ECONOMIE EN FINANCIËN Rechtzaken. Ri vi er berich ten. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 EERSTE BLAD PAG. GEMEENTERAAD VAN 'S-GRAVENHAGE MOTIE-v. BEEESTSYN MET 24- STEMMEN AANGENOMEN VIER WETHOUDERS AFGETREDEN Bij die „Mededeelingen" werd de soc.-dem. Si e belts even, gelijk de volksmond zege, „voer schut" ge-ze.. 1-lij had' zich veroorlooid om over d'e samenstelling der stcmbureaux te spreken Ln een geest, alsof de gemeente secretarie zich bij de aanwijzing der leden aan ernstige partijdigheid zou hebben schul dig gemaakt. De soc.-aem. zouden misdeeld zijn. Een nader 'onderzoek wees uit, dat de cij fers van den heer Siebel'ts kant nooh wal raakten. Toch trachtte de heer Sie'belts zich vanmorgen woe© op de been te houden. De burgemeester zette hem daarna nog eens stevig op zijn nummer. De heer S.e- belts zweeg: het veistandigste wat hij doen kon. Volgden die benoemingen. Daarna kondigde ue Burgemeester de stemming over de moua-Baresieyn De uitslag was als verwacht werd, na de mislukking van het gisteren gehouden over leg in het Senioren-convent. Met 24 tegen 21 s.ommen werd de moiie- v. üeresxeyu-v. Steenbergen aangenomen. Er was in de verhouding, der pardjen geen ver andering gekomen. De oir ie voois ianders der motie, d.e Maandag ontbraken, waren thans ook present Vier wethouders nemen ontslag. Wethouder Vrijemhoek verkreeg na de stemming onmiddellijk liet wooird en deelde mecle 'namens wethouder Drees, mede, dat zij in verband met de gevallen beslis sing in het licht der gevoerde beraadslagin gen, ontslag namen als wethouder. Wethouder v. d. M e u 1 en volgde na hem, om te verklaren, dat door dit ontslag de evenredige samenstelling van het College van B. en W. verbroken is, nu de grootste fractie er niet meer in vertegenwoordigd is. Hij gevoelde zijn taak als wethouder daar door dermate verzwaard, dat hij ontslag ziam. Ook wethouder d e Wilde nam. vervol gens ontslag. Hij las de volgende verklaring voor: Be verschillende wethouderlijke redevoe ringen lokten in den linkerhoek van den Raad applaus en bravo's uit. De Burgemeester sprak ten slotte een woord van afscheid tot de heengaande wethouders. Hun aftreden was wel geen verrassing, maar is toch een groote teleurstelling. Op degenen, die voor de motie stemden, rust thans een grote verantwoordelijkheid en stellig zullen ook zij het heengaan dezer wethouders betreuren. Namens den geheeien Raad verklaarde de Burgemeester, dat hun heengaan allen groot leed doet Met. hen. verdwijnt-een schat vaft-feeiinaé, ervaring en toéwijding. Namens die gemeente dankte'de Burge meester de wethouders voor het vele en goede, dat ze gedurende hun wethouder schap hebben gedaan Hier volgde applaus dier geheeien Raad. De behandeling der begrooting werd uit gesteld. De vergadering werd daarna te half 11 ge sloten. Ze had net een half uur geduurd. HET GRONDBEDRIJF B. EN W. BANG VOOR MISVERSTAND B. en W: verkeeren onder den indruk, dat omtrent de bedoeling en strekking van hun voorstel van 28 Juni 11. over het Grondbedrijf een verkeerde indruk bestaat en dat door de discussies in de vergadering van Maandag IS dezer die indruk niet is weggenomen: integendeel, het misverstand grooter is ge worden. In hun voorstel hebben B en W. in over weging gegeven over te gaan tot verkoop van grond, naast erfpachtuitgifte, en hier voor bepaalde complexen aan te wijzen. 1 de keuze van die terreinen hebben B. en W. zooals in hun praeadvies is aangegeVbn, zich beperkt tot die terreinen; waarvan te ver wachten is, dat zij in de eerste twee jaren voor exploiatie vatbaar zullen zijn. Op bladzijde 3 van hun voorstel schrev B. en W.: „Gelet op de ervaringen, welke zullen worden verkregen, zal, zoodra het verloop van de exploitatie van de gronden hiertoe aanleiding geeft, de Gemeenteraad nader kunnen besluiten". B. en W. meenden niet verder te moeten gaan, omdat, noch de Gemeenteraad, nóch hun College, die dan mogelijk anders zullen zijn samengesteld, zich voor een verdere toekomst kunnen binden. indien de thans voorgestelde gedragslijn bevrediging blijkt te geven, ligt het echter voor de hand. dat daarna in denzelfden geest zal wórden voortgewerkL KERKELIJKE ZENDINGS COMMISSIE CLASSIS ROTTERDAM De eerste Zendingsschool in de Berkelsche pastorie Huishoudelijke vergadering. "Woensdag werd te Berkel de najaarsver gadering gehouden van de commissie voor de kerkelijke Zending in de classis Rotterdam, raarin zeven kerkeraden in de classis waren ertegénwoordi gd. Na een inleidend woord door den plaatsver vangend. voorzitter, den heer G. K. van Vliet, ran Kralingen, 'brengt Ds. G. A. v. d. Hooft, ran Overschic, als secretaris hét jaarverslag tit, waarin een toenemende bloei mag worden geconstateerd. Op enkele na werken alle Kerken in de classis mede. Er arbeiden thans drie zendelingen voor rekening van do classis op verschillende ter men in Ned.