Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. TWEEDE KAMER ABONNEESNTs Per .kwartaal f3.2 (Bcschikkingskosten f0.15) jer week 0.25 V,oor hel Buitenland* bij W$ke- lijksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/? cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2917 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 6 DECEMBER 1929 ADVERTENTIËN: Van 1 tol 5 regels f 1.17V4 Like regel meer „0.22Va Ingez. Mededeclingei. van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hot bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. WIJOINGSTONDE." Ter gelegenheid van de jaarvergadering heeft de Vrijz.-demócra'.ischc bond te Middel burg, als naar gewoonte, een wijdingstonde gehouden. De Vrijheidsbond is nog zoo ver niet, naar we meenen, maar het woord van wijlen Drcsselhuvs „Houdt de lampen brandende", is toch een geliefde leuze en godsdienstzin wordt dikwijls geprezen. Ten slotte is er ook in de rood© pers een ernstig streven om bij „religieuse" partijge- nooten en adspirant-medestanders in het gevlei te komen. In dat alles zit, ongetwijfeld een hoog per centage takiiek. Dit kwam b.v. onlangs zeer duidelijk uit in de artikelen, waarmede „Het Volk" eenige lastige vragers over de plaats van positieve Christenen in de S. D. A. P. trachtte gerust te stellen. Maar wij zouden onze tegenstanders on recht aandoen, wanneer we alles aan taktiek van minder allooi toeschreven. Want ook in deze koersverandering ontwaart men de al gemeene begeerte naar „religieusc bevredi- diging". Met deze opzettelijke omschrijving is ech ter meteen aangegeven, dat „wijdingstonden" en „godsdienstigheden" niets veranderen aan de principieele antithese. Ook bij de „reli gieus© bevrediging" blijft de menscli in 't middelpunt der belangstelling staan en van een dienen van God is geen sprake. De mensch zoekt voor zich zelf oen aange- iiamc stemming. Het is daarom ook niet toevallig, dat het steeds een religie van de lichtste sooi't'is; dat het modern-vrijzinnige dominé's zijn, die voorgaan; en dat de Christen, die zich hij de S. D. A. P. voegt, öf terugkeert öf zijn geloof verliest. Wat de vrijzinnige predikant Zondagmor gen in de wijdingstonde der Vrijz.-democra- ten gesproken heeft, weten wij niet- Maar wij weten wel, dat hij niet de eisch van ab solute onderwerping aan Gods wet ook voor bet staatkundig leven, gepredikt heeft Im mers, in dat geval zou de heer Marchant, ware hij tegenwoordig geweest, uitgeroepen hebben, zooals hij het in de Tweede Kamer deed: Blijf mij met uw godsdienst van het lij fOf een andere variatie van het gevleu gelde woord; Bederf met uw bijbelteksten mijn politiek niet! TOENADERING IS MOGELIJK. Hoe scherp men de politieke scheidingslijn ook moet trekken, wc mogen nooit vergeten, dat ons volk geestelijke goederen heeft, wol- nationaal bezit zijn. Christendom en tra ditie zijn hieraan niet vreemd, doch dat blijve thans buiten bespreking. Het praktisch gevolg daarvan is, dat er ook ten opzichte van geestelijk-zedelijke vraagstukken een algemeene overtuiging leeft of aangekweekt "kan worden, welke ba sis voor gemeenschappelijke actie kan zijn. Er blijft dan wel verschil van uitgangspunt, tempo en einddoel; maar aller medewerking wordt toch verkregen. Zoo blijkt in de laatste tijd op verblijden-- wijze, dat er, wat de bestrijding der open. bare onzedelijkheid betreft, samenwerking tusschen rechts en links mogelijk is lets daarvan zien wij al in de Centrale Filmkeuring, waarbij een sociaal-democraat aan het hoofd staat. Ongetwijfeld is deze bereidwilligheid tot [samenwerking med-e een gevolgvan.de praktijk der zedelijkheidswetten, welke on der het Christelijk Kabinet-Heemskerk dooi den helaas te vroeg ontslapen minister Re- gout tot stand kwamen. Vrijzinnigen zijn altijd overdreven bang geweest voor censuur en dit heeft hen vaak belet om de strijd tegen de