t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. PROF. DR. P. A. DIEPENHORST BINNENLAND. ABONNBMENTs Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) fier wee.k f 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- Üjksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2902 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisas. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 lot 5 regels L17VS Like regel meer 0.22V? Ingez. Mededeelingei. van 1—5 regels «2.30 Elke regel meer «0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen HET DAGBLAD IN ONZEN TIJD*) n. Door den geschetsten nimmer eindi genden uitbouw van de krant, is thans bijna iedereen zoo ver, dat hij behoort tot de dagbladlezers, en zulk een vaste band is ontstaan tusschen krant en lezers, dat men op een krantenbureau vast eiken dag rekenen kan op een aan tal klachten van lezers, die niet hun krant ontvingen op den daarvoor aan gegeven tijd en dus hierover hun ont stemming te kennen geven. De abonné die zijn krant mist, heeft in negen van tien gevallen een onbehaaglijken avond. De invloed van het dagblad op zijn lezers is op deze wijze wel zeer groot geworden. Misschien in sommige landen minder groot dan hier. Waar door mid del van straatverkoop de krant aan den man wordt gebracht, is het wel iets anders. Daar zal de kooper de eerste de beste krant aangrijpen om zijn dorst naar het nieuws te kunnen les- schen. Maar de vaste abonné vraagt naar het oordeel van zijn krant, zoekt hierin de hem het meest interesseerende ru brieken op en zijn gedachtengang wordt, hier vlugger en daar langzamer, gestuwd in de richting van de meening der redactie. De journalistiek is dus een zaak van vertrouwen. Zij moet staan boven per soonlijke liefhebberij. Zelfs de grootste geestelijke en ook persoonlijke tegen stander van den redacteur moet er bij voorbeeld op kunnen rekenen, wanneer eerstgenoemde een redevoering houdt, dat hiervan verschijnt een zuiver ob jectief verslag, alsook dat hij niet jbijiten het verband van een aan de orde zijnde zaak'ten tooneele gevoerd wordt Hier wordt natuurlijk nog wel tegen gezondigd. De journalist moet zijn een man van hooge capaciteiten, maar ook van hooge persoonlijke kwaliteiten. Niet iedereen, die zich aangetrokken gevoelt tot het journalistiek bedrijf, schijnt dat in te zien. En het 'publiek houdt er ook wel eens een andere er kenning op na. De laatste keizer van Duitschland, Wilhelm de Tweede, die het niet erg voorzien had op de jour nalisten, meende hen eens te kunnen typeeren door te zeggen, dat het bijna allen menschen waren, die in andere beroepen mislukt waren. Inderdaad komt het ook thans nog te veel voor, dat wanneer iemand niet slaagt, hij zich maar snel aanmeldt als sollicitant voor een redactieplaats, om- flat hij meent bespeurd te hebben, toch wel eenigen journalistieken aanleg te hebben. Gelukkig wordt er een andere maat staf aangelegd. Een opleidingsschool als zoodanig voor een dagbladschrijver is er niet, doch een algemeene ontwik keling en een. hoog karakter zijn toch wel factoren, welke bij benoeming in de eerste plaats in aanmerking komen. De N ederlandsche Journalistenkring durft als eisch 'in het algemeen niet stellen een universitaire opleiding, of schoon dit, waar mogelijk, gewenscht Is, maar wel dat de journalist een di ploma kan vertoonen van gymnasium of soortgelijk instituut. En wat het karakter betreft, de macht van de pers toch is zóó groot, dat de krant heel gemakkelijk iemand onmogelijk kan maken wee hem, die in Raad of Kamer voortdurend het mikpunt is der verslaggeverstribune, zijn positie is niet te benijden, maar dat eveneens iemand door haar kan worden groot gemaakt. Ook de pers heeft haar nationale hélden, haar en- fants chéris. Het is daarom, dat vooral in het buitenland personen, die in het publie ke leven een rol hebben te vervullen, of meenen te moeten vervullen, er alles voor over hebben, om eigendomsrech ten