Radio Nieuws. SAMBO EN JOCKO TOEN HET NOG DUISTER WAS VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 n^RDE BLAD PAG RÜKSBEGR00I3NG 1930 BINNENL. ZAKEN EN LANDBOUW MEMORIE VAN ANTWOORD Grenswijzigingen. Verschenen is do Memorie van Antwoord over het vijlde hoofdstuk der Kijksuegroo- tiug voor IüoU. 'x en aanzien van de Vereeniging van Ge meenten, veiiKiaait ue Minister, uat in de oinstanuiglieiu, uat nug veie gemeenten dooi' het gering a-nwonersiui op sociaal en cultu reel gebied inj grooiere gemeenten aciiter- 8taan, geen voiuoenue grond ligt om tegen deu wil dier inwoners aan kei zólfStaiiuig bestaan der gemeente een einiio te maken. lie grenswijziging der gemeente li troont vordert ue grootste omzichtigheid. Een in 1ÜÜ2 ingesteiue commissie iieeit voor korten tijd daaromtrent rapport uitgenraclit, De iui- nister stelt zich voor na met zijn ambtge noot van Defensie overeenstemming te lieu- ben verkregen, Ged. Staten van Utrecht de vraag voor te leggen of het rapport een üeug deiijive grondslag zou kunnen bieden om daarop een vooistel tot grenswijziging te a baseeren. Aangaande de benoeming van burgemeesters kan de Minister niet als aigemecno regel aanvaarden, dat geen personen tot buige- meester zullen women benoemd, die een be- driji uitoefenen. Bij het beoordeelen van de stelling, dat te veel roomsch-katholieken tot burge meester worden benoemd, wijst do Minister er op, dat terwijl de roomsch-kalholieken ruim een derde van do bevolking uitmaken, bet aantal roomsch-katholieke burgemees ters ongeveer dezelfde verhouding vertoont Den eisch te stellen, dat slechts in gemeen ten met een roomsch-katholieke meerder heid een roomsch-katholiek tot burgemees ter zou worden benoemd, ware onbillijk, indien men dezen zelfden maatregel niet aannam ten aanzien van de andere politie ke partijen. De Minister vindt geen aanleiding om den burgemeester van Franeker to onderholden over de ontvangst van de A. J. C., daar hij een besluit van B. en W. uitvoerde en de Baad overigens reeds zijn afkeuring over 't gebeurde heeft uitgesproken. De burgemeester van Sleen, die, in ver binding met den burgemeester van Wedde een werkwillige behulpzaam was om in Blij ham, in het stakingsgebied te komen en die do mogelijkheid heeft erkend, dat hij tegen over twee of ten hoogste drie arbeiders het bestaan van werkgelegenheid in liet stakings gebied heeft vermeld, zonder hen echter aan te raden aldaar te gaan werken, heeft naar het oordeel van den Minister, evenals trou wens de burgemeester van Wedde, indien het te zijnen aanzien vermelde juist is, niet gehandeld met de bedachtzaamheid, die van een burgemeester mag worden verwacht. De burgemeester van Sleen is hierop na mens den Minister gewezen; bij juist bevin ding van de leiten zal hetzelfde geschieden ten aanzien van den burgemeester Wedde. Den Minister hebben geen klachten be reikt over het optreden van den burgemees ter van Zaandam bij gelegenheid van do sta king in het houtbedrijf in die gemeente. Er is dus geen aanleiding een onderzoek in te i'tellen. Het onderzoek in zake de verhouding ln Nieuw-Beijerland laat nog niet toe te beoor deelen of en zoo ja welke maatregelen te- PROF. ALDERSHOFF Hierboven het portret van Prof. Dr. 11. Al dershoff, van Utrecht, die het micro-orga nisme ontdekt heeft, dat vermoedelijk in samenwerking met de vaccinatie de ence phalitis veroorzaakt. Stemplicht en vrouwenkiesrecht Van een wijziging in de opvattingen om trent de stemplicht in dien zin, dat er aan leiding zou bestaan om over to gaan tot af schaffing. van dezen dwang is den Minister niets bekend. Althans onder vigneur van het huidige kiesstelsel moet de z.g. stem