VRIJDAG 13 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. ff STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die het havengeld over 1930 bij wijze van abonnement vooruit willen voloen, zich daar toe, vanaf Maandag 16 December a.s., iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des vooimiddags 1012 uur en des na middags van 2M:4*£ uur ten kantore van den Directeur van den Markt- en Havendienst in het Waaggebouw kunnen aanmelden. By die aanmeld' ng moeten, ten einde te hooge schatting te voorkomen, geldige meet brieven worden getoond. Indien een meetbrief reeds eerder is ge toond, behoeft hij echter slechts dan te wor den overgelegd, als in den loop van het jaar eene verandering aan het vaartuig, waarop cie brief betrekking heeft, plaats heeft gehad, welke op het laadvermogen van dat vaar tuig van invloed is. Voorts vestigen zij er de aandacht op, dat het abonnementsgeld voor vaartuigen, welke zch bij den aanvang van het jaar in de ge meenten bevinden, in de eerste helft van Jan. 1930 moet zijn voldaan. Leiden, 12 December 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. B. cn W. van Leiden brengen ter open bare kennis, dat op Maandag 16 Dec. a.s, des nami ddags tc 3 uur. in het Gemeente huis (Rapenburg 12) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren in te brengen tegen het houden van varkens en hot ma ken van een mestput op een terrein in den Boschhuizerpolder, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie O. No. 271, nabij den Korten Vliet. De stukken betreffende een en ander lig gen in het Gemeentehuis ter inzage. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester, VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 13 December 1929. HINDERWET. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N.V. Conservenfabriek „De Verwachting", voorheen E. J. Schoon- dergang-Speet, en rechtverkrijgenden tot t oprichten van een fabriek voor verduur zaamde levensmiddelen in het perceel Mid delstegracht Nis. 45, 47, 49 en Uiterstegracht No. 60, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I. Nis 2249, 731 en 1036, b. A. van Tuyn en rechtverkrijgenden tot het uitbrei den van de ijsfabriek in een aan de Niéuw- straat grenzend gedeelte van het perceel Nieuwe Rijn No. 59, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie I, No. 2107, c. H. van Dalen en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een timmermanswerkplaats in het perceel Aloëlaan No. 2, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectiie L. No. 1157. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leidien, 13 December 1929. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft heden definitief Kat wijk verlaten, hoewel H. K. H. nog eenigentyd ingeschreven blijft aan de Leidsche Universi teit. In de gister, onder voorzitterschap van den heer Levisson gehouden ledenvergadering van het Centr. Israëlitisch Wees- en Doorgangs huis alhier, werd in de plaats van men. M. Lemanv .d. Waal, die als lid van het college van regenten had bedankt, gekozen mevr. Kost manMendes da Costa. Goedgekeurd werd de handelwijze van het bestuur ten opzichte van het pand Nieuwe Rijn 4, dat zal worden ver kocht. Voorgelezen werd het accountantsrapport van het financieel beheer over 1928. In verband hiermede werd aan den penningmeester, den heer Visclikooper, decharge verleend. UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heer K. H. Labohm, Amsterdam; eco nomisch doctoraal examen Indologie de heer J. J. Hangelhroek, Wirdum (Fr); semi-arts "examen de heeren II. J. M. Croughs, Stevens- weerd, en A. W. Moolhuyzen, Den Haag. JAARBOEKJE THEOLOGISCHE FACULTEIT Verschenen is het jaarboekje van de The ologische Faculteit der Leidsche Stiul en ten Het is verkrijgbaar bij don heer W. J. Klaar, Warmond 24. DOODEUJK ONGELUK. Gistermiddag omstreeks 2 uur is het S-ja- rig meisje I. D., wonende in de Van Limburg Stimmstraat, op de Langegracht bij de Houtmarkt, toen het met haar 12-jan.g zusje naar school ging, bij het oversteken van de straat aangereden door een vrachtauto, be stuurd dooi- J. V., die juist passeerde. Het kind kroeg de auto over zich heen en werd m zorgclijken toestand door den E. H. I) naar het Academisch Ziekenhuis overgo bracht, waar het te ongeveer halfvier aan de gevolgen is overleden. