Jlirutur £Vih$d)f (tumraiif ASPIRIN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT» Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) per week 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending ».7«— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2895 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisss. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 11 NOVEMBER 1929 AI1VEB»ENTIESI. Van 1 tot 5 regels f 1-17V» b'.ke regel meer 0.22!/j Ingez. Mededec lingei. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang lil nummer bestaat uit VIER bladen ALLES LIEVER DAN DIT. Alleen om ons niet aan onwellevendheid schuldig te maken, nog een kort antwoord aan het liberale dagblad Het Vaderland en nog steeds over de Kabinetsformatie. Wij trokken de conclusie, dat het blad wel een extra-parlementair kabinet kon dulden, dat enkel uit vrijzinnigen bestaat, maar niet zulk een, dat uilsluitend door mannen van rechts gevormd wordt Die „monstrueusc dwaasheid" wil het blad volstrekt niet voor zijn rekening nemen. Nu zij toegegeven, dat de redactie den heer Buys in het artikel van 31 Oct. een andere oplossing aan de hand deed. Hij had n.l. de sociaal-democraten in de regeering kunnen opnemen. In een later geschreven artikel betoogt dezelfde schrijver ,dat een rechtsch Kabinet te vormen ware geweest door roomsch- katholieken en anti-revolutionairen. We zien daarin een concessie aan onze opvatting ,dat de meerderheid der kiezers zooals het Vad. terecht opmerkte om eon Christelijk ministerie vroeg. Van een rechtsch of linksch extra-parle mentair kabinet moest het blad ook niets hebben: het vond zoo iets 'een „staatsrechte lijk monstrum". Onze opmerking, dat het kabinet-Cort van der Linden toch ook extra-parlementair en beslist linksch was, beantwoordde het blad met de verdediging, dat dit kabinet zoo al niet zuiver parlementair, dan toch ónders extra-parlementair was dan het Ministerie- Ruys. Wij zien dat niet in, doch het zij zoo. Echter verklaart dat alles niet, waarom de schrijver er Mr. Ruys zoo scherp verwijt van maakte, dat hij zijn medewerkers uit sluitend bij de Fechterzijde zocht Dil klopte, volgens het blad zelf, geheel op de stembusuitslag, en was dus volkomen rationeel, zouden wij zoo zeggen. y De verdediging van Cort van der Linden, die links keek; en de critiek op Ruys, die rechts zocht; deed ons besluiten tot de conclusie: iinksch-extra-parlementair mag wel; rechtsch idem idem mag niet Is die gevolgtrekking uit de artikelen van het „Vad." onjuist, dan begrijpen wij niet, waar om het blad, dat de uitslag der verkiezingen zoo juist interpreteerde een vraag deed aan Mr. Ruys, waarvoor geen plaats was. Ten slotte blijkt er alleen uit, dat de schrijver elk ander kabinet liever had ge wild dat dit, dat zuiver rechtsch is. *jjt* PARTIJEN EN BEGINSELEN. In hetzelfde artikel betreurt het „Vader land" het zeer, dat „een blad van de stan ding" als het onze „met de tegenstelling tusschen partij en beginsel aankomt". Im mers, „een politieke partij is voor ons een groep van menschen, die hetzelfde beginsel zijn toegedaan, en die in het juiste begrip, dat men vereenigd voor het beginsel meer kan doen dan ieder op zich zelf, zich tot een partij hebben vereenigd". Zoo leerde Dr. Kuyper het en zoo leert de Hoofdredacteur van het „Vaderland" het ook. We verklaren gaarne, dat wij deze leer geheel zijn toegedaan en dat wij over het nut en de beteekenis van het partijwezen over 't geheel precies denken als de schrij ver. Wij willen echter in alle bescheidenheid opmerken ,dat wij de tegenstelling tusschen partij en beginsel heelemaal niet