I a 1 IJ DE BETEEKENIS VAN DEN PARTICULIEREN EIGENDOM. OVER VORMGEVING M Jac.P.v.d.Berg s FIJNHOUTHANDEL HEERENHUIZEN H. C. Th. STRIK en H. Laan van Meerdervoort iTEGELHANDELl KOOF een prachtig gelegen Heerenhuis BOUWBLAD No. 26. PAG. 3 MAANDAG 2 DECEMBER 1929 TE KO©P: ROTTERDAM 2 Keeir'anhujzen met groote voor- en achtertuinen aan de Hoflaan 67-69. Oppervlakte per pand 550 Ms. Zie geïllustreerde bespreking In dit blad van 12 Augustus 1929 op aanvraag gratis te verkrijgen bij P. DE RUYTER Zn. - ftuMijk 2Ö7. Rcllsnlam - Til. 06533-56277 I EX Eerste Nod. Fabriek van Zeeuwsche Houtgranietvlceren. Toe passing zoowel op hout als beton, in fabrieken, scholen, schepen, kantoren. 20-jar. praktijk. Reeds HXLen M'. gelegd. Vraagt monsters en prijsopgaa P. HAARING - Zwijndrechl - Tel. 2113 Waren door den laatsten wereldoorlog de volkeren over de geheèle wereld uit elkander geslagen, zoo langzamerhand ie de menschheid de gevolgen van de katastrophe weer te boven gekomen. Er zijn ook heden nog vraagstukken die de volkeren geschei den houden en die nog geen definitieve op lossing hebben gevonden, maar toch zijn cr reeds andere vraagstukken, die niet zoozeer do volkeren en staten als zoodanig treffen maar veeleer enkele klassen of standen be treffen, die reeds door samenvoeging tot be hartiging van gemeenschappelijke belangen zijn overgegaan. De Internationale arbeidersorganisatie be staat reeds lang en evenzoo heeft het kapi taal zich tot een groote vereeniging aaneen gesloten. Terecht 'heeft echter tot voor kort de middenstand en in h.et bijzonder de huis- en grondbezitters slechts aan 't eigen vader land gedacht en van dien stand is het dan ook begrijpelijk, omdat liij a.h.w. onafschei delijk met het vaderland is verbonden. Dat er toch 'n Internationale Organisatie gekomen is, is te danken aan het gemeen schappelijk belang, te weten*de verdediging van den particulieren eigendom, en de aan leiding hiertoe ös wel geweest de verande ringen die in Rusland hebben plaats gevon den. Plotseling kende Rusland geen bond genoot en geen vijand meer, maar slechts nog staten, tegen wie het kon ageerén. Al lijkt op het oogenblik het gevaar afge wend, dea te grooter zijn de stille krachten en het gevaar, dat het communisme langza merhand grootere maoht krijgt. Prof. Bredt, een der sprekers op het Con gres te Berlijn van de huis- en grondeige naars, stond stil bij de vraag of niet be ter in plaats van over het communisme over socialisme gesproken kon worden. Im mers alle socialisme moet tenslotte in com munisme eindigen. Wanneer Prof. Bredt het dan ook heeft over het communisme, dan is daaronder be grepen, al die na den wereldoorlog ontstane pogingen ter bestrijding van den eigendom. Er bestaan tegenwoordig in bijna alle lan den partijen die het communisme ver van zich werpen, echter toch een politiek voeren die tenslotte tot verwezenlijking van com munistische gedachten moet leiden. Daar staat naast, dat men de sociale gedachten nimmer uit het oog mag verliezen. Maar dat houdt slechts in een aanpassing van het eigendomsbegrip aan den geest van den tijd. Men schijnt de beteekenis van particulie ren eigendom voor staat en maatschappij ïoo langzamerhand uit het oog te verlie zen. Het gaat om de vraag of de burgerlij ke maatschappij plaats moet maken voor toestanden als in Rusland. Het is daarom niet onverschillig voor den eenen staat, hoe de andere zich in dit opzicht weet te hand haven. Als het communisme navolging