Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Kerknieuws. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisso. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 ABONNEMSNSl per kwartaal 3-25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Nc 2898 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen AMBTSGEBED EN S. D. A. P. Onze driestar, waarin bezwaar werd ge maakt tegen de Houding der socialistische en Vrijheidsbondsche Statenleden in Zee land tijdens de voorlezing van het ambtsge bed in de Staterazitting, heeft den Voorzitter der Zeeuwsche Statenfractie van de S.D.A.P. aanleiding gegeven om deze gedraging voor de lèzers van „Het Volk" te verklaren. De heer Onderdijk dan merkt op, dat wan neer hij bij zijn intrede in de Staten in 1919 het ambtsgebed had ingesteld gevonden, geen der leden zijner fractie eraan gedacht zou hebben om bij het uitspreken daarvan te blijven zitten. Dit geldt dus enkel het geval, dat de S.D.A.P. de totstandkoming niet zelf had meegemaakt en nu ja, die geval is nu een maal niet aanwezig. Een der grieven tegen dit voorstel, dat door leden der St. Geref. en A.-R. fractie werd onderteekend, is dat het niet eerder werd ingediend,is en dit wordt dan toege schreven aan een zekere kiezersvrees en concurrentiezucht van de verschillende po litieke groepenonderling. Dit argument kennen we, men komt er vrij regelmatig mee voor den dag aan de overzijde wanneer van rechts eenige maatre gel met Christelijken inslag wordt voorge staan. Dat de houding der S.D.A.P. bij eerdere indiening van het voorstel anders zou zijn geweest, wordt echter niet gezegd en is m verband met de aangehaalde uitlating moei lijk aan te nemen voor .den tijd. dat de S.D.A.P. in de Staten vertegenwoordigd was. Omtrent de motieven der voorstellers liet-echter een ander lid der socialistische fractie zich wel wat gunstiger uit. A) opperde ook deze dezelfde verdachtma king, tevens moest hij toch verklaren wel te gelooven, dat het voorstel gedaan werd, omdat men van beginselwege behoefte had aan een gebed in de Staten van Zeeland. - Moest; bij hetlicht van dit getuigenis' de houding der-Socialistische leidslieden thans geen andere zijn? Men tracht nu wel te ontkomen aan de plcht om eerbied te bewijzen voor de gods dienstige overtuiging van anderen door te beweren, dat er in Zeeland wel een en ander gebeurd is wat met name de socialistische Statenleden tot hun houding bracht, doch deze opmerking mist redelijken grond. Van de zijde der voorstellers is gepoogd het debat zooveel mogelijk te vermijden en loen dat niet kon, te beperken en de dis cussies, die we nogeens nalazen, zijn op za kelijke en over het algemeen waardige wijze gevoerd. Dok het beroep op de houding der Chris telijk Historische fractie ,die zich tijdens de stemming uit de zaal terugtrok en daaraan dus niet deelnam, wat volgens den heer Onderdijk de anti-rev. „Rotterdammer" toch iets moet zeggen, kan voor het betoog en de houding der S.D.A.P. niet baten. Deze houding der C.-H. hield geen bestrij ding in van het voorstel, doch men stond op het standpunt dat over deze zaak zoo weinig mogelijk diende te worden gedebateerd en in het geheel niet gestemd, en toen het toch tot een stemming moest komen kon deze fractie geen vrijheid vinden daaraan deel te nemen. Dit standpunt is het onze niet, we achten het niet juist, maar wie er niets anders over zegt dan de leider der socialistische fractie in.de bovenaangehaalde woorden, vestigt gansch verkeerden indruk. Dat de C.