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen. 11 Doe. Henk Wcyers A- Co., Sassenheim, Hoofdstraat 27. B1 oom bol 1 en kweekerij en export B.: H. Weyers, Sassenheim. 12 Doc. N.V. Algemeone Handel- en Cre- diet maatschappij. Leiden, Rapenburg 99. Dagt. Ned. Staatscrt: Maandag 2 Dec. 1929, Nr. 235 3025. Dir.: S. Th. Holst Webcr, Lei den. Comm.: P. A. de Cooyer, Wassenaar. MaatsclL kap.: f 10U.000, geheel geplaatst en gestort. iting. Sassenheim, Hoofdstraat verzen-den van bloembollen. 12 Dec. Ned. Pelsvemlclingsindustrie le Haen Co. Leidon, Nieuwe Brugsteeg 2a. Vellen, bereiden, verven. Wijziging. 12 Dec. J. Kooreman. Leiden, Nieuwe Rijn 107 (Langestraat 1). Lampen- hedrijf. Overl. B.: J. Kooreman, Leiden, dd. 2 December 1929. Wlz. handolsn. thans: J. Kooreman. H. H.: Wed. Ma Kooremanvan Rijn, Leiden. II. Covelm.: J. Kooreman, Lei den. HET REORGANISATIE-VOORSTEL IN DE NED. HERV. KERK GEMEENTE-AVOND IN DE OOSTERKERK Ds. TE WINKEL LICHT T VOORSTEL TOE DE KWESTIE VAN DE LEERTDCHT IN BESPREKING In de Oosterkerk werd gisteravond een Gemeente-avond gehouden, waarin werden toegelicht de voorstellen tot reorganisatie van de Ned. Herv. Kerk. De bijeenkomst stond onder leiding van Ds. C. Hartwigsen, die een openingswoord sprak. Spr. wees er op dat de Kerk niet heeft losgelaten, al was er in den loop der ge schiedenis veel dat haar ontsierde. Thans wordt haar ontwikkeling belem merd door een bestuur, dat meer doet den kon aan een staatkundige inrichting. Daar om is er thans een commissie geïnstalleerd tot het ontwerpen van voorstellen tot reor ganisatie. Ds. A. B. te Winkel, van den Haag, die het voorzitterschap van doze commissie hoeft waargenomen, zal thans voor de vergadering hierover bet woord voeren. Dc toelichting van Ds. te Winkel. Enkele dingen zal spr. slechts aanraken: Het onderscheid tusschen de czichtbare en de onzichtbare kerk, de verhouding van een be paalde kerk tot andere kerken enz. enz. Ten opzichte van de reorganisatie komt aan alle kanten de ironie te voorschijn en bij die ironie ook het scepticisme. Sommigen stellen de reorganisatie voor als oen illusie, een luchtkasteel. Wat is daartegenover de eendg mogelijke houding? Door er iets tastbaars tegenover te plaatsen, in oasu door concrete voorstellen. Sommige mcnschen willen het Koninkrijk Gods bevorderen door conventikels en con ferenties. Er is ook een strooming, die men zou kunnen noemen: Vrees voor Assen. Maar de voorstellen zullen het gevaar van Assen niet binnenbrengen. Integendeel, Spr. zal dit da delijk nader aantoonen. Denkt gij? izegt de derde groep, dat er een schepsel nader door tot God zal worden ge bracht? Maar deze vraag is valsoh. Wij moe ten werken tot verbetering zonder op de uit komst te lotton. De commissie, dóe de voorstellen heeft in gediend, heeft natuurlijk met de historie rekening gehouden, met vroegere voorstellen, maar dit neemt niet wog dat er een eigen stempel op. ligt. Wat is hetgeen drijft tot reorganisatie? Dat is het ellendige modernisme," zal men zeggen. Spr. zal hierover maar niet veel zeggen. Want Spr. wil niet de gedachte voe den, dat hier het eenige kwaad zit. Bij de orthodoxie zit ihet net zoo goed. De partij strijd in de kerk is toch zeker ook niet naar Christus* wil? En er is nog zooveel anders. De commissie ontveinst zich niet, dat al lereerst moodig ds een nieuwe geest. Maar onmiddellijk daarop merkt ze ook op, dat het lichaam waarin de geest moet hui zen, ndet goed is. Er is een kerkbestuur, dat vergeleken is met de Paus en dat niet eens verantwoording heeft te doen. Er is art. 11, dat spreekt van de leer. Maar men kan dadelijk vragen: Welke leer? Leertucht schijnt mogelijk maar aan de andere zijde ziet men weer dat ze practisch onmogelijk is. De reglementen zijn georganiseerde on waarachtigheid. Er is drieërlei mogelijk. Ten eerste het pauselijk stelsel. Dit zal men niet willen. Ten tweede het stelsel, dat graag hot woord vrijheid ge bruikt. Maar christelijke vrijheid is geen bandeloosheid. „Indien de Zoon