DE ANTITHESE IN AMERIKA Gemengd Niemvs. Wi V ,0"^ 11 1 PU d Rechtzaken. Vraag en Antwoord. SAMBO EN JOCKO WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 VIERDE BLAD PAG. 11 AMF.R IK A .4 NSC HE B T! JE F ESN HEROÏEKE DAAD EEN NIEUWE VRIJE THEOLOGISCHE SCHOOL V/AT ZAL ER VAN PRINCETON-SEMINARY WORDEN? In onzen voorinatsten brief spraken wij van kleine daden in een kleine wereld. Wt bedoelden daarmee het klein gedoe van de libel-alen en hun vrienden om en met breed gebaar van moderatie toe te vertrouwen aan een nieuw bestuur, dat in overgroot® meerderheid van de bekende libe rale kleur der „vriendelijke" verdraagzaam heid is. We bedoelden er ook mee de blind heid van allerlei welmeenencle, vredelieven de orthodoxen, die niet konden begrijpen, wat er met de actie tegen Princeton op het spel.stond. We hadden verder vernomen, dat er waar schijnlijk een proces zou gevoerd worden om het seminarie te redden, en we betreurden het, dat er niet meer geloof en onderne mingsgeest was bij hen, wier beginselen en moed we bewonderden, en wier streven zoo parallel loopt met dat van de Nederlandsche Calvinisten. Het leek ons toe, alsof het nog jaren du ren kon, vóórdat de Amerikaansc.be Presby terianen clen knoop zouden doorhakken en manmoedig een nieuw begin zouden maken. Was er dan niet genoëg geloof, om de Amp- rikaansche moderaten en liberalen te too- nen, dat het den Calvinisten heilige ernst was met hun zaak? Onze hoop begon echter te rijzen, toen we vernamen, dat vier van de professoren van Princeton, waaronder de jonge Dr. C. van Til, bedankt hadden, en dat een kleine groen doortastende mannen de vraag overwoog, of niet een vrije school moest opgericht worden, vrij van allen ker kdijken band. Ons hart begon te popelen van vreugde, toen we ten slotte vernamen, dat nog dezen herfst een nieuw Seminarie zou opgericht worden met de in Amerika wolbekende ge leerden dr. Robert Dick Wilson voor de Oostersche talen en de O. T.-critiek; dr. J. G. Machen, voor het Nieuwe Testament; en dr. O. T. Allis voor het Oude Testament; terwijl clc Kerkgeschiedenis en de practische vak ken zouden onderwezen worden door enke le plaatselijke predikanten. En onze vreug de bereikte haar hoogtepunt, toen drie man nen van Ilollandsche afkomst, en vervuld met liefde voor de beginselen van Bavinck en Kuyper; drie mannen, die een groot ge deelte hunner opleiding in Grand Rapids Mich, gehad hebben, alle drie leden der Chr. Geref. Kerk, twee er van predikanten in die Kerk, en één pas gepromoveerd aan de Vrije Universiteit, waren uit.genoodigd de nieuwe faculteit te versterken: dr. C. van Til, die reeds één jaar te Princeton apologetisch on derwezen heeft; ds. R. B. Kuiper, A. M., B. D,. een onzer meest gevierde predikers en schrijvers, en een onzer helderste koppen, die de dogmatiek zal doceeren, en dr. N. B. Stonehouse (Steenhuis), die dr. Maclien za assisteeren in het N. T. Grieksch. Het is zeker een' groote eere voor het Nederlandsch Calvinisme, dat drie van zijn zonen in Phi ladelphia zullen doceeren. En het is meer dan een eere, ja een triomf voor de Vrije Universiteit, dat niet alleen het beginsel van de Vrije school op hooger onderwijs-ge- bied in ons land wordt nagevolgd, doch dal drie van de nieuwe professoren gepokt en gemazeld zijn in dat verjongde Calvinisme, dat voor altijd verbonden is aan zulke na men als Kuyper en Bavinck. We noemen het begin van daze nieuwe Theologische School een heroïeke daad. Na al het klein gedoe der moderaten heb ben de onvervalschte Calvinisten een kloek antwoord gegeven. Beschuldigd van onver draagzaamheid en onmeegaandhekl, van „extreem fundamentalisme" zelfs, liebben zo geen kamp gegeven, doch moedig een nieuw begin gemaakt. Op de eerste meeting, IS Juli 1029, werd vrijwillig geteekend voor 22.000 dollar voor de onkosten van het eerste jaar. Spoedig was reeds 31.000 dollar bijeen in gereed geld, en zonder dat er om gevraagd is! Men rekent op 50 60.000 dollars onkosten voor het eerste jaar. Men rekent op een stich tingsfonds van een half millioen dollars, daar de wet van den staat Pennsylvania dit voorschrijft,, voor inrichtingen wier graden zullen erkend worden. De liberale heeren hebben het voorgesteld, dat de Presbyte- riaansche studenten wel in Princeton zou den blijven, en dat de Methodisten en Bap tisten naar do nieuwe school zouden trek ken. Doch onverschrokken is men doorge gaan en de nieuwe school is geopend met 40 studenten, waarvan het meerendeel va«l niet on-Geroformeerd is. Daar is de nieuwe faculteit te, markant en te stabiel en te Calvinistisch voor. Voel bemoediging. De „Presbyterian", het orgaan der ortho doxe partij, bevat een verslag van de stich ting en de opening der nieuwe school. Van alle zijden zijn bemoedigende brie ven ontvangen. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door ongeveer 500 perso nen, waarvan velen van verre waren geko- De nieuwe stichting heeft den morselen steun van vele welbekende predikanten en den financieelen steun van onderscheiden Calvinistische industrieelen en bankiers. Men behoeft niet bevreesd te wezen voor haar toekomst. Op de laatste synode waren de verhoudingen scherp, en toch ontving dr. Wilson 332 van de 904 stemmen voor pre sident. Men kan gerust zeggen, dat het „Westmin ster Seminarie" twee-vijfden van de Noonl- Presbyteriaansche Kerk achter zich heeft en genoeg kapitaal om een prachtig gehou wen-complex, een uitstekende bibliotheek, en een faculteit van naam in stand te hon den, ja genoeg om, indien men wil, een Universiteit te stichten. We hopen voor Amerika, dat het zoover komen mag, dat er in Philadelphia 'n Calvi nistische Hoogeschool tot stand komt. Do Katholieken hebben een groot getal colleges of Athenea en verscheidene Universiteiten. De orthodoxe Protestanten hebben een hon derdtal colleges, doch niet één Academie. (De. Baptisten-Universiteit te Des Moines, Iowa, was eigenlijk niet meer dan een „col lege", en zal bovendien, naar verluidt, niet heropend worden, omdat er een twist is uit gebroken tusschen de studenten en het nieu we bestuur, waarvan de voorzitter verle den zomer met rotte eieren gebombardeerd werd wegens geruchten betreffende zijn Ver- houdifig tot zijn secretaresse). Het zou dus alleszins wenschelijk zijn, als er een orthodoxe Universiteit kwam, die paal en perk durft stellen aan liet gezwets dor victorie-dronken liberalen van alle ga ding, conservatief en radicaal, wier markt geschreeuw door de hallen dor Amerikaan- sche Staatsuniversiteiten weergalmt. Want wc beleven thans in de Vereonigde Staten, wat in Nederland plaats vond in het mid den der vorige eeuw. De scholen, de pers, de .tijdschriften, de kansels, ze zijn alle ver- liberaliseerd en het orthodoxe Christendom wordt belachelijk gemaakt en voor ouder- wetsch versleten en voor onwetenschappe lijk. Laat ons hopen en bidden, dat de nieuwe school ontblocie tot een Gereformeerde Universiteit. En wat zal er nu van Princeton worden? Beducht voor de nieuwe school en haar emi nente mannen, heeft het het neiuwe bestuur van drie en dertig, waarvan hoogstens oen vierde den naam van orthodox mag dragen (volgens „The Presbyterian") goed gedacht de verklaring de wereld in te sturen, dat rle school „niet zal afwijken van de conser vatieve leerstellige positie, die voor meer dan honderd, jaar gehandhaafd werd"; en dat het nieuwe Bestuur „hoegenaamd niets zal doen om de distingtieve traditionccle positie te veranderen, heseffende, dat het een gezond mandaat ontvangen- heeft van de Algemeene Synode om de historische lijn onveranderd voort te zetten". Wij kunnen niet nalaten onze verbazing te betuigen over de actie van dit nieuwe Bestuur. Na al wat voorgevallen is geduren de de laatste jaren en waarvan we de Ne derlandsche lezers op de hoogte gehouden hebben, is het voor ons onmógelijk zulke verklaringen in ernst op te nemen.. De nieu we organisatie van het Seminarie is verde digd door uitgesproken libeïalen, zooals ds. Henry Van Dyke, die dan ook op de laatste Synode openlijk verklaarde, dat hij liberaal was! In het nieuwe Bestuur zitten twee man: nen, die de z.g, auburn Affirmation onder teekend hebben, volgens welke predikanten, die de geboorte van den Heiland uit de maagd Maria en de wonderen en de inspi ratie der H. 8. loochenen, mogen worden toegelaten in de Presbyteriaansche Kerk. Mén heeft met alle macht gewerkt om het oude Bestuur, dat in meerderheid orthodox was, te vervangen door een nieuw, dat ho peloos verwaterd is, behalve dan de acht van dc drie en dertig. Men heeft geschermd met de woorden moderaat, inclusief, verdraag zaam, liberaal! En nu komt men voor den dag mot de termen conservatief, traditio neel. historisch, evangelisch! 