TWEEDE KAMER Gemengd Nieuws. zoo'n-kop VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 RiJKSBEGROOTING 1930 de replieken beëindigd de salarismotie-ter laan met 57—28 stemmen verworpen rijn, maas en schelde (Vergadering van 14 November 1929). De Algemeene Beschouwingen over dc Rijksbegroüüng 1930 zijn ten einde. Het slot der replieken biedt ons geen bij zondere aanleiding tot het maken van op merkingen. Een enkele vlechtten we m in hetgeen we omtrent de verschillende spre kers nog hebben mee te deelen De heer Ling beek (H.G.S.) vond, dat aan zijn beschouwingen niet veel (juister ware geenerlei) aandacht was geschonken en concludeerde daaruit: ik ben niet weer legd geworden in hetgeen ik gezegd heb over de verhouding der chr.-hist. tot het Kabinet. Aan de verdere repliek van den heer 1-ing- beek viel hetzelfde lot ten deel als aan zijn rede in eersten termijn: niemand luisterde naar zijn politieke dialectiek, die voor het practische politieke leven absoluut waarde loos wordt geacht door de Kamer. Er was trouwens niets nieuws in. De amusementsstemming verdween, toen Dr Nolens (R.K.) gng spreken. Hij zou gaarne de daden van het Kabinet afwachten, maar wilde toch wel, dat die daden niet al te lang uitgesteld werden, speciaal met be trekking tot het Nijverheidsonderwijs en de .werkloosheidsverzekering. De heer Marchant kreeg te hooren, dat 'deze zelfs iemand veroordeelt, die zijn alibi bewezen heeft. Aangetoond is, dat de par tijen van rechts absoluut buiten de vorming van het Kabinet staan; de heer Marchant houdt desnietetmin maar staande, dat ze toch verantwoordelijk zijn. Den armen heer Knottenbelt jong in de politiek en daarom met zijn fractieleider schap te beklagen werd duidelijk ge maakt, dat de liberalen in de latere jaren op alle groote punten veranderd zijn en dat het daarom al te vrijmoedig Ls alles wat niet liebraal is en reeds lang wil en doet, waarin de libéralen ten slotte achteraan meegekomen zijn, bij de liberale familie in te lijven. Voor de demonstratieve aalarismotie van 'den heer Ter Laan zou de Katholieke fractie niet stemmen. Dergelijke moties zijn veelal misleidend voor de belanghebbenden wai bet effect betreft. De beer Rutgers van Rozenburg '(C.H.) repliceerde vervolgens. Na hem kwam zijn fractieleider Dr. Schokking. Deze zette nog eens uiteen, dat hij informatorisch overleg niet afwijst. Maar een vast accoord kan heel wat anders inhouden. Het gerecht vaardigde der partij-fndeeling rechts-links werd pogmaals verdedigd tegenover de hee- ren van 'finks. Met genoegen had de heer Schokking ge hoord, dat ook de heer Colijn waarschuwend zich over een onderhandelingstarief had uit gelaten. De motie-Ter Laan zou de stemmen der chr.-hist. niet krijgen. De herziening der In- .validiteits- en Ouderdomswet gaat voor alles. Wat de partijgroepeering betreft, citeerde 'de heer Schokking een uitlating van Mr. Marchant uit 1922, waarin deze erkende rlat de pa'rtijen van rechts gemeenschappelijk een godsdienstig beginsel hebben, dat in vragen van staatkundigen aard zijn invloed !doet gevoelen. Dat het liberalisme nog eenigen inhoud heeft, is te danken aan Groen van Prin- gterer. Een'andere partijgroepeering zou mis schien mogelijk zijn, indien bet religieus- socialisme in die kringen positieven gods dienst, zedelijkheid en recht met elkaar ver bond. Dit gebeurt echter niet. Een betoog over de onvereenigbaarheid van katholicisme en socialisme, hield de beer M o I 1 e r (R.K.). En zoo vroeg hij waarom wraakt de heer Vliegen het, dat de katholieke kerkelijke overheid het lidmaat schap van socialistische vereenigingen ver biedt, terwijl in zijn eigen partij het lid zijn ,van cpmmunistische liga's wordt verboden? Over het bezoldigingsbesluit was de heer Moller nog niet best te spreken. Met den in houd der motie-Ter Laan