u zal vrijgemaakt hebben, dan zult gij waarlijk vrij zijn". Het is de ge bondenheid aan Jezus Christus. Het derde stelsel iq het presbyterianen- stelsel, d. w. z. waarin de ambten, door God ingeteld, regeeren, het stelsel, waarin Jezus Christus regeert door middel van het ambt. Spr. herinnert er ffon hoe de kerkorgani satie in de Ned. Herv. Kerk zou geregeld worden volgens het nieuwe reglement. Er zijn natuurlijk overgangsmaatregelen gesteld. Het is ndet de bedoeling om revolu tie te maken. Er is ook bij het ontwerp gevoegd een ge deelte, dat over de leertucht handelt. In die artikelen is gezegd allereerst liet doel van leertucht. Ze is geen afsnijding of inquisitie. In tucht ligt dc gedachte „trekken". Do weg \an Assen gaat men daarmee niet op. Het gaat er niet om hoe de eerste blad zijden van Genesis moeten opgevat worden. Het gaat om het centrale. Het gaat om Je zus Christus. De vraag wat de toekomst zal zijn voor dit voorstel, zal spr. niet behandelen. Het is genoog dat er momenteel allerwege belang stelling bestaat voor de reorganisatie van dc Vaderiandsche Kerk. y-r Bespreking. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd allereerst gebruik gemaakt door Ds. M. Punselie, die o. m. de volgende vragen stelde: Leidt de gedachte, dat de kerk belijdend moet zijn, tot een formule, die aan iedereen opgelegd moet worden, tot een leertucht? Zal een vitaal ding als de Waarheid kunnen worden uitgedrukt in een formule? Gesteld eens, dat de kerk de belij denis moet formuleeren en deze formule als bindend opleggen, bestaat dan niet het ge vaar, dat aan onbevoegden een wapen in handen wordt gegeven, dat ze niet kunnen en mogen hanleeren, dat er in den naam van de kerk onrechtvaardigheden worden bedreven? Spr. hoopt hartelijk, dat de kwes tie van do leertucht zal losgemaakt wor- |den van de gedachte van de belijdende kerk. Deze twee behoeven niet samen te gaan. in zijn beantwoording van deze vragen zeide Ds. te Winkel dat do leertucht in het nieuwe stelsel oneindig veel barmhartiger is dan in het oude. Uitdrukkelijk wordt ge geven het beroep op Gods Woord. Do Waar heid behoeft natuurlijk niet verdedigd te worden, maar wel moeten verdedigd worden de schapen van Christus. Deze moeten tegen den leugen worden beschermd. Spr. kan zich overigens niet voorstellen dat een Synodale Commissie, waar Ds. Pun selie bang voor was, uit onbevoegden zou bestaan, wanneer daartoe ambtsdragers worden afgevaardigd. Bovendien is er de belofte van Jezus, dat dc kerk in de waar heid zal worden geleid. En als is het waar, dat de Synodale Commissie dwalen kan, sinds wanneer heft het misbruik van een bepaald ding het gebruik op? In zijn beantwoording van de andere vra genstellers merkte Spr. o.a. op, dat niemand die onder de oude organisatie is binnenge komen in de kerken, eenige last zal onder- inden van de nieuwe kerkorde. Wel moet er onderscheid gemaakt worden tusschen de modernen die er zijn en het modernis me, dat toch wel geen enkel lid van Chris tus' kerk zal begeeren..Op de vraag of er zuivering van de sfeer is te verwachten, noodig voor de reorganisatie, antwoordde Spr., dat de zuivering ongetwijfeld door de organisatie zal komen. Aan het eind van de vergadering ging Ds. te Winkel voor in dankgebed. KAMER VAN KOOPHANDEL. VOOR RIJNLAND. Gistermiddag vergaderde onder voorzit terschap van den lieer ten Cate Brouwer, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Onder de ingekomen stukken bevonden zich een tweetal adressen van het hoofdbe stuur van P. T. T. te den Haag en Utrecht betreffende het bedrukken van omslagen en een proefneming met de aan huisbezorging van aangeteekende stukkey. Het eerste stuk werd voor kennisgeving aangenomen. Voor verschillende firma's zal het openlaten van een bepaald gedeelte 'van de envelop (waar op aangedrongen werd) bezwaren meebren gen, omdat voor hen het op een bepaalde wijze doen bedrukken van de enveloppen een reclame is. Wat betreft het tweede adres werd beslo ten dit aan te houden tot 1 Februari. Verschillende leden opperden bezwaren tegen deze nieuwe regeling. Er kunnen om standigheden zijn. dat men de bezorging thuis liever maar niet heeft. Verder v.as er een adres ingekomen van het Hoofdbestuur van P. T. T. te Den Haag rin gevraagd wordt een adres inzake een eventuecle vervanging van het P. T. T. kantoor te Hoelofnrendsveen door een hulp kantoor. De heer de Jong was van mcening dat weinig aan «Ie voorgestelde regeling zal zijn te doen. Het zou een bezuiniging ten gevolge hebben van 7000.