1-Iet niéuwe bestuur is grenzeloos naïef. ofweergaloos verblind. Voor den goeden naam van het bestuur en den President van Princeton zullen we het laatste aannemen Doch waarom wordt nu het woord inclusie gemist? Is inclusief hetzelfde als historisch'. Princeton blijft voorïoopig Gereformeerd. althans er blijven verschillende Gereformecr de professoren en er komen enkele nieuwe, waaronder de bekende Dr. Zwemer. We zullen deze mannen niet hard vallen, dat ze j in Princeton blijven, of naar Princeton toe komen. Ja, we hopen, dat Princeton behou den aal blijven voor het echte Calvinisme, en dat Dr. Stevenson, die de ridder van dc droevige figuur gelijkt, nog eens zijn dwaal weg zal loeren inzien. Indien dit gebeurt, lean het nieuwe Westminster Seminarie zoo veel te gemakoliji/er worden omgezet in een Gereformeerde Universiteit. Doch, al hopen we het beste voor,. Princeton, we hebben geen vertrouwen in de meerderheid van het Be stuur, noch in de tactiek van den president, die gaarne bij die meerderheid ingedeeld wil worden, en vart het nieuwe Bestuur zegt, dat allo leden dc hoogachting en het vertrouwen der Presbyteriaansche Kerk be zitten. De Calvinisten zijn altijd mannen van sta vast en van eerlijkheid geweest. Ze durven zeggen, wat ze denken, en schaduwen niet met zulke kostelijke woorden als historisch en evangelisch. Hoe duidelijk en krachtig klinkt de taal van de mannen van Philadel phia. Ik kan niet nalaten een gedeelte van het verslag van Dr. Machen's speech van 16 Sept. jl. te vertalen. ,.In vele landen van Europa is bijna niets overgebleven van de eens machtige Evange lische Kerk. De vrienden van het Evangelie hebben te lang gewacht met hun actie. In Holland is or een merkwaardige uitzonde ring. De Kerk daar, onder leiding van wijze mannen als Kuyper en Bavinck, is grooten- dcels trouw aan de waarheid gebleven zon der het liberalisme een duim toe te geven (uncompromsingly) en dat te midden van een algemeen verspreid verderf. Holland toont een krachtig Christelijk leven, der beste tradities van zijn stoer en groot ver leden waardig." Hier wordt ook gezinspeeld op de histori sche en evangelische erfenis, doch op een manier, die den lezer niet in het duister laat, want de spreker toont, een hartgron dige afkeer van het liberalisme, dat de Kerk verdorven heeft. Doch al wie van historisch en evangelisch spreekt en vriendelijke lon ken toewerpt aan het liberalisme, zit ver ward in zijn eigen garen en is onbetrouw baar leider voor wie wezenlijk historisch en evangelisch is. Na al wat er gebeurd is, zou het onver antwoordelijk zijn zich onvoorwaardelijk aan Princeton's leiding over te geven. Prin ceton moot in het oog gehouden worden, want. er is nog kans, dat de Algemeene Sy node omgaat, ook al lijkt die kans' op heden niet groot. Doch Philadelphia verdient den steun en de bemoediging van de Calvinisten over de geheele wereld. Het Westminster Seminary is een daad van geloof en helden moed. Het is de proclamatie van do Bilder- dijkiaansche antithese! 1-Iet is een herhaling van Kuyper's geloofsdaad te Amsterdam. Het is de vestiging van het jong-Calvi- nisme van Bavinck en Kuyper West van den Atlantischen Oceaan. Van Philadelphia be gint de victorie! P. S. Uit welingelichte bron vernemen wij, .dat er reeds voor 60.000 dollars voor de be- grooting van dit schooljaar gcleekend is, eii dat er plannen zijn gemaakt voor een slioh- tingsfonds van een millioen dollars. Ons kwam ook een gerucht ter oore, dat een der professoren van 7/ope Seminary te Holland, Mich., voor een benoeming te Princeton be dankt heeft. Dit toort een geest, die hoog te waardceren valt. Het wijst op een toenade ring der verschillende Calvinistische groe pen, die zich misschien spoedig in een Bond zal symboliseeren. HET DRAMA TE GROOTEGAST. Vanwege verschillende politie-organisa- tics zullen gedenksteenen worden onthuld op de graven van de vier te Grootegast ge vallen veldwachters. Te Groningen zal dit geschieden op 27 November a.s. des morgens 10 uur. Dionzclfden dag voorts te Groote gast en te Opende. NOODLANDING. Een