Jiicaurr jCeiitsdji* Ghmraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Nijverheid. N E H E ft Tl Per kwartaal f3.25 (Beschikkingskosten f 0.15) per week f 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.— Rti dagelij kscho zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/£ cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2909 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 ADVERSE NXIEN: Van 1 tot 5 regels 1.17% bike regel meer „0.22% Ingez. Mcdedetlingei. 'van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Oil nummer beslaat uit VIER bladen DE CRISIS IN DE HAAGSCHE GEMEENTEPOLITIEK II. In mijn vorig artikel heb ik in korte trek ken uiteengezet, waarom naar mijn meening de aanneming van de motie-v. Beresteyn wel veel verwarring zal stichten, maar ter. slotte aan de tegenstanders van het bestaan de erfpachtstelsel minder tastbare resulta ten zal opleveren dan aanneming van het voorstel van B. en W. zou hebben gedaan. De door die aanneming ontstane crisis was, zooals de Burgemeester onmiddellijk na de stemming reeds zeide, niet noodig ge weest. En juist in di'e crisis ligt de beteeke- nis van den zwarten derden Donderdag van November. Het was bekend, dat de aanneming der motie een zeer ingrijpende verandering in de tot heden toe bestaande gemeente-politiek zou veroorzaken, en wel, omdat in dit ge- v?.l de beide socialistische wethouders zouden aftreden. Ik ben het geheel eens met hen. die meenen, dat dit verleden jaar op meer tactische wijze had kunnen zijn aangekon digd. Maar dat vooraf van die zijde de medc- decling werd gedaan, was opzichzelf cor rect. De Raad had er recht op, dit te weten. Juist door die wetenschap geleid, he.bben met name de Burgemeester en anderen der halve getracht een compromis, een midden weg te zoeken. Indien de socialisten hoog hartig hadden geweigerd zulk een midden weg te betreden, dan zou de situatie een heel andere zijn geworden. Dan had het we! hard tegen hard moeten gaan. Maar dat hooghartige standpunt hebben de socialisten niet ingenomen. Zij, de prin- cipieele tegenstanders van grondverkoop, hebben zich omdat ook zij een breuk wil den voorkomen bereid verklaard tot ver koop mede te werken, en dus, zooals ik liet in het vorig artikel uitdrukte, een flinke bres te schieten in het bestaande stelsel. Het sprak daarom van zelf, dat, nu de Raad de motie-v. Beresteyn tóch aannam, de socialistische wethouders van het tooneei verdwenen. Ik wist, dat dit gebeuren zou, en heb mij derhalve rekenschap gegeven van de belang rijke vraag, wat mij in dat geval te doen zou staan. En toen kwam onmiddellijk deze kwestie aan de orde: Moeten wij hier in Den Haag op het voetspoor van de jammerlijk mis lukte pogingen, die in Rotterdam en Am sterdam de gemeentepolitiek deerlijk hebben vertroebeld, een z.g. „burgerlijk" een anti socialistisch blok gaan vormen? Mijn antwoord luidde: Wie daar ook aan mee willen doen, ik niet. Met volle liefde heb ik tien jaar lang, ge dragen door de loyale medewerking van der» gelieelen Raad, mij 'aan de Haagsche ge meentepolitiek gegeven. Ik heb dat in 1927 tegen mijn aanvankelijk voornemen in, op- nieuw gedaan, hoewel ik er, mede op aan drang van zeer vele geestverwanten, mij lie ver aan onttrokken had teneinde mij geheel aan de Iandspolitiek te kunnen wijden. Dat ik het toch weer deed, was in hoofd zaak, omdat de ervaring mij geleerd had, dat bij de geest van samenwerking, die den Haagschen Raad kenmerkte er heeï wat te bereiken viel, en de beteekenis van onze kleine fractie (4 van de 45 leden) daar door ver boven haar numerieke sterkte uit ging. Maar nu de grootste fractie in de oppositie gaat, en dat nog wel onder leiding van een zoo invloedrijk, bekwaam en geschoold man als den heer Drees, is die positie verspeeld. Nu komt het „burgerlijk