WOLiEN-VE/TEN I PULLOVER/1 DE BONNETTERIE VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. STADSNIEUWS UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten mej. M. Heerkens Thyssen, Haarlem; voor het semi-nrtsexamen de heeren J. J. Oosterom, Haarlemmermeer, R. Mingelen, Den Haag en J. ten Brink, Den Haag. Be vorderd tot arts de dames A. M. G. Matveld, Leiden, A. C. M. van Beek, Dordrecht, T. A. E. Zeeman, te Den Haag. CLASSIS LEIDEN DER GEREF. EEREEN. Gister is in de kerkeraadskamer van de Geref. Kerk aan de Hooigracht een vergade ring gehouden van de classis Leiden der Geref. Kerken. Het moderamen was als volgt samengesteld: Dr. Ruys van Lisse, praeses; Ds. Thomas van Leiden, scriba; Ds Rullmann van Wassenaar, assessor. Door den praeses werd toegesproken Ds. Koers van Noordwijk, die dezer dagen zijn ambts jubileum heeft gevierd, terwijl Ds. Houtza gers voor Voorschoten, en Ds. Kuipers, van Sassenheim in de classis werden welkom geheeten. Uitvoerig is besproken het verzoek tot grenswijziging tusschen de gemeenten Lei den en Leiderdorp. Met 18 stemmen voor, 14 tegen en 4 blanco is ten slotte besloten het verzoek toe te staan. Dit komt dus hier op neer, dat de grens van de kerkelijke ge meente samenvalt met die van de burgerlij ke gemeente. Er zijn natuurlijk overgangsbepalingen gesteld, waardoor degenen, die dat wen- schen, kunnen blijven bij de kerk waartoe ze behoorden. Op nieuwe leden van de kerk INGEZONDEN MEDEDEELING. LEMMERSTRAAT 130 136 GELOOF EN ZEKERHEID Donderdagavond vervolgde Dr. vanLies- - hou.t, uit 'Zoeter>voude, aan de universiteit de bepaling zooals vanzelf spreekt, wel van j te Leiden zijn serie voordrachten over „Go- loof en Psyche". Behandeld werd ditmaal „Geloof en zekerheid". Spreker begon met vast te stellen, dat er in den geloofsakt, naast de factoren van verstand en wil, wier respectieve functies in de vorige voordrachten werden be schouwd, neg 'n dorde, allervoornaamste fac tor betrokken wordt: de genade. Hel ver sland stelt den geloofsakt in afhankelijk heid van den wil, doch de wil brengt hel verstand daartoe in afhankelijkheid van de genade. De genade is dus bij 't geloof de al lereerste en allervoornaamste factor, want heel de werking van verstand en wil hangt van deze werking af. De genade stuwt deD wil, en de wil, in zoover hij eerts door d9 genade wordt gestuwd, stuwt T verstand tot 't aannemen van de geloofswaarheid. Het geloof is daarmee vóór alles 'n gave Gods De gave des geloofs is niet afhankelijk van onze verdiensten, doch kan wel, evenals an dere gaven Gods, afhankelijk zijn gesteld van het gebed. Zoo worden dus drie factoren ivereischt voor den geloofsakt: het verstand dat ge looft, de wil die 't verstand tot gelooven brengt en de genade, die den wil tot den wilsakt voert, waardoor deze weer 't ver stand tot 't stellen van den geloofsakt brengt. Alle drie dezes factoren verklaren toepassing. Voorts is besloten een buitengewone clas- sisvergadering te houden op 28 Nov. voor het classicaal examen van den candi- daat tot den Heiligen Dienst, de heer Teeu- wen te Leiden. Verder is aangenomen een voorstel tot een ondergeschikte wijziging van het huis houdelijk reglement. DIACONALE CONFERENTIE. Op Woenslag 20 Nov. a.s. te 6 uur in den namiddag zal in de kerkeraadskamer van de Geref. Kerk aan de Hooigracht een con ferentie worden gehouden van de diaco nieën der Geref. Kerken in de classis Lei den. Behalve eenige huishoudelijke zaken komt aan de orde een referaat van den heer G. Los uit Koudekerk over „De diaconie en hare methode van ondersteuning" en een referaat van den heer C. Veerman uit Lei den over „De diaconie en het alcohol-vraag stuk". BAZAR DAMESKRANS „CLARA DOZY". Hoewel het bezoek op de beide verkoop dagen veel drukker had kunnen zijn vele vrienden van het Chr. Fröbelonderwijs za gen wij helaas niet is de opbrengst toch nog meegevallen, n.l. ruim f 900. Aan giften was binnengekomen ruim f 200 zoodat de tolale ontvangst was ruim f 1100. