Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONS BLAD GRATIS EERSTE BLAD. BINNENLAND. RIJKSBEGROOTING 1930 Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) per week 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- üjksche zending „0.— Pij dagelijksche zending „7 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2920 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisss. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 10 DECEMBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels t-171/^ Like regel meer 0.22 Va Ingez. Mededeclingei» ei van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer -„0.45 Bij contract belangrijke korting. j Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang wie zich met ingang van 1 januari as. als kwartaal lezer op abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende rummers adressen van nieuwe lezers OP geven aan de administratie Dit nummer bestaat uit DRIE bladen MEERDERE CENTRALISATIE? "S, hopfl invet- iwari Uit de debatten, gevoerd bij de bchande- ling der begrooting van Waterstaat, is wel gebleken, dat het autobusvraagstuk nog niet is opgelost. Radicale middelen tot verbetering werden door den een met overtuiging aangeprezen, 'j maar door den ander even beslist verwnrp-m. Het was de sociaal-democraat Van Braam beek, die meó de huidige regeling volstrekt injwenschte te breken en aandrong op meer dere concentratie. In diens gedachtengang zou de taak van iGed. Staten, die thans in eerste instantie omtrent concessieverleening beslissen, moe ten komen te vervallen. Alle macht zou moeten worden gelegd in handen van den Minister van Waterstaat, die daartoe zou worden bijgestaan door een Raad van Vervoer, hetgeen tevens wel zou inhouden dat het advies van den Raad van State zou worden uitgeschakeld. Na de critiek, die door ons is uitgebracht p den gang van zaken sinds de wijziging der Wet op de openbare middelen van ver ligt het voor de hand dat een ontwik keling, zooals die door den heer Van Braam- leek wordt gewenscht, ons niet kan beko- m.' Eerstens omdait het aanbevelen van een spec'ialen Raad allengs wordt een soort !pa9se-partout, een geneesmiddel voor aller hande kwalen, en waarlijk men weet te genwoordig met de diverse raden schier geen raad. Maar Jjovenal zijn we afkeerig van de voorgestelde reorganisatie, omdat zij alle heil verwacht van centralisatie en juist bij de behandeling der autobusconcessies heeft men kunnen waarnemen het groote gevaar, dat in een te sterk doorgedreven een. tralisatie schuilt. Toen zonder eenlge schadeloosstelling flinke ondernemingen werden uitgestooten. die door durf en energie geleidelijk waren opgewerkt, hebben wij tegen een dergelijk beleid van het Departement van Waterstaat, dat in zulke gevallen steeds handelde tegen het advies van den Raad van State in, pro test aangeteekend. Tegen deze bedenkelijke concentratie, die i tal van gevallen feitelijk onteigende zon der schadeloosstelling, tegen dit departemen. taal bedisselen dat het leven miskende, ging ons betoog. En zou men thans deze centralisatie nog (willen versterken door alle macht te leggen in handen van den Minister van Water staat? de Colleges van Gedeputeerde Staten, die met de plaatselijke omstandig heden op de hoogte zijn, zou men den Raad van State, wiens standpunt vrijwel steeds het rechtsgevoel wist te bevredigen, willen uitbannen? Dit lijkt ons een al te slechte ruil. En het verheugt ons dan ook dat de Minis ter voor het radicale voorstel niet te vinden het behoud voorstond van de door den S. D. A. P.'er bestreden colleges. De ervaring heeft wel geleerd, dat men niet de richting uit moet van versterking der macht van het Departement van Wa_ terstaat. Dat de Minister een open oog blijkt te hebben voor de gevaren eener al te sterke concentratie, stemt tot tevredenheid. Het kan er in de toekomst