blok", een van de meest ongure dingen die ik ken. Laat mij er enkele bezwaren tegen ont wikkelen: le. Dat z.g. burgerlijke blok is, politiek ge sproken, niets waard. Het is .een onding. Achter heel de actie-van Beresteyn (als ik haar zoo mag noemen) zit voor het alge meen gemeentebeleid geen enkele politieke gedachte, die houvast geeft. De 24 voorstem mers vormen, hoe uitnemende leden zich daaronder ook bevinden, een mengelmoes. Ten aanzien van de te volgen financieele, sociale, onderwijs- en bedrijfsfiolitiek is zulk een blok voortdurend op de meest hopelooze wijze verdeeld. Het is een leger zonder tucht of orde, dat voortdurend bestookt wordt door een ander zeer gedisciplineerd en gedrild leger. 2e. Zij, die onder vigueur van zulk een burgerlijk blok, tot het ambt van wethouder geroepen zijn, zijn met lamheid geslagen. •Als ze ander serieus werk te verrichten heb ben, doen ze beter dat aan te pakken. De ge schiedenis in andere steden (zoo pas weer 00 zoo duidelijke wijze in Amsterdam) heeft aangetoond, dat groote vraagstukken een voudig niet behandeld kunnen worden. Op het meest onverwachte oogenblik zakt heel het „blok" als bomijs in elkaar. En dan (zie weer naar Amsterdam) moet men met, hangende pootjes bij de sterke socialistische groep terecht komen om de ontspoorde wa gen weer in de rails te zetten. Maar, dan zijn de hekken natuurlijk verhangen. Dan doen de socialisten geen concessies meer gelijk ze thans bereid waren te doen maar dan moeten de concessies van den an deren kant komen (zie ten derde male naar Amsterdam). Alleen menschen, die er niets van weten, en die zoo te hooi en te gras eens een gc- meenteraadsverslag lezen, kunnen van zoo'n blok iets venvachten. Maar wie het klappen van de zweep kent, weet beter. 3e. Dit alles krijgt in 1930 een exponent. Het verstoren van den geest van samenwer king in den Haagschen Raad valt wel op het allerongelukkigst tijdstip: Vlak voor de herziening van ons belastingstelsel, de groot ste die er sinds het midden der vorige eeuw geweest is. Het eigenaardig karakter onzer stad stelt ten aanzien van de te heffen op centen op de Fondsbelasting en de grond slagen der personeele belasting zeer bijzon dere eischen, die niet stroken met die, welke socialisten zullen stellen, als ze in de oppositie zijn. En dat ware te overkomen, indien men op dit stuk met het „blok" iets doen kon. Ware dat een aaneengesloten pha lanx, dan zou men kunnen, zeggen: vooruit, op los! Maar het tegendeel is waar. Het een uit zeer heterogene deelen samenge steld amalgama, vol met elementen, die bij den eersten aanval omslaan. Het was vooral in verband met de komende belastingherziening, dat ik heb meegeholpen alles in het werk te stellen, om het com promis tot stand te doen komen en alzoo de socialisten niet in de oppositie te drijven. Dat eischte naar mijn meening, het welbe grepen belang onze stad. 4e. Niet het minst voor de „sociale aan gelegenheden" is de vorming van een „bur gerlijk blok" bedenkelijk. Het is nu eenmaal zoo, dat dé overgroote meerderheid van het gemeentepersoneel „modern", dus socialis tisch is georganiseerd. Sinds de heer Drees hier is opgetreden is aan het rijk van den heer Buurman een einde gekomen. Mét be leid en krachtige hand heeft hij de zaken zóó geleid, dat er rust is en dat er een goede geest heerscht. Zoodra echter het college van B. en W. het socialistisch element mist, ver aindert de situatie, en krijgt de wethouder voor de Sociale Zaken de handen vol. Ik vrees zelfs, dat de terugslag op het personeel - in particulieren dienst zich zal doen gevoe len. Naar mijn overtuiging heeft heel de stad er 10 jaar lang van kunnen profiteeren, dat, door de deelname aan het stadsbestuur, het revolutionair sentiment bij de S.D.A.P. op den achtergrond is gedrongen, en het reformis tisch karakter, en dat zelfs nog in zeer gema tigden vorm, zich steeds weer heeft doen gelden. 