openbare onze delijkheid te waardeeren. Doch de stemmen, welke thans opgaan, wettigen de hoop, dat er met algemeene instemming maatregelen [genomen kunnen worden. In een hoofdartikel in HetVaderla n.d worden de dingen heel duidelijk gezegd. Als der oorzaken, waarvoor er tusschen jrecbts en links geen samenwerking was op dit terrein, noemt de schrijver de vrees, welke „jarenlang aan de Linkcrzij.de ge- jheerscht heeft, dat wie niet tot het uiterste meeging met de=bestrijders van het recht der iOverheid om de openbare onzedelijkheid ti weren, of niet vooruitstrevend genoeg was aan braafheidsvertoon leed." Maar zijn conclusie is, dat werkeloosheid hier niet toelaatbaar is. En al is, naar [woord van de Savornin Lohman de Staat niet bij machte ook maar één mensch zede lijk te maken: „Men kan echter beginnen met handha ving van de bestaande wet, en zoo dikwijls ons aan het Hollandscbe Spoor in de opren klinkt: Zwarte Kat, Mijnheer? Pan, Mijn heer? en wij zien opgeschoten knapen en helaas die niet alleen, een exemplaar be machtigen, vragen wij ons af, of art. 240 van ons Wetboek van Strafrecht nog wel bestaat." Niet anders oordeelt Mr. Marchant in „Dc Vrijz. Demokraat": dien aard aan den man wordt gebracht en daarover gaat het is meer dan bar. Het is gemeen van het begin tot het einde, en er is niets geestigs in te vinden. Het is het omgekeerde van cultuur. Het is ge- rneon om de gemeenheid. Het is een ploer tige speculatie op den zin van het slechte en het lage." We hoeven bij dit alles niet te vergeten, dat de tegenstelling ten principale blijft, om dat geen vrijzinnig schrijver zijn betoog houwt op de onveranderlijke Zedewet, zooals God die gaf; maar we zouden niet verant woord zijn als we de samenwerking op dit terrein afwezen. Ook hier wordt de kracht van het getui gen openbaar. Ook deze kentering in de geesten bewijst, dat wie dc onveranderlijke waarheid van Gods Woord uitdraagt, zegen mag verwachten. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen C. de Jonge als burgemeester van Licnden. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. Bij Kon. besluit zijn bij het Departement van Financiën benoemd: tot administrateur H. Postma, thans in specteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, gedetacheerd aan ge noemd Departement; tot adjunct-commies mej. G. .T. Schriel, thans Rijksklerk der directe belastingen enz. en G. Beitsma, thans werkzaam op arbeids contract. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Hoerde W. G. Hommers, thans notaris te Zuudwolde. Bij beschikking van den Min. van Justitie is herbenoemd tot lid der Kamer van Toe zicht over de notarissen en candidaat-nota- rissen te Zwolle: Mr. F. J. G. van Tivchi, kantonrechter tc Enschedé. KRANKZINNIGENGESTICHT TE EINDHOVEN. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen D. W. de Bnis als inwonend ge neeskundige aan 's Rijkskrankzinnigenge sticht te Eindhoven. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal Maandag 9 Dec. niet plaats hebben. TWEEDE KAMER DE VACATURE-TER LAAN VERVULD. Bij het Centraal Stembureau is bericht in gekomen van den heer Van der Houven tc Amsterdam, dal hij zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Ter Laan aanvaardt. DE A.S. FEESTDAGEN EN DE ARBEIDSWET. De Minister van Arbeid heeft- hoofden van mdernemingen in alle gemeen'cn des Rijk>, wier fabrieken op 27 en 28 December a s geen arbeid wordt verricht, vergund om aantal daardoor verzuimde ureh, tot een maximum van veertien te doen inhalen op de eers'e vijf weken, vallende in het tijdvak "an heden tot en met 31 Dec. a.s. Dc daarvoor gestelde voorwaarden wor- en vermeld in 's ministers beschikking an -4 December j.l. NACHTVERBINDINGEN PER VLIEGTUIG WELKE FACTOR IS DE MIST? Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Bilt, heeft tot den Minister van Water staat de volgende schiftelijke vragen ger- steld: Mag, in verband met door het Departe ment van Waterstaat verstrekte mededee- lingcn in zake nachtverbindingen tusschen Europa's groote steden, worden aangeno men, dat het den Minister hekend is, dat op de lijn Berlijn—Koningsbergen reeds het gelieele jaar nachtvluchten hebben plaats gehad? Zoo ja, dan kan worden medegedeeld, of daarbij gebleken is, dat de onregelmatig heid wegens mist grooter is geweest daai bij andere luchtlijnen overdag? Welk is het percentage van regelmatig heid op deze lijn en kan men nog wel steeds van een proefstadium spreken? In welke landen is men vooral wegens den beruchten mist vooralsnog onzeki omtrent het nut van het verlichten di routes? Waarom zou nog nader overleg met de luchthavens van Amsterdam en Rotterdam moeten worden gepleegd, waar deze lucht havens reeds voor landingen bij nacht ge outilleerd schijnen te zijn? Zou, waar gezegd wordt, dat reeds jaren lang deze uiterst moeilijke materie in sa menwerking met de K. L. M. en het buiten land bestudeerd wordt, kunnen woi medegedeeld, sedert wanneer en met welke landen onderhandelingen gevoerd worden en in welk stadium zij thans verkeeren, wat betreft de aangrenzende landen Engeland, België èn Duitschland? Kan naar aanleiding van de mededeeling, dat het Departement het voornemen in overweging heeft om de luchtroute in de richting van Duitschland tot aan de grens te verlichten, in verband met hetgeen I Duitschland tot stand heeft gebracht, soms I worden medegedeeld, op welk tijdstip verwacht kan worden, dat dit voornemen in daden zal zijn omgezet? Kan ditzelfde bericht worden met betrek king tot de route Amsterdam—Rotterdam? MUSSOLINI ALS VADER Van Mussolini, den man van ijzer en staal, zijn ïn den loop der jaren al heel wat foto's gepubliceerd. En bijna altijd ziet men hem als ,.dc geweldige", als de man, die met vaste hand de teugels van 't gegrepen bewind omklemd houdt. Maar er is ook een andere Mussolini. .En die laat bovenstaande foto zien. Mussolini moet een voortreffelijk vader en tot zijn grootste genoegens behoort zijn zoontje Romana op de morgenrit mee te nemen. BEGROOTING VAM ARBEID UITVOERING DER ZIEKTEWET HET STAATSPENSIOEN VER BETERING DER INVALIDITEITSWET VEREENVOUDIGING EN UNIFICATIE DER SOCIALE WETGEVING OVERZICHT Vergadering van-5 Dec. 1929. De Kamer, die om elf uur begonnen was, heeft den tijd voor de koffiepauze besteed aan replieken over de afdceling Arbeid. Het waren 5-minuten-repliekjes. De minis ter heeft daarna alle gemaakte opmerkin- en enkele andere, die hij den vorigen clag had laten „zwemmen", zoo uitvoerig behandeld, dat zijn repliek niet minder dan vijf kwartier in beslag nam. Veel te lang stellig, naar het donkere gezicht van den ■oorzitter te oordeelen. 's Middags kon de Sociale Verzekering ian de orde komen. De staatspensionneerders, die in den afge- loopen zomer met hun denkbeelden de ne- 'aag geleden hadden, konden dat verlies 1 lijk verkroppen. Op een toon, alsof hij in de meetingzaal stond te oreeren, ging de heer Sannes er over te keer. Natuurlijk helpt zoo iets in de Kamer niet. De oudere linker-woordvoerders trachtten op kalmer toon de rechterzijde, die vasthoudt aan de erzckeringsgedachte, voor hun denkbeel den te winnen. Het was meer lokkend dan lakend. Een der hoofdpunten van het debat gold erkenning der bedrijfsvereenigingen, welke de Ziektewet zullen hebben uit te oeren. De minister van Arbeid heeft te dezen aanzien enkele beslissingen genomen, die niet gunstig zijn voor ziekenkassen, die voorheen met ziekengeldverzekering zich hebben bezig gehouden en zich tot een be- drijfsvereeniging hadden aaneengesloten. Er is een streven om de uitvoering der Ziektewet te doen loopen over bedrijfsver eenigingen gevormd door organisaties van arbeiders en werkgevers. Op zich zelf heel goed. Maar dit neemt niet weg, dat de be doeling