wellicht toe bij dragen, dat de kloof tusschen den Baad van en het Departement van Waterstaat minder diep wordt. WIE VOLGT? Ootmarsum, bekend om zijn natuurschoon en boschrijke omgeving, is op weg om zich in ons land een tweeden naam te vestigen. Maar wekken geboomte en bosschen her inneringen op aan stilte en rust, hiermee is weinig in overeenstemming hetgeen de laat ste jaren deze Overijselsche gemeente be kendheid deed verwerven. Nog is niet uit ons geheugen weggevaagd de Ootmarsumsche schoolkwestie, die tot in hoogste instantie werd uitgestreden en in de Tweede Kamer stof gaf tot uitvoerige be schouwingen omtrent de strekking van en kele bepalingen der Lageronderwijswet. En nauwelijks is dit onderwijsconflict wat p den achtergrond geraakt of een nie bedreiging van den vrede doemt op: Oot marsum heeft zijn electriciteitskwestie. Tegen de IJsselcentrale, het provinciale bedrijf, gaat het verzet. De gemeente Ootmarsum, die stroom be trekt van de N. V. IJsselcentrale, had over 1928 een belangrijk exploitatieverlies gele den, wat geweten werd aan de gewijzigde tarieven van het provinciaal bedrijf. Werkte dit reeds niet gunstig op de onder linge verhouding, deze werd geheel ver stoord bij de bepaling van het tarief voor een belangrijke uitbreiding van de bestaan de licht- en krachtinstallatie van een filiaal van den Boerenbond. En toen geen overeen stemming kon worden bereikt, besloot de IJselcentrale tot directe stroomlovering, buiten de gemeente om. Toch bleek zij hier buiten den waard, in casu de gemeente, gerekend te hebben, die de rechtmatigheid van de handelwijze der Centrale bestreed en nu harerzijds weigerde vergunning te verleenen voor het leggen van een kabel door de wegen, noodig gewor den door de uitbreiding. Ziehier het conflict gekomen. Het pijnlijke in dergelijke kwesties is, dat de gemeentebesturen een zoo goed als geïso leerde positie innemen en in den regel de bevoegde machten tegenover zich zien. Men herinnere zich slechts de electrici teitskwestie Ambt-Delden en dezelfde Cen trale, toen het gemeentebestuur voor de macht van Ged. Staten en de Kroon wijken moest- Bij Ged. Staten is weinig heil te vinden, want in hen ontmoet men dezelfde autori teiten die de leiding hebben in het provin ciaal bedrijf en van die zijde geeft men eigen vleesch en bloed niet zoo spoedig prijs. En het Departement van Waterstaat, waar aan de Rijksconcessie niet onwelgevallig kan zijn, is den provincialen bedrijven met hun centraliseerend karakter niet ongene gen. Waarheid is echter, dat door al dergelijke conflicten de verhouding tusschen provin ciale en gemeentelijke organen ernstig wordt geschaad. Meer dan eens is ons gebleken dat de ge meentebesturen het vertrouwen gaan verlie zen in een college, dat heden als electrici- teitskoopman tegenover hen staat en morgen hen controleeren moet. Dat de ongelukkige vermenging dezer bei de kwaliteiten voor de gemeenten meerma len leidt tot stappen waartoe Gedeputeerden, stonden ze buiten het provinciaal bedrijf, hen nooit zouden trachten te brengen, is ons bekend. Onder dergelijke omstandigheden kunnen conflicten niet uitblijven. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCEIDINGEN. By Kon. besluit is bevorderd in de Oranje- Nassau-orde tot officier W. J. H. Muiier te 's-Gravenhage en tot ridder S. Coldewey, te Deventer, resp. eere-voorzitter en lid van het bestuur van den Nederlandsehen Voetbalbond. VOLKSGEZONDHEID. By Kon. besluit is eervol ontslagen wegens gezondheidsredenen, met dank, mej. dr. J. H. Schagen van Soelen als inspectrice van Volksgezondheid bij den dienst belast met kin- derhygiëne, bestrijding van tuberculose en slachtsziekten. Tevens is aan den heer J. A. Putto, arts, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij den Gezondheidsraad en is hij benoemd tot in specteur van de Volksgezondheid bij