militair vliegtuig moest door een ge brek aan den' motor onder Amerongen op een perceel bouwland, dat geheel in het bosch is gelegen, een noodlanding doen. De bemanning bleef ongedeerd. Het vlieg tuig was onbeschadigd, doch zal gedemon teerd moeten worden, daar het ter plaatse niet zal kunnen opstijgen. ERNSTIGE AANVARING BIJ DE HEYPLAAT uit Rotterdam: INGEZONDEN IrEDEBEELING. pepermunt 'Greid uit echte r erinuntolie.vandaar ';r de krachtlje.lekkere smanio-, HET ITALIAANSCHE S.S. ATLANTIDE GEZONKEN Hedenmorgen te kwart voor acht heeft op den Nieuwen Waterweg even voorbij de Heyplaat een ernstige aanvaring plaats ge had. Het uitgaande Italiaanschc ss. Atlan- tide, dat hier met kolen was afgeladen had juist de liaven verlaten, toen van den Wa terweg binnenkwam het s.s Barmana G even eens een Italiaan. De heide schepen hebben fluitsignalen ge wisseld, die echter blijkbaar niet begrepen zijn door de Barmana G. Het laatste schip is mot volle kracht op de Atlantide ingevaren en heeft het schip midscheeps ter hoogte van de machinekamer getroffen. De Atlantide is snel gezonken. Het personeel wist zich echter bij tijds in veiligheid te stellen. Verschillende sleepbooten, die in de nabij heid waren, hebben aanstonds assistentie ver leend en gezamenlijk het schip naar den kant geduwd. Bij de Heyschehaven is het aan den grond gezet. Met L. Smit Cols Internationalen sleep dienst is contract gemaakt op den basis „No cure no pay" om het schip af te brengen en de lading te bergen. Door een duiker is een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat dc Atlantide van onder tot boven opengereten. Van de Barmana G, die opgestoomd is naar de Waalhaven, is de voorpiek bescha dipd. Het schip heeft echter geen water ge maakt, wat heel gelukkig is, daar het zwaar roet ijzererts was geladen. DOODELIJKE VAL UIT EEN TREIN. Op het traject ZwoUe-Amersioort is tus schen Harderwijk en Hulshorst een tragisch ongeluk gebeurd. Een drie-jarig meisje werd door haar tante naar Amsterdam gebracht. Het kind speelde in den coupé en kwam in aanraking- met de kruk, waardoor het portier openging en de kleine uit den coupé viel. Onmiddellijk werd aan de noodrem getrokken. I-Iet kind werd dood naast de spoorlijn gevon den. Het lijkje werd met den trein naar Amersfoort vervoerd. AUTO S OVER DEN KOP. Te Gieten (Dr.) is 's nachts een auto, waarin vijf personen zaten, die in den avond verschil lende dansgelegenheden in den omtrek hadoen bezocht, tegen een boom gereden en over den kop geslagen. Het gezelschap behoorde thuis te Nieuw Buinen. Twee jongelieden werden met moeite onder den wag-en weggehaald en mochten niet naar hun ouderlijk huis worden vervoerd. De chauffeur, hoewel zwaar gewend, sloeg op de vlucht toen hij de politie zag en heeft een afstand van meer dan een uur fietsend afgelegd om thuis te komen. Toen de politie hem in verhoor wilde nemen, wtrd dit door den dokter niet toegestaan. Zijn toestand is ernstig. Eén persoon is licht ge wond. De vijfde is er zonder letsel afgekomen. Te Quatrebras bij Hardegarijp (Fr.) reden twee autobussen met werklieden, toen een goederentram naderde. De voorste bus slaagde erin voor de tram langs te kotnen, doch de tweede raakte met de voorwielen in een kuil en sloeg over cleir kop. Van de bus waren alle ruiten vernield en van de inzittenden waren de mcesten min of meer ernstig gewond. Na docr een geneeskundige verbonden te zijn, konden allen huiswaarts keeren. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Te Donnenoord in de gemeente Grubben- vorst (L.) reed een personenauto, bestuurd door den chauffeur Egbert, in vollen vaart tegen een boom. Dc inzittende, cle 25-jarige Dijkmans, werd uit de auto over den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Naar liet ziekenhuis te Venlo vervoerd, is het slachtoffer, dat ongehuwd was, overleden. De chauffeur wercl niet. ernstig gewond. HAAGSCHE RECHTBANK. De roofoverval in de Eschdoornstraat. Do I-Iaagsche Rechtbank heeft uitspraak •■cdaan in de zaak tegen den 16-jarigen A. A S. en den 19-jarigen A. W. »II,, beiden uit Den Haag, thans gedetineerd, b-scliui- digd van den roofoverval, respect, medcplich tigheid daaraan, in den middag van den 20cn Juli j.l. in een perceel aan de Eseh- doornstraat, waarbij