MAANDAG 23 DECEMBER 192? rroSTE BLAD PAG. BENUT DE LAATSTE WEEK GOED Nog ruim een week en het jaar 1629 is voorbij. Laten onze abonnê's deze laatste week nog eens goed benutten voor de propaganda •voor ons blad. Het Zondaigsblad-Kerstnum- mer van j.l. Zaterdag is zeker voor onze trouwe wervers weer een tnool propaganda middel. Zij weten het; iedere honderd lezer- mcér, komt den inhoud Van de krant ten goede en zij kennen ons doel: de Chriéte lijke bevolking onafhankelijk te maken van de niet-Christclijke pers. Inzonderheid in dez» tijd van Kerstmis en Oudejaar merkt men hoe geestelijk arm de z.g. neutrale pers toch is. Zij Weet met het Kerstevangelie eigenlijk geen raad. Deze laatste week van het jaar leent «Ich zoo bijzonder voor propaganda. Laten al onze lezers nu nog even hun best doen. D» eerste helft van December was best voor de werving van abonnê's en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de tweede helft de eerste nog verre overtreffen. Wij rekenen dus op de trouwe medewer king. Men ontvangt deze laatste week wel licht veel visite of gaat zelf uit logeeren Het arbeidsveld voor de Christelijke pers is nog lang niet afgewerkt en ook in uw naas te omgeving zult gij nog wel adressen vin den waar het Christelijk dagblad op tafel behoorde te liggen. Daar ligt dan uw taak ten opzichte van de Christelijke pers. Deze laatste weken moeten wij gezamen lijk, gij lezers en Wij, ten volle uitbuiten. Dan kunnen wij op den Oudejaarsavond allen dankbaar op het afgeloopen jaar terug zien. Laat het zoo zijn dat ieder onzer abon nê's aan het eind van dit jaar met een ge rust geweten kan verklaren voor de Chris telijke pers gedaan te hebben wat zijn hand vonê om te doen en zoodoende ook zijn aa?l- deel heeft bijgedragen in den grooten strijd om de volksziel, de strijd voor of tegen den Christus. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS keuring Van trekhonden. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij een aigemeene herkeuring van t honden hebben bevolen, welke zal aanvan gen op 6 Januari 1930. De houders van trekhonden zullen per soonlijk schriftelijk worden opgeroepen om zich op een in de oproeping vermeld tijd stip aan het Openbaar Slachthuis te vér- voegen met hond. kar en tuig. Ook Lrt nummerbewijs moet worden me degebracht* A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 23 December 1929. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR PHYSIOTHERAPIE. Prof. Dr. W. Kuenen en Prof. Dr. E. Gorter, beiden hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de universiteit alhier en Dr. G. A. E. Lignac, arts alhier, zijn benoemd tot leden van het Nederlandsche comité voor het in September van het volgend jaar te Luik te houden 5de intern, congres voor physiotkeiapie. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De eerstvolgende vergadering van de Mij. der Nederlandsche letterkunde zal gehouden worden op Vrijdag 17 Januari des avonds te 8 uur in het Nutsgebouw. Als spreker zal optreden Dr. J. G. de Lint te 's-Gravenhage met het onderwérp: „Het werk van Caspar en Jan Luyken gezien door een genees heer". Mr. WIERSMA. In de Zaterdag in het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de orde van advocaten is o.m. het aftredend lid van den Raad van Toezicht en -discipline Mr. E. C. Wicrsma te Leiden met groote meerderheid van ste. men herkozen. EEN KRACHTPROEF. In de etalage Van de fa. W. J. Laman in de Donkersteeg is een eigenaardige kracht proef te zien van de Velpa-lijm. Een origi- neele Lips brandkast is daar opgehangen aan een paar stukjes hout, die met Vel pa aan elkaar zijn gelijmd. Een mooie feclame. BESTEMD VOOR INDI8 De te Leiden tot arts bevorderde seml-arts B. J. Emanuels is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het Néderlandsch- Indisch leger. De te Lelderi tot apotheker bevorderde doctorandus in de pharinacie E. W. A. Kreuswendedich von dem Borns is bestemd tot militair-apotheker 2de kl. bij het leger in Oost-Indië. EXAMENS. Voor het derde gedeelte van het te Rotter dam gehouden examen vanwege de Vereeniging tot bevordering van Modevakondenvijs (goed gekeurd by Kon. besluit 22 Juni 1918, nr. CG) slaagde voor coupeuse-leerares mej. H. M. Goddijn te Leiden, al leerlinge van de Mode vakschool J. Coomans, N. Binnenweg 266 a, te Rotterdam. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft dor maand December 1929. Brieven binnenland: Avondpost, Bureau, Den Haag; Boer, J. C.. Schiedam; Burge meester, Assen; Electro Techn. Bureau „Fe- rad", Amsterdam: Gelderblom, J. J., Leiden; Haagsche Post, Den Haag; Haalmeijer. .1 D.. Rotterdam; Kindertehuis, Den Haag; Lange, J. de, Almelo; Snijders, J. H.t Den Haag; Verboom, mej. A., Rotterdam; Zoelen G. van, Schevcningen. Briefkaarten binnenland: Onleesbaar, Am sterdam; Blommesteijn, Sch'edam; Brui jr. .Tar. de, Alhier: Leii, D. v. d.. Alhier; Vos, Pieter. Amsterdam. Briefkaarten, buitenland: Fam. Veleman, Beresenge, Hongarije. 0 briefkaarten zou der adres. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR DE WINKELS EEN ADRES VAN DE LEIDSCHE MIDDENSTANDS-CENTRALE Door de Leidsche Middenstands-Centrale is onderstaand adres verzonden aan den Leldschcn Gemeenteroad: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen: De Lêidsche Middenstands-Controle, ver tegenwoordigende do Christelijke Midden stands Vereeniging, de R.-K. Midrlenstands- vereeniging ,,de Hanze" en de Vereeniging van den Handeldrijvcnden en Industrioeieii Middenstand, alle gevestigd te Leiden, dat in de bij haaf aangesloten organisaties ampel eri breed de vraag is besproken in hoeverre het gewonscht was Uw medewer king ih te roepen bij de uitvoering van het op 1 Januari a.s. van kracht wordende Werk tijdenbesluit voor Winkels 1929; dat daarbij met name onderzocht is dc mogelijkheid om bij gemeentelijke verorde ning te regelen een uniforme ochtend- of trilddagsluiting, oen korte sluiting in de mid daguren, de Zondagsluiting en een ver vroegd avondsluitingsuur; dat als resultaat daarvan door adressante een gemeentelijk ingrijpen ten opzichte van een uniforme ochtend- of middagsluiting ongewenecht wordt geacht; dat immers een zeer groot gedeelte der winkeliers persoonlijk, zonder personeel hun bedrijf leiden en een ander groot aantal uit sluitend met beliulp van naaste familieleden op welke categorie het Werktijdenbesluit niet van toepassing is; dat er wellicht eenig motief voor regelend optreden ware gcwcecst, Wanneer nu van die groep een sterke aandrang was gekomen om zelf in hun arbeldsvrijheid ook op den voet van het Werktijdenbesluit te worden beperkt; dat echter in die kringen juist een zeer krachtig tegenovergesteld geluid is gehoord, omdat een dergelijke beperking het bedrijf te zeer zou schaden; dat voorts de verkoop te Leiden voor een groot deel geschiedt aan bewoners van om liggende plaatsen zoodat door een sluiting van alle zaken op één middag of morgen deze bewoners genoodzaakt zullen worden om elders op dien dag hun inkoopen te doen hei geen voor Leiden groot nadeel oplevert; dat bovendien Leiden met zijn bebouwde kom aansluit aan andere gemeenten, welke een dergelijke sluiting niet voornemens zijn in te voeren terwijl verder rekening moet worden gehouden met de belangen van het koopend publiek, café's en vervoeröttderne- mingen; dat het winkelbedrijf een distribueerende taak heeft to vervullen en zich dan ook niei mag dnttrekken aan de verplichtingen wel ke deze het ten opzichte van de samenle ving bintten de grenzen van redelijke Ver langens oplegt; dat verder sommige zaken van een och- tettdsluiting het minst nadeel zoüden onder vinden, terwijl andere weer aan een mid dagsluiting de voorkeur geven, he:geen on overkomelijke moeilijkheden oplevert ten op zichte yan de zaken die een gemengd karak ter hebben, waarbij dan nog komt dat zelfs dé belangen der zaken die tot eenzelfde groep behooren, niet volkomen gelijk loopen, cmdat ook de plaats van vestiging, met name het gelegen zijn in de arbeiders- en buitenwijken der gemeente of in de binnen stad op de opening en sluiting van de zaak van invloed is; dat ook een uniforme korte sluiting tus- schen de middaguren bezwaarlijk voor te schrijven valt en dat ten opzichte hiervan ongeveer elke zaak haar speciale verlangens en behoeften heeft; dat hier te Leiden de Zondagsluiting prac- tisch bestaat ook zonder dat deze algemeen in de verordening is vastgelegd en het niet wel doenlijk is de daarop thans nog bestaan de uitzonderingen bij verordeningen onmo gelijk te maken; dat ten opzichte van de gewone avondslui ting te 8 uur n.m. het algemeen gevoelen was hierin geen verandering te moeten brengen omdat