5e. Er zou nog veel meer zijn op te noemen maar ik wil mijn opsomming eindigen met het uitspreken van de meening, dat het bin nen zeer korten tijd niemand bevredigen zal, dat de grootste Raadsfractie niet in het da- gelijksch bestuur der stad vertegenwoordigd is. Zeker, als het eenig belangrijke vraagstuk het erfpachtsvraagstuk was, dan zou het gaan. Maar het leven gaat door. Allerlei on- dei*werpen komen aan de orde. En steeds meer zal (zooals overal elders is gezien) het inzicht veld winnen, dat men verkeerd heeft gehandeld door botweg het gedane bemidde lingsvoorstel van de hand te wijzen, en (Jes te meer daardoor op allerlei gebied moei lijkheden in 't leven heeft geroepen, zoodat het lang niet onwaarschijnlijk is, dat men reeds vóór den zomer van 1931 op zijn schre den zal terugkeeren. En denkt men dan, dat de socialisten in dien tusschentijd in lammeren zullen ver anderd zijn en met zekere geestdrift de „motie-Beresteyn" zullen gaan helpen uit voeren? Een dwaas die 't gelooft Men zal dan tot het inzicht komen, dat men te vroeg de hand heeft uitgestoken naar een onrijpe vrucht Op gevaar af van verkeerd begrepen te worden, heb ik. tegen de aanneming der motie-van^ereseyn gewaarschuwd. Het heeft mij helaas, niet mogen baten. Men heeft daardoor een toestand gescha pen, die zeer nadeelig is voor een gezonde ontwikkeling van onze gemeentepolitiek. De bestuurstaak heeft men zonder nood zaak oneindig verzwaard. Gedurende korter of langer tijd staat een chaos ons te wachten. Het schijnt mij billijk, dat zij, die hem ver oorzaakt hebben, ook de volle verantwoor delijkheid er van dragen. Dat moest trou wens veel meer gebeuren. Het zou aan heel onze vaderlandsche politiek ten goede komen Van mij te eischen, dat ik, na alles was ik gedaan heb om een conflict te voorkomen, bereid zou blijven dc onmogelijke taak te volbrengen om de sted^ijke financiën te beheeren, is te veel gevergd. Ik weet vooruit dat ik onder de gegeven omstandigheden, meer zou moeten toegeven dan plicht en ge weten toelaten. Nooit heb ik mij een ambtc- uaar gevoeld, die eenvoudig uitvoert wat zijn superieuren hem opdragen, ook al gaat het rechtstreeks tegen zijn eigen inzichten in. Wethouder van een stad als Den Haag te zijn, is niet een baantje beklceden, maar het is leiding helpen geven aan het gemeen telijk leven. Zoodra men voelt, dat die lei ding aan de vingers ontglipt, doet men ver standig heen te gaan. Mr. J. A. DE WILDE. OFFICIEELE BERICHTEN SECRETARIS-GENERAAL VAN FINANCIEN. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 1 Januari 1930 tot secretaris-generaal van het Departement van Financiën ue heer jhr. mr. A M. C. van Asch van Wijck, thans administrateur bij genoemd Departe ment. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris in het arrondissement 's-Hertogenbosch tor s andplaats Eindhoven mr. H. Ph. M. J Janssen, cand.-notaris te Eindhoven en P. J. Steensma, cand.-notaris te Arnhem en ;r het arrondissement Breda ter standplaats Tilburg Chr. W. van Dam, candidaat-nota- ris te Druten en E. ,T. Hoekx, candidaat- notar.s te Tilburg in de plaats van P. W. Maas, eervol ontslagen. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve ex?rsie luitenant bij het 5e regiment veld artillerie de reserve eerste luitenant wir speciale diensten M. F. Ferwerda van 1 Staf der artillerie, zulks onder gelijk eervol ontslag uit zijn tegenwoordige be trekking. BIJZONDERE COMMISSIE GEORGANI SEERD OVERLEG VOOR JUSTITIE- PERSONEEL IN NEDERLAND. Bij besluit van 31 October 1929 is gewij zigd het besluit van den Minister van Ju stitie van 4 November 1920, houdende voor ziening omtrent het georganiseerd overleg in zaken, rakende de klerken, concierges en andere bedienden bij