BINNENLAND. 53 3 Kerknieuws. PRIJSVRAAG JONGENS- EN MEISJESBOEKEN r DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 BEGROOTING SURINAME HET AMBTSJUBILEUM VAN PROF. DIEPENHORST Kadeelig saldo van bijna 3 y2 millioen DE EONOMISCHE POSITIE VAN HET GEWEST. De Surinaamsche begrooting voor 1930 ls ingediend. De samenstelling van deze begrooting, al dus de memorie van toelichting is in sterke mate beheerseht door de noodzaak tot be perking van de uitgaven, terwijl er tevens naar gestreefd is om, zoo eenigsz.ins moge- Jök, het bedrag der rijksbijdragen niet te doen stijgeii boven dat, hetwelk voor het Joopend jaar is toegestaan. De bestaande minder gunstige vooruit- tichten ten aanzien van de ontvangsten zijn hoofdzakelijk toe te schrijven aan den voort, durenden achteruitgang van de minder Joonend geworden goudindustrie, aan de moeilijkheden bij het bedrijf der Balata winning en aan den uit onzekere perspec tieven voórtvloeienden gedrukten staat van de suikerrietcultuur. Aan deze belemmerende factoren is het te wijten, niet alleen dat het accres bij andere bronnen van ontvangst niet geheel tot zijn recht is kunnen komen, doch ook dat de voldoening, aan men i gen lang gekoesterden wensch en de voorziening in verschillende nieuwe opgekomen behoeften tot betere tijden zal moeten wachten; Desondanks is het den landvoogd ge lukt te voorkomen, dat het streven naar soberheid afbreuk heeft, gedaan'aan de in standhouding en aan de bevordering van maatregelen in het belang van den econo- misehen opbouw en van de hygiënische ver zorging van het gewest. Is alzoo de economische toestand van Su riname in zijn geheel genomen niet voor uitgegaan. de gestadige uitbreiding van de koffiecultuur en de bauxietnijverheid en de vermeerderde belangstelling voor den hout kap vormen lichtpunten, die niet mogen worden voorbijgezien. De uitgaven worden geraamd op f 8.325.953, de inkomsten op f 4.900.431, wat een nadeelig verschil geeft van f 3.425,522. De som der door lecning te verkregen gel den bedraagt f 566.000, de rijksbijdrage die noodig is f 2.859.522. Moderniseering van de uitrusting van het draadloos station te Paramaribo, bestemd voor het korte golfverkeer op langen afstand voornamelijk met Nederland en Amerika, kost f 94.000, welk bedrag in drie jaren zal sijn te verwerken. De gouverneur heeft, den minister be richt.. dat naar zijn'meenmg de voorgenomen uitzending van een irrigatie-deskundige moet worden opgeschort tot het tijdstip, waarop de uitkomsten van het voorberei dend onderzoek, omtrent de landbouw-tech- nische zijde van het vraagstuk, in te stellen, bekend zullen zijp. De minister kan zich hiermede vereenigen en heeft het onderhavige crediet voor me morie. uitgetrokken. JUBILEUM ARTILLERIE- INRICHTINGEN HEMBRUG DE HERDENKING IN ALLEN EENVOUD. Naar wij vernemen, zal de herdenking van het 250-jarig bestaan der Artillerie-in richtingen aan de Hembrug in grooten een voud plaats vinden. De directie zal 22 November des middags receptie houden. Het personeel krijgt dien datum een hal ven dag vrij benevens een gra tificatie. Ten slotte zal een comité uit het personeel de directie een gedenkplaat aan bieden voorloopig in teekening ter plaatsing in het hoofdgebouw. Naar wij vernemen zal minister Deckers bij de herdenking tegenwoordig wezen. EEN JUBILEUM-GESCHENK Ten paleize Voorhout heeft de Koningin- Moeder dezer dagen ontvangen mevrouw Trip en mevrouw Koningsberger, welke bei de dames namens de vrouwen van Ned.