BINNENLAND. Kunst en Letteren. Gemengd Nieuws. Schoolnieuws. Wetenschap. Handelsberichten. PRIJSVRAAG JONGENS- EN MEISJESBOEKEN DINSDAG 17 DECEMBER 1929 VIERDE BLAD PAG. 11 DE RIJKSMIDDELEN. ~)VERZ!CHT OVER DE MAAND NOVEMBER De Rijksmiddelen heben in de afgeloopen maand opgeliracht f46.375.571.tegen f 42.552.697.in dezelfde maand van het vorig jaar. Er is alzoo iin vergelijking met de uitkomsten van November 1928 een voor- deelig verschil van bijna 4 millioen. Deze uikomst mag zeker gunstig ge noemd worden, als men erop let, dat aan accijns op gedestilleerd ruim een mil'ldiöèn minder ontvangen word dan verleden jaar. Accijns op gedistilleerd bedroeg f 3.229.658 tegen f 4.288.956 in November '28. Gelukkig werd dit nadeelig verschil ruim schoots vergoed door de liooge opbrengst der success erecihtcn. Beliepen deze in No vember van het vorig jaar f 3.360.716, thans .brachten deze rechten f 5.553.262 in de schatkist. Het is ook deze post successie rechten geweest, die in ruime mate er toe bijgedragen heeft, dat de Rijksmiddelen zulk een gunstig beeld vertoonen. On bet. oogenblik is aan successierechten f 45.046.300 ontvangen, terwijl 11/12 der ra ming slechts f 3.483.333 bedraagt Op heden is op deizen post. reeds 7 millioen meer ont vangen dan de raiming voor het geheele jaar 1929. Een tweede post, welke van grooten in vloed was 8p de gunstige uitkomst der Rijksmiddelen, s de post „Registratierech ten". Deze brachten in de afgeloopen mwintl op f 3.704.279 of f 1.493.751 meer dan in 1928. En in elf maanden werd op dezen post, ontvangen f 30 648.519, of ruim SV'a millioen meer -dan de geheele jaarraming. Trouwens, er zijn nog'meer posten te noemen, die op 30 November de jaarraming reeds hebben overschreden. Aan grondbe lasting-toch werd in elf maanden ontvan gen f .21.466.131. terwijl de jaarraming slechts f 21.385.000 bedraagt 't Spreekt, van zelve, dat bij zulk een gunstiigen uitsla? stiizwügend kan voorbijgegaan worden, dat do opbrengst van dezen post in de afgeloo pen maand ten bedrage van f 1.392480 on geveer V/o ton beneden verleden jaar bleef. Ook die dividend- en tantièmebelasting gaf bijzonder gunstig resultaat Op dezen post was voor het geheele jaar geraamd een opbrengst van 20 millioen en thans op 30 Nov. is men daar reeds f 1.153.998 over heen. In de afgeloooen maand bedmeig de ze belasting f 1.636.050 of f 253.146 méér dan verleden jaar. Evenzoo hebben de invoerrechten aan merkelijk meer opgebracht dan geraamd was. Er was gerekend op een ontvangst van 62 millioen in het jaar 1929 en op 30 Nov is reeds f 234.236 méér ontvangen. In Nov bedrow? de ontvangst op dezen posl f 5.963 518 of f 492.020 meer dan het vorig Jaar D» tabaksbelasting gaf niet minder be vredigende uitkomst. Er was op dezen post voor het. geheele jaar geraamd een ontvangst, van 23V. millioen en op 30 Nov. was reeds f 24.339.569 binnengekomen. In de afgeloo pen maand werd aan tabaksbelasting ont- HOFBERICHTEN Naar Pesti Ilirlap meldt, is eenige dagen geleden de opperstalmeester, R. F. C. ba ron Bentinck, in Hongarije aangekomen, om daar in opdracht van Koningin Wil- helmina -eenige paarden te koopen. De. opperstalmeester bezichtigde de stoeterij van Mezohegyes, waar hem vier prachtige paarden bijzonder bevielen. De Hongaarsche regeering, die van het doel van den opperstalmeester op de hoogte was gebracht, bood de uitgekozen paarden aan Koningin Wilhelmina ten geschenke aan, welk aanbod onze Koningin ook ac- Deze paarden behooren tot het zeldzame Nonius-ras, dat tijdens de Napoleontische oorlogen naar Hongarije werd overge bracht. Pesti