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt viel de tulle sprei (roodo loten) op No. 202, de gehaakte (witte loten) op No. 264. 1-Iet gewicht van het kussen was 635 gram, het aantal boonen in de flesch 560S en de datum yan de tennismatch 26 Mei. Aan allen die op eenïgerlei wijze aan 't succes meewerkten wordt dank gebracht voor hun gewaardeerde hulp, medewerking of financieele steun. GEEN H. O. V. CONCERTEN. Van de 277 inschrijvers op de II. O. V.- conccrten, die voor 431 abonnementen had den ingeteekend, hebben slechts 16 personen gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de Mij. voor Toonkunst tot toetreding. Een der bestuursleden heeft in de verga dering op 13 dezer nog voorgesteld om niet tegenstaande dit poover resultaat, toch, bij wijze van proef, de H. O. V. te engageeren voor een muziekuitvoering door de Mij. in dit seizoen te doen geven als extra concert. Alhoewel de meerderheid van het bestuur in principe instemde met een H. O. V. uitvoe ring, heeft het Bestuur toch gemeend, ge zien de afzijdige houding van zoo'n over- groote meerderheid van H.O.V. inschrijvers, om financieele redenen op het .voorstel niet te moeten ingaan, VEERTIG JAAR ARTS. I*"1 P Prof. Dr. A. W, Nieuwenhuizen heeft he den onder veel blijken van belangstelling •het feit herdacht dat hij 40 jaar geleden tot arts bevorderd werd. UITVOERING VAN TOONKUNST. De afdeeling Leiden van de Mij. tot Be vordering der Toonkunst, deelt ons mede, dat door haar op 29 Nov. a.s. uitgevoerd zullen worden twee werken van Joh. Wage naar, en wel Jupiter Amans", voor vol or kest, het afdeelingskoor en de solisten mej. Martine Dhont, Jac. van Kempen, Jan Dek ker en aan de piano mej. Joh. Wagenaar, en ook een nieuw orkestwerk van Joh. Wa genaar, genaamd: „Wiener Dreivierteltakt", .welk werk nog nooit werd uitgevoerd. SCHAKEN WINTERWEDSTRIJD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In de hoogste groep van den winterwed- strijd werden ditmaal slechts twee partijen afgespeeld: P. H. J. Stam won van W. Demmendal, die hiermede zijn eerste ver- liespunt boekte. Vies won van Hofman. StamDemmendal, Fransche partij met Lb4 en c5 en later Dg4. Zwart ruilde zijn looper op c3 voor het witte paard en zette met c4 deze zijde vast. Omdat zijn koning naar f8 moest, om pion g7 te beschermen, wat zijn stand iets ongunstiger. Wit open de toen zwart h5 gespeeld had, met g4 de g- en h-baan, plaatste zijn koning op d2 en kreeg een uitnemende stelling. Bij den 23 zet stond zwart mat. De partij volgt hier: [Wit: P. H. J. Stam. zwart: W. Demmendal. 1. e4 e6: 2. d4 d5 ;3. Pc3 Lb4; 4. e5 c5; 5. Ld2 Ld76. a3 Lc3:; 7. bc3: c4; 8. Dg4 Kf8; 9. h4 h5; 10. Df3 Pc6; 11. g4 hg4:; 12. Dgi: Ph6; 13. LhG: Th6:; 14. Pf3 Pe7; 15. Lh3 Pf5; 16. h5 pG; 17. hg6: Tg6:; 18. Df4 Th6; 19. Kd2 TgG; 20. Lf5: cfo:; 21. Th8t Tg8: 22. Dh6f Ke7; 23. Ddt en mat door Tg8:t ViesHofman. Damegambiet met nor male ontwikkeling. Beide partijen stonden ongeveer gelijk. Zwart overzag echter, dat ,Wit door een paardzet den looper van zwart kon afruilen en daarna een pion en de kwaliteit kon winnen. Hierna was het spel spoedig voor hem verloren. De stand in deze groep is nu de volgende: Demmen dal 5uit 7. Vies 3% uit 5. Stam 1% uit 2, W. H. Bosscha 3 uit 6, Hins 2 uit 4, Van Hoek 1 uit 2, Segaar 2 uit 5. Goud smit en G. Bosscha, elk 1 uit 4, en Hofman 1 uit 5. In de tweede groep staan het beste: Schoppen 3uit 5, Van Dam 3 uit 8 en W. de Bruin 2 uit 2. nl de 3e grnep: Wittenberg 7 uit 2 en QTjalsma 2 uit 9, ieder natuurlijk volgens eigen aard, de rus tige rotsvaste zekerheid waarmee we geloof zien, aanvaard worden. Nadat spreker een beschouwing had ge geven over 't \yezen der zekerheid en der onware en vaisohe zekerheid, kwam hij tot de verklaring der zekerheid en onware z kerheid bij den geloofsakt. Bij 't gelooven accepteert 't verstand de kenwaarden op gezag varf den openbaren den God1. Waar nu 't verstand, overgelaten aan eigen kracht kan dwalen, is het gezag van God van dien aard, dat 't alle dwaling uitsluit. Zoo ligt het voor dc hand. dat de mensch zich meer zeker