vindt, is met geen mogelijkheid te zeggen, hoe ver zich dit weet uit te strekken. Wij kunnen dankbaar zijn dat China en Indië tot nu toe vrij gebleven zijn van het communisme, maar daarom is het gevaar nog niet ge heel afgewend. Het handhaven van de nog steeds In enkele landen bestaande crisiswetgeving ten aanzien van de exploitatie van huizen is een onbewust in de hand werken van het communisme .terwijl bovendien de steeds toenemende belasting op het onroerend goed a.h.w. een soort onteigening daarvan be- teekent. Prof. Bredt weidt vervolgens uit over het doel van de Internationale Unie zelf en de daarbij aangesloten nationale Yereenigingen, doch legt er den nadruk op, dat dit doel niet slechts heeft een egoïstisch belang, immere het gaat om eèn veel grootere zaak en wel de tegenstelling, die er bestaat tus- schen burgerlijke maatschappij en commu nisme. Er bestaat geen twijfel dat de burgerlijke maatschappij slechts kan bestaan op den basis van den eigendom. Tegenwoordig is het noodig den eigendom te verdedigen, niet alleen tegen de begeerten van de massa, maar ook tegen de leerstel lingen van enkele ideologen. Wij zijn over tuigd, dat de vrijheid van den mensch zelf wordt bedreigd, als de vrijheid van zijn eigendom wordt aangevallen. Door de techniek zijn de afstanden op de sselmonde. RIOLEERING IJSSELMONDE. In verschillende deelen van de gemeente iJfiselmonde zijn nog slooten, die in zooda nig en vervuilden toestand verkeeren, dat daarin, met het oog op de volksgezondheid, dringend verandering moet worden ge bracht. Vooral daar, waar zich woningcomplexen bevinden is voorziening noodzakelijk, en daarom heeft de Raad in principe besloten, over te gaan tot rioleering van -de slooten, gelegen bij de zgn. Jodenstee, Markenstee en het Bolnesserdijkje. B .en W. kunnen de daan-oor noodige plannen, begrootingen en bestekken nu doen gereed maken. Ten aanzien van de Lindelaan te IJssel- monde, die aan verschillende eigenaars be hoort, is met die eigenaars in onderhande ling getreden over da overname van die laan door dc gemeente. De heer Vrij, grootste eigenaar van huizen, staande aan die laan, heeft ver klaard, die laan gratis aan de gemeente af te staan, alsmede de buizen van de water leiding, alles ingaande 1 Januari 1930, on der voorbehoud dat: lo. de gemeente den weg overneemt in eigendom en onderhoud en de slooten ach ter de huizen dempt, en rioleert; Co. de aansluitingskostcn aan de riolee ring betreffende de hem in eigendom toe- behoorende huizen voornoemd, komen voor rekening van den heer Vrij. terwijl hij in overleg met Burgemeester en Wethouders de achtertuinen zal afschutten en de halve Bloot achter die huizen gratis aan de ge meente in eigendom overdraagt; 3o. de heer Vrij zich verplicht op eprste aanzegging de voortuinen gratis aan de ge meente in eigendom af te staan, in zoo- worcld verminderd, en dat zal er ook toe bijdragen de menschen nader tot elkaar te brongen. Zooals den tijd van de kruistoch ten dc groote meerderheid van de menschen internationaal wat te zamen gesloten door een gemeenschappelijke groote gedachte, zoo moeten ook thans de vertegenwoordigers van do gedachte van de burgerlijk-maat- schapelijke orde zich aaneensluiten tot ge zamenlijk handelen en denken. Prof. Bredt eindigde zijn lezing door te genover do vaderlandse he rooïe in ternationale onze den vaderland ge trouwe te stellen. Volgens het verslag van Mr. E. Hollan der Jr. in „Ons Eigendom', sloot de voor