Jliruuir Xrihsdjr (£T<m Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONS BLAD GRATIS EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Kooeü ©p reis eau ChrasfeSiik dagblad I DE ROTTERDAMMER ÏBONNSMBNSi ter kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) t)er week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending v, 6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2926 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58933. DINSDAG 17 DECEMBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regei9 1.17VS blke regel meer n 0.22Va Ingez. Mededeclinger. van 1—5 regels «2.30 Elke regel meer «0.45 1 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang WIE ZICH HET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. ALS KWARTAAL- LEZER OP ABONNEERT, O'TT VANGT DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS ADRESSEN VAN NIEUWE LEZERS OP GEVEN AAN DE ADMINISTRATIE DE HAVEN VAN SOERABAJA Dit nummer bestaat uit VIER bladen HET CHRISTELIJK BEWAARSCHOOLONDERWIJS zijn bloei is den soc.-dem. een ergernis. Onze Haagsche redacteur schrijft: Het debat, dat Vrijdagavond bij de be handeling der Gemeentebegrooting van Den Haag over de subsidieering van het bijzon der bewaarschoolonderwijs is ingezet, is bui tengewoon leerzaam en niet alleen voor de Residentie. De soc.-dem. hebben het geopend met een scherpen aanval op het bijzonder, d.w.z. het christelijk bewaarschoolonderwijs. Een keer te meer heeft de S.D.A.P. daar mee gedemonstreerd te zijn de partij van het politieke machtsmisbruik. Zij deinst er niet voor terug om ernstig onrecht te begaan aan de ouders, die voor hun kinderen geen gebruik kunnen of willen maken van de openbare school. De S.D.A.P. de partij van het politieke machtsmisbruik .Inderdaad. We bepalen ons tot het gebied van het Onderwijs in Den Haag. Het is een onmiskenbaar feit, dat alle aanslagen tegen het Christelijk onderwijs in den laatsten tijd zijn uitgegaan van de S.D.A.P. We herinneren, bij wijze van voor beeld, aan haar bitter verzet tegen de Christelijke ambachtsschool. Ook een Chris telijke leeszaal gunt ze het Christelijk volks deel niet Van het streven om op schoolgebied het recht te vertreden, is nu j.l. Vrijdagavond een nieuw bewijs geleverd. In dom fanatisme heeft Mevr. de Vries- Bruins de leiding gegrepen. Haar innerlijke afkeer van het christelijk onderwijs en ge mis aan zin voor rechtvaardigheid voor de genen, die haar beginselen niet deelen, schenen het haar tot een vreugde te ma ken om voor te gaan op den weg van mis bruik van politieke macht. Metmiskennning van duidelijke feiten, werd door haar een poging gedaan om het christelijk bewaarschoolonderwijs in zijn voortgaanden in de laatste jaren snel len opbloei tegen te gaan niet alleen, maar, liefst neer te slaan. De domme kracht is haar daarbij middel, r Alleen dom fanatisme kan haar er toe gebracht hebben om ongecontroleerd, zon der onderzoek, allerlei holle argumenten van de organisatie van roode schoolmees ters over te nemen, toen zij haar poging tot rechtskrenking ondernam. Welke zijn de feiten? Niet alleen ten aanzien van het gewone lager onderwijs, maar ook met betrekking tot het bewaarschoolonderwijs, is de open bare school in de minderheid geraakt. Voor het lager onderwijs zijn we in Den Haag op weg naar de 10.000 leerlingen, die het openbaar onderwijs bij het bijzonder achter blijft. Voor het bewaarschoolonderwijs had het bijz. onderwijs bijna een jaar geleden reeds een voorsprong van ongeveer 1200 kinderen. Van de 12.328 kinderen ging 55 pCt. op