk een plantje, daar ze als regel met vortel ver werkt worden. Zij worden in een broeierige dus warme en vochtige atmosfeer in bloei getrokken. Zoowel bodem als de lucht in deze kassen heeft een hooge temperatuur. Zoodra nu de bloeiende Lelietjes aan koude worden blootgesteld, reageeren zij hierop door te verslappen. Vooral zieti we "dit bij Leliétjes, die niet of onvoldo ui de afgehard zijn., Zijn zij eenmaal verslapt, dan kun nen zij het best behandeld worden, door ze weer in de kassfeer terug te brengen. Zij moeten dan bij vochtige lucht een flink verwarmde temperatuur hebben. De bosjes dienen in zijdepapier gewikkeld, waardoor de bloemstengels opwaarts gehouden wor den. We noemden eenige soorten met name; vrijwel alle soorten kunnen op overeen komstige wijze weer worden frisch gemaakt in 't geval dat ze verslapt zijn. Natuurlijk zal er eenige variatie zijn in de behande ling al naar gelang der te behandelen soort. Dit moet echter aan 't oordeel van bloe mist of bloemenliefhebber worden overge laten. Een middel ter voorkoming van 't slap worden der bloemen is: laat de lucht op de plaats waar de bloemen zijn niet t,e droog zijn. Waar 't van nature wat droog is door luchtcirculatie of anderszins, daar brenge men vocht aan. In 't magazijn kan de vloer vochtig gemaakt worden, 't Wa ter verdampt, waardoor de luchtig vochtig wordt Op zulke droge plaatsen maakt men HOOK en OAS tegen planteninsccten in kassen en bakken. Afdoende Goedkoop. Het adres voor Kweekers: T- v. cï. BEUKEL' MOKSTER. Tel. 22 VERK00P1NG van Modelhoet met moderne Varkenskweekeiij „De Kapel- hoef" onder Poppel en Weelde vlak over de Belgische grens, 12 K. M. len zuiden Ti. burg. Schoone gebouwen met Hoilandsche stal 30 koeien, gierkelder, 55 M', eigen waterlei ding in stallen tegen tramwissel, beste ai- gesloten veeweiden, hooi- en bouwlanden alles één blok uitma kende ca. 45 heet. Door Notaris DE BOUNGNE te Weelde, namens zijn principaal. Biljetten en kaartje en alle in lichtingen bij den notaris. Samen ingezet op slechts 431600 franken. De toewijzing geschiedt op Dinsdag 31 December, om 12 uur, bij Wed. Botermans. te Poppel. NEEMT HET ZEKERE UW GLAS in de betere 36 ruiten 59,6 x 48.7 :n icoopt bij ONS kwaiiteit A f 10.30 per kist A f 10.30 per kist A f 10.30 per kist A f 5.95 per kist a f 10.25 per kist A f 9.45 per kist A f 9.30 per kist kist OOTAARDAPPELEN geteeld op zwaren kleigrond, vóór aflevering zorgvuldig met de hand gesorteerd, te velde gekeurd, en niet gekeurd, worden U voor directe of voor voorjaarslevering tegen concurreerende prijzen, op aanvraag, aangeboden door N.V. J. VAN RIJN Mzn's Cultuur-Maatsch. llandelsvereen. Tel. 56 en II - 's-GRAVLNZANDE BEKENDMAKING W. DE ZEEUW J.Gzn. [v.h. NUQTERENI Co.) ZAADTEELT cn ZAADHANDEL ARENDRECHT dee[t mede, dat zijn Kweekers-PPSSSCOUPanl is -'er- schenen en aan zijne geregelde afnemers is toegezonden. H.H. Kweekers, die in het bezit wenschen te komen van dezen Catalogus, voorzien van natuurgetrouwe foto's, beschrijvingen en wenken voor den GROEN TENTEELT, gelieven dezen aan te vragen, waarvoor ook het zenden van een naamkaatlje reeds voldoende is. Meest vertrouwd adres voor het leveren van TUINBOUWZADEN. Heeft met BLOEMKOOL, SPRUITKOOL en LANGENDIJKER KOOLZADEN, alsmede met STOK- en STAMBOONEN, KOMKOMMERS en TOMATEN een zeer goeden naam gemaakt. Meermalen op tentoonstellingen bekroond. niet