WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. P STADSNIEUWS HET REORGANISATIE-VOORSTEL IN DE HERV. KERK. In de Oosterkerk te Leiden zal a.s. Don derdagavond een Gemeente-avond gehouden worden, ter inlichting aangaande do voor stellen tot Reorganisatie der Nod. Ilerv. Kerk. Het openingswoord zal gesproken worden door Ds. C. Hartwigsen, Ned. Ilerv. Predikant te Leiden, terwijl Ds. A. :U. te Winkel, Ned. Herv. Predikant te Don Haag, het een en ander zal vertellen aangaande liet reorganisatie-voorstel. Bovendien zal er ook nóg gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAM MAATSCHAPPIJ. Het driemaandelijkse!» overleg. Dinsdagmiddag 10 December heeft weder om het gebruikelijke driemaandelijksche overleg tusschen de Directie der N. II. en de drie Vakorganisaties plaats geluid. In liet geheel zijn dertien onderwerpen behandeld, waarvan ditmaal de aard zoodanig was, dat de besprekingen niet van langen duur be hoefden te zijn. Gewenscht is hot gebleken, om naast de leden van het sinds kort in het leven geroe pen R. D. V.-instituuL de Commissie van Advies,, plaatsvervangende leden aan te wij zen; in gemeen overleg werden 3 personen daartoe benoemd. Gebleken is, dat er misverstand bestaan heeft omtrent een in Juni gedane toezegging betreffende het vrijaf-zijn van sommige ploe gen onderhoudspersoneel van de remise Leidschevaart op de beids Kerstdagen en Nieuwjaarsdag; na een nadere uiteenzetting door de Directie is dit misverstand uit den weg geruimd. Omtrent de behandeling van zaken in dv» Dienstcommissies, waarin per organisatie zitting hebben twee individuoele leden en een vertegenwoordiger van liet Afdelings bestuur der vakorganisatie, is overeenstem ming verkregen. Nagegaan zal worden, of de regeling voor 'de kleed in gin speet ie in complex Leiden ge lijk kan worden aan die in complex Haar lem, alsmede in hoeverre kan worden toe gestaan, dat die inspectie al of niet in diensttijd geschiedt. Eij de eerstvolgende herziening van liet R. D. V. zal worden overwogen, of er aanlei ding bestaat aan de wegwerkers, die liet vak van „stratenmaker]' verstaan, eenige ver hooging van bezoldiging toe te kennen. In een uitvoerige uiteenzetting verklaart 'de Directie, om welke redenen de snelrem- vcntielen van de daarvoor in aanmerking komende motorwagens zijn verwijderd en deze verwijdering in geen enkel opzicht aan de veiligheid afbreuk doet, doch integendeel de veiligheid bevordert. Toegezegd is, dat deze uiteenzetting opge- ïiomen zal worden in het Maandblad voor het personeel. De overige onderwerpen zijn van minder belangrijken aard geweest, zoodat een bij zondere vermelding daarvan achterwege kan blijven. - Z- l THEEMIDDAGEN EN -AVONDEN IN STAALWIJK TEN BATE VAN DE NIEUWE ZAAL. Do nieuwe zaal van het wijkgebouw „Staal ■wijk" aan de Heerenstraat is klaar gekomen en Zondag j.l. in een eenvoudige wijdings samenkomst, waarvoor zeer veel belangstel ling bestond, in gebruik genomen. Met deze ruime lichte zaal kwam ongetwij feld een groote verbetering tot. stand, waar door het werk in Wijk V der Ned. Herv. .Gem. heel wat vergemakkelijkt wordt. Toen Ds. D. Kuilman gistermiddag met een korte toespraak de bazaar opende, welke opening geschiedde in de zign. „groote zaal" begon hij met op die vergemakkelij king van het werk te wijzen. De „groote zaal" droeg haar naam in den laatsten tijd zeer ten onrechte. De voorganger van -spr., Ds. Goedhard, heeft hem nog onlangs ge schreven van de benauwenis en de onfrisch- heid, die de zaal .aankleefde" toen hij er nog zijn arbeid in deed. De wijk heeft op 't oogonblik een Zondagsschool met 150 kin deren. De kinderkerk is altijd zoo goed be zet, dat men de ouders, die dit nog niet deden niet kan vragen hun kinderen naar de bijeenkomsten te zenden. Hetzelfde geldt van de bijbellezingen. Nooit kon men ook dn Staahvijk een feestavond houden en nooit kon men er Kerstfeest vieren. Dit moest veranderd worden. Pr zou ver bouwd moeten worden. Aanvankelijk had men gedacht dat zulk een verbouwing nooit tot stand zou komen en toen de zaak voor hot eerst in het Wijkbestuur ter sprake kwam, was er geen meerderheid voor te vin den. Intusschen de menschen «lie het plan hadden geopperd, waren menschen met. door zettingsvermogen en zij wisten hun plannen zoo goed voor elkaar te krijgen, dat in een volgende vergadering van het Wijkbestuur werd besloten met algemeeno stemmen om tot de verbouwing over te gaan. Op denzelf den avond besloot een aantal dames van de wijk om als de verbouwing inderdaad