is geweest, gelijk de heeren Snoeck Henkemans, Bakker, Oud en Dr. Vos be toogden, dat ook bonafide ziekengeldverze- kcringsorganisaties in bedrijfsvereenigingen te samen gebracht, als bedrijfsvereenigingen den zin der wet erkenning moesten kun- i vinden. We hebben den indruk, dat de heeren Kupers en Kortenhorst', wien derge lijke bedrijfsvereenigingen een doorn in het oog zijn, niet spraken in den geest van het geen'bij art. 91 der Ziektewet in de Kamer is uitgesproken. Men bedoelde wel degelijk te behouden wat cr-aan goeds bestond, mits geen winst werd beoogd en geen infe rieure propaganda werd gedreven. Verder is van onderscheiden zijden nog maals aangedrongen op zoodanige verbete ring der Invaliditeit©- en Ouderdomsverze- kering, dat deze zooveel mogelijk allen omvat arbeiders 'en da'armee gelijk te stellen groepen van personen terwijl voorts de uitkeeringen moeten worden ge bracht op een peil, dat niet langer ontleend is aan de loonen omstreeks 1913, maar ver band houdt met den geldenden loonstan- daard. De minister heeft in dit opzicht reeds een en ander in uitzicht gesteld voor de toe komst. Maar de Kamer wenscht dien ter mijn te verkorten en ook wordt gepoogd de voorgenomen verbeteringen nog te verbe teren. Ook voor de vereenvoudiging en unifica tie onzer sociale verzekering werd meer dan een krachtig pleidooi geleverd. Er is te veel verbrokkeling. Dat maakt heel het complex omslachtig, onoverzichte lijk en duurder dan onvermijdelijk is. We wachtten nog op een anderen toon in het debat, maar de heer Kersten, die even na vieren aan het woord zou komen, moest wijken voor St. Nicolaas, den onweerstaan- baren, legendarischen bisschop. Op een" vroeg uur mocht de Kamer ver- poozing gaan zoeken bij boterletters en pepernoten. Er lichtte door de hoornen wel geen maar het regende toch op z'n echt-Hol- landsch. VERSLAG •e van den „nationalen heilige" begon de Kamer gisteren haar werkzaam heden reeds om 11 uur. Aan de erde was nog steeds van de begrooting van Arbeid 3 afdeeling „Arbeid". Elf heeren hadden behoefte om te repli- ceeren. De heeren S m e e nk, Bakker en Krijger protesteerden tegen 's ministers uitschakelen van de Prot. Chr. Mijnwerkers- organisatie, zelfs voor 't overleg over de kolenconf eren tie. Ze vroegen den minister zijn standpunt te willen herzien. Verder drong de heer Sme^nk aan op een novelle op de Arbeidswet om het magazijn-perso- neel er onder tc brengen. Ei\ dan kunnen meteen de particuliere chauffeurs geholpen worden, meende de heer Kupers (S.-D.). 'lister gaf aan een elk bescheid. Wel wat al te uitvoerig. De bescherming Mr. T. J. VERSCHUUR, Minister van Arbeid. van vrouwen en kinderen in den landbouw spoedig mogelijk tot stand worden gebracht. Een verder onderzoek in verband met de volwassenen zal daaraan aanslui ten. Indien het tot een werktijdregeling komt >or de transportarbeiders, zal het wel noo- dig zijn het getal 48 voor dezen zworen ar beid ernstig voor oogen te stellen. Ondernemingsraden in Duitschland heb ben tot groote teleurstelling geleid. We zul len verstandig doen don heer v. d. Waer- den niet op deze onvruchtbare wegen te volgen. Hij hechtte veel te veel waarde aan de ondernemingsraden, die hij min of meer betrok bij hot geweldige vraagstuk der na tionale productie. Maar dat groote vraag stuk komt hij liet bedrijf in veel grooter verband aan de orde dan bij de onderne- Eerst moeten we een regeling van de bedrijven hebben; daarna kan over andere, groote vragen worden gesproken. De minister meende onmogelijk de Chr. mijnwerkersorganisatie te kunnen betrekken in het overleg omtrent de samenstelling der delegatie naar de Kolenconferentie. Het is een zeer bijzondere conferentie met een bepaalden vorm van delegatie, die gevolg is van de wijze van uitnoodigen door Ge- nève. De heer Smeen k. Diezelfde uitdruk kingswijze is herhaaldelijk