voelt van de ge loofswaarheid dan i\an de waarheid der wetenschap. Ook de functie van wil en gemoed is zoo danig, dat deze in geloofszaken 'n groote zekerheid veroorzaken moet Omdat de ge loofswaarheid, als zijnde niet evident, niet in staat is uit zich 't verstand te bewegen, moet de wil ingrijpen om 't verstand tot gelooven te brengen. En de wil grijpt in des te gemakkelijker, naargelang in 't geloofde 'n grooter goed wordt gezien. Wijl nu aederc mensch geneigd is wat hem goed lijkt, te vens voor waar en daarmee ook voor zeker te houden, volgt, dat de wil en het gemoed uiteraard bij 't geloof tot zekerheid voeren. De factoren: verstand en wil, verklaren tevens, met name de wils- en in verband hiermee de gemoedsfector, d onware of sche zekerheid gelijk die ook met geloof kan samengaan. We zien de menschen ver schillende belijdenissen voorstaan', we zien hen tevens van de voorgestane belijdenis zich allen zeker voelen, ook waar in tegen spraak komt met 'n andere. Omdat de waar heid slechts één is, kunnen beide belijdenis sen onmogelijk waar zijn, waaruit weer volgt, dat er, tenminste bij één, vermeende waarheid en dus ook vermeende of onware zekerheid in 't spel moet zijn. Meer dan in 't verstand vindt de onware zekerheid bij geloofswaarden haar grond dn de factoren van wil en gemoed. Omdat we liefst gelooven wat we gelooven willen, kan het lcht geschieden dat bij 't gelooven de wil zich niet laat leiden door redelijke mo tieven,doch handelt uit onberedeneerde voor liefde en louter willekeur. Meer nog dan in de factoren van verstand en wil vindt de geloofszekerheid haar grond in de genade. De genade is de^bron der meest vaste zekerheid omdat ze 'n boven; natuurlijke werking beteekent van God. De volgende voordracht over „Geloof en Geaardheid" zal gehouden worden op Don derdag 28 November1. BUREAU VOOR MEDISCHE SPORTKEURING In de groote zaal van het Nutsgebouw werd gisteravond een bijeenkomst gehouden, uitge schreven door den heer J. A. Schreuder, arts alhier, om te komen tot de oprichting van een bureau voor Medische Sportkeuring hier ter stede. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd de diverse sportvereenigingen ter plaatse, waar van een vijftigtal afgevaardigden aanwezig waren, terwijl ook enkele doktoren blijk gaven in belangstelling. De heer Schreuder liet zijn eigenlijke voor dracht voorafgaan door een overzicht van de geschiedenis en ontwikkeling der sport. In Griekenland beoefende men sport ter be vordering van een harmonische lichaamsont- wikkeling, bij de Romeinen deed men zulks om goede soldaten te kweeken. In 776 v. Chr. werd de eerste Olympiade in Griekenland gehouden en in diverse landen vonden de Olympische spelen navolging. Tegenwooridg zijn die spelen niet zoo eenvoudig als in de vroegere jaren, maar toen hield men de Olympische spelen alleen en uitsluitend om de sport. Spreker geeft vervolgens weer den opbloei 1 de afname en den wederopbloei in gesta- dieen cirkelgang van de sport. Op het oogen- blik valt een sterkere opbloei waar te nemen, hetgeen men kan afleiden uit het feit, dat verschillende groot-werkgevers sportterreinen oor hun personeel laten aanleggen. De moderne tijd wijst op een veel grooter® ontwikkeling der sport, vooral Duitschland gaat daarin voor, in verband waarmede spr. wyst .op Keulen, waar voor do .659,000 inwo ners een oppervlakte van 348 H.A, aan sport velden in beslag wordt genomen. Waar ook hier tal van sportvereenigingen als paddestoelen uit den grond verrijzen, was het noodig, clat de leiders der sportbeweging en de medici de hoofden bij elkaar staken. 