plicht behouden blijven. Medewerking tot af schaffing van het vrouwenkiesrecht is van do Regeering niet to verwachten. Getracht is aan klachten over toepassing van de stemplichtsbepalingen bij gewetensbezwaar tegemoet te komen. Dansverloven. De Minister van Arbeid is van oordeel, dat de Drankwet zich niet leent voor een rege- liAg van dansverloven. Met den Minister van Justitie zal nader worden overlegd of en in hoeverre wettelijke voorziening ge boden is. Dierenbescherming. De Minister acht voor het treffen van maatregelen tot bescherming van dieren geen aanleiding nu het optreden van parti culiere» zijde reeds belangrijke verbeterin gen heeft gebracht Ook voor het bevorderen van maatregelen tot een algeheel verbod van het gebruik van den hond als trekdier kan de Minister geer vrijheid vinden. Hij meent verder dat bezwaarlijk tot een belangrijke vermindering van het aantal vergunningen tot het dooden van vogels zou kunnen wor den overgegaan, zonder dat daartegen door den land- en tuinbouw ernstige bezwaren zouden worden toegebracht Een wijziging van do Vogel wet van 1917 maakt een punt van overweging uit Subsidie Burgerwacht De verhooging van de posten voor do vrij- willigo burgerwachten en den bijzonderen vrijvvilligen landstorm is slechts matig te noemen; de verhooging van den post voor do burgerwachten moet strekken om hen meer in de gelegenheid te stellen tot oefenen Persoonskaarten. Do invoering van het persoonskaartenstej- sel zal niet, zooals de commissie voor de bevolkingsboekhouding heeft voorgesteld, te- IN 'T ROODE PARADIJS gelijk moeten plaats hebben. Het ligt in het aanvankelijk voornemen van den Minister te bevorderen, dat dit tijdstip zal zijn 1 Januari 1933. In dit stelsel zal door raadpleging van de persoonskaart van het hoofd van het gezin dus van één kaart, over bijna alle gegevens betreffende de gezinsleden worden beschikt, welke thans vermelding kunnen vinden op da gezinskaart Het verhuisbi'ljet in zijn tegenwoordigen vorm zal bij het nieuwe stelsel niet worden gehandhaafd. Filmkeuring. Do minister meent, dat de centrale com missie voor de keuring van films haar aller minst gemakkelijke taak op de juiste wijze vervult. De samenstelling der commissie geeft trouwens alle waarborgen, dat aan re delijke verlangens ten volle kan worden vol daan. Zij verricht haar taak met groote om- ziohtigheid. Aan het verzoek van sommige leden om j aan de gemeentebesturen in het Zuiden te ■kennen te geven, dat de krachtens de Bio- scoopwet door hen uit te oefenen controle plaatselijk behoort te geschieden, kan de J minister moeilijk gevolg geven, omdat art, 4 i der Bioscoopwet nakeuring in centraal ver- j band niet uitsluit. Bedrijfstelling. I Het ligt in het voornemen van den minister te bevorderen, dat binnenkort een ontwerp van wet tot het houden voor eenmaal van een bedrijfstelling in 1930 wordt ingediend. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen bij gelegenheid van de op 31 Decem ber 1930 te houden volkstelling door middel van adreskaarten de namen en adressen van alle in ons land bestaande bedrijven worden verzameld. Op verschillende wijzen kunnen dan voor verschillende groepen van bedrijven verdere gegevens worden verzameld. De kosten wor den geraamd op 430.000 te verdeelen over verschillende begrootingsjaren. De oplossing van het werkloosheidsvraagstuk zal, meent de minister, niet gevonden kun nen worden in het uitvoeren van groote wer ken nabij elke plaats waar werkloosheid voorkomt Met groote nauwgezetheid moet worden zorg gedragen, dat hetgeen de over heid op dit gebied doet eensdeels niet belem merend werkt op de ontplooiing van het vrije bedrijf en anderdeels