-Indië. Uit het financieel verslag van den penning meester, den heer IT. R. Lauwaars, van- Rot terdam, blijkt, dat ruim f 18,000 ontvangen werd. De begrootihg voor 1929 wordt vast- isteld op f 18,444,31%. Op deze verslagen volgt een uitvoerige be spreking en wordt een eventueele actie in Bergschenhoek, Moercapelle en Bleiswyk over wogen. „Kerkelijke Zending''. De algemeene vergadering wordt 's middags geopend door D s. G. H. W a g e n a a r, van Rotterdam, voorzitter der commissie, die na het zingen van Psalm 72 2 en 6 voorgaat gebed en vervolgens voorleest Jesaja GO 1—6. In zijn inleidend woord wijst Ds. Wagenaar op de Zendingstaak van kerkeraad en gemeente vestigt hij de aandacht er op, van hoeveel gewicht de zendingsliefde vair de zusters der gemeente is. Wordt door haar de zendings- taak goed begrepen, dan is dit ongetwijfeld van invloed in dc huisgezinnen en op de kin deren, die daardoor in oe zendingsbeweging opgroeien. Een groote beweging wordt toch gedragen door de ouderen, doch verricht door de jeugd. Ds. J. W. Tonsbeek, van Schiedam, spreekt hierna over: „Kerkelijke Zending". Spr. geeft enkele gedachten over het ver band tusschen Kerk en Zending, na eerst enkele historische herinneringen van cli meente Berkel te hebben gememoreerd. In de Berkelsche pastorie werd in 1S16 het allereerste seminarie voor aanstaande zen delingen opgericht, een voorlooper dus. van de Zendingsschool te Oegstgeest. In 1820 werd het seminarie echter weer opgeheven. In die vier jaren werden 9 Nederlanders en 10 bui tenlanders te Berkel opgeleid. De gezond heidstoestand te Berkel was echter zeer na- deelig voor de buitenlanders. Vandaar ook de overplaatsing naar Rotterdam. Spr. geeft enkele bijzonderheden i onderricht, toentertijd door Ds. Kam te Berkel aan het seminarie gegeven. Uit dit voorbeeld blijkt, dat in menige plaatselijke gemeente Kerk en Zending zeer nauw mei elkaar zijn verbonden. Uit den noöd der..tijden zijn de Zendings- corporaties geboren. De Kerk Was toep 'vó.pt de Zending onverschillig. Toen was er geen Kerk, waarin de Zending zoozeer behartigd werd ais onze Vaderlandsche Kerk. In den tijd der Oost-Indische Compagnie toonde de Kerk haar belangstelling voor de Zending. Spr. wijst op den invloed der Compagnie en ue taak, welke de classes Amsterdam en Wal cheren op zich meenden'te moeten nemen, om daarna de opkomst van Piëtisme en Metho- disme, waartegen de Kerk zich verzette, te schetsen. Spr. verklaart, boe de Zendingscorporaties ontstonden. Hij vestigt de aandacht er op, in welk een moeilijken tijd het Ned. Zendeling Genootschap in 1797 te Rotterdam werd op gericht. Het genootschap toonde onmiddellijk, dat het een goede verstandhouding met de Kerk wenschte. Van kerkelijke zijde kwamen, echter kerkrechtelijke en andere bezwaren op tegen het genootschap. De Kerk liet ten slotte de Zending aan het genootschap over, dat zich niet op kerkelijk, doch op algemeen christelijk standpunt stelde. Een contact met de Kerk kwam daardoor niet tot stand. Spr. wijst op den invloed van het Reveil op Kerk en Zending. De wisselwerking tus schen Kerk en Zending kwam in dien tijd tot uiting en steeds meer leefde het besef, dat een Kerk, die de Zending afwijst, innerlijk moet versterven. Kerk en Zending hebben elkaar roodig, wat spr. nader toelicht. De Zendingscorporaties kunnen niet zonder een christelijke gemeenschap als de Kerk, waarvan zij volkomen overtuigd zijn, terwijl ook de Kerk haar Zendingsroeping meer en meer bewust is geworden. De kerkelijke zending heeft in Schotland en in Zweden en in de Geref. Kerken hier te lande zich krachtig ontwikkeld. In 1905 kwam de kerkelijke zending rn de Ned. Herv. Kerk aan de orde en in 1923 werd een rapport over deze kwestie uitgebracht, dat echter geen goedkeuring kon wegdragen. De gedachte van het leiden der Zending in kerkelijke banen moet men thans laten groeien. contact tusschen moeder en dochter, Kerk en Zending, moet bevorderd worden en spr. uit den wensch, dat eens de dochter in het eeuwen-oude huis der moeder mag opge- >men worden. Ds. Wagenaar toont na deze