|Hruurc £0 iïisdjt ïournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. (Beschikkingskosten f 0.15) r week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „8.— Bij dagelij ksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2908 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17% i.lke regel meer „0.22% Ingez. Mededeelingei. van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. J Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Jit nummer bestaat uit DRIE bladen ONMENSCHELIJKE WREEDHEID. Met afschuw en ontzetting wenden wa ins af als we lezen, hoe weinig eerbied in Sovjet-Rusland gevonden wordt voor het even van de medemensch en hoe beest ichtig wreed cle slachtoffers van het hear- ichende regime mishandeld en doodgemar teld worden. We zouden ons echter wel zeer vergissen lis we deze afschuwelijke wreedheden louter jp rekening stelden van het staatkundige stelsel, dat thans de toon aangeeft. Een stol sel maakt geen wreedaards, doch geeft ze slechts vrij baan. Altijd weer blijkt de waarheid van de 3ijbel: Uit het hart des menschen komen zoort moorden en doodslagen; want wij zijn natelijk en elkander hatende. Gode zij dank, dat Zijn algemeene genade ins vol verbazing doet vragen hoe het toch nogclijk is, dat menschen met een hart n staal jn beestachtige wreedheden te be- Irijvcn als waarvoor een Indische Officier /eroordccld word. Maar, wij mogen nimmer 'ergeten, dat ook dit bewarende ge- iade is. En, helaas, het is geen uitzondering, dat it Indië dergelijke berichten over gepleeg- c wreedheden komen. Als de mensch niet eremd wordt in de uitgieting van zijn oosheid, dan speelt hij een gruwelijk spel net het leven van de naaste. De Indische officier, die God niet vreest en een mensch ontziet en die meent, dat zijn uveldaden niet aan het licht zullen komen, 5 niet beter dan do Sovjet-dienaar, die met atanische vreugde machtclooze en hulpe- ooze gevangenen martelt en mishandelt. Het is goed en gelukkig, dat de publieke pinie strenge straf voor wreedaards, die 11e naastenliefde hebben uitgeschud, vraagt •n cischt; het is goed, dat wij bedenken hoe- .eer het zedelijk overwicht en het zedelijk restigc van Europeanen schade lijdt door ruut geweld en meedoogcnlooze mishande- ingen; maar altijd weer dienen wij het .emeenschappelijke van de schuld voor God e belijden. Wie in de gestalte van den tollenaar voor -k>d- staat, die kan waarlijk toornen tegen et kwaad; al zal hij tegelijkertijd Hem dan- en, dat heel het volk vergntwaardigd eageert op onmenschelijke wreedheden. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit van 20 November zijn: A. benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de hoofdadministrateur G. Houtwipper en de fabriekschef L. L. E. Ornstein, beiden van het Staatsbedrijf der Ariillerie-Inrichting.cn; B. is verleend de eere-medaille der Orde van Orainje-Nassau: le. in goud aan den hoofdopzichter le klasse J. M. Buckel en aan den kassier A. J. van Vclsen; 2e. in zilver aan den opzichter M. van Blanken en den terreinopzichter L. Koster, en 3e. in brons aam de Rijkswerklieden W. van den Akker. H. C. van Gelderen en B. Pou- wels en den werkman in algomeenen dienst P. E. Bogaart, allen van het Staats bedrijf der Artillerie-Inrichtingen. Bij Kon. besluit is toegekend de gouden eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan den heer A. Mikkers, onder-administrateur der onderneming Kentèng in de provincie OostJava; is benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer J. H. Hirsch'i, assistent bij het onderwijs in bankwerker en draaien aan dc particuliere Tcchisclie School te Semarang; is toegekend dc zilveren eeremedaille de- Oranje-Nassau-orde aan mej. J. A. van der Straaten, gezelschapsjuffrouw bij mevr. ae wed. Andriessen geb. Tels te 's-Gravenhage aan W. G. Paape, winkelbediende bij d<* firma H. Heijpen te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is verleend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassau orde aan H. M. van Miltenburg, organist bij 't Roomsrli-Katholiek parochiaal Kerkbe stuur te Harmeien. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister m Koloniën zal op Vrijdag 23 November niet plaats hebben. ZIEKTEWET. U'j Kon. Besluit zijn alsnog benoemd tot leden van het College van Toezicht, bedoeld in artikel 119 der Ziektewet, de heeren C Smeenk, lid van de Tweede Kamer, te Arn hem, Mr. Dr. J. J. M. Noback, secretaris n Centraal overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, te Haarlem en C. Wolff, te Amsterdam. ZEEMACHT. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse J. A. de Back den 2den December 1920 ge plaatst aan boord van Hr. Ms. Medusa. POSTERIJEN. TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij Kon. besluit is op zijn vcrzqek eervol ontslagen met 16 Mei 1930 K. II. Suschman al-s adjunct-referendaris der P.T.T. „IN DE LEER VAN MOHAMMED." Ook in Indië is dwangopvoeding noodig. n meermalen worden bij rechterlijk vonnis mgens van acht en negen jaar ter beschik ing van dc Regeering gesteld. De directeur au justitie wijst dan een gesticht aan, ;aarin het jonge boefje geplaatst moet /orden. Er zijn niet alleen overheids-, maar ook articuliere gestichten; b.v. te Semarang, lalamg, Blitar, Sockaboemi en Klakah (het iatste is van de vereeniging „Pro Juven- ite." Te Bandoeng is een gesticht in aanbouw. Het „Soer. Handelsblad" gaf deze dagen en uitvoerige beschrijving van de verple- ing en verzorging, het leven en de werk- aamhedèn der veroordeelde jeugd in het ge tocht te Blitor. Ge kunt daarin lezen, dat de jongens een oede verzorging en een goede opvoeding .rijgen. Eten en kleeding zijn eenvoudig, aaar goed en degelijk; arbeidzaamheid /ordt gecischt, maar er blijft voldoende tijd oor rust en ontspanning. Eerlijkheid en evoel voor orde wordt aangekweekt; jeug- ige ambachtslui krijgen zoowel theoretische Is praktische opleiding. En dan ten slotte, zoo eindigt het ver 1 het Indische blad, alsof het ter wille van e volledigheid wel vermeld mag worden: „En voor hun godsdienstige vorming wordt ezorgd door vier uren godsdienstonderwijs i de leer van Mohammed." „Vier uren godsdienstonderwijs in de leer an Mohammed." Meer kan men toch w ijk niet wenschenMohammed moet toch leerschen over de geesten in Ned.-Indië! We ontveinzen ons niet, dat dc godsdien stige opvoeding in Regeeringsgestichten een noeilijk probleem is. Dat is het reeds i: ons land. Toen Minister Kuyper indertijd iemand an Christelijken huize wilde aanstellen wat men zou kunnen noemen) inwendige :ending onder het verplegend personeel vai Jen Rijksgesticht te drijven; rees daarteg'- van alle zijden scherp verzet. Het zou „een partijbenoeming van de slechtste soort ge weest zijn." Hoeveel moeilijker moet het in Indië, vaar Mohammed zoovele volgelingen heeft, dan wel zijn. En toch, al past ons hier in Nederland, vat de praktische zijde van dit vraagstuk jetreft, groote bescheidenheid; het stuit tegen de borst, wanneer als de natuurlijkste zaak van de wereld meegedeeld wordt dat in een Regeeringsgesticht voor de godsdien stige vorming der jeugd wordt gezorgd door vier uren godsdienstonderwijs in de leer van Mohammed. Hierin mag een Christelijke Regeering, welke haar roeping tegenover Indië verstaat, niet berusten! P. T. T. POST NAAR NED. INDIE. Met het oog op de eerstvolgende post- 'lucht naar Ned.-Indië op 28 Nov. a.s. wordt aan het volgende herinnerd: Het luchtrecht bedraagt 40 cent voor briefkaarten en postwissels, terwijl voor de overige stukken tot en met 10 gram cent, boven 10 gram tot en met 20 gram cent cn verder 75 cent per 20 gram v srliukligd is. Verantwoording van di.t luchtrecht boven het gewone port kan ge schieden zoowel door middel van gew.ma als luchtpost zegels. De iaa'.ste zijn ver krijgbaar cm waarden van f 0.40, f 0.75, f 1.50 f 4.59 en f 7.50. Met de vliegtuigen naar Ned. Indifi kan ook correspondentie worden verzonden voor de tusschenliggende hinden. Hel. voor die landen verschuldigde luchtrecht be draagt: voor Syrië 15 ct. p. 20 gr. Mesopotanië en Peraië 30 ct. p. 20 gr Britsch Indië, Birma inbegr. 