- Indië thans aan H. M. het laatste jubileum geschenk hébben aangeboden. Dit bestaat uit een prachtig gesneden hou ten kamerschut, waarbij mevrouw TripZe pers Veeckens als presidente van het dames comité van Ned.-Indië een korte uiteenzet ting heeft gegeven. Het schema bestaat uit drie deelen met rijke ornamenteering, waarvan het hoofdmo tief gevormd wortd door de Lotus-bloem om geven door bladerranden. De bekransing be staat uit gestyleerde nagas wier omgebogen staart overgaat in garoeda-figuren. Het werk is uitgevoerd te Djocja onder lei ding van den heer F. Flameling, directeur der Ambachtsschool aldaar en met voorlich ting van de heeren J. Jasper, gouverneur Van Djocja en Pangerajn Adipati Ario Alam. Ten bewijze van dfn arbeid aan dit ge- BChenlt besteed, kan dienen dat achttien Ja vanen er ruim een jaar voor noodig hebben gehad. KAPITEIN V. D. HEUVEL Kapitein P. van den Heuvel, de bekende ge- Sagvoerder van de „Statendam"zal weldra deze functie neerleggen. Bovenstaande foto werd gistermiddag genomen na de huldiging van prof. Diepenhorst in het Vondelpark-paviljoen. Zie 't verslag op pag. 1.) Van links naar rechts: prof. jhr. mr. dr. B. C. de Savornin Lohman, mevr. Rutgers, H. W. van Marie, W. de Vlugt, mr. dr. S. de Vries, Czn., mevr. Diepenhorst, prof. Diepenhorst, jhr. mr. dr. A. Roëll, mevr. Roëll, Ds. T. Ferwerda,.Tyo H. van Eeghen en mr. H. Bijleveld. Verder ziet men op deze foto verschillende hoogleeraren der Vrije Universiteit en vele andere bekende personen HERZIENING TELEFOON TARIEVEN HET GESPREKKENTARIEF IS ON-DEMOCRATISCH. De P.T.T. speelt hoog spel. Een staatscommissie voor onderzoek noodig. Reeds meermalen hebben wij de aandacht gevestigd op de intense en goedgedocumen- teerde actie, welke de Kamer .van Koop handel voor Rijnland en inzonderheid de secretaris dezer Ivgmer, Mr. P. G. Knibbe te Leiden ontwikkelt, tegen de invoering van het gesprekkentarief. Nog onlangs maakten we melding van een adres" aan tien Minister van Waterstaat, aarin aangedrongen werd, eerstens op het verstrekken van de noodi- ge, meermalen gevraagde inlichtingen, ten tweedie, de geleidelijke automatisee ring der telefooncentrales zoo snel mogelijk •oortgang te doen hebben, zonder echter reeds thans het vaste abonnement te ver vangen door een gesprekkentarief, ten derde, om een Staatscommissie te be noemen. opdat ten aanzien van de al of niet ensehêlijkheid van geheele of gedeeltelijke invoering van een gesprekkentarief in de Rükstelefoonnetten, voldoende helderheid ontsta. Hoop op veel succes heeft de Kamer blijk baar nog niet; en het antwoord, dat minister Reymer op de vragen van den lieer van den Heuvel gaf, kon die hoop zeker niet ver sterken. De K, van K. te Leiden is daarom van meening, dat de volkgeest wakker gemaakt moet worden om het dictoriaal optreden van de P.T.T. tegen te gaan Het Novembernummer van de „Mede delingen, het ófficieele orgaan van de Ka- is daardoor een Telefoonnummer ge worden, waarin Mr. Knibbe op meesterlijke wijze alle argumenten voor het oude-mocra- tische gesprekkentarief gewogen en te licht bevonden heeft. „De „verlichte despoot", die Hoofdbestuur der P.T.T. heet, krijgt er on gemakkelijk van langs. Zooals reeds uit zijn artikel in Economisch Statische