llirumr i Jtsrljr <£mmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsbiad voor Leiden en Omstreken ONS BLAD GRATIS EERSTE BLAD. NEDERL. CHR. REiSVEREEN. WERFT NIEÜWF ABONNEE'S lBONNËUBNTi Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) per week 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending «G-— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2925 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. MAANDAG 16 DECEMBER 1929 Postbox 20 Postgiro 5893a ADVERTENTIE Ni Van 1 tot 5 regels 1.17VS Like regel meer 0.22Va Ingez. Mededeclinger. van 1—5 regels „2^0 Elke regel meer .0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau j wordt berekendƒ0.10 1 10e Jaargang wie zich met ingang van 1 januari a.s. als kwartaal - lezer op abonneert, nummers ontvangt de tot dien datum verschijnende adressen van nieuwe lezers op geven aan de administratie Dit nummer bestaat uit VIER bladen EEN GELUKKIGE OPLOSSING. *!f!* Door een gelukkig initiatief van Ged. Staten van Groningen is de zaak der drink watervoorziening in dat gewest tot een op lossing gekomen, die zoowel naar vorm als inhoud bevrediging schenkt Wilde men de voordeelen der waterleiding ook ten goede doen komen aan het platte land, dan was de eenige mogelijkheid een verzorging van het geheele gebied der pro vincie, waardoor men in staat zou zijn om ook de minder gunstig gelegen streken op redelijke voorwaarden van water te voor zien. Te voorzien was echter, dat de uiteenloo- pende belangen der verschillende gemeen ten niet geringe moeilijkheden zouden ople veren voor een toekomstig samengaan, waarom eenige leiding in deze aangelegen heid ten zeerste gewenscht was. Hiertoe was het College van Ged. Staten zoo goed als aangewezen. Uit den aard van zijn taak met de zaken der gemeenten dagelijks in aanraking ko mende, zou dit college de verschillende be langen kunnen afwegen en zou tegelijker tijd van Ged. Staten de noodige stuwkracht kunnen uitgaan. De groote vraag was maar, welke de be drijfsvorm zou zijn voor de nieuwe on derneming. Zouden Ged. Staten de zaak aanvatten om daarmee al dadelijk aan het op te richten bedrijf te geven een provinciaal cachet en straks aan de Staten voor te stellen de wa tervoorziening voor de provincie Groningen te doen plaats hebben door middel van een provinciaal bedrijf? Of zou men, tevreden met de initiatief- name, straks de onderneming in handen willen zien van de gezamenlijke ge- me en ten als aandeelhoudsters en zich tot gelijke sobere positie willen beperken om daarin het belang der provincie bij de wa tervoorziening op bescheiden maar vol doende wijze tot uiting te doen komen? De kleinst mogelijke meerderheid van Ged. Staten deed een voorstel in laatstge- melden zin. En de Provinciale Staten van Groningen sloten zich met 24 tegen 19 stemmen daarbij aan. Voor het provinciale bedrijf spraken zich uit alle sociaal-democraten, vrijzinnig-demo craten en de communist. Dat de V. D.ers deze partij kozen wekt eenige verwondering, daar men van die zijde toch wel eenigszins terugkwam van zijn te jubelende verheerlijking van het eenzij dige overheidsbedrijf. De bezwaren daartegen worden vergroot, wanneer de leiding van een dergelijke on derneming in handen komt van Ged. Staten, die .herhaaldelijk op de meest gewrongen wijze tegenover de gemeentebesturen komen te staan. De tallooze electriciteitsconflicten zijn be kend genoeg om op ander terrein tot leering en waarschuwing te dienen. De meerderheid der Groningsche Staten heeft de wijsheid en voorzichtigheid betracht om soortgelijke onheilen op het gebied der watervoorziening te voorkomen. Hier mag dan ook met recht gesproken worden van een gelukkige