de gewone gerech ten (Hoogen Raad der Nederlanden, Ge rechtshoven, Rechtbanken en Kantongerech ten) den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, en het Hoog Militair Gerechtshof "*1 de daaronder ressorteerende gerechten. Tengevolge daarvan kunnen de navolgen de Centralen van Rijkspersoneel zitting nemen en daartoe een lid en plaatsvervan r aanwijzen; te weten: a. de Bond van Administratieve Ambte naren bij de Rechterlijke macht in Neder land; b. de Centrale van Vereenigingen van Personeel in Rijksdienst; c. het Comité ter behartiging van de al- gemeene belangen van Overheidspersoneel; ni d. het Permanent Comité van Christelijke Organisaties van personeel in publieken dienst. De Algemeene Nederlandsche Christelijke Ambtenaarsbond te Don Haag heeft dus zit ting verkregen in bovengenoemde Bijzon dere Commissie. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Aflevering van en'stof door de koepokin richtingen. In de week van 17 tot en met 23 Novem ber 1929 werd afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 5584 personen door de entstefinrich'ing te Rotterdam koepokstof voor 510 personen door de entstof urichting te Groningen koepokstof voor 22 personen Totaal voor 6116 pensonen Encephalitis na inenting. In de week van 17 tot en met 23 Novern ber 1929 zijn te 's-Gravenhage waargenomen encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht. Variola minor (alastrim). Over de week van 10 tot en met 16 No vember 1929 werden als voorgekomen in 's-Gravenhage 4 gevallen verme'd Dit moet zijn 8 gevallen. In de week van 17 tot en met 23 Novem ber 1929 zijs te 's-Gravenhage waargenomen 9 gevallen en te Wageaiin&en 1 geval. Te Rotterdam is 117 laatstgenoemde week een persoon overleden, die te 's-Gravenhage de besmetting had verkregen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN HET GESPREKKENTARIEF. De beer Smeenk heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, om, waar uit de beantwoording van de vragen door den heer Van den Heuvel gesteld, blijkt, d:U in \erband met de invoering van het gesprek- kentarief voor locaal telefoonverkeer over volkomen juiste gegevens betreffende de aantallen gesprekken beschikt kan worden, mede te deelen, hoeveel locale gesprekken zijn aangevraagd in elk der gemeenten, behoorendo tot het geautomatiseerde net Arnhem en Omstreken, in elk der maanden Mei tot en met October van dit jaar? Is de minister bereid het juiste of ver moedelijke aantal districtsgesprekken in elk dier gemeenten en in elk dier maanden mede te deelen? Is de minister bereid mede te deelen hoe groot het percentage volgens juiste bere kening of volgens vermoeden is, waarme de het aantal gesprekken tengevolge van de invoering van het gesprekkentarief, ver geleken met de overeenkomstige maanden het vorige jaar, in bedoelde gemeenten verminderd? DE EUROPEESCHE DOUANE ENTENTE 'EN NEDERLANDSCH COMITé GEVORMD Sedert eenige jaren werken in het bui tenland, onder den naam van Union dou- anière européenne (Europeesche Douane- Unie) comité's, die propaganda maken voor plannen om het onderlinge handelsverkeer in de landen van Europa, door verlaging van de tolmuren, gemakkelijker te maken. Deze Unie steunt het denkbeeld om de re geering en in Europa door het aangaan vhn een collectief verdrag, tot onderlinge verla ging van de douane tarieven te doen beslui ten. Deze actie krijgt bijzondere beteekenis door de conferentie, welke in het begin van 1930 te Genève zal worden gehouden, en waal-bij het voorstel tot een wapenstilstand 111 den tarievenstrijd aanhangig wordt ge maakt. Naar men hoopt zal daarop een be raadslaging volgen over een collectief con tract tusschen de staten om de tariefmuren to verlagen. s- Sedert korten tijd heeft zich ook hier te lande een comité gevormd om van adhae- sie-betuigingen blijk te geven. Om beter te doen uitkomen, dat men denkt aan een ge zamenlijke afspraak tot tariefsverlaging en niet aan de stichting tot een tolverbond, waaruit zoo licht gevaarlijke politieke te genstellingen met buitenstaanders kunnen ontstaan, heeft men aan het Nederlandsche comité den naam gegeven van Entente dou- anière européenne (Europeesche douane entente). folr0\ dÜ °0r?it6 ^ijn de voI?