de prikkel tot het zoe ken van werk buiten de werkverschaffing niet wegneemt De arbeidsvoorwaarden moe ten dan ook met deze opvatting in overeen stemming zijn. Tewerkstelling van werkloo- zen op vrij verren afstand van hun woning is niet te ontgaan. Het ligt in het voornemen van den mi nister om op den weg, door zijn ambtsvoor ganger ingeslagen, verder te gaan. Welke ob jecten in de toekomst als werkverschaffing zullen worden aangevat is thans nog niet te zeggen. Aan de bevordering van do vestiging nieuwe ondernemingen kan van de zijde van den minister bezwaarlijk veel worden gedaan. Voor zoover het in zijn vermogen ligt is hij bereid eventueele moeillijkheden uit den weg te ruimen. Worden der regeering aannemelijke plannen tot binnenlandsche kolonisatie voorgelegd, dan zal zij de uitvoe ring daarvan gaarne bevorderen. De dienst der Staatscourant is zeer sterk toegenomen, daar tal van publi caties welke vroeger op andere wijze werden gedebiteerd, thans in het uitgeversdehiet van do Staatscourant zijn overgegaan. De op brengsten der advertentie-exploitatie over de jaren 1926, 1927 en 1928 hebben in ronde sommen J 66.000, 74.000 en 76.000 beioo- pen. AFDEELING LANDBOUW. Wel belangstelling. Tegenover opmerkingen in het voorloopig verslag betoogt de minister, dat de landbouw zich pleegt te vertieugen in daadwerkelijk medeleven van de regeering in haar nooden en behoeften. O.a. is tot stand gekomen land'bouwuitvoerwet, waarvan de datum invoering zoo spoedig mogelijk zal worden bepaald. Het laat zich verwachten, dat dit na korten tijd het geval zal zijn. De landbouw maakt moeilijke tijden door, maar dat is in hoofdzaak te wijten aan de disharmonie tusschen prijzen en productie kosten. In het bijzonder wordt aan de voorziening in de behoefte aan landbouwonderwijs voort durend aandacht geschonken. De instelling van een landbouwraad is door 's minister ambtsvoorganger, ernstig overwogen. Hij heeft dit denkbeeld laten va ren na het advies der landbouworganisaties te hebben ingewonnen. Als resultaaat van de landbouwtelling 1930 zullen om gegevens worden verkregen om trent de oppervlakte tuingrond in ons land. Inzake het verkrijgen van een goed over zicht van de THOMAS MANN Een heel klein stukje van de parade, die in Moskou werd gehouden ter herdenking van den 12den jaardag der vervolutie. In die twaalf jaar zijn al wat zegeningen' over 't arme Rusland uitgestort.... Thomas Mann, de groote Duitsche roman schrijver, aan wien de Nobelprijs 1929 voor literatuur werd toegekend. PROF. EULER Prof. Euler uit Stockholm verwierf met Prof Harden uit Londen den Nobelprijs voor chemie. UIT DE INDISCHE BLADEN landbouwbedrijfsresnltaten is overleg gaande met de ver. landbouwboek- houden. Hoewel nog geen beslissing is ge nomen in welken vorm zulks zal geschieden kan de minister toch reeds meedeelen dat het in de bedoeling ligt aan het verwerken van de gegevens van de boekhoudhureaux tot het verkrijgen van belangrijke aanwij zingen omtrent den toestand der economie van den landbouw, medewerking en finan cieel en steun door de regeering te verleenen. Omtrent vrijstelling van de leerplicht voor het zevende leerjaar der lagere school voor het bezoeken van de eerste klasse eener la gere land- en tuinbouwschool zal de minister nog overleg plegen met zijn ambtgenoot ui onderwijs. Landarbelderswet. Het onderbrengen van de kleine boeren onder de landarbeiderswet stuit op groote bezwaren. Zoo noodig zal de minister echter bevorderen een onderzoek naar het vraag stuk van grondverstrekking aan kleine boeren. Omtrent de vraag of er aanleiding is tege moetkomend op te treden tegenover de landarbeiders, welker plaatsjes