-H. vóór het ambtsgebed waren werd tevoren vanwege hun fractie duidelijk uinteengezet on is in de zomervergadering van 1928 ten overvloede nogeens duidelijk herhaald. Van de bijzóndere omstandigheden, waar onder in Zeeland het ambtsgebed zou zijn ingevoerd, blijft derhalve al heel weinig over. Wat overblijft is de oppositie van links, doch deze kan bezwaarlijk als een bijzonde re omstandigheid worden aangemerkt, zij zou elders niet anders zijn. En wat zelfs nu nog blijft is de weigering van S.D.A.P. en Vrijheidsbond om anderen in hun heiligste gevoelens niet te kwetsen. Hoe zijn socialisme en godsdienst te ver eenigen, als socialisme en eerbiediging van anderer godsdienstige overtuiging zich reeds zoo weinig met elkaar verdragen? H. O. R. A. HERSTELLINGSOORD EN ONDERST. FONDS AMBTENAREN. Voor een H. O. R. A. lid. dat gepensron- neerd is, of binnen kort zal worden en zich wil vestigen in de provincie Utrecht, is een huis heschikhaar, omgeven door een groot Etuk grond, welk huis zonder eenige kosten zijnerzijds, zoo noodig zal worden verbouwd, terwijl betaling van huur niet noodig is. Bijzonderheden te bekomen bij den Heer logeman, 2e Kostverlorenkade 113, A dam. BELANGRIJKE VONDST VAN PROF. ALDERSHOFF EEN MICRO-ORGANISME AANWEZIG DAT ZIJN KANS KRIJGT NA DE INENTING Prof. Dr. H. Aldershoff te Utrecht heeft in een gesloten wetenschappelijke bijeenkomst in het Rijks-Scro-logisch Instituut, waarvan hij directeur is, medegedeeld, dat hij, ingevolge zijn onderzoekingen naar de oorzaken van encephalitis, de mecning is toegedaan, dat de encephalitis veroorzaakt wordt door een m'cro-organisme, dat liij ontdekte in de kelen van tal van encephalitis-patiënten en in clie van andere, niet-ingeënte personen, die bacil lendragers voor encephalitis bleken te zijn, Apen, wier kelen werden bestreken met cul tures van dit organisme eh dan werden ingeënt, vertoonden Alle daarna aandoening van het centraal zenuwstelsel. Prof. Alders hoff meent, dat de verkregen uitkomsten een vingerwijzing kunnen zijn op den weg van het onderzoek, dat momenteel overal hangende is naar het verband tusschen het inentingsproces en de encephalitis. HOFBERICHTEN DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM. Naar wij vernemen, heeft H. M. de 'Ko ningin het voornemen zich op 28 Nov. a.s. naar Amsterdam te begeven, ten einde ge volg te geven, aan de uilnoodiging van den Britsehen gezant, om in de Engclsche kerk te Amsterdam twee gebrandschilderde ge denkramen te onthullen. Het eene raam, voorstellende den koning stadhouder Willem de Derde en diens ge malin, koningin Marie, is door Nederlanders aangeboden; het andere raam is aangeboden door twee Britsche regimenten: de Nor thumberland Fusiliers en het Royal War wickshire Regiment, ter herinnering aan den door hen in de-17e eeuw in de Neder landen gedanen dienst. Na afloop van deze plechtigheid zal H. M. doorreizen naar de residentie, ten einde al daar het winterverblijf te betrekken. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder der Oranje-Nassau orde A. S. Verwoert, hout handelaar te Culemborg, lid der firma A. C. Verwoert, aldaar;. is verleend de gouden eere-medaille der Oranje Nassauorde aan I-I. C. J. van Herwij- ncn, voorzitter der Zón dagschool vereeniging Bethel te Hcrwijnen; is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassaüorcle aan A. de Vroedt, chef- drukker'bij de firma W. Hoogwerf Az.. te Oud-Beyerlamï. RECHTERLIJKE MACHT. Dij Kon. besluit, zijn benoemd tot rechter in de icehtbarik: te Utrecht mr. C. Veen, thans rechter in de rechtbank te Winscho ten en mr. J. J. Wijnstroom, thans rechter- plaatsvervangér in de rechtbank te Utrecht; te Zutphen mr. H. L. Wilkens, thans sub stituut-griffier in de rechtbank te Utrecht. GEVANGENISSEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het College va!n Regenten over de gevange nissen te 's-Gravenhage A. van der Heide, lid Tweede Kamer, wonende te Voorburg. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is benoemd bij het re- servepersoneel der landmacht, bij het per soneel van den Geneeskundigen Dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse A. J. M. Duijzings. arts. ZEEDIENST. Bij Kon. .besluit is eervol ontslagen we gens langdurigen dienst, de kapitein ter zee A. Sei'et Azn., is aan de kapitein-luitenant ter zee A. Se- ret Azn. de titulaire rang verleend van kapi tein ter zee; zijn bevorderd tot kapitein ter zee, kapi tein-luitenant ter zee F. J. Heeres. tot kapi tein-luitenant' ter zee de luitenants der zee le klasse W. K. Maurits en H. Jolles, tot luitenant der zee le klasse de luitenants ter zee 2e klasse jlir. N. J. C. Versluys en U. J. K. Versfeit; zijn benoemd tot luitenant ter zee 3e klasse de adelborsten der le afdeeling voor den zeedienst bij het Koninklijk Instituut voor Marine te Willemsoord A. van Miert en J. P. A. Dekker; is eervol ontslagen de vlootpredikant ds. C. J. Warners. KLEUTERZORG EEN LANDELIJK COMITÉ GEVORMD Als gevolg van het onlangs in Amster- dam gehouden Congres voor Kleuterzorg is een Comité opgericht, dat zich tot taak stelt: 1. De middelen te beramen om zoo spoe dig mogelijk over het geheele land te ko men tot hygiënische kleuterzorg in haar geheelen omvang 2. Een landelijke federatie tot stand te brengen van vereen., die zich reeds met kleuterzorg bezig houden. Tot leden van het Comité werden geko zen de dames: Mej.'Dr Ch. Bader (Arnhem) Mevr. Van Sillevoldt-Schotel (Rotterdam), Mevr. Plantenga-Hogewind( Tilburg), Mevr. Vroom-Dreesman (Amsterdam), Mevr Polak Rosenberg (Amsterdam) en de heeren Dr Mol (Den Haag), Dr P. de Vries (Leeuwar den), Dr Brenkman (Amsterdam) en Dr Deyll (Amsterdam), DE BEHANDELING DER BEGROOTING BESCHOUWINGEN OVER DE CRISIS DE HEER ROMME BETOOGT DE NOODZAKELIJKHEID VAN NIEUWE ORGANEN Amsterdam, 14 November. Woensdag 13 November zijn de heeren en dames uoor den Burgemeester ter Raadszit ting genoodigd om na behandeling van'en- üeie nainerstukken een aanvang te maken' uiet de bespreiung van de begroutmg. Dat beteeiient dat wij weken lang bij elkander zullen zitten, vele en belangrijke discussies zuilen aanhooren en ten slotte de begrooting ongewijzigd zullen aamiemen. Zoo ging het ane jaren, er is geen reden aan te nemen dat liet dit jaar anders zal gaan. Alleen is er verschil over ue vraag of wel licht de Aigemeene Beschouwingen dit jaar ons lang zunen ophouden, dan wel heel vlug anoopen. Het Senioren-convent heeft zijn best ge daan een goede regeling te ontwerpen door de spreektijden vast te stellen, maar nuttig en'ect heeit deze maatregel alleen dan ais de leden en de fracties zich groote beper king opleggen. Want indien van een fractie alle leden bij alle hoofdstukken .spreken; geeft de beperüing niets. Half drie gaf de voorzitter de eerste spre ker over de begrooting, den heer S o 1- kesz (wild) het woord. Hij hield breede politieke beschouwingen over de crisis en haar oplossing. Hij had blijkbaar zijn licht bij anderen opgestoken, want hij maakte 'n paar verstandige opmerkingen. Na hem kwam voor den Vrijheidsbond de heer Sas aan het woord, die een sympa thiek woord sprak over den afwezigen ern stig zieken wethouder, den heer Von Frytag Drabbe. Hij wijdde ook beschouwingen aan de crisis. doch iets meer gefundeerd. Dat de crisis moest komen stond het- laatste jaar voor. insiders wel yagL .De afweèking van,enkele groepen eenerzijds en de sterker wordende oppositie der soc.-democraten lieeft Üit ont bindingsproces verhaast..Hij meent dat in de rechtsche groepen ontstemming is ge wekt door het optreden van den wethouder Ketelaar en dat dit mee de crisis heeft verhaast De chr.