voor andere conferenties gebruikt. De minister meende, dat hij in dit ge val toch niet anders handelen kon. Hij be doelt niet aan het getal overheerschenden invloed toe te kennen. Maar het getal kon wel eens zoo gering worden, dat liet beslis send wordt. Dat was hier, waar het cate goriale organisaties geldt, het geval. Magazijnbedienden en particuliere chauf feurs vallen niet buiten de arbeidswet. Maar wel buiten de eerste etappe, waaraan we nog steeds toe zijn. Komen wc aan de tweede etappe toe, verder dus dan fabrie ken en werkplaatsen, dan worden ook deze menschen geholpen. Een arbeidswet als in Duitschland aan hangig is gemaakt door een soc.-dcm. minis ter een .9-urendag zou de minister hier niet durven voorstellen. Maar neemt Duitschland een goede S-urenwet aan, dan wil hij gaarne de Washingtonsche conven tie ratificeeren. Bij het doorvoeren van de Arbeidswet wil de minister de goddelijke en de natuurwet van de Zondagsrust in het oog houden. Dat Is in een Christelijke samenleving eisch. Daarom zullen vergunningen tot Zondags- arbeid in het havenbedrijf zooveel mogelijk worden beperkt. Na dc. pauze werd dc afdeeling „Arbei dersverzekering" onder het mes genomen. Een fulminant betoog van den heer Sannes (S.-D.) overliet staatspensioen vormde den inzet. Het moet komen, willqn we een goede ouderdomsvoorziening krijgen. En het zal komen, want „de toekomst is aan ons", besloot Mr. Sannes. De heer Sraeenk (A.-R.) vroeg of dc minister de particuliere chauffeurs en der gelijke onder de werking der Ziektewet wil brengen. Verbetering der In validiteitswet blijft noodzakelijk. Ten aanzien van de leef tijdsgrens en de uit keeringen, die in geen verhouding staan tot de loonen, zullen aanvullingen noodig zijn. De regeling der verzekering voor hen die gewetensbezwa ren hebben, draagt allekenmerken van verzekering. Gelijk zulks ook met de regeling, die voor de pen- sionneering der Kamerleden getroffen werd, het geval is. Dc instelling van een Kinderfonds werd erdedigd tegen bezwaren, welke er tegen vorden aangevoerd. Bij heffing van 1 an het loon is een uitkeering van 1 per kind mogelijk. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) besprak de uitvoeringsmaatregelen voor de Ziektewet en dc zorg voor 65-jarigcn' en ouderen en ook de jongeren, die van een ouderdomsuitkcering verstoken zijn. Bij de erkenning der bedrijfsvereenigin gen, blijkt, dat rnen niet alleen let op het tot stand komen van een goede ziekteverze kering, maar ook een schrede wil zetten op weg van meer duurzame samenwer king in het bedrijfsleven. Gemeend werd, dat het eerste, het hoofd doel, niet altijd op den voorgrond werd ge houden. Gewezen werd op de afwijzing van de bedrijfsverecniging, die het werk van het Verbond van Ziekenkassen bedoelde voort te zetten. Die afwijzing werd in strijd met de bedoeling en de letter van de Ziektewet geacht. Den minister werd verzocht zijn desbetreffende beslissing alsnog tc herzien. Gratis-uitkceringen aan ouden van dagen werden door den heer Snoeck Henkemans als iets minderwaardigs gekwalificeerd. De gelegenheid om op goedkoope voor waarden tot de Vrijwillige Ouderdomsver- zekcring toe te treden, moet nogmaals wor den opengesteld. De kosten zullen mee vallen. Tegen staatspensioen heeft het Neder- landsche volk zich dezen zomer nog eens uitgesproken. De heer Bakker (c.-h.) begon met de opmerking, dat de chr.-hist, zich tegen het systeem der Ziektewet hebben verzet, om dat het niet aansloot bij het bestaande op dit gebied. Men is, bezig onrecht te begaan tegenover degenen, die vroeger met ziekteverzeke ring zich bezig hielden en nu in bedrijfs vereenigingen zich om erkenning aan melden. Geïnformeerd werd naar de hoogte der premiebedragen voor-de Ziektewet. De be trokkenen moeten zoo langzamerhand gaan weten, wat de wet hun zal kosten. Ook zal er tegen moeten worden gewaakt, dat de wet ontdoken wordt. Ten slotte werd gevraagd naar de plan nen van den minister ten opzichte van unificatie der sociale verzekering. De heer Kupers (s.