rede kort de beteekenis aan van de toekomst des Heercn oor Kerk en Zending. Ds. T. Stigter, van' Berkel, wijst op de be- HET STAATSÜiliJNBEDRiJF IN LHV1BURG Limburgsche mijnen behooren tot de grootste van Europa Voor de Groep Botterdam (Gemeente Techjiiu, van den Bond van Tech ui:-tob «3 ambtenaren in Overheidsdienst- cn ocnu- ovei'hei.lsditnst, hield gisterenavin 1 Je heer Ir. Tl. J. Jtz, ingenieur aan het Staats- mijnbedrijf een lezing, over: „Het Stnais- r.umbfiinjf in Limburg". I.'e heet I t z begint met te vertellen, dat reeds ;:i de 12de eeuw in de nabijheid van lurk iade do.tr de monniken van de abdij van Ró.ciuc sleenkoolgroeven, hoewei dan alleen aan de uppei vlakte, wer den. onig« n De tegenwoordige Domaniale mijn is hiervan eigenlijk een voortzetting. Het Staatsmijnbedrijf zelf is 27 jaar oud en heeft op het oogenblik de beschikking over vier mijnen en wel de Wilkelnuna, Hrnma, Hendrik en Maurits. De eerste produceert magere kolen, de andere geven vetkolen, waarvan ongeveer al 50 pCt. in de eigen cokesfabrieken in cokes wordt omgezet. Deze vier mijnen be hooren tot de grootste van Europa, waar van de Maurits, wanneer zij geheel in ex ploitatie is tot de allergrootste zal behoo ren. In het geheel zijn aan het mijnbedrijf een 20.000 personen werkzaam. Spr. geeft allereerst eenige lantaarn plaatjes, welke laten zien hoe frissche en landelijke woningen in de huisvesting der mijnwerkers voorzien. Daarna voert Spr. zijn gehoor in de mijn zelve. Hij geeft een schema van den aanleg van een mijn met haar hoofdschacht, steengangen, galerijen en tusschenschachfen Het transport der gedolven kolen door middel van schudgaten, mijnwagens treinen wordt getoond. Voor een deel wordt nog gebruik gemaakt van paardentractie, waarbij het paard een zeer goede verzor ging geniet. De locomotieven worden door gecom primeerde lucht (175 atmosfeeren) gedre- Behandeld wordt de luchtverversching, het afvoeren van het mijnwater, de tele fooncentrale enz. Als mijnlamp wordt, algemeen toegepast de electrische lamp. Daarnaast bewijst de benzinelamp (het oude Davy-type) nog groote diensten voor de controle op mijn- gas. De verschillende veiligheidsvoorschrif ten worden aan de hand van zeer plasti sche veiligheidsplaten behandeld, waarna Spr. overgaat tot het bovengrondsche deel van het bedrijf. Alvorens dit te doen, toont Spr. nog eeni ge grafieken, waaruit blijkt, dat de pro ductie per ondergrondschen man in 1909 bedroeg 800 kg. en in 1929 1900 kg., dat de loonen tweemaal zoo hoog zijn als vóór de.n oorlog en de prijs practisch weer ge lijk is aan dien van den vóóroorlogstijd. Aan de hand van de noodige lantaarn plaatjes wordt getoond hoe de kolen uit de opgebrachte wagens door middel wippers, op een schudzeef worden gestort eri vandaar op een lëesband komen, wahr jongens de stecnori uitzoeken. De verdoor gevoerde differentiatie in de korrelgrootte wordt in de kolenwaschmachines van ver schillend principe bereikt. Het drogen der kolen in uitlekbunkers, cent rif üges en voor het kolenslik op filters wordt behandeld. De verschillende systemen van schacht- bokken, de machines voor het optrekk der kooien, de centrales met gasmachines en diverse luchtcompressoren worden ge demonstreerd en ten slotte ook de groote lichtingen tot het vercoken der kolen. ipr.'s voordracht, welke met groote aan dacht werd gevolgd, oogstte grooten bijval, ijl de heer E. W. de Jong nai ■ergadering den spreker hartelijk dank zeide voor zijn interessante lezing cn dank bracht aan de Directie der Staatsmij- voor haar medewerking. pij nl aan), is veroordeeld tot 1 maand hech tenis; het vonnis van dezelfde Rechtbank, waar bij de koopman J. B. de J. uit Rotterdam, wegens het uitgeven van een valsch En- gelsch bankbiljet van 5 pond sterling, waar van hij wist, toen hij het ontving, dat het valsch was, is veroordeeld tot 1 "jaar en G maanden gevangenisstraf; het vonnis van de ITaagsche Rechtbank, 'aarbij de limonadefabrikant C. P. W. uit den Haag vrijgesproken is van het hem ten laste gelegde plegen van ontucht met emand beneden den leeftijd van 1G jaar; het vonnis van den Politierechter te Rot terdam, waarbij de caféhouder A. R. aldaar, regens medeplichtigheid, is veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf; het vonnis van denzelfden Politierechter, waarbij do schillenkoopman G. v. L. uit Oversell ie, wegens eenvoudige beleediging, is veroordeeld tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis; het vonnis van