Uiruurr ^riitódjr GEourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. BEGROOTING WEGENFONDS Gemengd Nieuws. ABONNEMSNIt Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) oer week f 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „0.- 3ij dagelijksche zending „7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1A cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2901 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 ADVERTENTIËNi Van 1 tot 5 regels fl.l7VS i'.lke regel meer 0.22 Va Ingcz. Mededeclinger. van 1—5 regels ,2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang bestaat uit VIÉR bladen HET DAGBLAD IN ONZEN TIJD*) Begin Mei van dit jaar had ik het ge noegen met twee andere heeren, nl. de Tweede Kamerleden J. R. Snoeck Hen- kemans, hoofdredacteur van De Neder lander en A. Zijlstra, lid der redactie van De Standaard, voor den omroeper van onze Christelijke Radio-Vereer.i- ging te mogen spreken over de Pers. Ik bezag toen meer haar publieke taak. Thans is het mijn voornemen, eenige andere zijden te belichten. We zullen het vanavond hebben over de Dagbladpers. Niet over de pers in 't algemeen. Dit laatste terrein is trou wens zóó groot, dat er in één radio-rede zeker niet iets over kan worden gezegd, hetwelk maar in 't minst op volledig heid kan bogen, want dan zouden ook het boek en de periodiek aan de beurt moeten komen en van de laatste vindt men alleen in Nederland ongeveer 1300 verschillende uitgaven. Ons dan tot de Dagbladpers bepalend, kan worden gezegd, dat deze in Neder land zeer hoog staat. Wij wagen ons niet aan deze uitspraak, omdat wij zelf aan een dagblad verbonden zijn en het vertegenwoordigen, maar omdat het een feit is, hetwelk niemand kan tegen spreken, die zoo dagelijks kennis moet nemen van de buitenlandsche dagbla den. Het is ook niet een gevolg van het feit, dat een groot gedeelte der Neder landers de uitvinding van de boekdruk kunst aan Laurens Coster toeschrijft, waar tegenover de Duitschers even hard vechten voor Gutenberg, maar de reden hiervan ligt in de ontwikkeling van den Nederlandschen volksstam. Er is nauwelijks één land ter wereld aan te wijzen, waar de kennis der talen zoo algemeen wordt aangetroffen. Als handeldrijvend volk, als natie, welke als het ware een tusschenschakel vormt tusschen andere volken, als groote kolo- niseerende mogendheid, moet Nederland in ontwikkeling minstens even hoog staan als andere landen, zullen wij ons plaatsje onder de zon met vrucht kun nen bezetten. En er komt toch ook wel bij, dat de ongestoorde opgang van ons volk, zon der dat deze gedurende meer dan een eeuw belemmerd werd door oorlogen, de gelegenheid bood, om het pad der wetenschap ongehinderd te betreden. Ook is een factor, dat Nederland in be volkingsdichtheid in Europa op één na bovenaan staat. Waar vindt men op een kort traject als van Dordrecht naar Amsterdam, acht flinke steden, welke hier en daar zelfs bezig zijn in elkaar te groeien? Het vorig jaar werd in Keulen een Internationale Perstentoonstelling ge houden, de Pressa genaamd. Hierop wa ren zoo goed als alle landen van de wereld met hun persproducten verte genwoordigd. Het-was meer dan jam mer, dat Nederland daar geen beter figuur sloeg, gelijk het wel had gekund, en dat het zelfs ver achter stor.d bij Rusland, hetwelk deze gelegenheid gre tig aangreep, om propaganda te maken voor de sow jetbeginselen. Dat Nederland in het buitenland niet altijd het beste vertoont wat het heeft, och, dit wordt meer gezien. De Nederlandsche dagbladen dan ge ven veel lectuur en in 't algemeen goe de lectuur. Zij geven steeds meer, op elk gebied. Gedreven door de onderlinge concurrentie