40 ct. p. 20 gr. Siam en Straits Setlements 60 ct. p. 20 gr. TELEFOONVERKEER MET INDIE. Op telefonisch verzoek van de Indische Administratie zijn de diensturen voor het telefoonverkeer met Indië tot nader bericht vastgesteld op 12—15.30 (Amsterdamsch tijd). Bij de gesprekken vóór 12 uur werd hinder ondervonden door inductieverschijn selen \au de electrische treinen op Java. HET MILITAIRE VRAAGSTUK. IN DE R.K. STAATSPARTIJ. In de te Utrecht gehouden vergadering van dc partijraad der R. K. Staatspartij werden door dc heeren mr, W. M. v. Lanschot, lid der Eerste Kamer, mr. De Beaufort en pater mr. dr. J. J. W. Beuns en gen. maj. Munnik- redë prae-adviezen uitgebracht en toegelicht over het militaire vraagstuk. De conclusies waartoe deze inleiders te zamen kwamen luiden als volgt: In het verkeer tusschen de volken zegevierc de Christelijke liefde en rechtvaardigheid bo ven willekeur, wantrouwen en onrecht Mits dien is gewenscht: krachtige medewerking in den geest der vredesnota van Benedictus XV met de plannen van den Volkenbond, ter oplossing van int. geschillen door scheidsrech terlijke uitspraak of andere vreedzame mid delen, en ter gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening. Oorlog kan ook volgens Katholieke begin selen gerechtvaardigd zijn. Instandhouding van een militaire weer macht in het Koninkrijk der Nederlanden, is in de tegenwoordige omstandigheden gebo den. De organisatie van leger en vloot dient editor, ook om de zware offers, die zij van de bevolking vraagt, beperkt te zijn tot het geen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en voor de verdediging der on afhankelijkheid, binnen de grenzen der int. regelingen te stellen. Bij de tegenwoordige int. verhoudingen druischt dienstplicht, zooals deze in ons land bestaat, niet in tegen het natuurrecht. Het verdient aanbeveling over te gaan tot gelijktijdige en wederzijdsche vervanging der militie door vrijwilligers-legers, zoodra daardoor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid niet worden in gevaar gebracht Voor de Katholieken in Nederland is dienst weigeren ongeoorloofd. Het bezigen van bac teriologische strijdmiddelen is ongeoorloofd. Evenzoo het bezigen van chemische strijd middelen, tenzij als repressaillemaatrégel. TWEEDE KAMER VACATURE-J. TER LAAN. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. ter Laan, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer A. B. de Zeeuw, to Rotterdam. I - ARTILLERIE-PERSONEEL CONDUCTEURS DER ARTILLERIE EN WACHTGELDERS. In de op 14 November 1929 gehouden ver gadering van de Commissie voor Georgani seerd Overleg Personeel Landmacht, B. On derofficieren is besloten het vraagstuk van de benoeming en de bevordering van de con ducteurs der artillerie en van de vuurwer kers nader door een sub-commissie te doen onderzoeken, welke dan een regeling zal ontwerpen, die in de Commissie voor Ge orge» liseera Overleg njnieuw een pi»:il van behandeling zal uitmaken. In zake het behandelde ontwerp betref fende de regeling van het terugroepen van wachtgelders in militairen dienst erkende de vergadering danbkaar de verschillende verbeteringen, waardoor aan de geopperde bezwaren van den kant der bonden, was te genioet gekomen, hoewel anderzijds werd betreurd, dat eenige wenschen door den Mi nister niet konden worden ingewilligd. STATISTIEK De Centrale Commisie voor de Statistiek heeft Zaterdag haar najaarsvergadering ge houden onder leiding van den voorzitter, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Behalve over de organisatie en de samen stelling der commissie werden besprekingen gehouden over de Internationale Economi sch statistiek, de Boschstatistiek, de Statis tiek van het Gedistilleerd, de Belastingsta tistiek, de Statistiek van het Grondbezit, de Ambtenarenstatistiek, de Statistiek der Ge- meentefinanciën, het Stedenboek. de Jaar cijfers en de Bedrijfstelling. DE WREEDE LUITENANT. Het Tweede Kamerlid Suring had den Mi nister van Koloniën eenige vragen gesteld over de veroordeel ing van een luitenant in Ned.