de bijz. en 45 pCt. op de openbare bewaar scholen. Van het geld, dat de gemeente 1 bewaarschoolonderwijs uitgeeft, zijnde f. 1.300.000, valt aan de openbare inrich tingen 65 pCt. toe. Het bijz. onderwijs heeft dus slechts 35 pCt Of om het nog duidelijker te zeggen het bijz. onderwijs met zijn 1200 leerlingen meer ontvangt uit de gemeentekas, die door alle burgers ge voosd wordt, f. 400.000 minder. Elke leer ling van het openbaar onderwijs kost aan de gemeentekas tweemaal zooveel als een kind van een bijz. bewaarschool. Des ondanks moet het bijz. bewaarschool onderwijs zich tevreden stellen met een subsidie-regeling; het openbare ontvangt volop. Het bijz. onderwijs moet telken jare beleefd komen vragen of het in aanmerking kan komen voor een uitkeering; het open baar onderwijs behoeft niets te vragen. Het heeft alle rechten. Is het eigenlijk niet de omgekeerde we reld? i Ieder normaal denkend mensch zal er kennen, dat deze tweSerlel htfr»cenin«r ,n,s. onrechtvaardigs heeft: De soc.-dem. nu1 willen die onrechtvaardigheid niet alleen bestendigen, maar nog vergrooten boven dien. Hoe onrechtvaardig de bestaande toestand is, blijkt nog nader, wanneer men let op de subsidieregeling voor de exploitatie kosten. Wat betreft de salarissen waarop o.i. iets te bezuinigen ware is er gelijk heid. Maar daarna houdt alles op. Het openbaar onderwijs wordt gratis gegeven; het bijz. onderwijs is, om te kun- :en bestaan, gedwongen tot het heffen van choolgeld. En hoe grooter het offer is, dat van de ouders gevraagd wordt, hoe kleiner de bijdrage der gemeente per leerling is! Om een voorbeeld te noemen: een school, met een schoolgeld van tusschen 6 en 12 gulden ontvangt een gemeentelijke bijdrage f. 2.50 per leerling. Laat men per kind kwartje per week betalen, dan daalt de gemeentelijke uitkeering tot f. 1 per leer ling. Scholen met een schoolgeld boven f 16 ontvangen zelfs nog minder, namelijk niets. Daarbij komt dan nog 1 y2 pCt. der ge schatte verkoopswaarde van de schoolge- n op 1 Jan. 1925. erkennen, dat voor de bijz. bewaar scholen, welke sinds 1925 hebben geprofi teerd van de ton voor scholenbouw, de exploitatie vergemakkelijkt is. Maar voor de tientallen andere scholen, die dat buiten kansje niet hebben gehad, is zonder bij zondere hulp, exploitatie uitermate moei lijk. Er zijn er zelfs, voor wie het, ondanks de uiterste inspanning, onmogelijk blijft om sluitende exploitatie te komen. Daaronder vallen zeker de niéuwe 12 scho len, die zonder gemeentesteun sinds 1925 zijn gesticht. Maar ook oudere scholen ver- keeren in deze ongunstige conditie. Ter verduidelijking maar weer een voor beeld. Er is een school met geschatte verkoops- aarde van ongeveer f. 54.000, zijnde het bedrag van hypotheek en obligatielening. Aan rente (zonder aflossing dus) betaalt zoo'n school f. 2700; verder aan grondrente f. 1200; aan schoonhouden, verwarming, leer middelen, onderhoud enz., bovendien bij elkaar zeker f.3500. Rekent men afschrij ving mee op gebouw en inventaris, dan komt er nog een f. 1000 bij. Te samen dus f. 8400. Ter bestrijding van deze kosten geeft de gemeente alles bij elkaar ongeveer f. 1400. Heft zoo'n school van bijv. 250 leerlingen f 0.25 schoolgeld, dan wordt dat practisch nog geen f 3000: er zijn steeds onmach- tigen. Dan blijft er voor zoo'n schoolver- eeniging zelfs nog f. 4000 te dekken uil contributies en giften. Ieder begrijpt dat het onmogelijk is om op den duur zoo'n groot bedrag op deze wijze voor bewaarschool onderwijs bijeen te brengen. In de gegeven cijfers en in heel den op zet