de Rechtbank te Rotter dam, waarbij de wissellooper J. J. aldaar, zegens verduistering in dienstbetrekking, 3 veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf; het vonnis van den, Haagschen Politie rechter, waarbij de kellner J. P. uit Don Haag, wegens mishandeling van zijn echt- genoote, is veroordeeld tot f 21 boete subs. 8 -eken hechtenis. zin. Intusschen is het opvallend, dat over een andere, tot „misverstand" aanleiding ge vende zinsnede met het voorstel van B. en W. totaal gezwegen wordt. Of komt dat nog als vrucht van' de samenspreking, welke gistermorgen, op iniatief van den Burge meester, ten stadhuize gehouden is. Uitgenoodigd waren de fractieleiders, het z.g. seniorenconvent. Dit had tot gevolg, dat juist het tweetal der antirev. fractie, dat overtuigd is. met hun verzet tegen het voor stel van B. en W. in de lijn van het anti rev. gemeenteprogram te zijn, niet bij die bespreking aanwezig konden zijn. Dat was een, naar onze bescheiden meening, een niet zeer gelukkige omstandigheid, welke echter voor een belangrijk deel haar bete-ekenis za lverliezen, indien omtrent dit gerechtige punt in de anti-rev. raadsfractie voortdurend allerernstigst overleg is gepleegd. De heen v. Steenbergen cn v. d. Loo zullen dan w volkomen op de hoogte zijn gebracht vf hetgeen in de bijeenkomst der fractieleiders is besproken. Deze eisch schijnt ons te meer klemmend, omdat we kunnen 'het nu wel zeggen is uitgelekt, dot het politieke wachtmiddel het dreigement der soc. dem. Wethouders om heen te gaan in het college van B. en steun heeft, gevonden. Het is n.l. bekend geworden, dat de we RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het scheef vallen en zinken van het stoomschip „Adonis" in de Middellandsche Zee. De Raad is van oordeel, dat deze ramp aan verschillende oorzaken is toe te schrijven, doch dat onder deze oorzaken een voorname plaats inneemt de onoordeelkundige belading an het schip, waarbij de wettelijke veiligheids- oorschriften in den wind zijn geslagen, der halve een daad en nalatigheid van den kapi tein, waardoor hem de aansprakelijkheid voor deze ramp treft. Dat de Raad na alle omstandigheden van dit geval overwogen te hebben, ten slotte een schorsing voor niet meer dan één maand meent te moeten opleggen, vindt hierin zijn oorzaak, dat de Raad ten volle wil rekening houden met de moeilijke positie, waarin de kapitein zich bevindt bij de belading van der gelijke schepen en den grooten spoed waar mede veelal gewerkt moet worden. Door den Raad werd ook behandeld dé aan varing cp 6 November op den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg tusschen de Italiaansche schepen „Atlantide" en „Barbana". Opgei-oepen waren de gezagvoerders van beide schepen, alsmede de twee loodsen, die op deze schepen tijdens de aanvaring dienst deden. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart was van meening, dat de aanvaring een gevolg is geweest van elkaar verkeerd begrijpen. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake de stranding van den motor- logger „Martenshoek'' IJM. 283 op de Noorderhaaks. De Raad is van oordeel, dat betrokkene in bedenkelijke mate heeft doen blijken van gebrek aan zeemanschap, door niet te weten hce de verschillende tonnen van de buiten gronden zijn te herkennen. De Raad is van oordeel, dat op betrokkene een correctie moet worden toegepast, doch «lat ten dezen kan worden volstaan met het uitspreken van een berisping. Voorts deed de Raad uitspraak, inzake het stoomschip „Maas", tengevolge van wier go- dragingen het Duitsche stoomschip Kaiser" in de haven van Hamburg tot schadevaren gedwongen zou zijn. Wat de mate van schuld Ittreft, is de Raad tot de conclusie gekomen, dat de schuld van de „Maas"' grooter is dan die van de „Kaiser". Betreffende de klacht van den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart tégen den schipper van het motorzeilschip „Reina II", ter zake. van het gedurende de reis de boot niet voor onmiddellijk gebruik .gereed houden, strafte de Raad den aangeklaagde door het uitspre ken van een berisping. Tenslotte heeft de Raad uitspraak gedaan in zake de aanvaring van de stoomvrischers- vaartuigen „Perseus'1 IJM. 45 en „Walvisch" IJM. 323 op de Noordzee. De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring aan de schuld van de,„Perseus" is te wijten. Hy teekenis van het reorganisatieplan voor de kerkelijke Zending. De heer H. R. Lauwaars, van Rotterdam, waarschuwt er tegen om met de