een meisje in een kast werd opgesloten en een bedrag van f 120 werd ontvreemd. Tegen heide verdachten werd 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte de aan den tweeden verdachte telastegelegde medeplichtigheid niet bewezen en sprak hem vrij. De eerste verdachte werd tot 1 jaar tuchtschoolstraf en onder toezjchtstelling voor den tijd van een jaar veroordeeld. Verdachte I-I. werd wegens een reeks van andere hem ten laste gelegde diefstallen veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, ter wijl verdachte S. van eenige andere hem ten laste gelegde diefstallen werd vrijgesproken EEN PROCEDURE OM EEN LIJK. Het volgend jaar, op 20 Jon., zal voor het Gerechtshof te Amsterdam in hocgor beroep een principieele beslissing uitgelokt worden inzake een begrafeniskwestie. Te Amsterdam stierf begin 1929 een Jood, die samenleefde met een niet-Joodsclie vrouw. De overledene werd op een Zaterdagochtend op een niet-Joodsche begraafplaats begraven, waartegen de vader verzet had aangrfeeknhd by de arr. rechtbank, die echter den eischer zijn vordering ontzegde, zoodrt de begrafenis op een niet-Joodsche begraafplaats toch door ging. Wel was aangeveerd dat de vrouw geen recht op het lijk had als zijnde niet wettig ge huwd met den overledene, dat do. vader als eerst rechthebbende terecht het lijk opvorder de, en ock door den overledene niet op rechts geldige wijze beschikt was omtrent de manier waarop hij begraven wenrchte te worden, toch de wil van den overledene geëerbied'gd moest worden en laatstgenoemde zich blijkbaar niet verzet zou hebben tegen een begrafenis op een niet-Joodsche begraafplaats, daar hij immers de banden met zijn familie verbroken hul. juist omdat by met een niet-Joodsche vrouw ging leven. EEN ONTSLAGFÜWESTIE. Voor het Gerechtshof te Den Haag werden de pleidooien gevoerd tusschen den leeraar Teerling en de zeevaartschool te - Vlissingen. Voor eerstgenoemde pleitte Mr. Kuipers, voor de school Mr. Heyse. Mr. Kuipers betoogde, dat aan Teerling een vaste aanstelling was toegezegd, zonder eeni ge conditie. Mr. Heyse betoogde daarentegen het tegen deel. De notulen 'van 1919 en een brief van het bestuur aan Minister De Visser, die alsnc gehoord zal worden, zullen overgelegd wo: den, daar het Gerechtshof deze stukken va groot belang acht. Uitspraak 16 Dec. e.k. GAS-DELICTEN. De Hooge Raad behandelde een cassotieb' roep van J. H. A., directeur van het gasbedrijf te Zutphen. Wegens het aannemen van em gift van de N.V. Ned. Gasmeterfabriek Georg Wilson, hetgeen hij als ambtenaar niet mocht, werd -hij veroordec-kl door de Rechtbank te Zutphen tot f 200 boete. Het Hof te Arnhi legde dezelfde straf op. Voor den requirant werd gepleit door Mr. Telders, die ook pleitte in een zaak van O. A. S., directeur van de gasfabriek te Winterswijk, die tot 2 maal f 200 boete was veroordeeld we gens het aannemen van giften als ambtenaar. Ten slotte heeft de Hooge Raad ook rjog be handeld een cassatieberoep van J. direc teur der gasfabriek te Noorffwijk. Wegens eenzelfde handeling had de Rechtbank te 's-Gravenhage hem f 200 boete opgelegd, welk vonnis door het Gerechtshof aldaar bevestigd werd. In al deze zaken zal de procureur-generaal op IS Nov. concludeeren. 311. J. v. V. te H. Dat weten we niet en kunnen we ook niet nazien. U zult 'lat moe ten vragen via de een of andere Bank, maai;, die loten zijn de kosten baast niet waard. 312. L. H. te de L. Daarvoor is noodig, dat u bij voorkomende vacatures solliciteert bij den Raad der betrokken gemeente. Het zai zeker aanbeveling verdienen dat u eerst zórgt een diploma te krijgen. Anders hebt u loch weinig of geen kans.. U kunt daarvóór schrijven aan den Bond van Chr. Politie ambtenaren in Nederland, Amsterdam, Noorder Amstellaan 138. 313. H. B. te H. v. H. vraagt om een adres voor de levering van kerkzakjes met lange en korte stok. Indertijd hebben we eens zoo'n adres opgegeven, doch konden het niet le- i ug vinden. Kan een onzer lezers ons hel pen? dan gaarne. 31*. P. v. V. te N. Koop in de apotheek u0 Gr. zeepspiritus, doe dat in een glas en meng het met warm water. VVasch daarmee huid en haar en spoel drie keer met lauw water na. Ge kunt ook eens volhouden avonds voor ge naar bed gaat het haar le wasschen met wat beste eau de cologne of met absoluten alcohol. 