—, hoewel dit cij fer voor spr. nog niet vast staat. Spr. geeft het advies nog te wachten, totdat een con ferentie met hot gemeentebestuur van Roe- lofarendsvccn is gehouden door de inspcc- van P. '1'. T. Besloten wordt dat de Kamer advies zal tbrengen naar rato van het advies van dit 'meentohostuur. Voorts is ingekomen een adres van de Leidsche Ilandelsvcreeniging waarin steun verzocht wordt voor een klacht aan dc di rectie. der Ned. Spoorwegen inzake dc in voering van een nieuw model binncnland- sehe vrachtbrief. Besloten wordt aan het adres van de Leid sche Handelsvereeniging om het gebruik van Bij de mededeelingen brengt de voorzitter een woord van hartelijken dank aan den heer R. Ouwehand, die niet meer in de Ka mer zal terugkeeren. Daar de heer Ouwehand niet aanwezig was, werd besloten hem schriftelijk van deze dankbetuiging in kennis te stellen. De voorzitter deelde verder mede, dat de aandacht van de Kamer gevestigd is op de nieuw te bouwen brug bij het Groene Kerkje te Ooegstgeest. In een eerstdaags aan de Kamer voor te leggen adres zal aan den Mi nister van Waterstaat worden vereocht het middenstuk van de brug met een lengte van 11 M. beweegbaar te maken. De heer Wernink wijst in dit verhand ook op de zeer smalle Rooversbrug te Kat wijk, tusschen den Haag en Katwijk, over het Oegstgeesterkanaal. De voorzitter deel de mede. dat het in de bedoeling ligt van de provincie deze brug te vernieuwen. Als leden van de commissie het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw-benoem- de leden worden benoemd de heeren Zon neveld en Wouterlood van het groot-bedrijf en de heeren v. cL Steen en Alkemade van het Klein-bedrijf. De commissie deelt mede, dat de geloofs brieven in orde zijn bevonden. Daarna doet de secretaris, Mr. Knibbe mededeeling van ondernomen stappen in zake de invoering van dat gesprekkentarief van den telefoondienst. Mr. Knibbe deelt mede op hoe intense wijze de actie is gevoerd, en hoe geweldig het aantal adhaesiobetuigingen waren, even tueel niet met het gewensc.hte resultaat Het mag wel als zeker worden aangenomen dat het gesprekkentarief inderdaad zal worden ingevoerd. Intusschcn heeft de actie veel uit gewerkt, dat de ke-nnis omtrent deze zaken algemeen zeer is toegenomen, wat zijn nut zal hebben in de toekomst Spr. stelt voor aan den Minister een schrij ven te richten betreffende het gebruik van de cijfers van het aantal interlocale gesprek ken, op welk gebruik de Minister aanmer king heeft gemaakt, omdat de cijfers onjuist zouden zijn gegroepeerd. De voorzitter dankt nogmaals Mr. Knibbe voor het enorme werk dat hij aan deze zaak gehad heeft en steunt het voorstel om een schrijven aan den Minister te richten. De heer Appel is het er niet mee eens om de actie nu geheel op te geven. Spr. stelt voor om nog eens schrijven te zenden aan den Minister, waarin uitkomt dat de Kamer de gevallen beslissing betreurt en dat zij er prijs op zal stellen wanneer de Minister zijn aandacht op de zaak gevestigd houdt. De Voorzitter wil nu eerst een jaar het woord aan de practijk geven. De heer v. Zonneveld xvil ook niet een punt achter de actie zetten. Voor acute klachten moet de Kamer van Koophandel een open oor houden. De heer Appel vraagt de meening van Mr. Knibbe, die zegt dat hij het beter vindt nu een afwachtende houding aan te nemen. In behandeling komt daarna het adres van P.T.T., waarin advies gevraagd wordt betreffende de eventuecle samenstelling van een beroepenlijst voor den telefoondienst. Het Bureau stelt voor aan P. T. T. mede te deelen dat de Kamer zich tegen een be roepenlijst niet zal verzetten maar dan af gescheiden van dc gewone telefoongids. Zoon lijst zou toch onvolledig worden. De heer Zonneveld voelt er toch wel wat voor. Besloten wordt volgens het voorstel van het