-d.) betoogde, dat groepen van arbeiders zijn, die op wille keurige wijze buiten de Invaliditeitswet worden gehouden. B.v. personen in de huis- indrustrie, dcel-visschers en petroleumven- ters op provisie. Verder wcnschte de heer Kupers, dat iemand, die voor 50 pet. invalide wordt ver klaard, recht op een rente ontvangt. Thans moet men voor ~/z in valide zijn. Bij schatten of herschatten van arbeids geschiktheid moet niet uitsluitend op me disch advies worden afgegaan, maar dienen loonkundigc'n ingeschakeld te worden. Be paald moet ook, dat na 5 jaar een genoten rente niet meer herzien kan worden. Wat de erkenning van de bedrijfsveri gingen betreft, meende de heer Kupers, de gecritiseerde afwijzingen niet in strijd waren met de letter der wet. De door den heer Snoeck Henkemans bedoelde vereeni- gingen kunnen worden erkend. Zij heb ben geen recht op erkenning, gelijk clc vol waardige bedrijfsvereenigingen. De heer Kupers zou het liefst alleen deze laatsten toegelaten willen zien, omdat het moet ko men tot een gesloten systeem van verze kering. De heer Kortenhorst (r.-k.) was van oordeel, dat de kosten van het onderzoek naar den toestand der rentetrekkers voor rekening van de staatskas moeten komen en niet door de Rijksverzekeringsbank moeten worden gedragen. Ook Dr. Kortenhorst bestreed de heeren Snoeck Henkemans en Bakker. De erken ning van dc Centrale Onderlinge voor jaar is als een afschrikwekkend voorbeeld te beschouwen. Het denkbeeld van een rijkskinderfonds werd uitvoerig door Mevr. Bakke r-N o r t (V.D.) bestreden. Zulk een instelling heeft een loondrukkende tendenz, speciaal voor vrouwelijke arbeidsters en ongehuwdën. Dit behoefte-element moet uit de loonregeling verwijderd blijven. De heer Oud (V.D.) besprak ook de er kenning der bedrijfsvereenigingen. Men moet geen organisaties afwijzen, die haar taak goed vervullen. Zoo iets is in strijd met do vrijheid der maatschappelijke ontwikkeling. Wat in,het bestaande goed was, wilde men behouden. Dat was een overgangsmaatre gel, maar in don zin, dat het bestaande zou worden geaccepteerd en behouden, gebon den aan bepaalde waarborgen. In verhand daarmede is de termijn van ,'.tcn hoogste vijf jaren" in de wet genoemd. Dat beteekendc, dat na die vijf jaar, dc er kenning weer zou kunnen worden vernieuwd indien dc vereeniging nog can de voorwaar den der wet voldeed en r.iet van minder waardige middelen zich bedient. Erkend moet wat een plaats in een goed geregelde Ziekteverzekering waard blijkt tc zijn. In de tweede plaats bepleitte de heer Oud een voorziening in de nooden van den ouden dag voor hen, die buiten de Ouderdoms-ver- I zekering vallen en toch met arbeiders zijn J gelijk tc stellen. Voor de zulke zal ccn staats- A.V.R.O. V.D. Het is een doodeenvoudig kinderverhaaltje; dat ik u even wou vertellen. En niet eens •oor Sinterklaasavond, want dan moet het op rijm en daar heb ik niet genoeg kaas van gegeten; al rijmt het woordje kaas ook prachtig op gedaas. Ter zake. De kleine kleuters speelden ver stoppertje. Eén van 't groepje had zooveel leg voor verstekeling, dat zijn makker- tjes hem nooit in 't volle daglicht konden zetten. Toen bemoeide er zich een groot mensch mee. Hij zag, waar de spelers zich verstop en ging op een „verdachte" en ostenta tieve wijze staan voor de plaats, waar de kleine comediant zat. En, jawel, daar vond men achter een argeloos weggeworpen stuk grauw karton het jongetje in het blauwe kieltje met het rose stropdasje. Toen de kleine verstekeling begreep, dat hij feitelijk verraden was door de wijze, rop de groote broer voor zijn schuil plaats, was gaan staan, toonde hij zich zeer erontvvaardigd en- vond het „gemeen". Als de spelbreker hem