gemaakt hebben. Wij veroorloofden ons de simpele opmerking, dat waai' de band met de par tijen (meervoud!) te zwak bleek, toch de band der beginselen niet verloochend mocht worden. Indien we het woord fracties gebezigd hadden, waren we misschien niet misver staan. Welnu, niemand verheugt zich meer, dan de hoofdredacteur van het „Vad.", dat Mr. Ruys het niet met de drie fracties eens kon worden en dat de band tusschen deze partijen (fracties) zwakker is dan wij hoop ten; we zullen het niet ontkennen. Nochtans spreken we zonder aarzeling van de b e g i n s e 1 e n, welke deze drie par tijen gemeen hebben. Van een tegenstelling tusschen afzonder lijke partij en eigen beginsel is dan geen sprake. De partij is de openbaring van het begin sel naar buiten; de bedding, waardoor de stroom der beginselen vloeit. OFFICIEELE BERICHTEN ZEEMACHT. Bij beschikking van den minister van De- fpr.sie zijn de luitenants ter zee der 2e klasse M W. Mouton, P. Wentholt en P. A. Mulock van der Vlier Bik, de officier vair den Marine- stoomvaartdienst der le klasse G. M. Fey, die der 2e klasse ir. N. J. C. Smit, de officier van gezondheid der le klasse F. J. A. Baden en de officier van administratie der 2e klasse J. Bouma geplaatst aan boord van Hr. Ms. Arend AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid zal Donderdag 14 November niet plaats hebben. DE FINANCIEELE VERHOUDING, WORDT ONZE GENERATIE TE ZWAAR BELAST? UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS EEN ALGEMEENE MAATREGEL VAN BESTUUR In Stsbl. 476 is de algemeene maatregel van bestuur afgekondigd in zake de door het Rijk te verstrekken uitkeeringen aan de ge meenten, als gevolg van de onlangs tot stand gekomen herziening van de financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeenten. Wij s'ippen er het volgende uit aan: De uitkeering, wat betreft de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris, wordt berekend naar de jaarwedden, door de functionarissen genoten op 1 Januari 1931 Bevat de jaarwedderegeling bepalingen om trent de toepassing van een aftrek op de jaarwedde wegens het gelijk'ijdig vervullen van meer dan één betrekking door één per soon, dan wordt bij de toepassing van de betrokken bepaling de aanvangsjaarwedde berekend naar den toestand onmiddellijk vóór het ontstaan van de vacature, met in vulling van de vacature zullen intreden. Wijzigingen in de jaarwedderegeling, na 1 Januari 1931 met terugwerkende kracht in gevoerd, worden buiten aanmerking gelaten. Vóór 10 Januari 1931 moet elk gemeente bestuur aan Gedeputeerden een opgaaf zen den van de jaarwedden van den burgemees ter en den secretaris. Zoolang het aan een gemeente uit te kee- ren bedrag niet vaststaat, geschiedt de uit keering behoudens nadere verrekening naar het bedrag, vastgesteld door den-minis ter van Binnenlandsche Zaken met mede werking van den minister van Financiën. De verrekening heeft, indien noodig, plaats bij den eersten termijn van uitkeering, volgende op de definitieve vaststelling. Vaststelling der uitkeering. In verband met de vaststelling der uitkee ring is bepaald, dat binnen 90 dagen na het in werking treden van dit besluit dat is na 6 November j.l. elk gemeentebestuur aan Gedeputeerde Staten een opgave zendt van het bedrag der volgens de gemeente- rekeningen over 1926, 1927 ën 1928 ten laste der gemeente blijvende uitgaven voor politie, lager onderwijs en armenzorg. Onmiddellijk na het verstrijken van den bedoelden termijn wordt de opgaaf ter pro vinciale griffie voor de gemeentebesturen ge durende 30 dagen ter inzage gelegd. Gedepu teerde Staten stellen binnen 90 dagen na het verstrijken