der bijzondere bewaarscholen vindt men tevens de verklaring voor het feit, dat 55 pCt. der leerlingen f. 400.000 minder kosten dan 45 pCt. B. en W. willen nu de bestaande ver ordening herzien, echter op een wijze, die in het algemeen voor de exploitatie dei- scholen weinig beteekent. Een enkele uit zondering zal er iets meer van kunner profiteeren. Men zou deze bescheiden tegemoetkomin gen nog kjjnnen prijzen, ware het niet, dat in den staart der nieuwe voorstellen venijn schuilde. B. en W. willen ook tot machtsmisbruik overgaan en nó de sub sidieverordening aan het bijzonder bewaar schoolonderwijs een sterke rem aanleggen. Dat geschiedt door te bepalen, dat voortaan salarissen en andere vergoedingen alleen beschikbaar zullen zijn voor de scholen, die uit de ton per jaar worden gebouwd. Voor andere scholen zullen ze niet meer te krijgen zien. Op deze manier wordt de bestaande verhouding „bevroren". En ook het bestaande onrecht De politieke macht keert zich, zoo reactionair als 't maar kan, tegen de maatschappelijke ontwikkeling. Het bijzonder onderwijs wi 1 men tegen houden, nu op 31 Dec. 1928 de verhouding geworden was: 30 openbare scholen met 5577 leerlingen en 45 bijzondere scholen met 6751 leerlingen. Mevrouw de Vries,Bruins wilde het liefst nog erger maken. Zij zou willen, dat het openbaar onderwijs zijn achterstand moest hebben ingehaald eer het bijz. onder wijs weer iets kreeg. De daarvoor aangevoerde motieven mis sen echter allen grond. De openbare bewaarscholen zouden in richtingen van sociale voorzorg zijn; de i->üz. scholen worden voorbereidingsscholen voor het lager onderwijs genoemd en vele ouders zouden, omdat hun kinderen op de bewaarschool zijn geweest, ze nu ook naar de gewone christelijke lagere school zenden. De redevoering is te dwaas om ernstig genomen te worden. Waarom prefereeren dan bijv. in arbeids weken de menschen een voor hen dure be waarschool, terwijl er vlak in de buurt een kostelooze openbare school is? We zullen op dit onderdeel der kwestie niet breed ingaan. Maar wil Mevr. de Vries —Bruins de vraag op de juiste wijze be antwoorden, dan moet zij ernstiger werk doen dan klakkeloos de oppervlakkige be weringen der roode schoolmeesters, die de grootste afbrekers der openbare school ?.ijn, napraten. De menschen willen om velerlei redenen de openbare school niet meer. Mevr. de Vries was zoo welwillend (1) om wat ze het liefst wenschte, niet voor te stellen, maar te volstaan met een motie, waarin B. en W. worden uitgenoodigd te bevorderen, dat beide takken van het be waarschoolonderwijs zich g e 1 ij k m a t i g kunnen ontwikkelen. De bedoeling is duidelijk. Bedoeld is niet, dat voor alle scholen de-r zelfde ontwikkelingsvoorwaarden zullen gelden. Bedoeld is wel te zorgen, dat voor taan het bijz. onderwijs niet sneller zal vooruitgaan dan het openbaar onderwijs, tiet aantal scholen moest voortaan slechts in gelijke mate vermeerderen. Het bijz. onderwijs mag niet nog grooter voorsprong krijgen. Tot heden toe bestond die mogelijkheid. Er is vrijheid van keuze voor de ouders. Zij toonen voorkeur in een richting, die niet is die van het openbaar onderwijs. Dit feit valt niet te loochenen. Als nu die voorkeur, ondanks allerlei pamfletten van openbare onderwijzers en propaganda-comité's, uitgaat naar het bijz. onderwijs, handelt dan ook een soc.-dem. niet gepast, indien hij niet reactionair daar tegen in gaat? Merkwaardig is het, dat de partijgenooten van mevr. De Vries elders voor zichzelf vragen, wat zij voor Den Haag geweigerd wenscht te zien. In Maastricht bestaan geen openbare be waarscholen. Maar de soc.