liiruiur grillsdft (terattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden.en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONIJSMENfl Per kwartaal ƒ3.25 (Bcschikkingskosten ƒ0.15) per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche'zending «6.— Bij dagelij kscho zending „7.- Alles bij vooruitbetaling Losso nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2.889 i Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op'het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 53936, MAANDAG 4 NOVEMBER 1929 ADVERTENTIËN: HHjVan 1 tot 5 regelsL17Vj Elke regel meer 0.22Vj Ingez. Mededetlingeu van 1—5 regels «2.30 Elke regel meer «0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 bestaat uit VIER blader GEORGANISEERDE PROPAGANDA. Evenals vorige jaren zet heden het Chr. Nationaal Vakverbond een georganiseerde propaganda in om de gelederen der Chr. vak beweging te versterken met werknemers van Chr. protestantsohen huize, die óf ongeorga niseerd, óf, wat nog erger is, verkeerd geor ganiseerd zijn. Van 4 tot 15 November worden in 88 plaatsen van ons land groote propaganda- vergaderingen gehouden, welke voor 't mee- rendeel worden opgeluisterd door zang,' muziek of declamatie; terwijl er bovendien j op 11 November een radio-avond is. Het mooie er van is bovendien, dat op elke vergadering het woord gevoerd wordt door „Zegen verplicht", dan denken we niet alleen aan de georganiseerde arbeiders, maar ook aan de ongeorganiseerden, die nog op een afstand staan en ook aan allen, werkgevers en middenstanders, die voor het Christelijk beginsel in een geordende samen leving opkomen. Zij allen bohooren met het C. N. V. dank baar te zijn voor genoten zegen en zich door die zegen verplicht achten de Christelijke vakbeweging, naar de mate hunner krach ten, te steunen. Gode ter eere en heel ons volk ten zegen! 1Qe Jaargang OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is de bronzen eere-'medail- verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- 0sau toegekend aan J. H. Janssen, jager en uit de Clir. vakbeweging Eelt, enCr °P het IandSocd Eerde- tl! die niet alleen de gave van het woord heb- ben, maar ook de taal en de spraak der arbeiders kennen, hun gedachtengang k' nen inleven en hun moeiten begrijpen. 5 is er, als van zelf, dat niet te omschrijven contact tusschen spreker en hoorders, dat de bespreking waarlijk vruchtbaar maakt. Dat in vele plaatsen predikanten van on derscheiden kerkelijke formatie een opening- of slotwoord zullen spreken, zal aan 't welslagen ten goede komen. Zij kunnen, beter dan de sprekers zelf, misverstanden en ongemotiveerde bezwaren tegen de Chr. vak beweging uit den weg ruimen. Zij kunnen er op wijzen, dat dc Chr. vakorganisatie, door het principieel verwerpen van den klassen strijd, nog iets anders en heel wat meer is dan een vereeniging, welke hooger loon en korter arbeidsduur najaagt; maar dat zij een zegen voor heel het maatschappelijk leven wil en kan zijn en, geweest is. Stelselmatig gaat men bij deze actie te werk. De eerstvolgende twee weken wordt de groote trom geroerd op openbare vergade ringen. Daar zullen dingen gezegd worden, waarover het gesprek in schaftuur en vrien denkring kan lcopen. In de laatste twee weken van November hoopt men de oogst binnen te halen. Dat kan niet in massa gebeuren: het gaat garf voor garf. En daarvoor zijn dus vele gewillige handen noodig. Te hoog mikken de besturen zeker niet. Wordt in 't algemeen beoogd de Chr. vak organisatie met nieuwe leden ongelimiteerd te versterken, als naaste doel, nu bereikbaar, wordt gesteld, groei van het aantal leden tot boven de 76000. Dat is geen willekeurig getal. Zoo groot was het aantal leden op 1 Oct. 1920: dagen der hoogconjunctuur. De economische crisis sloeg het cijfer omlaag tot onder 49000. Doch sindsdien veerde het C.N.V. weer op en het cijfer klom tot bijna 6S000. In het eerste halfjaar van 1929 alleen kwamen er meer dan 9000 leden bij. Het is dus heelemaal geen kunst om voor einde van dit jaar de 76000 weer te bereiken. Het is geen kunst als er maar gebeden en gearbeid wordt. Dan kómt de zegen! Bidt dan om en arbeidt vóór het welzijn der Chr. vakbeweging in ons landl BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Horssen: W. H. J. M. Keune. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kan- tonrechtcr-plaatsvervanger: in de kantons: Borgen op Zoom, Mr. J. H. van der Meulen, Doesburg, J. H. van Lexau Frieswijk; Leeu warden; Mr. M. E. Hepkema; Alphen, H. A Banning; Tilburg, Mr. J. C. A. M. van tie Mortel; Schiedam. Mr. J. H. C. J. Kok: Lei den, Mr. G. II. E. Nord Thomson; Gorin chem, Mr. G. Blokhuis; Ridderkerk, Jlir. II P. A. Beelaerts van Blokland; 's-Graven- hage, Mr. E. Bëlinfantè; Rotterdam, Mr. F. A. Nelemans, en Appihgedam Mr. A. T. Vos; zijn benoemd tót rechter in de Arrondis sementsrechtbank: tc Haarlem: Mr. A. V. J. van Vrij berg-he dc Coningh, thans advocaat en procureur, tevens secretaris van den Raad van beroep oor de Directe Belastingen te Leiden; te Winschoten: Mr. H. Ferguson, thans griffier bij het kantongerecht te Apeldoorn; tot. griffier van de Arrondissements-recht- ban-k te Winschoten: Mr. Ti. Taconis, thans griffier bij hot kantongerecht te Erwmen. NOTARIAAT. Bij Kon. 'besluit is aan F. J. M. Gervers eervol ontslag verleend als notaris te Schayk LANDMACHT. Bij Kon. besluit is aan den reserve^ twee- VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za ken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat in de gemeente Odoorn de werkverschaffing'is opengesteld behalve voor d-e arbeiders, die in dit voorjaar aan een staking hebben deelgenomen? Mocht het antwoord op bovenstaande vraag bevestigend luiden, wil do Minister dan mcdedcelen, welk verband er is tus schen de plaats gehad hebbende staking en het feit van de uitsluiting der voormalige MIDDENSTANDSBELANGEN EEN ONDERHOUD MET MINISTER VERSCHUUR ENKELE URGENTE PUNTEN BESPROKEN ANTWOORDEN VAN MINISTERS In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Schaepman betref fende het toekennen van subsidne van re- gecjingswege ten behoeve van Nederland- sche inzendingen op land- en tuinbouwge bied op de wereldtentoonstelling voor Kolo niën, Zeevaart en Vlaaimsche Kunst to Ant werpen 1930 en op de te Luik te houden wereldtentoonstelling, deelt de Minister van Bmnenlandsche Zaken mede, dat het regee- ringssubsidie voor dc deelneming aan deze tentoonstellingen inderdaad uitsluitend ten goede zal komen van Handel en Nijverheid. afdeeling Land- en Tuinbouw is aan den oorspronkelijken opzet toegevoegd, na dat de subsidiegelden bij dc Staten-Gene- raal waren aangevraagd. Aangezien de belangen, welke de Nedi landsche land- en tuinbouw bij deelneming aan deze tentoonstellingen hebben, niet groot kunnen worden beschouwd, kan de Minister geen vrijheid vinden daarvoor alsnog golden aan te vragen. Intusschen verklaart hij zich gaarne bereid om, wanneer zich een gele genheid mocht voordoen voor deelneming van den Nederlandschen land- of tuinbouw aan een tentoonstelling, waarbij naar zijn mecriing voldoende Nederlandsche belangen betrokken zijn die deelneming door een sub sidie uit 's rijks kas krachtig te steunen. WIERINGERMEER DOMEIN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister Arbeid zal op Donderdag 7 November 1929 niet plaats hebben. OORLOGSBEGROOTING „NU 'T NOVEMBER IS". Op de propaganda-avonden, welke heden ingezet worden met bijeenkomsten in ei Rotterdam, zal