van den genoemden termijn het bedrag vast, voor de s'raks genoemde begroo. tingsposten uitgegeven. Ten aanzien van noodlijdende gemeenten is bepaald, dat vóór 1 Juni 1931 de besturen van gemeenten, die ten tijde van de invoe ring van deze wet buitengewone hulp van het rijk ontvangen, aan Gedeputeerde S'aten opgaaf doen zoowel van het bedrag van den uit de rijks- en eventueel uit de provinciale kas verleenden onderstand, verantwoord in den gewonen dienst der gemeenterekeriingen over 1926, '27 en '28, als van het bedrag der tekorten op die rekeningen. De tekor'en worden tot het volle bedrag in aanmerking genomen, indien bij den aan vang van het uitkeeringsjaar de opcenten op de grondbelasting en de vermogensbelas ting tot de wettelijke maxima wórden gehe ven, de personeele belasting geheven wordt naar het tarief, in de wet neergelegd, ver meerderd met 80 opcenten, of naar tarieven met ten minste dezelfde opbrengst, en op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 100 opcenten worden geheven. Wat betreft de gemeenten, welke tusschen 1 Januari 1926 en 1 Januari 1930 zijn inge steld, of welker grondgebied in dat tijdvak is gewijzigd, is bij dezen bes'uursmaatregel bepaald, dat ten aanzien van eerstbedoelde gemeenten, voor de bepaling van de uitkee ring per inwoner, de factoren, ontleend aan belasting- of rekeningsjaren, of aan tijdstip pen, vóór de vereeniging vallende, berekend worden naar de som dier factoren voor de gemeenten, waaruit de vereenigde gemeente is onts'aan. In de gemeenten, wier grondgebied met ingang van 1 Mei 1927 is gewijzigd, wordt alleen rekening gehouden met de gemeente rekening over 1928. Commissie van Advies. In dezen bestuursmaatregel is ook de sa menstelling omschreven van de nieuw in te stellen commissie, welke den naam zal dra gen van „Rijkscommissie van advies voorde gemeente-financiën". Voor de behandeling van bepaalde onderwerpen kan de commis sie buitengewone leden aan zich toevoegen, doch hoogstens ten getale van vijf. De mi nisters, belast met de uitvoering van deze wet en de overige hoofden der departemen ten van Algemeen Bestuur winnen het ad vies in van de commissie over onderwerpen, welke de uitvoering van deze wet betreffen. EMIGRATIE STEUN VOOR EMIGRATIE NAAR CANADA De minister van Arbeid heeft aan de ge meentebesturen bericht, dat de regeling in zake steun voor emigra ie naar Canada ook zal gelden voor het jaar 1930. Evenals voor 1929 zal de geldelijke hulp aan de emigran ten alleen worden vérstrekt als renteloos voorschot. De emigratie-centrale Holland te 's-Gravenhage blijft met de uitvoering belast en is bereid, zich met de invordering van de voorschotten in Canada te belasten. ..OOST EN WEST" Dr. KONINGSBERGER EERELID. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Oos' en West" heeft in zijn jongste verga dering met algemeene stemmen besloten tot eerelid te henoemen dr. J. C. Koningsberger, oud-minister van Koloniën, die deze benoe ming heeft aanvaard. GEMEENTEBEGROOTING AMSTERDAM ENKELE WIJZIGINGEN Amsterdam, 11 November Woensdag begint de Raad aan de publieke behandeling van de Begrooting. Het laat ste woord is nu door B. en W. gezegd in antwoord op de finantieele beschouwingen van den Raad bij het afdeelingsonderzoek. Veel nieuws brengt de Memorie van A.nt- woord niet. Het college stelt zich op 't standpunt dat 't aanvaard, bepaalde wijzigingen in de be grooting noodzakelijk maakte, en dat, mee in verband met den korten tijd die voor de behandeling van de begrooting nog restte, een onderzoek van alle posten niet mogelijk was. Wel stelt het college zich voor n gaan of hier en daar