Berichten bleek, gaat het bij de herziening der telefoontarieven niet enkel om de vraag of de veelsprekers al of niet onbillijk en onrechtvaardig worden behan deld. In zeer belangrijke mate gaat het over de mogelijkheid van een rechtmatigen volks invloed. Op dit critieke. punt, vlak voor de behandeling der Postbegrooting, kan deze moeilijk anders gewaarborgd worden dan door instelling eener Staatscommissie, gelijk breedvoerig in niet minder dan veertien ai'- tikelen wordt aangetoond. Het Voorloopig Verslag, aldus heet het in het eerste, artikel, laat duidelijk zien, dat er in de Tweede Kamer een krachtige stroo ming is, welke het gesprekkentarief niet enschelijk acht. Ook daar wordt gevoeld, dat het niet op gaat om een zoo diep ingrijpende tariefs herziening door te zetten, zonder zelfs te pogen de "bezwaren te weerleggen. Ook daar zal men er zeker gefen vrede mee hebben, dat de telefoonadministratie ongeveer als dicta tor optreedt en ook verder de geheele ad ministratie zoodanig inricht, dat zooveel mo gelijk de invloed, van wien ook buiten haar ord't uitgeschakeld. Van groot belang is daarom dat de leden der Tweede Kamer op de hoogte worden gebracht van de ernstige,bezwaren. Vooral echter ook Z. E. de Minister van Waterstaat heeft er recht op, te weten, dat de door het Hoofdbestuur der Posterijen hem gegeven voorstelling, alsof aan de voornaam ste bezwaren tegen het gesprekkentarief was tegemoetgekomen, ten eenenmale onjuist is. Alle belanghebbenden worden daarom dringend uitgenoodigd om hun bezwaren aan de Regeering en aan de Kamer bed-jfig te maken. De gegevens, welke men noodig heeft om zich een oordeel te vormen, geeft mr. Knibbe bij bosjes. Onze plaatsruimte gedoogt niet, bre-ede uittreksel te geven; doch wie van deze aan gelegenheid studie wil maken of wie geroe pen wordt aan een beslissing mede te wer ken; die verzuime niet van deze mededee- lingen kennis te nemen. DE WATERLEIDING OP FLAKKEE SOMMELSDIJK BESLOOT TOT DEELNAME De raad vam Sommelsdij'k heeft in een spoedeischende vergadering besloten deel te nemen in d$ gemeenschappelijke ugelkig tot stichting en exploitatie van een water leiding. Door dit feit hebben nu alle ge meenten van het eiland, uitgezonderd Oud dorp, tot deelname besloten. De bestaande rapporten zullen nog eens door een onpar tijdig deskundige worden nagezien en hier op zal tot uitvoering van het werk kunnen worden overgegaan! DE RIJKSMIDDELEN. OVER DE MAAND OCTOBER De Rijksmiddelen bedroegen in de afge loopen maand f 44.225.836 tegen f 40.995.784 in dezelfde maand van het vorig jaar, al- )o een surplus van ruim 3 millioen. Het was vooral de post „Successierechten' elke tot dat groote surplus heeft, bijgedra gen. Aan successierechten; werd ontvangen I 6133.608— of f 2.104.439— meer dan in Oct 1928. In 10 maanden is op dezen post reeds iy2 millioen meer ontvangen dan de ra ming voor het geheele jaar 1928. Ook de inkomstenbelasting bracht aan merkelijk meer op dan het vorig jaar. Deze beliep f6830.956— of f816.260— meer dan verleden jaar. En wanneer men nagaat, lat de werkelijke ontvangst op dezen post in 10 maanden ongeveer 10/12 der jaarra ming bedraagt en dat de laatste twee maanden des jaars altijd een vrij hooge opbreftgst geven, dan is het wel te ven wachten, dat de raming met een aanmer kelijk bedrag zal worden overschreden. Aan grondbelasting werd ontvangen f 1.158.129 of f 149144 meer dan het vorig jaar En in tien maanden is bijna binnengeko men, wat voor 't geheele jaar op dezen post geraamd. Met de Personeele Belasting is het nog gunstiger. Deze bleef met haar opbrengst van f2.109.005 wel f123922— bij het vorig jaar ten achter, maar tusschen 1 Jan. tot 31 Oct. is reeds iy2 millioen meer ont- angen, dan voor het geheele jaar ge raamd was. De Vermogens Belasting bracht op f 1.027.023 tegen f832256.