-historischen hebben bewust op een crisis aangestuurd, dat is uit alles gebleken, maar hoe stond eigenlijk de R. K. fractie er tegenover? Dat is niet duidelijk. Heeft men zich tegen de aanmatiging van de soc.-democraten verzet? Er is niet óén poging gewaagd om de burgerlijke groepen in liet geweer te roepen tegen de aanmati ging van de soc.-democraten. Ook de houding der Antirevolutionairen stelt te leur. Zij hebben het beulswerk ver richt En zij zijn, later in het college ook gaan zitten met uitsluiting van andere groe pen en met verdrijving van personen, die hier een goede staat van dienst hadden. Hiermee stapte hij van de crisis af om het nieuwe college aan den tand te voelen over hun plannen. Van een nieuwe lijn spreekt het program wel niet, maar hoe staat het college tegen over het particulier initiatief? Er is reden voor die vraag, omdat de af deeling Keuringsdienst weer onder den wet houder De Miranda ressorteert en zijn standpunt ten opzichte van de Melkvoorzie- ning maant tot voorzichtigheid. De burger lijke leden in het college mogen wel toezien wat er in deze belangrijke materie zal ge beuren. Nieuwsgierig zijn de Vrijheidsbonders naar het program is vrij eenvoudig. Niet het program heeft het moeilijk, doch integendeel alleen moge lijk gemaakt in het college zitting te nemen. Reeds vroeger is door de R. K. op het ont werpen van een program als grondslag van gemeentelijk- beleid, aangedrongen. Hij verdedigde het aanblijven van den heer Drabbe, wijl naar zijn meening de naastè aanleiding tot de crisis niet is ge weest een zakelijk verschil van meening, doch een verkeerde manoeuvre van den heer Ter Haar, gretig nagevolgd door zijn fractie. Er was geen principieel conflict en dus ook geen reden om den lieer Dra b b e thans niet weer een plaats in het college te geven. Er is een volkomen gemis aan politiek beleid bij de Chr.-Historischen geweest en een gebrek aan moed bij het college. \yat-men de R. K. en andere samenwer kende groepen,, hij de vorming van het vo rig college, kan -verwijten,- is dat zij een te groot vertrouwen hebben gehad in de geste der, Chr.-Historischen. Hij bepleitte voorts in een breed betoog de noodzakelijkheid om ook in het gemeen telijk leven te komen tot nieuwe organen en wijst op de ontwikkeling van het Geor ganiseerd Overleg.en de nieuwe organisatie, die men zich voorstelt ten aanzien van de levensmiddelen voorziening. Tegenover de opvattingen van" Dr. Vos stelt hij de zijne. Er zijn' punten van aan raking,'.maar zeker meer punten van ver schil "tusschen liberalen en katholieken. Fel was zijn betoog eerst tegen de Chr.- Historischenen daarna tegen de liberalen. Wat is'er nu overgebleven 'van .dè beschul diging, dat wij hier te doen hebben met een soodempcratisch' program?/, Is men niet algemeen van. oordeel nu, dat elk'college te Amsterdam t'z.t 'met dezelfde plannen zou moeten zijn .gekomen. De heer Romme liet niét ha met waardeering te spreken over het vorig college, dat in-het ^algemeen een goed beleid heeft geVoerd. Tegenover het collége neemt de R. K. fractie, vóór zoover het punten be treft buiten het program liggende, een vol kómen vrije, zij het welwillende houding aan. .De heer Weiss (mid.) had weinig be langstelling. Hij had liet heel erg op cte An tirevolutionairen, die hem indertijd hebben losgelaten, maar men trekt zich in den re gel van zijn opmerkingen niet veel aan. Hij was overigens radicaal genoeg. Er zijn te veel winkels, welnu laat Burgemeester en Wethouders bepalen'dat er geen winkel riiag gebouwd wórden ol een woning tot winkel verbouwd zonder vergunning van B. en W. Hij dient een voorstel in bevattende de daar voor benoodigde wij*zigingen in bouw- en po litieverordening. Geen nieuwe winkeliers, geen nieuwe zaken zónder