1 Spr. memoreert wat hieromtrent reeds hier te lande is geschied en hoe tijdens de Olym pische Spelen in 192S te Amsterdam streng wetenschappelijk onderzoek werd ii steld naar de conditie der athleten, die aai spelen deelnemen. Bij alle deelnemers zonder uitzondering werd een vergrooting van het hart vastgesteld, hoewel zulks nog geen on middellijk gevaar beteekent. Het gevaar schuilt voornamelijk daarin, dat men overdrijft bij de sportbeoefening. In Den Haag werd enkele jaren geleden een medisch sportkeurinigsibureau opgericht in navolging van het buitenland. Een 20-tal andere plaats en in ons land volgden het voorbeeld van Den Haag en Leiden komt dus wel achteraan. Vereenigingen moesten geen leden aan nemen, tenzij zij door het medisch bureau zijn goedgekeurd. Spr. zet hierna de werkwijze van een zoodanig bureau uiteen, waarin afdoende blijkt, dat men met serieus® pogingen te doen heeft. 1-Iier ter stede verkeert men voor do op richting van een dergelijk bureau in een heel gunstige positie. Eenigcn tijd geleden nl. heeft het voorstel tot oprichting van een meidsch sportkeuringsbureau een punt van bespreking uitgemaakt in de vergadering van de afd. Leiden van de Ned. Mij. tct Bevordering der Geneeskunst, welke afdee ling zeer sympathiek er tegenover stond. Daarbij werd in overleg getreden met. het Instituut voor Preventieve Geneeskunde en de besprekingen met prof. Gorter hebben alleszins bevredigende resultaten opgeleverd. Prof. Gorter heeft daarbij volle medewerking toegezegd, lokalen voor het Instituut voor Preventieve Geneeskunde beschikbaar ge steld en volle medewerking beloofd bij de outilleering. Spr. doet ten slotte een beroep op den gewaardeerden steun van collega's dokto ren en de besturen van diverse sportveif eenlgingen. Aan het slot van den avond bracht kapt. Bruijns namens de afd. Leiden van den N. B. v. L. O. dank aan den heer Schreuder voor zijn initiatief en wekte hij de sport vereenigingen op om toch zooveel mogelijk aan den oproep gehoor te geven en liefst zoo spoedig mogelijk de keuring verplich tend voor de leden te stellen. Hierna sluiting. 1 Uit den Omtrek. BOSKOOP. NA DEN STORM. Van de storm, die jl. Maandagnacht ge woed heeft, valt nog het volgende te ver melden: In den Ham, aan de jaagpadzijde alhier, lag een bok, waarop zich een z.g. Engelsche spoorwagen bevond, en die geladen was met boomen en planten, toebehoorende aan «de firma Charles Mesman, boomkweekers, al hier. De bok werd door den hevigen storm los geslagen en ging in vliegende vaart op de Boskoopsche brug aan. De brugwachter, die juist de brug voor 'n motorvaartuig geopend had, liet ook bedoel de bok passeeren, doch ontving begrijpelij kerwijs geen bruggeld. In vliegende vaart vervolgde de bok zijn reis, tot aan Gouwsluis, waar een einde kwam aan deze avontuurlijke reis, het geheele gedoe tegen een der s' ren opliep, met gevolg, dat alles 11 l kelder ging. r' NIEUWBOUW. B. en W. hebben bij besluit van 9 Novem ber 1929 aan den heer D. Nijhof alhier voor waardelijk vergunning verleend tot het op richten van een houtzagerij, kistenfabriek 1 schaverij aan de Zuidkade. Zooals men zich wellicht herinnert is de vorige zaak, welke van hout was opgetrok ken, eenige maanden geleden geheel tot den grond toe afgebrand. De nieuw in aanbouw zijnde fabriek en werkplaatsen worden geheel van steen op getrokken, waardoor het brandgevaar be langrijk verminderd wordt, j_ AVONDPOST IN DE BIEZEN. De bewoners van het verlengde van de Biezen en den Goudsche Rijweg hebben tot de posterijen het verzoek gericht om voor deze gedeelten van de gemeente de avond bestelling in te voeren. Nu de Biezen ver breed is en aldaar een straatverlichting is aangebracht, zullen er wel geen bezwaren bij de administratie rijzen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ideux-piece/I -A.PABMENTIER'/- WOL TRICOTMAG- BREE/TR.I2Ö TEL 1936 Het ledental bleef gelijk. Hierna volgt bestuursverkiezing. Periodiek treden af de heeren P. Slingerland, P. Ra- vensbergen en G. Varkevisser, welke worden herkozen <en hun functie weer aanvaarden. De voorzitter, de heer \V. Schoneveld, stelt zich niet meer beschikbaar, daar zijn ge zondheid het niet meer toelaat. Het doet hem leed afscheid te moeten nemen, mede ook omdat hij één van de oprichters is. Hij bedankt het bestuur en de leden voor de aangename samenwerking. Dc waarn. voorzitter dankt den heer Schoneveld voor het velo wat hij voor de vcreeniging heeft gedaan en wenscht hem nog een gouden levensavond toe. Met algemoene stemmen wordt hem het ecre-voorzit terschap aangeboden. In de plaats van den heer W. Schoneveld werd als nieuw lid in het bestuur gekozen de heer P. A. Schoneveld. Voor het boekjaar 1929—1930 blijven con tributie en uitkecring dezelfde. Eenige oogenblikken wordt nog gesproken over de gehouden bespreking van .het Be stuur in combinatie met de besturen van de Ned. Herv. Werkliedenvcreen. en R.