— in Oei '28. Ook -hier dus een voordeelig verschil van f 194767- En gedurende 10 maanden-- is -op dezen- post ongeveer 2 millioen, meer öntvancea dan het vorig jaar. De Dost dividend en tantième belasting geeft niet minder reden tot tevredenheid. Zij beliep in de afgeloopen maand f 1075087 en kwam daardoor f25242 uit boven het vorig jaar. Voor het geheele jaar was ge raamd 20 millioen en op millioen na dit bedrag op 31 October reeds binnen gekomen. De post Invoerrechten geeft evenmin ro den tot bezorgdheid. Zij bracht in October f6288459 in de schatkist en overtrof daar door de ontvangst van verleden jaar met f 276.982— en het laat zich aanzien, daV op 31 Dec. de raming wel met een paar mil- loen zal overschreden worden. Het statistiekrecht bedroeg f437506to gen f409509— in dezelfde, maand van 1928 Ook hier dus een voordeelig verschil en wel van f 27997. De accijnzen op zout, geslacht en .wijn be droegen resp. f 201343.f 1161969.en f 53237.en overtroffen daardoor de ont- angsten van October 1928 resp. met f 40323.—, f 112604.— en f 22410.—. De accijnzen op gedistilleerd, bier en sui ker bleven lin opbrengst beneden verleden jaar. Zij bedroegen resp. f 3.252.711, f 1.453.763 en f 4.185.557 en vertoon en alzoo in verge lijking met 1928 een nadeeliff verschil van resp. f 610.610, f 45.298 en f 418.991. Van den post „accijns op gedistilleerd" kan met vrij groote zekerheid geeegd worden dat deze op 31 December ver beneden de raming zal blijven. De accijnsverlaging heeft niet een .zoodanig meer verbruik tengevolge gehad, dat ondanks deze verlagfing het' ra mingscijfer kan bereikt worden. Daarentegen is er alle verwachting, dat de post „accijns op tabak" een meevaller zal worden.. Er werd op deze post in de afge loopen maand f 2.368.130 ontvangen of f 311.496 meer dan in 1928. En van de 23y2 millioen, welke geraamd is voor 't geheele jaar, was op 31 October reeds ruim 22 mil lioen ontvangen. Er lis dus alle kans, dat aan het eind des jaars de raming met een paar mMlioen wordt overschreden. Aan belasting op gouden en zilveren wer ken kwam f 133.321 binnen of f 9100 meer dan het vorig jaar. De zegelrechten beliepen f 2.876.535 of f 185.557 meer dan in Oct. 1928. En in tneri maanden kwam op dezen post 2 millioen meer binnen dan 10/12 <ler raming. Nog gunstiger is de uitkomst, der registra tierechten. Zij bedroegen in de afgeloopen maand f 2.448.291 of f 173.794 meer dan ver leden jaar. En op 31 October was op y2 mil lioen na reeds de raming voor 't geheele jaar bereikt, zoodat het best mogelijk is, dat op 31 Dec. de raming met pl.m. 4 millioen wordt overtroffen. De opbrengst der domeinen bedropg f 398.249 of f 52.046 minder dan het vorig jaar. De Staatsloterij bleef met haar op brengst van f 167.661 ongeveer f 1300 bij 1928 ten achter. En ten slotte dienen nog even de loods gelden vermeld te worden. De opbrengst, de zer loodsgelden bedroeg f 494.285 