zitter de heer Larmeroux, het Internationale Congres met de woorden: „Er bestaan in de wereld vele vaandels. Er bestaat een vaandel, een rood vaandel, dat slechts haat en bloed beteekent Wij heb- ons echter nu een veel mooier vaandel geschapen, namelijk het vereenigde vaandel van al onze vaderlanden. Het is het vaandel van de Internationale Unie en den particu lieren eigendom." Bouwkundig Bureau J. C. Henri van Ingen Rotterdam, Vlietstr.Sb. Tel. 11748 Verzorging van ln- en Extérieur Hinderwet, Dranlcwet enz. ■Alles tot het. vak behoor end- Be Vereen, voor Voorbereidend Onderwijs op Chr. Grondslag te Delft bouwt aan de Corn, de Wittstraat haar tweede Fröbelschool, onder leiding van het Architectuurbureau Buvanite Arnhem. Begin Januari zal de school waarschijnlijk gereed zijn. Dc waarde van een blad wordt niet bepaald door de kwantiteit, doch door de kwaliteit of den aard zijner lezers! BASALT A.G. TE LINZ Uit Keulen wordt gemeld, dat de Basalt A.G. te Linz a.d. Rijn, die met Nederland be langrijke betrekkingen onderhoudt, over 1929 waarschijnlijk geen dividend zal uitkecren. LEZING VAN IR. JAN W. E. BUYS woord gevoerd over vormgeving. Do uiting van vormgeving zooals spr. wil geven is meer dan een persoonlijke meening en wel een collectief gevoel, voortgesproten uit een zoo algemeen denkbaar complex van de op bouwende en afbrekende menschheid, de hoogste schepping op aarde. Altiid heeft de menschheid zich bezig gehouden met vorm geven, bouwen, intensief deel te nemen aan het rhytlime van het wereldgebeuren. Steeds heeft de mensch zich met (bouw-) vormen omhuld en daarmede don geest van de opeen volgende tijdperken vastgelegd. Zoo worden de verschillende cultuurperioden afgebakend en afgerond telkens tot een harmonisch ge heek Thans zijn wij aangeland bij een tijdperk zonder cultuur, zonder harmonie, zonder vast omlijnd begrip. En het is toch onze taak als mensch, onzen eieen tijd te begrijpen, bewust te maken en tot uitdruk king te brengen. Wij menschen der twintigste eeuw zijn te zeer in één richting doorgedrongen. Wij hebben den rampspoed van een prooten oor log achter den rug. Wij hadden dien te aan vaarden, hoe dan ook. En de gevoelsmenscli in ons, is in de verdrukking gekomen. De denkende mensch is veel en veel sterker Toch zijn zeer veflen van ons collectief en sociaail gaan voelen. De schilders behoorden tot de eersten die dit gevoel tot uitdrukking dit is vormgeving, zijn gaan brengen. Reeds voor den-,oorlog waren dit de futiristen. Zij hebben ons wakker gepord. De doelbewuste opbouw van al wat de natuur biedt, hoort als zoodanig afgebeeld te worden. Nog immer bouwt de menschheid en spr. gaat uitvoerig na hoe een bouwwerk tot stand komt Hoe de dwang der omstandig heden, de bizondere wenschen van opdracht gevers, der efficente overwegingen en van het geestelijke tijdsmoment dat ons beheerscht en nog meer invloeden tezamen den vorm van het bouwwerk bepalen. Men bouwt b.v. niet een huiskamer in het Niets, maar als onderdeel van een huis en 'dat huis is 'n onderdeel van een straat, die deel uitmaakt van een stad. Overtalrijk zijn nu de factoren, die het ontwerp beinvloeden en ten Slotte in écn enkelen, haast niet an ders op te lossen vormen dwingen. De heer Buys «lichtte een en ander op het schoolbord toe. De drie oer-systemen zijn: rechthoek, driehoek en cirkel. Hieruit zijn alle bouwkundige vormen samen te stellen Het eerste dezer drie is verreweg het ge makkelijkst cn het laatste