brevet van het college. Hij had overigens niét veel bezwaren 'te gen het program. Wij bleven aan het einde van het alfabet want na den middenstander kwam de wild- communist W ij n k o o p ons bezighouden. Hij vindt dit college principieel volstrekt niet onderscheiden van het vorige. Hij meende dat de Burgemeester een be langrijke rol in deze crisis heeft gespeeld. Ook al om onderwijsbelangen. Want om fi- nantieele belangen ging het niet. Wat hebben wij nu gekregen? Precies als voorheen een anti-socialistisch blok! Onprettig was de rede niet. Scherp tegen allen, geestig soms, ook wel eens raak, maar in zijn overgroote argwaan er toch even dik wijls naast. n het late avonduur kwam mej. K a t z (Christ.-Hist) nog aan het woord. Zij zou het politieke gedeelte behandelen, terwijl de heer Rustige, haar - partijgenoot, over de finantiën zal spreken. Wij komen morgen wel op deze rede terug. ARBEIDSBEMIDDELING DE TILBURGSCHE ARBEIDSBEURS ENi HET HOTELBEDRIJF. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels fL17V4 Elke regel meer „0.22Va Ingez. MededeclingeL. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 1Qe Jaargang BEDRIJFSVREDE DE ENCEPHALITISBACIL ONTDEKT HET AMSTERDAMSCH FESTIJN BEGONNEN de afloop van de vrijage tusschen sociaal-democraten en roomsch- katholieken. De taktiek der soc.-dem. moge te verstaan zijn, maar deze samenwerking zal ook voor de soc.-democraten niet enkel winst zijn. Spr. is nieuwsgierig naar meer dingen, of de burgerlijke groepen nu ook gebonden zijn aan de politieke idealen der sociaal democraten. Zoo had hij nog wel meer wen- schen, maar op alles wat hij vraagt zal weJ geen antwoord worden gegeven. 't Is nu voor het eerst sedert 60 jaar, dat er een college is zonder een liberaal er in. Dat is natuurlijk hard, al zei Dr. Vos dit ook niet Maar hij was royaal, zeide mede werking toe, waar die mogelijk was en be pleitte ruimte voor de in de maatschappij levende krachten, terwijl hij waarschuwde tegen klasse- en groepspolitiek. De heer Seegers (comm.) hield een lange en schoone rede, maar die wat ver van de begrooting af stond, behalve dan dat hij zich scherp keerde tegen de sociaal democraten. AVONDZITTING. Na den communist Seegers kwam de leider der R. K. fractie, de heer Romme, aan het woord. Hij was als steeds pittig en had het genoegen te zien, dat de leege zaal zich weer vulde. Hij besprak nog eens het eerste voorstel n te komen tot vorming van een college, aarin drie soc.-democraten zitting zouden hebben. Hoe de vrijheidsbond over dit voor stel dacht, weten wij nu nog niet, maar de tijd ligt nog niet zoo ver achter ens, dat de Vrijheidsbond onze gemeente Jiij sociaal democraten als wethouders heef. gebracht Er was dus weinig reden om zich te ver onderen over de houding der Roomsrh- Katholieken, toen de omst' Tonelen elke andere oplossing onmogelijk hadden ge maakt Dé kwestie van lJ&L GERHARDA SEBILLA VERHOEVEN-STICHTING HET DOEL DER STICHTING De Gerharda Sebilla Verhoeven-stichting te Soestdijk werd in 1f)i 3 opgericht krachtens tes tamentaire beschikking van wijlen Ds van Coeverden Adriani. Deze stichting heeft volgens hare statuten ten doel aan herstellende kranken een een- voud'g en rustig verblijf te verschaffen tot verder herstel van hun gezondheid. Personen van Gereformeerde belijdenis j vóór, daar het juist de bedoeling is voo Gereformeerden een Gereformeerde inrichting te hebben zonder evenwel personen van dere belijdenis uit te sluiten. De stichting heeft ook ten doel aan onge neeslijke (chronische) kranken een eenvoudig en rustig toevluchtsoord te b eden met liefde rijke verpleging gedurende hun overige levens dagen. De inrichting bestaat uit een hoofdgebouw met twee paviljoenen waarvan het