en opgejaagd door de wen- schen der lezers, welke zich en dit is toch wel ontegenzeggelijk een scha duwzijde steeds meer afwenden van het boek, hetwelk toch ook zoo in staat is, om de rust van den geest te bevor deren, en genoeg wenschen te hebben aan wat de krant hun geeft. En zoo moet de krant allerlei rubrie ken bevatten: voor den man in zijn studie en in zijn bedrijf, voor de vrouw in haar bijzondere taak en evengoed voor de kinderen en de rijpere jeugd, die ook hun aandeel opvorderen. Vooral dit laatste is van belang. De liberale Maandagavondbladen worden verslon den, ook vaak door onze jongens, om de groote sportrubrieken. Zoolang de sport en dit soort oefening voor het grootste deel op Zondag worden uitgeoefend in ons land, in tegenstelling van Engeland, zal dit onze Christelijke bladen een ge weldige concurrentie aandoen. Helaas vinden niet weinigen van onze jeugd Radio-rede, gehouden op Donderdag 7 November jl. door den heer H. Di"m het een gebrek van onze pers, als deze dit natuurlijk stilzwijgend voorbijgaat. Ofschoon, lichtpunten zien wij ook da gelijks. Als ik dit radiowoord gereed maak, ontvang ik juist een schrijven van een jongen man, waaruit ik het vol gende licht: „Een dubbelhartig man is ongestadig in al zijn wegen", leert ons het Woord. Dit Woord leert ons, dat wij overal, op elk gebied, een keuze hebben te doen, dus ook op het gebied der pers. En als er ergens dubbelhartigheid bij de Chi'istcnen to zien is, dan is het wel op dit gebied. Ook hier in mijn woonplaats is het in dit opzicht treurig gesteld. Vele Christenen bij ons, die trouw ter kerk gaan, hun kinderen naar de Christelijke school zenden en ook op ander gebied blijk geven Christenen te willen zijn, le zen een neutrale krant, of liever, een zoo genaamd neutrale, want in werkelijkheid is er geen enkele neutraal. Intusschen is dit niet de eigenlijke re den van mijn schrijven, zooals U wel zult begrijpen. Neen, de reden is, tot mijn spijt, deze, dat ook bij mij thuis nog een z.g.n. neutrale krant komt. Reeds dikwijls heb ik geprobeerd om dat veranderd te krij gen. Tot nog toe echter tevergeefs, en ja, als zoon des huizes kan men zijn zin niet met geweld doordrijven. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de Arrondissementsrecht bank te Tiel: mr. C. G. Schattenkerk, bur gemeester van Tiel; is aan J. H. Schillings eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van kantonrech ter-plaatsvervanger in het kanton Weert. TARIEFCOMMISSIE Bij Kon. besluit is J. C. C. W. Hijszeler inspecteur fler directie belastingen, te Zaan dam, benoemd tot eersten secretaris der Tariefcommissie bedoeld bij artikel 7 der Tariefwet 192-1, te Amsterdam. D. F. Kerbert, tweede secretaris der Tarief commissie, benoemd tot eersten secretaris dier commissie. VEZELHANDEL. Bij Kon. Besluit is aan den heer prof. dr. ir. A. J. Kluyvcr eervol ontslag verleend uit zijn functie van lid en voorzitter van de Commissie van Advies voor den Rijksvoor lichtingsdienst ten behoeve van den Vezel- handel en de Vezelnijverheid te Delft en is in zijn plaats benoemd de heer prof. dr. G. van Iterson Jr., hoogleeraar aan de Tech nische lloogeschool te Delft. R1JKSBEGR00TING 1930 BEGROOTING VAN DEFENSIE VOOKLOOPIG VEESLAG Tot dusver dan onze jeugdige corres pondent. Natuurlijk is gezorgd, dat hij dagelijks de door hem begeerde krant ontvangt. Handel en Scheepvaart en Markten kunnen evenmin worden vergeten. De wetenschap moet worden gepopulari seerd, de hygiëne gebracht onder het begrip der eenvoudigen. Letterkunde behoeft men, om het dagelij ksch leven niet al te dor te doen verloopen; het dagelijksch verhaal of het feuilleton tot ontspanning. En