eerstge- melden dienst. Als ambtsgebied zyn hem aan gewezen de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Holland, met uitzondering van de eilanden Vlieland, Terschelling en Urk. Bij beschikking van den minister van Ar beid is aan den heer Putto de gemeente 's-Gra venhage als standplaats aangewezen. LANDMACHT. By Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ont slagen de reserve-luitenant-kolonel J. A. van Beek, van het korps pontonniers en torpedis- ten en is hem toegekend de titulaire rang van kolonel. REGENTEN OVER DE GEVANGENISSEN. Bij Kon. besluit: is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Groningen Dr. F. F. Hazelhoff, psychiater, wonende te Groningen is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam A. Reitsma, directeur der gemeentekweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam. DE ORKAAN OVER ENGELAND Vooral Engeland had 't bij den laatsten orkaan hard te verantwoorden. Op vele plaat sen werden zware verwoestingen aangericht.-Onze foto werd genomen te Londen aan den oever van de Theems, waar alles, wat niet heel vast stond, door den gierenden storm werd neergesmakt. ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN memorie van antwoord ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Aan de memorie van antwoord is het vol gende ontleend: Ten aanzien van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs is de minister voornemens op den tot dus ver verrichten arbeid voort te bouwen. De regeering heeft bezwaar de voorschrif ten inzake de slotbepalingen voor het nij verheidsonderwijs in het voorbereidend en algemeen vormend middelbaar onderwijs in te trekken, doch zal van jaar tot jaar aan de stichting van nieuwe en uitbreiding bestaande scholen door het verleenen rijkssubsidie medewerken. Het aanhangig wetsontwerp op het aan vullend onderwijs blijft gehandhaafd. In vorm en inhoud zullen echter vermoedelijk nog wijzigingen noodig blijken. Alvorens hiertoe over te gaan, wenscht de minister begrijpelijkerwijze het definitief rapport der commissie-van Wijnbergen af te wachten. De minister is doordrongen van de wen- schelijkheid om eerlang ook aan art 4 der Lager-onderwijswet 1920 ten opzichte van de thans nog niet geregelde soorten van bui tengewoon lager onderwijs uitvoering te geven. Wat het bewaarschool onderwijs aangaat, erkent de minister, dat afronding der wet telijke regeling van het onderwijsstelsel eerst dan verkregen zal zijn wanneer ook dit onderdeel in wettelijko regelen omlijnd is. Toch behoort de samenstelling van een wetsontwerp te dezer zake niet tot de wet gevende maatregelen, waaraan hij in de eerste plaats zijn aandacht denkt te schen ken. De inderdaad hooge uitgaven voor het onderwijs, maken behoedzaamheid in het uitbreiden van de rijksbemoeiing noodzake lijk. Ook de minister Is er van overtuigd, dat in tijds het noodige zal moeten worden ver richt om het mogelijk te maken, dat van 1 Januari 1936 af het in art 2 der Lager onderwijswet 1920 onder j vermelde onder wijs in lichamelijke oefening op alle open bare en gesubsidieerde bijzondere lagere scholen zal worden gegeven, zooals art 195 der wet voorschrijft Hij stelt zich voor na te gaan, op welke wijze hij nog kan bevorderen, dat in 1936 overal in dit onderwijs zal kunnen worden voorzien. Financieele beschouwingen. De gevolgtrekking, waartoe de financieele gesteldheid hem leidt, is deze, dat het voort schrijden niet dan geleidelijk kan geschie den en dat met het aanbrengen van ver beteringen, waarvan ook hij de wenschelijk- heid erkent, met bedachtzaamheid te werk gegaan zal dienen te worden. Beperking van haar vrijheid is voor de bijzondere scholen onvermijdelijk, wanneer zij in het wettelijk subsidieverband wen- schen te treden. Evenwel staat ook de mi nister op het standpunt, dat deze vrijheids beperking nooit verder mag gaan dan het geen noodig, om de deugdelijkheid van het onderwijs dezer bijzondere scholen te waar borgen. Wat de u.l.o.