eene thans centraal verwarmd is en van vaste wasch- tafels werd voorzien en ook werd de badka mer verbeterd. De slaapkamers zijn eenvoudig gemeubi leerd en hygiënisch ingericht. Er zijn boven en beneden open en gesloten warandes en er :s een groote en fraai aangelegde tuin. Wat de geneeskundige behandeling der pa- tienten betreft, stelt Dr Vos uit Soest zich desgewenscht beschikbaar. De stichting wordt bestuurd door Dr D. Schermers te Zeist, voorzitter, Ds J. C. Ruil man te Wassenaar, secretaris en Ir J. Knol te Zeist, penningmeester. Aanvrpi-pn tot n*sn-ev|o van niHönfen zijn te richten aan de Directrice, Zr W. van der Snel, gediplomeerd verpleegster, die op ann vraag gaarne prospectus zendt terwijl nade re inlichtingen worden verstrekt dooï den voorzitter. Werkloozen in het hotelbedrijf in de drie Zuidelijke provinciën worden voortaan, zoo mogelijk, door de Arbeidsbeurs te Tilburg aan werk geholpen. In tegenstelling met vroeger wende men zich daartoe tot de arbeidsbeurs in eigen om geving en niet meer rechtstreeks tot de vak- afdeeling der Centrale Rijks-Arbeidsbeurs. De Rijkscentrale-Arbeidsbeurs blijft de ver binding vormen tusschen de verschillende rayonbeurzen, waarvoor het land in zeven gebieden is verdeeld. De groote steden heb ben zelf een aparte afdeeling! VRAGEN VAN KAMERLEDEN. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van '3 tot en met 9 November zijn in ons land aangegeven 21 gevallen van buiktyphus, waarvan 12 in Zuid-Holland 23 van alastrim, alle in genoemde provin cie en op één na alle in den Haag. 8 geval len van dysenterie, alle te Amsterdam, 406 van Roodvonk, waarvan 127 in Zuid-Holland en 66 te: Rotterdam. 116 gevallen van diph- therie, waarvan 50 in Zuid-Holland en 24 te Rotterdam, vervolgens 3 gevallen van Nekkramp, 38 van besmettelijke kinderver lamming. 1 van slaapziekte en 1 van de ziekte van \Veil. RATIONALISEERING VAN DE SUIKER BIETENTEELT. Wat wordt er gedaan? Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft aan den minister van binnen- landsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededéelen, welke de resultaten zijn van het voortgezette onder zoek naar de rationaliseering van de suiker bietenteelt, welk onderzoek, werd toegezegd in de vergadering van de Tweede Kamer op 18 April 1929? 2. Kan zijn Excellentie een overzicht geven van' hetgeen thans op dit gebied wordt ge daan en \vat er redelijkerwijs nog aan ont breekt? r NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. In aansluiting aan ons vorig bericht kun nen wij thans medGdeelen, dat de Kerke- raad der Geref. Kerk van Amsterdam Noord, door de ontslag-aanvrage van Cand. W F. M. Lindeboom als'hulpprediker tot handelen genoopt, en gelet op de resul taten van den rondgang door de Gemeente tot verhooging der hijdrégë.,in haar laatste vergadering met bijna algemeene stemmen besloot tot be'rop'pirig van éen tweeden pre dikant en daartoe, de eerste stappen deed. De Geref. Kerken ven H o 1 y s 1 o o t en en Zun d erdorp zullen gecombineerd overgaan tot beroeping, van een eigen pre dikant, di'e in Ransdorp (juist tusschen H. en Z. gelegen) zal komen te wonen. Met het ook op de a.s. Generale Synode der Geref. Kerken, iü 1930 te Arnhem te hou den, geven namens -het ^Moderamen van de Synode van. Groningeji (1927) de Scribae kennis van het volgende: De Synode van Groningen droeg in haar laatste zitting aan het moderamen op o.m. ook het to&zicht op het drukken en verzen den der rapporten. Een tweetal rapporten (over het Leerboek en over het Vrouwen- Kiesrecht) zijn deze week reeds aan de Ker ken verzonden. I-Iet genoemde moderamen wil thans de Kerkeraden herinneren aan de besluiten dienaangaande door de Synodes van Utrecht (1923) en