verruiming is aan te brengen, maar zekerheid kan nog niet den gegeven. Het is daarom onredelijk aan het College te verwijten, dat het thans op een hooge bijdrage uit het Reservefonds rekent, wijl irr mers vast stond, dat de belastingfactor nie mocht worden verhoogd. De voorgestelde verhooging van de post voor Onvoorziene Uitgaven heeft ook naar het oordeel van B. en W. geen pricipieele be teekenis nog. Bij de loononderhandelingen zijn de par tijen ten aanzien van de al of niet continu eering van het verhaal der pensioen-bijdra gen volkomen vrij. Do Zweminrichting aan den Zuidelijken Wandelweg zal er wel komen, althans wanneer de Raad berei daarvoor een aanvullend crediet toe te staan. Hoe hoog dat nieuwe crediet zal moeten zijn, zeggen B. en W. niet. Dat de zwemin richting komt lijkt ons nog tamelijk dubieus. Tegen het nader bezien van de leenings politiek hebben B. en W. geen bezwaar. Maar ze wijzen reeds direct af de opmerking dat deze politiek het huidige geslacht te zwaar zou belasten. De leeningspeütiek is goed en moet goed blijven. Er is geen rede om te spreken van erbarmelijk finantiéel beleid door vroegere colleges gevoerd. Een verschil tusschen de ramingen bij de begroo ting en de cijfers der rekening zal wel altijd voorkomen. Maar naar juiste ramingen wordt altijd gestreefd. De invloed- die de nieuwe finantieele ver houding tusschen Rijk en gemeente zal heb ben op onze begrooting, is nog niet met eenige zekerheid na te gaan. Zoodra dit mo gelijk is, zullen B. en W. den Raad nader inlichten. De financieele toestand der Gemeente blijft ook naar het oordeel van B. en W. voortdurend aanrecht eischen. Het is hun taak voortdurende zorg te wijden aan het bevorderen van het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten. Maar ze geven in uitzicht dat het Reservefonds nog wel eenige jaren zal kunnen helpen vooral nu wel mag worden aangenomen dat het dienstjaar 1929 niet het geheele geraamde bedrag zal ver slinden. WERKVERSCHAFFING DE STAKERS WEER TOEGELATEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den rijksinspecteur voor steunver- leening in Drente machtiging verleend, over te gaan tot plaatsing in de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen van de werklooze arbeiders uit de gemeente Odoorn, die dit voorjaar hebben deelgenomen aan de vecnarbeidersstaking te Valthermond. CADEAUSTELSEL Naar het Nederl. Weekblad voor kruide nierswaren verneemt, is de staatscommissie- Van Wijnbergen tot..bestudeering van het cadeaustelsel met haar rapport gereed. De commissie komt 18 dezer voor het laatst bij een lot het vaststellen van de eindredactie. De conclusies der staatscommissie zijn ge goten in den vorm van een schets voor een wetsontwerp tot beperking van het stelsel. VEILIG VERKEER STOP! KIJK! LUISTER! Verschenen is het eerste nummer van het orgaan der Vereeniging voor Veilig Verkeer. Het ziet er keurig en kostelijk uit en geeft vele goede wenken. Wat de redactie nastreeft, zegt ze in deze woorden. „De opvoeding over de geheele linie, met alle geschikte middelen, met kennis van den volksaard, stelselmatig, krachtig, onon derbroken; onder voorgaan van d« besten, met steun van de machtigsten onzer, met medewerking van allen". Daarop is het geheele werkprogram inge steld en daarop correspondeert de inhoud van het eerste nummer. We noemen als aparte artikelen: De vrouw en de verkeers veiligheid door Emmy van Lokhorst; Medi sche hulp bij ongevallen door Dr. Ru'igers; de Betonweg in het verkeer; liet Vcrbliri dinesvraagstuk. Zij, die veel op de weg ziin en de spreuk der prairleloopers: Stop! Kijk! Luister! - vergeten hebben, kunnen