gesproken worden over „dankbaar voor genoten zegen". We willen er voor waarschuwen, dat men dit niet alleen op de arbeiders toepast, want dan zou men eenzijdig zijn. We hebben wel eens patroons ook van Christelijken huize ontmoet, die, omdat de leiders der Chr. vakvereeniging nog al krachtig optraden, bizonder en opvallend vriendelijk over de voormannen der moderne vakbeweging oordeelden. Alsof het onder scheid uit meet komen in een dubbeltje lóón meer en een uur arbeidstijd minder. Wie zich een juist oordeel wil vormen, moet op het beginsel letten en heel de be weging overzien. Ook thans, „nu het November is", zooals de titel van één der propaganda-brochures luidt. Nu 't November is en we onwillekeurig denken aan November 1918, toen er bij de Chr. vakorganisatie niet de minste weifeling was om de zijde van het gezag en van de ordelievende burgerij, werkgevers en werk nemers, te kiezen, tegenover het beraamde geweld. Dót was de praktische toepassing van het beleden beginsel: sociale gerechtigheid, doch niet langs de weg van geweld en revolutie. De strijd, welke vóór de Novembermaand van dit jaar gevoerd is in Groningen en Zuid-Limburg, heeft andermaal bevestigd, dat niet alleen de arbeiders, maar ook de patroons, kunnen gewagen van dankbaar heid voor genoten zegen. Het diepe beginsclverschil tusschen Chris telijke en ongcloovige vakorganisatie komt niet steeds »iit. Maar zoodra het spant, blijkt de tegenstflling duidelijk. En daarom, als we met de propagandisten vón de eerstkomende avonden zeggen: Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo ging der Oorlogsbegrooting voor 1929. Blij kens de memorie van toelichting dient op die begrooting een bedrag van f 1.294.000 beschikbaar te worden gesteld om daaruit de termijnen voor den bouw van torpedo- hootjagers te voldoen, waarvoor aanvanke lijk bestemd Waren de gelden op het dienst jaar 192S, die zijn aangewend voor betalings termijnen aanvankelijk voorkomende op (le begrooting 1927. Voorts worden nog gelden aangevraagd voor buiten het bestek vallende werkzaam heden aan de torpedobootjagers Evertsen, Piet Hein en Kortenaer (resp. f 26.0(H), I f 30.000 en f 35.200), als slotafrekening van I de bouwkosten van H. M. Sumatra pl f 250.000, f 35.000 voor aanschaffing van tt nitie voor de torpedobootjagers 1926 en 1927 en f 425.000 voor aanschaffing van torpedo's en lanceerinrichtingen, die in 1928 zouden moetenhebben plaats gehad, maat tot 1929 moesten worden verschoven. Tegenover deze grootere uitgaven staan oribcsteed de bedragen op de begroetingen van 1926 en 1927 resp. f 346.000 en I 80.000. Door de afsluiting van de Wieringermoer is dit terrein niet meer Zuiderzeegebied. Het is thans binnenwater geworden en daardoor „Domein". Ten gevolge hiervan is 't visch- recht niet meer vrij. Voor vele Zuiderzeevisschers is dit eer» schadepost. Visschers, die geregeld elk jaar met staande botnetten in dc Wieringermeer hebben geviècht en dit thans ook weer len doen, moeten zich wenden tot don ont vanger der Registratie en Domeinen te. Den Helder, die eventueel vergunningen uitgeef!. De kosten daarvan zullen vermoedelijk ruim f 10 zijn. De visschers, die met een derge lijke vergunning in de meer gaan visschen, moeten zich in het bezit stellen van een visehacte voor de binnenvisscherij. Na een aanvraag om een vergunning moet de ontvanger nagaan of de aanvrager als regel elk jaar de meer heeft gevischt en wat het letterteeken en nummer van zijn vaar tuig is. Het is wenschelijk, dat de aanvrager daarvan tevens kennis geeft aan den inspec teur der Visscherijen in het 2en en 3e dis trict, Droogbak tc Amsterdam. Een dezer dagen heeft de Minister van Arbeid een deputatie van het bestuur van ^len Kon. Ned. Middenstandsbond