Groningen: (1927) genomen. Te Utrecht werd besloten dat de verzending van rapporten geschiede naar vasten regel, n.l. voor een Kerk beneden 300 zielen ééu exemplaar; van 300—500 zielen twee exem plaren; en van boven 500 zielen voor elke 500 zielen één exemplaar meer (art. 35, 2°). De Synode van Groningen besloot, dat eiken Kerkeraad zooveel exemplaren toegezonden, worden als overeenkomstig het besluit van de Generale Synode van Utrecht is te be palen. Bij de berekening hoeveel exemplaren aan de Kerken moeten worden toegezonden is uitgegaan van het ledental opgegeven in het Jaarboek1929! Derhalve: aan Kerken van 1300 leden 1 exempl., van 300—500 le den 2 ex., van 500—1000 leden 3 ex., van 1006—1500 leden 4 ex., van 1500—2000 leden 5 ex., enz. Het moderamen achtte het goed dit door de pers mede te deeien om te voor komen onnoodige correspondentie, die al licht het gevolg zou kunnen zijn van deze wijze van verzending naar het besluit van Utrecht gevolgd door dat van Groningen (art. 58, 2°). VERKIEZINGEN, D.e 1 ft. De „Delft che Kerkbode" bevat een advertentie.van den volgenden in houd, onderteekend door Ds. L. J. Lamme- rink, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar: „Een woord van waarschuwing. Er is een tijd,van zwijgen, maar er is ook een tijd, dat zwijgen zonde zou worden. Het heeft aan het Bestuur van de Gereformeerde Kiesvereeniging goed gedacht door middel van een advertentie in deze Kerkbode een protest te doen hooren, dat wijd geklonken heeft. Ondergeteekende mag niet nalaten regen dat protest, te waarschuwen. Het is onwaarachtig, misleidend en verblindend. „Aan de Gereformeerde Kiesvereeniging wordt geen onrecht aangodaan, maar zij doet onrecht. Op allerlei wijze werd haar aan geboden samen tè -werken, maar smadelijk heeft zij ieder verzoek tot samenwerking van de hand gewezen, om vervolgens als de ver drukte onschuld te poseeren. „De Heere hepft de Gereformeerden ge slagen, maar de Gereformeerde Kiesver eeniging weigert de tucht aan te nemen; de nek wordt verhard. „Mochten de oogon derzulken, die het heil onzer gemeente zoeken, nog geopend worden voor het gevaar van1 hen, die openlijk of heimelijk bezig zijn de kerk door onwaar achtige voorstellingen af te breken en Voorts wat het rij: ln stilheid en vertrouwen zou uwe sterkte zijn". IS NIET VOOR GELD TE KOOP. Dezer dagen las ik, dat de N.V. Machine fabriek Gebrs. Stork Co. te Hengelo een dividend zal uitkeeren van 5V£ ('t vorig jaar 6 Dat is voor zoo'n bloeiend bedrijf niet veel; zou ik zoo zeggen. Doch, de heeren kunnen, zich niet hekla- gen: dit is nu eens volkomen huü eigen schuld; willens en wetens. Let maar op. De exploitatiewinst bedroeg bijna f 2 mïl- lioen. Daarvan gaat eerst ruim f 506:000.— af voor afschrijving; wat verstandige bedrijfs politiek is. Maar dan komt het: overstukgeld -voor werklieden (ik geef alleen nul-getallen) f 300.000.onderwijs etc. f 250.000.fond sen, boven de wettelijke verplichting, f 100.000.—; totaal f 700.000.— Het -winstsaldo ter verdeeling blijft dan ook zeven ton. Aldus: de kapitaalrente bedraagt evenveel als de verplichte uitgaven ten'bate van het personeel.. Het ware dus niet moeilijk ge weest om de 5V2 dividend wat op te voe ren. Maar het sociaal gevoel der directie dacht ook aan andere, dan aandeelhou- dersbelangen. Zoo deed, las ik gisteren nog, Andrew Car negie ook. Hij gaf niet alleen millioenen aan het Vredespaleis, het Carneige-Vredes- fonds, het Carnegie-HeldenfoncLs, en de tal- looze Carnegie-bibliotheken; hij schonk bo vendien aan kerken van verschillende rich tingen 7689 orgels, die hem te zamen zes millioen dollar kostten. Maar hij wist ock de arbeiders in de onder nemingen te waardeeren. „Hoe meer ik van hen