DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 PLANNEN OMTRENT DEN HERBOUW VAN STADSNIEUWS HET STADHUIS EEN ENKELVOUDIGE OPDRACHT AAN DEN ARCHITECT DUDOK DT, COMMISSIE VAN FABRICAGE VERDEELD Het nieuwe gebouw op de oude plaats TWEE PLANNEN In de eerstvolgende raadsvergadering zul len dus besproken worden de plannen om trent den herbouw van het afgenrande Stad. huis. In een uitvoerig stuk aan den Raad zetten B. en W. de gang van zaken betref lende deze kwestie uiteen. Nadat de eerste moeilijkheden na den noodlottigen brand van het Raadhuis waren overwonnen en de gemeente-administratie weer eenigermate op gang was gebracht, heeft het College uiteraard reeds spoedig zicli bezig gehouden met de vraag, hoe te werk moest worden gegaan, teneinde dc ge meente weder in het bezit van een nieuw Stadhuis te stellen. Hierbij bleek al aanstonds, voor welk een moeilijk vraagstuk het gemeentebestuur werd geplaatst Het olide Raadhuis was niet alleen liet centrale punt van de gemeente administratie, zijn wonderschoone architec tuur en zijn historische beteekenis maakten het ook tot een cultureel bezit der stad, wel haast tot een nationaal monument, waar naar de bewondering en trots van geheel Nederland uitgingen. Tallooze betuigingen van deelneming en medeleven uit alle oor den van de wereld mocht het gemeentebe stuur ontvangen. Dit alles legt aan de stad verplichtingen op, aan welker nakoming zij zich niet onttrekken mag, zonder dat noch tans de eischen eener moderne administra tie uit het oog worden verloren. Het behouden blijven van een aanzienlijk deel van den ouden gevel deed in de eerste plaats de vraag ontstaan in hoeverre deze desgewenscht definitief behouden zou kun nen blijven en mitsdien in een project voor een nieuw Raadhuis zou kunnen worden opgenomeik. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bood aan, door de Rijks-commissie voor Monumentenzorg naar deze vraag een onderzoek tc doen in stellen. Het resultaat van dit onderzoek is indertijd medegedeeld. Met een en ander is uiteraard geruimen tijd gemoeid geweest Doch B. en W. geloo- ven, dat daartegen geen bezwaar behoeft te bestaan. Overal elders blijkt de bouw van een nieuw Stadhuis een vraagstuk met .welks oplossing jaren gemoeid zijn. Inmid dels hadden zij gelegenheid rustig kennis te nemen van de adressen en adviezen, 'welke het gemeentebestuur bereikten, zoo ook het geen in de dagbladen en tijdschriften ter zake geschreven werd, en de gedachten in zich te laten rijpen, welke tot de juiste op lossing zouden kunnen leiden. Een Stadhuis is een gebouw, bestemd om eeuwenlung een belangrijke rol in de samenleving te spelen en daarbij is dus rustig overleg meer dan ergens anders van noode, voordat men een beslissing gaat nemen. Alles verkeerde dus nog eerst in het stadium van voorbereiding cn studie, teneinde den Raad bij het nemen van de beslissing, welke te zijner tijd van hem zou worden gevraagd, de vereischte voorlichting te kunnen geven. Mede tot dit doel verzochten wij aan den Bond van Ne- derlandsche Architecten een advies uit te brengen. Voorts hadden B. en W. een geza menlijke bespreking met de Commissie van Fabricage, waarbij over de verschillende vraagpunten, die bij deze zaak aan de orde kwamen, van gedachten werd gewisseld. Thans achten B. en W. het oogenbhk ge komen, den Raad het resultaat van hun overwegingen mede te deelen en medewer king te vragen tot een eersten stap, welke, naar B. en W. verwachten, tot de goede op lossing zal leiden. Al aanstonds dealden zij' de overtuiging, waarvan ook de Bond van Nederlandsche Architecten uitgaat, dat een open prijsvraag in geen geval aanbeveling verdient. Langer hebben zij stil gestaan bij het systeem van de besloten prijsvraag of meer voudige opdracht. Hierover kan verschillend worden gedacht. De Bond van Nederlandsche Architecten verklaart zich een voorstander van dit stelsel. Toch schijnt hij daaraan in het geval van het Leidsche Raadhuis een beperkte toepassing te willen geven in zoo verre als de Bond zich voorstelt, dat van het in zijn advies genoemde zes-tal architec ten slechts enkelen tot het maken van plan nen zullen worden uitgenoodigd, in ver hand waarmee de namen der architecten dan ook vermeld zijn in volgorde van voor keur. Tegen dit stelsel bestaan dan ook, naar de meerderheid van de Commissie van Fa bricage in haar advies uiteenzet, gegrond.! bedenkingen. Een meervoudige opdracht toch zal gebaseerd moeten zijn op