in audiën tie ontvangen, ten einde haar de gelegen heid tc geven haar opwachting te maken. Enkele urgente punten kwamen bij dit onderhoud ter sprake. Allereerst de te verwachten wet op de winkelsluiting. De Minister verklaarde, dat het ontwerp daarvan ciit jaar niet meer bij de Tweede Kamer in behandeling zal worden gesteld; het zal naar a)le waarschijnlijkheid wel Februari of Maart 1930 worden, eer daar toe overgegaan zal kunnen worden. Het in werking treden der wet zal dus eerst over geruimen tijd te verwachten zijn. In verband met een en ander kwam ook tor sprake het werktijdenbesluit voor winkels. Indien de aanneming der Winkelsluitings wet het noodzakelijk zal maken, dat in dit Werktijdenbesluit, dat, naar men weet niet ingang van 1 Januari a.s. in werking treedt, wijzigingen worden gebracht, dan zal zulks natuurlijk geschieden, doch aldus ver klaarde de Minister ook niet vóór dat de Winkelsluitingswet van kracht is geworden. Voorts werd de aandacht van den Minis ter gevestigd op de schade, die den kruide niers- en comestibleshandel bedreigt door de voorgestelde wijziging der Drankwet, waardoor over 5 jaren de verkoop van licht alcoholhoudende dranken verboden zal zijn anders dan in speciale drankzaken. Dat be- teekent schade voor vele kruideniers. Daarbij werd aangevoerd, dat deze ver koop in sommige zaken wel 1/5 gedeelte van den totaal-omzet uitmaakt Het doen heffen van een klein vergunningsrecht om dezen verkoop te kunnen volhouden, werd voorts aan de hand gedaan, om tevens daar door te verhinderen, dat de bedoelde ver koop in winkels, welke niet er voor in aan merking komen, zou voortgaan. De Minis ter deed de toezegging ernstig met deze op- "■"•rking rekening te willen houden. HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT RIJKSWATERSTAATSDIENST DE STAATSCOMMISSIE ONTBONDEN. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat is de Commissie voor de reorgani satie van den Rijkswaterstaatsdienst ont bonden met dank. HOOFDBESTUUR P. T. T. AFD. TELEFONIE De referendaris Th. W. L .M. de Winter, oordien directeur van het P.T.T.-kantoor te Helmond, is benoemd tot souschef van do af deeling telefonie bij het hoofdbestuur tc Gravenhage. VERBLIJFSVERGOEDING Naar aanleiding van het reeds meermalen geopperde bezwaar,' dat de leden der Eerste Kamer, die te 's-Gravenhage wonen, geen verblijfsvergoeding genieten, hoewel ook zij, in verband met de uren, gedurende welke de zittingen gehouden worden, eenige uit gaven voor recreatie hebben, is minister De Geer naar hij in een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk II der Staatsbegrooting 1930 me dedeelt voornemens, een wetswijziging te bevorderen, waardoor ook aan die leden een verblijfsvergoeding wordt toegekend voor elke vergadering, die door hen wordt bijge woond. Een wetsontwerp ter zake zal bin nenkort worden ingediend. Dezer dagen is te Utrecht geconstitueerd Afdeeling A.V.O. „Utrecht en Omstreken", met aanvankelijk 40 leden. Na vaststelling van het reglement werd een bestuur gekozen, bestaande uit de vol gende heeren: I. G. Keesing, Voorzitter. Dr. L. P. van Lolyveld, Secretaris (adres: Bur gemeester Reigerstraat 84, Utrecht), H. B. Haver, Penningmeester (Pieter Nieuwland- straat 100, Utrecht) en voorts de heeren C. A. Aldus cn H. L. Fagel. Het doel der afdeeling is: de bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten in den ruimsten zin des woords, binnen het gebied der afdeeling. DE EENZAME ALBLASSERWAARD VASTE VERBINDINGSWEG MET DE ALBLASSERWAARD. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht zond een adres aan den Minis ter van Waterstaat De Kamer verzoekt de Minister volle aan dacht te willen schenken aan het feit, dat, zoover bekend, tot op heden geen uit zicht bestaat, dat de Alblasserwaard door het maken van een vaste verbinding in de naaste toekomst uit haag isolement zal zijn bevrijd. Een belangrijke plaats neemt deze waard in het district der Kamer in op industrieel-, handels-, veeteelt- en landbouwgebied; heeft een oppervlakte van 42350 hectaren met een bevolking van pl.m. 97000 zielen Hoe groot liet verkeer met de waard is, blijkt o.m. uit enkele cijfers betreffende het ervoer in 192S over de drie drukste vere: nl. DordrechtPapendrecht, Gorinchem- Sleeuwijk en Schoonhoven—Groot Ammers; de niet onbelangrijke veren Alblasserdam— Ridderkerk, StreefkerkBergambacht, Lekkerland—Krimpen a. d. L. blijven hier buiten beschouwing. Veer Papendrecht—Dordt: pers. 1.338.443; pers. met rijwiel 292.066; auto's 76.805; met paard bespannen voertuigen 14.564; motor rijwielen 5.889. Veer Gorcum—Sleewijk: pers. 387.290; auto's 48.335; met paard bespannen voertui gen 12.007; paarden 10.660; runderen 2.561. Veer Schoonhoven—Gr. Ammers: pers. 289.465; pers. met rijwiel 71.230; auto's 18.029; met paard bespannen voertuigen 2.437; run deren 528. Met bezorgdheid zien alle belanghebben den de periode aanbreken, waarin het ver voer door de vorst zal worden belemmerd of geheel worden stopgezet; dan toch is er geen enkele verbindingsweg. DE A. R. PARTIJ EN HET VROUWEN KIESRECHT. De heer R. A. d. O. schrijft ons: Een vaste medewerker van D e (Staatk. Geref.) Banier ik vermoed, dat het Ds. Zandt is polemiseert met De Waar heidsvriend over het stellen van vra- de Regeering door Mr. Heemskerk naar aanleiding van den Zeppelin-tocht op Zondag. Ik meng mij niet in deze discussie, maar overeenkomstig mijn gewoonte om in deze rubriek dirigen, die scheef gezet zijn, weer op te richten, wil ik nu de aandacht ves tigen op een onjuiste mededeeling in het artikel van De Banier en de waarheid daartegenover stellen. De Banier schrijft o. m.: „Toen de kwestie van vrouwenkiesrecht aan de orde kwam, was de Staatkundig Ge reformeerde Partij nog niet in de Tweede Kamer vertegenwoordigd en was Ds. Ker sten geen lid der Kamer en kon dus niet over vrouwenkiesrecht spreken. De anti revolutionaire Tweede-Kamerleden stemden echter voor het vrouwenkiesrecht in groote meerderheid, tenminste voor zoover zij te genwoordig waren. In de Eerste Kamer heeft het lid 't Hooft zich tegen deze hegin- selverloochcning verzet, doch tevergeefs; hij bleef alleen staan". Deze mededeeling bevat, behalve wat het kamerlidmaatschap van Ds. Kersten betreft, zooveel mededeelingen zooveel onwaarhe den. Ziehier de waarheid. Op 9 Mei 1919 tverd in de Tweede Kamer gehouden de eindstemming over het voor- stel-Marchant tot invoering van het vrou wenkiesrecht Vóór stemden van de antirevolutionaire leden de heeren Rutgers en Smeenk. Tegen stemden de heeren Duymser van Twist, Zijlstra, De Montó ver Loren, De Wil de, Beumer, Van der Voort van Zijp en J. Heemskerk. i f w e 7. i g waren de heeren Van der Mo len, Schouten, A. Colijn en Scheurer; de laatste wegens ziekte. Op 10 Juli had in de Eerste Kamer de eindstemming plaats. Vóór stemden de heeren Franssen, Ba- vinck en d'Aumale van Hardenbroek. gen stemden de heeren 't Hooft Van den Berg en De Waal Malefijt Afwezig waren de heeren H. Colijn. buitenslands, Kuyper, ongesteld en Lucasse. PR0V. STATEN ZUID-HOLLAND Het Provinciaal Wegenplan. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben praeadvies uitgebracht op het verzoek vari den Bond van Bedrijfsautohouders om uit breiding van het Provinciaal Wegenplan. Ged. Staten deelen mede. dat de uitvoe ring van het Provinciaal Wegenplan dit jaar, voor zoover zulks mogelijk was, krach tig is voortgezet; het ligt in de bedoeling om ook in 1930 de daarvoor in aanmerking kennende wegdekken, indien doenlijk, te re- ccnstruecren. Liaar de definitieve wegverbetering zich over een vrij lange reeks van jaren zal uit strekken, is dit jaar begonnen met op en kele wogvakken, die reeds in onderhoud bij de Provincie waren en vvadrvan naar alle waarschijnlijkheid de reconstructie nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten, een z.g. „voorloopige" verbetering aan te I brengen. I Het ligt in de bedoeling om' met deze werkwijze in 1930 op nog eenigszins ruimer schaal voort te gaan. Het ligt in het voornemen in 1930 do defi nitieve reconstructie van een totale lengte van pl.m. 55 K.M. aan te vatten en een totale lengte van pl.m. 52 K.M. voorluopig te verbeteren, terwijl verder voor de restee- rende wegen, op het Provinciaal Wegenplan voorkomend, de voorbereidende werkzaam lieden zullen worden voortgezet. Het wil Ged. Staten voorkomen, dat het thans nog aanwezig overschot van rond 77 K.M. niet overhaast op het Provinciaal We- gcnplan gebracht moet worden en dat zeker Sr thans geen wegen meer aan toegevoegd moeten worden, wanneer vooraf geen zeker heid bestaat, dat de localiteit de vastgestel de voorwaarden zal aanvaarden. In overweging wordt dan ook gegeven om afwijzend op het verzoek van het bestuur van den Bond van Bedrijfsautohouder9 te beschikken. W a t erschapsper soneeL Ged. Staten hebben praeadvies uitge bracht op de door de heeren Gardenier, Ter Laan, Van Zadelhoff, Van Slecn, Van Staal en Bergmeyer, onderteekende motie van den volgenden inhoud: „De Staten der provincie Zuid-IIolland, van oordeel, dat een onderzoek naar de ar beidsvoorwaarden, van het personeel in dienst van waterschappen en polders in de 'provincie Zuid-Holland van groot belang is, verzoeken Gedeputeerde Staten een onder zoek naar de arbeidsvoorwaarden van ge noemd personeel in te stellen en aan de Sta ten het resultaat van dit onderzoek mede te deelen". Ggd. Staten merken op dat niet uit het oog mag verloren worden, dat zulk een on derzoek een arbeid van een zeer buitenge wonen omvang met zich zou brongen. lm-1 raars zlm Pr m rio v...-. i INGEZONDEN MEDEDEELING. Ruwe Huid Ruwe Handen PUROL VOOR GEVANGENEN GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN ALGEMEENE VERGADERING IN DEN HAAG zijn er in de provincie Zuid-Holland meer dan zeshonderd polders en water schappen. Dat er voorts op het stuk van de arbeidsvoorwaarden van het polder- en wa- terschapspersoneel zulke ongunstige toe standen zouden bestaan, dat daarom dit on derzoek gewettigd zou worden, is aan het college nimmer gebleken. Niettegenstaande het zoo groote aantal polders en water schappen, hebben Ged. Staten slechts in zeer enkel cn steeds geheel op zich zelf staande gevallen klachten dienaangaande bereik: Ook de hierover ingewonnen adviezen 'der besturen van de groote waterschappen en van een aantal andere besturen luiden alle zonder uitzondering in ontkennenden zin Het komt daarom voor, dat de noodz;;ke iijkheid van het door de heeren Gardenier as. gevraagd onderzoek allerminst gebleken Voorgesteld wordt dan ook de motie van de heeren Gardenier c.s. niet aan te nemea Het Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen heeft Zaterdag in Den Haag zijn algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer G. A. M. de Bruyn. Deze merkte in zijn openingsrede op, dat de 50.000 regeeringssubsidie onvoldoende is om den arbeid der vereeniging gelijken tred te doen houden met de ontwikkeling der rcclasseeringsgedachte. Wat aangaat de wet, die de inrichting van een Jeugdgevangenis mogelijk maakt,«werd de vrees uitgesproken, dat de minder geluk kig gekozen ligging de volle ontwikkeling van dc opvoedingsgedachte, die aan dit in stituut ten grondslag ligt, niet