énde heeren toegetreden: Mr. P. J. Aalberse, D. G. van ?eUuiMgen' cVaT? dren Ber«h Jr> H- Colijn, E. He dring, E. H. Ivrelage, Mr. W. M. van Lanschot, Ir. A. Plat.e, Mr. Dr. L. F. H. Re- n°rUt\rPrp' P\f RvSlotemaker de Bruine, Dr. M. P L. Steenbergen, Dr. Ir. Chr. F. Stork, Prof. Mr. F. de Vries, Dr. Ir. Th. v d. Waerden cn J. B. Westerdijk. GEWIJZIGDE BEGROOTINSEN MARINEBEGROOTING 1928. Ingediend is een ontwerp tot wijziging dezer begrooting, waarbij het eindbedrag van deze begrooting met f 62.000 wordt ver minderd. OORLOGSBEGROOTING 1928 Ingediend is een ontwerp tot wijziging dezer begrooting, waarbij het eindbedrag met f 301.275 wordt verminderd. Voor een belangrijk deel is deze vermin dering een gevolg van de omstandigheid, dat bij de infanterie de wielrijders, de com pagnieën hospitaalsoldaten en intendance- troepen der lichting 192S in totaal pl.m. 1200 minder in werkelijken dienst zijn gehouden dan waarop bij de begrooting gerekend was (hoofdzakelijk meer vrijgestelden en afge- keurden). Ingediend is een ontwerp waarbij 't eind cijfer van deze begrooting wordt verminderd met f2.693.500. ..DE TIJD" VERSCHIJNT BINNENKORT MET OCHTENDBLAD. Het 'roomsch-kath. dagblad „De Tijd", dat reeds in zijn S5stc levensjaar is, zal over en kele dagen met een Ochtendblad verschij nen. Het ligt niet in dc bedoeling te concur- reeren met „De Maasbode", die speciaal ook de verlangens dor groote zakcnmenschen be vredigt; „De Tijd"-zal zich vooral op dc voor. lichting der brecdo midden- en arbeiders klasse toeleggen. De abonnementsprijs wordt niet verhoogd, doch met twee gulden per jaar verlaagd. BELASTING OP SCHILDERIJEN. OOK TE HEFFEN VAN IN DE ATELIERS AANWEZIGE DOEKEN? De heer Polak, lid van de Eerste Kamer heeft indertijd aan den minister van finan- cen gevraagd of het juist is, dat bij een aanta! Amsterdamsche kunstschilders se dert kort vermogensbelasting geheven is van de in hun atelier aanwezige doeken onder argumentatie, dat deze als bezit be schouwd kunnen worden? De minister van financiën heeft hierop geantwoord: Ten aanzien van één Amsterdamschen kunstschilder is aangenomen, dat de in zijn atelier aanwezige doeken als bestand deel van zijn belastbaar vermogen moeten worden aangemerkt. i De. aanslag is zonder voorkennis van den minister geschieu. Blijkens artikel 6. letter a, laatste zin snede. der wet op de vermogensbelasting zijn de h:erbedoelae doeken bestanudeelen van bet vermogen, indien zij beschouwd worden tot den haLdelsvoorraad van den kunstschilder te behooren. Up grond van de {reciteerde zinsnede is de aanslag door den inspecteur geschied. Bij een resolutie van 30 Maart 1928 heeft de or.dergeteekende echter beslist, „dat de door een kunstschilder vervaardigde, op zijn atelier aanwez'ge schilderijen te zijnen aanzien niet als vermogen in aanmerking kunnen worden genomen. Een kunst schilder die de producten van zijn .kunst van de hand tracht te doen, kan daardoor niet gezegd worden handel in ,d i e voorwer pen te drijven; van handelsvoor- werpen kan dan ook te zijnen aanzien geen sprake zijn." Mitsdien ■zal de aanslag in de vermogensbelasting, aan den betrokken kunstschilder opgelegd, door den inspecteur ambtshalve worden verminderd. CHRISTELIJKE JEUGDACTIE OPGEWEKT LEVEN IN GRONINGEN. Dezer dagen is te Groningen de Geref. Jeugdcenlrale geheel gereorganiseerd. En wel zóó. dat de arbeid der centrale thans mee zal verricht worden