deze getoond heeft aan de hier ter stede bestaande behoefte aan koop gelegenheid voor het publiek te voldoen; dat hier nog bijkomt de omstandigheid dat in het aanhangige wetsontwerp op winkel sluiting de avondsluiting ook op 8 uur is bepaald zoodat een afwijken hiervan met het oog daarop ongemotiveerd zoude zijn en tot resultaat zoude hebben het in het leven roe pen van een ongeregelden toestand omdat niet ls te verwachten dat in de aangrenzen de gemeenten dit voorbeeld zou worden ge volgd; dat de praktijk echter heeft bewezen dat de Zaterdagavondsluiting te elf uur n.m. ge- vocgeliJkr een uur vervroegd kan worden zonder schade voor het kooiend publiek; dat zulks voorts ook gewenscht is in ver band met het bepaalde in art. 4 van het Werktijdenbesluit, waaruit immers voort vloeit dat na li Uur in het geheel geen ar- bèid meer door het personeel mag worden verricht, terwijl wanneer het sluitingsuur op 10 uur is vastgesteld daardoor de mogelijk heid tot het afhelpen van het in den wiiikiil aanwezige publiek, ingevolge art. 19 van het Werkiijdenbesluit, door het personeel wordt opengelaten; dat naar het algémeen oordeel dus andere wijzigingen niet gewenscht Worden geacht en in strijd wordeji gevonden met het belang van het koopend publiek en de zeer l\!eine patroonsondernemingen en kleine zaken, die door een dieper ingrijpen ernstig in hun be staan zouden worden belemmerd; dat men beter vond eerst eens af te wach ten de werking van dit Werktijdenbesluit en de Winkelsluitingswet in de praktijk, waar na een eventueel aanvullende regeling, in dien de behoefte daaraan zich doet gevoe len, In overleg en samenwerking met stand- genooten en consumenten met kennis van zaken en zoo noodlg met medewerking van den gemeentelijken Wetgever jn het leven kan worden geroepen; Redenen waarom adressante Uwen Raad wel verzoekt in de Verordening op de Win kelsluiting en verdere verordeningen te be palen, dat de verkoop van waren in het klein aan het publiek niet mag plaats vin den des Zaterdags na tien nur n.m. en ove rigens voorloopig geen andere voor schriften te dezer zake uit te noodigen. Leiden, 21 December 1929. 't Wélk doende enz. Namens de Middenstands-Centrale voornoemd, Voorzitter Chr. Middenstands-Vereen. (w.g.) H. BUURMAN. Voorzitter R.K. Middenstands Vereen. (w.g.) TH. BERGERS. Voorzitter Vereeniging ITandéldrij- enden en Industrieelen Middenstand (w.g.) Mr. A. J. ROMIJN. Secretaris-Penningmeester, .(W.g.) G. J. VAN DEENE, „LUCTOR ET EMERGO" Een Zeeuwsche Vereeniging opgericht In de Oranjezaal van het café rest. „De Harmonie'" alhier had Zaterdagavond een bij eenkomst plaats van alhier gevestigde Zeeu wen, die door ongeveer vijftig (tannes en hèéren werd bijgewoond. Deze bijeenkomst, die tot stand kwam op in tiatief van de heeren Mr. W. Hugenholtz al hier en U. M. G. van Waes te Oegstgeest, werd door eerstgenoemde geleid. In een gloedvolle redo, gekruid met gees tige intermezzo's, die blyk gaf van spreker's groote liefde voor en ingenomenheid met de provincie Zeeland, zette hij het doel der byeen komst op duidelijke wijze uiteen, Welk doel hierop neerkwam dat getracht moet worden hier ter stede een vereeniging 'n 't leven te roepen van de hier gevestigde Zeeuwen, zoo als die reeds bestaat van de provincie Fries land, Groningen, Overijsel en missdhien ook van andere. Deze vereeniging moet ten doel hebben de saamhoorigheid der hier gevestigde Zeeuwen aan te kweeken en ut te breiden door het geven van gezellige avonden, muziekavonden, avonden met sprekers over onderwerpen betreffende Zeeland en zijn gewoonten cn gebiuiken enz. enz. Uit de zeer bevredigende opkomst trok spre ker de conclusie dat het initiatief tot deze bij eenkomst vruchten zal dragen en hij putte daaruit de gevolgtrekking dat de oprichting van zoo'n vereeniging gewild en gewenscht was. Een krachtig applaus bezegelde de woor den van den geachten spreker en zijn daarop volgende vraag of tot de oprichting van een vereeniging besloten moest worden werd even eens met groote instemming ontvangen, zoo dat de vereeniging, die den naam zal hebben ..Luctor et Emerge", in het leven was geroe pen. Toen stelde de leider van de thans gevormde vereeniging voor over te gaan tot het aanwij zen van een bestuur. Bij acclamatie werd daar op de heer Mr. W. Hugenholtz alhier tot voorzitter