volkomen tot haar recht zal doen komen. Een oude gevan genis is niet het aangewezen tehuis voor de gave ontwikkeling van nieuwe denkbeelden op penitentiair gebied. Met vreugde vermeldde Spr., dat reeds maatregelen in voorbereiding zijn ter invoe ring der beperkte gemeenschap in de cellu laire gevangenis. Door de inwerkingtreding der psychopa- thenwetten is ook voor de reclasseering we der een nieuw arbeidsveld geopend. Wil het Genootschap het haar toegedachte werk met vrucht volbrengen, dan zal nauwe samen werking met op psychiatrisch gebied des kundigen een eerste eisch zijn. Ten slotte betreurde de heer De Bruyn de oprichting van de Sectarische Prot Chr. Reclasseeringsvereeniging. Nu de vereeni ging er eenmaal is, zal echter gestreefd wor den naar loyale samenwertring. Het aantal reclasseeringsambtenaren moet worden uitgebreid. Het aandeel, dat het Genootschap in de nazorg op zich wenscht te nemen, zal moe ten worden beperkt tot dv gevallen, waarin ••an de bemoeiingen redelijkerwijs opheffing an den betrokkene mag worden vAwacht. De andere gevallen dienen overgelaten te T.b.c. bestrijding onder het vee. Ged. Staten stellen voor aan de Vereeni- r-.ng tot bestrijding van de tuberculose en van andere ziekten onder het rundvee in de provincie Zuid-Holland voor het jaar 19.30 en vervolgens jaarlijks tot wederopzeggens toe een subsidie te verleenen naar den maatstaf van f 0.30 per onderzocht rund per jaar en van f 15 per afgeslacht rund tot een maximum van f 3000 in bet geheel per jaar. Wegenplan—de Lier. Ged. Staten stellen voor om aan meente I)e Lier uit de provinciale geldmid delen een bedrag van 2300.90 uit te kee- ren, ter goedmaking van de kosten, welke de gemeente heeft gemaakt voor het doen ontwerpen van plannen voor de verbetering VOOR VROUWEN EN MEISJES DE JAARVERGADERING. Dc Federatie van Chr. Verecnigingcn van en voor Vrouwen en Meisjes hoopt op 5 en 6 November haar Jaarvergadering te hou den in het Clubhuis, van Speykstraat 153, tc 's-Gravenhage, onder leiding van Jonkvr. C M. van Asch van Wijck. De Huishoudelijke Vergadering voor'afge vaardigden vangt aan 5 Nov. 's midd. 3.30 Dien avond zal een wijdingsstond gehoudei worden, voor alle belangstellenden. De ver gadering wordt 6 Nov. om 10.30 heropend. Dan zal een onderlinge bespreking \vorder gehouden over dc belangen van ons Protos tantsch Christelijk Vereenigingsleven Bescherming van meisjes. Ged. Staten stellen voor aan de afdeeling s-Gi;avenhage van de Nederlandsche R.R. Centrale Vereeniging tot bescherming van meisjes met ingang van 1929 en tot weder opzegging te verleenen een subsidie van f 1000 's jaars. De keersluis te Gonwesluis. Ged. Staten stellen .voor te besluiten om de kosten, bedoeld in het besluit der Staten van 19 December 1922 en welke kosten di. or Rijnland aan de provincie zouden moeten worden vergoed, te bepalen op een vast be drag van ƒ480.000. Deze vergoeding betrof het bouwen van een keersluis te Gouve- sltiis en een inlaatsluis alsmede, het graven van een afwateringskanaal achter die in laatsluis cn uitmondende in het nieuw te maken verbindingskannal tusschen den TIol- landschen IJssel en de Gouwe. Bij dit voorstel is er rekening mede ge houden, dat Rijnland op eigen kosten een Dieselgemaal gaat stichten aan het verb>n- Jingskanaal met een waterverzet van 2.6 milliocn M.3 per etmaal, waardoor het beu- wen van een schutsluis te Gouwesluis over bodig is geworden. Kerkrestauraties. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Abbenbroek in de kosten van restauratie van haar kerkgebouw een subsidie te ver leenen van 20 dier kosten en ten hoogste 17.200. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor, aan de commissie tot restauratie van de St. Janskerk te Gouda een subsidie te verleenen in de kosten dezer restauratie van ten hoogste 30.000, uit te betalen over de dienstjaren 1929 tot en met 1932 in dier voe- ee, dat over 1929 ten hoogste 12.000, over i ?Ik der volgende drie jaren ten hoogste I ƒ6000 mag worden uitgekeerd, telkens »«-' worden aan andere organen van maatschap pelijke zorg en voorzorg. In sprekers systeem dat hij nader ontwikkelde, zijn de ambtenaar naast voorlichter, nazorger in den vollen omvang. Indlvidueele opvoeding. Tn de namiddag-vergadering heeft de heer H. C. C. Franck, directeur der openlucht gevangenis, de stelling verdedigd: Het moet gewonscht geacht worden, dat het Genoot schap de exploitatie ter hand neemt van een inrichting voor jeugdige volwassen ge straften en ontslagenen met op den voor grond - tredende opvoedingsgedachte. Als verblijftijd werd een jaar voldoende geacht. Landarbeid zij het te verrichten werk. Spr. acht dit, ook op grond van de ervaring, oor de stadsjongens ook zeer geschikt. De voorwaardelijk veroordeelden en de oorwaardelijk in vrijheid gestelden wil Spr. ooral in een dergelijke inrichting samen brengen. Er zou ook plaats zijn voor hen, die vrijwillig zoo'n verpleging zoeken. Dezulken sijn er meer dan men denkt, Zoo'n instelling zal gauw zich zelf kun nen bedruipen als ze 20 patiënten heeft. Op finesses wil hij echter niet ingaan; het is Spr. om het beginsel te doen. Het Genoot schap vatte dit pionierswerk aan. (Applaus). Bij de discussie werden enkele bezwaren te berde gebracht De heer Franck meende ze, als zuiver theoretisch, niet juist te mogen noemen. De voorzitter dankt den heer Franck voor inleiding en repliek en hij meent, dat de be ginselen van den heer Franck ernstige over weging verdienen. Hij meent ook, dat in de gestichten de vakopleiding te veel op den voorgrond heeft gestaan. Hoewel de resulta ten zeer onbevredigend waren, komt men daar altijd weer mee aan en men vergeet, dat de ongeschoolde arbeider verreweg de meer heid in de arbeiderswereld vormt De land arbeid is middel en geen doel. Men houde dit wat meer in het oog. Spr. sloot daarop de vergadering. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Voetballers uit Amsterdam, die te Muiden zouden spelen, lieten zich met een vrachtauto r.aar de plaats van bestemming brengen. Bij Muiden gekomen, ter hoogte van de Papen laan, sloeg de wagen om, nadat eerst een auto was gepasseerd en daarna de wagen met de tram ra ls in aanraking was gekomen. De vijftien inzittenden kwamen allen op straat terecht. Over het algemeen kwamen zij er goed af. Geneeskundige bestand werd ver leend aan een vijftal personen. Drie van deze vjjf hadden geen verdere verpleging noodig. Inmiddels was er een auto van den gemeente lijken geneeskundigen dienst uit Amsterdam gearriveerd. Deze nam een der twee meer ern stig gewonden mee naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam. Opneming bleek niet nood- g; hy werd per auto naar zijn woning gebracht. De vijfde patiënt werd door een ziekenauto uit Muiden eveneens naar het Burgerzieken huis vervoerd. Deze werd opgenomen met een gebroken been. ren betaalbaar is gesteld. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor. aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente van Kethel en Spaland een subsidie - -erlecnen in de kosten van restauratie tantsch Christelijk Vereenigingsleven voor dat zal zijn gebleken, dat een' berirao- 6 v®r'ec,nc" de koste meisjes en vrouwen, die zal worden ingc ƒ48.000, resp. van ƒ24.000 of een evnnr»\^ \'an het ke^gebouw dier gemeente, ten De- leid door de algemeene secretaresse. deel daarvan, als rijkssubsidie over die jï jqqo VSn dier k°SlCn en ten t100*81®

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1