uitvoering het Zendingsbevel als het ware op de reorganisatie te wachten. Ds. Wagenaar zet nog uiteen, boe het op kerkelijke Zending moet uitloopen. Zendeling J. H. M. van Bonzei was door ziekte verhinderd geworden te spreken. Nadat Ds. Tonsbeek hieraan nog i. ',s hoeft toegevoegd, gaat Ds. Stigter in dankzegging „De toekomst des Héeren en de Zending''. s Avonds trad in de Herv. kerk de vorige •gaderingen waren in de consistorie gehou den Ds. Wagenaav op met bovengenoemd onderwerp, naclat hij door Ds. Stigter was ingeleid, Spr. wijst er in de eerste plaats op, dat, naar mate die toekomst levendig is in het bewustzijn der gemeente, zij haar Zendings- taak behartigt. In de tweede plaats, aldus spr., wy verwach ten niet een toekomst van dit of vair dat, maar Zijn toekomst. De gemeente richt zich dus op een persoon, op den Heere zelf. Hij komt! Wat er verder komt zullen wij zien. In de derde plaats: Zijn komst bewerkt de groote wereldcrisis, waarin alles in de smelt kroes wordt geworpen. Wij verwachten een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, zegt Petrus. houders v. cl. Meulen en de Wilde zich m,et hun socialistische eollegals solidair hebben erklaarcl en eveneens ontslag zullen nemen, indien de Raad zich verstouten mocht het Compronusvoorstel van B. en W. niet aan te nemen. Velen zullen de ontwikkeling der situatie niet gemakkelijk begrijpen. Doch dit laten we voor het oogenblik daar. We bedoelen slechts te doen uitkomen on der welke geweldigen politieleen druk do raadsmeerderheid was gebracht, toen de Raad vanmorgen om -10 uur bijeen kwam om een eindbeslissing te nemen over de motie v. Bcresteijn-v. Steenbergen, waarvan ook tegenstanders zeggen de bedoeling goed te begrijpen en die voorloopig practisch al lerminst oen rcvoluttionairen. invloed op dc grond politiek zal uitoefenen. Een crisis schijnt welhaast onvermijdelijk. Tenzij te elfde rure nog raad geschaft wordt. Dat aanneming der motie-v. Beresteijn ook het lot van twee „burgerlijke" wethou ders aan dat der beide soc. dem. leden van het Dagelijksch Bestuur moet verbinden, zal ons indien het tot het uiterste komt vooraf nog wel duidelijk gemaakt worden. Voor vden is dat wel noodig. (Gelijk onze lezers elders kunnen lezen, is het tot het uiterste gekomen. Den Haag is bij wethouderloos! We wilden bovenstaande beschouwing [echter niet achterwege* laten).' HAAGSCHE GERECHTSHOF ARRESTEN. Het Hof heeft vrijgesproken den reiziger .T. van S. uit Rotterdam, die door de Recht bank aldaar, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, is veroor deeld tot f 75 boete subs. 15 dagen hechtenis. De loopjongen A. P. uit Den Haag die door den Kinderrechter te 's-Gravenhage wegens wederspannigheid en mishandeling, is veroordeeld tot 3 maanden tuchtschool- straf, werd door het Hof voorwaardelijk ver oordeeld tot een zelfde straf, met een proef tijd van 3 jaren. ITet Hof heeft bevestigd: het vonnis van de Rechtbank te Rotter dam, waarbij de chauffeur R. V. uit Rotter dam, wegens het veroorzaken van dood door schuld (aanrijding met doodolijkcn afloop KON. VER. TAPIJTFABRIEKEN Het gematigd optimisme niet bewaarheid. Exploitatiesaldo f. 215.30S (vorig Jaar f. 374.138) geheel voor afschrijving en re serve bestemd. Hoopvol gestemd met het oog op de toekomst. In het jaarverslag van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotterdam wordt o.a. gezegd: Het gematigde optimisme,1 waarvan wij in de verslagen der beide laatste jaren blijk gaven en hetwelk gebaseerd was op -een streven naar een stijgende productie en afzet onzer tapijtfabrikaten, mocht niet be waarheid worden. Op de binncnlandsche markt liep, als gevolg van het overleg met andere fabrikanten omtrent verkoops prijzen, waarover wij reéds eerder schre ven, onze omzet- iets achteruit, terwijl daar naast de stijgende marktprijzen voor de grondstoffen in al onze afdeelingen, welke stijging niet in de verkoopsprijzen kon wor den verdisconteerd, eveneens een ongunsti- gen invloed op het rendement van den ver koop uitoefenden. Onze export, met uitzondering van dien rler geknoopte tapijten, is feitelijk niet loonend. Voor de artikelen van middel baren en lagen prijs zijn de loonen cn bij komende kosten te hoog en kunnen wij onze installaties te. weinig „uitnutten" om con currentie op de wereldmarkt mogelijk te maken tegen landen, die met lagere loonen cn minder bijkomende kosten hunne ma chines meer uren daags kunnen laten loopen. Deze handicap maakt het op de