-dem. wenschten zoo'n school, zonder zelf een bijzondere neutrale school op te richten. De aan de vervulling van dezen wensch verbonden kosten werden geraamd op 100.000. We kunnen ons intusschen voorstellen, dat mevr. De Vries, die er blijkbaar abnor male begrippen van rechtvaardigheid op na houdt, de offervaardigheid van de voor standers van het Christelijk onderwijs wenscht te straffen op de wijze als we heb ben uiteengezet. Maar dat de meerderheid van B. en W. in érnst in overeenkomstige richting zou willen gaan en aan een groot deel der burgerij een tergend onrecht zou gaan aandoen, is bijna ongeloofelijk. De wethouder van de synthese moet daar bo ven staan, ook al wenscht hij nog niet tot volledige gelijkstelling over te gaan. B. en W. van Den Haag zullen goed doen, indien ze, de te onzaliger ure ontworpen, gewraakte bepaling terugnemen. De overige verbeteringen zijn dan te ac cepteeren. Maar daarbij blijve men dan niet staan. Den Haag geeft in zoo velerlei een goed voorbeeld. Laat men heel de kwestie nog eens bekijken om te komen tot een redelij ke regeling, die in ieder geval voor het meest domineerende bewaarschoolonderwijs bil lijke exploitatievoorwaarden in het leven Beter ware het om zich te onderwerpen aan den .eisch van het recht. Daarbij ware de vraag te overwegen of het noodig is het openbaar bewaarschoolonderwijs kosteloos te blijven geven. Ook als de weg van het recht betreden wordt, zal de gemeente profiteeren van de door de voorstanders van het Chr. bewaar schoolonderwijs in het verleden gebrachte offers. Ons is dat geen bezwaar. Winst bo oogen we niet En daarom gunnen we dit voordeel der gemeente gaarne, omdat we nimmer spijt wenschen te hebben van op het altaar van onze Christelijke lev tuiging gebrachte offers. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau J. S. H. Bemel- secretaris van het hoofdbestuur van de R.-K. Vereeniging Voor Eer er, Deugd en directeur van het Centraal Bureau aier Vereeniging, wonende te Roermond; benoemd tot ridder in de OTde van Oranje-Nassau A. H. L. de Bel, directeur der N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij Lot vervaardiging van spiegelglazen voorwerpen en chemische producten te Sas var. Gent; is toegekend de aan die Orde van Orauje- assau vei-bonden Eere-Medaille: in goud ram H. Brouwer, algemeen werkbaas bij de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zoonen te Apeluoorn; brons aan: mej. W. M. Hornman, dienst bode bij de firma Hegener te Eindhoven; J. van den Heuvel, tuinman bij die familie; J. Schimmel en P. Schimmel, arbeiders bij de N.V. Steenfabrieken „de Vlamoven'- voorheen G. van de Pol Co. te Eek en Wiel, gemeente Maurik; F. W. G. Burgersdljk, huisknecht bij douairière Jhr. Mr. L. Ruysse- ters te 's-Gravenhage. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN, Bij Kon. besluit is aan H. Tinkelenberg, hoofdcommies bij het Departement van Finan- wegens verandering van de inrichting het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag verleend, met dankbetuiging de door hem aan den lande bewezen diensten. audiënties. De audiëntie van den min/ster van Water staat zal a.s. Woensdag 18 dezer niet plaats hebben. LANDMACHT. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het res.-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskun digen dienst, tot reserve-off icier van gezond heid der 2de klasse de heer W. J. M. Jansen, ■ts; is benoemd bjj het res.