-K. Volksbond met het bestuur der Katwijksche Bouwvereeniging. Intusschen is van B. en W. bericht ingekomen, dat in beginsel beslo ten is twaalf huizen te bouwen te Katwijk a. d. Rijn. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken besproken zijn, wordt de vergadering geslo ten. De opkomst was zeer bevredigend. rjvj. RUNSBURG VERGADERING GEREF. SCHOOL VERBAND. Nadat we gisteren reeds een kort verslag gaven van de middagvergadering, wenschcn we thans nog even terug te komen op de avondvergadering, die onder leiding stond van Ds. W. Bouwman \an Leiden en waar in als spreker optrad Ds. Meyering Katwijk aan Zee over het onderwerp: „Ge varen en Bezwaren". De nieuwe voorzitter, Ds. W. Bouwman, van Leiden, opende dit samenzijn op de ge bruikelijke wijze. Na een kort openings woord te hebben gesproken, gaf hij iiet woord aan den referent voor dezen avond. Ds. Meyering begon met «zijn onderwerp „Gevaren en Bezwaren" nader te preoiseeren. Van de vele gevaren en bezwaren kunnen uit den a rd der zaak slechts enkele naar voren worden gebracht. Bezwaren als: „Dc Openbare School als norm voor de Bijzon dere", to weinig zelfbeschikkingsrecht bij het Bijzonder onderwijs, werden terloops door spr. genoemd; om daarna te constatee- ren, dat de verhouding waarin de ouders tot de school staan in den loop der jaren een gansch andere geworden is. Oprechte, inten sieve belangstelling voor de school wordt bij de ouders zoo weinig gevonden in onzen tijd. 50 jaar terug was dit zoo gansch an ders. aldus spr. Waaruit dit alles te verklaren is? In de verahderde positie der school moet een ern stig gevaar voor de belangstelling gezocht worden, maar vooral ook in de veranderde richting van het geestelijk leven. Het stof felijke gaat overheerschen, er is zoo weinig levensernst. In den tijd, toen het Chr. onderwijs offers eischte, werd de School met haar belangen meer voor den Troon der Genade neergelegd dan thans. Vervolgens stond spr. uitvoerig stil bij de middelen, die tot „herstel" aangewend kunnen worden. Dan hebben we allereerst te letten op de gevaren van buiten, maar ook binnen de school. De Chr. Staatsschool als ideaal van velen blijft een bedreiging voor onze scholen. De beginselen moeten de school zuiver gehouden worden. De predikanten moeten bij het huisbezoek ook over het onderwijs met de ouders spre ken. Ouderavonden behooren trouw bezocht te worden. Ouders en onderwij:zers hebben elkander te zoeken; dat komt het onderwijs ten goede Uit dit korte verslag moge blijken, dat het referaat van ernstige studie getuigde. En aangename discussie volgde nog. Op verzoek ging Ds. Meyering in dankge bed voor. Jammer, dat de opkomst uiterst klein was. Hierin Icome, tto welzijn van ons onderwijs een verandering ten goede. e KATWIJK AAN DEN RIJN JAARVERGADERING „HULPKAS BIJ ZIEKTE". Gisteravond hield genoemde vereeniging haar 14de jaarvergadering in de zaal achter de Geref. Kerk. De vergadering stond onder leiding van den 2en voorzitter, den heer G. Varkevisser. Deze opent de vergadering op de gebruike lijke wijze en spreekt een kort openings woord. De secretaris, de heer P. Slingerland, brengt het jaarverslag ten gehoore, dat ge tuigt van een gezond verenigingsleven en een goede financieele toestand. Ook de penningmeester, de heer G. Rous, doet verslag betreffende .de finaaaifi". SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag vergaderde dc gemeen teraad. Voorzitter Burgemeester Gouverneur Afwezig de heer Van der Voet. Ingekomen stukken. In verhand met een gevonden schat in grond, die eigendom der gemeente is, deelt de voorzitter