het nicuivs wil ieder een, om bij te blijven. De vaak opwindende gebeurtenissen uit de financieele wereld moeten wor den meegedeeld. De cultureele zijde van het menschenleven in het volle licht ge plaatst en zoo is er wel een begin te noemen, wanneer een dagblad zich voor het eerst aandient, maar een eind van alles wat het heeft te doen, is niet te bespeuren. Het oog wordt niet verza digd van zien en het oor niet van hoo- ren. Van dit alles geeft het Nederlandsche dagblad naar verhouding meer, dan in één ander land ter wereld is te bespeu ren; want wel zijn de Ameriltaansche en Engelsche dagbladen grooter, maar in lectuurvoorziening winnen zij het niet of nauwelijks van de zoogenaamde groote Nederlandsche Pers. De drie maal per dag verschijnende Koelnische Zeitung geeft in deze drie nummers soms minder lectuur dan ons blad in één zijner nummers. Wij noemden daar ook de financieele voorlichting. Het is merkwaardig, hoe de bladen in Brussel en Parys en wij zouden nog andere wereldsteden kunnen noemen, welke toch evengoed een financieel centrum vertegenwoordi gen als Amsterdam in ons land, zij het minder groot niet de volle beurs op nemen en alles wat daarmee in verband staat, gelijk hier wel het geval is. Men heeft daar zijn aparte financieele bla den, die hierin voorzien. In de laatste jaren is daarbij geko men de wensch van het publiek, om naast de leesstof, ook het beeld te zien. Enkele conservatieve bladen meenden weerstand te kunnen blijven bieden aan wat gevraagd werd, doch zij hebben zonder uitzondering het. pleit verloren. Er wordt zelfs niet gevraagd of de dag bladen door hun eigen manier van tech nische verzorging wel in staat zijn, al tijd even mooie beelden te geven, neen, het publiek vraagt het en het gebeurt. Het publiek is een mijnheer, die beveelt. Ook hierin echter zal door de technische en door de redactioneele leiding gezocht moeten worden naar het steeds betere. De ingenieurs der fabrieken van rota tiepersen zullen niet rusten vóór de kranten jumbo's, ondanks de razende snelheid, waarmede de cylinders zich rondwentelen, het best denkbare geven. De heele pagina's met foto's zullen echter, dunkt ons, op den duur minder nut opleveren, vergeleken met de hooge kosten, er aan verbonden. Foto's, ge strooid tusschen de text, zullen het le zen veraangenamen en het beeld beter tot z'n recht doen komen, al zal een opgebouwde pagina ook wel zoo nu en dan voorkomen. BURGERLIJK PENSIOENFONDS EEN STROP VAN 18 MILLE, In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begrooting van het Bur gerlijk Pensioenfonds voor 1930 wordt hel volgende gezegd: Sinds 1 Juli 1922, datum van het inwer kingtred-en van de Pensioenwet 1922, is de Pensioenraad er nog niet toe overgegaan geld in hypotheken te beleggen. Van de voor dien datum afgesloten hypotheken zijn cr vier geëxecuteerd, waarvan twee met een verlies-van resp. f 5.876,39 en f 12.393,50. DE REEUWIJKSCHE PLASSEN EEN MEMORIE OVER DE DROOGMAKING VAN DE REEUWIJKSCHE EN SLUIP- WIJKSCHE PLASSEN. Het lid der Staten, dc heer K. R. v. Staal te Gouda, heeft aan de leden van de Staten een memorie aangeboden, betrekking heb bende op het afwijzende praeadvies van Gedep. Staten inzake de droogmaking van de Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen. Aan het slot daarvan schrijft hij: Mogen de leden van de Prov. Staten, nu uit alle officieele ducumenten gebleken is, dat uit een technisch oogpunt geen bezwa ren bestaan om met gevaar voor de toekomst de Plassen droog, te maken; nu vaststaa'.. dat de droogmaking van de nog bestaande, Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen van groot belang is uit een oogpunt van