-personeel der land macht, btf het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse de heer W. Springer, arts. zeemacht. Bij Kon. besl. is aan de luitenants ter zee 3de klasse bij de Kon. marine-reserve A. F. Copini en L. M. Goedhardt, eervol ontslag uit den reservedienst verleend, onder gelijktijdige benoeming tot officier-vlieger der 3de klasse Ter voorziening in de ten gvolge van perio dieke aftreding in de Commissie van onderzoek voor het personeel der Rijksverzekeringsbank ontstaande vacatures zijn in die bij beschikking van den Minister van Arbeid de aftredende leden herbenoemd. KANTONRECHTER LEEUWARDEN. Alphabetische aanbevelingslijst voor kanten, rechter te Leeuwarden: Mr. F. G. G. Boer- rigter, griffier van het kantongerecht te Arnhem; Mr. A. M. de Jager, kantonreci.tei te Emmen, en Mr. W. F. van der Ley, advo caat en procureur en kantonrechter-plaats- vervanger te Heerenveen. W1LDSCHADE-COMMISS1E. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is benoemd in de plaats van wijlen H. Coldewey, te Twello, tot lid van de Wildschade-Commissie voor het gedeelte van de provincie Overijssel ten westen van de gemeenten Ambt-Hardenberg, den Ham, Hel- lendoorn, Holten en Bathnien J. Stoffei te Deventer. VOOGDIJRAAD BREDA. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid vai REGENTEN GEVANGENISSEN. Bij Kon. besluit is op zijn versoek eer ontslagen met dank J. F. de Meester als i tevens voorzitter van het College van Reg( ten over de Gevangenissen te Arnhem. SUBSIDIEERING BIJZ. BEWAAR SCHOOLONDERWIJS TRICOTAGEFABRIEK TREEBEEK GEMEENTERAAD VAN deelname van de staatsmijnen Q IP A P NI W A F" Verschenen is de memorie van antwoord U-V3l\nv L-1 I HAUL. op lict voorloopig verslag omtrent de over weging in de afdeelingen van de nota van wijziging op de begrooting van de staats mijnen in Limburg voor 1930. Dat het voorstel om de staatsmijnen met f 100.000 te doen deelnemen in het kapitaal der op te richten N.V. Tricotage-ateliers Treebeek zóó groote belangstelling in en buiten de Kamer zou vinden, had de minis ter nauwelijks verwacht. Een post voor aandeden in vreemde ondernemingen komt smds verscheiden jaren onder de begroo- tingsartikelen van het staatsmijnbedrijf voor. De tegenstanders van het voorstel zullen het feit niet kunnen ontkennen, dat in de mijnstreek dringend behoefte bestaat aan meer werkgelegenheid. Gezinnen, die zich in de mijnstreek gevestigd hebben, zien naar werkgelegenheid elders uit, zoodra hun kinderen op een leeftijd gekomen zijn, waarop zij moeten mee-verdienen. De voorgestelde deelneming moet men niet zien als Te ver gaande staatsbemoeiing. Mocht het nieuwe bedrijf niet levensvat baar blijken te zijn, dan zal er geen sprake van kunnen zijn de zaak in het leven te houden door daarin nieuw kapitaal te stek ken. Aan een bedrijf als het staatsmijnbe drijf, dat moet concurreercn, moeten in dit opzicht zekere vrijheden worden gelaten. De Mijnraad is over de voorgestelde deel neming gehoord en heeft daarover gunstig geadviseerd. De bezwaren, die tegen het plan worden aangevoerd uit een oogpunt van concurrent tie voor de bestaande tricotagefabrieken acht de minister zeker niet vrij van over drijving. Men heeft hier te doen met een product, waarvan het verbruik de laatste jaren sterk toeneemt, terwijl ook de produc tiecijfers der Nederlandsche fabrieken een regelmatige stijging vertoonen. De meening dat het de bedoeling is. in de nieuwe fa briek in hoofdzaak zulke artikelen te ver vaardigen, welke tot dusver voorname! uit het buitenland worden betrokken, is juist. Van particuliere zijde is ongeveer f 250 HOó voor de