door de bij de centrale aangesloten jeugdorganisaties. En dus niet nieei zoo als thans: alleen door een commissie buiten de jeugdorganisaties staande. Naast de<ze actio mag met ecre genoemd worden het werk der Christelijke Jeugd-or ganisatie, die zich ten doel stelt onder de jeugd te werken en door dat werk direct en indirect het geestelijk welzijn van deze te zoeken. Zij arbeidt op verschillend terrein en bezit oen prachtig zomerhuis in Schipborg. Ten slotte mag, sprekend over jeugdwerk, het werk van Patrimoniums Jeugdcommis sie worden genoemd, welke commissie in contact is getreden met jongelings- en nxvs- jesvereenigingen, deze vereenigingen dient mot oen spreker over christelijk sociaal werk; cn voorts aandacht schenkt aan do positie der fabrieksarbeidsters en de dienst boden, alsmede plannon overweegt voor een jongens- en meisjeskamp. k TWEE BRANDKASTEN GESTOLEN UIT OUDE INBRAKEN BEHANDELD VOOR DE UTR. RECHTBANK EEN GETUIGE VERDACHT VAN MEINEED GEARRESTEERD. Gister heeft voor de Rechtbank te Utrecht gediend de nasleep van een zaak, die des tijds de tongen in beweging bracht. In den nacht van 30 April op 1 Mei 1927 werd in het station te Oudewater ingebroken en daar uit een brandkast met ruim f 1100 ontvreemd, welke brandkast later te Kethel in een sloot teruggevonden werd. In den nacht van IS op 19 Juni werd ingebroken in het station te Harmeien. Ook daar werd een brandkast weggehaald, waarin een bedrag van f 65 was geborgen. Deze brandkast is later op gegraven in een bosch te Barneveld. Twee mannen zitten voor deze inbraken reeds gevangen, de gebroeders J. en de chauffeur Van S. Gister stond terecht dc 40- jarige M. W. V. zwervende, pas uitgeleverd door België, waar hij een straf uitgezeten had Hij werd verdacht van de beide inbraken te hebben bedreven. Als getuigen werden gehoord de stations chef, die vroeger te Oudewater was, en de te legrafist, die de inbraak ontdekt hebben. Daarna werd voorgeleid de gedetineerde J. Deze weigerde een verklaring onder eede af te leggen, daar hij zeide ziek te zijn en on der pressie te zijn veroordeeld, waarom hij herziening van zijn vonnis wilde aanvragen. Toen de man zou worden weggeleid, zeeg hij ineen en moest door vier veldwachters de zaal uit gedragen worden. Hij had op 21 Oct. 1.1. een verklaring voor den Rechter-Commissaris afgelegd, die nu werd voorgelezen en waaruit bleek, dat hij met verd. cn zijn broer naar Oudewater was gegaan, waar ze de brandkast op een auto laadden en er mee naar Rotterdam gingen. Daar werd ten huize van V. de kast openge broken en de buit verdeeld, waarna de brand kast naar Kethel gebracht werd en daar in het water gegooid. De chauffeur Van S„ gedetineerd, was te genwoordig geweest bij de inbraak te Har- melen. Daar was ook Lize de vriendin van verd. bij geweest. Ze waren naar Harmeien gereden, hadden de inbraak gepleegd en de brandkast met een kruiwagen naar den auto gereden. Met den auto was de brandkast vervoerd naar Barneveld, waar ze in bosch werd begraven. Daarna waren ze naar Rotterdam teruggereden. Twee dagen later zijn de twee mannen naar Barneveld terug gegaan, hebben de brandkast opgegraven en V. heeft de kast van achteren opengemaakt, er was slechts f 65 in, niet eens genoeg om de autokosten van te betalen. Als getuige décharge was gedagvaard de 23-jarige Belgische mej. Isabella W., die met verd. samenleefde. Zij had een verklaring onder eede afgelegd voor den Rechter-Com missaris, waarin zij verklaarde te zijn mec- geweest Thans verklaarde zij deze eerste verklaring te hebbengelogen en maar te hebben afgelegd om vrij te komen. Zij wist niet, dat die verklaring onder eede was af genomen. De president uitte het vermoeden, dat juist getuige destijds de zaak aan het rollen had gebracht, omdat zij ruzie had men den man, waarmee zij