oplossing. weinig oog had, zijn vermeende rechten op opengevallen plaatsen met klem handhaaft, is bij eenige kennis van aard en geschiede nis niet zoo heel verwonderlijk. Toen voor enkele maanden het aardige dorp Veere, bekend om zijn sierlijk raad huis en monumentaal kerkgebouw, vacant raakte doordat de liberale burgemeester ontslag nam, had de vrijzinnige. Middel- burgsche Courant al spoedig de politieke kleur van den eventueelen opvolger be paald. Bij de kamerverkiezing, dezen zomer ge houden, verwierven van de 463 geldige stem men, de A.R. er 178, de C.H. 86, de V.D. 61 i V.B. 42. was het Middelburgsche blad zoo vriendelijk de 38 socialistische stemmen te laten varen, maar overigens werd geconsta teerd dat C.H., V.B. en V.D. samen 189 stem men verwierven tegen de A.R. 178. Van een A.R. burgemeester kon hier geen Drake zijn daar een dergelijke extreme richting niet zou passen in een gemeente, die steeds vrijzinnig was geregeerd! Welnu, dan ware er veel te zeggen voor ;n vrijzinnig man, daar de vrijzinnigen imen sterker waren /dan de C.H. Zou evenwel de keuze vallen op een C.H., dan zou dit geen overwegend bezwaar ont moeten daar C.H. en V.B. elkaar zeer na staan, mits de benoemde zou zijn een „mild" C.H. Dat de zgn. „milde" C.H. in den grond der zaak een echte liberaal zou moeten zijn, spreekt uit het verband der dingen genoeg. Wanneer men ook maar een simpele po ging deed om bovenstaand staaltje'van vrij zinnige Wiskunstenarij te weerleggen, zou aan den indruk van het betoog afbreuk doen. Dat men in een gemeente, die voor twee e r d e n rechtsch is,, benoeming van een ■ijzinnige de meest natuurlijke zaak ter wereld acht, spreekt boekdeelen. Het verklaart eenigszins hoe de vrijzinnig heid naar vrij believen kon handelen in een tijd, toen zij nog geen krachtig georgani seerde rechtsche groepen tegenover zich had, met wier invloed te rekenen viel. Niet genoeg kunnen we God danken voor de kostelijke gave die Hij ons schonk in die voormannen, die tegen velerlei bestrijding in ruimte hebben opgceischt voor de Chris telijke beginselen en voor hen, die ze ragen. Niet het minst aan hun gezegenden arbeid het te danken, dat thans in een plaats ali Veere een A.R. werd benoemd. Een A.R., en liefst uit de stad, waar de Middelburgsche Courant haar zetel heeft! VRIJZINNIGE WISKUNSTENARIJ. Van vrijzinnige zijde kan men de laatste jaren, sinds de rechten van lieden van Christelijken huize op openbare func ties werden erkend, de klacht beluisteren, dat partijbenoemingen schering en inslag Hoewel bij het notariaat nog altijd achter stand bestaat en bij de rechterlijke macht de plaatsen, door rechtsch-protestantcn be zet, te tellen zijn, meende een bekend blad' een campagne te moeten opzetten tegen den Minister van Justitie, die recht deed. Zoo zijn er ook nog altijd tal van gemeen ten, wier bevolking overwegend rechtsch is, doch die werden begiftigd met een vi" nig Burgemeester herinneringen aai tijd, toen dragers van Christelijke beginselen voor bestuursfuncties nog weinig in merking kwamen. Gelukkig dat tegenwoordig de Regeering, waar zich de mogelijkheid voordoet, de dige correctie aanbrengt. Dat dit niet gaat zonder verzet, is begrij pelijk. En dat men van vrijzinnige zijde, waar inen voor de erkenning van anderer rechten BINNENLAND. ALS DE BRANDING SCHUIMT Afd. Zwolle bespreekt de wenschelijk Slechts het uiterste minimum wordt in re- heid van een adviesraad die met het Hoofd kening gebracht, bestuur kan overleggen. Gevraagd wordt. Leiden trok het voorstel in. naar de motieven voor het bestuursvoorstel Do voorzit'ter zeide, dat door een ge- De volgende algemeenne vergadering kozen kiesdcelcr Zeeland er buiten viel. zal, op