verreweg liet zwaarst. De hedendaagsche architectuur wil zooveel mogelijk tot uitdrukking brengen en komt daartoe tot het systeem, dat de meeste mogelijkheden biedt, dat der rechthoeken Maar ons leven is niet zoo beperkt, dat wij gedwongen zijn ons aan één enkel systeem te houden. Kleur is de tweede hoofdzaak van "de vormgeving cn zij is onafscheidelijk ver bonden aan het bouwen. Rood heeft kracht in zich en prikkelt. Het heeft een sterke positieve tot actie aanzettende werking op het levende wezen. Het geel heeft dit in veel mindere mate. Het biedt stilte en klaarte naast zijn positieve werking op het gemoed. Het blauw heeft een tegengestelde werking is neerdrukkend, tot stilstand' en zelfs tot dood leidend. Uitvoerige proeven hebben dit bewezen. De tusscbenlcleuren vermengen deze eigenschappen. Het rood nu behoort hij hel vierkant, de driehoek hoort bij het geel cn de cirkel bij liet blauw. Dat wisten reeds de oudo Chineczen. En nu het materiaal. Dit is vrijwel on eindig. Hierbjj kan alleen het geweten kip zen. Materiaal kan zoowel concreet als ab stract zijn. Concreet: ijzer, beton, glas enz Abstract: licht, warmte, enz. IJzer beton glas ieder met hun eigen bijzondere kwaliteiten zijn geboren uit den wensch ze te bezitten verre dat de weg minstens 7 Meter breed wordt; lo. hij voor het opnieuw afschutten van de voortuinen, in overleg met Burgemees ter en Wethouders, op zijn kosten zal zorg dragen. Inderdaad is rioleering ter plaatse hoogst gewcnscht en door bovenstaande bepalingen te aanvaarden is aldaar een behoorlijke toe stand te scheppen. Met de. overige eigenaars zou een overeen konistige regeling kunnen worden getrof fen, terwijl de aangrenzende eigenaars, als mede de Buurtvereeniging ..De Lindelaan", u ier leden mede-eigenaars zijn van de laan. hun volle medewerking hebben toegezegd. Onze tijd dankt vrijwel alles aan de schil ders. De kubisten, de expressionisten en de constructivisten, de verguisde richtgevers. Vervolgens behandelde spr. de bijzondere eigenschappen van eenige materialen. We staan aan den vooravond van een nieuwe waarneming./Het roode (klassieke* en het blauwe (materialistische! tijdperk liggen achter ons. Het gele is nu op komst. Niet de werken, die bij uitstek het gevoeïs element etaleeren, noch diaavelke uitsluitend het verstandselement inhouden, zijn nu aan orde. De klaarheid wordt thans nagestreefd Gevoel, verstand en wil zoeken nu een har monie tot het heil der menschheid. De materialistische tendentie heeft een on geleenden voorsprong weten te kriigen. Daar aan zijn wij ten prooi. Schuld daaraan is: de ongehoord snelle ontwikkeling van de techniek. Maar is er van schuld wel sprake? Het tekort aan gevoeil moet worden aange vuld. Erkenning van onze menschelijke taïik is de eerste vereischte voor elkanders hulp. De Leidsche Stadhuisbouw Het voorstel van B. en W. der gemeente Leiden, inzake den stadhuisbouw, bevat de volgende punten: Ie. dat het nieuwe raadhuis op dezelfde plaats als het oude moet worden gebouwd; 2e. een tweeledig ontwerp te laten maken door één architect het eene met en het an dere zonder behoud van den gevel. Men geeft er waarschijnlijk de voorkeur aan het Raadhuis op dezelfde plaats te her bouwen, echter is het gee* noodzaak in het Raadhuis alle takken van dienst onder te brengen. Eerst dient dus te worden bepaald, wat het te maken gebouw zal moeten bevatten, zooals ontvangzalen, raadzaal, trouwzaal en eenige of alle takken van dienst Het is