nieuwe onderneming bijeengei bracht. Het wegvallen der f 100.000 zou dus vermoedelijk alleen tengevolge hebben, dat de fabriek kleiner wordt opgezet en buiten de mijnstreek komt. TOCH EEN CIIR. LEESZAAL 650,000 voor de Scheveningsche Binnenhaven Vergadering van 16 December 1929. De Raad is gister flink opgeschoten met de begrooting, zoodat het uitzicht bestaat, dat heden middag de eindpaal zal worden bereikt. Dat is dan acht dagen nadat de be handeling is begonnen. Een goed voorbeeld anderen! morgen ging grootendeels nog heen :1e wijziging van de Verordening op de subsidieering der bijz. bewaarscholen. t de heer De Jong met zijn amende menten vrijwel niets bereiken zou, vreesden we een half jaar geleden reeds. Hij heeft inderdaad te hoog gemikt en is vermoedelijk ook te veel uitgegaan van de bewaarschool positie in eigen kring. Vandaar dat hij en de zijnen ten slotte niet wenschten binnen te halen wat B. en W. aanboden en dat meer dan een vereeniging niet geheel zonder beteekenis was. De R. K. fractie bleef aanhouden op alge- heele financieele gelijkstelling. Deze ge dachte moge in principe verdedigbaar zijn, rwerkelijken was zij niet. Daarom voel- we er het meest voor gegeven ook het scherpe principieele verzet onder lei ding van mevr. De VriesBruins in soc.- lem. kring om te aanvaarden al wat er toe leiden kon om de exploitatievoorwaar- /oor de onderscheiden schole'n zoo dicht mogelijk tot elkaar te doen naderen. O. i. had ten aanzien van de lokaalruimtevergoe- ding of wel de bijdrage per leerling nog iets verder gegaan kunnen worden. Dan ware een redelijk niveau vrijwel bereikt De kosten daarvan had de Raad gerustelijk kunnen vinden in de relatief ongetwijfeld hoogc salarissen. De kosten voor de ge meentekas behoeven niet hooger te worden. Het gewenschte niveau is thans nog niet verkregen. Misschien komt het nog eens zoo ver. Want er is alle aanleiding om althans de bestaande scholen niet onnoodig in den druk te. laten zitten, als de vereenigingen, ouders en 'particulieren redelijkerwijs doen wat mogelijk is om een sluitende exploitatie te verkrijgen. Winst behoeft er niet ge maakt te worden. Practisch heeft het vraagstuk enkele moeilijke kanten. We erkennen het gaarne. Maar de wijze, waarop van soc.-dem. zijde positie gekozpn werd, deed o. i. tekort aan de rechtvaardigheid, die ook tegenover het biiz. bewaarschoolonderwijs zooveel moge lijk behoort te worden betracht en door de soc,-dem. ook gewensóht wordt, waar zij zelf in het minderheidshoekje zitten. Uit de middagvergadering halen we ook weer een enkel punt, dat een voor ons gun stig verloop had, naar voren. Het betrof de subsidieering van 'n Chris telijke leeszaal. De meerderheid van B. en W. wenschte op Scheveningen alleen maar een uitleen bibliotheekje onder Christelijke leiding toe te staan. De heer v. d. Loo nu is zoo gelukkig ge weest om van den Raad gedaan te krijgen, dat er ook een aparte Christelijke leeszaal zal komen onder leiding van de vereeniging die een drietal jaren geleden voor dit doel is opgericht. Op heel gelukkige wijze verdedigde hij zijn amendement op het voorstel-van B. en W. Dit amendement trachtte zooveel moge lijk te redden van het compromis, waartoe wethouder v. d. Meiden en de Chr. Leeszaal- vereenliging, zulks na overleg met ue Rijks commissie van advies voor het leeszaalwe zen indertijd gekomen waren. Het amendement ontving steun van den heer v. Beresteyn, die bij het Oj>enbare Lees zaalwezen namv betrokken is en ook gaar ne wenschte mee te werken om van het oorspronkelijk getroffen accoord nog zooveel mogelijk terecht te brengen. Wethouder v. d. Meulcn liet de beslissing aan den Raad. Deze aanvaardde het amendement met slechts 9 soc.