binncnlandsche markt tegen buitenland- straft den schipper vaar de „Perseus" door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van 8 dagen, sche concurrenten soms al moeilijk. Daar bij komt dat de exportmogelijkheid steeds kleiner wordt door het hooger en hooger optrekken der tolbarrières. Weliswaar ont vangen wij bij voortduring aanvragen uit nagenoeg alle deelen der wereld, doch wij moeten daarbij gewoonlijk tot de teleur stellende ervaring" komen, dat de invoer rechten, varieerende van 40 tot zelfs 100 percent, de illusie van een concurrentie- rnogelijkheid meestal uitsluiten cn dat van de sporadische levering naar het hoog be schermde buitenland slechts de tevreden heid over onze fabriek overblijft. Dat de ongunstige positie, door de steeds hooger opgetrokken tolmuren, tot maat regelen brengt die zeker niet aan verrui ming der werkgelegenheid in ons land ten goede komen, blijkt ook hier, waar we ver- sr in het verslag lezen: In liet afgeloopcn boekjaar kreeg onze eerste deelneming in een nieuw te stich ten buitcnlandsche fabriek haar beslag. De belangrijke relaties, die wij vroeger in het betrokken land hadden, dreigden geheel ver loren te gaan, zoowel door de hierboven bedoelde ongunstige verschillen als door een hoog invoerrecht Wij hopen nu op den duur door deze nieuwe onderneming, waarin onze invloed doorslaggevend -is, de baten weer te genieten, die wij vroeger hadden door export naar die markt Wij verwachten dat deze fabriek tegen het be gin van 1930 in bedrijf zal zijn. In weerwil van het eenigszins sombere geluid, over het afgeloopcn boekjaar, al dus wordt in het verslag voorts opgemerkt, blijven wij hoopvol gestemd met het oog op de toekomst. De omzetten in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar zijn reeds belangrijk hooger: de orders ter uit voering grooter en wij zijn nog belangrijke orders voor latere levering wachtende. De tijdelijk flauwere grondstoffenmarkt ge durende de laatste maanden hebben wij ons eenigermate ten nutte weten te maken. Wij vermelden nog dat de balans als activa vermeldt voor fabrieken en wonin gen f 1.463.372, machines cn gereedschap pen f851.778, grondstoffen en fabrikaten f. 1.476.434, debiteuren f. 633.069, vooruitbe taalde onkosten f. 19.355, deelneming andere ondernemingen f. 33.436, kas en kas siers f. 11.191. Als passiva o.a.: gewoon kapitaal f2.500.000 preferent kapitaal f. 1.000.G00, buitengewoon aandeelenkapitaal f. 25.000, pensioenfonds f. 100.000, crediteuren f. 830.455, bed rijf s- het dividend noodig geacht was met het ook op de liquiditeit Men verkeert in de verwachting dat het nu loopende jaar in staat zai stellen het thans gepasseerde di vidend over de preferent-cumulatieve aan- deelen in te halen. (Het vorige jaar werd op deze aandeelen 12 pCt uitgekeerd, waarvan 6 pCt. achterstallig). In de toelichting op de balans wordt o.a. opgemerkt, dat als regel de grondstoffen volgens inkoopsprijs werden gewaardeerd, voor zoover deze lager was dan de markt prijs aan het einde van het boekjaar 30 Juni, en tegen den marktprijs ingeval deze lager was dan de inkoopsprijs. Vergeten mag, in verband met het pro bleem der werkloosheid, niet worden het feit, dat, terwijl nieuwe industrieën ont staan, er niet weinige z ;n, welke haar be- drijfsmethodes geheel moesten wijzigen, met moeite zich staande houden of aan verdwijnen zijn, terwijl ook reeds ver schillende tot het verleden behooren. Zoo leiden, doordat het trekpaard zeldzaam is geworden, de rijtuigfabrieken en de wagen- bouw, een sleepend bestaan. Nog in 1886 m er in het Duitsche Rijk 42 bedrijven tot winning van goud en zilvererts; het nwoordig aantal beperkt zich tot een paar. Krupp had vóór den oorlog een aantal 40.000 arbeiders, thans ten hoogste de helft. De struisveerenindustrie kwijnt; het corset behoeft niet langer vervaardigd te worden; ook naar de hoedennaald is weinig of geen vraag meer. Huisindustrieën zoo- Is houtsnijwerk, knoopen en handweven geraakten uit den tijd. NEDERLANDSCHE HANDELS-BALANS. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver! van den invoer heeft bedragen in millioenen guldens in Ooct. 1929: 25S; in Sept. 1929: 231; In Oct. 192S: 234; in Jan./Oct 1929: 2300 en in Jan./Oct. 1928: 2252 millioen gld. De waarde de uitvoer in October 1929: 1S5; in Sept. 1929: 182; in Oct. 1928: 180; in Jan./Oct 1929: 6S0 en in Jan./Oct. 192S: 1.652 mill gld. Het saldo-invoer bedroeg in de maanden Jan., Febr., Maart, April, Mei, Juni, Juli, Aug. Sept. en Oct. resp. S0,4; 53,8; 40,8. 