door izou gaan een bazaar ten bate daarvan te organiseeren. Deze hebben een groote® ijver voor dit werk aan den dag gelegd en heel wat giften bijeengebracht. Spr. brengt hen daarvoor hartelijk dank. Met ee zeer dankbaar hart heet spr. dan allen welkom. Niet alleen namens het da mes-comité maar ook namens het wijkbe stuur zegt spr. allen, die iets bijgedragen hebben bij bet tot stand brengen van deze bazaar, hartelijk dank. Mef zijn- beste wen- schen voor bet welslagen van den bazaar besloot spr., waarna hij een zegen vroeg over het werk, dat bier verricht wordt. De belangstellenden en dat waren "er zeer velen die bij deze opening tegenwoor dig waren, gingen daarna naar de nieuwe zaal om de expositie van alle mogelijke ar tikelen, die daar was ongesteld, in oogen- schouw te nemen. Er is een overvloed van goederen, die ten verkoop worden aangeboden. Men kan er zich voorzien van allerlei luxe on gebruiks artikelen. Men kan kous maken uit een schat van snoezige handwerken, die de on verdeelde belangstelling verdient van elke dame. In den tusschentijd kan men thee drinken in de thceschenkerij van Van Nelle, luisterend naar de. muziek. En tenslotte kan men zich natuurlijk ook vermaken met. dc talrijke attracties, die bij dergelijke gelegen heden in geen geval mogen ontbreken. We kunnen onze lezers van harte een be zoek aan Staahvijk aanbevelen. POST NAAR NED.-INDIE ENZ. De Directeur van bet postkantoor alhier deelt mede, dat le dezer het. eerstvolgende vliegtuig vertrekt van Schiphol naar Ned.- Indië en tusschcnliggemle landen. De bus aan het hoofdkantoor alhier wordt in aan sluiting op de verzending voor de laatste maal gelicht op 12 dezer te 2.40 (dc bij bus sen op 11 dezer te 22 u.). Voor verdere bijzonderheden venvijzen wij naar vorige mcdcdeelingen over deze Indic- vluchten.- KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG De Stadhuisplannen zyn thans zoo goed als afgehandeld. Want al is «Je zitting dan op nieuw verdaagd tot a.s. Maandag, er zal toch weinig nieuws meer gezegd worden by de laat ste besprekingen. Bijna een achturige werkdag nebben de raadsleden gister in den Raad door gebracht en het is duidelijk, dat daarin heel wat gezegd is kunnen worden. De voorzitter was zelfs van meening, dat wanneer men er nog een halfuurtje bij gedaan had, men wel tot stemming had kunnen overgaan. Maar al zal dan ook iedereen verlangen -fthar een be paalde beslissing op liet voorstel van B. en W. het is toch goed, dat men de zaak ten slotte toch niet is gaan overhaasten. Daarvoor is de ze principieele beslissing veel te belangrijk. Het lijkt ons intusschen toe, dat de uitslag van een eventueele stemming Maandagavond niet twijfelachtig zou zijn geweest. Er kunnen zich natuurlijk altijd (verrassingen voordoen, maar als we zoo eens voorzicht el ijk de neuzen telden, dan kwamen we tot de conclusie, dat er op zijn minst 16 stemmen zouden zijn uitge bracht voor het voorstêl van B. en W. en daal de heer Wilbrink een uitgesproken tegen stander aan het eind van de vergadering niet meer tegenwoordig kon zijn, was het voor stel er zeker gekomen, als men ook nog reke ning houdt met het feit, dat in het geheel slechts 31 raadsleden (de heer Wilbrink mede- gerekend) tegenwoordig waren op de zitting. Er is een vacature en de heer Vallentgoed kon niet aanwezig zijn wegens ongesteldheid. Intussêhen zou het toch maar op het kan tje af gegaan zijn en het is heel goed mogelijk dat in een volgende zitting factoren aanwezig zijn, die de schaal v.-eder ten gunste van de oppositie doen oveT?laan. Er is nog weinig van te zeggen. Een groote factor is ook de houding die de heer Zitman, het nieuw benoemde lid van den Raad zal innemen, indien hij eventueel in de volgende zitting zal worden geïnstal leerd, wat wij wel mogen aannemen. Intusschen betreuren wij het ten zeerste, dat het gaat zooals het gaat. In het overzicht na de raadszitting van de vorige week hebben wij al gewezen op de gronden waarop wij de oppo sitie gelijk moeten geven. Over de kwestie van de enkelvoudige opdracht, kan men tenslotte verschillend denken, al moeten we de groote factor, dat ook aan de oude gevel een goede en gelijke kans moet worden gegeven, hierbij niet uit het oog verliezen. Er is echter ook nog de keuze van den per soon en bovendien de groote kwestie van de plaats waar het nieuwe raadhuis zal verrijzen en de eventueel daarvoor noodige grondaan koop. Het is toch niet meer dan billijk, dat de Raad hierover eerst een beslissing neemt. Ook het gewijzigde voorstel