-dem. er tegen. Mevr. De Vries- Bruins, die zich uitermate ergerde over deze tegemoetkoming aan de Prot.-Chr. groe pen, trachtte tevergeefs haar partijgenooten Duys en mevr. Bleumink er van terug te houden om vqor het amendement-v. d. Loo te stemmen. Het eind van den middag deed dus nog een mooi succesje boeken, waarover we ons van harte verheugen. Overigens willen we nog vermelden, dat z. hr s. een crediet van f 650.000 werd toe gestaan om de verbinding tusschen le en 2e Binnenhaven te Scheveningen tot stand WOONWAGEN-COMITE AMSTERDAM een gift van de koningin-moeder. Naar wij uit goede bron vernomen, is door Hare Majesteit de Koningin-Moeder een be langrijke gift gedaan voor den arbeid van het Woonwagen Comité te Amsterdam. FELLE BRAND TE DEN HAAG Omstreeks kwart vóór ze\ wercl de brandweer gealarmeerd voor zwaren binnenbrand in den speelgoedwinkel van de Gebr. D. aan de Vleerstraat, waar boven zich een pakhuis en een zolder bevin den. De heeren D. hebben tevens een gros- sierderij waar nogal wat trommels met vuur werk waren opgeborgen. De winkeljuffrouw waS naar boven gezonden om in een tus- schenkamer een riem papier te halen. Voor zij echter beneden kwam, bleek dat izij een verkeerd pak had medegenomen, zoodat zij opnieuw te trap opging om het goede papier te halen. Halverwege keerde zij terug onder geroep, dat zij boven aldoor geknetter hoorde. Weldra waren vlammen ook zicht baar, zoodat onmiddellijk de brandweer op gebeld werd. Een motorspuit van het hoofdbureau ving de blussc.hing aan met twee stralen op de waterleiding. Even daarna verschenen de hoofdcommissaris Kramer en de hoofdin specteur brandmeester De Ridder. Het bleek een hardnekkig brandje te zijn! en een verraderlijke blussching. In de eer ste plaats werd er ontzaglijk veel rook ont wikkeld, zoodat de blusschers gebruik van rookmaskers moesten maken en dan deed zich ieder oogenblik een ontploffing hooren, welke weer aanleiding was tot verdere uit breiding. Langs een trap heeft het vuur een weg gezocht naar den zolder boven het pak huis, waar het spoedig bedwongen kon wor. den door de énorme massa's water. De aanwezige goederen zijn alle verbrand of bedorven. Deze waren verzekerd, evenals trouwens het huis -zelf. De winkel beneden het pakhuis geleek één groote waterval. Merkwaardigerwijs is tot het laatste toe het licht in den winkel blijven branden. Commissaris Kramer heeft nog de winkel juffrouw gehoord. Deze ontkende ten stellig ste boven licht te hebben gemaakt of vuur te hebben aangestoken, zoodat men omtrent de oorzaak van den brand in het duister tast. te brengen. Aan Ir. J. Lely werd ontslag gegeven als directeur van Gemeentewerken in verband met zijn benoeming tot directeurdioofduit- voerder der Zuiderzeewerken. De Burgemeester voegde hieraan een zeer waardeerend speechje toe, waarin hij den heer Lely huldigde als man van grooten werklust en bijzondere scherpzinigheid, die zich in de 11 jaren, dat hij de gemeente heeft gediend, voor haar zeer verdienstelijk heeft gemaakt Met een krachtig applaus onderlijnde de Raad deze lofprijzing. OffliiiiiiiiuuiiiiiifliMiiiuiiiiniiiiiawiiiirciiiiimuifliiiiiiiQuiMiMUiiiniiiiM Onzen lezers wordt dringend aanbevolen op reis de voorkeur te geven aan een Christelijk dagblad. De aandacht wordt gevestigd op ons zusterblad Aan alle groote stations in den stationsboekhandel verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1