Ilirlap merkt in een bespreking m het geschenk op, dat hiermede een nobele plicht werd vervuld, daar de Ko ningin der Nederlanden de eerste was, die na den oorlog het verminkte en zwaar bo- proefde Hongarije te hulp kwam en de ge zondheid en het leven van duizenden kin deren redde. .1928. f 2.197.793 of f 324.973 meer dan ii En evenmin willen wii vergeten de aan dacht te vestigen op den post „Personeele belasting". Wel werd in November bijna f 85 060 mindpr aan pers. belasting ontvan gen dan verleden jaar (de ontvangst be droeg f 1:792.926b maar in elf maandpn bc- drope de opbrengst deeer belastin.? f 25.708-937, terwijl voor het geheele jaar slechts 22V„ millioen was geraamd. Aan inkomstenbelasting werd in Nov. ontvangen f 9.526.467 of ruim 3 ton minder dan verleden ïaar. Maar niettemin maü verwacht worden, dat op 31 Dec. wel een 5 millioen meer ontvangen zal wezen J— de jaarraming. De vermogensbelas'n<?t bedroeg in df geloonen maand f 1.460 446 of f 46.000 meer dan het vort* jaar en op 31 Dec. is zonder twiifefl het ram< ngsciifer bereikt. Aan statistiekrecht wérd ontvangen f395.199 of f 4000 méér dan in 1928. De accijnzen on zout en erewacht belie pen reso. f 176.825 en f 1.042.107 en over troffen daardoor de ontvangsten van ver leden iaar resp. mét ongeveer f 12.000 en f 114.000. xT Aan acciins op wijn werd in Nov. ont vangen f 52.863 of f 15.000 minder dan het voriige jaar. Er is alle reden om te vre> dat de einduitkomst van dozen post op 31 Rpr. wel ruim 4 ton beneden de ramin. zal blijven. De acciins op bder daarentegen zal geei teleurstelt n? onleveren. Tn de afgeVinpei maand bracht deze belasting f 1.493 530 op of f 139.000 méér dan in 1928. En het verwachten, dat op 31 Dec. de raming met ongeveer 1 millioen zal worden overschre den. De suiker-accijns bracht in Nov. van dit jaar f 3.896.951 on en ov-prtrof daarmede de oplwpnrrst van Nov. 1928 met ongevi f 592.000. On 31 Der. zal <te raiming zeker -• bereikt worden, misschien komt de werk' lijlce ontvangst er nog wel iets boven ui De betasting op gouden en zilverpn we ken bracht ruim f 1.200 000 on en geeft gee aanleiding tot eenige bijzondere onmerkinjr. De zegelrechten bplienen f 1.881.644 en blpvp.n. daardoor f 340.000 beneden verleden jaar. Maar niettemin mag eron gerekend 'worden, dat op 31 Dec. de raniing va millioen met ongeveer IV2 nr '1 li oen wordt overschreden. De opbrengst der drweinen bedroe?'in de afgeloopen maand f 735.907 of f 11S0O0 dan in 1923. En met vrij groote zekerheid mag verondersteld woi'den. dat op 31 Der. het ramingscijfer van dezen.post bereik* wordt. De post „Staatsloterij" bracht op f 9055 en kan verder stilzwijgend voorbijgegaan wo den. Ten slotte dient nog verme'ld te worden de oohrengst des loodsgelden. 7,ii bedrootr f 474,574 tecen f 455 643 in derelfde maand van "het vorig jaar. En aan het e nd van het iaar zullen raming "en werkelijke ont vangst op dp?.en post weinig verschillen Van de geheele iaarrarrung ad f 471 145.000 is thans reeds f 464 381.519 ontvangen Hoogstwaarschijnlijk zal op 31 Dec. da raming mpt ongeveer 7 pet. worden over schreden. Temeer stemt deze uitkomst tot tevredenheid, omdat door de acciins-verla ging op gedistilleerd een tegenvaller van ongéveer 10 millioen zal te boeken zijn. Wij kunnen derhalve met tevredenheid en vertrouwen den kaatsten maandstaat der Rijksmiddelen over 1929 tegemoet zien. DIRECTEUREN ARBEIDS BEURZEN In de jongste vergadering van de direc teuren van arbeidsbeurzen te Utreciht gehou den, is met het oog op het feit, dat deze ver- adcring de vijf-en-twintigstc van dezen