Bureau. Betreffende bricftelegrammen, waarover eveneens een adres is ingekomen van P.T.T., wordt besloten het antwoord to sturen, dat wij gisteren reeds publiceerden. Dé heer v. Zonneveld zou bovendien gaar ne willen dat uitgestelde buitenlandsehe telegrammen ook als brieftelegram kunnen worden doorgegeven. In dit vèrband merkt spr. ook op dat bij de expresse-bestelling, waarvan de prijs ver langd is, buiten een bepaald rayon, door de INGEZONDEN MEDEDEELING. Cobbelmann'sToiletzeep pct of Glycerine Zeep op vertoon van dezen Bon Prof. dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar in de pathologische anatomie en de algemeene ziektekunde aan de Leidsche Universiteit, die Zaterdag zijn 25-jarig professoraat herdenkt. geadresseerden strafport moet worden be taald. Spr. vindt dit zeer onbillijk en zou wenschen dat de Kamer deze zaak eens ter hand nam. De Secretaris zegt dat het misschien gewenscht is om aan tc dringen op uitbrei ding van de rayon. De Voorzitter gelooft dat dit. slechts tengevolge zou hebben, dat het tarief zou moeten worden verhoogd. De heer Zonneveld wensdht onder scheiding in de plaats, zoodat b.v. een indu striegebied niet buiten het rayon valt In dezen geest zal de Kamer een verzoek richten tot het hoofdbestuur van P.T.T. Bij de rondvraag vestigt de heer Wer nink de aandacht op den slechten toestand van de Morschstraat, den Lagen Morschweg en den Hooge Morschweg. Op deze wegen is een groot verkeer van vrachtauto's en het zou zeer wenschelijk zijn als het Bureau eens de aandacht vestigde op deze zaak bij het Gemeentebestuur. De Voorzitter zegt dat het Bureau deze zaak onder oogen zal zien. De heer S c h m a 1 dringt aan op stappen in verband met den gevaarlijken toestand van de Bruggestraat te Alphen aan den üok ileze zaak heeft de aandacht van het Bureau. Daarna volgt sluiting. PROF. E. PH. TENDELOO 1904 1* December 1929 Men meldt ons uit Leiden: Zaterdag zal het 25 jaar geledon zijn, dat Prof. Dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar in de ziektekundige heelkunde aan de Leid sche Universiteit het hoogleraarsambt aanvaardde. Prof. Nicolaas Philip Tendeloo werd 24 April 1864 le Ajermadidi (Menado) geboren. Den 2den October 1883 werd hij aan de Leidsche Universiteit als student in de me dicijnen ingeschreven. In 1890 werd hij, na in Februari van dat jaar het semi-arts- examen te hebben gedaan, assistent op het Boerhave-laboratorium bij Prof. Siegenbeck van Heukelom, hetgeen hij bleef tot 1 Jan. 1892. In dit jaar vertrok hij voor verdere studie naar Utrecht, waar hij 12 Mei 1893 tot arts werd bevorderd, na vooraf onge veer een half jaar te Zürich te hebben ge studeerd. In het eind van 1893 vestigde hij zich te Delfshaven en promoveerde hij den 23sten November bij zijn leermeester Siegenbeck van Heukelom tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „De pathologie der pharynx-divertikela". Korten tijd daarna werd hij als patholoog anatoom verbonden aan het groote zieken huis te Rotterdam. Den 4en November 1894 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de pathologische anato mie aan de Leidsche Universiteit als opvol ger van Prof. van Walsem, welk ambt hij den 4den December d.a.v. aanvaardde met een rede over: „De ondeelbaarheid der ge neeskundige wetenschap". In 1905, na het aftreden van Prof. Mac Gillavry, werd hij tevens belast met het geven van onderwijs in de algemeene pa thologie. Inmiddels was in (1902) van zijn hand verschenen een belangrijk werk, ge titeld: „Ueber die Ursachcn der Lungen- krankheiteri". In September 1908 ging hij naar Amerika ter bijwoning van het Inter nationaal Congres voor Tuberculose te Washington, waarover in 1910 zijn „Kon- stellationspathologie und Erbhichkeit" en in 1922 zijn leerboek „Grondbeginselen der algemeene ziektekunde". Als student heeft hij veel aan sport ge daan, vooral gymnastiek. Ook componeerde hij muziek en" in 1890 bij het 60-jarig be staan van de Leidsche Studenten gymnas tiek- en schermvereeniging „Arena Studio- soriim", dat in 1930 honderd jaar bestaat, componeerde hij den Arena-marsch. Zooals reeds gemeld heeft Prof. Tendeloo den wensch te kennen gegeven, dat de