een vrij uitvoerig en voor alle mededingende archi tecten gelijkelijk geldend program van eischen, hetwelk ter wille van de gelijkheid der kansen, nadat hd eenmaal is vastge steld, niet meer veranderd kan worden tot dat de plannen zijn ingediend, en waarover dc uitgenoodigdc architecten, wanneer zij eenmaal aan het werk zijn gegaan, niet meer met het gemeentebestuur van gedachten kunnen wisselen. Hiertegen mogen nu in andere gevallen wellicht geen bezwaren hebben bestaan, in het geval van het Leidscho Raadhuis be staan die wel. De opstelling van een gede tailleerd program van eischen zou een be slissing noodig maken in tal van vragen, welke juist open behooren te blijven, cn waarover men juist het advies zal verlangen van den uit te noodigen architect. Ook in geval van enkelvoudige opdracht zal de ar chitect natuurlijk van bepaalde gegevens» omtrent heigeen gevraagd wordt moeten uit. gaan. Deze gegevens zijn dan echter tijdens de uitwerking van het plan voortdurend voor wijziging vatbaar. En hoezeer zal hier aan niet behoefte bestaan, waar vraagstuk ken als de juiste omgrenzing van het bouw terrein, de bouwsom, welke beschikbaar kan worden gesteld, en dergelijke eerst tijdens de uitwerking van de plannen een bepaalde gestalte aannemen en daaromtrent eerst dan dc juiste beslissingen kunnen worden ge troffen. Hoezeer kan bovendien over het program van eischen bij de uit te noodigen architecten verschil van opvatting ontstaan cn misverstand, dat dan in geval van meer voudige opdracht door het ontbreken van contact met het gemeentebestuur niet uit den weg kan,worden geruimd. Door dit alles worden de kansen op het beste project naar het oordeel van B. en W. aanmerkelijk ver kleind, waarbij komt, dat het College, door dat het geen contact heeft met de uit te noo digen architecten en ook van de mogelijk heid, voeling te houden met den Raad cn mot de Commissie van Fabricage over de wijze waarop de plannen door de architecten worden uitgewerkt, verstoken zal zijn. ,B. en W. hadden gelegenheid deze opvat tingen te toetsen aan liet oordeel van ver schillende andere personen, zoowel opdracht gevers, als architecten. Tot deze laatste be hoorde o. m. een der eerste bouwmeesters van Nederland, op wiens werk reeds eerder de aandacht was gevallen en die ook door den Bond van Nederlandsche Architecten op de eerste plaats tot het ontvangen van een opdracht voor het maken van een plan wordt aanbevolen, n.l. de heer W. M. Dudok, architect te Hilversum. Door hetgeen zij van deze verschillende zijden vernamen, zagen B. en W. hun aanvankelijke meening geheel bevestigd. De heer Dudok in het bijzonder meent, dat, wil een bouwopdracht als die voor het Leidsche Stadhuis tot een goed einde wor den gevoerd, tusschen den ontwerper en de opdrachtgeefster een zoo nauw en veelvuldig contact moet worden onderhouden, dat het uilgesloten moet worden geacht, dat zulks op gelijken voet tezelfder tijd met drie a vier architecten zou kunnen geschieden. De ont werper zal zich naar de opvatting van den heer Dudok geheel moeten inleven in de vereischte sfeer. Hiertoe zal een voortdurend overleg met het gemeentebestuur noodig zijn terwijl het anderzijds ten zeerste gewenscht is, dat het gemeentebestuur de ontwikkeling van de plannen van nabij gadeslaat, opdat aldus in wederzijdsch vertrouwen die nau we samenwerking ontstaat, welke alleen de beste kansen biedt tot de goede oplossing, waarbij moge worden bedacht, dat de bouw van een nieuw Raadhuis te Leiden meer dan elders uithpofdc van de geschiedenis der stad, de oude omgeving, den aard der bevolking en het karakter van de admini stratie, een nauw contact tusschen het ge meentebestuur en den architect vereischt. Het spreekt vanzelf, dat een ^dergelijke in tieme samenwerking niet tezelfder tijd kan plaats vinden met meerdere architecten. Het gemeentebestuur zou hierdoor in een moei lijken en dubbelzinnigen toestand worden geplaatst en de eisch der vrijheid van mede dinging en gelijkheid van kansen, noodza kelijk bij een meervoudige opdracht, zou al dus in bet gedrang worden gebracht Desgevraagd verklaarde de heer Dudok ons dan ook, geen vrijheid te kunnen vin den een eventueels meervoudige opdracht te aanvaarden. Dc Raad, aldus B. cn W., zal na het vorenstaande met ons overtuigd zijn, dat dit standpunt den heer Dudok, wien het waarlijk aan belangrijke opdrachten niet ontbreekt, niet wordt ingegeven door vrees voor concurrentie of wélke andere