op een dagblad te kunnen uitoefe nen. Hierin schuilt een groot gevaar, maar gelukkig steekt dat gevaar in ons land zijn kop nog niet op, of althans bijna nog niet. De echte journalist zal er naar stre ven. zijn geestelijke opvatting, vrij van materieele invloeden, door het leven te dragen. Hij gevoelt in zijn beste oogen- blikken, dat hij, om woorden van Prof. Casimir te gebruiken, er naar jagen moet, te behooren tot de top-menschen, die voor anderen denken; dat zij een Radio-rede, gehouden op Donderdag 7 November jl. door den heer H. Diemer. Het eerste artikel stond in het blad van 18 November. weg hebben te zien, waar anderen die nauwelijks vermoeden en dat zij be proeven moeten hun medemenschen te leiden naar de open ruimte. Veel meer dan anderen zal de jour nalist, ondanks alle moeiliikheden en teleurstellingen, durven zeggen, wan neer hij ooit nog weer èens keuze moest doen voor zijn levenstaak, dat deze dan weer den kant der journalistiek uit zou vallen. En al komen er dan dagen en dagen en ook nachten voor, dat zijn arbeid dor en eentonig en afmattend is, de tijden breken ook weer aan, voor elk journalist, zelfs geplaatst aan de eenvoudigste rubriek, d?it zijn arbeid hem als het ware doet verwijlen in de speelplaats voor den geest. Hij gevoelt zich dan de vertrouwensman van den lezer, aan wiens stoffelijk welzijn hij mag werken, nog meer, wiens cultu- reele gedachtengang hij mag slijpen, maar vooral, als hij Christelijk journa list is, wiens op de Goddelijke Open- ning steunende wereldbeschouwing hij heeft te bevestigen en te verdedigen. Dié bij de Protestantsch-Christelijke pers is geplaatst, heeft voorzichtig, maar ook moedig te zijn. Voorzichtig, omdat geen clerus hem voorschrijft welke positie hij heeft in te nemen in den grooten strijd tusschen de onder scheiden levensopvattingen, doch zijn eigen consciëntie) hem zijn weg moet wijzen. Moedig omdat hij zich in het uiteenvallend Protestantisme een syn thetische taak ziet opgelegd. Niet dus moedig als zijn vrij zinnige-collega, die bijna zonder keur aan alle uitingen van religie en van wetenschap en van philo- sophie, zonder critiek, plaats verleent. Maar moedig, omdat hij juist het ken merk van het Protestantisme, hetwelk de ziel rechtstreeks voor God plaatst, heeft te doen schitteren in een wereld van velerlei ongeloof en negatie. In het belijdend Protestantisme kiest de Geest Gods velerlei terrein en velerlei kring, om telkens op andere wijze tot opwa- king, tot nieuw leven, tot kinderlijk ge loof in den Christus Gods en des men schen te brengen. Zoo heeft het Chris telijk dagblad het kerkbesef van nie mand te verstoren, maar zal het vaak aanwakkeren, doch meteen de band, die alle echte Christenen met de Una Sanc- ta, de eene heilige algemeene Christe lijke kerk, verbindt, verstérken. En in den aanval van de ongeloovige wereld op deze kleine, zoo zeer gescheiden troe pen, heft het Christelijk Dagblad zijn banier op, en vangt de slagen op en biedt tegenweer. Het maakt openbaar de waarheid van de fijngevoelende woor den van Prof. Dr. H. Bavinck in zijn Dogmatiek: „Welke schaduwzijde de verdeeldheid van het Protestantisme ook heeft, zij bewijst toch ook, dat het religieuze leven hier een macht is, die telkens nieuwe vormen zich schept en bij alle verscheidenheid toch ook weèr een diepere eenheid openbaart." haafd moeten blijven in plaatsen, waar heel de bévolking een Chr. school wensolvt En we begrijpen evenmin, waarom in Zuid- Limburg S. D. A. P. en N. V. V. in samen werking met de Bond van Nederlandsche (Oppnbare) onderwijzers bizondere scholen willen bouwen; terwijl de Goudsche circu laire met zooveel nadruk beweert: „Op de openbare school wordt niet geleerd de wet verbiedt dat beslist wat krenkend zou kunnen zijn voor het geloof of de denk wijze van wie ook. Laten de heeren wel begrijpen, dat „door de ontzettende versnippering het onderwijs duur en slecht wordt". Iets, waarvoor in Gouda, als