samenleefde. De Officier waarschuwde haar nadrukke lijk en herinnerde haar eraan dat destijds een sterk vermoeden tegen haar bestond wi gens heling van geld in deze zaak. Men heeft dat toen laten rusten omdat verd. de* zaak bij de Rotterdamsche politie aanhangig maakte. In elk geval is één verklaring van getuige meineedig, öf die welke ze than9 aflegt, öf die welke zij onder eede aflegdi voor den,Rechter-Commissaris. Spr. drong er op aan, dat get. zich zeer goed zou beraden wat de gevolgen voor haar konden zijn. Getuige Isabella W. hield echter vol des tijds voor den Rechter-Commissaris gelogen te hebben om vrij te komen. De Officier vorderde daarop haar in verze- keringstelling op vermoeden van meineed. Afgezien werd van het hooren van den anderen broeder J. en van Dr. Scholten. Ge hoord werden nog de stationschef en de ge meenteveldwachter van Harmelen. Daarna nam de Officier requisitoir, achtte hel tenlastc gelegde wettig en overtuigend bewezen, wees erop, dat verd. meerdere ma len veroordeeld is, de laatste maal in Neder land tot vier jaar gevangenisstraf en vorder de zes jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Geldorp Meddens zeide in zijn pleidooi, dat er maar één getuige te gen verd. was, die positieve verklaringen af legde, nl. dc chauffeur Van S. Maar die heeft tegen verd, vijandschap. De getuige J. kwam tot een verklaring niet eens toe, ter wijl Isabella W. heel haar verklaring introk en zeide niet te weten, dat zij bij den Rech ter-Commissaris onder eede verklaard had. PI. vroeg heropening van de instructie. De Rechtbank ging in raadkamer, doch vond geen termen om het verzoek van den verdediger in te willigen. De uitspraak werd bepaald op 10 Dec. a.s. WEGEN IN UTRECHT. ONTEIGENING BIJ AMERSFOORT. Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en an dere zakelijke rechten, noodig voor de ver betering en den aanleg van een weg van Amersfoort naar Hoogland in de gemeenten Amersfoort en Hoogland. BOOTTREIN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Het Agentschap der N. V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", dc firma Kuyper, Van Dam Imeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein van het ms. „P. C. Hooft", hetwelk 29 November a.s. van Genua zal afvaren, Don derdagmorgen. 28 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 7 uur 19 en van 's-Gra venhage te S uur. TEEDERE ZORG Lou heeft de Kochziekte, zei Schaper in de Tweede Kamer, toen L. de Visser bericht van verhindering had gezonden en niet aan de algemeene beschouwingen deel kon Er was reden om dat te denken. Want Lou heeft., zoo men weet, een geduchte uit brander uit Rusland gekregen. Hij doet al les verkeerd en Dr. Koch te Amsterdam, die allerlei streken uithaalt onder den naam Simons (vele communisten dragen schuilnamen!) stelt hem onder rurateele; ja, zal er niet voor terugdeinzen hem weg te duwen. Die kunst kan hij in Rusland wel afkijken. Gij, die aldus oordeelt en voor de zoo- veelste maal de sovjetpolitiek veroordeelt, ik zeg u, dat gij u vergist. Alles wat over Lou's hoofd gaat, is te ede re. alles be- heerschen zorg. Met groote toewijding waakt men over het politieke welzijn van de man, die gedwongen is, veroordeeld, mag men wel zeggen, oni in de besmettende at mosfeer der politieke demagogen te ver- keeren. Ja, men vreest reeds met groote vreeze, dat Loutje aangestoken is door de baccil der bourgeoisie, gelijk dat ook geschieJ is met alle zich noemende democraten. Ja, erger nog. Dr. Koch, die om zoo te zeggen „hofarts" en ongetwijfeld de eerst aangewezene is, heeft de diagnose reeds gesteld: zal Loutje niet voor het communis me verloren gaan, dan moet hij, hoe eer hoe beter, aan die verderfelijke politieke sfeer onttrokken worden. Maar laat ik de purper-roode dokter zelf aan het woord: „Het was