overwe ging van dien aard ook, doch door een hoog. hoid van opvatting omtrent het belahg van zijn laak on een diep besef van de verant woordelijkheid, welke hij door het aanvaar den van een opdracht op zich gelegd zou zien, die door het gemeentebestuur slechts geapprecieerd "kunnen worden. Waar nu blijkt, dat in geval van een meer voudige, opdracht de gemeente geen plan van> den heer Dudok zal kunnen ontvangen, meenen B. en W. met de meerderheid der Commissie van Fabricage, dat de schaal ten gunste van een enkelvoudige opdracht aan den lieer Dudok behoort door te slaan. Zon der te kort te willen doen aan de verdien sten van andere bouwmeesters meenen B. en W. dat er meer dan een reden bestaat voor deze beslissing. De heer Dudok is een Nederiandsch architect van wereldrcputatie. Zijn werken, waarvan wij het Columbarium te Westerveld, een Slachthuis, verscheidene scholen en een complex arbeiderswoningen te Hilversum en, in uitvoering, het nieuwe Raadhuis te Hilversum, de Bijenkorf te Rot terdam en het Nederiandsch Studentenhuis tc Parijs met name noemen, worden door tot oordeclen bevoegden in binnen- en bui tenland om de veelzijdigheid van zijn ken nis, de vindingrijkheid van zijn vernuft, be- heerschtheid van den vorm en fijnen kleur- zin-, welke daaruit blijken, geprezen. Boven dien schept het feit, dat de heer Dudok als gemeentearchitect te Hilversum en bouwer van het nieuwe Raadhuis aldaar van nabij bekend is met de aan een raadhuis te stel len eiscben, een bijzondere omstandigheid ten voordeele zijner keuze. In dit verband herinneren B. en W. er aan dat de heer Du dok vroeger aan den dienst der Gemeente werken alhier verbonden is geweest, in mel ken tijd hij o. m. de Hoogere Burgerschool te Leiden heeft gebouwd, zoodat hij met do stad en zijn bestuur hekend is, hetgeen mede van zeer groot belang moet worden geacht. Gelijk reeds gezegd, komt ook de meerder heid van de Commissie van Fabricage tot deze conclusie. De minderheid van de Commissie is van oordeel, dat teneinde vergelijkbare plannen te krijgen een meervoudige opdracht, waar aan zij overigens geen onoverkomelijke be zwaren verhonden ziet, niet kan worden ge mist. Zij acht de mogelijkheid om door zoo danige vergelijking tot een beoordeeling te geraken, noodzakelijk cn wenscht de gele genheid om ook van de plannen van eenlge andere bouwmeesters kennis te nemen, niet door een enkelvoudige opdracht prijs gege ven te zien. B. en W. zouden bij het geven van een op dracht tot het maken van een plan voor het nieuwe Raadhuis aan den heer Dudok, de- zon zoo veel mogelijk vrijgelaten willen zien. Op verschillende punten zal de architect zich natuurlijk richten naar hetgeen feite lijk mogelijk is. Dit betreft uiteraard ook de bouwsom, waaromtrent B. en W. een bedrag van circa F/2 millioen voor oogen staat. Dit alles kan echter, en juist de enkelvoudige opdracht geeft hier volle gelegenheid toe, nader in nauwe samenwerking van den ar chitect met het gemeentebestuur bij de uit werking van de plannen worden bezien, in welke samenwerking B. en W. uiteraard ook fle Commissie van Fabricage zullen betrek ken, terwijl het voorts gewenscht kan zijn ook met den Raad voeling te houden. Slechts op twee punten zouden B. on W. de opdracht nader willen omlijnen cn wel i eerste plaats door te bepalen, dat het nie Raadhuis op dezelfde plaats als het oude zal worden gebouwd, ten tweede door een twee ledig ontwerp te vragen, het eene met, het andere zonder behoud van den ouden gevel. De heer Dudok heeft zich bereid verklaard in dezen zin de opdracht tot het maken van plannen tegen het gebruikelijke honorarium, hetwelk afhankelijk Is van de bouwsom, te aanvaarden. De heer Dudok stelt zich zijn plannon binnen zes maanden te kunnen indienen. De Raad blijft, gelijk vanzelf spreekt, geheel vrij in de beoordeeling te zij ner tijd, of het plan van den lieer Dudok al dan niet tot uitvoering zal worden gebracht. B. en W. geven den Raad alsnu in over weging aan den heer W. M. Dudok, gemeen te architect tc Hilversum, opdracht te ver- GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 25 November 1929, des namid dags te twee uur in 'liet Stedelijk Museum (Lakenhal.) De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en installatie van het nieuw benoemd raadslid, den heer Mr. H. F. A. Donders. 2o. Benoeming van een lid der Commissie voor de Huishoudelijke verordenin gen, (vacature: P. Heemskerk). 