immens de vraag of het terrein zoo als het door den slooper is verlaten, groot genoeg is, of althans geen belendende per- ceelen behooren te worden geamoveerd om een beter afgerond geheel te verkrijgen. Mede dient in het oog gehouden te worden de bruikbaarheid van het gebouw in de toe komst en de kwestie van het verkeer om hot gebouw. Men moet zich dus eerst eenig idee vormen hoe het grondplan t.o.v. de aangren zende straten en stegen dient te liggen, al vorens het punt genoemd onder subs. 2o. in behandeling kan komen. Waarom is geen advies gevraagd aan de besturen der overige architectenvereeni- gingen? Waar er meerdere architecten van naam in den lande zijh, zou het in elk geval de voorkeur verdienen een particulier archi tect voor te dragen. Voorts mag men toch niet verwachten; dat één persoon aan beide, zoo uit elkander loopende opdrachten, de juisto oplossing geeft. De opdracht die het meeste in den geest van den ontwerper valt, zal hij tot liet beste ontwerp kunnen uitwerken. Wanneer dus van te voren niet beslist kan worden of het een ontwerp moet zijn met herstel van den genei en aansluitend dak, dan wel met een geheel nieuwen gevel, zoo zullen ten minste tnvee opdrachten ge geven moeten worden voor het maken van een ontwerp aan tenminste twee los van elkander staande bouwmeesters. Dat den architect, aan wien het ontwerp met behoud van den gevel zal worden op gedragen, een deskundige uit de Rijksmonu menten-Commissie worde toegevoegd is wen- sclielijk, daar dan een goed aansluiten ge heel is te verwachten, mede met het oog op de latere restauratie van den gevel. Eenige deskundigen in die. Commissie hebben onder hun leiding reeds belangrijk restauratiewerk doen verrichten, waarom zou dan de Gemeente van hun kennis en er varing geen gebruik maken? Zooals nu het voorstel luidt, is het zeker, dat hot ontwerp met nieuwen gevel tot uitvoering zal moeten komen. Het heeft er dan ook veel van, dat liet deze richting uitgestuurd wordt. Met evenveel recht zou de zaak ook volgt behandeld kunnen worden. De Gemeente laat eerst een ontwerp maken met behoud van den gevel door een of meer- HOE ZAL ROTTERDAM GESANEERD WORDEN? In ons Bouwblad van 15 November na men wij uit „De Aannemer" een artikel van den Rotterdamschen correspondent over, betreffende een geweigerde bouwvergun ning aan T. Snoek. De heer Jos. de Jonge, architect B. N. A., ■estigt nu in hetzelfde orgaan van 26 No vember de aandacht op enkele passages in genoemd artikel, die z. i. minder juist zijn, en wel: lo. Het adres van den heer Snoek (na afwijzende beschikking van B. .en W.) aan den Raad, werd om advies gesteld in handen van de daartoe aangewezen com missie ex. art. 111 der Bouw en Woonver- ordening. In de vergadering van den Raad d.d. 31 October jl. was dan ook dit advies aan de orde, niet een praeadvies van het college. De commissie ex. art 111 verklaarde den Raad onbevoegd en meende verder hieraan te moeten toevoegen, dat het wenschelijk moet worden geacht om met de vaststelling een plan voor de saneering van de bin nenstad spoed te betrachten. Hot was naar aanleiding hiervan dat ik meende in den Raad er op te moeten wij zen, dat: a. een termijn van drie maanden om eer afwijzende beschikking door het college tc .n onbehoorlijk lang moet worden ge acht; b. nog een termijn van drie en een halve maand voor het advies van de commissie den ondernemer wel erg lang in onzeker heid laat 2o. Het praeadvies bovenbedoeld is wel zonder