aard vas, den voorzitter, den heer Ant. Folmer, directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, bloemenhulde aangeboden. De*voorzitter heeft de vergadering 1 deze hulde dank gezegd, doch was van oor deel, dat een zeer groot deel daarvan kwam aan zijn medewerkers bij den Rijks dienst en aan de directeuren der districts arbeidsbeurzen. Mede namens hen ontving bij gaarne deze hulde, die hij tevens be schouwde als zinnebeeld van den toenemen- den bloei van de openbare arbeidsbemidde ling. In deze vergadering werden do volgende punten behandeld: de arbeidsbemiddeling voor musici; verbetering in de statistiek van de beidsheurzen, teneinde haar meer dienstbaar te maken aan de beoordeeling van den rang van de werkloosheid; 3. de arbeidsbemiddeling voor kantoor personeel; 4. betrekkinggidsen; 5. de arbeidsbemiddeling voor vrouwen. Wegens verdere verhindering van d- voorzitter, is izijn functie in deze namiddag overgenomen door ir. Verwey, administrateur bij den Rijksdienst. UII HET SOCIALE LEVEN. BAKKERIJ-ARBEIDERS. De r collectieve arbeidsovereenkomst het Bakkersbedrijf is 21 November jl. werking getreden en aanstonds van toe passing geworden voor Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Naar men ons van de zijde van het Hoofd bestuur van den Ned. Centralen Bond van Ghr. Arbeiders in de Bedrijven van Voedings- Genotmiddelcn mededeelt, ontvangen de leden van dien Bond binnen enkele dagen ieder persoonlijk een exemplaar van het tract toegezonden. Dit contract bevat onder meer ten aanzien an de in en doorvoering der overeenkomst, ter behandeling van geschillen, regelen bij z., verstrekkende bepalingen, verschillende bedrijfscommis- sies gevormd welke ieder een bepaalde taak Is voorgeschreven. Het is de ernstige wil der contracteerendc partijen, nl. de organisaties van patroons en gezellen, de overeenkomst zoo volledig mo gelijk door te voeren. Met de kennelijke be doeling dat zulks zal medewerken tot sa neering van de bedrijfsverhoudingen, de con- currentiefactoren te ondervangen en de be- drijfsvrede het beste te dienen. Waar o.m. in de nieuwe arbeidsovereen komst de gevolgen voortvloeiende uit de aan vaarding van het verplicht lidmaatschap nauwkeurig zijn omschreven en dit punt tot nader order een beslissing tusschen contrac tanten zal dienen uit te maken, wekken wij de ongeorganiseerde bakkersgezellen, brood bezorgers, kortom alle arbeiders van Chris telijke beginselen, in het bakkersbedrijf, op, zich bij den Christelijken Bond aan te slui ten. Het verdient ten zeerste aanbeveling dit reeds nu uit vrije wil te doen. dan dat men wacht tot eventueel het verplicht lidmaat schap zal ingevoerd worden. Men wende zich daartoe om inlichtingen, inschrijving, enz. tot het Bondskantoor v den Chr. Bond: Joost van Geelstraat 2 Rotterdam, of tot de plaatselijke afdeelings- secretariaten: P. N. Bon, Admiraal de Ruy- terweg 446 III, Amsterdam; A. Drop, de la Reyweg 452, 's Gravenhage; B. Star, Jasmijn straat 6, Rotterdam. W. VAN THXENEN 70 JAREN. De bekende Delftsche blinde componist, de heer W. van Thicnen, zal Tweene Kerst dag zijn 70sten verjaardag vieren. De heer Thienen is een figuur van veelzijdige ontwikkeling. In de eerste plaats is deze io rijk begaafde man toonkunstenaar. Zijn leermeester was de bekende J. Klerk en van 1880—1900 was hij te Delft de musicus van de stad. Het muzieklevt heeft hij in de Prinsestad dan ook tot hooj twikkeling weten te brengen. Vooral deze periode maakle de heer van Thienen vele concertreizen, meest vergezeld van zi zuster, J. van Thienen, talentvol zangeres. 