gekozen, die bereid was <fe functie te aanvaarden, onder toezegging dat hy zyn beste krachten zou wijden aan den bloei der vereeniging. Achtereenvolgens werden tot bestuurs leden gekozen mevr. J. van DykThore- naar te Oegstgeest, mevr. E. van Katwijk de Rijk en de heeren A. J. den Hollander, P. C. Labryn, P. G. A. Poppe, allen te Leiden, en de heer U. G. M. van Waes te Oegstgeest, die nader in gemeenschappelijk overleg de functiën van 2e Voorzitter, le en 2e secreta rissen en le en 2e penningmeester zullen verdeelen. Nadat het bestuur was opgedragen Btatu- ten en huishoudelijk reglement be ontwerpen sloot de voorzitter de vergadering, met dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst en sprak de overtuiging ut dat zal blijken dat deze vereeniging levensvatbaarheid zal heb ben. Hij riep daarvoor de medewerking en steun in van de aanwezigen ën spoorde hen aan al 't rtiogeliike te doen door 't winnen van leden de vereeniging sterk te maken en dnar- by te bedenken dat in 't aantal de macht ligt. Men bleef daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. HET NEDERLANDSCHE DELTA GEBIED Onder bovenstaanden titel is bij S. C. van Doesburgh te Leiden een juridisch-politieke beschouwing over Rijn, Schelde en tusscjien- wateren verschenen van de hand van mr. J. Zaaijer. Schr. meent, dat ér reden is om te vreezen, dat de stille strijd van Nederland tegen de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, ont staan door de wijzigingen, welke na den we reldoorlog in het Hijnreginie zijn aange bracht, een permanent karakter heeft en op den duur gevaarlijker zal blijken te zijn dan de Belgische. HU beha. l elt dan zijn onder werp in vijf hoofdstukken. Daarbij wordt er de aandacht op gevestigd, dat ter elfder ure door de verwerping van het Belgisch ver drag het gevaar is afgewend van het proto col van 1926, dat do tusschenwateren tot in ternationale rivieren maakte. Zijn dus, zegt schr., de tusschenwateren ondanks het Nederlandsche regceringsbeleid nationale binnenwal eren gebleve.i, dit heeft niet belet dat de Rijnyaartcommissie haar bemoeiingen tot deze wateren tracht uit te strekken. Dat deze imperialistische organisa tie in een desbetreffend verzoek van België gaarne zou treden, ligt voor de hand. Niet zeer begrijpelijk is, hoe zij haar inmenging zou kunnen motiveeren, waar het een zui ver nationaal binnenwater geldt, waarin men zelfs met de meest uitgesproken kwade trouw geen deel van den Rijn zou kunnen zien. „Uit hetgeen reeds Over de Rijnvaart- commissie is gezegd", vervolgt mr. Zaaijer, „blijkt genoegzaam, welke gedragslijn tegen over de commissie in deze zaak diende te worden gevolgd. Het is uitermate pijnlijk te moeten constateeren, dat de Nederlandsche regcering, door do bemoeiingen der commis sie feitelijk te dulden, voor verder gaande machtsusurpaties bet aanknotplngspunt ge geven heeft". Zonder te willen treden ln eett uitvoerige besproking van het regeeringsbeleid, zooaJS dat door de publicatie van den brief van prof. Van E.vsinga bekend is géwordén, Wijst schr. er dan nog op: le. dat onder pressie eenzijdige tegemoet komingen jegpns België hebben plaats ge had. Toen de minister van binnenlancjsche zaken de op zichzelf reeds onwaarschijnlijke mededeeling deed, dat Nederland ai de plot selinge verbeteringen in de Schelde-Rijnver- binding aanbracht, omdat het die zélf wenschtc, verzuimde hij er bij üit te leggen, voor welk Nederlandsch belang de verhoo ging van de spoorbrug bij Ylake tot de nor male Rijnhoogte urgent, en de verbrecding vart bet kanaal door Zuid-Beveland nood zakelijk is. 2e. dat de Tweede Kamer dit beleid goed gekeurd heeft door voor de in het Belgisch belang gewonschte werken op de Water- sta a'b groóting 1930 gelden toe te staan. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. Wijziging. 21 Dec. A. van der Leden. Kat wijk a/Zee, Baljuwstraat 51. Broodbakkery. Uittr. E.: A. van dèr Leden, Katwyk, d.d. 2 April 1929. Wyz. handelsn. tlians: Picter Adrianus Jongeneel* brood-, koek- en banket bakkerij. C. v. d. Berg. Katwyk a/Zee, Voorstraat r0. Handel in schoenen en reparatie-inriebting. Uittr. E-: C. van den Berg, Katwijk a/Zee, d.d 1 Juli 1928. Wyz. handelsn. thans: J. C. van den Berg. C. Leenheer. Noordwyk-B., Doezestraat 1. Slagerij. Uitte JUautf d.d. 81 Juli 1929. Wyz. handelsn. thans: Nico- laas van Veen. C. Th. v. d. Berg. Noordwyk-B., Lindeplein 7 Vleeschhouwery en Spekslagerij. Uittr. E.: C. Th. van den Berg, Noordwijk, d.d. 17 Juni 1929. Wyz. handelsn. thans: A. J. van den Berg. Nieuwe inschrijving. 