was hij het wel eens, maar aan de motie hadden hij en d6 zijnen geen behoefte. Een motie is niet veel anders dan een ijdel gebaar. De heer Kersten (S.G.P.) bleek zeer ge troffen door de rede van den heer Schaper tegen hem. Hij handhaafde en terecht dat de S.D.A.P. leeft uit de beginselen der revolutie. Opnieuw werd beweerd, dat het program der anti-rev.. partij gebouwd is op wat in 1905 door de Geref. Kerken ten opzichte van art. 36 is gedaan. Deze historische onjuist heid was den vorigen dag door Prof. Vis- scher 'afdoende weerlegd. Art. 3 van het anti-rev. Program, zoo zeide deze, bevat niets, dat' niet door ieder man van gerefor meerde belijdenis, ongeacht zijn kerkelijke nominatie, kan worden aanvaard. Dat art 3 is in overeenstemming met de uractijk der vaderen en ook met hetgeen Voetius in zijn Politica leert. De heer Kersten bleef van oordeel, dat hij van de overheid vervulling van Gods abso lute en volmaakte eischen vragen mocht en ook hét hecht heeft dwars tegen de ont wikkeling der historie in te gaan. Voetius zou aan de Roomsche kerk vrij heid van godsdienstoefening hebben ont- ze?do Maar waar kwamen dan in diens dagen de Roomsche kerken vandaan, al wa ren het dan z.g. schuilkerken? De practijk der vaderen was een gansch andere dan de heer Kersten voorgeeft en dan ze op papier er misschien stond. De heer Schaper (S.D.) toonde-zich met het antwoord de Regeering in zake de ver dere uitvoering der Arbeidswet vrij bevre digd. DE REGEERING OPNIEUW AAN HET WOORD. Daarna was het woord opnieuw aan den Miniser-president. Bij de a.s. behandeling der Indische be grooting zal de Kamer gelegenheid hebben zich te vergewissen omtrent de inzichten van den minister van Koloniën inzake de hestuurshervorming, voor m Indië een be slissing wordt genomen. Met het oog op het welslagen van het werk is de regeling der werkloosheidsverze kering achter de herziening der Invalidi teitswet geplaatst. Dit klemt te meer, Indien bij de Werkloosheidsverzekering nieuwe elementen ter sprake worden gebracht, b.v. bijdragen van de werkgevers. Men bedenke ook, dat in 1930 tientallen millioftnen voor Links: Dr. Curtlus, die Stresemann zal opv Rechts: DrPaul Woldenhauer, die Curtius' Zaken o heer Marchant heeft te dezer zaike een to taal verkeerde voorstelling van, zaken ge geven. Aan het doen verwerken van het Kellogg- pact in het Volkenbondspact is niet meege daan, omdat dit voorstel verzwaring van militaire sancties meebracht. De Scandina vische mogendheden dachten er net zoo over. En 's heeren Marchant's vriend Prof. v. Embden deelde in 1927 dit inzicht. Deze ■was toen wel zeer in strijd met de critdek van zijn partijleider in 1929 Bij het aanvaarden van de verplichte rechtspraak waren we niet geestdriftig ge noeg, beweerde de heer Marchant Dat was de schuld -vanden heer Colijn, omdat deze eens gewaarschuwd zou hebben tegen het protocol van Genève. Zoo'n argument is meer dan zwak meende de Minister. De economische resultaten van den Vol kenbond, b.v. in zake de handelstarieven, hebben terecht velen teleurgesteld. Een wa penstilstand op dit gebied is het eerst noo- dige. In Januari a.s. zal een conferentie voor dat doel worden gehouden. De Minister kon echter niet inzien, dat we, in afwach ting van den wapenstilstand, ons heelemaal niet mogen verdedigen. We mogen echter geen middel ongebruikt laten om te komen tot economische ontwa pening, die een krachtig middel in het be lang van den vrede is. Replieken. Ér werd gerepliceerd door de heeren K u- pers (s.d.), Lovink (c.h.L Marchant (vA). Wijnkoop (comm.), Drop (s.d.) en Vliegen (s.d.). De heer Wij nkoop produceerde twee moties. De eene vroeg onmiddellijke intrekking der ex-territorialiteitsrechten in China," de andere erkenning van sovjet-Rusland. Met eenige moeite vonden ze ondersteuning. De Minister