voorstel van het Hoofdbestuur, in De afstand van de woonplaats der hoofdbe Zwolle worden gehouden, stuursledcn is niet van invloed gebleken JAARVERGADERING N.R.C.V. TE DEN HAAG HET STEKJE IS TOT EEN KRACHTIGE BOOM GEGROEID Geen uitbreiding van het Hoofdbestuur DRIE VEREENIGINGSREIZEN IN 1930 VRAGEN VAN KAMERLEDEN VLIEGENDE WINKELS. Het Tweede Kamerlid dr. v. Hellenberg Hu- bar heeft den minister van Arbeid de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van meening, dat op grond der bestaande jurisprudentie verschil lende vliegende w'nkels niet vallen onder de Arbeidswet en het Werktijdenbesluit voor winkels 2. Zoo ja, is de minister dan bereid een wij ziging van de Arbeidswet te bevorderen, om aan dezen ongewenschten toestand voor werk nemers en gevestigde winkeliers een einde te maken 1 De Ned. Chr. Reisvereeniging, die Vrijdag onder veel belangstelling en gezelligheid, haar nieuwe kantoorgebouw in gebru k-ge nomen beeft, kwam hedenmorgen om 10 uur in „De Twee Steden" in Den Haag in al gemeene vergadering bijeen. Het was de tweede maal, dat in de Resi dentie vergaderd werd. Ook de eerste alge- rneenc vergadering had er plaats: Sinds is echter heel wat veranderd. Zes jaar geleden had de N. C. R. V. 400 leden; thans is het cijfer de 12.000 gepas seerd. In 1923 namen aan 17 reizen 423 per sonen deel, in 1923 reisden 3461 personen mee met 125 reizen. Het was begrijpelijk, dat nu onder zoo bijzondere omstandigheden vergaderd werd er meer dan gewone belangstelling was voor deze vergadering. Namens de afdeeling 's-Gravenhaige sprak baar voorzitter, na opening dier verga dering op gebruikelijke wijize, een welkomst woord, dat in het teeken stond van den mooien dag, dien men gister gezamenlijk doorleefd had en vergelijkingen trok tus- schen het verleden en den dag van heden Vervolgens hield de voorzitter der N- C. R. V. de Openingsrede Spr. boson- met de opmerking, dat deze jaarvergadering in het teeken van „ons eigen gebouw" staat. Het stekje uit 1923 is tot een krachtigen boom gegroeid, waarvan het groeiproces reden tot dankbaarheid en hoop.voor de toekomst geeft. Met zegen heeft de N. C. R. V. haar cut- tuurtaak verricht. Zij heeft de deelnemers er aan alom mogen wijzen op de wonder werken Gods. die gezien worden aan alle plaatsen zijner heerschappij. Voortaan beginnen alle reizen in onserigen gebouw; ook keeren alle paden daar wem- heen terug. Dank werd gebracht aan hef damescomité, dat zich zoo verdienstelijk had gemaakt voor een eenvoudig-smaakvolle in richting va,n het. bureau. Onze levensvisie beheerscht onze reisin drukken. Ook ome reizen worden bepaald door het uitgangspunt en doel in onze Chr levens- en wereldbeschouwing. Hoe reeds bij natuurvolken de voorstel ling bestaat, dat de idee van het reizen en. de bewuste waarneming van het bezocht» landschap in innige verbinding staat me de scheppende wezens uit. de mythologie, trachtte Spr. aan te toonen uit een „Reis hoek" van den demiurg der Micmac en ui de natuurstemmingen der Blaclcfeet op hun tochten n de prairie. In deze naieve voo stellingen is echter de duisternis sterk» dan het licht. 'Ook uit de Boeddhistische reisverhalen komen we tot gelijke conclusie De Heilige Schrift leert, ons de zuivere beschouwing der wereld. Bij haar licht tracht de N. C. R. V. de wereld te doen al haar leden en de mede-reizigers, die zich verlustigen willen in de groote werken Gods en met aandacht lezen willen, zoowel boeken der bijzondere en algemeenc. open baring. omdat deze beiden verkondigen d veelvuldige wijsheid, welke God ten toon spreidt. Hierna werd aan de afhandeling der agen da begonnen. Op de hoogst interessante rede van den voorzitter volgde een