mede, dat getracht zal worden op een minnelijke wijze in het bezit te komen van de helft dezer vondst. De iheer Speelman wil de andere helft aankoopen voor het nieuwe Gemeente huis. Do Voorzitter deelt mede, dat B. en W. aan J. Faas een vergoeding van f 100 hebben toegekend voor schadeloos telling van j den schade. Een schrijven van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat om 23 iepenboomen, die dood gaan, door andere te vervangen, lokt eenige bespreking uil De heer Speelman wil het plein voor nieuwe gemeentehuis geheel bestraten en een verzoek richten tot het R. K. Kerkbe stuur om zulks ook te doen, ten einde aldaar een parkeerterrein voor auto's te verkrijgen. De heer Van Weeda wil de boomen niet missen. De heer Blsschops zegt dat door de plaat sing van een hek de toestand aldaar mooier wordt, doch wil de hekwerken goed ruim nemen, opdat de toestand ter plaatse beter wordt. De heer Verlcleij is er niet tegen dat alles boomen gerooid worden, mits er meer andere voor in de plaats komen. Weth. Warnaar vraagt of het niet moge lijk zou. zijn het trottoir vanaf de woning wed. Van der Voort tot Slegtkamp te ver broeden. D® Voorzittsr zal hierover eens gaan pra ten met het R. K. kerkbestuur. Op het roo- 1 der boomen komen B. en W. later terug. De voorzitter deelt mede dat B. en W. be sloten hebben oen tegelpad te doen. aanleg gen langs den Rijksstraatweg vanaf do wo ning van J. van Leeuwen tot grens Lisse. Do heer Van Breda wil ook direct maar een riool aanleggen, waarop de heer Van Zonneveld vraagt of het niet mogelijk is de Raad eo noverzicht van het geheele riolee- ringsplan dezer gemeente over te leggen. De Voorzitter is van meening dat dit plan door een speciaal bureau moet worden opge maakt en stelt voor dit aan te houden tot de behandeling der gemeentebegrooting. Hiertoe wodrt besloten, doch het tegelpad zal worden aangelegd. Een verzoek van het bestuur der Christe lijke H.B.S. to Leiden om toekenning eener subsidie werd aangenomen. Aan de pluimveevereeniging „Sassenheim' zal een subsidie worden verleend van f 15 voor de in Januari a.s. te houden tentoon stelling. Van Ged. Staten is ingekomen een bericht dat zij de verordening houdende verbod van het teelen van bepaalde soorten aardappe len ter vernietiging zullen voordragen, wan neer de raad mocht hesluiten deze verorde ning te handhaven. Dit College stelt zich op het standpunt, dat hiermede op het terrein wordt getreden hetwelk valt buiten de ge meentelijke bemoeiingen. Besloten wordt aan het verzoek niet te voldoen en kalm af te wachten. A. S. O. is aan de gemeente nog schuldig f 177.09 wegens huur van terrein. Deze ver eeniging is ontbonden en niet meer in staat te hetalen. Weth. Warnaar merkt op dat hem bleken dat deze Vereeniging nog een „potje' beeft en wil eerst rekening en verantwoor ding laten overleggen. De heer A. Warnaar wil de vereenigingen vooruit laten betalen, betgeen de Voorzitter niet gaarne zag toegepast op bestaande ver eenigingen, doch wel op nieuwe huurders, die zich mochten aanmelden. B. en W. zullen hiervan nota nemen. Vervolgens wordt aangeboden de begroo ting voor 1930. De gemeonte-begrooting goeft wat den gewonen dienst betreft in ontvangst en uitgaaf aan een bedrag van f 266312.91}2 en wat de kapitaaldiensrt aangaat in ont vangst f 71403.29 en in uitgaaf l 70653.91%, batig saldo derhalve f 749.37%. De borgtocht voor don nieuwen gemeente ontvanger wordt bepaald op f 7000. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Protestantschc Ziekenverpleging stellen B. en W. voor aan de beide Wijkver- plegingen ieder f 100 meer subsidie te geven. De heer van Breda gaat met dit voorstel om de Wijkverpleging f 600 en de Protestant- sche ziekenverpleging f 400 subsidie te geve» niet accoord. De heer Bisschops wil, zonder aan de den der Protestantóche ziekenverpleging te kort te doen, voorop stellen dat de wijkver pleging door de oprichting van eerstgenoem de vereeniging een groote aderlating heeft ondergaan, doch wil het particulier initia tief voorop laten gaan. De heer van Zonneveld wil de zaak aan houden om eerst betere gegevens te verza melen, waartoe wordt besloten. Z.h.s. wordt aangenomen een conceptre geling omtrent het tewerkstellen van werk- loozen. Hieruit kunnen wij o.m. vermelden dat alleen die werkloozen te werk worden gesteld, die minstens 1 jaar in één der meenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Noordvvijk en Noordwijkerhout heb ben gewoond en minder hebben verdiend dan gemiddeld f 27 per week, eventueel vermeerderd met 1/3 gedeelte van hetgeen elk mannelijk kind boven 15 jaar in dit ge zin inbrengt. Op de grens der gemeente Voorhout en deze gemeente aan de Teylingerlaan, ligt een brug die noodzakelijk moet worden ver nieuwd en hebben de heeren Papendrecht, van der Voet een verzoek aan den Raad ge richt om die brug te vernieuwen voor ge zamenlijke rekening, welker kosten voor deze gemeente zullen bedragen f 2000, waar bij tevens de gemeente ontheven wordt van het onderhoud der brug. B. en W. stellen voor f 1000 te verleenen. De heer van Breda zegt dat de bestaande brug niets meer is dan wat brandhout en ijzeren binten, zoodat in ieder geval aldaar een nieuwe brug moet komen, en is bang, dat de heeren Papendrechtvan der Voet niet op het voorstel van B. en W. zullen in gaan. De heer Speelman gaat met het voorstel van B. en W. accoord en wil geen cent meer geven. De heer van Zonneveld wijst op de al daar geprojecteerde straat aan de overzijde van de Teylingersloot, alwaar ook een rooi lijn moet worden vastgesteld en vindt de kwestie brug een zuiver particulier belang. Weth. Warnaar geeft een historisch over zicht over het ontstaan van deze brug, die indertijd gemaakt is voor een landbouwer, die naar zijn ladn moest en vindt f 1000 subsidie verleening een mooie oplossing. Het voorstel van B. en W. wordt na eeni ge bespreking aangenomen met 9 tegen 1 stemmen (die van den heer van Breda). Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot instelling van een gasbedrijf. Ingekomen is een verzoek van den neer J. J. de Knoker te Haarlemmermeer om eenige schadelosostelling inzake het aan- ggen van het zwembad. De heer van Breda vreest op een pad te gaan dat gevaarlijk is voor andere aanne mers, waarmede de heer Schrama instemt Weth. Warnaar geeft eenige toelichting aarom de heer de Kooker met dit verzoek komt, o.a. dat de grond niet op tijd kan worden weggevoerd. Weth. Boder zegt dat de heer de Gelder ook in gebreke is gebleven, waardoor er meer gepompt is moeten worden, waarop de Kooker niet had gerekend. De heer Verkleij wil om bijznodere rede nen eenige schadeloosstelling geven, waar mede de heer A. Warnaar instemt. De Voorzitter is ook voor toekenning een zeker bedrag, dat dan alleen door het ontstaan van onvoorziene storingen in de uitvoering van het werk. Op voorstel van Weth. Warnaar wordt met algemeene stemmen besloten f 750 scha deloosstelling te verleenen. De rondvraag leverde niet veel belang rijks op. Hierna geheime zitting. WADDINXVEEN GEMEENTEBEGROOTING. Jl. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente tot behandeling van de gemeente- begrooting en die van het waterleiding- gas- en electrisch bedrijf. Alvorens de begrooting aan de orde te stellen, stelden B. en W. den Raad voor de oude openbare school aan het dorp gedeel telijk af te breken en de 2 beste lokalen te verkoopen aan de meubelfabrikanten Mod- derkalk en Dijs alhier voor 1 8500, om dan op een aan de gemeente behoorend terrein, gelegen achter de oude school, een nieuwe school te stichten. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en daar voor een post op de begrooting voor 1930 gebracht Den geheelen morgen werd in beslag ge nomen door de algemeene beschouwingen. In den namiddag werd d® begrooting daar op artlkelsgewijz® behandeld. Vrij hoog® posten werden uitgotrokken voor openbare werken, o.a. bestrating Kerk- weg, tegel-trottoir Kerkweg, verbetering Noordkada, Dorpstraat, Brugweg, enx, Een Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) Te Den Haag is een vergadering gehou- den van de Vereen, tot verbetering van het kiesstelsel. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de algemeene beschouwingen over de gemeen- tebegrooting nog niet beëindigd. (Blz. 5.) De Tweede Kamer heeft gister de alge- neene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting voor 1930 beëindigd. De motie-Ter Laan nzake herziening van het Bezoldigingsbe sluit werd verworpen. In de avondvergade ring is de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voortgezet De Minister kwam aan het woord. (blz. 7.) Gemeenteraad van Rotterdam. De heer J, ter Laan tot wethouder benoemd. Verschenen is de Memorie van Antwoord Dver het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken cn Landbouw van de begrooting voor 1930, BUITENLAND v "T'-r (blz. 2). De naderende Kabinetscrisis In België. Da Vlaamsche katholieken in moeilijkheden. Herriot over Hoover's Idee inzake de lm- muun-verklaring van proviandschepen in oorlogstijd. INGEZONDEN isEDEDEEUNG. svacti Een warme Leidsche Wollen DEKEN 145 x 195 vanaf f 8.75 GEWATTEERDE DEKENS 120 x 170 vanaf f 4.50, 155 x 190 vanaf 6.59 IN PRACHT KLEUREN KUNSTZIJDE MET WOL 140 x 180 vanaf f 3.40, ALLE SOORTEN: MOLTONDEKENS EN TOCHTDEKENS post van f 15.000 werd uitgetrokken voor het maken van een verbindingsweg Kerkweg— Kanaaldijk, wat een groote verbetering zal opleveren. De salarissen van enkele ambtenaren, ge meentewerklieden en chef-veldwachter wer den verhoogd. De subsidie aan het plaatse lijk fanfare-korps werd ingetrokken. Een voorstel om de 40 opcenten op de ver mogensbelasting voor één jaar op 100 te brengen, werd gesteund door den Voorzitter; het werd verworpen met 8 tegen 5 stem men. De post plaatselijke inkomstenbelasting werd gebracht op f 115.000, de verwachting werd uitgesproken dat met een vermenigvul digingscijfer van 1.3 zou kunnen worden volstaan (vorg jaar 1.2). Het hoofdstuk Openbare Werken en Onderwijs bleken de "■roote slok-op te zijn. In de gemeentebegrooting zoowel als in die der 'bedrijven werden bijna geen wijzi gingen gebracht; zij werden met algemeene stemmen aangenomen. A. R. KIESVEREENIGING. I 'A.s. Maandagavond vergadert de 'A. R, kiesvereeniging. Op de agenda komt o. m, voor: Inleiding over „Het medisch-hygië- nisch Schooltoezicht" (Schoolarts-instituut),: door den heer M. D: Brommer in te leiden. De inleider heeft zijn te behandelen stof stof verwerkt in 14 stellingen. Stelling 1 luidt: In de propaganda voor 't. medisch-hygiënisch schooltoezicht schuilt dikwijls de revolutionaire tendens tot ver legging van het zwaartepunt der opvoeding en verzorging van de ouders en het gezin naar de overheid en de school. Stelling 2 luidt: Dit mag ons niet weer houden te erkennen, dat bedoeld toezicht ook van antirev. standpunt niet alleen ver dedigbaar is, doch als onderdeel van de zorg voor de volksgezondheid zelfs tot de plicht van de overheid behoort Uit de overige stellingen blijkt, dat inleider een bijzondere studie van dit hoogst actueele onderwerp heeft gemaakt Het be looft een nuttige en leerzame avond te den. Van gemeentewege werd alhier t school arts-instituut ongeveer 3 jaar geleden inge voerd; het is echter niet verplichtend ge steld er gebruik van te maken. Van het in stituut wordt gebruik gemaakt door de twee openbare en de roomsch-kath. school. De beide Chr. lagere scholen en de Chr. U.L.O.- school maken er nog geen gebruik van. Laatste Nieuws. nn zesde postvliegtuig naar INDIE. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat het zesde postvliegtuig de P H a G R om 12 uur msterdamsche tijd van Neurenberg is vertrokken naar Boedapest. een „advocaat van kwade zaken?" Mr. van Eigch geschorst Naar wij vernemen is Mr. l. van Gigch Jr. door den Raad van Toezicht en discipline dre Orde van Advocaten te Amsterdam voor n. van 10 maanden geschorscht in verband met zf|n benoeming inzake de faire der Veendnmmer Hypotheekbank. Mr. v. Gigch is van deze beslissing in hooger be roep gegaan bij liet Gerechtshof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6