-Indië tot drie jaar gevangenisstraf door don krijgsraad, omdat deze een inlander, die tijdens een patrouilletocht uit de veldflesch van dien'officier had gedronken, heeft ver moord. Daarop heeft de minister van koloniën ge antwoord- De krijgsraad te Magelang heeft den luite nant bij het Nederlandsch-Indische leger C A. J. van den Berg, ter zake van mishande ling, voortgezette mishandeling en het doen plegen van mishandeling, alles begaan tegen een Inlander tijdens een patrouilletocht, met gebruikmaking van de macht, hem door zijn ambt geschonken, veroordeeld tot gevange nisstraf voor den tijd van drie jaren en ver vallenverklaring van den militairen stand. In hooger beroep is luitenant van den Berg door het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.-Indië, met vernietiging van het vonnis van den krijgsraad ten aanzien van de kwa lificatie en de hoofdstraf, schuldig verklaard aan do misdrijven: mishandeling en het doen plegen van mishandeling, meermalen gepleegd, en als één voortgezette handeling beschouwd, den dood ten gevolge gehad heb. bende, begaan door een ambtenaar, die daar bij gebruik maakt van macht, hem door zijn ambt geschonken, en is hij deswege veroor deeld tót gevangenisstraf van vijf jaren, met behoud van de tegen hem uitgesproken ver vallenverklaring van den militairen stand. Inderdaad werden verschillende malen In. landers en enkele malen ook Europeanen ter dood veroordeeld en werd deze straf ten uitvoer gelegd. Aangezien ecliter bij mis drijven, tegen lijf en leven gericht, afgezien van enkele specifieke gevallen, de doodstraf slechts kan worden uitgesproken ter zake van moord en luitenant" van den Berg is ver oordeeld ter zake van mishandeling met doo- delijken afloop, zoodat het hier ongelijksoor tige misdrijven betreft, komt het den minis ter voor, dat reeds uit dien hoofde bezwaar lijk een vergelijking kan worden gemaakt tusschen de aan van den Berg, en de aan be doelde Inlanders opgelegde straffen. In verband hiermee is de minister van meening, dat een ongunstige stemming te gen ons bewind in Ned.-Indië, voortvloeiend uit het bovenbedoeld verschil in straffen, wettelijk niet gemotiveerd zou zijn. SPOORWEGWENSCHEN. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel thans gesteund door dc dagbladen, heeft aan de directie d'*» Ned. Spoorwegen het ver zoek gericht verbetering te willen aanbren gen in de treinverbinding Amsterdam—Eind hoven, speciaal in de middaguren. Adressanten mecnen dat reeds een bevredi gende oplossing ware te verkrijgen, door den trein, die thans 15.36 Amsterdam C. S. ver laat, ongeveer 30 minuten later te doen ver trekken en hem te wijzigen in een sneltrein, welke te Boxtel aansluiting geeft op den uit Rotterdam komenden trein, welke laatste reeds aan Rotterdam deze gewenschte mid dagverbinding geeft. Dedirectie der Ned. Spoorwegen heeft voorloopig de mondelinge toezegging gedaan, dat deze aangelegenheid ernstig onder dc oogen zal worden gezien. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Een geneseknndig onderzoek Op de vragen, van het Tweede Kamerlid Duys, o.a. of het juist is. dat in den laatsten tijd aan op wachtgeld gestelde onderwijzers door het departement van onderwijs een brief is gericht met het bevel, zich genees kundig te doen onderzoeken, ten einde even tueel voor invaliditeitspensioen in aanmer king te komen; heeft de Minister van Onder wijs geantwoord: Aanschrijving aan op wachtgeld gestelde onderwijzers, met bevel als boven bedoeld, zijn van het departement van onderwijs niet uitgegaan. Wel is voorgekomen, dat op wachtgeld ge stelde onderwijzers hun herbenoeming niet wenschtcn te aanvaarden op grond van on geschiktheid. Ten einde in zulke gevallen zekerheid te krijgen of hun ziektetoestand een blijvend beletsel was voor hun herplaat sing, werd ten aanzien van die wachtgelders een geneeskundig onderzoek als bedoeld in art. 76 der Pensioenwet 1922, uitgelokt. Dit ging evenwel nimmer gepaard met een bevel om zich aan dat onderzoek te onder werpen en evenmin met bedreiging van ver vallenverklaring van het wachtgeld. Bezwa ren van de zijde van belanghebbenden zijn hiertegen dan ook niet gerezen Kennisgevingen, van dien aard, zijn even min uitgegaan. In één exceptioneel geval, waarvan volle digheidshalve hier melding wordt gemaakt, is een opdracht uitgegaan aan een wachtgel der om zich te onderwerpen aan een genees kundig onderzoek. Dit onderzoek was even wel niet een onderzoek, als bedoeld in art. 76 der Pensioenwet, waaruit recht op inval: diteilspcnsioen kan voortvloeien, maar ee geneeskundig onderzoek, hetwelk werd ver langd door het bestuur der school, waaraan de wachtgelders laatstelijk als onderwijzer werkzaam was geweest. Het schoolbestuur stelde zijn herbenoe ming afhankelijk van den uitslag van dat onderzoek. Nadat de wachtgelder herhaaldelijk en on der alleclei voorwendsels had getracht zich aan dat onderzoek te onttrekken, en aldus het herkrijgen van een nieuwe betrekking verhinderde, heeft de Minister, met gebruik making van het bepaalde bii art. 125. j°. art. 51, 14de lid, der Lager Onderwijswet 1920, dezen wachtgelder opgedragen zich te on derwerpen aan het door het schoolbestuur verlangde onderzoek. Toen hij bij voortdu ring in gebreke bleef, daarvan bericht te zenden, ook nadat hem tenslotte daan" een termijn van 14 dagen gesteld was, zijn wachtgeld krachtens evengenoemde wetsbepaling vënallên Verklaard. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE HET DERDE RETOURVLIEGTUIG. Het 3e retour-vliegtuig is heden om 6 uur uit Alahahad vertrokken en na een tusschenlanding van 11.40 tot 12.48 te Na- zirabad om 16.55 uur te Karachi aange komen. Het het vliegtuig, dat 20 dezer te Ban doeng de 3e retourvlucht aanvmg, 21 dezer van Palembang en 22 dezer van Medan vertrok, werden in totaal 21 zakken lucht post verzonden. Hiervan zijn er 13 bestemd voor Amsterdam, met een gewicht van 158,50 K.G., drie voor Rotterdam met een gewicht van 14.5 KG. en vijf voor 's-Gra- venhage wegende 40 K.G. In totaal is halve 213 K.G (bruto) post aan boord. VERKEERSWEG RIJSWIJK-HOEK VAN HOLLAND Vanwege het Prov. Bestuur is aanbesteed het maken van een wegslichaam en de fun deering voor een gedeelte van den verkeers weg Rijswijk—Hoek van Holland, met bij komende werken. Laagste inschrijvers wa ren firma W. van Splunder te Ridderkerk voor 139.344 met porfierkrotsen en NV. A. Kamsteeg te IJsselmonde voor 140.500, met basaltkrotsen. NAT. BLAUWE WEEKCOMMISSIE VERGADERING VAN GEDELEGEERDE^ Zaterdagmiddag werd in „Pomona" te Utrecht, onder presidium van den heer J. C. Rugaard, van Apeldoorn, de jaarlijksche gedelegeerdenvergadering gehouden van de Nat. Blauwe Weekeomissie. De jaarversla gen werden goedgekeurd. Dat van den se cretaris, den heer H. Ploeg Jr., van Utrecht, vermeldt o.m. een verkoop van het blauwe bloempje in de blauwe week van 172.805 ex., De courant „Onze Blauwe Week" verscheen in een oplaag van 140.550 ex. Het verslag van den penningmeester, ds. J. Henri Ledeboer, van Amsterdam, ver meldt een eindcijfer van f 10.199.71 en een batig saldo van f 2465,01. De aftredende bestuursleden," de heeren J. C. Rugaard, H. Ploeg