dag van zijn 25-jarig professoraat onopgemerkt voorbijgaat en zal hij dan ook morgen uit- stedig zijn. De hoogleeraar heeft er echter in toege stemd, dat hem door een zich daartoe ge vormd hebbende commisie zijn bronzen borstbeeld wordt aangeboden. Dit zal Zondagmiddag in intiemen kring bij monde van Dr. G. O. E. Lignac, privaat docent aan de Leidsche universiteit in de pathologische anatomie en de gerechtelij- ge geneeskunde geschieden. DE STORM DE GEVEL VAN HET STADHUIS IN GEVAAR Aangezien gisteravond tengevolge van der storm egn gedeelte van den gevel van het vei brande stadhuis begon te schudden en er gc vaar bestond, dat dit gedeelte zou ia het opnieuw geschoord. PATRtMONIUM'S JEUGDCENTRALE Propaganda-uitvoering. Gisterenavond hield Patrimonium's Jeugd- contralo in de groote zaal der Stadsgehoor zaal een propaganda-uitvoering die zeer goed geslaagd is. De Dames-Gymnastiekver- eeniging „Hestia", de Padvinders: „Leeu- wentengroep", de Schermvcr.: „Willem van Oranje" en nast not least de Hoer en Mevr. Ter Weer hebben gezorgd voor een afwisse lend programma niet niet minder dan 13 punten, dat ons volkomen in staat stelde de prestaties van de afdeelingen der Jeugdcen- trales van Patrimonium te bewonderen. Precies kwart voor acht marcheerden onder tromgeroffel de afdeelingen het podi um op en stelden zich in keurige orde op waarna door den pianist het Wilhelmus werd ingezet dat door de aanwezigen staan de werd medegezongen. Daarna heette de 2de voorzitter van Pa trimonium, de heer dc Jong, in een kort openingswoord de aanwezigen welkom, in het bijzonder dc leiders der afdeelingen en de heer en mevr. Ter Weer. Patrimonium zal zichzelf op den achtergrond houden dezen avond, aldus spreker, maar zal de- monstreeren wat in zijn jeugdafdeelingen gedaan wordt. Hij hoopt dat de sympathie, voor de jeugdafdeelingen, mede door dezen avond, nog sterker zal worden cn vestigt speciaal de aandacht op de in voorbereiding zijnde afdeelingen. „Hestia" voerde na de afmarsch keurige oefeningen in standen uit, waaraan alle leden deelnamen en het viel al dadelijk op dat dit geen kwijnende afdeeling is. Integen deel onder de voortreffende leiding van den heer de Bruyn is zij in 4 jaren tijd uitge groeid tot een flinke vereeniging die blijk geeft iets geleerd te hebben. Dit kwam reeds uit bij haar eerste oefeningen op de plaats. In die meening werden we nog versterkt toen we de vlug-oefeningen van de meisjes- afd. h'adden gezien en de dames hun brag- turnen en muziekzij uitgevoerd hadden. Vooral dit laatste kwam met verschillende kleurbelichtingen zeer goed tot zijn recht, hoewel liet brugwerken en de vlugocfenin- gen op de melodie van „O schitterende kleuren" ook zeer mooi werden afgewerkt. Door de secretaresse van Hestia werden den Heer de Bruin als blijk van waardee- rintr enkele boekwerken aangeboden. Ook de padvinders hebben een groot aan deel gehad in het succes van den avond. Daar was allereerst het spelen van Welpen een slang voorstellende, die uit elkaar spatte. De kop was echter in leven gebleven en trok alle deelen successievelijk weer tot zich toe. Doch ook het verkenners- en voor trek kers werk der Padvinders mocht zich in de belangstelling van het publiek verheu gen. Zij hebben getoond bij eventucele onge lukken hun plicht te kunnen doen. Met vaardige hand werden verbanden gelegd en draagbaren vervaardigd, waarop onder groote hilariteit, eenige slachtoffers werden weggedragen. Ook wisten zij door hun zang en aardig spel de stemming er zeer wel in te houden. Ook de nog slechts 3 maanden bestaande Scherm ver. „Willem van Oranje" verraste ons door haar prestaties. Wel was het par- tijspelen nog niet tot in alle puntjes af, doch technisch werd er reeds zeer goed gewerkt en wij houden ons er van verzekerd dat onder de bekwame leiding van den Heer Ter Weer dc leden van „Willem van Oranje" het nog ver in hun kunst kunnen brengen. Zij kregen dezen avond nog een zeer goede les in de demonstratie van den Heer en Mevr. Ter Weer die na het groot sal ut een partij schermden. Zeer goed werd deze partij gespeeld en vooral Mevr. Ter Weer was zeer goed op dreef, zoodat het haar gelukte