21 Dec. Nicolaas van Veen. Noordwyk-B., Doezastraat 1. Vlees< h- houwerij en Spekslagerij. E.: N. van Veen, Noordwfjk-B. Firma Voorsluys Heykoop (B.P.). Leiden, kantoor: Cobetstraat 117. Kweekerij: Zoeter- woudsche Singel 47. Bloembollenkweekerij (•■- -handel. Venn.: C. H. VoorsluyS, Leiden en II. Heykoop, Leiden (B.P.). Radio Vox. Noordwijk Binnen, van Limburg Stirumstraat 5-7. Radiohandel en Electnsoho ornamenten. E.: A. A. van Reysen, Noordwijk Bintten. A. J. van den Berg. Noordwijk-B., Linde plein 7. Vleeschhouwery en Spekslagerij. E.: A. J. van den Berg, Noordwyk-B. LOOP DER BEVOLKING Vertrokken: O. Appel, Opmeer. WUk A 31 D Boelc. Tilburg. CapucUncrsetrnot h. Boek- wflVstraat 199. A. Boer, Gouda, Tollenstraat 85 L Brandt, Amsterdam, Vosmaetstraat 1 1"' Colün, Voorschoten.' H^ngsche Schouw 3 W J J A Couwenberg, Genua. DA BcUticn, Amster dam, Molukkenstraat 186. J C L jbJggermont— Dekker. Hen Haag. Vaillnntlnnn 678 M Elema Den Haag. Valeriusstrcat lin. O HeUselaar. Wassenaar, Btirtweg 111. M H Horstman. AI- phen aqn den 'Rtin. Hoorn 126- J T M Janssen Monster. Kerkplein wbü T Schouten. j J van Koperen, Turacao. Willemstad. —TT L-le, Den eDn Haag, J. van Hoornstrnat 13. A Marls— Teljeur. RDnsburg. Reisjes 65. M J vap der MeU. Oude-Ade. bü Van der Hulst. T Oo-terom Bodegraven, Weipoort 7. CM Ouwerkerk— Schenk, Dén Helder, Binnenhaven 68. W L V Peetere, Wassenaar. aUngstraat 12. M J Rade makervan den Heuvel, Culetnborg, Dahllastraat 41. XL Ras, Oegstgeest, Terweeweg 62. G E Rietkerk. Voorburg, aan boord. C. C. Hulgrok. Oegstgeest, Dulnslchtstraat 30. PEG Sabee. Dne Haag, Koningstraat 176. A H A M Smit Tlel. Tolhulestra«t76b, J H Smits, Oegstgeest. Rbtingeesterst aatweg 90. J A Speel. Ede (G,). Grootestraat 90 N Speelman, Gouda, Crnbeth- straat 11. LA Teerlink. Almelo. Westerdok- Straat 25. A L Tormp, eDn Haag .de Rlemer- straat 106C. O J T eVrnorst, Voorschoten. W tin gaarden laan 43. J Verstraaten. Den Haag Vlierboom straat 86. Wed. E. de Wagcnsar— van der Linden, Den Haag, Vlierboom-straat 268 C H Wltteman. Voorschoten. RtlndUk 18. H J A van. der Wulp. Den Hang. Lavendelstra.-1 20 Gevestigd: B Bastlaan. bloemist, P. Kru. gerstraat 20. F H M Beltjens, Pellkaanstr, 4 A L van Bemmelen. planostemmer. Cathrtlneatr. 4 M C v den Berg. Frulnstr, 4. C L Rlg- ler, verpleegster. Acad. Ziekenhuis P Roer, slager. Haarlemmerstraat 216. A Borst, dienst bode. Maarsmanssteel 13. C M P W Bouwdijk Bastiaanse. verpleegster. Anna-kltnlek. J van den Brink—van der Ster. Tjige Rtfndtik 76. J C van den Broek, hulshoudster, Papengracht 10. D Bulls, ernleegster, N. Acad. Ziekenhuis. Wed. A P BÜVoet—van den Bogaard. Drie Octo- berstr. 59. L F Cavê. decoratieschilder. Ple- tershulbertshof 8. C L de Graaf, boerenknecht Os en Paardenlaan 48. P M Haak en f-m.. schilder. Rtjnsb.wcg 71 a. H van 't Hag. bouwk. ops.. Breestraat 147. W 3 de Hov. dienstbode. Breestraat 87. A Hoeflaak. huls houdster. Raamsteeg 63. C Hulslnga. meubel maker. Hooigracht 110a. J Hulsman en fam. electr. monteur, Morschweg 112a. DC Jan sen. arb. N. S.. Hetlnslusstr. ll. E B H M Kamerbeek, Witte 8lngel 97. JE Kann, Oude Vest 27a. H Kienjet—de Roode. T^angcBtr. 34 L Klscbnlk, dienstbode. Oudo Singel 142. XI A van Kool. Schelpenkade 41. H J tt Krab ben. wlnkelbsd., Roesastr. 8. A W Lnt, dienst bode. Raamstr. 11. - B J Metier, electrlcion, Heorenstraat tl3 J A Rutgers, verpleegster Hoogéwoerd 34. R I Schuring. dienstbode, Aloëtaan 1. D Sloos, kapper. L. Mare 36. P C van Seggelen—Goedemans, Houtstr. 3. B Seple, wlnkelbed., Lage Rilti(JÜk 35. M E Stol hulshoudster: LangebrUg 51. J O Tt-omp. tapd erts. Rapenburg 13. L Uehltll, dienstbode: N. Rijn 103. A Vellekoop. schilder. Noorderatr. 19 W F G Veygen. lettereetter. Haarlemmorstr. 229 G Wlttke. dienstbode. Ronkerstoeg 8. J van Zanten en fam. selnhulswachter, Haagweg 8. J van der Zee. etaleur, Garenmarkt 42. M Zeeders. Haven 44. W Zitman eri fam.. schil der., Houtmarkt 14. L van der Zwan—Meercns Oude Vedt 147. Uit den Omtrek. BOSKOOP FEGROOTING 1930. By de behandeling van de begrooting 1930 in den gemeenteraad merkte de heer Brand (r.