1-Ioevele malen zou deze kunstenaar koren geleid en deel van jury's uitgemaakt heb ben? En evenzeer, hoevele malen zullen zijn composities zijn utigevoerd? De feestdag zal naar den wensch van heer van Thienen zonder officieel huldi toon voorbijgaan. Het treft wel hijzoni dat a-s. Woensdagavond in de Groote Kerk te 's-Gravenhage het Chr. Res. Mannenkoor „De Engelen", een van de meest geslaagde werken van den jubilaris, zal uitvoeren. Behalve op musieaal terrein vond 't wer van dezen kunstenaar veel waardeering op letterkundig en philosopisch gebied. Wel bewijs, dat de grijze jubilaris een zeldzaam ontwikkeld man genoemd mag worden. „KRISTIN LAVRANSDOCHTER" Dr C. Tazelaar handelt over dit werk „Stemmen des Tijds", Decembernr., en Petri in .Weekblad voor Christendom en Cultuur". Fr. Duynstee prijst het boek van Louis Bertrand over Sint Augustinus. De brochure van Ir. Daan Jansen over „Kerk en Kunst" wordt aanbevolen aan allen, die in kerke lijke kunst belang stellen. Een geniaal doch gevaarlijk boek noemt Dr v. d. Mark de roman „Cement" van de communistische schrijver Fcdor Gladkow, Dr Hol volgt Ri chard Halliburton op zijn zwerftocht naar Zuid-Oost Europa. Halliburton's „Het luis terrijk Avontuur" geeft een zeldzaam le dige beschrijving van al de klassieke „Grieksche plekjes". Het eenige bez tegen het boek is de rationalistische kijk van den schrijver op het leven en de schicdenis. Pieter van der Meer de Walcheren geeft een kort signalement van de op 22 Novem ber jl. zestig jaar geworden Fransche schrij ver André Gide. Gide is een ongemeen ge vaarlijk auteur: „hij houdt van de verhalen van „Duizend en een Nacht" en van Bijbel; hij herkent Nietzsche's ideeën als de zijne, hij schrijft een boek over Dostojews- ki en Oscar Wilde is zijn afgod; hij zoekt het lichaamsgenot in meest'weerzinwekken de zonde en het heimwee naar het Konin krijk Gods laat hem geen rust. En dit alles tegelijkertijd. Hij wil alle gedachten, liefst de verderfelijkste en de meest verwerpelijke die uit de troebele holen van het onbewu. te als giftige dampen opstijgen, huisvesten in zijn geest en ze dan in zoo volmaakt mogelijke vorm openbaren. Wat deert hem de terugslag op den lezer?" „Hij wekt onvrede in de geesten. Hij zaait onrust." „Hij werpt wel alle proble men op, maar geeft nimmer een oplossing" „Er is in het latere werk van And té Gide een verstandhouding met het kwaad, geko men, die een rust verraadt, een sereniteit, welke zelfs zijn vrienden als Ghéon, Du Bos beangstigt. Wat ethisch en geestelijk slecht is," wordt als goed beschouwd; het goede wordt het kwaad. Hier zijn w Satan zelf aangespoeld." Over James Oliver Curwood. de ook hier te lande zeer bekende schrijver, voor gen tijd aan bloedvergiftiging overleden worden biografische bizonderheden meege deeld. Uit de brochure der uitgevers „Van het Westelijk front geen nieuws" wordt het vol gende vermeld: „Al wie het boek gelezen heeft zal zich die aangrijpende bladzijden herinneren, misschien het beste uit h'et gan- sche werk. waarin het gehuil der stervende paarden beschreven wordt. Nu schijnt het echter biologisch vast te staan, dat een stervend paard niet huilt, maar enkel een zacht gekreun doet hooren. Daaruit heeft men afgeleid, dat er ook nog andere on waarheden in het boek voorkomen. De suggestieve kracht die van Remarque's boek uitgaat, is echter zoo groot dat veel gewezen soldaten beweren, dat ze stervende paarden wel hebben hooren schreien. Wie zal het raadsel oplossen?" ten onzent. Het bock is overvloedig geïllus treerd, bevat bijdragen van 46 letterkundigen welke een zelfkeur