of f 32.394 meer dan het ..vorig jaar. Er is reden tot tevredenheid en venvacht mag worden, dat aan het eind van dit jaar de werkelijke ontvangst zeker minstens 5 boven de raming zal uülkomon. En aan da te venvachten gunstig resultaat heeft di maand October voor een niet gering deel meegeweritt. HET CADEAUSTELSEL HET RAPPORT INGEDIEND. De destijds door den. Minister van Arbéid Ingestelde commissie inzake het cadeau stelsel, van welke commissie het Tweede- Kamerlid Mr. baron van Wijnbepgen voor zitter is, heeft gistermiddag haar rapport aan den Minister aangeboden. MGR. V. D. WETERING t J&n van de laatste portretten van mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbissclwv van Utrecht, die gistermorgen plotseling overleed. Luchtvaart. HET ZESDE VLIEGTUIG TE ALEPPO Het zesde postvliegtuig naar Indië is gis teren te Aleppo aangekomen. In Konstantinopel heeft, zoo meldt het Hbl., de heer Aler het zesde vliegtuig opge wacht, Aler heeft de laatste weken in Klein- 'Azië gereisd, is naar Angora geweest en naar Kohia, heeft eventueele tusschenlan- dingsplaatsen bezocht en voorts alle omstan digheden op clit" moeilijke deel van de route naar Indië onderzocht. Hjij zal nu aan Smir noff en Hondong zijn bevindingen meedee- len, opdat die daarvan profijt mogen hebben. >t wrak van het op 19 October bij zwa ren mist tegen den Ivilidy Pinar Heuvel, 22 K.M. ten Noorden van Stamboel verongeluk te Nederlandsche vierde postvliegtuig i: naar het vliegveld Jesjil Keny (San Stefa.no) overgebracht. Wat nog bruikbaar is de motor en eenige metalen deelen w aar Nederland verscheept. A. FOKKER De vliegtuigbouwer A. Foker, die aanvan kelijk van plan was twee maanden in Europa erblijven zal reeds Woensdag a.s. met hot s.s. „Homeric" van de White Star Line 'aai Cherbourg naar Amerika vertrekken, vaar dringende zaken zijn aanwezigheid noodzakelijk maken. De heer Fokker zal echter de week voor Kerstmis weer terug NED .HERV. KERK. „eroepen: Te Moercapelle, candi D. Bouman te Veenendaal. Te Den Burg (op Texel), C. J. LasschuLt te Hall (bij Eerbeek). Te Reeuwijk (bij Gouda), cand. J. Bak ker te Benschop. Te Blauwkapel (toez.), W. L. Mulder te Voorthuizen. an ge.no imien: Naar Rotterdam (vac.- Dr. A. F. Krufll), W. C. Posthumus Meijjes te Nijmegen,. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Heemse, F. Slomp te Nieuwlande. Te Serooskerke (W.), H. Veldkamp te Kralingsche Veer. Aangenomen: Naar Nieuwe-Pekela, J C. Haartsen te Driesum, CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Vlissingen, carod. L. HoM- rigter, voorganger te Nueuwendam (Amster dam-Noord). NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te Den Helder zal de Geref. Kerk, naar de „Ned." meldt, oveijgaan tot het be roepen van een tweeden predikant. Ds. G. F. J. WIESINGER t Te Blanflcensee by Hamburg is naar het „HM." ameldlt, in den ouderdom van 66 jaar overleden Ds. G. F. J. Wiesinger, em. pre dikant ter Evang. Luth. Kerk, laatstelijk pre dikant te Amsterdam Ds. Wiesinger was Duitscher; hy stond eerst te Hannover, en deed op 15 Mei 1892 zijn intrede in de Evan gelisch Lulih. Gemeente te Amsterdam, waar by terstond door zijn innemende persoon lijkheid en zijtn talenten zioh in de sympa thie van zijn Gemeenteleden en anderen moehit verheugen. Hij arbeidde te Amster dam tot 1 Augustus 1924, op welken datum hij eervol emeritaat' ontving. Pas