van B. en W. heeft niet veel wijziging in den toestand gebracht. Er wordt te veel vertrouwd op het inzicht van den architect ook in dingen, waarover de Raad reeds lang zou kunnen zijn gehoord en waar over de Raad heel gemakkelijk een bepaald be sluit had kunnen nemen. We zullen echter thans weer niet opnieuw op deze kwestie in gaan. De verdediging en de replieken hebben eigen lijk weinig nieuws naar voren gebracht. Wel zijn er de scherpe kantjes een beetje door aan geslepen. Het gewijzigde voorstel van B. en W. heeft waarschijnlijk wel tot gevolg gehad, dat de bezwaren van den heer Bosman, die het niet geheel eens was met B. en W. over de be paling van de plaats, zijn opgeheven. Belang rijk was 6ok, dat de lieer De Reede zich bij de voorstanders van het voorstel er zou komen weer werd versterkt. Ook de heer Schüller heeft weer, namens zijn fractie, zijn ingenomenheid betuigd met met het voorstel van B. en W. en overigens getracht de pijltjes, die op hem waren afge schoten tijdens de bespreking terug te schie ten. Men heeft aan de betoogen van dit raads lid nooit veel houvast, maar het was Maandag dagavond al heel droevig gesteld. We begrij pen niet, dat de heer Schuller dat alles maar namens zyn fractie mag zeggen. We begrijpen ook niet goed, dat de geheele fractie het in de ze materiele zaak zoo geheel eens was met het betoog van den heer Schuller, maar we kunnen dit slechts aan toevalligheid toeschrijven. Een andere verklaring zou voor de fractie niet vleiend zijn. Ten slotte bljjven we het betreuren, dat er over deze belangrijke zaak een zoo groot en zeer begrijpelijk verschil van meening heerscht. We kunnen op 't oogenblik niet meer voorspellen of B. en W. of de oppositie de over winning zullen behalen, maar als het voorstel er door komt, dan lijkt ons dit een zeer droevi ge overwinning toe. Zelfs als we er voorstan ders van waren, zouden we dit moeten vinden. Een besluit waar allen het over eens zijn, zal wel heel moeilijk kunnen worden getroffen, maar dat het precies op het kantje af moet ge beuren en dat dus een groot gedeelte van de raadsleden en waarschijnlijk ooOo van de bur gerij het met de gang van zaken oneens zullen blijven, is zeer jammer. Dit had voorkomen kunnen worden. Als het voorstel verworpen wordt, kan een andere weg ingeslagen worden. Met groote belangstelling zien we de verga dering van a.s. Maandag tegemoet. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. De sedert 1900 alhier gevestigde Vleesch- houwerij en Spekslagerij van den iheer W. J. Voorhaan op de Turfmarkt TO is overge gaan in ihanden van den heer J. Verhoog. Deze heeft het bedrijf geheel gemoderni seerd. Er zij® in den winkel belangrijke verbeteringen aangebracht, waardoor een hygiënische bediening gewaarborgd is. De zaak is hedenmiddag opnieuw voor bet pu bliek geopend. LEIDSCHE C. J. M. V. PADVINDERS. Padvinders ideaal. Onder verwijzing naar een advertentie in dót nummer vestigen wij dc aandacht op de opvoering van de revue „Padvinders Ide aal", op Donderdag 19 Dec. a.s. dn de-Stads- geliooi-zaal. Als we zoo het programma eens inzien kunnen we wel voorspellen, dat het een mooie avond zal worden, een avond van rijke afwisseling en van een zeer goe de strekking, zoodat we onze lezers gaarne tot deze bijeenkomst opwekken. EEN NIEUWE STUDENTENVEREENIGING Te Leiden heeft zich uit studenten van allle faculteiten een comité gevormd, dat een actie voert tot oprichting eener nieuwe gemengde studentcnvereenigin'g. De bedoeling is liet steeds grooter worden aantal studenten, die niet bij eenige vereeniging zijn aangesloten, de z.g. nihilisten, te bewegen lid van deze vereeniging te worden, waaraan volgens liet Comité groote behoefte bestaat. De bedoeling is een eigen sociëteit, een eigen orgaan en -subvereenigingen te Reeds zijn er 150 studenten, die aanvan kelijk hebben toegezegd te zul''.en toetreden als lid. Morgen zal een beslissing genomen wor den. 1-Iot voorloopig comité bestaat uit mej. H Schild en dc hoeren J. J .Kips, A. Jansen, J. T. Spycman, J. Drijvers, K W Wybenga en R M de Haan. CHINEESCH LECTORAAT In verband met de in de memorie van ant woord van den Minister van Onderwijs, K. en \V. voorkomende mededeeling betreffen de toekenning van een subsidie ten behoeve van het te Leiden op te richten Instituut ter lie vordering van de kennis van het Clii- neesch heeft dr. J. J. L. Du i vendak, lec tor in het Chineesch aan de Leidsche Uni versiteit bedankt voor een benoeming tot hoon lee raar aan de Columbia Universiteit