3o. Benoeming van een lid der Commissie van onderzoek, bedoeld in art 22 van het Reglement voor de werklieden dn dienst van do gemeente Leiden, (vaca ture: P. Heemskerk). 4o. Benoeming van een plaatsvervangend- VooraUor der Commissie van advies, bedoeld dn art. 35 van de verordening, regelende den rechtstoestand van de a nrhijp-naiv 11 der gemeente Leiden, (va cature: (P. Heemskerk). 5o. Benoeming van een lid der Commis sie, bedoéfia in art 2, le lid, sub 3o der verordening, houdende Reglement voor do Commission van Advies be treffende do arbeids- en dienstvoor- waardon van het personeel in dienst van de gemeente Leiden, (vacature: P. I-Ieemskerk). 60. Benoeming van een gedelegeerde uit den Gemeenteraad in het bestuur der vereeniging „Schoolkindervoeding en -klceding"," (vacature: P. Heemskerk). ?o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit den Raad (vacature: P. Heems kerk). 80. Benoeming van een lid der Commissie voor den Markt- cn Havendienst (va cature: C. Koole). 9ó. Benoeming van eene onderwijzeres 1: het teekenen aan dc Meisjesschool aan da Breestraat. lOo. Voorstel tot overplaatsing van de on derwijzeressen: a. Mej. S. C W. Bader, van de school Schuttersveld B, naar de school V rouwenkerksteeg B; b. Mej. E. J. van Griethuysen, va school Vrouwenkerksteeg A de school Maliesingel B. llo. Benoeming van eene onderwijzeres aan do school Vrouwenkerksteeg A. 12o. litem alsvoren aan de 6cliool Boom- markt 13o. Idem alsvoren aan de 6chool Mare- singel A. l-lo. la-tui alsvoren aan de school V rou wenkerksteeg A. 15o. Idem alsvoren aan de school Zuid- singel B. 16o. Idem alsvoren aan de school Hamer straat A. 17o. idem msvoren aan de soliool Schut tersveld B. 18o. Idem alsvoren aan de school Paul K rugerstraat B. 19o. Idem alsvoren aan de school Vrou wenkerksteeg A, 20o. loern aJsvoivn aan de school Duiven- bodestraat B. 21o. Idem alsvoren aan de school Medusa straat B. 22o. Idem alsvoren aan de soliool Drift- straat 23o. Benoeming van een onderwijzer aan do school Zuidsingel B. 24o. Praeadvies op het verzoek van Mej. J. P. Henierik, om eervol ontslag als on derwijzeres aan de school Driftstraat 25o. Praeadvies op het verzoek van W. J. Jong, om eervol ontslag als onderwij zer aan de Jongensschool voor U.L.O. 2Go. Praeadvies op het verzoek van J. den Ouden, om eervol ontslag als onder wijzer aam de school ,Langebrug B. 27o. Praeadvies op het verzoen van J. P. Mulder, om eervol ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. 28o. Voorsteltot verhuring van een lokaal van het voormalige schoolgebouw aan de Pictenskerkgraoht no. 9, aan de afd. Leiden van dc Sociaal Democratische Studentenclub. 29o. Voorstel tot verlenging van de over eenkomst met de afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, in zake de exploitatie van het zuiuclijk speelterrein bij de Wilhel- minabrug. 30o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strookje grand aan den Haariemmer- wag, Sectie K no. 78 ged. 31o. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen de Stadsgehoorzaal tegen verminderd tarief af te staan aan do Leidscho Pluimvee-Vereeni- giikg- 32o. Voorstel tot overbrenging van dienstjaar 1928 op dat van 1929 yam gelden in verband met de voldoening van onbetaald gebleven vorderingen cn het nog niet verwerkt of verbruikt zijn vaat verleende credieten, alsmede lot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten, van den Kapitaaldienst 33o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Zeven huizen, tot wijziging van de met die gemeente gesloten overeenkomst tot levering .van electrische stroom. 3-io. Vooratel tot beschikbaarstelling gelden voor de aansluiting van wijk V en een gedeelte van wijk VIII op de centrale rioleeriaig. 35o. Praeadvies op het verzoek van C. van den Bosch, om opheffing van het bouwverbod, rustende op zij.11 perceel aan den Zoeterwoudsohen Singel, Sectie M no. 1162, subsidiair dat per ceel en het perceel Sectie M no. 1960 aam te koopen. 36o. Voorstel tot onderhandsche verpach ting van het baggerwenk en de uitvoe ring van bijkomende werkzaamheden, aan H. J. de Hoyder. 