repliceerde. Met de China- imotie kon.deze.each niet vereenigen. Onder handelingen zijn op dit punt gaande. In derden termijn helderde de heer Co- 1 ij n (a.r.) een misverstand op bij den heer Marchant Gewaarschuwd was door hem te gen het gaan op den, weg van allianties met andere mogendheden en niet tegen het be ginsel der verplichte rechtspraaa. \lqen als Minister van Buitenlands-the Zaken, portefeuille als Minister van Economische )ernam. De heer Marchant bleek gerustgesteld. Heden, bij den aanvang der vergadering, wordt over de moties gestemd. Bij de artikelen sprak alleen de heer v. a. Bilt (r.k.) oveir verhooging van een sub sidie. Over de begrooting wordt heden gestemd. DOODELIJKE VAL De gehuwde schilder M. J. W. v. d. Vegte te Almelo, had het ongeluk van een hooge ladder te vallen. Hij kwam op zijn hoofd neer en overleed na eenige oogenblakken. AUTOBUS IN VLAMMEN Te Moerdijk (N.B.) geraakte aan de eer ste bushalte des avonds een autobus in brand De passagiers konden door de nooddeur de bus verlaten en den bestuurder gelukte het met een blusohapparaab het vuur te blus- schen. BRANDEN Te Amsterdam brak brand uit in een loods van de Ned. Spoorwegen, in gebruik bij de Ned. Anthraciet Handel Mij en staande op het emplacement van het station Willems park. De brandweer kon aanvankelijk moei lijk den loods bereiken. Ten slotte geluikte het een 5-tal stralen uit te leggen en de hoog opslaande vlammen te bedwingen. De loods ongeveer 25 M. lang en 10 M. breed, voor het grootste gedeelte gevuld met kolen en turf brandde geheel uit. Te Alkmaar brak brand uit bij den groen tenhandelaar P. Baas op het Varnebroek. Door het uitblijven van de brandweer, die niet telefonisch bereikt kon worden, omdat de oproep aan het telefoonbureau niet be antwoord werd, had het vuur gelegenheid ongehinderd om zich heen te grijpen. Het perceel brandde geheel af. Slechts de voor gevel bleef staan. Oorzaak onbekend. Te Bergen (N.H.) brandde de hofstede bewoond door O. Nieuwland met vrouw en Beste Jongens en Meisjes, Is dat even wat! Daar hebben we nu zélf onzen neus voorbij gepraat. We zouden nog niets zeggen over het plannetje, dat we voor jullie gemaakt hadden en ziedaar: per abuis hebben we ons stukje in de krant van Dinsdag onderteekend met: DE PRIJSVRAAG REDACTIE. Er zyn al verschillende jongens en meisjes geweest, die goed uit hun oogen keken en die gezegd hebben: Ha, ha! We weten het allang: 't wordt een prijsvraag. Nu het eenmaal zóóver is, zullen we maar in eens alles zeggen ookVooruit dan maar! Er komt inderdaad voor jullie een prijsvraag, maar zóó een, als je er mis schien nog nooit een gezien hebt. Te beginnen volgende week zullen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag tel kens twee plaatjes in de krant worden afgedrukt. Dat duurt zoo zes weken lang, zoodat er in totaal 36 plaatjes worden opge nomen, die ook genummerd worden van 1 tot 36. En nu goed opletten: Al die plaatjes komen voor in de meest bekende jongens- en meisjes boeken. Wat moet je nu doen: Zoodra Dinsdag de krant is thuis ge bracht, vraag je aan vader en moeder of je de plaatjes, die dan zijn opgeno men, moogt uitknippen. En zoo doe je iedere keer als er plaat jes zijn opgenomen. Telkens als je weer een paar plaatjes bij elkaar hebt, probeer je te weten te komen, uit welk boek ze zijn, net zoo lang tot je ze alle 36 hebt. Je doet goed de plaatjes, die je weet alvast op een velletje papier te schrijven en dat goed te bewaren. Als het laatste plaatje van de serie is verschenen, geven we nog een heele week den tijd om de plaatjes, die je nog niet hebt gevonden, te ontdekken. De wedstrijd eindigt dus 7 Januari van het volgend jaar. Tegen dien tijd zullen we jullie nog wel eens helpen herinneren en zeggen wat je doen moet, maar nu alvast aan den slag! vier