-scholen aangaat is de minis ter zeker voornemens om op de komende herziening van de lager-onderwijswet-1920 ernstig na te gaan of de mogelijkheid van het oprichten van een nieuwe school bij de tegenwoordige regeling wellicht te gemak kelijk is en verhooging van het als mini mum te verlangen gelal leerlingen voor de toekomst mitsdien niet voorgesteld dient te worden. Universiteiten. De verhooging met f. 42,995 van het voor Leiden aangevraagde vloeit voort uit de in gebruikneming van de nieuwe klinieken en laboratoria op het terrein van het nieuwe Academisch Ziekenhuis en uit vermeerde ring ten behoeve van de geologie en de na tuurkunde. Voor Utrecht zijn nieuwe voorzieningen noodig voor de tandheelkunde (nieuw in stituut), de radiologie (nieuwe regeling van het onderwijs), voor hetere outilleering) ten behoeve van twee nieuw-benoemde hoog leeraren (oogheelkunde en hygiëne) voor aanschaffing ten hate van de natuurkunde en voor verhooging van het crediet voor de organische scheikunde. Te Groningen kon het bedrag voor 1930, in vergelijking met 1929, verlaagd worden. Schrijfwijze van onze taal. In het voorloopig verslag is er aan her innerd, dat het vorige jaar de regeering een beslissing genomen heeft ten aanzien van haar houding met betrekking tot de schrijf wijze onzer taal. De minister zal aan dit be langrijke vraagstuk zijn aandacht schenken Radio op scholen. De In commissie vereenigde léden van het Rijksschooltoezicht, aan wie de ambtsvoor ganger van den minister advies heeft ge vraagd over de toepassing van de radio bij het ondenvijs, hebben nog niet hun rapport uitgebracht. In afwachting van het advies der inspectie-commissie /moet de minister zich het uitspreken van een oordeel over dat vraagstuk nog voorbehouden. Onderwijsraad. Ook de minister kan de bepaalde nood zakelijkheid om den Onderwijsraad aan te vullen door daarin voor iederen tak van onderwijs althans ééne vrouw zitting te ge ven niet inzien. Wel stelt hij zich voor bij eventueele vacature nauwgezet te overwe gen, of de vacant gekomen plaats wellicht het best door een vrouw bezet kan worden. Hooger onderwijs. Naar aanleiding van den aandrang tot herziening van de Hooger onderwijswet merkt de minister op, dat in aansluiting aan het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Hooger onderwijswet aanhangig is. De minister zal er gaarne toe medewerken dat dit wetsontwerp thans binnen niet te langen tijd het Staatsblad bereikt Daar mede zal dan aan de handelsfaculteit en de handelshoogescholen een wettelijke ba sis zijn gegeven en het jus promovendi de zer instellingen geregeld zijn. Voorstellen van wet tot herziening der theologische faculteit en van de sub- sïdieering van het bijzonder hooger onder wijs zijn echter voorshands van hem niet te verwachten. Het is onjuist, dat het ontslag, gevraagd als hoogleeraar in de scheikunde door dr. Ruzicka, het gevolg zou zijn van den on voldoenden toestand van zijn laboratorium. Zeer te betreuren is het, dat de groentijd zoo dikwijls aanleiding geeft tot klachten. Ook thans weder moest een onderzoek van regeeringswege worden ingesteld. Het vraagstuk van de toelating van de leerlingen der lagere scholen tot de scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, is bij den minister in studie. Naar de meening van den minister zijn aan een stelsel, waarbij jongelieden, die erdag arbeid moeten verrichten, 's avonds gymnasiaal en middelbaar onderwijs ge nieten, bezwaren verbonden. De salarisregeling der leeraren. De salarisregeling der leeraren is laat stelijk vastgesteld in overeenstemming met het advies der Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg. Mits de kosten daardoor niet toenemen en de bezwaren kunnen worden ondervangen, heeft de minister