veel uit deze perio diek leeren. De administratie is gevestigd. P.ochussen- straat 125, Rotterdam- DE RIJNVAART EN BELGIE HERZIENING DER ACTE VAN 1863 HET SCHRIJVEN VAN PROF. v. EIJS1NGA AAN DEN MINISTER Vele vragen bereiken ons naar den in houd van den brief van Prof. Van Eysinga, welke het onderwerp uitmaakte van de briefwisseling, waarin gemengd waren de Minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. P. H. Ritter Jr., hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, eri de heer D. Hans, voorzitter van de Nederl. Journalisten-ver- eeijigi-mg. Nu deze brief tot verschillende commen taren in de pers aanleiding heeft gegeven, en hij ook is opgenomen, meennen wij hem aan onze lezers voor te moeten leggen. Over de wijze, waarop hij publiek is gemaakt, spreken wij geen oordeel uit Dit is in debat tusschen den Minister en Dr. Ritter. Ook hebben wij het thans niet over de vraag, of de overdreven geheimzinnigheid van het Departement niet de kiem in zich draagt van zulke publicaties, welke op zich zelf niet verdedigd kunnen worden. Thans oordeelen wij, dat landsbelang ons toestaat den brief af te drukken, ook om straks te weten, hoe wij in deze zaak heb ben te oordeelen. Leiden, 9 October 1929. Nu de delegatie ter Centrale Commissie voor de Rijnvaart in de eerstkomende zit ting van die Commissie wellicht 'n overzicht zal hebben te geven van hetgeen sedert de jongste Straatsburgsche bijeenkomst reeds ge daan is dan wel voorbereid wordt ter zake van do verbetering van den toestand der Schelde en Rijn verbindende tusschenwate- ren, heb ik, in aansluiting aan het onder houd, dat ik ter zake met Uwe Excellentie mocht hebben op 5 dezer, de eer haar te doen weten, dat ik mij denk uit te laten in den navolgenden geest en dit aan de hand der mij door Uwe Excellentie verstrekte ge gevens, waarvan eenige, gelijk zal blijken, nog nadere aanvulling behoeven. Wat betreft de hoogerlegging van de spoorwegbrug te Dordreclit met één meter waardoor men rekent dat in plaats van 64 zooals thans, 90 van de scheep vaart onder de gesloten brug zal kunnen passeeren, zag ik met groote belangstelling uit het schrijven van den minister van Wa terstaat van 16 Augustus jl., welk schrij ven mij in afschrift bereikte bij Uwer Excel lentie'? brief van 26 Augustus jl., (vertrou welijk), dat deze hoogerlegging vermoedelijk in de huidige maand zal zijn voltooid. In- tusschën kon ik, toen ik onlangs de brug passeerde, nog niet ontdekken, dat men aan het wérk was. Dit kan aan mijne leeken- oogen liggen, maar geeft mij toch aanlei ding te vragen, wanneer de hoogerlegging en de daarmede verhand houdende bewe- gincsinrichting voltooid zal zijn. De verbetering van de verlichting van het Brabantsche vaarwater zal in elk geval het voorjaar van 1930 haar beslag kun nen hebben (vgl. den brief van den minis ter van Defensie, d.d. 16 September 1929, ge voegd bij Uwer Excellence's schrijven van 19 September 192.9), terwijl ik meen te mo gen aannemen, dat het haggerwerk, welks spoedige uitvoering de Regeering wenscht te bevorderen en waarvoor reeds thans de noodige peilingen en stroomwaarnemingen worden gedaan (vgl. den brief van den mi- ir van Waterstaat van 26 Augustus 1929, gevoegd bij Uwer Excellence's zooeven vermelden brief van 19 September 1929), eveneens in het voorjaar van 1930 zal zijn voltooid. De zoo noodige verhooging voor de spoor wegbrug bij Vlake tot de normale Rijnhoog te, zoodat dus elk Rijnschip onder de brug in gesloten toestand zal kunnen doorvaren, terwij! ter plaats het kanaal reeds zal zijn te yerbreeden, wordt bij het desbetreffende artikel 14 der begrooting voor 