in tijden van hoogconjunctuur gesticht zijn, waarvan zij thans de moeilijkheden ondervinden, is amb telijk rapport uitgebracht. Het is uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk om in dit ge val de eventueele wenschelijkheid te ver zoenen met practische uitvoerbaarheid. Geen directeur-generaal. De minister kan de opvatting van de leden die een directeur-generaal van den land bouw onmisbaar achten niet deelen. De plannen voor de stichting van een nieuw laboratorium voor den tropischen landbouw van de Landbouwhoogeschool zijn in vergevorderden staat van voorbereiding. Stichting eener lagere landbouwschool in het Land van Maas en Waal in 1930 wordt overwogen. Aan de behoefte aan uitbreiding van het personeel bij den voorlichtingsdienst is in de laatste jaren herhaaldelijk tegemoet ge komen. Voor zoover die behoefte zich nog meer doet gevoelen zal daaraan zooveel mogelijk geleidelijk worden voldaan. Van Rijkswege zal jaarlijks ongeveer 50.000 ten behoove van de pluimveeteelt beschikbaar worden gesteld. Bovendien zal niet onbelangrijk worden bijgedragen in de kosten van het Ned. Eier-controlebureau. De minister kan dan ook niet de meening len, dat het wenschelijk Is meer steun te verleenen door subsidieering van modelbe- drijven en fokstations. De minister ls bereid een hooger bedrag beschikbaar te stellen voor cultiveering van den bodem. Vlsscherij. In verband met de overbevissching der Noordzee zijn ook hier te lande proeven ge nomen met trawlnetten, die de jonge visch sparen. Do resultaten zullen worden gepu bliceerd. De minister is bereid te bevorderen, dat reeds thans een onderzoek wordt ingesteld met betrekking tot de vraag, welke maat regelen moeten worden getroffen ten aan zien van de Zudderzeevisscherij als, naar verwacht wordt, in het einde van 1932 de afsluitdijk gereed zal komen. Voor de eerstvolgende jaren mag een ver- betering van de zalmvangsten worden ver wacht. HATTA'S TERUGKOMST Naar bekend mag worden verondersteld, toe merkt de Dell Courant op. zal de heer Mohamac Hatta. de gewezen voorzitter van de „Perhim- poenan Indonesia" In Holland, nog voor hei einde van dit Jaar terugkomen. Deze alom Ir de Inlandeche politieke kringen bekende na tlonallst, wiens komst men reikhalzend tege moet ziet zal in de „Kepala Bantang" een zeei bijzondere positie bekleeden. Weerbericht. Barometerstand. Verwachting van het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bilt: Aanvankelijk zwakke tot matige, later toe nemend Westelijke tot Zuidelijke wind, aan- kelijk opklarend met zelfde temperatuur, la- tor betrokken met regenbuien en iets zachter FIETSERS LILHI UPi Van 1617 Nov. van 4.36 nam. tot 6.51 vm. HUIZEN (1876 I g. KRO. 11.Su mo. 1.152 Nieuwste gramofoonpjaten. N'CKV. Tüdseiu. 45 üruinofooiiplaien. 5 Tijdsein. 6— oil Coneert. KltO. 0.4U—7 SprekerW. J. A. d» Week uitzending. Sprekers: Prof. Albert 1 NoordwUk. Urs. A. A. Bake. Bilthoven. Dec MeJ. M van Koyen. den Haag. Muzikale INGEZONDEN MEDEDEELIN G. VRAAGT SPOOR/ MOSTERD N. I. besta-ande v >pperleldlng om hem 1 an de bultenlandsche propaganda, aangezlei U door zUn lang verblijf In het Westen waa ?t gemaakt van d ting tot het Verri :s met International' r de P.N.I. ..the right ls voor de bezetting en. terwijl Ir. Soe- .Aflek Inlands restlos „Binnenlandsche" Zaki De heer Mohamad Hatta Is een vtot spreker i Is Sumatroon van geboorte. Reeds gedui zijn P. II S-Juren bekleedde hU In den ..J e Jaren, waarin hU deel uitmaakte v jofabextuur, de „Jong Sumatranenbond' long Java", ols een Jeugdorganisatie v ekcnls werd beschouwd. HU was toen de spil. aaron.been alles draaide. Daarna vertrok h« naar Holland om s sndelskennls te vermeerderen aan de Rotti rmsche Handelshoogeschoot. In het afgeloop lar, na het bekende proces, waarin hU betrc en was. heeft h|) ter wille van zUn as. pi otle, de leiding van de ..Perblmpoenan Indo ssla" overgedragen aan den heer Abdulla S< die .40 Lezing. Rede Lugustus de Genei vey, Noordwök. r Prof. Albert Ver- Indische e ,ke, Bllthovi r leiding vj lenlevlng. Spreker: Drs. A. A. 9,30 Concert. (Kamerorkest on- Joh. Feitkamp). 