geen bezwaar tegen een ander systeem van salarieering. Hij heeft de besturen der organisaties, met wie hij deze ingetogenheid besprak, uitgenoodigd daar- ver hun gedachten te laten gaan. Theosofisch lyceum. Bij de stichting en inrichting van het Theosofisch Lyceum te Naarden is niet steeds die bedachtzaamheid in acht geno men welke noodig is om de moeilijkheden, die voor een nieuwe school kunnen rijzen, to voorkomen. Nijverheidsonderwijs. De minister is ervan doordrongen dat door het bevorderen van goed nijverheids onderwijs een eminent volksbelang wordt gediend. Intrekking van het stopzettingsartikel ontmoet bezwaar, zooals de minister reeds Onder de algemeene beschouwingen uiteen zette. Door hanteering van het tweede lid van dat artikel is geleidelijk verbetering echter mogelijk. Een doeltreffende algemeene regeling van de opleiding van leerkrachten hij het nij verheidsonderwijs is inderdaad een der vraagstukken, die nog om oplossing vragen. Aangezien onder de vele inrichtingen voor nijverheidsonderwijs te Amsterdam zich nog niet een Christelijke school voor gewoon nijverheidsonderwijs van eenige beteeken is bestond, heeft de minister voor een zooda nige school aldaar subsidie uitgetrokken. Voor de te Amsterdam op te richten derde openbare huishoudschool en voor de Rot- terdamsche nijverheidsscholen voor meisjes konden geen gelden worden uitgetrokken. Afgezien van wettelijk bezwaar schijnt het den minister voorshands niet wensche- lijlc het instellen van school-examens krach tens de N. O.-wet te bevorderen. De onvoldoende huisvesting van de Aca demie van Beeldende Kunsten te 's-Graven hage heeft reeds eenigen tijd een punt van overweging uitgemaakt bij de regeering. Het door het academiebestuur ontworpen bouwplan kan wegens de zeer aanzienlijke kosten niet worden aanvaard. De zaak is in onderzoek om te trachten geleidelijk tot een betere huisvesting te komen. Lager onderwijs. De minister hoopt, dat de staatscommis- sie-Rutgers moge slagen, bij het zoeken naar middelen om met volkomen eerbiediging van het beginsel der financieele gelijkstel ling van het openbaar en het bijzonder on denvijs tegenover de openbare kassen, aan dat beginsel een minder kostbare toepassing te geven. Ten aanzien van de vraag of de regeering wil bevorderen het openstellen van de ge legenheid om esperanto te onderwijzen op de lagere school merkt de minister op, dat dit niet zonder wetswijziging zou kunnen geschieden. Met betrekking tot het gevraagd overleg met den minister van binnenlandsche zaken teneinde een regeling te verkrijgen, waar door het mogelijk wordt, dat te plattelande leerlingen van het volgen van het zevende leerjaar aan een gewone lagere school wor den vrijgesteld, indien zij een lagere land bouwschool bezoeken, wijst de minister er op, dat voor het tot stand brengen van zulk een regeling, wijziging van de Leerplicht wet noodig zou zijn. De minister acht het geraden met het nemen van voorbereidende maatregelen tot uitvoering van de nieuwe onderwijzers opleiding volgens het systeem der' Lager Onderwijswet 1920 te wachten tot het rap port der staatscommissie-Rutgers versche en is. Evenmin als zijn ambtsvoorganger is de minister voornemens uniformiteit in de eind-examens der kweekscholen te bevor deren in dien zin, dat overal aan de can- didaten hetzelfde schriftelijk werk zal wor den opgegeven. Er bestaat thans voor hem geen reden om eenig onderdeel van het salarisvraag- stuk aan de orde te stellen. Hoewel op het begrootingsartikel geen gelden zijn aangevraagd voor subsidieertng van ndeuwe scholen voor buitengewoon la ger onderwijs, ligt het ln de bedoeling van den minister wel eenige nieuwe in 1930 te openen scholen te helpen, zooals dit ir laatste jaren is geschied. De minister stelt zich voor de scholen voor psychopathcn en voor lichamelijke ge- brekkigen eerlang op te nemen