de laatste toucht toe te brengen. De Secretaris van Willem van Oranje bood Mevr. Ter Weer een bloemenmand en hun leeraar zelf een schilderstuk aan van de oude stadhuistoren. De vergadering werd gesloten door voor zitter de Jong die allen opriep tot steun voor Patrimonium en haar afdeelingen, al- zoo onze roeping als Christenen vervullend om een dam op te werpen tegen de revolu tiegeest Gelukkig hebben velen aan zijn oproep gehoor gegeven. Naar wij vernamen hebben reeds 20 leden zich opgegeven voor de in voorbereiding zijnde Heeren-Gymna- stiekver. en 15 vóór de Padvindersgroen, zoodat de totstandkoming dezer nieuwe af deelingen verzekerd is en wij twijfelen niet of als het voorjaar weer zijn intrede zal doen, zal ook het enthousiasme voor de voetbalvereniging oplaaien zoodat ook deze afdeeling aan Patrimonium's Jeugdcentrale kan worden toegevoegd. De verschillende leiders kunnen met ge noegen op den avond terugzien. Zij heeft zeker tot bloei der afdeelingen het hare bij gedragen. DE GAANDE EN KOMENDE MAN. Gevestigd: E. J. Akse verpl.ster Anna Kliniek A 131ok—van der Zwaan. Vestestr. 10 C A de Boer Fagelstr 5 J Borgstelln. houtbew.. Haagweg SO H Broeekma Papen- gracht 22 A B C M burg 8 A K Dam. d Wed. A M F Gerrltzen ei veldtstr 14 3 M G< niek E Halberstad C Mvi Rapen- istb., Doezastr. 34 i der Lith ItUnsb* Oldenbarne- -epl.ster Anna Kli- ;tb„ Rünsb.weg 106 [derslaan 23 It H Hendricks H. de Groot- str 9 M J Hendricks Vliet 51 X van den Hoed en tam., pottenbakker. ÏUindtJkstr 103 O H J Hogervorst. bloemist, Julianastr 9 H A Kaptetln verpl.ster. Anna Kliniek M Kop- pllnger. dlenstb.. Anna Kliniek A M Kruflne Noordelndspleln 2B L J M Kui a - II L H Kuüper. verpl. cad. Ziekenhuis J H Loi wükstr C K mt Langebri r Acad. Ziet kstr 6 I< I E M J Mlndei Mandele. Moi •eld mad J Min instr 33 Raden Ad- hmad, XVltte Sinccl 25 m terrelnbaas Morech- labr.arb.. Aloëlnait der Mee 16 G JOlthuis Oegstgei van Os en fnm.. handelsreiziger. F. v. Mieris- str. 15 B J den Outer, fabr.arb. Atol-laan 1G W E Palstra, Breestr. 103 W T M Peters kant.bed.. Doezastr. 6 J T C PUnacker Hor- dtik, Boisotkade 9. J. M. van Rtfn, Boter, markt 2G. C G Sandberg. melkhandelaar. Oranjegracht 4 4. L E. van der Sar. instru mentmaker. Seringenstraat 42a. H Schut, meubelmaker. Hooigracht 110a. CL van See- gelen.'chauffeur. Houtstraat 2. H M H Slan gen Douzastraat 7. V Stokhullzen. timmer Spellkstr. 7. J A Tellings. RtJnabJ 3a. M G L Titsho! i der Torren. Itoodbo ?li, verpleegsti 22. G G str. 37. bode Raad van Arbeid, Prh Vries delerelziger, Morschweg 55a. H E v W«ck, dienstbode. Haarlemmerstraat 73a. E Boller, dienstbode. Nieuwe R(1n 50. J D J van der Zwan. kruidenier. Oude Vest 147. Vertrokken: W V BeugelsdHk. Eeldsehon dam. bU C Dcurloo. J Bink Dordrecht. Krom- mediJk 153 zw. A van der Blom. Rotterdam. Marinlersknzerne W G A Boswinkel. Amster dam, Weteringschans 72. J A Breukelaar. Ocgstgeest. Jullanalaan 4. Wed T S. v Dltz- huüzenDrlessen. Oegstgeest, Jullanalnan 4. E Drlessen. Heerlen, Kweekschool v. Vrocdvrou wen P Fokkoma, Ermelo. Stichting „Veld- wiik". J M C Gommers, Watorimfc'.n. Heeren str. B 200 J Gb'zentl. Den Haag. Hugo de Grootstraat 5. P G do Haas. Buitenzorg. N.O I.. J P Coenweg 24.— A _C JTartkoorn, Hart. J J - l' J Kuitert, Haarlem Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1.) De Tweede Kamer heeft gister de begroo ting van Koloniën aangenomen en heeft daarna de algemeene beschouwingen over de Onderwijsbegrooting voortgezet Verschenen is het rapport inzake het pro- motierecht der Theol. School te Kampen voor de Geref. Synode van 1930. De Chr. Mil. Bond voor Oost- en West- Indië heeft te Amsterdam de algemeene i gadering gehouden. (bldz. 7). Overleden is de heer A. W. Heykoop, lid van den gemeenteraad van Rotterdam en van de Prov. Staten van Zuid-Holland. BUITENLAND (blz. 2). Regeeringsverklaring van Rijkskanselier Muller over de financieele hervormingen, het Youngplan en het memorandum van Dr. Schacht Voortzetting van het debat in de Belgi sche Kamer. Vandervelde spreekt De wet tot vervlaamsching van de Gentsche hoo- geschool. De Oostenrijksche bondskanselier SchOi ber ontvangt de diplomaten. Het wetsontwerp voor de steenkoolindus- trie in Engeland. Wouwermanstraat 98. W J M de LoozeVer- hoeff. Amsterdam, Fan. Scholtenstr. 