dankbaar applaus. Het verhand tusschen reizen en wereldbe- schouwing werd er ten duidelijkste in aan getoond. AFHANDELING DER AGENDA. Het voorstel tot goedkeuring van de notulen van de buitengewone algemeene vergadering van 4 Mei jl. gaf aanleiding tot een opmer king van de afd. Amsterdam in ver band met het gevoerd0 debat over Utrecht of den Haag als plaats van vestiging voor Mededeelingen Aan het openingswoord van den voc ter ontleenen we, dat 's morgens uit doeng een luchtpostwissel groot f50 (vijftig) werd ontvangen voor het eigen gebouw. De afzender wenschte precies op tijd te zijn. secretaris stelde voor de mooie openingsrede van den voorzitter in het Reis blad op te nemen. (Applaus). Ingekomen was een schrijven van geluk- ensch van het gemeentebestuur van den Haag. Evenzoo van de vereen, voor Vreem delingenverkeer, van de afd. Haarlem (met geschenk) en van Ds J. B. C. Rijnders, de nieuwe voorzitter van de afd. Rotterdam. Behalve deze brieven waren tal van andere bewijzen van sympathie ingekomen. Het Jaarverslag an den secretaris werd, onder betuiging •an dank goedgekeurd. Hierbij werd tevens behandeld het beleid van het Hoofdbestuur en de Redactie van „Ons Reisblad". De afd. Zaanstreek verzocht geen scherpe stukken te schrijven in het Rei: blad in verband met de Rotterdamsche kwestie. De zitte deelde mede, dat Rot terdam op de zaak niet meer zal terug komen, in de vergadering. Er zal een con ferentie tusschen Rotterdam en het Hoofd bestuur gehouden worden. De toon der stuk ken is over het algemeen matig en kalm, al komt het wel eens voor, dat achteraf een woord misschien door een ander zou wor den vervangen. De toon moet steeds hoffe lijk blijven. Na voortgezette gedachtenwisseling werd hesloten bij de Rondvraag, indien de tijd zulks toelaat, nog gelegenheid te geven over de zaak te spreken. De afd. Rotterdam verklaarde zelfs aan nadere bespreking over een eigenlijk onbelangrijke kwestie geen behoefte te hel? ben. De samenspreking met 't Hoofdbestuur wordt ruim voldoende geacht. De afd. Sn eek informeerde naar het niet-plaatsen van reisverslagen. De secretaris meende, dat het verslag reeds geplaatst was en daarna de foto op het bijwonen der hoofdbestuursbijl komsten. Aan het kosten-argument valt niet alle waarde te ontzeggen, maar de aanwe zigheid van toegewijde vrienden uit verschil lende landsdeelen in het hoofdbestuur, is ook veel waard. Dat geen leiders candidaat gesteld zijn is to verklaren, indien men bedenkt, dat voor een hoofdbestuurder bepaalde kwaliteiten noodig zijn. Niet alle hoofdbestuurders zijn reisleiders. Ze toonen dat te weten. Omge keerd is er ook waarheid in de stelling. Bovendien valt ook te rekenen met de ker kelijke richting der N.C.R.V.-lcdcn. Herhaaldelijk is op uitbreiding van het H. B. aangedrongen. Aan die stemmen wil het thans gehoor geven. Wordt het voorstel verworpen, dan moet de zaak verder voor- loopig blijven rusten. Enkele afdeelingen repliceeren. Bij de stemming over het voorstel werd eerst de principieele vraag van uitbreiding beslist. Besloten werd met 98 tegen 39 stemmen om het hoofdbestuur niet uit te breiden. Hierna pauze. Tijdens de lunch kwam een schrijven van gelukwensch in den Vlaamschen touristenbond. In den geest van de groot-Nederlandsche gedachte zal deze briel worden beantwoord. Aan generaal Weber, die verhinderd was door „de rust" om de jaarvergadering bij te wonen, werd een telegram van waardee- ring en sympathie gezonden. Meer dan een tafelredenaar liet aan zijn gaven een beperkten loop, hetgeen niet ver hinderde, dat aan geest en humor 'n ruime plaats wer dingeruimd. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering werd het financieel verslag aan de orde gesteld. Het rapport van de commissie van onder zoek van do boeken van den penningmees ter strekte tot goedkeuring van diens ver slag en décharge voor het geleverde beheer, liet batig saldo bedroeg f 4244.46. Dienovereenkomstig werd besloten. De begrooting voor 1929/30, in ontvangst en uitgaaf f 36.200 bedragende, werd goed gekeurd. Aan de discussie er over nemen deel Groningen, Den Haag, afd. Walche- ren, Rotterdam en Zwolle. De Penningmeester- beantwoordde de sprekers op bevredigende wijze. In de controle-commissie voor het vol gend jaar werden de afdeelingen Zwolle en Meppel benoemd. Verkiezing bestuursleden. Hierna was aan de orde de verkiezing van bestuursleden. Herkozen werden de aftredende heeren R. P. Baas, J. C. Risseeuw, N. Schenk- a n en J. R. H. v. Willeraswaard. Allen namen hun herbenoeming aan. Vervolgens was aan de orde een voorstel betreffende Het reisplan-1930, loopende van medio-Februari tot ultima Sep tem her, werd goedgekeurd. Er zullen drie vereenigingsreizen zijn: 29 Juli6 Aug. naar Venetië, 22 Juli1 Aug. Dolomieten en 1 Aug.8 Aug. Trier. Rondvraag. De Secretaris deelt mede, dat het tweede volgende Reisblad een week later zal ersehijnen, in verband met de komende feestdagen. A p e 1 d.o o r n stelt nog eens een vraag over het benutten van vereenigingskrachten het hoofdbestuur en spreekt erkente lijkheid uit voor den gehouden goedgeslaag den „sterdag". .1 Cher en wenschte in de Kerstweek de algemeene vergadering te houden. n h e m vraagt of een vergadering zal worden gehouden om advies aan 't Hoofd bestuur te geven betreffende excursies. De Voorzitter deelt mede, dat de wensch van Walcheren overwogen zal wor den. Het rekening houden met den wensch van Arnhem heeft geleid tot den sterdag" te Apeldoorn. De Secretaris zegt, dat nog nader zal orden overwogen hoe verder met Am- hem's wenschen rekening kan worden ge houden. W e s 11 a n d klaagt over haar tekort en •aagt een wat hooger uitkeering in het be lang der propaganda. Namens het Hoofdbestuur wordt me degedeeld, dat de opmerkingen van West- land nader zullen worden overwogen. Zwolle wenscht voor „het lidmaatschap roor het leven" een lagere contributie, in het belang van de kapitaalvorming voor de vereeniging. Het Hoofdbestuur zal de kwestie nog eens onder de oogen zien. Er zal meer pro paganda voor gemaakt worden. Do vereeni- gingen kunnen dat ook doen. De heer v. Deventer (Hoofdbestuur) doet mededeelingen over de Spitsbergen-reis om buiten twijfel te stellen, dat de reis za kelijk is opgezet. De heer S c h o 11 e (Den Haag) dankt den voorzitter voor zijn uitnemende leiding. (Langdurig applaus.) De Voorzitter dankt voor deze hulde en prijst de goede stemming der vergade ring, die op hoog peil stond. De heer v. d. Tol (Hoofdbestuur) dankt den heer Schotte voor zijn voortreffelijke re geling van do beide dagen. De beer Schotte dankt daarvoor en wentelt een deel van de hulde af op den heer Westerhand, die hem .krachtig heeft geholpen. De Voorzitter spreekt een slotwoord. De heer Schenkman eindigde met dankgebed de voortreffelijk verloopen fees telijke dagen. het Hoofdbe- Moeilijkheden Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van financiën gevraagd: Is het den minister bekend, dat de invoer van automobielen uit België naar Zeeland groote moeilijkheden ondervindt, doordat d in te voeren wagens niet vrijgemaakt kun nen worden aan het grenskantoor Putten, dat aan den hoofdweg gelegen is en dien tengevolge de weg over Wem-hout bereden moet worden, die 50 K.M. langer is c Putten, of, na voldoening van een borgstel ling die gelijk is aan het bedrag der invoer rechten, te Putten, de wagens, zeer ten on gerieve