1930 urgent genoemd. Met het oog hierop, alsmede op het feit, dat de begfooting voor 1930 ter zake slechts gelden voor voorbereidend werk voorziet, meen ik te moeten aannemen, dat dezi hoogerlegging in 1931 liaar beslag zal krijgen. Blijkens het schrijven van den minister van Waterstaat van 17 September 1929, ge voegd bij Uwer Excellence's meer genoem den brief van 19 September 1929. zal in 1930 door baggerwëbk de toestand van bet Hellegat belangrijk verbeterd zijn en wordt bovendien vastlegging van de vaargeul door vaste werken door de Regeering voor zien. Wanneer de minister van Waterstaat aan het slot van zijnen zooeven genoemden brief van 17 September zegt, dat met dit haggerwerk voor de scheepvaart hetzelfde bereikt wordt als met de permanente wer ken, meen ik mij echter te mogen veroor loven hierbij een vraagteeken te plaatsen. Het is toch n.m.h.m. voor eene gemakke lijke vaart niet alleen noodig, dat er eene vaargeul van voldoende diente zij, maar het is volstrekt niet onverschillig wAdr die vaargeul ligt en een der in het Hellegat hervonden bezwaren is juist die, dat'de noordelijke monding van genoemd vaarwa ter de neiging heeft zich westwaarts te verplaatsen, waardoor de te volgen weg langer wordt en bij slecht weer meer bloot gesteld is. Het vastleggen van de geul is m. i. niet iets bijkomstigs, maar de hoofd zaak. In verband hiermede en op grond nok van de redenen, die naar mijn schrijven van 28 Augustus 1929, pleiten voor een zeer spoedige definitieve verbetering van het Hellegat, meen ik de hoop te mogen uitspreken, dat de plannen voor de perma nente werken in het Hellegat, waarover de minister van Waterstaat schrijft, zooveel olijk zullen worden bespoedigd en meen ik tevens te mogen aannemen, dat ook deze permanente werken in 1931 zullen worden voltooid. Wat de zoo spoedige verbreeding van het Kanaal van Zuid-Beveland betreft, meen ik er voor te mogen houden, dat daarvoor de eerste gelden zullen worden aangevraagd op de bergooting voor 1931. De vraag, of na do boogerleggnng van de brug te Dordrecht met één meter deze brug nog verhoogd zal moeten worden, zal alle noodige aandacht hebben. Ik meen begrepen te hebben, dat de lange duur, dis gemoeid sdvjat C? suüas rij a saetj HET NIEUWE DOKUMENT DE BRIEF VAN PROF. VAN EYSINGA De raad van bestuur der Nationale Unie zal dezer dagen een nota aan de leden van de Tweede Kamer zenden, o.m. betreffende de onthullingen, vervat in den brief van prof. Eysinga aan den minister van buiten landsche zaken. Inlichtingen, geen klacht. Men meldt "ons verder: Nu de brief gepubliceerd is, dien de voor zitter van den Nederlandschen Journalisten Kring gericht heeft tot den hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, naar aanlei ding van diens publicatie van een brief van prof- van Eysinga aan den minister van buitenlandsche zaken, stelt eerstgenoemde er prijs op, alsnog te berichten, dat hem uit een nadere mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken is gebleken, dat deze ziin optreden bij den Nederlandschen Journalisten Kring niet als een „klacht"' heeft bedoeld. Hij heeft aan den Kringvoorzitter zijn meening over de bewuste publicatie kenbaar gemaakt en hem gevraagd zoo mogelijk bij 't Utrechtsch Dagblad daaromtrent inlichtin gen in te winnen. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO NEEMT ONTSLAG. Naar wij vernemen, is binnen zeer kor ten tijd te verwachten het Kon. besluit, waarbij aan ir. Fruytier op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend uit het ambt van gouverneur van Curasao. INGEZONDEN -EDEDEEWNG. TABLETTEN BUREELAMBTENAREN De organisaties van Spoorwegpersoneel hebben van den Personeelraad het volgende schri'ven ontvangen: „Met ons schrijven van Augustus 1929 dee- len wii U mede, dat de Personelraad. naar aanleiding van de vele klachten, welke de organisaties hereiken omtrent het bevorde ren tot bureel ambten aar van schrijvers, die on bureaubedienden,nlaatsen zitten, aan Directie had verzocht deze aangelegenheid op de eerstvolgende conferentie een punt van bespreking te doen uitmaken. In de conferentie op 24 Sent. d.a.v. kwarn deze kwestie in behandeling en nam de Directie de navolgende beslissing: „De bevordering tot hureelambtenaar v on een bureaubediende.nlaats te werk ge stelde schrijvers of schrijfsters zal nog na der bekeken worden. De bevordering van schrijfsters tot hureelambtenaar heeft in he; algemeen op dezelfde wijze plaats als die van schrijvers; echter mag niet uit het oog worden verloren, dat er nlaatsen zijn waar wij geen vrouwelijk personeel kunnen ge bruiken". Naar aanleiding van deze beslissing ont ving de Raad op 7 Nov. j.l. onderstaand schrijven: „Onder verwij z'ng naar onze in punt 6 van dienstorder no. 2296 vervatte beslissing deelen wii U mede dat wij benaald hebben dat de manneliike en vrouwelijke schrijvers, die een hureauhediendenlaats beletten en reeds vóór 1 Januari 1927 op een zoodanige plaats werkzaam waren, na een diensttijd van tenminste 9 iaren als schrijver of schrijf ster voor de berekening van dezen dienst tijd telt mede de tijd, dat Pen schriiver nf schrijfster vóór ziin aanstelling als zoodan g en in aansluiting daaraan onder R. D. V. verband uitsluitend schrijverswerkzaamhe den verricht heeft tot bureelamMenaar bevorderd zullen worden, mits den betrok ken Chef gebleken is. dat de belanvhrbben de de voor bevordering tot hureelambtenaar noodige geschiktheid en bekwaamheid be zit". HET SCHEIDSGERECHT BENOEMING AANGENOMEN. De heer Henri Polak heeft ziin benoeming tot voorizitter der scheidsgerchten bij de Nederl. Spoorwegen aangenomen. DE JALOERSCHE AAP. Een driejarig dochtertje van de familie R. aan den Amstelveenschcn weg to Nieu wer- Amstel (N.H.) werd door een hu'saap op zoodanige wijze mishandeld, dat het kind in een ziekenhuis te Amsterdam moest wor den opgenomen. Ofschoon de kleine het au ders uitstekend kon vinden met het bee.st, wordt thans vermoed, dat de aap uit jalou sie heeft gehandeld, daar het kind den laat- sten tijd meer notitie van een jong poesje nam dan van de aap. het weder in orde brengen van de groote sluis te Hansweert bij het desbetreffende art. 294 der begrooting wordt er van uit gegaan, dat ook het jaar 1932 met dit her stel nog gemoeid zal zijn te verklaren is door het feit, dat men zóó zal werken, dat de scheepvaart er geen hinder van za< ondervinden. Gaarne zoude ik d't laats e bevestigd zien, omdat men telkens, ook in het buitenland, de meening verkondigd zie:, dat de scheepvaart wèl belemmerd za> worden, vgl. b.v. La .Navigation du Rhin. blz. 437. .Onlangs had ik het voorrecht tezamen met Dr. Kröller de Zuiderzee-werken te hf zoeken, waarbij wij onder anderen getroffen werden door het in weinige maanden uit de Zuiderzee verrozen eiland Breezand. D't be- ijst wel, dat er vlug gewerkt kan worder !s men maar wil. Aangenaam zal het mij zijn on de vragen die in het bovenstaande nog voorkomen, uj dig antwoord te mogen antvangen. Beleefd verzoek ik afschrift dezes te doen toekomen aan de heeren Kröller en Schlin gemarus. tyjr.) VAN EYSINGA. i lÊT 0p O PAN JE BAND Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat Prijs75 ets OVERVAREN EN VERDRONKEN. De 70-jarige arbeider Koopmans te Grouw (Fr.), dié in zijn schouw door een