te New York. DE ALMANAK VAN HET LEIDSCH STUDENTENCORPS Verschenen .s bij de fa. S. C. van Does- hurgh alhier de llöe jaargang van den almanak van het L. S. C. voor het jaar '30. De voortreffelijk verzorgde uitgaaf is dit jaar weer in een fraai-linncn prachtband gestoken, waarbij de in zilveren letters aangebrachte opschriften en het corpswa- pen vrijwel de geheele voorzijde van den omslag beslaan. De hoofdjes in den uit 375 bladzijden bestannden almanak zijn met een forscher lettertype gedrukt, het geen het gemakkelijk, overzicht niet weinig ■ten goede is gekomen. Tal van teekeningen waarvan sommige heter, andere minder goed geslaagd zijn dan die van het vorige jaar, versieren» de uitgave. Behalve een «gcnlda, waarin de vooif- nnomste feiten, voor den student van be lang, zijn aangeteekend en een opgaaf van meer algemeene wetenswaardigheden, is verder opgenomen een volledige opgave van de samenstelling van het college van curatoren, van den academischen senaat, van de faculteitsbesturen, alsmede een op gaaf van de aan de Leidsche universiteit verbonden hoogleeraren, lectoren en pri vaatdocenten; verder de zeer overzichtelijke opgaaf van de wetenschappelijke inrichtin gen en verzamelingen te Leiden en Oegst- geest gevestigd, terwijl de korte geschiede nis der Leidsche Hoogeschool (15 Novem ber *92615 November 1929) wordt voort gezet. De hierna volgende lijst der promotie's over hetzelfde tijdvak telt 62 namen (v. j. 06) over dc faculteiten verdeeld als volgt: theologie 3, rechtsgeleerdheid 17, genees kunde 13, natuurkunde 16 en letteren en wijsbegeerte 13. De volgende bladzijden zijn gewijd aan de opsomming van de samen stelling der vele te Leiden gevestigde stu dentencorporaties en -vereenigingen. Aan he verslag (15 November 192815 November 1929) van het Leidsch Studenten corps is het volgende ontleend: Een belangrijk jaar is ten einde, doch niet een jaar dat in alle opzichten tot op timisme aanleiding geeft. Wel hielden de prestaties van Sempre en Tooneel, van Njord bovenal, Leidcns naam tegenover de buitenwereld hoog, doch deze berustten op de capaciteiten van enkelen die van het Corps als .gemeenschap weinig steun ondervonden. Bij vele vereenigingen is de kring der waarlijk actieve leden te klein, terwijl Almanak cn Virtus een kasplanten- bestaan leiden. Een tweede verschijnsel dat ongerustheid baart is het geringe aantal dergenen, die in commissies en besturen tijd en moeite besteden aan de belangen van het Corps; al is de keuze der functionarissen vaak minder juist en worden velen die goed werk zouden kunnen verrichten ten on rechte voorbijgezien, het is niet te ontken nen dat de bereidwilligheid om zijn be kwaamheden in dienst van het Corps te stellen over het algemeen vrij gering is. Velen gaven van hun waarachtige be langstelling voor het komende Lustrum blijk, doch weinig initiatief en gebrek aan inzicht in de werkelijke moeilijkheden die een lustrumspel met. zich medebrengt heb ben de groote mogelijkheden die de eind October gehouden'Corpsvergaderingen voor een vruchtbare gedachtenwisseling boden, ongebruikt voorbij laten gaan. Zeer zeker mag het een verheugend feit heeteh, dat Leiden in de internationale studentenwereld een steeds belangrijker plaats gaat innemen, mede door het vele en nuttige werk dat onze afgevaardigden op liet C. J. E-congres te Boedapest ver richten, doch ook hier weer werk van en kelen, nog onvoldoende gesteund door het Corps. Hierna volgt een overzicht van de voor naamste gebeurtenissen in hun chronologi sche volgorde, waarbij ook herdacht wordt de brand van het stadhuis. Het verslag be sluit: „De samenwerking met den Acade mischen Senaat was ook thans uitstekend. Wij zijn hierbij gxooten dank verschuldigd aan den rector-magnificus, jhr. van Eysinga die op alle mogelijke wijzen zijn belangstel ling voor het corps heeft getoond en de be langen daarvan heeft behartigd. Moge het komende jaar een ieder meer dan vroeger zijn beste krachten aan het corps geven. Eerst dan kunnen we met een gerust hart het lustrum tegemoet zien". Het jaarverslag der sociëteit Minerva wijst o.m. op het feit, dat optimistische verwach tingen, die in het verslag van het vorige jaar waren geuit, inderdaad geenszins te leurgesteld zijn. Een groot aantai verslagen van verschil lende studentenvereenigingen, clubs, gezel schappen enz. zijn verder in den almanak opgenomen. Prof. mr. C. van Vollenhoven schreef een in memoriam over wijlen prof. mr. J. H. Carpentier Altiing; prof. dr. A. W. Bijvanck deed hetzelfde