29 ha. D Megchelse, Llsse. Kanaalstraat 2GG. P MeUer, Den Haag. de Perponcherstr. 77. N Munk. Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 13. C J van der Pluim, Amsterdam, N Heerengracht 71 hs, E B Rosier, Den Haag. v. Woede van Dijkveld- str. 38. J J C Schuit. Rllnzatorwoude. School huis Heerenweg. A Sehuller, den Haag, Laan Copes van Cattenburch 21. J M Sjardün den Haag, Hendrik Swaerdecroonstr. 232. J G Turk. Noordwtjkerhout, Schoolatr. l.C de Vrl Zeist. Bothalaan 77. A Wilink. Zeist. Bos en Duinweg 23a. H R Woltjer. Bandoeng O.I. IJzermanparlc 2. G van Woudenber Apeldoorn. Parallelweg 42. AM van Zand. wijk, Noordwtjkerhout. Dorpsstraat. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN FILMAVOND CHR. METAALBEWERKERS, In „Concordia" alhier werd voor de plaatse» lijke afdeeling van den Chr. Metaalbewerkers- bond een filmavond gehouden vanwege het hoofdbestuur van dezen bond. AcIitcreenvoH gens werd een groot aantal films afgedraaid cp allerlei gebied, voeral op het gebied xan den arbeid en der folklore, terwijl eer.ige humoristische films de noodige afwissel:ng brachten. Het was goed te merken, dat de aanwezigen genoten. Door den Bondsvoorzitter, den heer F. Ei kerbout, werd tijdens de bijeenkomst een kort woord tot de vergadering gericht. Spr. spoor de alle leden aan om in do komende winter maanden zooveel mogelijk voor de organisatie te werken en het aantal leden zoo hoog moge lijk op te voeren. Spr. ziet terug op de jaren toen de afd. Alphen ruim 100 leden telde, welk cijfer volgens spr.'s meening weer bereikt kan worden, maar dan moeten allen daaraan mede werken. Spr. wijst er op hoe in de oorlogsjaren er velen tot de organisatie toetraden, maar het na den oorlog, toen de menschen meenden het wel buiten de organisatie te kunnen stellen er weer een groot teruggaan in het ledental x waar te nemen. Dat mag niet meer voorkomen. Er moet een gestadige groei wezen. Dan pas kan er door de organisatie wat bereikt worden. Daarom werkt alle mee tot nut en welzijn van uw organisatie en tot bevordering van Gods Koninkrijk, aldus besloot Spr. Aan het eind van de bijeenkomst dankte de voorzitter van de afd. Alphen a. d. Rijn, bet hoofdbestuur voor dezen prachtigen en welge slaagden filmavond, en sprak de wensch uit, dat de bond weer spoedig zoo'n filmavond i geven. De heer F. Eikerhout sloot de vergadering met dankgebed. BOSKOOP LEZING DS. VAN ARKEL. Woensdagavond sprak, daartoe uitgencodigd door de Jongelingsvereen. „Onderzoekt de Schriften", Ds. R. E. van Arkel over: „Het Heilige Land-'. Precies 7 uur ving spreker zijn lezing aan, aangevuld met lichtbeelden, het geen hij op duidelijke en leerzame wijze deed. Er was een aandachtig gehoor, daar Ds. van Arkel ook uit eigen ervaringen tijdens zijn reis door het Heilige Land heel wat mede deelde. HAZERSWOUDE ZUSTER-COMITE GEREF. KERK Door het Zuster-Comité, uitgaande van de Geref. Kerk, werd in het afgeioopen vereoni- gingsjaar aan verschillende behoeftige zieken en zwaMnen uitgereikt: 1471 eieren, 257 liter melk, benevens 64 maal versterkend voedsel Op de gehouden jaarvergadering werden tot bestuursleden herkozen, de dames: Mevr. Den HartoghBruggeman; Mevr. OffringaHuis man, Mej. F. Slappendel, Mej. Hortensius-^ Windhorst, Mej. De BrujjnHirschman, Mej. OudshoornZonneveld. Het Comité bestaat uit 85 leden, waarvan velen door een vaste jaar- Hjksche bijdrage, dit heerlijke werk der die nende liefde steunen. „ELTHETO" Op uitnoodiging van de Chr. Jongelingsver- eeniging ,J3ere zij God" trad Donderdagavond in het lokaal „Salvatori" voor haar op Ds. R. Bartlema, van Zeist, met 'net onderwerp: „Offl 't Koninkrijk". In een boeiende en leerzame rede bepaalde Spr. de talrijke aanwezigen naar aanleiding van Matth. 6 10a bij de bede „Uw Koninkrijk kome". De Geref. Meisjesvereeniging „ETulda", hield Donderdagavond in het lokaal achter de Geref. Kerk haar jaarvergadering, bijgewoond door vele belangstellenden. De presidente, mej.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6