stemming aangenomen, omdat stem ming over mijn motie waarin B. en W. werden uitgenoodigd de zaak nader te over wegen met 25 tegen 16 stemmen een uit spraak van den Raad bevatte, dat de meer derheid voor herziening van het oorspron kelijk besluit van B. en W. niets gevoelde. Uit deze stemming blijkt echter duidelijk, dat een niet onbelangrijk deel van den Raad in het bijzonder de rechten-zijde voor de afwijzing door B. en W. geen bewonde ring had. Hoewel de mededeeling van Uw corres pondent „zonder hoofdelijke stemming" dus formeel juist genoemd moet worden, geeft m. i. zijn voorstelling geen zuiver beeld de situatie. Practisch was er dus verzet tegen de afwijzende beschikking van B. W. van ongeveer 40 pet der aanwezige raadsleden. Ten slotte help ik gaarne Uw correspon dent hopen, dat we „over een jaar zullen eten, hoe onze stad gesaneerd zal wor en". Ik vrees zeer dat deze termijn niet onbelangrijk zal worden overschreden. De „eipziger esse De groep voor het Bouwbedrijf, die voor al in de laatste jaren een belangrijk onder deel vormt van de Technische Messe, blijkt zich nog steeds verder te ontwikkelen. In het voorjaar 1929 was de ruime hal 19 ter huisvesting van deze groep in gebruik ge nomen cn men kreeg toen den indruk, dat hiermede aan de eischen van het oogenblik was voldaan. Maar reeds in het najaar ontstond gebrek aan ruimte «n het bleek noodzakelijk te zijn, daarin ten spoedigste te voorzien. Want nu reeds zijn voor de eerstvolgende Leipziger Messe, welke op 2 Maant 1930 begint, de aanmeldingen van bouwvak-exposanten talrijker dan de be schikbare plaatsen. Dientengevolge is be sloten van een geprojecteerde hal No. 20, die na voltooiing een oppervlakte zal heb ben wan 12.000 MS., voorloopig 5000 M2. in gereedheid te brengen, om gelijken tred te houden met den groei der afdeeling. Bij de constructie wondt in het bijzonder glas als bouwstof toegepast, zoodat er overvloedig licht zat zijn. Plet is de bedoeling dat met tertijd hal 20 verhonden zal worden met hallen 19 en 21, om met deze één groot com plex uit te maken. Woninggids VAN LEEUWEN fiCo. Prins Mauritspiein 21 DEN HAAG. Tel. 55329 Vraagt aanbiedingen van TE HUUR en TE KOOP zijnde perceelen. nog th koos» E HEERSNKUIZEN aan de DAMSIGTSTRAAT No. 70 cn No. SO tc VOORBURG, 2 i van Station Leidschendam-Vi burg cn halte blauwe tram Schi ningen-den Haag-Voorburg. KOOPPRIJS'-» 8500... ;htineen bijB30NEKAMP&koene Hofwijcksïraat 10, Voorburg. Hseriijk buitenwonen Frans Halsplein en Rembrandtlaan tc Schiedam bij het Sterrebosch Vrije, solied gebouwde BOVEN- en BENEDENHUIZEN f36.—f55.- per maand. Inlichtingen: C. G. PlSTOOR, ndellaan 37b, Schiedam. TE KOOP nog 3 Portiekhuizen a.d. Viierboomstraat 209—871 DEN HAAG. Prima geldbeleg ging. Te bevragen op het werk en bij MIJ. „DE GRENS" liinlilstr. !3. Oin Hhj, lil. MAAKT CLICHE's VOOR ALLE DOELEINDEN TEGEN BILLIJKEN PRIJS 7.50 PER WEEK is huurx00psysteem te k0gp «roek Vestibule, Trappen- Acacialaan. sfiuKSmw* g§ VESTIGT U TE Halte H. T. M. Deyleroord. I VILLA's met en zonder garage I te koop vanaf f 7500.-, op I eigen grond. Electr.verlichting I gas en waterleiding, moderne 1 rioleering. Wassenaar zeer lage belasting. Nog enkele I Villa's te huur van f600.— 1 tot f8C0.— per jaar. Inlichtingen bij de Bouwdirec- ties Voorhoeve en v.Spronsen, in het park Deyleroord. Voor Eiksnhouf Een goed adres: J Ridderstraat 9-15 I Wéenaplein 8 1 ROTTERDAM Telef. 