te weten kom, hoe hooger ik hun deug den schat"; zoo luidde zijn oordeel. Een onlangs overleden spoorweg-magnaat in de Vereenigde Staten heeft ettelijke mil-, boenen dollars bestemd pm te. worden be steed voor de bevordering van een betere samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. Echt Amerikaansch. Ik geloof, dat deze poging, als men ten minste het doel streng en nauwkeurig om lijnt, weinig succes zal hebben. Deze metho de om de bedrijfsvrede te bevorderen, deugt niet. Bedrijfsvrede, samenwerking is niet voor geld te koop. Het kan wel geld -kosten dat bewijst het Twentsche voorbeeld en ook dat van Carnegie, die slechts vijf mil lioen naliet toen hij stierf. Maar goede verhoudingen kan men niet koop en. Die krijgt menop de koop toe; zal ik maar zeggen. Wat daarvan de beteekenis is, kunt ge lezen uit t' boven staande. i INGEZONDEN MEDEDEELING. DE KERKEN IN RUSLAND. Nadat nu en dan is bericht omtrent een iets minder straffe houding der Russische Regeering tegenover de Kerken, leest men daarna weer berichten van het tegendèel. Zoo meldt het Zwitsersche (oud-kath.) tijd schrift „Der Katholik" dat er in het Gouver nement weer den laatsten tijd 54 kerken en synagogen gesloten zouden zijn, en, 32 geestelijken uit hun ambt ontzet en verban nen. Onder de getroffen gemeenten zoudeh drie protestantsche zijn. Ook uit het gou vernement Tula worden nieuwe maatregelen tegen protestantsche gemeenten bericht; twee voorgangers zijn uit dit gouvernement ver bannen. EVANGELISATIE. De Vereeniging voor Inwendige Zending itt Noord-Holland heeft Dinsdag j.l.' te Am-: sterdam haar Jaarvergadering gehouden opder voorzitterschap van Ds. H. J. Hak, van Alk- De secretaris, Jhr. Mr. L. A. v. d Brandèler uit Alkmaar, bracht het jaarverslag uit. Daar in werd opgemerkt, dat de vereeniging in het- afgeloopen jaar heel wat moeilijkheden onder vond. De nieuwbenoemde voorzitter, Ds. R. J. Djjkstra te Amsterdam, kon deze functie we gens gezondheidsredenen niet aanvaarden; insgelijks de nieuw opgetreden secretaris, Ds. J. Jellema te St. Pancras. Ds. H. J Hak te Alkmaar heeft nu tijdelijk het voorzitterschap op zich genomen. Mevr. Ds. G. J. Waardenhurg te Haarlem,, die op de vorige vergadering tot lid van het Hoofdbestuur werd benoemd, heeft deze be noeming niet aangenomen. Verder bedankte Ds. J. E. Steenbakker Morillon Loyspn te West-Grafdyk als redacteur Van de .Zondags bode", en Ds. J. H. Vaandrager te Monniken dam, wegens zijn benoeming tot vlootpredikant te Den Helder, als penningmeester. Ondanks al deze moeilijkheden is de Ver-" eeniging in dit jaar als een fenix uit haar asch verrezen. Een voornaam feit was de be noeming van den heer Joh. J. van Kempen te Haarlem als reizend secretaris. Tot deze aan stelling hebben 155 Gemeenten in en buiten Noord-Holland bijgedragen. - Als penningmees ter der Vereeniging en redacteur van het or gaan trad op Ds. A. E. van Baaien te Broek op Langendijk. De colpórtéür der Vereen:eing, de heer B. Henning, leidde de samenwerking in verschillende plaatsen, stichtte-Zondags scholen te Beemster en Watergang en deed, wegens ongesteldheid van den predikant huis bezoek te Ilpendam. Ds. J. H. Vaandrager van Monnikendam, bracht het financieel verslag uit. Op een ont vangst van ruim f 7500 was er een nadeelig saldo van f 250. Als lid van bet Hoofdbestuur werd hevkozen mevr. A. S. Ledeboer—Opnenheim te Bever wijk, terwijl tot nieuwe leden werden gekozen Ds. L. D. Poot te Hanrlem, Ds. W. S van Leeuwen te Velse3, Ds. R. C. J. W. Hoek te Den Helder en Ds. J. G. Steenbeek te Zun- derdorp. Des midd.gs hield de reilend secretaris, de heer Joh. J. van Kempen, een rede over „Vaat houden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1