werd gevraagd van ongeveer acht bladzijden tekst. Douglas Jerrold schreef in de „Sunday Pictorial" een beschouwing over de moder ne oorlogslectuur. De Londcnsche corres pondent van de „Msb." vertaalde er een deel van. Over de populariteit der oorlogs romans zegt Jerrold o.m.: „Waarom zijn die hoeken dan zoo populair?" „Heel een- idig! Zij,, die in onzen tijd boeken lezen zijn de literaire cliques, de jonge mannen, innen van over de vijftig, en de vrou- Manncn, die, toen de oorlog uitbrak, tusschen de 17 en 35 jaar oud waren, zijn '.hans tusschen de 31 en de 50, en hebben t te -druk om te lezen. Den anderen interesseert 't allerminst dat de oorlog een groot drama Was, waardoor de loop der geschiedenis gewijzigd werd dat zonder zijn offers het nieuwe tijdperk rede, waarvan hunne idealistische ge EXAMENS STAATHUISHOUDKUNDE Arrstcrdim, 16 December H.O. Akte K 2Ëx. 3 cand., geel. geen. EXAMENS-MACHINIST. Taag, 16 Dec. Gesl. voor dl van Vinnen en L. J. M. Wou otterdam en KI. Blokhuis te broers uit het café geworpen. De caféhouder verklaarde, minstens 100 gulden schade te hebben opgeloopen. DE DOODELIJKE DRAAD. Zondag kwam tc Vledderveen een elfjarig jongetje op den straatweg in aanraking met draden van het electrisch net, welke op deu weg lagen. De dood trad bij het knaapje on- ddellijk in. De oorzaak van het stuk zijn. r draden moet gezocht worden in balda digheid. HET GEVONDEN KINDERLIJKJE De moeder in Amsterdam. de moeder van het 2-jarig jongetje Sigmund Mathias, welks wetens zoozeer vervuld zijn, nooit op eenige lijkje aan de Zuiderzeedijk is gevonden, met riniir 7nme grondslag had kunnen worden ^en hoofdinspecteur der centrale recherche J. F. van Slobbe, die naar Dortmund is ge weest, vrijwillig naar Amsterdam gekomen. Zij bevindt zich op het oogenblik aan het bureau van politie aan den Adelaarsweg. De vrouw heeft tegenover commissaris Van Empel dezelfde verklaringen afgelegd als te Dortmuifd. Zij handhaafde haar vroeger re laas volkomen. De vrouw is vooTloopig aangehouden. Naar den man wordt nog steeds èn in Westfaled èn in ons land gezocht gevestigd. Zonder te kunnen hegrijpen, willen zij toch modevoelcn. De on'.zetting, de vernie ling van defi oorlog spreken tot.hen. Maar zij moeten hem zien als oen tragische futu liteit, ofin 't geheel niet. En de schrij vers weten dit. We hebben behoefte aan de waarheid om trent den oorlog, omdat wij zonder deze nooit zullen lecren den vrede te verzekeren De beslaande boeken evenwel maken het probleem van oorlog en vrede tot iets sim pels en sentimenteels, tot dat het probleem ten onder gaat in een dwaas superieur-doen en do vier oorlogsjaren op idiote wijze voor gesteld worden als een worsteling, die zon der reden gevoerd en zonder resultaten 'ten einde gebracht is." Een antwoord op de gestelde vraag kan dit betoog van Jerrold moeilijk heeten. EXAMENS. PROMOTIES. or in de Wis- e fschrift getiteld: irmcablliteit in dc 3. NIcolaï, geb. t ACADEMISCHE EXAMENS- do heer J. Viest slaagd": Godgelo* E. C. Thoder ex. de heer - G. Bosch- G. Bel ze E. Hertz den te dei ex. mej. J. J. A. M. atel en de heer K. 1 L. J. J. Oliviei K: cand.ex. mej. M. J. C. PÜla Lch: ld. hoofdv. Wiskunde: doet BRANDEN To Oegst,geest is op den Rijnsburgerweg door een defect aan de benzineleiding de vracht-auto van de firma Verhoef uit Leiden in brand geraakt en geheel uitgebrand. De ic.hnde ongeveer 1000 wordt door verzeke ring gedekt.. Te Hoogezand is de mcubelmakers- werknlaats met de daarin aanwezige, gereed- sehanpen. meubelen en houtvoorraad van H. Tliolen afgebrand. Een brandende kachel wordt