en nadeele van belanghebbenden, ie Hansweert of Middelburg m'oeten worden vrijgemaakt, en dat niettegenstaande Bel; rpaatregelen genomen heeft, dat via Putten de doorvoer geschieden kan? Is het ter kennis van den minister gcko-| het eigen gebouw, nun, dat het voorgevallen is, dat belang- De Voorzitter constateerde, dat het hebbenden te Middelburg van des morgens; gesprokene feitelijk buiten de notulen om- 10.15 tot des namiddags 6 uur wachten moes gaat. ten, eer de wagens werden vrijgegeven? De heer Schenkman achtte het thans Is c> minister bereid maatregelen te tref- verkregen resultaat zeer gunstig. Over het feu, da' ook aan het grenskantoor Putten verleden behoeven we nu niet meer na te in te voeren automobielen kunnen worden praten. De zaak heeft een gelukkig accoord I vrijgemaakt?. Iverkregen. Telegram aan H.M. de Koningin Onder levendig applaus werd beslot» om aan H.M. de Koningin een telegram te zenden, waarin hulde wordt betuigd Haar Huis en de verzekering geboden wordt van gehechtheid aan H.M. Uitbreiding Bestuur Aan de orde was vervolgens het voorstel van het Hoofdbestuur om, overeenkomstig het voorstel der Commissie van Advies, het bestuur mot 4 leden uit te breiden. Voor gesteld werd de bestuursleden te benoemen uit dc provincie Utrecht, uit Drenthe of Overijsel en 1 uit Friesland. Tevens werd in behandeling genomen een voorstel-Groningen om maar met leden uit te breiden en zoo mogelijk het volgend jaar verdere uitbreiding te wegen. Haarlem had hot volgende voorgesteld „Het bestuur der Ned. Chr. Reisvereen. be staat uit 15 leden. Dit aantal wordt bereikt door te kiezen: één lid uit de provincies Groningen en Friesland, één uit de provi cies Drenthe en Overijsel, één uit Gelder land, één uit Utrecht, twee uit Amsterdam één uit het verdere Noord-Holland, twee uit Den Haag, één uit Rotterdam, éen uit het verdere Zuid-Holland, één uit Zeeland Noord-Brabant en Limburg; voor de keuze der overige drie leden is Groningen lichtte haar voorstel nader toe. De afd. wenscht zoo weinig mogelijk mutaties in het Hoofdbestuur nieuwe bestuursleden zijn goedkooper dan vier. Misschien is het practischer dan het bureau uit te breiden. Afd. Walcheren klaagde, dat Zeeland in de uitbreiding vergeten was. Daarom de afd. voor het voorstel Haarlem. Afd. Gooi en omstreken was elke uitbreiding. De loodzaak er van niet gebleken. Het Ho .ldbestuur heeft zich ook niet voor uitbreid'.1 g uitgosp Er is reden om de circa f 60;.' reiskosten te besparen. De behoefte aan s'u-r 1- vertegenwoordiging is allerminst noodzakelijk belang. Er kleven zelfs groote Afd A "ulc r n spreekt het voorstel-Groningen. Afd. den Haag betreurt het voorstel der Extra reis- i verblijfkosten, eek. Het voor- gediend door de afd. stel luidde als volgt: „Zij die deelnemen aan een bepaalde reis en door het punt van uitgang genoodzaakt extra reis- en verblijfkosten te maken, ontvangen vergoeding van verblijfkosten, te dragen door de deelnemers van de be paalde reis". Het Hoofdbestuur meende te moe ten volstaan met de toezegging, dat er naar •den gestreefd reizen op Maandag te doen aanvangen en Zaterdags te doen eindi gen op tijden, die het mogelijk maken den Zondag in den huiselijken kring door te brengen. eek lichtte het voorstel nog kort nader toe. De Voorzitter zag in het voorstel- Sneek iets sympathieks, maar practisch kan het moeilijkheden opleveren: we weten nooit hoeveel reizigers van de peripheric komen. Het risico, waarmee te rekenen zal zijn kan een reisberekening onnoodig hoog ma ken. En het is gewenscht de reissom voor allen gelijk te houden. nog op, dat het aantal deelnemers uit de uithoeken des lands in den regel niet groot is. Van overwegenden