kwel- bezwaar voor den pas herstelden polder Vettenbroek; nu eveneens vaststaat, dat ons land in het. bijzonder in de provin en nog meer in het bijzonder in de naast? omgeving van de Plassen behoefte ge voeld wordt aan nieuwe bodem-productie; nu bovendien vaststaat, dat bij het brengen van nieuwe gronden de land- en tuinbouw, Je veeteelt en de arbeidende stand door nieuwen arbeid worden gediiend; mogen de leden van de Prov. Staten besluiten het afwijzende prae-advies niet zonder meer te ■aarden en mogen zij zich straks in de openbare zitbi-ng uitspreken voor nieuwe on derhandelingen op korten termijn, zoowel met de regeering, als met de bij de droog making belanghebbende gemeentebesturen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN PROEVEN MET FLIKKERLICHTEN. De Minister van Waterstaat heeft aan de commissarissen der Koningin geschreven: Ik heb besiist, dat er door de Nederland sche Spoorwegen proeven zullen moeten worden genomen met het aanbrengen van flikkerlichten op overwegen, gelegen in we gen met snelverkeer, waar de plaats van cien overweg weinig de aandacht trekt. Deze flikkerlichten zullen waarschijnlijk worden aangebracht op de nabij de overwe gen geplaatste andreaskruisen (waarschu wingsborden). Uit den aard der zaak is het wemschelijk, dat deze lichten, zooals trouwens ook de waarschuwingsborden, reflectoren en ande re seinen, welke dienen om onbewaakte wegen aan te duiden, door het publiek wor d-en ontzien, daar vernieling of beschadiging hiervan ernstige gevolgen kan hebben. In aansluiting aan den brief van 30 Nov. 1922, noodig ik u uit, het vorenstaande on-, der de aandacht van de gemeentebesturen tö brengen, met verzoek, daaraan algemee- ne bekendheid te geven en alle inrichtingen van onderwijs te willen uitnoodigen, d>e leer lingen ernstig te doen wijzen op het onver antwoordelijke van vernieling en beschadi ging als vorenbedoeld, en op de ernstige ge volgen, die daaruit kunnen voortvloeien. Bovendien zou nog kunnen worden ver wezen naar art. 163 van het Wetboek van Strafrecht. NED.HERV. ZONDAGSCHOLEN- BOND OP GEREF. GRONDSLAG WAAROM EIGEN ORGANISATIE? OFFICIEELE BERICHTEN DIRECTE BELASTINGEN. Bij Kon. besluit is aan J. N. J. Boom, in specteur der directe belastingen te Bussum eervol ontslag verleend; aan J. Repelius, ontvanger der registratie no. 2 en domeihen te s'Gravenhage eervol ontslag verleend. is aan S. H. Wynands, verificatur der voerrechten en accijnzen te Yenlo, eervol ontslag verleend; us is tot ailanct-accountant der directe belas- ^ewet Tnededcclingen De nieuwe man. Vele leden hadden het optreden van de zen minister met genoegen gezien. Andere leden achtten voorzichtigheid geboden bij de beoordeeling van het door dezen minister te volgen beleid. Verscheiden leden verzochten te mogen worden ingelicht omtrent de vereenvoudigin gen, waartoe de samenvoeging van de mili taire departementen heeft geleid. Naar een aantal leden meenden te weten, is er slechts uiterst matig resultaat bereikt. Andere le den meenden te dezer opzichte ten minder pessimistisch geluid te moeten doen hoo- ren. Enkele leden stelden de vraag of de mi nister thans het rijdstip niet gekomen acht de afdeeling Loodswezen om te zetten in een staatsbedrijf. Verscheiden leden brachten den minister hulde voor de maatregelen, die ten gevolge hadden, dat bij de jongste legeroefeningen en marinemanoeuvres in ruime mate voor lichting aan de pers is verstrekt. Opgemerkt werd echter, dat er zorgvuldig voor moet worden gewaakt, dat de voorlichting objec tief zij. Verscheiden leden stelden de vraag, wat er juist is van het in de pers verspreide be richt, dat een reorganisatie van het leger dien