over wijlen prof. dr. P. J. Blok. Herdacht worden verder de overleden deden van het L. S. C. de heeren F. M. van der Loo, F. W. van den Broek, A. R. Uhl en L. M. I. Redeló. Een lijst van beteekenis in de almanak ken, welke ook thans weer voorkomt, vor men de opgaven van namen, adressen enz. der te Leiden ingeschreven studenten, ver deeld in corpsleden, vrouwel. studenten en niet-cprpslcden. De lijst der vrouwelijke stu denten wordt weer geopend (vermoedelijk voor den laatsten keer) door H. K. II. Prin ses Juliana van Oranje Nassau Mecklen burg derde jaars rechten, 't Waerle, Kat wijk aan Zee, Paleis Noordeinde, Den Haag" In den Almanak zijn opgenomen in totaal 2,399 studenten (v. j. 2,531) over de facul teiten verdeeld als volgt: 94 godgeleerdheid, 669 rechtsgeleerdheid, 659 geneeskunde, 450 wis- en natuurkunde, 244 letteren en wijs begeerte en 283 vercenigde faculteiten. Van deze zijn-614 corpsleden, 675 vrouwe lijke studenten en 1,112 niet-corpsleden. De volgende portretten» zijn in den Alma nak opgenomen: van den roctor-ifiagnificus prof. dr. N. van Wijk, van het collegium civ. acad. Lugd.-Bat. supr. 19291930, van de winnende oude vier van Njord, van wijlen prof. mr. Carpentier Alting en van prof. dr. P. J. Blok. BOTERCONTROLESTATION. Tot bestuursleden van het botercontrolesta- tion Leiden, zyn benoemd de heeren Dr H. Molhuysen, secretaris van het Kon. Nederl. landhouw-com., te Den Haag en G. W. Kamp schoor, voorz. van den land- en tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, te Monster, VAN HET STADHUIS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. P. Spie- rings, te Leiden, ec»i verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudcndcn drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haarlemmerstraat no. 52, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 December 1929. AANBESTEDING De commandant van het Vie reg. veldartil lerie heeft hedenmorgen in de Doelenkaze-rne ■aanbesteed do levering van turfstrooisel, hooi cn stroo ten behoeve van de paarden van genoemd regiment voor het tijdvak van i Febr. 1930 tot 30 Apirl d.a.v. Er was als volgt ingeschreven: I-Iooi: J. Omen en Zn. te Oosterhout 94.5 cent; Oerlcmans en Zn. te Vrij hoe ve-Gapelle 04 cent; Huisman cn van Lonkhuizen te Geertruidenherg 91 cent; firma Tazelaar te Rotterdam, 90 cent. Stroo: Gebr. Blonk te Leiden, 54 cent. Turfstrooisel: Firma Arkema te Erica 21-/10 cent; Verkoopbureau voor Turfstrooi sel te Rotterdam 203/io cent. Alles iper 10 kg. De levering werd aan den laagsten in schrijver gegund. KAMER VAN KOOPHANDEL. VOOR RIJNLAND. HANDELSREGISTER. Wijziging. 10 Dcc. L. Dekker, Leiden, Steenstraat 57, sigarenwinkeil. Uittr. E.: L. Dekker, Leiden, did. 1 Juli 1929. Wijz. han- delsn. thans: W. B. Dekker. N. E.: W. B. Dekker, Leiden. 10 Dec. Leidsche fabriek van lampepit- en breigaren voorh. firma 't Hooft en Co., Leiden, Oude Rijn 29. Uittr. Comm.: A. Dek ker Jan., Hilversum. N. Comm.: G. H. Wis- senburgh, Leiden. 10 Dec. W. Ovenifliet, Oegstgeest, Kempe- naerstraat 19, rijwielhandel. Overl. E.: W. Overvliet, Oegstgeest, dd. 1 Dcc. 1929. Wijz. handelsn. thans: Wed. H. J. Overvhet- Bouwmecster. N.E.: Wed. H. J. Overvliet- Bouwmeester, Oegstgeest. Gevolm. en Proc.: J. W. van der Post, Oegstgeest, EEN GOEDE VANGST. Door de politie alhier is aangehouden de 17-jarige L. B., die de vorige week bij de malen De Valk een melkslijtster heeft be roofd van haar beurs, maar deze, toen hij achtervolgd werd, weer weggegooid heeften er van door is gegaan. Het veelbeloven-a jongmensch is ter beschikking van dé Justi tie gesteld. GESLAAGD. Geslaagd is voor het doctoraal examen In dologie de heer A. E. M. Meuleman (Wichen). RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Leiden en zijn .bij kantoor werd, in den loop der maand Novem ber, op spaarbankboekjes ingel. f 1150.086.42 en terugbetaald f 96. 916. 23. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 18.170.19. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bédroeg 117. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatschuldboekjes ingeschre ven nominaal f66001) en afgeschreven f2300. Derhalve meer in- dan afgeschreven f4300. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 5. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN*M van Bommel-Hejjmans <3. I Boersvan Andel d. C van AsGroenen- dOk d E Spek—Glezen z. C AVesselman Cornet d. I) HarteveldWollaart z. J Kluivers—Visser d. H J Velslnk—Vogelen zang d. T C Gertenaar Rosdorff d. H J de .TongeBauman z. M van SchaikOveres d. M PlompSmit z. J M Nievaart—Bakker d. .1 P BoeleeFransen z. P v Haasterenv d Wiel z. B M J TurenhoutPansier d. M J Lekv d Veer d. J van Loefvan Royen 7. L van Rooüyvan Loef s. A Fray Brinkman z. GEHUWD: J van Noort en S G Mehrengs J Verwer—M Stouten W F Bontje wedn en D A Maree. J P Fasel en J Stlkvoort. J Laven en H Gambler W £,v Wel en J M Jan sen. AS Marls en A Teljeur. G E Rietkerk en M RUfers C Gordijn en A Fielemon. OVERLEDEN: C M Martlin jd. 67 J. P Kol derman man 81 J. J C Spek Jd. 6 mnd J Koet wednr. 72 j. H Wassenaar man 58 j. M Vos—Dirkzwager vr. 53 j. M Butfsen jm 17 J. J Tegelaar jd 7 J. J Uljee wedr. 80 j. 5 van Wijnen—Alderllefste vr. 61 J.— K H Drees man 31 j. P de Wilde man 67 J. N Bouter Mlzee vr. 39 j. L Hoogenstraaten jm 22 j. p ^iket wednr. C9 J. S M van Daalen—v Wee ren vr.*57 j. J Spaargaren m.an 36 J. J C de Boer jm. 10 mnd. H Waasenburg wednr. 84 j. Kunst en Letteren. RUDOLF WATZKE LIEDERENAVOND. Met Rudolf Watzke uit Berlijn is gisteren avond een bas opgetreden, zooals we de laatste jaren te Leiden niet hebben gehoord. Hij beschikt van nature over een krachtig, vol en diep geluid. Dat orgaan is op de meest voortreffelijke v.-ijze geschoold. De resonans zat onverbeterlijk; zijn ademtechniek maakt zangkunstig alles mogelijk: tonen die klin ken als een lang aangehouden bazuinstoot en tonen die verklinken in een nauw hoorbaar pianissimo, dat evenwel draagkracht genoeg bezit om de zaal te vullen. De glans, welke over zijn orgaan ligt. is niet het gevolg van natuur cn techniek alleen. Het is een innerlijke warmte, welke deze. stem zoo sympathiek' maakt. Rudolf Watzke is een man van diepe muzikaliteit, die zijn warm sentiment, schoon beheerscht, geheül geeft aan wat hij zingt. Deze muzikaliteit gaat gepaard met critisch stijlbegrip. Daardoor weet hij ons de persoon lijkheden van dc liederen componisten in hun eigenaardige scheppingskracht aanvoelen eri zet elk hunner afzonderlijke composities in een sfeer die volkomen overtuigt. Nadat, hij aangevangen had niet het mooie „Vittoria, mie care*' van Carissirni, indertijd ook zoo voortreffelijk door Anna Tour ver tolkt en „Pur dicesti'' van Antonio Lot Li, waarvan men eveneer s den Italiaanschen gloed kon bewonderen, volgden een viertal liederen van Brahms; vervolgens een viertal van Hugo Wolf en eindelijk nog drie van Loewe. Dit programma was inderdaad met kunstzin sa mengesteld. Het was zoo gekozen, dat de zanger in zijn voordrachten een climax kon loggen en dat hij de spanning in de zaal steeds kon doen toenemen. Dat wil volstrekt niet zeggen, dat de liede ren van Brahms b.v. compositorisch van min der gehalte zouden zijn dan die van b.v. Loewe; of dat uit zangkunstig oogpunt de vertolking van de eersten minder veoit'.rf '"edik i zou zy'n dan de laatsten. Volstrekt r.i- l! Alles was even gaaf er. fysch en prachtig van stijl en voordracht. Ik denk b.v. maar even aan de fijne lyriek van „Ur.fcewegte laue Luft'% dat met groote innigheid werd voorgedragen. En hoe mooi was dan de tegenstelling door daarop te laten volgen Brahms' „So willst du des Armen", terwijl „Verral'' weer meer dra matisch getint was. Als wij van een climax spreken, dan bedoe len we, dat des zangers eigen scheppende fantasie, eigen beeldende kracht zich wellicht heter kon uiten in de liederen van Hugo Wolf. Eerst de fijne voordracht van „Anacreous Grab". En nu is het onmogelijk tegelijkertijd niet even te spreken Tan den begeleider Dr. Karl Friedrich Müllcr-Pfalz. Eigenlijk hadden we dit bij het herinneren aan de Brahms- voordrachten al moeten doen, want al is de zanger Nummer Eén wan het programma, zijn begeleider is hem 'ebenbürtig. Hier waren twee menschen volkomen aan elkaar 'aange past, volkomen gelijkwaardig doorgedrongen in dc prachtige composities, die zij ten gehoort brachten. Het vocal 2 en instrumentale deel der composities zijn trouwens bij Brahms, Wolf en Loev/e in den allemauwsten samen hang gedacht. Hel instrumentale deel, de piano-partij, is geer eigenlijke begeleiding. Het staat even hoog als de zangpartij. Een voorbeeld: In „Anacreons Grab" zingc de violist den tekst. De zangmelodie verhoogt de kracht der dichterlijke gedichte. Maar in de piar.o-partij wordt hot bloeien der rozen, het slingeren van bloemguirlandes, het kirren der tortels, het sjirpen der krekels met poëtisch toongekwinkel gesymboliseerd. Niet geïmiteerd! Daarvoor was Wolf eer. veel te voornaam en fijn gevoelig kunstenaar. Neen, de piano geeft alleen de poëtische