kinderen, af. De oorzaak is, dat hooi tegen den schoorsteen was gestapeld enjjij het aanmaken van de kachel vlam had gevat De bewoners konden zich bijtijds redden De brandweer van Bergen was spoedig met de motorspuit ter plaatse en heeft, hoewel het terrein zeer ongunstig was en de boer derij ver van den began en weg af li gt, het vuur later gedoofd. Het vuur en het hooi zijn verzekerd. Het spreekt vanzelf, dat er bij een prijsvraag ook prijzen zijn. Om het maar in eens te zeggen: er zijn ZESTIG prijzen. TIEN HOOFDPRIJZEN: 1. PRACHTIG EIKENHOUTEN BOE KENKASTJE (hangkastje) voor jongen of meisje. 2. ZILVEREN HORLOGE (voor jon gen of meisje). 3. FOTOTOESTEL (Brownie) voor jongen of meisje. 4. VULPENHOUDER MET GOUDEN PEN (Merk Swan) voor jongen, of: ZILVEREN LEPEL EN VORK (voor meisje). 5. POSTZEGELALBUM of WERELD. ATLAS (voor jongen) of NAAI. MANDJE (voor meisje). 6. RUNDLEDEREN BOEKENTASCB (voor jongen of meisje). 7. LEEREN VOETBAL (voor jongen) of SCHEMERLAMPJE of KLOKJE (voor meisje). 8. ALUMINIUM VELDFLESCH of MONDHARMONICA (voor jongen)! of NAAIDOOS (voor meisje). Extra 9. GROOT BOEK IN PRACHTBAND (voor jongen of meisje). Extra 10. GROOT BOEK IN PRACHTBAND (voor jongen of meisje). Verder 15 groote boeken in prachtband; 26 kleinere boeken in prachtband; 10 gecartonneerde boeken. Ziezoo, jongens en meisjes, je weef nu, wat er te verdienen valt, het belooft een prettig werkje te worden, dat ja vele uren aangenaam bezig houdt: aan den slag Voorloopig zeggen we: Tot Dinsdag* DE PRIJSVRAAGREDACTIE, Te Arnhem ontstond in het gebouwtje van de centrale verwarming van de St Jo- sephkerk aan den Roosendaalscheweg brand door te hard stoken. De houten zoldering van het gebouw raakte daarbij in brand. De brandweer slaagde erin verdere uitbreiding in het kerkgebouw te voorkomen. De vewarmings'nstallatie is door het spria gen en defect raken van de buisleiding on bruikbaar geworden. i de Ziektewet op het bedrijf komen te rus ten. Ten aanzien van verdere lasten moet daarom voorzichtigheid worden betracht Deze opmerkingen waren bestemd voor den beer Nolens. Verbetering der tusschenwateren tusschen Rijn en Schelde staat aan de Regeering vrij onafhankelijk van de Belgische kwestie. Bij den goeden toestand der tusschenu ateren hebben we zelf het grootste belang; ze zijn ook van beteekenis voor het internationaal vorkeer. De Rijnvaartcommissie zal zich hebben te houden op haar eigen terrein. Met een deel dier tusschenwateren heeft zij niet de minste bemoeienis. Nederland zal uit o.'gen vrijen wil goed voor die tusschenwa teren zorgen. De kanaahverken in Limburg en voor de verbinding Luik-Maastricht houden naar het oordeel der Regeering geen verband met werken in het Westen. De Minister kan zich echter geen bevredigende regeling met België denken, indien ook de verbinding Luik—Maastricht niet behoorlijk geregeld zou zijn. De verbetering van het Hellegat lag reeds lang in het voornemen. Het program van een Kabinet in ons land moet steeds 'n compromis zijn: 'n grootste gemeene deeler moet steeds gezocht Dat deed in 1925 ook de heer Marchant. Zijn re- geeringsprogram vertoonde met zijn verkie zingsprogram groote verschillen. Voor een extra-parlementair Kabinet geldt dat in nog sterker mate. Dit Kabinet be geert samenwerking met de geheele Kamer, maar wenscht zich van het noodlottige sys teem der „wisselende meerderheden" verre te houden. Minister de Geer had ook nog iets te zeggen. Op geestige wijze waardeerde hij de ver zuchting, welke de heer Marchant in zijn tweede rede had gebracht in zijn oordeel, omtrent 's Ministers aanvankelijk veronder stelde afkeerigheid van cultureele en sociale uitgaven. De financieele beschouwingen van den heer Ter Laan werden nogmaals en al- doend weersproken. Ook die in zake het Bezoldigingsbesluit Het bleek, dat de heer Ter Laan zeer overdreven en tendentieuse mededeeiingen had gedaan in zake salariee- ring bij de Post te Rotterdam. De beraadslagingen werden gesloten. - De motie-Ter Laan betreffende herzie ning van het Bezoldigingsbesluit werd ver worpen met 57 tegen 28 stemmen. Voor de soc,-dem., de vrijz.