als vermoedelijke oorzaak beschouwd. De schade wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. WERKLOOZENVERZEKERING. De Minister van Arbeid heeft goedgekeurd het reglement voor de werkloozenkas den Ned. Chr. Werk" eemstersbond tc Utrecht terwijl n bepaald, dat het subsidie ten be hoeve van deze werkloozenkas zal ingaan op 1 November 1929. CHR. VEREEN. VAN NATUUR- EN GENEESKUNDIGEN IN NEDERLAND. Deze vtreeniging hield haar najaarsverga dering Zaterdag j.l. in hotel Terminus t< Utrecht. Deze vergadering werd geopend dooi den voorzitter Dr. J. F. Reitsma. Ais nieuwe leden werden gekozen de heeren: J. de Bruvne, arts te Leiderdorp, G. de Lmd xan Wijngaaiden, arts te Rotterdam, P. Jasperse, arts te Leiden, Dr. J. F. Paul, arts ic Wad- rl rixveen, H. P. Penning, arts te Eindho\en, G. Verdoes Kleyn, arts te Rotterdam, Dr. J. Versluys, arts te Hillegom en M. G. Vroom, W. G. VAN DE HULST Over de beteekeni: onze kinderschrijver bij uitnemendheid W G. van de Hulst, begint men het in ons land nu wel zachtjesaan eens te worden Maar ook in het buitenland begint zijr werk aandacht tc trekken. Er verscheen eer Duitsche vertaling van zijn boek „Ouwe Bram" onder de titel „Der alte Bram" hij de fa. Velhagen en Klasing in Bielefeld, Leipzig, cn een van „Pëerke en zijn kame raden", onder de titel „Kameraden" bij de uitgever Hans Harder in Wernigerode Harz. Over een Fransche vertaling van het laatste werk zijn onderhandelingen loo- pende. „JAARLLJKSCHE BOEKENSCHOUW Bij „Het Nederlandschc Boekhuis" ver scheen de tiende jaargang van de „Jaarlijk- sc.he Boekenschouw", onder redactie van Felix Otten, Prof. Dr B. v. Benthem, P. van Luvk, I-Ierluf van Merlet, Anton. van Duin kerken Jos van der Velden, Jan Engelman Dr J. B. Hol, G. Bulten en Albertine Steen- hoffSmulders. Dr H. van der Mark leidt hét böek in. Hij herinnert aan do verschillende „li'.e feiten" uit het verleden jaar: de dood Van de Woest ijne, herdenking van Vondel huldiging van Kloos en Buysso. De produc tie noemt hij „verre van verbijsterend" Bekende auteurs kwamen met werken vol gens 't beproefde schema alle vaardig en elegant geschreven, doch izelden leesbaar: langdradige relazen over allcdaagsche men schen met alledaagsc.he zielen in alledaa; sch gebeuren". De Schrijver treedt in b zonderheden en beschouwt moderne, katho lieke en oorlogsliteratuur. Tevergeefs zoch ten wij de titel ook maar van een enkel bock van Christelijke zijde. Misschien Dr Van der Mark dit gebied een volgend maal ook met eenige aandacht verec Ruhrieken over de productie in 't buiten land, godsdienstige en apologetisch' schriften, die over opvoedkunda. tooneel, kunst, letterkundige geschiedenis, historie, veisiuyo, aiw V'j natuurkunde enz. volgen. De meeste ru» arts te Den Holder. Hierna hield de neer A. liriekcn wor(ien ingeleid door een uitvoerig de Graaf, directeur der Chr. H. B. S. te sarnenvattend essay. VIaardingen, ïej. M. L. Hüpper irkunde. hoofav. Plantkui EXAMENS FRANSCHE TAAL. 16 December KATOEN. De I door het Zuiden SLACHTOFFER VAN DEN STORM. Op Donderdag 12 December jl. is op het Haringvliet onder de gemeente Den Bommel door den hevigen storm van het sleepschip Nelly overboord gevallen en verdronken Conielis Wilhelmus Hartmans, geboren te Roosendaal (N.Br.) den 12 Aug. 1894, schip per wonende te Oud- en Nieuw Gastel, signalement luidt: kort gezet perzoon, gezicht ovaal, oogen blauw, haar blond, geen baard of knevel, groote neus, ooren gewoon. Hij was gekleed in manchesterbroek, waar- ,-er blauwe werkbroek, waaraan bretels, blauwe trui, had klompen aan en een pet op zijn