daar een school der Ned. I-Ierv. Gemeente gebouwd wordt, geen gevaar bestaat Immers, de heeren meenen, dat de twee openbare scholen nog Wel voldoende zijn; maar, zeggen zij, als het noodig is, „dan komt er een nieuwe openbare school bij". Voorshands zijn wij van meening, op goede gronden dat de bouwkosten voor een Christelijke school niet hoog er zijn dan van een openbare; en we weten op grond van de wet cat de exploita- van een Christelijke school nooit duur der is dan van een openbare; zoodat we ab soluut niets van de waarschuwing begrij pen: „Werk niet mee tot volkomen onnoodi- ge uitgaven. De gemeentegelden kunnen be ter besteed worden, cn het is onzinnig om door zulk roekeloos drijven mee te helpen de belastingen te verhoogen". Deze Goudsche wijsheid is niet alleen ren oudbakken als een Goudsche pijp uit de vorige eeuw, maar ook minstens even broos. 1 „DE KORTE AKKEREN". Een snelaangroeiende wijk van Gouda heet ,de Korte Akkeren". Daar staan twee open bare scholen, maar er wordt ernstig gepoogd ook een school der Ned. Herv. Ge meente te stichten. De lijst, welke bij de aanvrage om mede werking bij het Gemeentebestuur moet wor den ingediend, bevat reeds de namen van 87 toekomstige leerlingen, terwijl 60 voldoende zijn; en de medewerking der gemeente zal dus niet tevergeefs gevraagd worden, ten zij men zou handelen k la Wieringen. Maar Bondsonderv*ijzers en „Volksonder wijs" zitten ook in Gouda niet stil en zij be stoken de ouders met strooibiljetten. Eén zoo'n circulaire kwam bij "ons terecht we wilden ze reeds ter zijde leggen met de stille opmerking: weer zoo'n afdruk van het overal verspreide pamflet van „Volkson derwijs"; toen we tot de ontdekking kwa men, dat hier nu toch eens wat nieuws ge zegd werd. Let wel: gezegd en bewëterd; niet bewezen. Zoo zouden wij wel eens willen weten; met welke mooie leuzen en beloften, waarvan in de praktijk niets terecht komt, handteeke- ningen worden verzameld. Ook begrijpen we de angst der heeren niet, wanneer het waar is, „dat vele ouders, ook al zijn ze geloovig, toch voor hun kind de openbare school kiezen". Met genoegen hooren we klagen over de „toch al zoo hooge belasting"; maar de voor standers van het Christelijk onderwijs zijn nooit in gebreke gebleven om de dwaze rede neering te weerleggen, dat „de oprichting van tallooze Christelijke scholen enorme som men gelds verslindt". Op gezag van openbare schoolmannen tp Gouda nemen we gaarne aan, dat „door de ontzettende versnippering der laatste jaren ons onderwijs duur en slecht is geworden". Onlangs lazen we immers nog vail ee gansch onpartijdige autoriteit, dat de leerlin gen der bizondere school accurater werken en meer vorderingen maken dan die der openbare school. Waarmee wij nog niet wil len zeggen, dat het onderwijs daar slecht is. Maar wat de duurte betreft; ja, wij heb- Iben ons ook wel eens afgevraagd, waarom openbare miniatuucschooltjes gehand EEN NIEUW GELUID. De Goudsche circulaire zegt nieuwe din gen. De samenstellers geven ook een zeldzaam duidelijk aift woord op de vraag waarmee 'rijzinnige sprekers en schrijvers zoo vaak noeite hebben, nl. deze: wat is toch de voor naamste reden voor dfe oprichting van Chris telijke scholen? Eenvoudige Christenouders zeggen: omdat voor mijn kinderen onderwijs begeer, dat zich aansluit bij de opvoeding in huis cn kerk; opdat zij dus zullen leeren van een Schepper, die alles schiep en onderhoudt, en niet van eennatuurkracht, Moeder Aar de, noodlot of zoo iets. Neen, zeggen de mannen van de Korte Ak keren, zoo is het niet. En met vette letters roepen ze uit: een poging, om de voortgaande ontwik keling van ons volksonderwijs te stuiten; om de democratie in ons onderwijs te gen te gaan; om reeds van de jeugd af scherp te scheiden cn te verdeelen hen, die één be hoorden te zijn, teneinde zoo hun macht te verzwakken. Dat is niet alleen de bedoeling van de schoolbesturen en ouders, maar ook van de overheid. Want: „dm verbetering van het volksonderwijs is het niet te doen. Immers, de voorstan ders der Christelijke scholen zijn altijd en overal tegen iedere uitgave, om ons onder wijs op hoogcr peil te brengen. Onze te genwoordige regeering noemt zich bij voor keur Christelijk, maar zoekt steeds naar middelen, om het onderwijs te verslechte ren. Om te bezuini en, zeggen ze dan. Zoo komt het, dat thans meer onderwijzeres sen en onderwijzers voor klassen van 50, ja soms 60 leerlingen staan. En krijgen de heeren hun zin, dan woidt het nog erger". We zeggen niets van de „democratie in ns onderwijs", want dat gaat boven onze bevatting. En we hegrijpen er in dit verband ook totaal niets van „wêïB8* macht ver zwakt" wordt dcor de stichting van Christe lijke scholen. Maar, dat de Christelijke volksgroepen de oortgaande ontwikkeling van ons onder vijs willen stuiten; ja, dat is voor ons geen nieuws. denken aan de vele millioenen', wei- dat doel geofferd zijn. Aan de hooge schoolgelden, welke betaald moesten wor den, voor de gelijkstelling er was. Aan de lage salarissen, waarmee de bizondere onder wijzers genoegen moesten nemen. Aan de Unie-collecten, die vaak onbegrijpelijke som men opbrachten. Alles met het doel om het onderwijs maar in zijn ontwikkeling te stuiten! We denken aan de wet-De Visser, om van Kuyper en Heemskerk maar niet te spre ken, die vele millioenen voor het onderwijs beschikbaar stelden. We denken aan de pogingen van anti-rev. zijde om to groote klassen te voorkomen. En we denken er ook aan, dat heel de S. D. A. P., met alles wat er om en aan vast zit, in 't geweer moet komen, om on der de vige erende wet! één bizon dere rood-neutrale school in Limburg t§ stichten. Ja, de volksvoorlichters in Gouda weten het wel heel goed: De voorstanders van Christelijk onderwijs willen de kinderen dom houden. De droefheid van „Volksonderwijs" is te begrijpen. En ook, dat men door het mede- doogen, met de kinderen, zulke malle din gen zegt En nog maar steeds komen er Christelijke scholen bij. Ook op „de Korte Akkeren" te Gouda! GEHULDIGD BIJ ZIJN ZILVEREN HOOGLEERAARSJUBILEUM REDE VAN MR. S. DE VRIES Czn. 3EER GROOTE BELANGSTELLING Gistermiddag neeft in Paviljoen Vondel park te Amsterdam de derde van de zilve ren hooggeleerden der V. U. gerecipieerd. E\ cnals bij de professoren Woltjer en Ane- ma was de belangstelling zeer groot te noe men. De jubilaris had reads enkele schoone bloe menmanden ontvangen, benevens tal van te legrammen en schriftelijke gelukwenschen: q. m. van bijna alle ministers, van Z.Exc. heemskerk, van oud-minister Kan, van vele leden der Eerste en Tweede Kamer, van liet Koninklijk Landbouwcomité, van het lfoofdbestuur van den Ned. Chr. Vrouwen bond, van Kamers van Koophandel, van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, van het be stuur der Vereen, voor Actieve Handelspoli tiek, Bureau Federatief Examen, Ned. Orga nisatie Accountants en Ned. Instituut van Accountants. Ter receptie versclTeen voorts behalve vele Studenten en oud-studenten tal van vooraan sjtaande persoonlijkheden uit de handelswe reld en uit politieke kringen. Noemen we tjleohts enkelen: oud-minister H. A. van IJs- selstein, Prof. Mr. B. C. do Savornin Lob man, Mr. J. II. .T. E. ITeerkens Thij'ssen, Jhr. Rocll, Commissaris der Koningin in de pro- fincie Noord-Holland, burgem. De Vlugt, C.Exe. A. W. F.'Idenburg. Z.Exc. .T. .T. C. van Dijk, Dr. M. M. van Haatten, Prof. H. A. M. yan Rooy, de Eerste Kamerleden Smeence ?n Briët, wethouder Douwes, de heer Mul der, hoofdinspecteur der directe belastingen, Mr. Lindeboom, inspecteur van belastingen, het Tweede Kamerlid van den Heuvel, de heeren H. Diemer, Thierry, Van Marle, Ho- vy, Ds. Ferwcrda, Dr. J. G. Geelkerken, Mr. G. A. Grosheide, de hoogleeraren Rutgers, Anema, Dooyeweerd, Kuyper, ITepp, Gros- fieide, Woltjer, Goslinga, Van der Horst. Pos, Van Gelderen, Bouman en Zevenbergen van Utrecht Nog werden opgemerkt, mr. Vissering en