315. G. te B. 1. Dat is volstrekt geen ont duiken van de zegelwet. 2 Neen, die wet is nog niet in werking. .'i. Het gedicht: „De St. Elisabethsvloed" konden we niet vinden, maar misschien kan een onzer lezers ons op T spoor helpen. Iedereen moet belasting betalen, al zou hij nog in de wieg liggen, als hij volgens de wet daarvoor in de termen valt. Dat heelt met den leeftijd niets te maken. Als uw zoon dus een belastbaar inkomen heeft, is hij rechtmatig aangeslagen. 5. Wat bedoelt u met „oude" bankbiljetten van ƒ10? Als het biljetten zijn, die aan de circulatie onttrokken zijn, behoeft niemand ze meer in betaling aan te nemen Ze kun nen dan bij het kantoor der Ned. Bank te Amsterdam worden ingewisseld. Als u met „rud" bedoelt: „versleten, stuk gegaan", dan hangt het heelemaal van den toestand der bankbiljetten af, of men verplicht is ze in betaling aan te nemen. 6. De regels voor het damspel zijn zeer eenvoudig en komen in hoofdzaak hierop neer: De gang der stukken is steeds sctiuin vooruit, telkens 1 ruit, behalve bij het slaan. i)an mogen ze zoowel voor- als achteruit er omheen springen. Dam wordt de schijf die cle bovenste lijn bereikt. Een dam gaat voor- of achteruit geheet of gedeeltelijk de vrije velden doorloopehde van elke lijn, c\ie ze bestrijkt, of waarop ze door veranderde richting bij het slaan komen kan. Slaan is verplicht. Dam .of schijf zijn daarbij van ge lijke waarde. We geen schijven meer heeft of vastgezet is, verliest. 7. Jeremia 3:14. Bekeert u, gij nfkocrige kinderen, spreekt de Heere, want Ik K u getrouwd en Ik zal'u aannemen, één uit een stad en twee uit een geslacht en zal ze brengen te Sion. 316. E, ie R. Ga naar cle bouwpolitie, Kip straat, Rotterdam, of naar den Gezondheids dienst, bureau in liet Oude Raadhuis, en .dien daar uw beklag in. 117. V. te D. Hoofd der oorheelkundige kli- ni&k aan den Catharijnesingel 101 te Utrecht is Prof. Dr. F. H. (Juin. 318. E.-E. M. te S. Of die kleeron daar nu zoo erg onder lijden zullen, betwijfelen we. Als ze maar goed verpakt worden! Hoe moesten anders menschen het maken die koffers vol mee moeten riemen op reis? Be spoediging zon alleen mogelijk zijn per vliegtuig, maar dan zou het wel erg duur warden! (Nadruk verboden). VAN EEN LEEUW EN EEN AAP Juist komt cle tram voorbijgestoven En Sambo springt er bovenop; Daar hij daarbij den beugel neerdrukt, Is 't resultaat noodzaak'lijk: Stop! •En een geweldige paniek Beroert het reizigerspubliek. 22. Helaas, vóór ieder zich kan redden, Krijgt plots cle heugel weer contact. En menig passagier denkt sirld'rend: „Straks ben 'k een handjevol gehakt!" Want pijlsnel schiet cle tram vooruit. Door geen. bestuurdèrshnnd gestuit (Wordt Vrijdag vervolgd) SINT AUGUSTINUS (Geboren 13 November 354) DOOR Dr. J. H. GUNNING J.Hz. 11 (Vervolg) Ik kan mij met weerhouden die wondor- schoone woorden hieronder af te schrijven „Toen cle dag naderde, waarop zij uit dit leven zou heengaan Gij kendet hem, o God, ons was hij verborgen geviel het zoo (gewisselijk naar het verborgen bestel Uwer voorzienigheid, dat wij beiden alléén te zamen waren, leu nende tegen een venster, van waaruit men den tuin onzer herberg kon overzien. Het was in Ostia aan den Tiber, waar wij, ver van 't gevoel der menschen na cle vermoeie nissen onzer verre reis, naai- Afrika hoopten aan boord te an. Daar hebben wij met elkaar nog een wonderbaar heerlijk gesprek gehad. Wij vergaten wat achter ons lag en richtten onze gedachten op cle toekomst Wij spraken met elkander over U, de alom tegenwoordige Waarheid, over Uw wezen, en over het toekomstige eeuwige leven der heiligen, hetwelk geen oog gezien, geen oor vernomen heeft en hetwelk in geen men- schenhart is opgeklpmmen. Wij dronken met onze harten in volle teugen de hemel- sche wateren Uwer bron, de bron des levens, die voor Uw aangezicht is, in, voorzoover Het derde gedeelte stond in ons blad van Dinsdag 5 November. [wij dat vermachten en voorzoover wij ons eenigszins die wonderbaar verheven wereld konden voorstellen. En toen wij in ons gesprek tot het besluit kwamen dat ook de hoogste lust der zin nen en de grootste heerlijkheid hierbene den met de zaligheid van dat leven niet te vergelijken, ja met haar