gemakkelijk de lucht te vochthoudend! Behalve tocht, die voor bloemen doodend is, moet ook een hooge temperatuur slecht genoemd worden. Voor Chrysanten bijv. is een koele plaats noodzakelijk. Zij kunnen zich dan wel twee a drie weken goed hou den. Seringen daarentegen verdragen niet zoo goed de koude. Het zijn bloemen, die door forceering ontwikkeld zijn en een tem peratuur van 6065 gr. Fahrenheit mag wel de meest gewenschte genoemd worden. In 't algemeen dient men zich bij de behan deling der bloemen de vraag te stellen: Onder welke omstandigheden zijn zij ge- gekweekt en hoe vinden we 't best een methode, waardoor de bloemen zoo weinig mogelijk schadelijke gevolgen van de ver anderde omstandigheden ondervinden! Ook teere kasplanten vragen alle aandacht, daar deze allerminst bestand zijn tegen sterke temperatuurschommelingen. Voor den bloemenwinkeher is het van be lang z'n bloeiende potplanten langen tijd in -goede conditie te kunnen bewaren. Hoe meer bekend met de omstandigheden waar ander zij gekweekt worden, hoe beter 't ge lukken zal, door goede behandeling bloe men en planten tegen onheil te vrijwaren. T. De Uitkomsten- van een Boerenbedrijf Jong veehouder, 4 jaar geleden vol moed getrouwd en een boerderij van 16 H.A. ge huurd voor f 2400.'s jaars, ziet geen kans of durft het niet aan om wederom in te huren; toont mij tal van gegevens van zijn bedrijf over 't laatste jaar, waaru't ik het volgende heb kunnen construeeren: Op dit bedrijf zijn te boeken aan: Inkomsten: Melk- en kaasgeld f 4S20. Veeverkoop 1560.— Uitgaven: Arbeidsloon Kunstmeststoffen Veevoeder Huishoudgeld en andere uitgavei Daar zou dus overschieten: f 63S0 f 3998 f 2382.—. De man moet f 2400.— huur betalen; er is dus al een tekort van f 2400 f 23S2 f 18.—. Maar we zijn er nog niet. Voor rente van zijn bedrijfskapitaal maakt hij ook 0 Zelf legt de man er dus zoo ongeveer f 400.— bij op dit bedrijf en zegt dat d:t niet 1 jaar, maar al eerder is gebeurd. Of de huur te hoog is? De boerderij is destijds met inbegrip van de schandalige onkosten op f 60.200 komen te staan. De eigenaar betaalt per jaar f 160.aan polder- en grondlasten. Aan vermogens- en inkomstenbelasting enz. enz, per jaar ook ongeveer f 600.—. ruw weg gaat er dus van die f 2400.— hum ongeveer f 760.— af, rest f 1640.— voor den eigenaar, die dus zelf ongeveer 2,7 pet. van zijn geld trekt. Aan wien de schuld? Redeneeren en schetteren over ander- manszaken is altijd heel gemakkelijk, ik zal er mij wijselijk van onthouden; de werkelijkhei d in dezen, welke de jonge man in eigen beurs ervaart, is al droevig en vol doende genoeg, de cijfers liegen er niet om. Wel 60 pot. van de boeren varen de laatste jaren in 't zelfde schuitje. De boerenstand was vroeger arm en zai zeker weer arm worden. Bovenstaande lazen we in de Melkvee houder. „Wel 60 pet. der boeren varen de laatste jaren in hetzelfde schuitje" wordt gezegd. En dan.hoort men van onzen Minister van B nnenlandsche Zaken, die ook nog voor Landbouw wil zorgen, dat dé toestand der boeren niet zorgwekkend is te noemen. Was het nu op akkerbouwgebied anders gesteld, dan zou zoo'n bewaring misschien nog reden van bestaan hebben. Doch ieder ingewijde weet, dat het daar evenzeer mi sère is. Vaak nog veel erger. We kunnen ons de geestesgesteldheid dergenen, die ons dezer dagen bittere brie ven schreven, indenken. We kunnen ons indenken dat ze