zin, dat één divisie kan worden opge heven, een punt van ernstige overweging uit maakt. gd werd of het juist is, dat. hier te lande slechts één mobilisatieplan en wel a algemeene mobilisatie bestaat Mocht dit het geval zijn, dan zou men dit een ernstige leemte achten. Personeel. Vele leden vestigen er de aandacht op, dat de stopzetting der officiersopleiding is ge bleken een onjuiste maatregel te zijn ge weest rnemens der regeering tot het op dichten van een school voor reserve-officie gezondheid ondervonden bij ver scheidene leden bezwaar. Naar -« mee ning is van de noodzakelijkheid dezer op richting nooit iets gebleken. Een aantal leden achtten de huidige mi litaire kleeding ondoelmatig en drongen op ïrandering aan. Een algeheele herziening van de militaire bezoldigingsregeling werd door sommige le den gewenscht geacht Geklaagd werd over de weinig tegemoet komende wijze, waarop de militaire wacht gelders over het algemeen worden behan deld. Gevraagd werd verbetering van de positie der arbeiders op arbeidscontract. Gevraagd werd naar maatregelen ten aan- en van de oud-gepensionneerden. Verscheiden leden betoogden dat de oosi- tie van het personeel der marechaussee in vele opzichten verbetering behoeft Vlootaanbouw. Vele leden achtten den vlootaanbouw ab soluut onvoldoende. Sommige leden stelden de vraag of .het in 's ministers voornemen ligt, aan de Kamer voorstellen te doen be treffende den aanbouw van een derden krui ser. Eenige leden merkten nog op, dat ook de moeilijkheden, welke onlangs te Curasao hebben plaats gegrepen, cr op wijzen, dat men over een voldoend aantal groote sche pen moet kunnen beschikken. Gevraagd werd of deze minister de ning van zijn ambtsvoorganger betreffende de werf te Hellevoetsluis onderschrijft. Noode hadden sommige leden op deze be grooting een punt gemist ten behoeve van de marinierskazerne te Rotterdam, welke dringend verbetering behoeft. Diversen. Sommige leden zouden gaarne 3 de minister zijn medewerking verleende tot het opheffen van gewapende korpsen huiten het leger. Gevraagd werd naar het standpunt den minister ten opzichte van den aanmaak van munitie door particulieren. Gaarne zou men omstandig worden inge licht omtrent de malversaties, welke te Woerden hebben plaats gehad. Gevraagd werd bij de afdeeling loodswe zen of de regeering bereid is iets voor de Nederlandsche havens te doen ter bescher ming tegen de concurrentie van Antwerpen, voor zoover deze door de loodstarievi wordt vergemakkelijkt Een schip van pl.i 20 voet diepgang spaart door in plaats' vj Vlissingcn naar Antwerpen te gaan, totaal f 240 of f 295 aan loodsgelden uit, al mate het zomer- of het wintertarief toepassing is. DE ZONDAGSSCHOOL ALS MIDDEL TOT INWENDIGE ZENDING RADEN VAN ARBEID De Ziektewet. De Veveeniging van Raden van Arbeid heeft te 's-Gravenhage haar najaarsverga dering gehouden. De plaatsvervangende \oorzitter der vereeniging, de heer L. J. II. Eversen, vooratter van den Raad van Ar beid te Groningen, hield een openingsrede, waarin aan den door zijn benoeming tot Mi nister van Arbeid afgetreden voorzitter, Mr. Verschuur, voor zijn arbeid voor de niging in hartelijke bewoordingen hulde werd gebracht. Als voorzitter der vureeniging werd geko zen Dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoog land, voorzitter van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage, die vroeger ook voorzitter was en de benoeming aannam. In de vergadering van 15 November dee. de commissie-Werker ter voorbereiding van de maatregelen voor invoering van de Ziek- an den stand de ker, gaf een overzicht van de vorderingen, die het werk der commissie heeft gemaakt, waaruit bleek, dat