niet in één adem te noemen waren, richtten wij onze gedach ten met nog gloeiender heimwee op het wonderbare ééne Wezen. Wij doorwandelden van trap tot trap de gansche zienlijke we reld en den hemel, vanwaar de zon en de maan cn de sterren op deze aarde neer- schijnen. En nóg hooger stegen wij in onze gedachten cn gesprekken opwaarts, Uwe werken, o God, bewonderend. Toen betraden wij cle wereld onzer zielen, ja waagden ons nóg verder, totdat wij het land der onver- welkbarc volheid bereikten, waar Gij Israël eeuwiglijk weidt op de velden Uwer waar heid cn waar het leven de wijsheid is, door welke alles geschapen is, ook het verledene cn cle toekomst, terwijl zij zelve ongeschapen blijft zooals zij was en eeuwiglijk wezen zal. Verleden en toekomst bestaan er voor haar niet, maar alleen het heden, want zij is een w i g, terwijl verleden en toekomst rle eeuwigheid uitsluiten. En terwijl wij al dus spraken en naar die Waarheid dorst ten, hebben wij met diepbewogen harten hare nabijheid een oogenhlik mogen bespeu ren. Toen hebben wij onze verzuchtingen als cle eerstelingen onzes geestes voor altoos daar achtergelaten en ons weer gewend tot het hoorbaro gesprek onzer monden, waar in het vergankelijke woord weerklinkt cn weer verdwijnt Maar wat is ook hij Uw eeuwig Woord, onzen Heere, te vergelijken het Woord dat in zichzelf bestand heeft zon der ooit te verouderen en dat alles ver nieuwt?" Zijn moeder heeft Afrika niet weergezien. Zij had haar taak volbracht en in vrede Heeft zij haar eerwaardig hoofd neergelegd, betreurd door haar zoon, maar die in zijn God getroost was. Haar gebeden waren ver hoord, haar dierbare kind was een kind Gods geworden. Hij had haar leiding en haar gebed niet meer noodig. Eerst tegen Het einde van den volgenden zomer vond Augnstinus gelegenheid naar zijn vaderland Afrika terug te gaan. Vooraf keerde hij nog eens naar Rome terug, waar hij een geweldige massa bewijzen van de dwalingen der Manicheers bijeen verzamel de, en in October 388 ging hij dan eindelijk in Ostia scheep, hield zich in Carthago niet op, maar spoedde zich naar Thagaste. Daar stichtte hij op een der weinige eigendom men, die hij nog bezat, een klooster, maar bleef nog altijd onderwijzen, redeneeren en discussieeren over de vele onderwerpen, die hem.cn zijn meclgezellen belang inboe zemden. Maar Christus werd meer en meer het middelpunt van al zijn denken en de opbouw van Zijn heilige Kerk. Ilij sprak tvn zeer levondigen stijl, luchtiger en smij- diger dan het klassieke Latijn, een analy tisch proza, dat door hem tot voortuig ls ge maakt der moderne Westersehe gedachte. Zi*". correspondentie was geweldig en al spoedig was hij de roem en de eere van Tlia gasté, dat niet weinig trotsch was op zijn bezit. In deze jaren stierf zijn geliefde zoon Adcodatus, bitter door hem gemist en be treurd, maar Augnstinus sterkte zich in .zijn God. Ook de teerste banden, die hem aan dc aarde hechtten, konden breken, hij was getroost in dén Heere. Naar cle stad Ilippo geroepen om een aan zienlijk man in zijn twijfel bij te staan, werd hij aldaar door den wil des volks met geweld tot priester gewijd en spoedig daar op tot coadjutor van den vrij ongeschikte» bisschop aangesteld. Dat ging in die ver warde tijden soms nog recht democratisch en ongeregeld, toe! Vaak werden menschen, zonder éónige voorbereiding, geheel bij ver rassing en tegen hun wil, tot priester, ja tot bisschop verheven. De bisschoppen waren trouwens haast even talrijk als de priesters. Bijkans iedere stad van eenige beteekenis was de zetel van een bisschop. Later werd alles beter gekegeld en verdeeld. I-Iet maakt thans op ons haast een komischen indruk te lezen dat Augustinus zich in dezen tijd formeel schuil moest houden om niet door naburige kerken tot hun bisschop god w o n- gen te worden. Welk een wonderlijke ge steldheid der geesten toch! Te meencn dat liet Gods wil kan zijn een niets-vermoedon- den reiziger als struikroovers te overvallen, vast te grijpen cnheqj dan tot priester o?er Christus' kudde te stempelen! Thans werd een eveneens bedenkelijk ex periment op den veelbegeerde» Augustinus toegepast. De bisschop van Hippo, Valerius, was in menig opzicht niet „the right man on the right place". Hij verstond dc lands