36o. Verordening, houdende Reglement voor de Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon (Burgerlijk Armbe stuur) te Leiden. ARBEIDSBEEURS. Op 20 November '29 stonden 539 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschrev tegen 658 op 20 N'ovmeber '28. leenen tot het maken van plannen voor houw van een nieuw Raadhuis, welke plan nen, binnen zes maanden in te dienen, op den gebruikelijken voet zullen worder honoreerd, een en ander met dien verstande, dat als bouwterrein in algemecncn zin wordt aangewezen het terrein van het oude Raad huis. en twee plannon zullen worden ge maakt, een met en een zonder behoud van den ouden gevel, behoudende dp Raad d-' vrije hcoordeelinp te zijner tijd en keuze, of cn zoo ja welke der ingezonden plannen tot voering zal worden gebracht. GEMEENTEZAKEN Perceel Aalmarkt 12. Aangezien de geboden huurprijs hen aan nemelijk voprkomt, geven B. en W. den Raad in overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage, in overwe ging het huis met tuin aan de Aalmarkt no. oor het tijdvak van 1 Dec. 1929 tot en met 30 April 1935 tegen een huurprijs van ƒ1000 per jaar, te verhuren aan J. P. van Berge Henegouwen, met dien verstande, dat onder de verhuring niet is begrepen het op ■le overgelegde kaart aangegeven gedeelte van den tuin, dat bij de speelplaals van de 0. 1. school aan de Breedstraat is-getrokken. Noch het een noch het ander. In een desbetreffend adres verzoekt de heer C. C. van den Bosch alhier den Raad hetzij het bouwverbod op te heffen, dat op zijn perceel Sectie M Ko. 1162 aan den Zoe- terwoudschen Singel rust, hetzij dit perceel en het hevenliggende perceel Sectie M No. 1960, te zamen groot 994 M.2 aan de koopen. Door adressant werd in dit verband een be drag van ƒ35.000 als koopsom genoemd. In overeenstemming niet de Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging zoowel het eene als het andere verzoek van adressant niet in ie willigen. Een „radicale" naamsverandering. Tijdens de behandeling van de gemeente- begrooting voor het jaar 1928 werd een tie van het raadslid Van Stralen, aangeno men, strekkende om den naam van het Bur gerlijk Armbestuur te veranderen in „Maat schappelijk Hulpbetoon". Na raadpleging van het Burgerlijk Arm bestuur bieden B. en W. den Raad ter uit voering van den in de motie uitge-lrukten vvensch de noodige wijzigingen in het Re glement^ voor het Burgerlijk Armbestuur aan. Ter tegemoetkoming aan door genoemd bestuur geuite wettelijke bezwaren is als naam gekozen: „Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon (Burgerlijk Armbe stuur)". Nu een wijziging van het Reglement agn de orde komt, zouden B. en W. den Raad op voorstel van het Burgerlijk Armbestuur in overweging willen geven van de gelegen heid gebruik te maken, om de verordening ook nog op enkele andere punten te hei- Zoo is in het nieuwe artikel 6 een regeling ten aanzien van'de uitbesteding van vvassenen in gestichten opgenomen, eei geling, die in de bestaande verordening ont breekt. Voorts is in de verordening wat meer systeem gebracht, tengevolge waarvan enkele artikelen van plaats zijn verwisseld, terwijl hier en daar ecnige redactioneele wij zigingen plaats vonden. LEIDSCHE IJSCLUB Algcmeene Vergadering. In café restaurant „In den Vergulden Turk" werd gisteravond de jaarlijksche al- gemeene Ledenvergadering gehouden de Leidsche IJsclub onder voorzitterschap van den heer J. Oppelaar. De voorzitter memoreerde in zijn openin woord den voor de ijssport gunstigen w ter, tengevolge waarvan de Vercenignig verschillende nieuwe leden heeft mogen teeren. Het jaarverslag werd door kolonel v. Buu- ren uitgebracht. De ijsbaan was in den af- geloopen winter niet minder dan 38 dagen geopend, een aantal, dat zelfs in en stren gen winter van 1S90-1S91 niet .werd bereikt. ITet ledental klom van 662 tot 685. Verder worden de verschillende wedstrijden geme moreerd, die alle als goed geslaagd mogen worden aangemerkt. Hierna bracht de penningmeester, de heer H. Harmsen, rekening en verantwoording. Onder de ontvangsten noemen we de op brengst contributie: f 6794.40, garderobe f 589.40, buffet f 208.57, landverpachting f300—, terwijl van het vorig jaar een batig saldo was van f 1913.69. De uilgaven bedroe gen in totaal f7536.92, waarvan we als voor naamste posten noemen: landhuur f 1228.70, onderhoudskosten f716.99, verlichting en brandstoffen f270.30, arbeidsloonen f3006.60. Het batig saldo over het afgeloopen jaar be draagt f2469,77. Bij het punt bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat periodiek aftredend wa ren de heereh L. C. van Buuren en R. van Eecken. Eerstgenoemde had zich niet her kiesbaar gesteld. In de plaats van den heer van Buuren werd tot bestuurslid gekozen de heer ir. W. J, Modderman, terwij 1 de heer R. van Eecken als zoodanig werd