-k.) als voorzitter der bëgrodlirgscornnussie op, dat de commisie van oordeel blyft, dat de sombere toon van B. en W. in hun aanbie ding van de begrooting, inzake de belasting opbrengst in 1930 niet geheel gemotiwcid is, (.radat de vorstLchadé over het algeme«i. ge compenseerd is door de gemaakte hiogere prijzen voor de boomkweekerij-artikelcr. Van de uitgeoefende eritiek op Publieke Werken venschte de commissie geen woord terug te nemen. Wethouder Guldemond (a.-r.) die in die eritiek een persoonlijk kèrakter meende te ont dekken, hield een kernachtige rede, waarin hy duidelijk en helder aantoonde, dat. de eritiek in zeer vele gevallen schromelijk overdreven was, en niet als billijk en rechtvaardig kon worden beschouwd. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij den Wensch uitsprak, dat de Commissie haar op merking ever een eventueele ruiling der werk zaamheden van het college van B. en W. in een motie zou voorstellen. Zelfs bij een betee- ki'iiertdc minderheid zou hy deze opmerking rtiet zoo ra9ar kunnen laten passeeren. De hoèr Brand (r.-k.) antwoordde, dat het rapport in het geheel niet persoonlijk be doeld was. Ook de heer Noest (s.d.) merkte op, dat hét niet tegen den wethouder ging. Wethouder Guldemond verklaarde na deze Uiteenzetting het incideht voor gesloten. De heer Van Kleef (v.b.) stelde voor om het verhaal van pensioensbijdragen te bepa len op 3 pCt. voor eigen pensioen en op 2 pCfc. voor weduwen- en weezenpensioen. B. en W. hadden bij de begrooting voorgesteld in bet geheel 3% pCt. te verhalen. Na uitvoerige discussies werd het voorstel van den heer Noest om geen pensioensbij dragen ln te houden vënvorpen. Het voorstel van den heer van Kleef werd vervolgens aangenomen. Het voorstel van den heer Noest om een commissie ad hoc in stellen tot herzieang der loonschalen werd verworpén. In de avondvergadering werd aangevangen met de artikelsgewyze-behandeling der be grooting. In verband met de gestadige uit breiding der gemeentelijke bemoeienis en de zoo langzamerhand ingevoerde specialisatie der werkzaamheden werd besloten tot 'n- stelling van de functie van adjunct-commies ter secretarie. De heer Noest bepleitte de instelling van de functie van eon schoolarts, desnoods ln com binatie met omliggende gemeen! en. De Voorzitter deelde mede, dat deze zaak al in voorbereiding is. Een voorstel-Bran-l tot verlaging van de keurloonen van vee en vleescli werd met 7 tepen 6 stemmen verworpen. De begrooting werd vastgesteld met een bedrag in uitgaven van f 897,941.78 (gewone di»nst); eveneens de begrootingen van de gas fabriek enz. Het personeel der bedrijven wordt uitgebreid. Een vertraagde trouwpartij werd vóór dc vergadering door de raadsleden bijgewoond, terwijl tydèns de vergadering een honj?ncón- cert op een trekhondenkeuring de begrootinge- debatUa opvroclfckte. JAARVERGADERING COOP. BROOD BAKKERIJ. De Coöp. brood- en verbruikersvereeniging „Vooruitgang" alhier heeft haar 18e jaarver gadering gehouden. De voorzitter herdacht het overlijden van den nir. bakker den heer D. Groenenberg. Uit. het verslag van den penningmeester bleek, dat de geldmiddelen der Coöp. gezond zijn, en dat aan de leden een dividend van 15 procent zal worden uitgekeerd. Tot be stuursleden worden herkozen de heeren J. Schouten, J. G. Benschop en S. Schorting- huis. Verder wordt besloten om aan de wedu we van den heer Groenenberg, gedurende vier jaren een toelage te verleenen van 5 gulden per week. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Tot voorzitter van de afd. Boskoop van de Ned Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde is in de vacature van wijlen den heer G. y- Noordt benoemd, diens zóón de heer G. J. v. Noordt. Burcerltjkc Stand. Ondertrouwd: J. van DullvenÓÖdó èn G. J. Booll A Driesen en Th Flanén P Th. Hooeenboom en J. XI .Flanen. Getrouwd: A Verkerk 45 J. en A Poppens 34 J. E O Grelner 29 J. en J K Koster 43 J. Geboren: C N Van DHen—Blanken A Kraan—Goers d. A J Hoopenboom—Wilschut ■t. G H E Boer—Brettschneider d. Overleden: Klaas van E|Jk, 60 Jaar, Pieter Kolster 76 1. KATWIJK AAN ZEE „hallelujab." De Chr. Zangvereen. „Hallelujah", direc teur P. de Rook zal op den tweeden Kerst dag des avonds om half 8 in de Nieuwe Kerk een uitvoering geven met medewer king van Halleluja's