taal, het Punisch, in het geheel niet, hij was feitelijk geheel cn al een Griek en blijkbaar weinig geschikt voor 't opzienersambt onver deze woelige en partijzieke Afrikaners. Toen men van alle kanten om Augustinus riep, besloot hij hem als zijn mede-bisschop aan te stellen, een even ongewone als ongc- wenschte nieuwigheid. De bisschop van Guelma, Megalius, primaat van Numidië, was de eenige, die er met beslistheid tegen protesteerde, maar de andere bisphoppen uit den omtrek hadden geen bezwaar. Aan lan ter en vijandschap ontbrak het den nieuw benoemde niet, maar de onwaarheid dezer beschuldigingen trad spoedig aan het licht, en toen Valerius gestorven was. was ook Megalius terslond bereid Augustinus tot bis schop van Hippo te wijden. Zoo had dus de ze waarlijk groote dienaar van Christus zijn levenstank gevonden. Als apostel van de Kerk en der Katholieke eenheid zou hij een onsterfelijken roem behalen. Augustinus was er dc man niet naar om iets ten halve te doen. Eenmaal lol de bis schoppelijke waardigheid verheven, maakte hij er terstond vollen ernst mede. Spoedig werd ook hier in Hippo evenals in Thagaste een klooster gesticht, waar, geheel in zijnen geest, de tucht nóch laks nóch overdreven gestreng zou wezen, waar bijv. hset matig gebruik van vleesch en van wijn op gezette tijden geoorloofd was, en waar men grondig de Heilige Schrift zou onderzoeken. Alle twistgesprekken en lasterpraatjes waren strikt verboden. Een versje, door hemzelf in het gemeenschappelijk refectorium opgehan gen, moest alle monniken iederen dag aan dezen beslisten wensch van hun geestelij ken vader herinneren. „Behalve misschien nog een overblijfsel van literaire en intellcctueole ijdelhcid". zoo als Bertrand liet uitdrukt, heeft hij thans zijn vroegere zonden in Gods kracht afge legd. Hij kent nu geen anderen wensch meer dan zieleherder, leidsman van 's Heeren kudde te zijn. De taak, die vóór hem lag, was niet gering De schismatieke Donatisten wa ren in I-Iippo verre in de meerderheid. Zij voorden in geheel Noord-Afrika oen. waar schrikbewind. Graaf Gildonus, een Moor, de vertegenwoordiger van het Keizerlijk Ge zag, was op hun hand en liet allerlei gewel denarijen, tegen de Katholieken ongestraft.. Trouwens de macht des Keizers begon in het onmetelijke rijk overal te 'verhleéken. Het waren de barbaren,'die, in het leger reeds oppermachtig, meer en meer het Int van den Staat,!n handen kregen. Keizer Theodosius was gestorven, de jonge Honorius, zijn op volger, stond geheel onder den invloed van den regent Stilico en was een mensrh zon der kracht, maar met heel veel ij delheid. Wel was hij gezind de rechtzinnige Kerk te beschermen cn de ketterij te weren ,en daar in was rle nieuwe bisschop van Hippo het volkomen met hem eens Augustinus heeft van den aanvang af de eenheid des geloofs voor Staat en Kerk begeerd en bevorderd maar Augustinus zag wel in dat er van den mnerlijk zwakken Staat geen krachtige hulp te verwachten was. Ook als bisschop b 1 e ef hij in zijn hart en in zijn leefwijze monnik, al kon hij vanzelf niet in een klooster blijven wonen, want het ia ongeloofclijk hoe veelzijdig en afmattend dc werkzaamheden waren van dezen geweldi ge in Gods Koninkrijk. Letterlijk voor alles werd zijn raad en zijn beslissing ingeroepen. De bisschop was, volgens Keizerlijke veror dening, bijv. rechter in alle civiele zaken en onophoudelijk werd hij in twistgedingen, er feniskwesties, processen gewikkeld, dingen, die hem een ware ergenis waren. Daar de Kerk vrij van belasting was, werden haar e groote schenkingen in land of roerende be zittingen gedaan, onder verplichting van levenslang de gevers te verzorgen, en talloo- zo armen leefden geheel van de ondersteu ning, djf zij uit de bezittingen der Kerk ont- vnigen. Augustinus trad met beslistheid te gen liet misbruik op, dat veelvuldig plaats greep, zoowel om den fiscus als niet-bemin de verwanten te ontgaan, en hij weigerde iedere schenking te aanvaarden, waardoor familieleden benadeeld of waarbij onzuivere bijbedoelingen le vreezen waren. In deze tij den waar overal recht en, waarheid ge schonden werden, trad'hij met onverschrok ken moed als handhaver van Gods eeuwige j ordinantiën op.. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11