herkozen. Bij de rondvraag deelde de heer Stomps mede, dat bij het bestuur van de Leidsche Studenten IJsclub het verzoek was ingeko men, of dit jaar op de haan der Leidsche IJsclub dc internationale wedstrijden en de wedstrijden om den Groninger Reünisten- beker konden worden gehouden. Voorts vroeg spr. of het mogelijk zou zijn in den a.s. winter de haan te kunnen gebruiken voor de ijshoekeywedstrijden, ten behoeve van de Leidsche Studenten IJsclub. Wat dc gevraagde toestemming voor het organiseeren van hardrijcrijcn betrof, zei de voorzitter, dat zulks altijd op zeer veel moei lijkheden stuit, want dat dan de baan voor de leden moet gesloten zijn, wil men verze kerd zijn, dat. er geen ongelukken gebeuren. Het bestuur wil ecliter gaarne overwegen op welke wijze aan deze plannen kan worden tegemoet gekomen. Ten aanzien van ijshoekeywedstrijden merkte de W. Sillevis op. dat deze wed strijden op de baan vrijwel onmogelijk zijn zonder dat men dc haan afsluit, zoodat dit al heel veel tegenstand zal ondervinden. WIELRIJDERS OPGELET. Eén-richting-verkeer cp het Rapenburg. De Commissaris van PfOlitie vestigt er de aandacht op, dat vanaf heden in toepass ng worden gebracht de navolgende bepalingen omtrent het wielrijden op het Rapenburg O- en W.-zijde. Voor het berijden met rijwielen worden in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer daarover gesloten verklaard: a. het Rapenburg W.-zijde, tuisschen de Nonnensteeg en het Noordeinde, in de rich ting naar het Noordeindc; 5». het Rapenburg (L-zijde, tussjchen de Breestraat en de Kloksteeg in de richting naar de Kloksteeg. De tot op heden gelddnde bepalingen om trent het berijden van het Rapenburg met motorrijtuigen en rijtuigen blijven begrij pelijkerwijs van kracht. BEVORDERINGEN. Bij K. B. van 16 November jl. zijn met ingang van 11 December a.s. benoemd lot res.-eerste-luitenant bij hun tegenwoordig corps de reserve-tweed -luitenants W. J. II. Stam. II. A. Gunters, P. Heybrock en K. K A. van Vals, allen van hot klc regiment in fanterie en G. van Zelm, R. Maner, J. M W Hidolcn. A van der Wal, H C. A Hcnny, M C A Dricssen en L .1 Kraanwinkel van het 6de regiment veldartillerie. EEN MELKVEILING TE LEIDEN In navolging van Den Haag. Op 16 November 1.1. werd in cafe „de Burcht" te Leiden een vergadering gehouden alle ^eehouders. die belang stelden in meikveiling. Zij waren daartoe opgeroe- door het bestuur van de Kring Leiden de Melkveehouders L. T. B. welks voor zitter, dc heer Noordman,' de vergadering leidde. Op oeze vergadering waren aanwezig ongeveer een veertig veehouders, melkvee houders en kaasboeren. Tevens was aanwe zig dc heer Th. v. Lcersum, voorzitter der I-Iaagsche Melkveiling cn de lieer Ir. J. M. Dekker, algemeen secretaris van den L. T. B. De. heer Noordman deelt mede, dat deze vergadering is belegd op verzoek van ecnige melkveehouders, die door .den lagen prijs voor de melk aan liet denken waren gegaan op 'welke wijze hierin verbetering kon wor den gebracht. Daarbij hadden zij gade gesla gen, de wijze van werken en het result der Ilaagsche Melkveiling, en concludeerden dat het ook voor de Kring Leiden wel eens nuttig zou zijn, de bestaansmogelijkheid van een melkveiling te Leiden onder oogen te zien en te bespreken. De heer Noordman heeft dit ten volle on derschreven. Spr. zou zelfs verder willen gaan. Hij is van meening dat een melkvei ling nog de eenig mogelijke uitweg is voor de melkproducenten om een redelijke prijs voor hun product. Dc groèntenveilingen heb ben het mogelijk gemaakt, dat dc steeds grooter wordende productie voor een billij ken prijs kon worden afgezet en daardoor zijn de groentenveilingen een factor van croote beteekenis geworilen in het algemeen bedrijfsleven. Ook de melkveiling is in het belang van het algemeen. Ze is in 't belang van de con sumptie-melkers, in het belang van de kaas boeren, in 't belang van den recelen handel cn in "t belang van den consument. Dat do georganiseerde melkhandel de melkveiling tegenwerkt is hierom, doordat hij een deel van zijn machtspositie kwijt raakt - Deze machtspositie is niet gebruikt iriYt belang van de boeren, die telkens en telkens het aanbod van den handel moesten aan vaarden omdat zij zich niet konden verwa ren. Door de veiling zal dit anders worden, met in het nadeel van den reëelo handel, omdat een prijs betaald zal worden, meer overeenkomstig de innerlijke waarde en vraag en aanbod. Dan is het woord aan den heer van