in de thans geldende voorloopige regeling van het bui tengewoon lager onderwijs. Een voorstel tot invoering van leerplicht of schoolplicht voor het buitengewoon derwijs kan hij niet toezeggen. Zoodra zulks financieel mogelijk zal zijn, zal een meer afdoende regeling van de sub sidies voor het buitengewon onderwijs ge troffen worden. Kunsten en wetenschappen. De verarming van het duinlandschap, het verdwijnen of althans sterk verminderen van de oorspronkelijke duinflora en -fauna, die op vele plaatsen in het Nederlandsch duingebied kunnen worden geconstateerd, manen tot bedachtzaamheid. Ongetwijfeld geld dit in het bijzonder de gedeelten van Voorne's duin. De minister hoopt, dat het mogelijk zal blijken in de behoefte aan goed drinkwater van de be woners van het eiland te voorzien op zoo danige wijze, dat de schoonheid en de waar de voor de wetenschap van deze natuur monumenten niet worden aangetast. DE BRAND TE MIDDELBURG MINISTER RUYS VRAAGT ADVIES. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken zich tot de Kon. Ned. Brandweervereniging gewend met verzoek om advies aangaande maatregelen, welke zouden kunnen worden genomen ten einde catastrophale branden als die te Mid delburg te voorkomen. EEN TOLLEN-COMM1SSIE NEEMT THANS DE AFKOOP DER TOLLEN ?N BEHANDELING. Bij beschikking vain 2 Juli is door den vo- rigen Minister van Waterstaat een commis sie ingesteld om onderhandelingen te voe ren en voorstellen aan den Minister te doen omtrent den afkoop der tollen. In deze commissie zijn benoemd tot voor zifter de heer J. E. van der Heijden, referen daris bij het Depart, van Waterstaat: tot lid, tevens secretaris, de heer H. O. W. 1e Bruyn, secretaris-ingenieur van de Wegen commissie A.N.W.B.K.N.A.C.; tot leden de heeren Mr. H. F. de Boer, bezuinigings-in- specteur; A. J. ten Hope. voorzitter Bond van bedrijfsautoleiders; J. Leonard Lang, be stuurslid K.N.A.C.; en tot adjunct-secreta resse mej. C. Schuurkamp, adj.-commies depart, van Waterstaat De commissie had voorloopig geen mach tiging ontvangen om aan het werk te gaan. Deze machtiging is thans verleend, terwij: mede alsnog aan de commissie is toege voegd ir. G. J. van den Broek, hoofdinge nieur-directeur van de directie Wegenver-! betering. TELEFOON-TARIEVEN EEN TASCH „KWIJTGERAAKT" MET 65.000 een verzonnen diefstal? Te Amsterdam beweerde een 16-jarige banklooper, die per rijwiel over het Konings plein naar de Heerengracht reed, dat hij vóór de brug tegenover de Leidschestraat in botsing kwam met een auto, welke plot seling stopte. Hij is daarbij van zijn rijwiel gevallen en even duizelig geworden, waarna een heer hem geleid heeft naar een naburi- gen winkel. Daar bemerkte de banklooper, dat hij zijn tasch kwijt was, inhoudende f65.000.aan bankpapier van verschillende grootte, be- eens één cheque a f 3670 op Tiasvereeni- ging en één a f1185 op de Ontvang- en Be taalkas- De commissaris van politie verzoekt den heer die dezen banklooper hulp verleende, zoomede een ieder, die nadere inlichtingen kan geven, zich ten spoedigste bekend T.e wilton maken, Behalve de heer die den jon gen heeft geholpen zouden nog een andere heer en een meisje zijn geweest en het on geval hebben gadegeslagen- De jongen was niet gewond en zijn fiets niet beschadigd. Dc jongeman kon verder niet mededeelen door welke auto hij was aangereden. De jongen is in arrest gehouden en steeds meer wint het vermoeden veld, dat de jon gen het verhaal van de aanrijding en de berooving gefantaseerd heeft. Temeer omdat een agent, die op het Koningsplein op post stond niets van de aanrijding gezien heeft en omdat zich ook geen enkele getuige van het „ongeval' bij de politie heeft aangemeld. EEN NACHTELIJK AUTO-ONGELUK. Tusschen Dieren en Brummen geraakte Vrijdagnacht plotseling een auto, bestuurd door Van Basten Batenburg uit Enschedé, van den weg en reed tegen eenige boomen aan. De inzittende Mr. Julius uit Zutphen, werd uit den wagen geslingerd en kwam in een droge sloot terecht Hij bekwam een schedelfractuur en andere zware verwondin gen. De bestuurder geraakte achter zijn stuur bekneld en moest wachten tot er hulp kwam om hem te bevrijden. Hij werd naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd evenals Mr. J. De auto werd geheel vernield. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. In de Verlengde Schrans bij Leeuwarden is een vrouwfdie bij haar woning uit een auto stapte, bij het oversteken van den weg door een passeerende auto overreden. Zij overleed bijna onmiddellijk. DE CODE-SAMENSTELLER. Men meldt ons uit Amsterdam: Men herinnert zich wellicht dat door de politie, de vorige week is aangehouden een. 36-jarige man, die een drietal heeren had opgelicht voor 20.006 nadat hij hen had voorgespiegeld dat zij meer geld zouden kunnen verdienen met een code, die hij had uitgevonden. Die code zou voor den handel belangrijk zijn en er zouden reeds veel be stellingen zijn ingekomen. Hij had echter geen geld om den drukker te betalen. Thans is gebleken dat nog een vierde man door hem is opgelicht voor 8600, onder dezelfde mo tieven. DE WEGDEK-COMMISSIE De Minister van Waterstaat heeft, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, ontbonden de commissie van advies over, de vraag of het stelsel, neergelegd in nnt. 19 van ht Rijkswegenreglement van 1918, zou kunnen worden gehandhaafd en welke andere voorzieningen zouden kunnen wor den getroffen, teneinde de beschadiging van het wegdek door het vervoer van zwa re vrachten te voorkomen of althans to be perken, aan welke opdracht de commissie heeft voldaan. Uit de Antirev. Partij. .JS31 DE A.R.J.A. IN DE ALBLASSERWAARD. De actie is in vollen gang. Aan de samen stelling der Adviescommissie wordt druk ge werkt. Deze zal binnenkort na voltooiing gepubliceerd worden. Het ringcomité heeft deze week bijna alle gemeenten der waard een aantal circulaires toegezonden, terwijl een paar gemeenten, die tot heden niets van zich lieten hooren, te Oud-Alblas by den voor zitter der club aanvraag kunnen doen, die ook gaarne bereid is nadere inlichtingen te ver strekken. Het iigt in de bedoeling in elke gemeente van de Waard een vergadering te houden ten einde na uiteenzetting van doel en streven der A.RJ.A. een club op te richten. Het bestuur van het ringcomité is bereid een dergelijke vergadering te helpen bijeenroepen. Alle leden der kiesvereen. en personen, die met de actie accoord gaan zijn alsdan welkom, doch vooral de jongeren, daar het allereerst om hen te doen is. Te Bleskensgraaf is deze week een derge lijke vergadering gehouden met het resultaat, ciat na afloop een club met voorloopig 11 leden opgericht werd. Over twee weken hoopt men bijeen te komen tot vaststelling van een regle ment en het kiezen van een bestuur. De vergadering stond onder leiding van het Arja-Coniité-lid en de districts-commissaris voor de Alblasserwaard, de heer J. C. Jonge- neel, ,te Oud-Aiblas, die na uiteenzetting van doel en streven der Arja, de verschillende vra- VERLAGTNG VAN DE TELEFOON- TARIEVEN MET EN VIA BELGTfi. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het tarief voor een gewoon gesprek van drie minuten met België verlaagd met 15 cent. gen beantwoordde. De prijs zal dan 1.50 bedragen. Voor de I Na Oud-Alblas begint dus van Bleskensgraaf via België te bereiken bestemmingen, t. w dc victorie in de Waard. Laat elke gemeente Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal en terstond plannen beramen een vergadering to Gibraltar wordt.de prijs voor een gewoon beleggen, zoodat de leuze: in elke gemeente gesprek van drie mniuten met 10 cent ver- van de Waard dezen winter een studie-club, toagd. J verwezenlijkt kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1