de redactie van een aan tal algemeene maatregelen van bestuur reeds is vastgesteld en in zeven rapporten den Minister ter beslissing toegezonden. De leden der commissie, Mr. Dr. v. Brug- van zaken bij den opzet van de administra tie, over de voorgestelde administratieve voorschriften en over het belangrijke con trole-vraagstuk. De bijeenkomst werd bijgewoond door do bestuursleden werkgevers- en -werknemers van Raden van Arbeid, leden van den Ver zekeringsraad en ambtenaren van die in stelling en van de Raden van Arbeid. Men rekent erop, vóór de inwerkingtre ding van de Ziektewet met ingang van 1 Maart met de geheele voorbereiding gereed te zijn. Omtrent verschillende punten is met de bedrijfsvereenigingen aanraking gezocht, als gevolg waarvan verwacht wordt, dat de Raden van Arbeid en bedrijfsvereenigingen op sommige onderdeden voor de goede uit voering ren de Ziektewet, met name ten aanzie-n van de controle, zullen samen werken. Zaterdagmiddag vergaderde te Utrecht bo venstaande bond. De Voorzitter, de heer M. Noteboom, van Gouderak, zeide, dat na de oprichtingsvergadering het vorige jaar, veel geschied is. Gecorrespondeerd werd met 300 organisaties, kerkeraden en predikan ten om het werk van den bond te willen steunen. De Bond omvat thans 16 leiders van Zondagsscholen, 17 Zondagsscholen en twee kerkeraden, n.l. Huizen en Vcenendaal. In voorbereiding is een leerkalender voor de Zondagsscholen, waarvan er reeds 2500 be steld. Wat de financiën betreft, is er een batig saldo van f 00.00. Do heer H. v. II o o g d a 1 e m, te Gorin- chem, hield een referaat over „De Gerefor: meerde Zondagsschool", waaraan wij het volgende ontieenen: De bijzondere toevoeging „Gereformeerd" maakt het in do Hervormde Kerk mogelijk te weten waarmee men te doen heeeft. Het bepaalt ook bijzonder de positie tegenover de andere Zondagsschoolbonden. De grootste stoot word aan het Zondags schoolwezen gegeven door de lager onder wijswet van 1857. In 1860 bestonden er 50 Zondagsscholen, terwijl aangenomen mag worden, dat er thans in ons land 2500 zijn. De Ned. Zondagsschoolvereeniging plaatst zich op het algemeen Chr. standpunt en plaatst in haar doelstelling „het aankwee- Ken van liefde tot den Heiland en van Bij belkennis". De Geref. Zondagsschoolvereeni ging „Jachin" heeft een doelstelling, die we onderschrijven kunnen, doch beoogt het bou wen der Geref. Kerk en hoe loffelijk haar streven is, daar kunnen we toch niet mee meegaan. Dus blijft over: ongeorganiseerd tijn of eigen organisatie. Nergens is tegen de Zondagsschool zoo- reel actie gevoerd als bij ons. De oorzaak is de buitenkerkelijke weg, die de Zondags scholen gaan moesten om het doel te berei ken. Was de Hex-vormde Kerk in al haar uitingen een Geref. Kerk, dan zou de Zon- dagsschoolarbeid kunnen geschieden onder toezicht van de kerkeraden, maar vaak kan dit thans niet. De Ned. Herv. Kerk is door innerlijke verdeeldheid we moeten liet met schaamte zeggen niet instaat om den verloren invloed op het volkskind te herwin- Nu komen anderen om dat werk te doen. Slechts zij, die de kracht van Gods Woord aan eigen ziel ervoeren mogen geloo- cn vertrouwen dat zij in den Zondags- schoolarbeid in Gods weg zijn. Men zegt wel eens, dat in de belijdenisschriften niet over de Zondagsschool gesproken wordt en onze Geref. vaderen haar niet hebben gekend, maar als we in aanmerking nemen de gansch gewijzigde omstandigheden, dan kunnen we zeggen, dat de Zondagsschool als middel tot inwendige Zending gebruikt mag worden. Het doel is dus inwendige Zending. In geen enkel opzicht kunnen we instemmen met hen, die zeggen: geen dogma op de Zon dagsschool. Zeker, men moet niet gaan