niet verraden had, dan zouden de anderen hem nooit ontdekt heb ben! Vast niet! Ge weet net zoo goed als ik, dat de A. V. R. O. de strikt neutrale omroepverecniging is. Een keurig, kraakhelder jochie met een mooi blauw kieltje aan en een oranjedasje om; een lieve kleine man, met een confectie- pakje an. Precies! En van politiek moet de A. V.R.O. niets hebben. Daar zijn de luisteraars van en dus de zender ook. •t nu op. Daar werd me. te Middelburg, op de bijeenkomst van de dubbel overgehaal de politieke v rij z i n n i g-democratische partij een motie ten gunste van de neutrale A.V.R.O. aangenomen. Nog wel op de Jaar vergadering. Met medewerking van het hoofdbestuur. Er was algemeone instemming en medewerking. Eerlijk gezegd: ik vind dat „gemeen". Waarom moet die groote Marchant nu, aldus gebarend, voor het grauwe bord der neutra liteit gaan staan, waarachter Vogt zich zoo heerlijk verscholen had? Dr. Vos (Lib.) sloot zich aan bij hen, die _.m minister bestreden ten aanzien van de erkenning der bedrijfsvereenigingen en le verde daarna een uitvoerig pleidooi voor de vereenvoudigingen en unificatie der so ciale verzekering. Te 10 minuten over 4 werd de vergadering verdaagd tot heden 2 uur. HET WITTE MOBILISATIEKRUIS DE UITREIKING OP 23 NOV. In verband met vragen van de zijde derge- nen, die personen voor toekenning van het witte mobilisatiekruis hebben voorgedragen, wordt meegedeeld, dat de uitreiking te Utrecht op 23 Nov. j.l. betrekking heeft gehad op personen, wonende in het ressort van de ge westelijke afdeeling Utrecht. Zelfs die uitrei king kon nog niet volledig zijn. De mededeeling betreffende de toekenning zal worden gezonden aan degenen, aan wie het kruis zal worden aangeboden, zoodra zulks, in verband met te houden overleg met de bestu ren der afdeelingen, die de uitreiking op zich willen nemen, mogelijk is. Aangeteekend zij, dat voor de (technische en financieele) voorbereiding van een plechtige bijeenkomst ,in welke de uitreiking zal geschie den, tijd, soms veel tijd zal blijken noodig te zijn. DE GRONINGER KERMIS Bij de behandeling der Groninger Ge- meentohegrooting is ook gesproken over afschaffing van de 10-daagsclie Meikennis. Patrimonium verzocht de afschaffing in ccn adres, dat door de anti-rev. en de Chr. hist, gesteund werd. Het slot der besprekingen is geweest, dat in Januari in den Raad door de anti-rev. en Christ, hist, raadsfracties een voorstel tot al- gehcele afschaffing der kermis zal worden ingediend, en naar wij vernemen door de R. K. raadsfractie een voorstel tot beperking der kermis en wel van Maandag t./ro. Zater dag. Veel kans van slagen hebben deze voorstellen niet, want de houding der vrij- heidsbonders moge verdeeld zijn, de soc.- dem. schijnen enbloc te zullen tegenstem men. ERFELIJKHEID VAN TWEELINGDRACHT lïen zekere Dolleman schijnt echter een andere meening toegedaan, en hij schrijft o.a.: Met het uitsluiten voor de fokkerij van de nakomelingschap van moederdieren, die tweelingen ter wereld gebracht hebben, snijdt men waardevolle bloedlijnen af en berokkent men de toekomst van het ras schade. Dit geldt voor rundvee even zoo goed als voor warmbloed-dieren. Dat de tweelingdracht, die overigens bij paarden veel minder voorkomt dan bij rundvee, een sterk erfelijk verschijnsel is, bleek mij practisch in eigen bedrijf. Jaren lang heb ik paarden gefokt, zonder ooit één geval van tweelingdracht te zijn tegenge komen, totdat ik plotseling bij 14 nieuw aangekochte merries, alle dochters van dcnzelfden hengst, opeens 4 twcelingdrarh- ten had. Ik heb niet te weten kunnen ko men, of in den stamboom van hun vader tweelingdrachten zijn voorgekomen, doch het voorkomen van pl.m. 30 pet. tweeling- drachten in één jaar bij dochters van dcn zelfden hengst wijst onmiskenbaar op het erfelijke der eigenschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1