mr. Tetterode van de Ned. Bank, mr. Co- ninclc Westenberg, pres. Rb. Amsterdam, de heer I-Ielding, voorz. van de Kamer van Koophandel dr. van Hoogenhuizcn, het Eerste Kaïnerlid van Ossendorp, dr. Rijk Kamer, dr. Heideman en dr. Tazelaar. Gelukwensch van het comité. M r. S. d e V r i e s Czn., oud-minister van financiën, was de feestredenaar bij afwezig heid van den voorzitter, -die om dringende buitenlandsche aangelegenheden niet aan wezig zijn kon. Spr. begon met er op te wijzen, dat het huldigingscomité niet klein kon zijn, gezien de velerlei werkzaamheden van den jubi laris. Maar voorop moet toch staan zijn zil veren jubileum als hoogleeraar Vervolgens memoreert Spr. de kwaliteiten van Prof. Diepenhorst als raadslid van Am sterdam, als lid der Staten van Noord-Hol land, als Eerste Kamerlid, zijn persarbeid en zijn werkzaamheid voor Actieve Handelspoli tiek, en den Chr. Boeren- cn Tuindersbond. Reeds uit zijn studententijd kent Spr. Prof. Diepenhorst; samen hebben ze een tijd lang de advocatuur uitgeoefend. Zijn wel sprekendheid is algemeen bekend. Al dra kwam het leven bes! - leggen op don heer Diepenhorst. Op jong en leeftijd schreef hij desgevraagd een verhandeling over de vraag of een gereformeerd jurist een moordenaar verdedigen mag. Een groot aantal juristen zijn onder lei ding van Prof. Diepenhorst gevormd. Zij allen zijn hem dankbaar voor de Calvinisti sche scholing, die hij hen b bracht. Dan schetst Spr. Prof. Diepenhorst als de bater, spreker, schrijver. Een kamergeleerde is Diepenhorst nooit geweest. Tal van publi caties verschenen van zün 1 ind. Tn 't bijzon der noemt Spr. zijn studie over Onze Strijd in de Staten-Generaal. God geve u nog lang de kracht om te wer ken voor de V. U., voor ons volk en voor uw huisgezin, aldus besloot Spr., en zich tot mevrouw Diepenhorst wendend, prees hij de steun, welke zij haar man steeds gegeven had. Als huldeblijk had men den jubilaris een portret willen aanbieden. Dit had hij echter met beslistheid teruggewezen. Zijn wensch was een studiereis naar Indië, tot welke wensch het comité een steentje had willen bijdragen. Een album inet de handteekeningen der gevers vergezelde de enveloppe met inhoud, welke onder luid applaus werden aangeboden. Rede professor Diepenhorst. Hoewel de uitnoodigïng ter receptie de mcdedeeling bevatte, dat slechts één spreker het woord zou voeren, heeft de jubilaris ver zocht te mogen danken voor de grootsche huldiging, die men hem bereid had. Bijzondere waardeering had hij voor het élan, waarmee de commissie had gewerkt. Dat was zóó groot geweest, dat men zelfs 'n circulaire had gezonden aan den jubilaris zelf. Echter had hij overwegende bezwi om dit in te vullen. Dit niet uit te kort respect voor het comité of den jubil; maar uit economische overwegingen. Vol gens de theoretische economie moest dit der de festijn mislukken. Ilte tegendeel was het geval; een gevoelige slag is daarmee de theoretische cenomie toegebracht. Met ware mannenmoed zal Spr. deze teleurstel ling verdragen. In de samenstelling van het comité heeft Spr., drie groepen onderscheiden, een poli tieke, sociale en universitaire. Spr. staat dan stil bij zijn politieke loop haan, 't Schijnt mode te worden zich politiek afzijdig te houden. Met wijlen prof. Buvinck denkt spr. er echter anders over, en Groen betuigt spr. dat hij wel partijman zijn wil, wanneer het gaat om strijd der begin selen. Wie zoo aan politiek doet, bedrijft iets goeds; het nastreven van persoonlijk- oi groepsbelang Is denzulke verre. Dat de hee ren Lohman en Heerkens Thijssen in het comité hebben willen zitting nemen, ver heugt spr. grootelijks. Moge dit een symbo liek zijn van een hechte partij groepeering, rvan veel heil voor ons land te verwach ten is. Ook het feit, dat menschen met wie hij vroeger den degen wel kruiste, hier aanwe zig willen zijn. vindt spr. een eere. In geestige bewoordingen schildert spr. dan verder de samenstelling van