Jr., ds. J. Ilenri Ledeboer, ds. A. M, Montijn en G. L. de Haas, beidn te Utrecht en W. C. F. Schcps- te 's-Gravenhage, werden allen bij acclama tie herkozen. Tot vertegenwoordiger der aangesloten jeugdorganisaties werd in het bestuur geko zen de heer K. v. Boven te Utrecht. Besloten werd om Tweede Pinksterdag 1930 in het centrum des lands een groote demonstratie te houden ter sluiting van de Nat. blauwe week en die te stellen in het teoken van Plaatselijke Keuze en zoo moge lijk ook in dat van geheelonthouding, tenein de ook de jeugdorganisaties actief daaraan te kunnen laten deelnemen. BRUGBOUW TUSSCHEN WASSENAAR EN KATWIJK Aanbesteed is het maken van een brug en den aanleg van toegajigswegen met bijko mende werken, een en ander nabij de grens scheiding der gemeenten Wassenaar en Kat wijk en in den verkeersweg Wassenaar— Ncord-IIollandsche grens. Laagste inschrij vers J. Warnaar en W. Hoogstraten te Lei den voor 37.965. DE FINANCIEELE VERHOUDINGSWET De steeds actieve en in haar uitgaven actueele firma Samson te Alphen a. d. Rijn heeft deeer dagen een boelcske uitgegeven, getiteld: Mecningsuitingen en beschouwin gen, naar aanleiding \an de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Het bedoelt een bijdrage te leveren bij de hestudeering en do voorbereiding tot de uitvoering der wet van 25 Juli, de wet de Geer. Tegelijk is het als het ware een ge denkschrift bij dc totstandkoming dier wei dat is saamgesteld uit oordeelvellingen er. beschouwingen van gezaghebbende, voor aanstaande mannen op dit gebied. De vader der nieuwe wet. minister de Geer. heeft een voorwoord willen schrijven, aarin hij zegt z ch voor te stelleh, dal einigen, die in het onderwerp belang stellen, zich het genot dezer lectuur zullen ontzeggen. een algemeen overzicht van de grond slagen der wet (van mr. M. Slingenherz) geeft prof. mr. C. W. de Vries een artikel administratieve tijdrekenkunde. D? gemeentebesturen kunnen eruit leeren de tijdruimte, waarover zij ter uitvoering der wet hebben te beschikken De volgorde der verdere bijdragen 's •oorts zóó gekozen, dat van het algemeene tot het bijzondere wordt overgegaan Misschien mogen we volstaan met een opsomming der auteurs en de door hen ba- handelde onderwerpen. Prof. dr. G. A. van Poelje schrijft een theoretisch opstel over de verhoud'ng, in financieel oognunt tusschen riik en gemeen te. terwijl prof. mr. dr. J. H. P. M. van der Grinten de gemeentelijke autonomie onder de loupe neemt. De heer J. W. A. C. van Loenen verheugt zich over „de lang verbeide". De heer J. J Talsma, handelend over de financieele ver houding en het platteland is minder opti mistisch gestemd en meent dat de wet wel spoedig na in werkingtreding op de helling zal moeten. Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot V( behandelt hetzelfde onderwerp, maar komt tot andere conclusiede plattelandsce- meeniug zal zich vrijer kunnen bewegen dan voorheen. Verder schreven: IJ. Keestra over: het Sociaal belang der regeling; mr. H. W. J Mulder over: de herziening van het plaat selijk helas'ingstelsel; mr. P. J. Oud over: de forenzenbelasting: D. Kodiman over: Het instituut der gemeente hpeft nog een eroot toekomst; Dr. F. M. Wibaut over: De ke mende strijd! en eindelijk mr. S. J. R. de Monchy over: een vraagstuk, dat een nachtmerrie dreigde te worden. Zooals men ziet: vogels van diverse plu: 'mage; groote verscheidenheid; alles te samen: belangwekkend voor elkeen, die straks geroepen wordt een juist inzicht te hebben in deze niet zoo gemakkelijke ma terie. GEMEENTE-AMBTENAREN De Vereeniging van Ambtenaren der Ge- meentefinanciën. Gemeentebedrijven en Ge meentediensten heeft haar jaarvergadering gehouden te Arnhem onder voorzitterschap van den heer P. C. van der Have, ontvange: der gemeente Rotterdam. Op de agenda kwamen ditmaal slechts de gewone huishoudelijke aangelegenheden voor. Het jaarverslag, de rekening en de b' grooting werden vastgesteld. Den Haag werd aangewezen als plaats voor de volgen de vergadering, die zoo mogelijk in Augustus of September zal worden uitgeschreven. De aftredende hoofdbestuursleden P. van Da len, ontvanger der gemeente Den Helder, A. J. van Wijk, directeur en J. J. Kroeze, hoofd ambtenaar der gemeente-belastingen, bei den te 's-Gravenhage, werden herbenoem* In een vierde vacature werd voorzien door do hcno iM.