motor boot werd overvaren, is aan de gevolgen daarvan overleden. EEN VERBODEN VEILING. De politie te Leidschendam heeft aan ae onlangs aldaar opgerichte eierveiling (cen traal) verboden met veilen door te gaan Het raadslid H. Verheijen stelde aan den burgemeester de vraag op welken grond dit verbod steunde, waarop hij ten antwoord kreeg, dat het hoofd .van de politie hiervoor geen verantwoording schuldig is aan de raadsleden. De veiling is volgens de N. Rott. Cour. op zichzelf een groote mislukking. De eerste maal waren slechts aangevoerd 95 eieren en daarnaast was speculaas en leverpastei; de tweede maal in het geheel geen eieren, wel weer speculaas en leverpastei. De twee andere veilingen veilen jaarlijks elk ongeveer 1.000.000 eieren. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. De politie te Koudekerk heeft drie man nen gearresteerd. Zij hadden een paard met een schop bloedende wonden geslagen en oor ontdekking deze met klei dicht HET TEERMONSTER. Mep meldit uit Callantsoog (N.-H.): Langs het Noordzeestrand zitten tal vaii zeevogels, die zich niet kunnen verplaatsen, daar de pooten aan elkaar kleeven door een laagje teer, dat daaraan gekomen is, toen zij neerstreken op zeg, waar over een groote oppervlakte die vloeistof dreef. NOODLANDING. Te Alblasserdam daalde op het land van J. A. Boon een Engelsche vlieger wegens benzine-gebrek. Nadat de man weer van dat goedje was voorzien, kon hij weer opstijgen, wat even vlot verliep als d-e gedwongen tan. ding. Onder Amerongen zou volgens de bladen een vliegtuig uit Soesterberg, dat een nood landing moest doen, gedemonteerd zijn ge worden. Nader wordt ons echter gemeld, dat dit in het geheel niet het geval is ge- weest. Het vliegtuig behoefde alleen gerepa reerd te worden. Ook had de noodlanding niet onder Amerongen, doch onder Leersum, een half uur van Amerongen, plaats. VRACHTAUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Te Hoofddorp is de vrachtauto van dein heer O. door een naderenden trein gegrepen. Het voertuig werd zwaar beschadigd. bleef on gedeerd. DOODELIJKE SLAAPZIEKTE. Te Oegstgeest heeft zich een geval van slaapziekte met doodelijken afloop voorgedaan by H. De man is ongeveer een maand slapende geweest. KNAAPJE OVERREDEN. Te Sassenheim is een 7-jarig zoontje van den heer C. J. W. door een motorrijder aange reden. Met een schedelbreuk is de k'.eine naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Schaakrubriek. Aljechin heeft zijn titel behouden. De 24e partij tusschen Bogoljubow en Aljechin is in remise geëindigd. Daar Aljechin- 15 punten heeft weten te bereiken blijft hij den wereldkampioenstitel behouden. Fransche verdediging. Wit: E. Bogoljubow. Zwart: Dr. Aljechin, 1. e2e4 e7—e6, 2. d2—d4 d7—dó, 8. Pbl—c3 PgS—f6, 4. Lelg5 d5Xc4, 5. PcSX el Lf8e7, 6. Lg5Xf6 Le7xf6. 7. Pgl- f3 Pb8d7, 8. Ddt—e2 0—0, 9. 0—0—0 Lf6—e7, 30 Kclbl b7- -bG, 11. g2—g4 Lef*—b7. 12. Thlgl c7c5, 13. g4—ffö Pc'8—c7, 14. Lflh3 K-tS—h8, 15. Tglg4 f7—f5! 16. p-5Xf6 Pd7Xfo, 17. Pc4Xf6 Le7Xft. 18. Th3g2 TaS—dS, 19. c2— c3 c5Xdl, 20. Pf3Xd4 Lf6Xd4, 21. c3Xd4 Lb7Xg2, 22. Tg4Xg2 Dc7—f7, 23. I)e2—ei Df7—f6, 24. a2—a3 Td8—<15, 25. Tdl—d3 DfG—f5, 26. f2—f3 h7—h6, 27. libl—c2 Tf8—cSf, 2S. c3 TcSXcSf, 29. b2Xc3 KhS—g8 30. Kc2d3 K?8—f7, 31 a3—a4 Td5—al. 32» Tg2—a2 Df5h3, 83. Kd3—c4 e6—c5, 34. :!4d5 Dh3d7. 35. DUXeR Te5Xa!v 36. Ta2Xa4 Dd7Xa4f. 37. Kc4—d3 Do-'—dlf. 38. Kd3c4 Ddl—a!t. 39. Kc4—dS Df.4—dlf 40. KdS—c4 Ddl—a4f- Remise door eeuwi? schaak. De stand luidt na do 24e party: Aljechin 15 (11 gewonnen 8 remises); Bogol jubow 9 (5 gewonnen 8 remises).

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1