jeugdkoor. Een zeer mooi programma zal ditmaal uitgevoerd worden, nl.: Lied van de klok. Homberg en Kerstmis Oratorium, Muller; opgeluisterd met klein strijkorkest. Solisten zijn: Mevr. Verloop—Krii.vt. sopraan, alhier; de heer Lampe, bariton, Apeldoorn; de heer C. de Rook, tenor, Amsterdam; de heer B. Lilbach, bas, Oegstgeest- De heer W. de Vries zal accompagneereh. schuimblusschers. Het poli'.ie-biireau alhier is van een paar nieuw soort bluschapparaten voorzien, z.g.n. schuimblusschers stroopers. Niettegenstaande scherp duintoezicht wordt, nog menig haasje in de duinen verschalkt. Zaterdagmiddag kwam bij dc Cantineweg een strooper uit de dunien belast en beladen met 4 zware hazen. LEIDERDORP. OUDERAVOND VEREEN. VOOR CHR. ONDERWIJS. In de goed gevulde en verwartnde lokalen der Byz. School opènde dé heer G. Los, voor zitter der ver. voor Chr. onderwijs, den avond met gebed, nadat de aanwezigen psalm 138 vers een hadden gezongèn en een stuk uit Jesaja 9 was voorgelezen. De voorz. sprak een openingswoord, waarna c<i meisjes van de beide hoogste afdeel ngën der school, onder leiding van den heer F. D. van Wyck, met hun lieve ongeknutselde stem metjes eenige liederen zongen. Hierna werd de begrooting voor het jaar 1930 goedgekeurd. Uit het verslag van den toestand der school gegeven door het hoofd der School, den heer C. van der Zwet, blijkt o.m., dat het leer lingen-aantal dit jaar is gestegen, dat dit jaar voor het eerst het zevende leerjaar werd ingevoerd, een cursus in de Fransche taal en lessen ln de regelen van het verkeer wer den gegeven. Van de bewaarschool deelde de heer van der Zwet mede, dat er een n euwe speelplaats is gekomen, en de leérlingetjes, van hun zelf- opsrespaarde geld, speelgoed hebben gekocht. In de pauze werd gelegenheid gegeven tot bezichtiging van het werk der leerlingen, van de Lagere School en de Bewaarschool, dat aller belangstelling wegdroeg. Na de pauze hield Ds. H. Mondt, een lezing over: „Een teleurgestelde Kindervriend", n.l. de bekende paedagoog Pestalozzi, wiens moei lijk leven door Ds. Mondt beschreven werd. Ds. J. J. Dyk sloot met dankgebed dezen goed geslaagde avond. LISSE. GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente komt in vergade ring bijeen op Vrijdag 27 Dec., des nam. om half drie. PLUIMVEE-TENTOON STELLIN O. De Nationale Pluimveetentoonstelling zal dit jaar gehouden worden op 26, 27 en 28 Déc. De gebouwen zijn centraal Verwarmd. TELEFOON. Nieuwe aansluiting. 162 Pastorie R.-K. St. Agathakerk, Heeren weg 27-7, alhier. BUSLICHTINGEN. Noord-Amcrika. Mexico, Canada via En geland 23, 26 ett 27 Dec. 5.10 uur, via Frank rijk 23 en 27 Öec. 17.25 uur. (Bij de laatste verzending is aansluiting op Cherbourg niet verzekerd). HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS LISSE. Dinsdag 24 Dec. v.m. 10 uur. Planlgoed- veiling van allé soorten bloembollen, ook gladiolen. NOORDWIJK. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het plaatselijk correspondentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week 182 personen ingeschreven, t.w. 10 losse arbeiders. 85 landbareiders, 27 visschers, 11 timmerlieden, 4 metselaars, 3 stucadoors, 10 opperlieden. 4 schilders, 1 loodgieter, 1 smid en 26 jongens beneden 18 jaar. RIJNSBURG CHR. MEISJESKOOR „JULANA". Het Christelijk Meisjeskoor „Juliana", di recteur de heer J. Schoneveld, alhier, gaf gisteravond een zanguitvoering ln de Gere formeerde Kerk. Dc dames II. J. MeijeHng (alt) en A. G Slingerland (söoraan) van Katwijk en dc heer Han Zirkizee (piano) van Leiden, ver leenden aan deze uitvoering hun medewer king. Da E. H. Broakrtm, di« de leiding van de- Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1.) Een legerorder betreffende verlof op Kerst) mis en Nieuwjaarsdag. Bezwaren tegen het Vallei-plan. (blz. 3) In het Hoogovenbedrijf te Velsen had een ontploffing plaats, waarbij vele arbeiders gewond werden. Op den overweg bij Duivendrecht werd een man door den- trein gegrepen en gedood. Te Hansweert zijn twee sleepbooten ge zonken. Door een motorongeluk bij Bennekom werd een student gedood en een andere zwaar gewond. De te water lating van de „Marnix van St. Aldegonde". (blz. 5.) De Vereen, voor Chr. M.U.L.O. hield heden le Utrecht haar algemeene jaarvergadering, BUITENLAND (blz. 7). De referendumdag in Duitschland. Het Chineesch-Russisch conflict. De Duitsche rijksminister van financiën Hilferding is afgetreden. De positie van het Labour-kabinet, INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN. Voor het a.s. Kerstfeest Allen een goed MUZIEKINSRli M E N vraagt eens aan catalogus no. J. waarcoorUop zeei gemakkelijke voorwaarden v.af f 5.