dog- matiseeren op de Zondagsschool. Dat is on- gewenscht. Maar de onderwijzer moet ken nis hebben van het dogma. Spr. eindigde met zijn gehoor mee te ge ven het woord van Dr. Kuyper over de Zon dagsscholen, een woord, dat hij ter versprei ding en propaganda wilde meegeven: „ver derf ze niet, want er is een zegen in". Discussie. Aan de discussie hierover namen deel de heeren D e Geus van Rotterdam, L i g t- hart Schenk van Oudewater, Gooyer. Huizen, en Scholten van Dordrecht. Reglement Daarna werd het reglement vastgesteld, dat dienst zal doen, tot de organisatie zich zoover ontwikkeld heeft, dat Koninklijke goedkeuring op de Statuten kan worden ge vraagd. Bestuursverkiezing. Besloten werd nog geen definitief bestuu; te verkiezen, doch daarmee te wachten tot volgend jaar, daar men dan over breeder kring zal kunnen beschikken. Het voorloo- pig bestuur werd als volgt geconstitueerd M. Notebonm, Gouderak, A. P. d e J on g te Nieuwveen, H. v. I-I o o g d a 1 e m te Go- rinchem en J. C. S c h o 11 e n te Dordrecht Dit bestuur zal zichzelf uitbreiden met één lid uit de Zondagsscholen en twee kerke- raadsleden. Het treedt op de vergadering, die het volgend jaar gehouden wordt, in zijn geheel af, waarna een definitief bestuur ge kozen wordt. Na afdoening van enkele huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering ge sloten. ELECTRIFICATIE. MEMORIE VAN TOELICHTING DE PLANNEN VOOR 1930 TOTAAL BEDRAG RUIM 25 MILLIOEN. Aan de memorie van toelichting tot de be grooting van het wegenfonds 1930, welke thans is ingediend, is het volgende ontleend: De begrooting is opgemaakt tot een bedrag van f 25.150.000. In aanmerking moet wor den genomen, dat behalve door het Rijk ook door de provinciën en de gemeenten krach tig aan de wegenverbetering wordt gewerkt, en dat daardoor een grens wordt gesteld aan de beschikbare hulpmiddelen en werkkrach ten, welke niet ongestraft kan worden uit gebreid. Naar vermeend wordt, ifi die grens in 1929 reeds bereikt. Herziening van het Rijkswegenplan 1927 is bij de Rijkscommissie 'van overleg voor de wegenverbetering in onderzoek. Nadat de provinciën zullen zijn gehoord, kan een voorstel voor de vaststelling van een nieuw plan volgen, opdat voor een volgende werk periode tijdig zal kunnen worden beschikt over een nieuw werkplan, waarmede be reids bij het samenstellen van de begrooting voor 1932 behoort to worden rekening gehou den. Van de aparte voortellen noemen we: Met de in 1928 aangevangen verbetering van den Rijksweg DelftOverschie, welke omvat het brengen op 6 M. breedte van de rijbaan en den aanleg van een afzonderlijk rijwielpad, breed 2.50 M., zal in 1930 worden voortgegaan. Hiertoe wordt f 200.000 aange vraagd. ir de verbreeding van de verharding den Rijksweg RotterdamDordrecht, doch hoofdzakelijk voor den aanleg van rij wielpaden, wordt f 30.000 aangevraagd. Met het voor den Rijksweg Dordrecht Moerdijk aangevraagd bedrag van f 70.000 zullen een tweetal vakken ter gezamenlijke lengte van bijna 2 K.M. verbeterd worden. Nevens de hoofdbestrating zullen rijwielpa den worden aangelegd. De gronden voor den aanleer van den rijks, eg Rijswijk—Rotterdam zullen in 1929 kun- en zijn verkregen. Met den aanleg zal in 1930 worden voortgegaan. In dat jaar kan de oltooiïng van de gedeelten RijswijkDelft n Overschieeindpunt van den weg wor den tegemoet gezien. Voor de uitvoering van ■erken wordt f 2.600.000 aangevraagd. In 1930 zal voor het gedeelte Rotterdam Moordrecht, van den rijksweg Rotterdam BodegravenHarmeien, de grondaankoop enoeg zijn afgeloopen; voor de overige gedeelten zal daarmee een aanvang worden gemaakt. Hiervoor wordt op f 285.000 gere kend. Ook zal