\nn den hepr 'i TexLu hoofdcommies ter Prov. Griffie van Noord Holland. Mededeeling werd gedaan van de instel ling van een curatorium ten behoeve van de door de vereeniging ingestelde cursus sen voor de examens „Gemeente-Financiën" en „comptabele bedrijfsambtenaren". Nopens de gestie der vereeniging werd uitvoerig van gedachten gewisseld, zoowel door het Hoofdbsetuur, als door de verte genwoordigers van de verschillende groe pen, waaruit de vereeniging is samenge steld. Hieruit is gebleken, dat de vereen» ging zich in een gunstigen toestand be vindt en zicii in een voortdurenden bloei mag verheugen. Uit het Sociale Leven» VOORUITGANG. Blijkens den kwartaalstaat opgenómen in „De Gids", steeg het ledental der hij het C.N.V. aangesloten Bonden over het derde kwartaal met 1769. Van 67.S26 op 1 Juli kwam het alzoo op 69.595 of bijna 70.000 dus op 1 October j.l. Zeventien organisaties gingen vooruit met totaal 1S04 leden. een verlies van 35 leden. De netto-winst w__ Een 5 tal Bonden hadden gezamenlijk nog dus 180435= 1769 leden. Dat resultaat is niet onbevredigend, neer men er rekening mee houdt, dat luist het derde kwartaal waarin steeds de vacan- tie's vallen, om meer dan een rede steeds liet ongunstigste is voor de propaganda Van 1 Januari tot 1 October, dus de eersta 9 maanden van dit jaar, bedroeg Je oor uitgang niet minder dan 11.031 leden. Nog ruim 7 duizend, precies gezegd 7.161. en dan is weer het topcijfer van 1 October 1920, n.l. 76.756, bereikt. De Bond van Chr. Politie-ambtenaren sluit zich 1 Januari a.s. aan bij het C.W.V. Re kenen we het aantal van die organisatie op 1361, dan zouden er nog precies 5S00 aan het getal ontb»-eken om het verlies geheel te dekken. Dat cijfer kan het 4c kwartaal brengen wanneer na de goede voorbereiding overa ook flink gewerkt wordt. Dit idaal is waard met kracht na te streven. NA 10 JAAR Het was Minister Talma, die in 1913 de Invaliditeitswet in het Staatsblad wist te brengen. Zoo men weet werd toen nog maar de bepaling ingevoerd, dat de 70-jarigen een kleine ouderdomsrente kregen. Overi gens duurde het nog 6 jaren voor Talma's wet werd ingevoerd. Minister Aalberse was het, die in 1919, do Invaliditeitswet invoerde. Op 3 December van dat jaar trad zij in werking. Tegelijk werd toen voor het ouderdoms pensioen het bedrag op 3 per week ge bracht en de leeftijd van 70 tot 65 jaar ver laagd. Volgens de bepalingen dezer wet, komt thans reeds bijna 20 millioen gulden jaar lijks ten goede aan de arbeidersbevolking. Het is nu straks, n.l. 3 December a.s. 10 jaar geleden, dat deze wet werd ingevoerd. Het is een leemte en onbegrijpelijk, dat nog steeds zooveel arbeiders, weinig of geen be langstelling toonen voor deze wet. Krachtens de Invaliditeitswet, werd, vol* gons den stand op 1 September j.l. uitge keerd voor: per jaar 24622 Invaliditeitsrenten 3.810.219,68 75060 Ouderdomsrenten 11.202.S04.0S 13315 Weduwrenten 2.30S.118.30 11342 Wezenrenten 2.002.583,09 Een totaal bedrag dus van 19.353.725.15 Voor geneeskundige behandeling en ver pleging, in gevallen, waarmee bedoeld wordt invaliditeit te voorkomen, wordt bovendien jaarlijks een belangrijk bedrag uitzege,ven. In deze 10 jaar reeds meer dan 30.000. Met dankbaarheid mag worden herinnerd aan de zegenrijke werking van deze wet, die nu straks 10 jaar in de practijk heeft getoond, van steeds grootere beteejhuiis ta worden. MAATREGELEN