ivloed kan het risico dus bezwaarlijk zijn. De Voorzitter en de Secretaris lerken nogmaals op, dat wat Sneck wil wel wenschelijk is. Maar de bezwaren zijn on miskenbaar. Voor de toekomst zal getracht worden reizen zoodanig te organiseeren, tegemoetkoming aan de Sneeksche w schen in ligt S n e e k trok na deze tdezegging het voorstel in. Restitutie van reiskosten. In behandeling kwam hierna het voorstel- „eiden om de volgende bepaling vast te tellen: De vereeniging restitueert de reeds ge storte bedragen van die deelnemers eener reis, die zich door ernstige ziekte of door familie-omstandigheden genoopt zien, zich terug te trekken, Onder ernstige omstandigheden worden verstaan: overlijden, operatie of levensge vaar van ouders, schoonouders, kinderen, broeders of zusters van deelnemers. De hieruit eventueel voortvloeiende schade komt ten laste van de Vereeniging. Het Hoofdbestuur merkte op, dat al teruggave geschiedt, na aftrek der betrokkene gemaakte kosten. Soms wordt de geheele reissom gerestitueerd. Het adviseer de de afdeeling Leiden het' voorstel terug te nemen en indien dit niet geschiedt, de alge meene vergadering dit voorstel te verwer pen. De heer v. Deventer (Hoofdbestuur) lichtte het geval toe, waarop Leiden doelde. Er is toen in den geest van Leiden gehan deld. De betrokkenen hebben over de ge troffen regeling hun instemming betuigd. De Penningmeester betoogde, dat ANTWOORDEN VAN MINISTERS RIJDEND SPOORWEGPERSONEEL En de inkomstenbelasting On vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek of het juist is, dat van het de partement van financiën de opdracht is uit gegaan aan de Nederlandsche Spooorwegen om ten behoeve van de inkomstenbelasting ook op te geven het bedrag, dat het rijden de spoorwegpersoneel aan zoogenaamd uren gold Jïij verblijf buiten de standplaats ont vangt' hec-ft de minister van financiën geant woord: Deze vraag wordt ontkennend beantwoord De Hooge Raad heeft bij arrest van 27 September 1922 beslist, dat vergoeding voor reis- en verblijfkosten wegens dienstreizen als opbrengst van ondernemnig en arbeid moet worden aangemerkt, voor zoover daar uit voordeel is genoten. Vermits den ondergeteekende uit de be treffende regeling gebleken is. dat aan deze het in deze vraag bedoelde urengeld de be doeling ten grondslag ligt, slechts de wer kelijk gemaakte onkosten te vergoeden, en dat ook aangenomen mag worden, dat het rijdende spoorwegpersoneel daaruit geen voordeel geniet, zal hij de aanslag regelen de ambtenaren aanschrijven, dat het ge noemde urengeld bij de bepaling van het inkomen buiten beschouwing kan worden gelaten. AUTOBUSSEN IN UTRECHT. De Kroon heeft niet-ontvankelijk ver klaarde in zijn beroep W. van Setten te Driebergen en ongegrond verklaard het be roep, ingesteld door de N.V. Nederlandsche Brockway Bus Maatschappij ten behoeve van de N.V. Utrechsche Brockway-Bus Maatschappij, tegen de beschikking van Ged. Staten van Utrecht van 14 Mei 1929, waarbij dat college niet is overgegaan tot intrekking van de aan J. H. G. Leloup te Rijsenburg verleende vergunning voor een autobusdienst tusschen Utrecht en Doom. commissie. Het gaat verder dan de bedoe- in de bedoelde omstandigheden de betrok- ling was. Daarom wordt het meest voor het kenen veel grooter schade zouden hebben, Groningsche voorstel gevoeld. 1 indien ze zelf hadden gezorgd voor de reis. DE POSTVLUCHTEN HET ACHTSTE VLIEGTUIG. Het achtste postvliegtuig is Zaterdag 8.35 uit Belgrado vertrokken en om 16 uur te Con- stantinopel aangekomen. Het is gister niet van daar vertrokken, in verband met de weersom standigheden. EEFT PR0EFADRESS OP AAN ONS BUREi"

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1