in uitvoering zijn het nieuwe weg- ak met hooggelegen vaste brug bewesten Nieuwerkerk en wegaanleg Zuidplaspoldcr tot spoorwegovergang bij Moordrecht, waar voor f 570.000 is opgenomen. Voor de uitvoering van verbeteringswer- ken aan den Rijksweg Den HaagNoordhol- landsche grens wordt thans f 45.000 aange vraagd. Van den Rijksweg Gorinchem—Breda be hoeven enkele wegvakken verbetering om te voldoen aan de eischcn van het tegen woordig verkeer. Aangevraagd worden daar voor bedragen van f 40.000, f 120.00, f 45.000 en f 40.000. Na de in 1929 uitgevoerde verbetering van de rijbaan van den Rijksweg BredaMoer dijk zullen nog noodig zijn te maken twee rijwielpaden van asfaltbeton of tegels langs de geheele weglengte, waarvoor f 160.000 is uitgetrokken. Op den weg Utrecht—DoornDe Grebbe komt thans tot uitvoering de doortrekking van den weg door het fort op den Biltschen straatweg. Hiervoor is in 1930 f 280.000 noo dig. Voor de voltooiing van den Rijksweg Am sterdam—Haarlem zijn nog eenige bijbehoo- rënde werken noodig, waarvoor een bedrag van f 40.000 wordt aangevraagd. Voor den rijksweg HaarlemZuidholland- sche grens is nog een bedrag van f 10.000 noodig, waarmede de in uitvoering zijnde verbetering van dezen weg zal zijn voltooid. Een bedrag van f 1.400.000 is bestemd voor voortzetting van di bouw van de overbrug ging van de Bergsche Maas bij Keizersvecr, waarmee in 1929 is aangevangen en voorts voor het gedeelte van den bouw van de overbrugging van de Waal bij Zaltbommel, waarmee in 1930 kan worden begonnen. Voor de voortzetting van den in' 1929 aan gevangen bouw van een onderdoorgang in den spoorweg AmsterdamHilversum, is op f 345.000 gerekend. Voor grondwerk ten be hoeve van het wegvak Vecht—Naarden zal in 1930 nog 'f 189.000 noodig zijn, terwijl voor het onder profiel brengen van wegvakken onder Diemen en Naarden in 1930 nog f 93.000 noodig zal fcijn. Voor aanlog van den rijweg op bovenbedoelde wegvakken is gere kend op f 480.000 en voor een rijwielpad f 12.000. Voor de voortzetting van den bouw van de brug over de Vecht is voor 1930 noodig f 83.000, alsmede f 14.000 voor de bewegings- inrichting daarvan. Ter voortzetting van de in uitvoering zijn de werken voor den aanleg van het vfik Ivrabhendijke—Rilland, vun den rijksweg KapelleNoordbrabantsche grens, is gere kend op f 218.000. Voor den aanleg van rijwielpaden op den rijksweg WierdenAlmeloHengeloEn schedé wordt f 40.000 aangevraagd. Thans hebben alle betrokken gemeenten besloten deel te nemen in de gemeenschap pelijke regeling tot electrificatie van Weste lijk Flakkeo en Goedereede. Het zyn de ge- ipeenten: Middelharnis, Sommelsdijk, Dirks- land, Harlingen, Herkingen, Melissant, Stel lendam. Goedereede en Ouddorp. Negen per sonen (de burgemeester en enkele particu lieren vormen den Raad van Commissaris sen. Deze is voor de eerste keer door de electriciteitscommissie benoemd en zal in den vervolge benoemd worden door de al gemeene vergadering van afgevaardigden der aandeelhouders. Deze afgevaardigden worden weer uit en door de gemeenteraden der acht betrokken gemeenten benoemd. Uit iedere gemeente 1 afgevaardigde. De statuten zijn ook door alle raden ongewij zigd goedgekeurd. Deze zijn ook reeds goed gekeurd door de prov. griffie en het Depar tement van Justitie, zoodat thans tot uit voering van het werk kan worden overge gaan. EEN VREESELIJKE VONDST. Uit een put in den polder Uillens naby Gouda is opgehaald het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van een ouden nun, vermoedelijk van E. uit Leiden. Sedert Octo ber werd deze man vermist en z(jn opsporing is toen verzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1