TEGEN COMMU NISTISCH OPTREDEN. De droeve afloop voor de arbeiders van liet conflict in Oost-Groningen is bekend. De socialistische Landarbeidersbond, of liever het bestuur daarvan, heeft eigen machtig na 5% maand vruchtelooze strijd, de staking voor geëindigd verklaard. Tijdens den strijd had men braaf afgege ven op den Christelijken Landarbeiders- bond, omdat deze geweigerd had zich, even als de socialistische bond, onder de zweep der communisten, in een heilloos avontuur te storten. Van de zijde van den Christelijken bond was, zoo we destijds in ons blad reeds me dedeelden, duidelijk in 't licht gesteld, dat politieke factoren en communistische agi tatie aan dezen strijd niet vreemd waren. Dat dit laatste juist is, bleek niet alleen bij het einde van den strijd, doch wordt o. i. ook duidelijk uit de besprekingen op de vergadering van 11 November jl. dooi den bondsraad van den socialistischen land arheidersbond gehouden. In een verslag van deze vergadering in „Het Volk" lazen we o.a.: Uitvoerig werd de houding, door een aantal communistische leden tijdens en na ile landarbeidersstaking in Groningen aangenomen, besproken, welke houding naar de overtuiging van hoofdbestuur en den geheelen bondsraad in strijd moet wor den geacht met de belangen van den bond. Van den bondsraad uit werd bij het hoofd bestuur krachtig aangedrongen, dat het college zoo noodig niet zou terugdeinzen voor cle toepassing van de motie in zake communistische cellenbouwerij, aangeno men op het laatste Leeuwarder congres. Al gemeen was men van meen ing, dat deze motie reeds nu moest worden toegepast op het bondslid D. J. Manssens, voorzitter der afdeeling Woldendorp, die meegewerkt heeft aan de verspreiding van een manifest, dat lijnrecht ingaat tegen doel en taktiek der moderne vakbeweging. Het hoofdbe stuur besloot dan ook met algemeene stem men tot royement van genoemd bondslid over te gaan. De houding door een aantal communis tische leden tijdens en na de staking aan genomen werd dus besproken. Maatregelen daartegen meende men te moeten nemen. Daarin ligt wel een erkenning van de juistheid, toen van Christelijken kant op de communistische invloeden, dio in deze staking merkbaar waren, gewezen werd. MEN VOLGT NA. Smalend werd vroeger nog al eens afge geven op de „christelijken", wanneer zij handelden naar den eiscli, dat het Christe lijk beginsel beslag moet leggen op heel hun leven. W at wordt thans van socialistischen kant b.v. nog niet eigenlijk het bestaans- recht ^ontzegd, aan cle Christelijke vakorga nisatie. Al het mogelijke wordt gedaan om de Christelijke arbeiders en arbeidsters te winnen voor de socialistischepardon, zij noemen ze anders, en wel algemeen» vakbeweging. Do ontwikkeling der dingen stelt ecliter do „christelijken" steeds meer in 't gelijk. Inzake het eigen onderwijs voor hun kin deren, waarvoor de Christelijken millioenen geofferd hebben, ze zijn er in gesmaad. Do socialisten volgen bet na. Zie maar naar Limburg, waar zij tegenover de z.g. neutraio school een school naar eigen keu- zfl willen stichten, al moet dan ook de heele „partijin 't geweer komen om dat te be- reikcji. Wat werd in vroeger jaren niet gespot met die „gnstelijke junchelingen" in hun eigen jeugdorganisaties. Jaren later richtten ook de socialisten hun eigen jeugdbeweging op. Zij gingen deze zelfs financieel steunen. Onder de leuze: De jeugd voor het socia lisme. verklaarde dezer dagen de Belgische socialistische partij, dat do socialisten er alle belang bij hebben eigen sportgroepen to stichten. Ook in ons land hebben de socialisten eigen „rooie" voet balclubs, socialistische zang- en muziekverecnigingen en zooveel In dit alles volgden de z.g. bewusten do Christelijken, die als „achterlijken" geschol den werden. De practijk leert echter dat zij gelijk hadden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1