10 Declamatie Royen. den Haag. 10.20 Concert der leiding van Joh. Feitkamp) (1071 M.. van 12—6 298 M.) nvljdlng. 12.152 Concert door mble. 2.052.45 Uitzending voor chines. In het bijzonder: De en Gramofoonmuzlek. 8,309.16 vleugels: Georg van Renessen e veld. 9,1610.30 VroolUk progn U van Duurens iring. 8.018.30 Zaterdag 16 November. HUIZEN (1875 M., Uitsluitend KRO.-Ulti.), 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. 12 Tijdsein van de KRO. Klok. 12.15—1.16 Lunchmuziek door het KRO. Trio. bestaande uit Plet Lustenhouwer, piano, Helnrlch Scholl, vlooi en Bram Obersteln cello. 1.152 Gramofoon. 23.16 Kinderuurtje. idres; Mevr. Sophie Nuwenhuls d. RUat. Jacob P. Hellker Jngelsch. voo V. d. Sloot Ut Hooi v orp. lethanie -s. door 4.30—5 ;erdam. 6—6 Gro Jramofoon. 6.45—7 Journalistiek loor den heer Paul de Waart, ,De TUd". 7—7.30 Ir. C. E. v. d. /er. van Directeuren van Electrl n Nederland. Onderwerp: Electi ïulshoudlng. 7.30—8.30 VroolUk g jramma. 8.J0—12 Concert-avond >rle. 4—4.30 ..On; er Joh. Ger Nleuwsber 12 Sluitln R. H. 8. af brak om die voort te zetten ln Holland waar hU weldra een leidende rol speelde ln de kringen der Indische nationalisten. id. 6.30—6 Dultsch voor gevor- en en conversatie. 6.01—7.45 Concert doof Omroeporkest. 8 VARA. Orgel-recital. 8.16 VAllA L. keling". I chem Koo ken. Na gewisseld BlUde Wereld avond. Het levensliedjes, af« (Nadruk verboden VAN EEN LEEUW EN EEN AAP. !9. De liefde van ons volk voor wafels En poffertjes is welbekend:; Dies bakt men vurig en vol ijver In „Vissers Etablissement"; Elk is tevreden en gerust, En zich van geen gevaar bewust. 30. Maar ach! De tram komt aangestoven} De wafelkraam steekt wat vooruit „Straks worden we totaal verpletterd, En met ons leven is het uit!" Zucht jonkheer Lang tot meester Dik; Zijn oogen puilen uit van schrik. (Wordt Maandag vervolgd.) FEUILLETON Door GUY THORNE. (44 Als een kolossus had hij onder hen ge staan, maar dit was in het eerst gebeurd, toen de ontdekking pas bekend werd. Ter wijl het nog een nieuwtje was, werd er druk over de kwestie gesproken en de godsdien stige wereld was er geheel door in oproer maar do prijs van het brood bleef hetzelfde en het vieesch was ook niet duurder dan vroeger. In die eerste weken was Schnabe zeer be wierookt Het leek we), of hij alle macht in handen had, hij had met zijn vrienden in een voortdurenden roes van triomf geleefd. Maar nu ergerde hij zich over de berich ten in de couranten, nu was er reactie en dit kon Schnabe niet verdragen. De men- schen hadden nu weer andere dingen om over te denken en zij hadden geen tijd om den man geluk te wcnschen, die zoo groot gelijk gehad had. Het brood werd duurder en fabrieken stonden stil, wat een ramp be- teokendo voor velen. De anti-Christenen hadden geen tijd om de geloovigen te bespotten. Zij moesten hard werken om hun eigen fortuin uit de schip breuk te redden. De menschen keerden zich nu tegen de anti-Christenen, wien zij de schuld gaven van al de rampen. Het volk jouwde hen uit en beweerde dat zij verant woordelijk waren voor de bestaande ellende. Do kerken waren toch weer vol menschen, die in deze moeilijke tijden de hulp des He mels afemeekten. Sommigen die op de ruw ste wijze getriomfeerd