Leer- sum, die in het kort weergeeft zijn eerste poging, tien jaar geleden, om een melkvei ling te stichten. Na een strubbeling in de eerste weken werd kort na den aanvang een goeden prijs verkregen. Toen lieten de le veranciers hun melk wegkoopen door den handel, met het gevolg dat er wel een vei ling maar geen melk was. De veiling is toen dan ook opgeheven. De tweede poging, onge veer een jaar geleden, werd anders opgezet. De actie ging uit van de Kring Dcri Haag van de Melkveehouders L. T. B., welks voor zitter, de heer Paardekooper, cn secretaris, de heer Suyker, hun volle steun gaven aan de op te richten veiling. Waren vroeger de leveranciers aan do veiling geheel los, thans werd een verplicht veilen ingevoerd. Kaas makers konden hun melk blijven verkazen, indien zij daarin meer voordeel zagen. Hun melk mag echter niet in den ndel worden gebracht, buiten de veiling om. Om aan het benoodigde geld te komen, is de I-Iaagsche Melkveiling geconstitueerd als een Naamloozè Vennootschap, welke aandoe- len heeft uitgegeven. Voor dit geld heeft dc ■veiling fust (kannen) gekocht. Ieder lid heeft een eigen dubbel stel kannen. De heer Noordman dankt den heer van Leersum voor zijn uiteenzetting, wijst nog maals op de voordeden van een meikveiling, waarop de melk door eigen menschcn zal worden verkocht.. De Ilaagsche melkhandel haalt thans van het geheele land molk om de veilingprijs te drukken. De heer Kroon (Alphen a. d. Rijn), Direc teur der Groentenveiling aldaar, deelt mede, dat zijn commissarissen ook denken aan dc oprichting van een meikveiling te Alphen. Spr. vraagt, hierover de meening van den heer v. Leersum. De heer v. Leersum meent, dat het niet wenschelijk is te Alphen een meikveiling op te richten, los van de Leidsche Melkveiling. Het zal goed zijn eerst het verloop van do Leidsche Melkveiling af te wachten, alvo rens over te gaan tot oprichting van een veiling te Alphen. De Voorzitter is van meening, dat de situ atie onder de melkproducenten bij het stich ten eener melkveiling zich geheel zal wijzi gen. De kaasboeren zullen nu eens gaan ka zen, dan weer de melk zoet verkoopen, naar gelang 't hun het voordceligste uitkomt. De heer A. Paardekooper zegt, dat hij als kaasboer reeds veel voordeel behaald heeft door de Ilaagsche Melkveiling. Spr. wil> zijn volle medewerking geven voor een Leidsche Melkveiling. De heer Noordam, penningmeester der Ilaagsche Melkveiling, deelt nog mede, dat dc aanvoerders l veilingkostcn betalen. Het veilingbestuur zorgt dat. de koopers de melk betalen, en dat dc boeren hun geld krijgen. De heer v. Winden (Voorschoten) zegt, dat juist de kaasboeren het grootste voordcel hebben van een veiling, omdat zij hun melk nog kunnen verkazen, wanneer ze als sumptie-melk te weinig op zal brengen. De vergadering besluit dan eenstemmig, dat een melkveiling te Leiden in 't belang der boeren is. Om te bereiken, dat zoo spoedig mogelijk (b.v. 1 December a.s.) begonnen kan wor den met het veilen, wordt een Commissie benoemd, die nadere vooratellen zal doen, Deze Commissie bestaat uit de heeren: Noordman (Zocterwoude), Jacobs "(Hazers- woude), de Wit (Warmond), van Vliet (Lei den), Paardekooper (Zoeterwoudc). Hierna sluit de Voorzitter met een woord ran d' uk en opwekking de vergadering. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) igen in den Amster- De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot instelling van een luchtvaartdienst aan genomen. Tengevolge van de aanneming der motie- Van Berestoyn over de Haagsche grondpo- litick, hebben de vrjjheidsbondsche cn do anti-rev. cn de twee soc. dem. wethouders hun ontslag genomen. Alleen de R.K. wet houder bleef over. Jubileum van Ds. M. Jongebreur. (blz. 7). B. cn W. van Leiden stellen den raad voor architect Dudok opdracht te verleenen twee plannen voor den bouw van het nieuwe raadhuis te maken. Zooals ieder jaar zal- ook dezen winter dc Gcref. Vereen, voor Drankbestrijding weer een openbare propagandavergadering or ganiseeren en wel op 31 Jan. a.s. Het is haai gekikt een spreker tc vinden, die ongetwij feld veel publiek zal trekken. Zij vond n.l. de heer N. Baas, dc bekende straatprediker van Amsterdam, bereid 31 Januari haar op te treden. Wie zijn schitterend boek „Schepen zonder Anker" gelezen heeft, zal ook ongetwijfeld met liezen vaardigen schrij ver als boeiend spreker willen kennismaken Prent het dus goed in Uw hoofd: „31 Januari naar Baas"! BEGIN VAN BRAND. Gisteravond