eenige ja ren later is de vacature van 'Duiitsoh-Lu- thersch predikant weer vervuld, door de be noeming van pastor F. Voges. Ds. Wiesinger was te Amsterrdam om. voorzitter van de „Deutsche* Hilfsverein" en de Duitsch-Evanigelische Vereenigimg en heeft ook in deze organisatie veel goeds gedaan. INLANDSCHE PREDIKANTEN. Op Java is.bij de Geref. Kerken wederom een inlandsch predikant in het ambt. beves tigd. Mas Soedarmadi, goeroe-indjil te Pocr- bolinggo, werd 27 en 28 Augustus door de provisioneele Classisvergadering der Inl. Kerkeraden in het ressort Banjoemas met goed gevolg geëxamineerd. Ds. K. van Dijk presideerde. Dr. F. L. Bakker en Dr. B. J. Esser examineerden. Op 3 September had te Poerholinggo door Dr. Esser mot een predikatie over Matth. 16'15—18 de bevestiging plaats. Aan de handoplegging namen de Inlandsche predi kanten van Djogjacarta, Tlepok en Mage- lang deel, die op het "eind van den dienst den nieuwen predikant ook hartelijk toe- DS. G. BOLKESTEIN t De bevestigde verbond zich aan de Ge meente met het uitspreken eener predikaüe over Psalm 23 1. Voor het arbeidsveld van de Geref. Kerken van Zuid-I-Iolland ten Zuiden is deze beves tiging van groote beteekenis, VERKIEZINGEN. In de Ned. Herv. Kerk: Z u i d 1 a r e n. Voor; het Kiescpllege zijn de candi daten der Vrijzinnigen gekozen. Z u i d w o 1 d e (Dr.). Voor het College van Notabelen werden de vrijzinnige candidatcn met 191—199 stemmen gekozen tegen 133— 139 op de rechtzinnige. Vorig jaar verkregen de rechtzinnige candidaten nog 170 stem men. Voor dit college zijn alleen de manne lijke lidmaten stemgerechtigd. HEELE STREKEN VERANDERD. Vroeger stond het met het Modernisme an ders dan nu, schrijft de „Waarheidsvriend". En het blad gaat voort: .,Om mam- in (Zuid-Holland te blijven, tal van Gemeenten u-aren toen modern. Wie in Ameide kwam, of in Groot-Annmers, of een reisje door de Hoeksche Waard maakte, of Noordwykerliout bezocht of naar Leiden ging, of naar Sliedrecht, of naai- Vianen, waar men ging en waar men kwam, 't was overal een moderne pred'king. Delft, Den Haag, Rotter dam. Nu nergens meer. Heele streken zijn veranderd. Door de machthebbers der wereld is vroe ger veel kwaad gedaan. Rijke 'boeren, rent meesters, dokters, gemeentesecretarissen, ook wel burgemeesters we zouden een stukje le vensgesehiedenis kunnen neerschrijven nu hebben heel wat uitgespookt. Ze hebben heel wat op hun kerfstok. Heerlijke liberaliteit. Kostelijke verdraagzaamheid. Maar nu zijn heele streken anders gewor- En wy verheugen er ons over. 't Ivan tot bemoediging zyn". Op 46-jarigen leeftijd is, gelijk we gisteren in een deel der oplage van ons blad, koa> den melden, Maandagmorgen, nadat hij Zondag nog gepreekt had, plotseling over leden Ds. G. Bolkestein, predikant bij de Ned, Herv. Gem. te Apeldoorn en Het Loo. Ds. Bolkestein, geboren 1883 werd in 1907 candidaat en aanvaardde zijn ambtsbedie ning te Harich in 1907. Vam daar vertrok hij in 1911 naar Steenwijk, om deze plaats lin 1915 te verwisselen met Katwijk aan Zee. Sinds 19 Nov. 1922 stond hij te Apeldoorn. Ds. Bolkesteim was voorzitter van den Kerkeraad, lid der Classicale Zendingscom missie, lid van het Classicaal Bestuur te Arnhem, oprichter en Voorzitter van een Chr. School te Apeldoorn, en Regent van het Meisjesweeshuis aan den Zwolscheti weg. In het bijzonder heeft hij veel gearbeid tot het stichten van de Julianakerk. Als predikant te Katwijk is onder zijn leiding de Oude Kerk gerestaureerd en heeft hij een werkzaam aandeel gehad in het stich ten van de Chr. H. B. School te Leiden. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Don derdag op do Nieuwe Begraafplaats te Apel doorn. KERKGEBOUWEN. Te Rij ssen is thans definitief besloten tot den bouw van een tweede Ned. Herv. Kerk. Aan de architecten J. A. Ileuvelink te Apeldoorn en B. W. Plooij te Amersfoort werd opgedragen de voorloopige plannen uit te werken en zoo mogelijk de werkzaamhe den nog dit jaar te doen aanvangen. De kerk, welke aan een der hoofdwegen zal komen, zal 1000 zitplaatsen bevatten en van vergaderlokalen zijn voorzien, terwijl het voorts de bedoeling is in den toren een uurwerk en luidklok aan te brengen. Te Kootwijk zal het oude kerkje der Ned. Herv. Gemeente, dat in vervallen staat verkeerde, (bij regenweer zaten er kerkgan gers tijdens den dienst mot hun regenscherm op), dank zij het optreden eener acticv® Commissie en de medewerking van Rijk, provincie en gemeente gerestaureerd wor den. De kosten zijn geraamd op f 14.000. Het werk zal, onder toezicht van hot Rijksbureau voor Monumentenzorg, weldra begonnen worden. WALDENZEN IN ZUID-AMERIKA. In de vorige, eeuw trokken er Waldenzen uit de dalen van Piemont in Italië naar de Zuid- Amerikaarjsehe repub'.kjk Uruguay, daarto® genoopt door bittere armoede. Vele familiën vestigden er zich en zij had:- den tal van moeilijkheden in de wildernis ta overwinnen. Daarbij dreigde innerlijke twee spalt hen te verscheuren, tot in 1877 de jong® predikant Daniël Ugon overkwam en de Wal denzen-kolonie zoodanig wist te beïnvloeden en te organiseeren, dat zij voor de Italiaansche moederkerk behouden bleef. Niet alleen in Uruguay, ook in het zuiden van Argentinië ontstonden weldra Waldenze-n- Gemeenten, zoodat er thans in Zuid-Amerika in het geheel een twintigtal zijn. Ds. Ugon legde zich van den aanvang af toe op de bevordering van Christelijk Onder wijs. Reeds in 1S78 werden zeven Scholen gesticht en in 1S98 opende hij een School, welke hij zelf a!sdirecteur leidde. In 1919 nam. Ds. Ugon ontslag tu was hij rustend predikant. Op 21 Augustus van dit jaar is hy in den ouderdom van 79 jaar overleden. ZENDING. Aan het Doopsgezinde Zendingswerk heeft zich als zendeling-arts verbonden de heer F. C. v. d. Horst, die thans tijdelijk als arts werkzaam is in Enschedé en die, na het be ëindigen van. een leergang in tropische ziek ten, in Februari 1930 door de Doopsgezind® Zendingsvereeniging zal worden uitgezon den naar haar arbeidsveld op Java. GIFTEN EN LEGATEN. Tc Deventer heeft wijlen de heer H. J. Jordens, in leven lid van Gedep. Staten van Overijssel, f 5000 aan de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente gelegateerd. worclen 36 plaatjes, genummerd van 1 tot 36. Als alle plaatjes afgedrukt zijn moet van olie tegelijk .vorden uit welk boek ze afkomstig zijn. De inzending moet geschieden in de week van 5 tot 11 Opgenomen worden 36 plaatjes, genummerd opgegeven worden uit welk boek ze afkomstig o Januari. Hierover zal eind December nog een nader bericht verschijnen. De deelname staat pen voor jongens en meisjes (kinderen van abonné's) die niet ouder zijn dan 17 jaar. Er z(jn zestig pi ijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5