sfeer van al die natuurgeluiden. Dergelijke opmerkingen zou men by ver schillende liederen kunnen maken. Watzke weet innigheid en fyne poëzie in vereeniging met zijn partner te vertolken, maar ook het groote en machtig?. Hij weet ook een gedicht uit brokken van taclgraniet te houwen. Ik denk aan de laatste strophe van „Ivoptisches Lied'': Du musst steigen oder sinken, Du musst herrschen und gewinnen, Oder dienen und verlieren, Leiden oder triomfieren Amboss oder Hammer sedn." Met „Der Tambour" van Wolf gaf Watzke blijk, dat ook liet meer geestig? tn humoris tische genre hem uitstekend ligt. En eindelijk na Wolf een drietal compo sities van Richard Loewe. Hierin openbaarde de zanger zich in zijn hoogste kracht. Hierin kon hy in wisselende stemmingen zijn vooral op het dramatische aangelegde sentiment uitleven. Eerst „Prins Eugen". Vervolgens oe donkere dramatiek van „Odius Meeres-Ratf', waarvan de klavierparty al even suggestief-dramatisch is als de zangpartij. Wanneer man dc geheim zinnig duistere romantiek van /oo'n werk in 7.00 overtuigend beeldende kracht tot haar recht hoert komen er. het oog de dingen ziet die in klanken worden opgebouwd, cenkt men onwillekeurig aan ce eerste essay uit Car- lyle's „Helden en Heldcn-vereering". Welk een donkere oerkracht heeft Loewe hier in zijn compositie uitgedrukt en hoe rijk is. de muzi kale fantasie der kunstenaars, die het werk in zyn duistere schoonheid herschiepen En toen kwam ten slotte de prachtige bal lade „Archibald Douglas" van Loewe. Nog nimmer hebben we oeze prachtige compositie zoo grootsch eu zoo diep doorleefd hooren voordragen. Toen kwam het enthousiaste, minutenlange applaus los en de zanger gaf met-zyn partner een toegift, die hem nog weer van een andere zijde deed kennen: Handels grootsche Aria „Dank sei dir Hcit'', die een machtige en majestueuze voordracht genoot, als wy wel licht nocit meer zuilen hooren...... De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" had met Rudolf Watzke wel een zeer gelukkige keuze gedaan, waarvoor wij dankbaar zijn. Uit den Omtrek. HAZERSWOUDE DE BIETENCAMPAGNE. De bietencampagne is weer geëindigd. Op de weegbrug aan den Middelweg is gewogen 2.369.702 K.G., een aanmerkelijk hooger ge wicht dan bet vorige jaar. DE OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Op den leeftijd van bijna 95 jaar is alhier overleden de heer A. van Mullem, een der oudste ingezetenen onzer gemeente. KATWIJK AAN DEN RIJN PERSONALIA. Men verzoekt ons te melden, dat officieel niet bekend is, dat de heer Kuyt, hoofd opzichter, Januari a.s. zal bedanken voor die functie. - BLOEMBOLLENCULTUUR. Gisteravond hield de afd. Katwijk aan den Rijn der Alg. Ver. van Bloembollen cultuur een ledenvergadering in de Ros kam. De opkomst had grooter kunnen zijn. De voorzitter, de heer Nic. Bos, opende de vergadering en bracht in herinnering hoe ongewoon het jaar 1929 is geweest vooral door den strengen winter, waardoor bleek, dat de bollen tegen een dergelijkcn winter in het algemeen niet bestand zijn. De ge wassen waren beneden middelmatig, al heef de vorst in andere streken grooter schade berokkend dan hier. Wat de vorst echter nam, werd ruimschoots vergoed door de hooge prijzen. De teelt van Narcis sen breidt zich hier uit- D? voorzitter deelde nog mede, dat de Ynikersz, luinbouwleeraar te Lisse op \eiv.biieid was gevonden in Februari; Voornaamsce Nieuws. BINNENLAND (blz. 1.) De memorie van antwoord aan dc Tweede Kamer over de begrooting van Defensie be vat mededeelingen over de werf te Helle- voetslüis en het etablissement tc Amster dam. Gister heeft de Federatie van Werkgevers organisaties in liet bockdrukkersbedrijf ver gaderd. De Eerste Kamer heeft gister een korte vergadering gehouden. Overleg van de commissie van voorberei ding inzake de afschaffing van enkele be lastingen. (Blz. 3.) De verloren gewaande vier opvarenden van het,motorschip „West Vlaanderen" zijn gered. Nadere hizonderheden over dc gefingeer de berooving te Amsterdam. De Hooge Raad van Arbeid heeft het ont- Werp-Veiligheidswet behandeld. Het onderzoek van de Raad voor de Scheepvaart naar de orgiën op de Saint'1 Qhristophc. (Blz. 5.) De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag de Arbeidsbegrooting afgehandeld en aan genomen en is daarna begonnen met dc be handeling van de begrooting van Koloniën. Gister is te Poeldijk het nieuwe veilingge bouw officieel geopend. (Blz. 9.) Het tweede artikel van den heer E. D. J. de Jongh Jr. over den beeldenstorm. De Vereen, tot