is een begin van brand ont staan op de eerste etage van het perceel Breestraat 15, bewoond door IC. Van gastoestel sloeg de vlam in dc pijp met het gevolg, dat ook andere licht brandbare stof fen vlam vatten. Door een politc-agent is het vuur met een mininvax gebluseht. motorspuit, die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. BUITENLAND (blz. 2). Om het financieele program der regeering- Jaspar te redden hebben de Belgische libera len hun ingewortelde bezwaren tegen de ver- vlaamsching van Gent prijsgegeven. De cri sis is daarmede voorloopig voorkomen. Te New York is in het drukste gedeelte der stad een verkeersvliegtuig op een huis neergestort FEESTAVOND IN GEBOUW „PLOMPETOREN". De afdeelin'g Utrecht van dezen vereent- ging vierde gisterenavond haar 35-jarig be- Na gebruikelijke opening sprak de voor zitter de heer M. Rep, zijn openingswoord waarin hij o.m. aanstipte, dat deze avond behalve feestvieren ook propaganda beoog de. Wilde men'nader met de vereeniging en haar werk kennismaken dan dient het bij en eener zakelijke vergadering aanbe veling, echter geen dor tegenwoprdiigen wou toch wel den moed hebben als ongeorgani seerde naar huis te gaan, zij tooh imena profiteeren weer van de voordeelen door vak vereeniging verkregen. Veel is er nog te wensdhen, ons werk is echter mensdhen- werk, maar met God, van wien wij alle hulp verwachten, zullen wij sterk zijn. De eerenaam Christen die wij ons geven sluit luiheid uit, dus niet alleen lust en ijver bij onzen dagelijkschen arbeid moeten wij too- nen, maar diezelfde werkkracht moeten wij ook geven aan onze vakvereeaii-ging. iHerna werden de verschillende nummer tjes diie het programma vermeldde afge werkt Het strijkje O.D.I.M.O. gaf met een twee tal stukjes afwisseling tusschen de zang en declamatie. Een gelukkige gedachte was om ook iets van de sympathieke dichteres Hélène Swarth, die nog kort geleden haar 70sten verjaardag mocht vieren, op het programma te plaatsen ml. „Lied". Het Sennenlied gezongen door een duo', sopraan en bariton, viel ook zeer in den smaak. Voordat de pauze een aanvang nam kreeg de heer K. Kruithof nog gelegenheid feestvierende vereeniging te complimen teeren namens de U.C.B. en het C.V.V. Te vens overhandigde hij aan den heer Schaf- tenaar het gouden insigne dat men pleegt uit te reiken aan hen die 25 jaar lid zijn eener Christelijke Vakvereeniging. Na de pauze werd een sympolisoh zang spel „Soli Deo Gloria" ten tooneele gebracht Daarin deed men in korte trekken uitko men de plaats die de Christelijke Vakver eeniging in het maatschappelijk leven in neemt. De pauzen tusschen de 4 tafereelen werden gevuld met muziek, verdienstelijk weixl o.a. gespeeld door een trio „Chauson Triste" van Tsehaikowski. Het spel was goed van costume en décor. De voordracht was soms wel wat zwak. Met diet zingen van Gezang 180 vers 1 u. sluiting, behoorde deze gezellige avond al weer tot het verleden. LEIDSCHE COÖPERATIEVE GROENTEN-, FRUIT- EN BLOEMENVEILINGS- VEREENIGING. Dó nieuwe terreinen en gebouwen. Reeds gedurende eenigen tijd wordt er op een terrein ten oosten van den Zoeterwoud- scheweg hard gewerkt aan de oprichting van de nieuwe vcilingsgebouVven en gereed maken van dc nieuwe veilingstra- nen van dc bovengenoemde vereeniging. Hel is misschien goed in dit stadium het een en ander over de geschiedenis van deze zaak te vertellen. Jarenlang werd reeds behoeft» gevoeld aan een betere gelegenheid tot liet veilen van groenten, fruit en bloemen reeds lang was naar geschikte terreinen uitgekeken. Maar was men in het bezit daar van dan zou echter het aanleggen van dit terrein mot aan- en afvoergelegenheden per as en per vaartuig, met het bouwen van loodsen en veilingslokalen schatten kosten. De ervaring elders opgedaan, leerde, dat men eenmaal beginnende, aanstonds goed voor den dag moest komen, wilde men niet ge noodzaakt worden, zooals elders het geval is geweest, herhaaldelijk tot uitbreiding moeten overgaan. Toen is zooals onze le weten, gesticht de Leidsche Coöperatieve groenten-, fruit- en blocmenveilingsvereeni- ging. de eenig juiste vorm om iets tot stand te brengen op dit gebied, dat zou kunnen voldoen voor liet heden en de toekomst. Er zaten in de Vereeniging gelukkig ecnige personen met durf en energie die niet ruston voor de middelen voor het groot9clie plan waren genomen. Het gelukte het bestuur der Coöperatie d«

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6