hadden over het ge broken kruis, betreurden nu de ontdekking als een vreeselijke ramp, die hun had kun nen'treffen. Het Christendom werd dagelijks weer vreeselijk gewroken door den zak en de maag van het volk. Dit was wel vreeselijk, maar toch was het een feit Twee groote stroomingen waren in een draaikolk samengekomen en de afkeurende kreten klonken dagelijks luider. Do man, die de oorzaak van dit alles ge weest was, die de legioenen der hel had op geroepen en deze vreeselijke smarten over de wereld had uitgegoten zat in een weelde rige kamer in een fraai hotel en niemand wist, dat hij de bewerker was van al die rampen. Hij overdacht zijn daden nu en beefde als een riet Er stond een rond gedekt tafeltje bij het vuur. De gebakken kalfsnieren op de zilve ren schaal waren koud geworden. Heel stil hadden de bedienden zijn ontbijt binnen gebracht en in gedachten verzonken had hij naar hen gestaard. Zouden zij weten zij bedienden? Zijn gedachten dwaalden ovsral heen in zijn hoofd deed hem pijn en weer overviel hem die angst dat hij gek zou worden. Hij kon zich niet meer beheerschen. ging ziin kleedkamer binnen en nam een flesch van een plank. Dio bevatte broom-kali en dat nam hij den laatsten tijd in als verdooveaid l middel om zijn zenuwen wat te kalmeeren. Na verloop van een half uur was hij door dit middel gekalmeerd. Zijn gelaat was bleek maar stond toch strak; de storm was nu voorbij en hij voelde zich nu weer rustig. Terwijl hij een sigaret opstak, kwam een bediende binnen, die zeide, dat de advocaat Dawlish in de zijkamer op hem wachtte. Hij gaf last hem binnen te laten. De heer Dawlish was de jongste compag- >n van de welbekende firma Burrington Tuite. Dat was hun officieele naam. Zij bezorgden de zaken van Schnabe en Daw lish had het altijd druk met de zaken van den miliionair. Hij trad binnen, een lange, goed gekleede an met dun haar en een donkeren knevel. „U ziet er slecht uit, mijnheer Schnabe," zeide hij, een onderzoekenden blik op hem werpend, „u moet u de zaken niet al te veel aantrekken, het is niet goed voor een mensch om zich zenuwachtig te maken". „Hoe staan de zaken, Dawlish?" vroeg Schnabe. „Slecht en onzeker. De aandeelen der spoorwegen te Boeda-Pest gaan achteruit en zijn geen pond meer waard, ik vrees, dat dit voor u verloren is. Bij het sluiten van de Beurs waren de effeten van C. en O. waar deloos. Dit zijn Turksehe aandeelen". „Je brengt mij treurige berichten" zei- Schnabe. „De staat van zaken wordt dagelijks erger, wij hebben erg ons best gedaan. Alle pogin gen zijn echter verloren moeite geweest Het is mij de laatste 14 dagen vreeselijk geweest, wij hebben meer dan 200.000 pond verloren, I een gewoon mensch zou daardoor geruineerd 1 zijn. Uw positie is beter omdat u zooveel geld trekt van do molens te Manchester". „De handel staat bijna stil". 1 „U moet de molens sluiten en afwachten hoe de zaken loopen". „Als ik dat deed, zouden er 10.000 werk- loozen zijn, die door de gemeente moeten onderhouden worden". „Als u 't niet doet, gaat u failliet evenals' uw neef Baumann". „Ik heb nog 80.000 in contanten op de Engelsche Bank staan". ..Als u dat verliest, dan hebt u niets meer. U begrijpt den toestand niet, het kan niet terecht komen. Er komt vast oorlog en ik vrees, dat wij Indië zullen verliezen en het voorwendsel daarvoor is de godsdienst Neem uw geld weg uit de Bank en berg het op in de Deposito Kas. Het zal jaren duren voordat u de andere eigendommen terug krijgt, maar in het einde zult u het toch winnen. U moet heel voorzichtig te werk gaan. Ik zie dat die Hands dood is Hij kon den aanblik van de gevolgen van zijn ontdekking niet verdragen. De man was een