het huldi gingscomité, waarin protectionisten en doc trinaire vrijhandelaren vredig naast elkaar leefden. Komende tot den universitalren kring, brengt spr. in herinnering den invloed, welke hij van Fabius mocht ondergaan, wiens beginseltrouw en levensovertuiging allenvege op zijn leerlingen indruk maakte. Spr .roemt de wijsheid der curatoren, het beleid van directeuren, de collegialiteit zij ner ambgenooten en den omgang met de studenten. Een voordeel noemt spr. het, dat er de Vrije Universiteit, die los is van de Staat en niet gebonden aan eenige kerkformatie, de hoogleeraar vrijelijk kan omgaan met zijn studenten, daarbij rekening houdend met individueele kwaliteiten. Spr. besluit met de bede, dat Gods gunst hem nog jaren moge sparen, met zijn trouwe deelgenoote in zijn arbeid, tot wezenlijke bevordering van het tijdelijk en ecuwig heil zijner leerlingen. Ten slotte dankt spr. het comité, dat hem in de gelegenheid stelde dit te zeggen der zoo feestelijke omstandigheden. (Applaus). OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassauorde aan D J. Hijink, werkmeester bij de N. V. J. van Eyck Co.'s Bontweverijen te Bredevoorc, gemeente Aalten; C. Sierveld, meesterknecht bij de firma J. Heems Zoon te Haarlem. STAATSBOSCHBEHEER. Bij Kon. besluit is benoemd tot boseh- wachter bij het Staatsboschbeheer ter stand plaats Utrecht W. Reezicht VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DE SINGELGRACHT TE PURMEREND. Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft aan den Minister van Onderwijs de vraae gesteld of deze bereid is de demping van de Singelgracht tusschen de Kippenmarkt en de Where te Purmerend te voorkomen. HET STADHUIS VAN VEERE. Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft aan den Minister van Onderwijs de vraag gesteld of deze genegen is de gemeente Veei in staat te stellen het antieke, maar verva len stadhuis, een histprisch en bouwkundig monument van groote waarde, te herstellen of van de gemeente over te nemen en na herstel aan Veere in bruikleen af te staan DE A.R.J.A. ACTIE IN DE ALBLASSERWAARD. De Anti-rev. Jongerenactie in de Alblasser- waard wordt krachtig aangepakt Reeds werd uit verscheiden gemeenten door leiding gevende personen uit de ver schillende Kerkformaties medewerking en steun toegezegd. Om meer bekendheid aan doel en werkwijze te geven, onderling te overleggen en de noodzakelijkheid der actie te constateeren, zal op Zaterdag 23 Nov. a.s. nm. 2 uur, in het middelpunt dor Waard, den Vuilendam, een vergadering in de Chr. School aldaar gehouden worden. Als sprekers voor deze vergadering zullen optreden de heeren Dr. J. Severijn. Lid der Tweede Kamer en Dr. L. W. G. Se'holten t( Utrecht, Secretaris van het voorloopig Co mité der A.R.J.A. Om van de diensten der Autobussen tc kunnen profiteeren op verzoek kan een extra dienst ingelegd worden en opdat niemand door avond-bijeenkomsten verhin derd zou worden naar den Vuilendam gaan is do vergadering na veel wikken wegen, en in overleg met vrienden die deze actie van harte steunen op Zaterdagmiddag bepaald. Op druk bezoek wordt gerekend. DE VACCINATIE DE GELDIGHEIDSDUUR VAN DE TIJDELIJKE OPHEFFING. Voorloopig Verslag Verschenen is het voorloopig verslag in zake het ontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie vervat in de wet van 11 Febr. 192S. Vele leden verklaarden zich noodgedwon gen met dit ontwerp te moeten vereenigeu, omdat de wetgever nog niet tot wederinvoe ring van den indirecten vaccinatie-dwang kan overgaan, zoolang bij inenting een altijd nog vrij ernstig gevaar voor het leven kan intreden. Andere leden waren van oordeel, dat de dwang behoort te herleven, mede met het oog op het pokkengevaar van de laatste tijd; terwijl volgens hen het encephalitisprobleem is opgelost In tusschen verklaarden deze leden, dat medische en gemoedsbezwaren met betrek king tot de vaccinatie zouden dienen te worden geëerbiedigd. Enkele leden waren van