al lang bekend, en we hebben het nog eens nadrukkelijk hooren verze keren. dat onze kd. de" Visser bepaalde zwakten heeft. Tevens echter, dat hij om de wille van zijn gaven beslist voor de partij behouden moet worden. Als dit waarlijk gemeend is, dan moet de Visser onmiddellijk onttrokken worden aan het mi'ieu, dat voor menschen als hij, 't aller gevaarlijkste is, nl. het parlementaire milieu". Waarschijnlijk zal Dr. Koch zich zelf dan wel voor de partij opofferen en zijn politie ke gezondheid eraan wagen. Maar Lou kan er niet tegen, 'k Heb het altijd wel gedacht. Hij versmaadt een rood baatje, zooals Wijnkoop in Moskou droeg. Hij draagt een uilebril, spneiert deftig met een knuppelstok en moet onlangs ook .le eenige in de Tweede Kamer geweest zijn, die een bontjas droeg. Daar n is hij natuurlijk zoo weekelijk geworden, 't Wordt tijrl, dat er verandering komt. En Dr. Koch'zal miet *00 dvmas-zijn ais de Amsterdamsche rechtbank, die aan ie-,'er van de beide curatoren in het faillis sement der Vecndammer Hypotheekbank ■.-en honorarium van....' vijf ctl zestig, dui- zmi i tuiden toekende. Ik wist niet, dat er nog zóóvéél In die iecge vennootschap zat. Eén ktei curator, altijd kapitalist! EEN VERHUIZING. Dc bureaux van Generaal Moters Continen tal zijn op 1G en 17 No\ ember verhuisd van de verschillende gehouwen in de stad naar de nieuwe fabriek bij de Antwerpsche dok ken, in de buurt van liet dorp Eeckeren. De gehecle verhuizing, die een enorme organi- nisatorische arbeid heeft geëischt, geschied de onder de leiding van den heer R. N. Ste vens van hot Plant en Planning Departe ment en verliep met dc gcwcnschte snelheid en zonder eenig incident. Vrijdagmiddag 15 November om vier uur precies werd liet werk in de bureaux aan de St. Laureysstraat (hoofdgebouw), de For tuinstraat en in dc nieuwe garage gestaakt cn verlieten alle employe's de kantoren na hun zaken te hebben ingepakt. Onmiddellijk daarna begonnen een aantal werklieden de talrijke schrijftafels, kasten 0. d. in elf groo te meubelwagens te laden, hetgeen om 8 uur afgeloopen was. Gedurende den nacht werd al het bureau-materiaal geklasseerd, in kis ten verpakt en opgeladen en in den loop van Zaterdagmorgen kwamen de eerste wagens aan de nieuwe fabriek aan. Men maakte met het ontladen direct een aanvang. Ondertus- schen bleven timmerlieden, schilders en an dere vaklieden nog gestadig aan den arbeid in het enorme gebouw, dat. 110 liet „gemeu bileerd" is, van binnen een nog veel machti ger indruk maakt dan tevoren. Maandagmorgen konden nlle employe's, die met den speciaal voor het personeel-ver- voor ingesteiden tramdionst naar de Niéuwe Fabriek worden gotranspprtcerd, bijna on middellijk weer hun werk hervatten en om 12 uur werden in de groote eetzaal een 500- tal lunches uit de schitterend ingerichte keuken voor de eerste maal aan het bureau personeel gereserveerd. ROTTERDAM POKKEN EN ALASTRIM Het laatste communiqué? De Gemeentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst meldt: Ook in het tijdvak van 19 tot en met 25 November jl. werden geen gevallen van variola (minor of major) aangegeven, terwijl geen sterfgevallen voorkwamen; wel overleed in deze periode een patiënte, die verpleegd werd in de hulpziekeninriehting aan Cr: Hilde- gardisstraat, doch dit betrof een geval uit de Gemeente Ilillegersberg. Het aantal patiënten, dat in de voor lij ders aan een pokziekte bestemde gemeente- ziekeninrichting wordt verpleegd, bedroeg op 23 dezer nog 4, terwijl thuis geen patiënten meer worden verpleegd. Op dien datum waren nog twee personen .aan dagelijksch onderzoek onderworpen. Zoolang zich hier ter stede geen nieuwe ge vallen van variola (minor or major) voor doen, zullen geen verdere communiqué s wor den verstrekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1