in hun uitingen, door bitterheid gedreven, wel eens te ver gaan, als ze hun hart luchten. Hier een paar jonge mcnschen, pas do bloeiende bongerd ingestapt en nu alles verkild door de nachtvorst der bedrijfs- ellende. Zoo zijn er wel 60 pet. der boeren, wordt gezegd. De verpachter trekt 2,7pct. van zijn gein. Neen, in het pachtwezen z t niet alléén de br.on van het kwaad. Wie \an de pachtwet alle heil verwacht, dwaalt. God, die alles in zijn hand heeft, zal ook die zon op Zijn tijd doen doorbreken. Maar die wetenschap mag ons niet ver leiden tot nietsdoen, 't Is onze plicht pa raat te blijven. PLUIMVEETENTOONSTELLING De te Boskoop gehouden pluimveetentoon stelling, uitgeschreven door de pluimvee- en konijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport" heeft zich in een groote belangstelling mogen verheugen, wat gezien de prachtige ingezon den hoenders, duiven en andere soorten pluimvee zeer begrijpelijk is. Het bestuur der vcrecniging komt dan ook een woord van lof toe, voor de goede regeling der ingezonden nummers waardoor de-"» tentoonstelling wederom een goeden indruk heeft achtergelaten. De eereprijzen zijn toegekend als volgt: Afd. Hoenders: le pr. N. den Brabcr, Zeg- waart; 3e pr. L. Uittenbogaard, Zegwaart; 4e pr. N. den Braher, .Zegwaart en 5e pr. H. J. van Gorsel, alhier.De 2e prijs werd niet toegekend. Afd. konijnen: le pr. D. Uittenbogaard, Alhier; 2e pr. G. Donkelaar, Nieuwerbrug, 3e pr. D. Uittenbogaard, alhier; 4e pr. II. Eikelenboom, Rijnsaterwoude, 5e pr. D. Uit tenbogaard alhier en 6e pr. in de afd. dwerg rassen A. Romp alhier. Afd. Watervogels: le pr. N. den Braber, Zegwaart. Afd. Sierduiven: le pr. B. Alphenaar, Gouda en 2e pr. Zwaluw—de Bruin, Gouda. Afd. Postduiven: le pr. Zwaluwde Bruin, Gouda en 2e pr. Gebr. Meus, Alphen. Afd. Fazanten: le en 2e pr. I. Dool, alhier. HET „BLAUW" BIJ AARDAPPELEN De plantenziektenkundige dienst te Wage ningen schrijft: Dit jaar treedt het „blauw" bij aardappe len op verschillende plaatsen weer in vrij belangrijke mate op. Waar gebleken is, dat dit „blauw" worden geheel of nagenoeg ge heel voorkomen kan worden door het toedie nen van een kalkbemesting, vestigt de plantenziektenkundige dienst te Wageningen met nadruk de aandacht van verbouwers van aardappelen op dit middel. De verschijnselen zoomede de resultaten van proefnemingen ter voorkoming van „blauw' zijn beschreven in mcdedeeling no. 4^ van den plantenziektenkundigcn dienst: Het blauw worden van aardappelen. Alle ka- lihoudende meststoffen oefenen in dezen ö-nzelfden invloed uit, maar met het oog op de schadelijke werking van chloorver bindingen is het raadzaam, de chloorhou- dende kalimeststuffen vooral niet te laat aan te wenden. Daar bemestingsadviczen door de rijksland en tuinbouwconsnlenten gegeven worden, ge lieve men zich voor advies omtrent de aan te wenden meststoffen cn de hoeveelheden tot de-'.e consulenten te wenden. Opgemerkt wordt nog, dat het „blauw" na iedere voorvrucht kan optreden, maar vaak •n sterke mate voorkomt op gescheurd gras land ook al is dit scheuren roods eenige jaren geleden geschied. Ook bij klaver, lu cerne. orwten en bieten als voorvrucht is de kans oi» „blauw" worden grooter. Nadere inlichtingen over het blauw worden gaarne verstrekt door den plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen cn door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11