oordeel, dat de tijd gekomen is om nu voorgoed den vae- cinatiedwang af te schaffen. Enkele leden verzochten de regeering te overwegen of men niet reeds nu zou kunnen komen tot verplichte inenting van kinderen beneden het jaar. Van andere zijde rees tegen dat denkbeeld krachtig verzet. Enkele leden drongen er op aan, dat de regeering althans de vrijwillige vaccinatie van kinderen beneden het jaar zou bevor deren. Vele leden wenschten volledige inlichtin gen te ontvangen omtrent de in ons lanc! gebruikte entstof. Voorts konden vele leden de opmerkinc niet weerhouden, dat bij de moeilijkheden waarmee ons land in de laatste maanden ir: verband met de zich openbarende ziekte gevallen te kampen had, van het genees kundig staatstoezicht niet die leiding is uit gegaan, waaraan in de gegeven omstandig heden zoo dringend behoefte bestond. Algemeen werd aangedrongen op groote nauwgezetheid bü de toepassing van de voor schriften, voor de vaccinatie gegeven. DE STAATSMIJNEN. MEMORIE VAN ANTWOORD In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag aangaande de begrooting der staatsmijnen, antwoordt de regeering op de vraag of de staatsmijnen ten aanzien van den verkoop van zwavelzuren ammoniak zullen samengaan met de wereldtrust op het gebied van de synthetische stikstofmest stoffen, dat haar het bestaan van een we reldtrust op dit gebied niet bekend is. De bezwaren, aangevoerd tegen het stelsel van subsidiëering van den bouw van nieuwe kerken en van ondersteuning van kerkge nootschappen kan de minister niet deelen. De tegemoetkoming in de jaarlijksche kosten dient als van biijvenden aard te worden beschouwd. De Regeering wenscht mede te werken aan de bouw van een tricotagefabriek voor 2ÖC vrouwelijke arbeidskrachten. DE SPOORWEGRAAD EEN SPOORWEGPERSDIENST. Dc Spoorwegraad heeft behandeld een voorstel van den heer F. P. A. Landskroon om aan de directie van de Ned. Spoorwegen te verzoeken tot instelling van een spoor wegpersdienst over te gaan. Dit voorstel vond vrij algemeenen bijval. Men was, op enkele uitzonderingen na, van meening, dat het gewenscht is, dat plannen van de directie tot wijziging van de dienst regeling, het opheffen van bewaking van overwegen, het invoeren van tariefswijzin gen, enz. vooraf ter kennis van het publiek worden gebracht, opdat dit zich daarover kan uitspreken. De minister van waterstaat kan dan bij het geven van zijn goedkeuring met de publieke opinie rekening houden. Het ligt in het voornemen van de spoor wegdirectie, met ingang van den volgenden zomerdienst, die 15 Mei ingaat, in de dag verbindingen voor Engeland naar Vlissingei derde klasse doorgaande rijtuigen te later loopen. ..JACK LONDON-VERBOND. EEN PRIJSVRAAG. Het Nederlandsche „Jack London"-Verbond heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een aanplakplaat, welke de noodzakelijkheid van het doel van het Verbond: „Bestrijding van mishandelingen, welke dieren ondergaan bij de dressuur ten diensten van openbare vermakelijkheden" duidelijk aantoont en wel op een wijze, die door eenvoud en be grijpelijkheid indruk maakt op het groote publiek. Het ontwerp moet voor aanplakbiljet ge schikt zijn en er moet in eenvoudige, voor een ieder gemakkelijk leesbare letters op ge- teckend worden: Nederlandsch (of Ned.) Jack-London-Verbond. Secretariaat: (of Sccr) Wassenaarscheweg 42, den Haag, bovendien kan een toelichtende of toepasselijke zin. spreuk of verregel (s) worden toegevoegd, zoo niet, dan moet daartoe plaatsruimte worden gelaten. De plaat moet voldoen aan den eisch van Schoonheid en 65 x 160 of 85 x 62 cM. 2 groot zijn en geschikt om in 3 kleuren te worden gedrukt Uitgeloofd worden drie prijzen, respect van f 100. f 50 en f 25, als de drie beste inzendingen, naar het oordeel van het be stuur. voor het doel Imiikhanr zijn. Inlevering van ontwerpen moet anoniem geschieden vóór ^f op 2 Februari 1930 aan het secretariaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1