-dem. en de heer Wijn koop. Z. h. s. werden vervolgens goedgekeurd de Hoofdstukken I, Vila en XII der Rijks- begrooting. De vergadering werd daarna verdaagd tot 's avonds. avondvergadering In de avondvergadering beantwoordde Minister Reelaerts de beschouwingen over de hegrooting van BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Minister begon met het kleingoed. Het rapport over den economischen voor lichtingsdienst, een zeer ingewikkelde mate rie, zal binnenkort verschijnen. Het zou praematuur zijn, ten aanzien van dezen dienst thans toezegging te doen, daar spr. van het rapport nog geen kennis heeft geno men. Jhx. Mr. F. DEISIiAKRTS VAN BLOKLAND. De regeling met Duitschland over de dub bele belasting, moet op een paar punten nog worden aangevuld. Het is echter niet waar schijnlijk, dat de aangevulde regeling reeds met het nieuwe jaar in werking zal kunnen treden. In zake een schadevergoedingsregellng voor hen, die in den oorlog séhada hebben geleden, zal niets worden verzuimd om een billijke regeling te verkrijgen. Een vuistslag op tafel acht de Minister daarbij geen ge schikt middel. Ook in zake het douane- en credietverdrag hebben de onderhandelingen met Duitsch land nog niet tot een bevredigend resultaat geleid. Met betrekking tot de steenkolen was de Minister het er mee eens, dat Duitsch land ons niet op zeer welwillende wijze be handelt Hij venvacht echter, dat onze billijke vertoogen niet zonder goeden uitslag zullen blijven. In zake België refereerde de Minister zich aan hetgeen door de Regeering reeds schrif telijk en mondeling 's middags nog door den minister-president was meegedeeld. De Britsche regeering zal de vliegvelden, die op onze luchtlijn naar Batavia liggen, na 1 Januari gaan verbeteren. Maar dat kan alleen in het droge jaargetijde. Tijdens den natten moesson kan men Ln geheel Z.-O. Azië allerlei ellende beleven. Van de toekomstige plantenpolitiek van Amerika is nog niets te zeggen. Afgewacht dient, wat het lot zal zijn van het verbete ring brengende aanhangige voorstel. Met Rusland in relatie te treden is om de- zelfdo redenen als vroeger niet wel mogelijk. We zijn niet zeker, dat de sovjets zich niet met onze binnenlandsche aangelegenheden zullen bemoeien. De Volkenbond beoogt niet de bestrijding van een bepaald land. Hij bedoelt univer- seele regelingen te maken en dat sluit vij andschap tegen welk land ook uit In den Volkenbond zag de Minister een factor van reeds groote beteekenis. Dat neemt niet Weg, dat hij in het stuk der ont wapening ver is achtergebleven bij wat van hem venvacht wordt: vrede en veiligheid tusschen do volken. Maar het gelclt een uiterst moeilijk en netelig vraagstuk We kunnen voorloopig slechts hopen op beperking, een kleine ver mindering der bewapening. Onder de gang makers naar het groote doel neemt de Ne- derlandsche gedelegeerde Mr. Rutgers een eervolle plaats in. Maar bij het practisch on treden moet men zich bepalen tot verkrij ging van wat mogelijk is. Onder dit licht valt ook het ODtreden van iden, heer Loudon in de laatste Volkenbonds- vergadering te zien, toen hij als president der voorbereidende commissie voor het ont. wapeningsvraagstuk het woord yoerde. De, nieuwe duitsche ministers ,5Uootei! Wat Ja, je hebt gelijk gehad, kerel Zoo'n warme kop Blooker na een drukken ochtend patent hoor je knapt er weer heelemaal van op Zou er niet meer buiten kunnenUitmuntende 'cacao die Blooker's Daalders Cacao èn, zoo goedkoop I

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5