41490-43675. dere architecten, die daar iets voor voelen. Blijkt, dat dit tot iets goeds leidt, dan be hoeven we niet verder te gaan; mocht even- we'! blijken ,dpit er geen indccling van het gebouw met behoud der gevel mogelijk is, dan is liet tenslotte zoover om te overwegen, wie voor het maken van een geheel nieuw plan in aanmerking kan komen Het behoeft toch geen betoog ,dat bij be houd van den gevel er geheel andere eischen aan den bouwmeester gesteld worden ,,dan bij geheel nieuwen bouw. De overgroote meerderheid van de Monu menten-Commissie was om verschillende reden van oordeel, dat dc bestaande, geve', behouden moet blijven. Is het dan misschien niet de weg, dat B. en W. zich nop eens beraden cn het advies van bovengenoemde Commissie ter harte Een tweeledige opdracht aan één persoon zone's B. en V. zich die voorstel en, leid4 vrij zeker tot afbraak van) hetgeen voor Leiden behouden moet blijven. v. d. II. ELDBELEGGING! TE KCGP onder architectuur ge bouwde panden a.d. Hallsystraat en Swammerriamstraat te SCHIEDAM; EEN DER MOOISTE SINGELS. Inlichtingen: J. B99Y - Hilledijk 287 - Rotterdam. GP HET MOOISTE GEDEELTE VAN OVERSCHIE te koop 4 solide onder architectuur ge bouwde HEERENHUIZEIV, event, met garage. Gunstig gelegen a/d. Delftweg-Schielaan, (bij halte bussen R.E.T, en C.A.B.) Te bevragen L. F. DE WIT, v. Oldenbarneveltstraat 105, Rotterdam, Tel. 08621. (Zie geïllustreerde be schouwing in dit blad d.d. 14 October 1929). TE KOOF» aan de Druivenstraat te Den Haag. Inliohtingen worden verstrekt door het BOUWBUREAU L P. VAN BRUSSEL en A. KORTMAN lOOSDUIHSCHEBES 155 - DEI DUS Telel. Nos. 31065 en 31689. PORTIEKWONINGEN - VOORBURG j| TE KOOP voor geldbelegging aan de van Arembergestraat en Halewijnlaan WINKEL Te bevragen op het werk en bij De Heemstraat 138 - Den Haag - Tel. 37980 TE SCHIEDAM TEKOOPenTEHUUR: TRUE mim- in 80¥ERi(NINEEH Albsrdink Thljmstr., h. Mesdag laan,"waarvan de bovenwonin gen eveneens met tuin. f 35.— per maand. Koopprijs f8700.— per pand. ÏSIJE REMMEN a. d. Mesdag- laan tc koop voor I 9000. Te bevragen: We Christ. Huygensstraat 10 SCHIEDAM - Telef. 68404 cn op het werk. Zie geïllustreerde beschrijving in dit blad d.d. 23 Sept. 192J. Ook U kunt wonen aan de te DEEN HAAG. Architect Ir. D. ROOSENBURG ontwierp voor one de KAPITALE HEERENHUIZEN aan de Laan van Meerdervoort No. 750-782 met vrije voortuinen, een uitzondering in deze omgeving. Inlichtingen bij H. J. WEIMAR Jr. Magnoliastraat 50 - Den Haag - Tel. 38362 Flaiwoninskouw Zuider Amsfellaan U AMSTERDAM jp Aan de 60 Meter breede Zuider Amstellaan =j| TE HUUR naar de eischen des tijds ingerichte 1 FLATS. mei complete Badkamers Uj (warm en koud water) Architectuur" G.J. RUTGERS, fU Amsterdam. HUURPRIJZEN Huis f 75.2e verdieping f 75.— U Bel-étage f 65.— 3e f 75. m Inlichtingen dagelijks van 10—4 uur ter plaatse, jj bij de bouwers: KLINGENHEVER en VAN H EGMONT, Telefoon 25048—46958. □illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllQ H. KOENE E VOORBURG KANTOOR: VRIJBURGSTR. 4. TEL. 78228 MAGAZIJNEN: Emplacement Ned. Spoorwegen Groote voorraad van: ZZZ WITTE WANDTEGELS15X15 cM. MAJOLICA WANDTEGELS15X15cM. KUNSTGLAZUUR WANDTEGELS iedere nu.nceering S PLAVUIZEN verschillende maten. zz BASALTINETEGELS. - HANDVORMSTEENEN. VRAAGT OFFERTE! ÏZI11111I i 1 i 11111 i 11111111111111111 f 111111111111 lö BrmiBi met garage, NASSAUKADE 36, aan den Vliet te Ri|SWIJK (Z.-H.) Te bezichtigen dagelijks van 2 tot 5 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9