dwaas, waarom hield hij die zoogenaamde ontdekking niet stil! Zie nu eens wat een ellende hij door zijn bemoei zucht over de wereld gebracht heeft": „Heb jij er ook last vein, Dawlish?" „Ik? Neen. Dat is te zeggen, wel een beetje, maar niet erg. Mijn geld is meer in huizen gestoken. Het kan zijn dat ik de huur zal moeten verlagen, maar toch zul len mijn huizen niet leeg staan". „Je bent een gelukkig man! Maar waar om zei je die zoogen aamd e ontdek- i king?" „Ik ben Roomsch en kan hier niet over spreken. Uw dienaarl Ik hoop u de noodige stukken spoedig te zenden om die te tee- I kenen". Hij ging weg. Schnabe wist nu, dat zijn groot fortuin maar wankel stond maar daar itrok hij zioh niets van aao. Hij wist dat zijn invloed bijna weg was. Geld was al leen nuttig als een middel om macht en invloed te krijgen en hij had er een voor gevoel van dat hij zijn ouden invloed nooit terug zou krijgen. Dat was voorbij, ilij werd nu dag en nacht door spijt gekweld. De bediende kwam weer binnen en her innerde hem er aan dat er eenige menschen op den lunch kwamen en hij ging zich kleeden. Er kwamen maar twee gasten, de hoofd-directeur Ommaney en Mevr. Hubert Armstrong. Zij kamen beiden binnen om 2 uur on geveer. Mevr. Armstrong was erg veranderd. Zij zag er veel minder rustig en tevreden uit en zij leek zenuwachtig. De magere direc teur scheen zich nergens iets van aange trokken te bobben. Hij was een rustig en stil als altijd en hij scheen in een heel goed humeur. Zij namen plaats aan den maaltijd. Schnabe had een donker costuum aan en men kon het hem niet aanzien dat hij niet rustig was, alleen de dame leek zenuwach tig en niet op haar gemak. Het gesprek liep in het eerst over het nieuws van dien dag, dat in de ochtend bladen gestaan had. De dood van Hands werd ook besproken. Mevr. Armstrong vond het diep treurig, dat hij zoo plotseling aan zijn eind gekomen was. „Hij kon zeker zijn leed niet dragen," zeide zij, „en ik kan het mij best begrijpen, dat hij zoo werd. Het is wat vreeselijk." U betreurt toch zeker niet, dat die ont dekking heeft plaats gehad," vroeg Sohnahe „Soms vrees Ik van wel", antwoordde zit „ik geloof, dat de wereld er nog niet rijn voor was- Over 100 jsar zou dit idoe mia scliien beter ingang vinden. Alles is nu in een chaos. Het publiek denkt niet meer na en lezen doet men ook niet meer". „Wel de couranten", zei de journalist, „er wordt altijd uitgekeken naar nieuws en on ze oplage is bijna verdubbeld". Het aandeel dat de miliionair in het nieuwsblad had, was slechts aan weinigen bekend. In den drang der omstandigheden had hij het bijna zeil vergeten. Hij begieep op eens, dat dit een groote steun kon zijn voor zijn wankelend fortuin. „Die arme Hands", zei Unimaney, „hij was een goede vent, wel wat onpractisch en droomerig, maar verder heel gezellig. Aan hem hebben wij het te danken gehad dat onze courant zulk een sensatie heelt ge maakt in den laatsten tijd. De populariteit van ons blad heeft de andere bladen geheel in de schaduw gesteld. Ik heb vandaag drie kolommen aan hem gewijd en ik wou, dat ik nieer voor hem doen kon". „Zoudt u niet denken", vroeg mevr. Arm strong, „dat over eenige jaren de geheele wereld dankbaar zal zijn van het oude Bij geloof verlost te zijn en eindelijk de waar- heid te weten?" „Het godsdienstig gevoel is dood, me vrouw antwoordde Ommaney, „en het zou een groote dwaasheid zijn om nu in een courant over zoo iets uit te weiden De blik- ken van hel publiek zijn nu gericht op ha- boel, Belgrado en Konstantinopel Ik heb tien dagen geleden twaalf speciale corres pondenten naar die plaatsen gezonden". (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9