hoofd, welke met een touw was vastgebonden. Geen bijzondere kenteekenen. De familie stelt een belooning van 50 beschikbaar bij vinding van het lijk. De burgemeester van Den Bommel ver zoekt bij vinding van het lijk draadberioht DE BRAND TE MIDDELBURG. Een dankbetuiging. Bij de burgemeester der gemeente Kou- dekerke (Walcheren), kwam een schrijv— in van den Commissars der Koningin Zeeland waarin deze zegt zich gedrongen te gevoelen warmen dank te betuigen voor de bij den jongsten brand te Middelburg door de brandweer der gemeente Koudekerke bewezen diensten, welke zeer op prijs ge steld worden en zeer hebben bijgedragen tot beperking der ramp. De Commissaris ver ziekt ook aan het personeel der brandweer dank te willen brengen. Van B. en W. te Middelburg kwair denzelfde burgemeester een brief in, w aan het volgende is ontleend: „Wij voelen ons gedrongen u hierbij zen bijzonderen dank te brengen voor de krachtdadige hulp, welke door het Brand weer-peileoneel uwer gemeente met zijn ma teriaal is verleend bij de bestrijding en hlussching van den brand, die op 7 en 8 December 1929 in onze Gemeente gewoed heeft Wij zullen het op hoogen prijs stellen, wanneerni dien dank namens ons, ook aan het brandweer-personeel wilt kenbaar ma ken". DOODELIJKE AANRIJDING. De sigarenfabrikant Th. v. d. Sommen, te Eindhoven, die door een hittekar werd aan gereden en daarbij een schedelbreuk opliep, is aan de gevolgen overleden. De man is ge huwd en laat een groot gezin na. EEN CAFÉHOUDERSFAMILIE. Men meldt ons uit Schiedam: Zondagmiddag om ongeveer 2 uur kreeg de caféhouder van der K. aan het Wilhelmina- plein bezoek van twee broers uit Amster dam en Delft. Blijkbaar was de man er niet erg opgesteld op dit familiebezoek. Na eenige woordenwisseling verzocht hij hen het café te verlaten, waaraan de broers geen gevolg ga ven. Een vechtpartij ontstond waarbij fles- schen jenever en bier als projectielen dienst deden, terwijl een bak met flesschen die op per Ja den toonbank stond werd vernield. lijnzaad p. Met vereende krachten werden de beide Maart AMERIKAANSCHE MARKTEN. NEW-YORK, 16 DECEMBER. *0. 2 Amd. Dur. o. 2 Mixed Durum 'o. 2 North Manitoba MAIS. No. 2 Mixed. Wes ROGGE No. 2 loco GERST.Amer. No. II MEEL. Sprlngclear KOFFIE. De termünmar e daarna op llkwidaties. oor den handel en doo eleurstelende sternmlnp Ich op dekkingen, aankc 12344 150— 10144 11244 75— uarkt daalde op likwlda- en door den handel w«- s «temming te Londen. i dekkingen en aon PFtPER sloof prijshoudend. LOCOSTEMMINGEN: Pet nenlandsch aanbo< PItOVISIEN. ipek. Short Rlbs 'nrkene: 160-230 pd '.0-325 pd. die 360 mil- kleiner bin I DECEMBER. /Tnnipeg. alsmede T'OGGE per Dec Mel HAVER pre De GERST 4AD pei ROSARIO. 16 DECEMBER. •oordracht over: „Geclo- biologische opmerkingen over Noor wegen en Spitsbergen". Na de pauze sprak Dr. J. H. Landwehr, arts te Rotterdam, over: „Eenige constitutioneele factoren in de patho logie'' LETTERKUNDIGE ALMANAK VOOR VLAANDEREN De firma „Het Kompas" te Mcchelen heeft in samenwerking met „De Spieghel" te Am sterdam uitgegeven een „Letterk. Almanak voor Vlaanderen", tegenhanger van „Erts" 25 26 Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd van 1 tot 36. Als alle plaatjes afgedrukt zijn moet van alle tegelijk opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet geschieden in de week van 5 tot 11 Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen. De deelname staat open voor jongens en meisjes (kinderen van abonnes) die nietAouder zijn dan 17 jaar. Er zijn zestig pi-ijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11