65,1; 60,1; 64,0; 701; 64,4; 48,7; en 73.0; totaal Jam/Och 1929 620,4 en voor Jan./Oct 1928: 600,0 gld. HANSWEERT, 20 NOVEMBER. ROTTERD.a.,1: e st. Telegra Ic, Lonkhui: ichting, Scho DORDRECHT, Fini ZIERIKZEE. Rosalia, Praat. PERNIS, Ambulant 4, .st., Assem 4 SLIEDRECHT. Canal, Blom. STEENBERGEN. Sympliatie, Llch' UITERMEER, Machlensteen. Doom DELFT, Celeste, v. d. Struyf. DUITSCHLAND. Noordster. Wach Loonen; Député, L005 Emile, Couw Michelbeek; Moer Devaert. ihelde 9. Mat 10. Bott Gott ven Dte Geus Risi- lering, Harmonie. Hollandla, Stad it volmaakt, Nieuwe zorg. Elisabeth. XVehner; Amelle. Verbeek; W. P. B. De 1 f. 30.112. rli Naast eenige verbetering in de weef- en glasindustrie, moet gewezen op een min der gunstige ontwikkeling in andere nij heidstalcken. De toestand op de arbeidsmarkt was on gunstiger. Dit kan worden opgemaakt, uit hetgeen de heer Knobel, consul, over den economischen toestand in Duitschland schreef en waaraan het volgende is ontleend. In de weefnijverheid was eenige verbetering te bespeuren, al zocht men te vergeefs naar eenvormigheid in dit op zicht, Zoolang het zomerweder aanhield, werden bestellingen gedaan van kleinen om vang en op korten termijn. In het bedrijf van gemaakte kleederen waren de voor raden groot; betalingen hadden een slepen- den gang; uitvoerzaken bleven in het alge meen moeilijkheden opleveren door de me dedinging van landen met lage valuta en hooge invoerrechten. In de katoennijverheid heerschte meer vraag vooral naar goed koops artikelen; gekocht werd nog steeds op voorzichtige wijze; de voorraden waren erminderd, door het werken met beperk en arbeidstijd gedurende de laatste 5 maanden, waarin in de katoenweverij slechts 60 pCt. van het productievermogen werd aangewend. De export van geweven goederen ging echter op niet onbelangrijke wijze vooruit. In de wol-industrie ging het, met uitzondering der strijkgarennijverheid, ook iets beter mede doordat de uitvoer van wollen stoffen eenigszins vooruitging; or ders op kamgaren met levering op korten termijn waren niet onbelangrijk terwijl be stellingen op langen termijn werden be moeilijkt door de langzaam, doch voort durend dalende prijzen van ruwe wol. De toestand in de lakenvervaardiging gunstig; er werden bijna geen nieuwe, noch nabestellingen ontvangen. Kunstzijde wordt voor Duitschland meer en meer een belangrijk uitvoerartikel. Bij den export naar de Vereenigde Staten heeft het vooral tegen Italië te concurreeren. De export van r ij wielen vermin derde. In de eerste zeven maanden van 1928 yverden 163.475 stuks, ter waarde 10.304.000 mark, uitgevoerd. In hetzelfde tijdperk van het loopend jaar waren deze cijfers resp. 147.022 stuks en 9.320.000 De uitvoer naar Nederland was in de eerste zeven maanden van 1928 5014 stuks, en in hot overeenkomstige tijdvak van 1929: 2529; voor den export naar Nederlandsch- Indië waren deze cijfers resp. 7641 cn 6422 atUks. Hongarije en Roemenië zijn de beste landen van afzet van dit artikel voor Duitschland. De export van glaswerk vermeer dert; sedert December 1928 bedraagt hij meer dan 20 millioen marl; per maand. De maanden Februari cn Maart van dit jaa>-, toen deze uitvoer minder bedroeg, maakten hierop een uitzondering. Aardewerk en porcelein gaat tegenwoordig over de gren zen tot een gemiddeld maandelijksch be drag van tien millioen mark. Omtrent den toestand der arbeidsmarkt, lezen we: Reeds in September j.l. was de toestand der arbeidsmarkt veel ongunstiger verleden jaar. In den aanvang van October nam de werkloosheid toe in het bouwbe drijf, de metaalnijverheid cn in de steen- industrie. De in deze bedrijfstakken ont slagenen konden niet allen werk vinden bij den landbouw en bij de nijverheid van consumptie-artikelen. Het aantal volonder- steunden beliep op het eind van September 010.000, op den 15den October 949.000. Vooral gedrukt was de toestand in Sak sen; in het Rijnland bestond er ten deze geen verschil met 192S; in Westfalep en Beieren was het beter gesteld dan Clara. Linkewitz; Tyne, Lccnmans; St. Petrus, Sep; Germania, Hendriks; Mannheim 228, Wil son; Clementine, Broekaerr; Annel.se, Van Hou- wellng-en'; Madeleine, v. d. Meersche; Damco 13. Van Gennep; Phen. Rhenau 6. Van Heivoort. IZTBTTH, 20 November. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd Voor:- *- NEDERLAND: st. Jonel- Assistent: Corner lia; Ceres 2; Eduard; Adrlana; San Antonie. ROTTERDAM: stoomschepen: W. a. Rhein 2;i Grlmnir; Harmonie; Etna: Skadl; Cuvier; Hen- riette; Flat 2; de Gruyter 4; Mathilde; Adolf;1 Exvoto; Louvois. Lion; Eendracht; Escaut 1; Claude Bernard; Simson; d'Alembert; Henny;j 13; Flducia, Saam; Charlois lij Oostervrijk; "Wlljo, Avontuur. Risico, Melnen;! Eendracht. FSasse; Puccini, v; d. Berg; Hoffnungstem, Neuer; Tijd is geld; Ruytenberg; Picardi, Laier; Hendrlka, v. Wijn gaarden; Valerie 1, Schellemans; W. v. Drlef d. Velde; Fra Angelus. Meyer; Montan1 20, Meisier; Albert Cuyp. v_ d. Vlies; Susanne.l imos, Bekker; 'st Josef, Snijders;; Rees, Rohman; Lahneck, Haas; Josephine, Ma-1 ihielsen; Stad Brussel, Bollé; Harpen SO, Schulz; i Betsy, Vermeeren; Maria, Bossers; Germaranty, de Bot; Elisabeth Johan, Klein; Burg Eberbachy Schölch; Antema, Bakx; Blen Fait, Vermeegen;! Phllomena, Hoenderop; Richard 8, v. Laak;i Joan, Vermeeren; Ronia, Ruitenberg; st. Hol-| landla; Neptun 45, Musslg; st. Hermann; R,i Karcher 6; Theodora; Revlsio, Boas; Damco 26.' Rennings; Friedrlchshof, Gutjahr- Gredlima,! Broekmeulen; Teue, Uhler; Colonia, Suydam; St AntoniUs, Krlesels; Germajo, Arntz; st. Pio-l nier; Franz; Amor, Krilger; Caraa Pelu, Jans- sens. Nederrün 1. Wolz; Winschermann 49. Lin- kenbach; AMSTERDAM: Totlla, Baks; Ludeger, Hooümayers; van Driel 39. Hofman; Hunding, d. Pluym; Neptun 22. Helnecke; Catharlna, Noordtv(ikBaardwijk; Stompwjjk; I Rauwens; Wijkdienst 9. de Hair;1 d. Velde; Ideaal, Oudakker; Ve-j teraan, Urmetzer; DORDRECHT: Höchst, Ro-' ber; HOOGKERK; Climax, de Jonge- DELFT: I Maria, Bonnes: HARLINGEN: Grant, Brink; NIEUWENDIJK: Vertrouwen. Schreuders;! DEEST: Cosmopollet, Assenberg; NIJMEGEN: I Max, Terjung: DOESBURG: Helnrlch Kiltchen.l' Krieger; LEEUWARDEN; Vertrouwen, Bergs- ma; GOUDA: Emmanuel, Swinkels; SCHIE-I DAM: Fraternité, Koenderop. VELSEN: Dur-I ham. Vermeulen: BUDEL: Fullhorn 2. Lief-! rinlt; Lutzow, Loog; NEERBOSCH: St. An-i tonius, de Beijér; 'T VISSCHERTJE: Geerrulda! Maria. Iveijzer; UTRECHT: Vriendschap. vanJ Ingen; ENKHUI^SN: Dica, van Laar; BUIK-! SLOOT: Leentje Cornelia, Volker; MUIDEN:! Bertha Alida, van Kranenburg: WINDESHEIM:| Antonla Vegina, Westerhuis. Maria, Fernhout;; ZWIJNDRECHT: Corma, 'van Halles; MIL-' LINGEN: Johanna. Seepers; BODEGRAVEN:' Vertrouwen, v. Weel; BERGEN OP ZOOM-! Myrrah, Verwey;- HARLINGEN: Andrew Car-I negie. Wolf; Fiuvialo 11, Breure; LEIDEN: St, Franeiscus, Bakker; HEINENOORD: Be tuwe. Broekmeulen; DEN HAAG: Binnenvaart; v- d. Heerde. KAMPEN: Spido, Jourissen; HAARLEM: Elntrecht 4. Kallbltz; EDAM-' Maria, Megen; WORMERVEER: Maria, Bur-' gers; UTRECHT: Feiicitas 2, Boos; GRAVE:' Festina, Mutflies; DORDRECHT: Catharinaj Simons; ZUTPHEN: Fafner, Plas: ALPHENi a/d. RIJN: Terra Nova, Hooglander- ZAAN-! DAM: Ullthls, de Mey. GOOLE: ApollWrls 3, Sloots DENEMAKEN: Flora. v. Estrik. BELGIS' Fr, EU, Corn.lla, Otter,:' Cama, Heylen; St. Anton'us 2. Bongers; St. An-' mgers; Liberté, Michiels; Clara Eli- Zundert; Grada. v. Dreun.el; Vier Ge- Twee Gebroeders, de Dinter; Octavle, Engelen: Drie Gebroeders, v. Aiphen; s; Xoif- Sanl 14. Huber Wijkdienst 16, 1 Wijkdienst 4 vermeldt als exploitat (f. 374.138.) Hiervan komt gewone afschrijving en woningen extra-afschrijving op fabrieksgebouwen an yj October f. 20.000, waarna nog aan de heclrijfsreserve kan worden toegevoegd f. 30.112, In het verslag van commissarissen wordt o.a. nog opgemerkt, dat passeering van sabeth, v Cock; St. Antolne, Junior 13, de Rooy.WLw Emanuel, de Decker; Florentlus tllus 2, Wanders; Patrie, Heidt; Anna, Hartmans; Transpc Wilhelm Johan. Bezemer. Transport 66. Paul wels; Dlna, Kruidhof; Alexarcre. de Blaav; Ida. de Ridder; Hiawatha, v. Docïewaard; Com- di Driessehe Rupel, Bollé Johanna, AJ-' v. Dodewaard Karei, Navis 9 Dore; Estella, ïoedgezdlsv. hapAdr! de Smet; RUn Blnr.e- D«k; jaar. Verwacht werd dat de werk- I.215.JÜ01 i00zenverzekering een moeilijken winter, lering als tegemoet zou gaan. Tegen het eind der1 p- Discb. ounnmg jving op fabrieksgebouwen mf|and October verergerde nog de toestand i pres- Botu"??a«, Baumann. Aman 4, Waldeck! a,_A,,cmet name in Saksen. In de week van 10 tot ^am_sa 21/_He,Te!: Tarïl5a Botsch; c g Malei as in' dezen vrijstaat het aan-M- i te,., t Dlna- Bos- 1 mannelijke volondersteunden 74.772, dat ri «er.nir.gs: Loire, Kiotter; Comptoir der vrouwelijke 3S.419. In de textielnijver- B1®y' Baden H. Morgenstern; de Hoop. Ba- heid heerschte er gebrek aan geschoolde LaIande' Haas. werkkrachten. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3