Chr. Hulpbetoon aan tuber culoselijders heeft te Amsterdam de jaar vergadering gehouden. BUITENLAND (blz. 2). De Belgische regeeringsverklaring. Herzie ning der verdragen vun 1839. Oploasing van de taalkwestie. Een ontwerp tot verneder- landsching van de Gentsche hoogeschool. De Fransche begrootingsdebatten; de vrees voor Duitschland speelt nog parten. Condouriatis als President van Grieken land afgetreden. Brand in een film-atelier te New-York; tien dooden. De spoorwegramp te Namen; tien dooden. Het Noodweer. Van een Italiaansch stoom schip moeten 35 man omgekomen zijn. een lezing te houden over schuurbehande-» ling en Narcissenteelt. Aan den heer Krelage was bij zijn 60sten verjaardag een gelukwenschtelegram ver zonden, waarop een dankschrijven was ontvangen. De secretaris las notulen en jaarverslag, dit laatste over 1928 wegens ontstentenis in de voorjaarsvergadering. De afdeeling telt 51 leden. Gememoreerd werd in het verslag de gehouden Tuin-, bouwwintercursus, die een succes was. Het verslag van den penningmeester was gecontroleerd door de heeren C. Boskamp en C. v. d. Lubbe en in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gezegd. i Voor het huldeblijk voor Prof. Ritzemai Bos, een borstbeeld, was ook door de af- deeling bijgedragen. Onder de ingekomen stukken was een van enkele bestuursleden van andere afdeelingen met verzoek een geldelijke bijdrage voor een huldeblijk aan het scheidsgerecht -voor de bewezen0 dien« sten. De vergadering wenschte niet onder te doen in waardeering voor hetgeen het scheidsgerecht presteert, doch de afdee- lingskas liet niet toe een behoorlijke som hiervoor af te zonderen. In verband met een circulaire betreffende voorkoming van de uitbreiding der beken de wratziekte, werd op voorstel van den heer Braun besloten de uitspraak der Kroon af te wachten, inzake het in beroep gaan der gemeente Lisse om daarna, wan neer Lisse in het gelijk zou worden gesteld ook hier aan het gemeentebestuur te ver zoeken een verordening in het leven t« roepen. Kwam in behandeling de beschrijvings brief voor de te houden Alg. vergadering te Haarlem op 16 Dec. a.s. Voor de aftre dende leden van het hoofdbestuur de hee ren H M. Ruysenaars en Th. Valkering niet herkiesbaar, werden candidaat gesteld de heeren Jos. M. J. Braam te Heemstedi en W. Kooymans Pz. te Andijk. Het-"voorstel van het hoofdbestuur tol Statutenwijziging werd gesteund al was er een minderheid met het voorste! betreffende het recht om de kosten val een geval dat door het scheidsgerecht be handeld wordt, te brengen van minimun f. 20 en maximum f. 100 op minimum f. 2( maximum f. 500. De afdeeling Oegstgeest had een voorste ingediend om bepalingen in het handels reglement op te nemen betreffende de mud handel. Het hoofdbestuur adviseert een bepalini op te nemen, waardoor de mudhandel uit geschakeld wordt en in het vervolg alleci verkocht zal worden per gewicht. 1-Iet hoofdbestuur zal dan eeh voorste in dien geest in de volgende vergaderin] indienen. Besloten wordt dit advies te steu nen. Tot afgevaardigden worden gekozen di heereu C. Braun en Nic. Bos, plantsvervan gers de heeren T. Noor en C. Boskamp. Bij de rondvraag wordt een voorstel in gediend om op de convocatie der volgendi vergadering te plaatsen een voorstel on op de ledenvergadering een verloting l' houden. Dit om het vergaderingsbezoek t bevorderen. Hierna sluiting der vergade ring. ZANGUITVOERING. „Echo der Duinen." Gisteravond gaf het Chr. Meisjeskoor „Ecu der Duinen'', onder leiding van den Directeul den heer J. Schoneveld, van Rijnsburg, en me medewerking van den pianist, den heer Ha' Zirkzee, van Leiden, zijn jaarlyksche uitvoe ring. Ook dit jaar werd de uitvoering, gezien d prestaties van het koor in vorige jaren, doo velen met belangstelling tegemoet gezien. Te meer, waar dit jaar de uitvoering gegt ven werd in de Geref. kerk, die zich, geziei de kleinere ruimte, beter leent voor de uit voering van een Meisjeskoor dan de Ned. Hen kerk, waar in de groote ruimte, tot scliad van het geheel, te veel van het klankvolum verloren gaat. Ds. H. Meyering, predikant der Geref. Keil alhier, opende de samenkomst en sprak ee kort openingswoord, waarna de uitvoering ee aanvang nam. Ongetwyfeld heeft ook ditmaal het kofl aan de verwachtingen beantwoord en zijn d verschillende nummers met succes ten gehool gebracht. Ook thans bleek weer, dat op dc oefening» avonden „gewerkt" is. Zoowel de directeur als het koor kunne

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6