- p. mnd. eigenaar wordt v. een le klas Radio apparaat, Orgel of Gramofoon gratis en franco zenden wij uitvoerige inlichtingen W. A. GOUW Voorstraat 64-60 KATWIJK AAN ZEE zen avond had, opende, nadat gezongen was Psalm 1051, met gebed, en hield daarna èeh korte ooeningsrede. Namens het Meisjeskoor heette Spr. dan alle aanwezigen hartelijk welkom op deze uitvoering, die voor „Juliana", dat wel eens een keer met andere koren in combinatie was opgetreden, de eerste zelfstandige uit voering was. Spr. verblijdde zich van harte, dat het koor gemeend heeft, een uitvoering te kunnen geven, en verwachtte dat men ver rast aou worden door de vorderingen Ln de zangkunst gemaakt. Nadat Spr. ook het koor, de dames Meije- ring en Slingerland, en den heer Zirkzee had welkom geheeten. en de wensch had uitge sproken, dat de dircteur roet voldoening op dezen avond zou mogen terugzien, kon met de uitvoering worden aangevangen. Het koor heeft in deze eerste uitvoering; uitstekend voldaan, waartoe de keuze van liederen zeer zeker veel heeft bijgedragen. Met vreugde kan geconstateerd worden, dat dit koor voor Rijnsburg een goede aan winst is en dat dit, op den ingeslagen weg voortgaande, over gebrek aan belangstelling zeker niet zal behoeven te klagen. Dc heer Zirkzee begeleide op de hem eigene wijze, verschillende liederen uitstekend op de piano, maar ook waar die begeleiding ontbrak, toonde het koor zich zeer toonvast cn had de uitvoering dan ook een succesvol verloop. Jammer dat de luidruchtigheid van eenige jongelui aohter in het gebouw de ernstige luisteraars dikwijls zeer hinderde. De dames Meijering en Slingerland hebben in soli en duetten weder van hun uitmun tende zang doen genieten. Vooral in de sopraan-solo „O, kindek® klein" en in het duet in „Het graf onder den Meidoorn" kwam hun kunst bijzonder goed tot zijn recht. De heer Han Zirkzee maakte zich, behalve in zijn begeleiding op piano en orgel, ver dienstelijk door eenige zeer goed gespeelde pianonummers, „Aan 't Strand", door hem zelf gecomponeerd, „Etude" van Chopin en in „Die Hochzeit der Figaro" van Mozart samen met den directeur. Een en ander was in staat de aandacht van het talrijk publiek tot aan het eind onaf gebroken te boeien. Aan het einde der uitvoering dankte Ds. Broekstra met een enkel woord. Spr. 2eide, daarbij wel eens voor een moei lijker taak te hebben gestaan. De dames Meijering en Slingerland wenschtc Spr. ge luk met het door hem behaald succes en Spr. meende zijn dank niet beter te kunnen uiten, dan door hen een hartelijk welkom toe to roepen. Ook den heer Zirkfcee bracht Spr. hulde voor hetgeen door hem ten gehoore was ge bracht. Wat het koor betreft, Spr. vond, dat dit prachtig had gezongen. Moge echter deze opmerking het koor niet hoogmoedig maken, maar een prikkel zijn om onder den bekwa men directeur ijverig to blijven oefenen, op dat van een volgende uitvoering gezegd zal mogen worden, dat deze zeer praohtig is. Tenslotte richtte Spr. woorden van dank voor de werkzaamheden in het belang van het koor door den voorzitter, den heer van Delsen verricht, en die thans door vertrek naar elders het koor gaat verlaten. Nadat nog gèzóngen was Ps. 72. laatste vers, eindigde Ds. Broekstra met dankgebed. NED. HERV. KERK. Tot ouderl'ngen bij de Ned. Herv. Kerk wer den herkozen de heeren P. van der Loo en A. Langhout, en tot diaken de heer W. van Klaveren Jacz. In een gehouden vergadering van notabe len der Ned. Herv, Kerk werd in de plaats van den heer C. W. Oppelaar, die tot Kerk voogd werd benoemd, tot secretaris gekozen de heer D. van Klaveren. GESLAAGD. De heer V. Blokhuis alhier is geslaagd voor het machinisten diploma C. SASSENHEIM A. R. PROPAGANDACLUB De A. R. Propaganda club hoopt Dinsdag 24 Dcc. a.s. des n.m. 71o uur in Concordia een vergadering to houden. Behalve dc ge wone werkzaamheden is aan de orde een in leiding oyer art. 1 van ons program door den heer A. Vogelaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2