\%oroondeel of dat veel mannen slecht of onbekendheid zijn oorzaak, e duur gekleed gaan 6= 9= 13= 19'=' 22= 25= 29=35=38= 42'='53=65= MAANDAG 28 OCTOBER 1929 Het C%A-fnteri/kw Wanneer ik naga hoe goed en hoe voordeelig ik voor m'n nieuwen Ulster bij U geslaagd ben, dan vraag ik me af hoe 't mogelijk is, dat niet iedere man C. A. als zijn kleermaker kiest. Vooroordeel of onbekendheid zijn nog altijd oorzaak dat veel mannen slecht of te duur gekleed gaan! Onbekendheid?.... Bij een reclames campagne als de Uwe? Zekerl Onbekendheid als gevolg van onverschilligheid. Voor veel mannen is klee* ding koopen immers een sleur, waar zij heel moeilijk uit te brengen zijn. Daarom richten wij ons ook altijd graag tot de Cliënten onzer Dameszaken met het verzoek hun zoon, vers loofde of echtgenoot er in hun eigen belang op attent te willen maken, dat onze Heerens zaken voor den man dezelfde beteekenis hebben als onze Dameszaken voor de vrouw. En dan... vooroordeel! Komt dat bij mannen ook nog voor? Meer dan U denkt! Voor hoeveel mans nen immers kan een kleedingstuk pas goed Moderne, degelijk-verwerkte Ul sters, in onze bekende, goede kwa liteiten in de nieuwste dessins, met mooie coupe en pasvorm, slechts zijn, wanneei zij er veel geld voor betaald hebben. Daartegenover hebben wij altijd beweerd en ook bewezen! dat een goede en moderne Ulster niet duur behoeft te zijn; wel te verstaan natuurlijk, wanneer alle noos dige voorwaarden daarvoor vervuld worden zooals bij C. A. het geval is, door den onges kend voordeeligen inkoop, den ongeëvens aardgrooten omzet en de onovertroffen, econos mische bedrijfsorganisatie onzer eigen ateliers. Vooroordeel is in den regel anders spoedig verdwenen, wanneer men bemerkt, dat de eigen portemonnaie daaronder lijdt! Daarom zijn wij ook overtuigd, dat het slechts een kwestie van tijd is. of ook het laatste vooroordeel zal zijn uitgeroeid. Wij weten immers uit ervaring, dat slechts één proef met de goede en moderne C. A A. klees ding voldoende is om ook een verwende smaak te bevredigen. Voor iederen man is één proef reeds voldoende om te ondervinden, dat men door te profiteeren van de ongekenddage C. A. prijzen op zijn kleeding belangrijk kan besparen óf veel beter gekleed kan gaanl '0/% Chique Ulsters in zuiver-wollen Velours of Eng. Fanlasiestoffen, met aangeweven rug en gewat teerd-zijden rugvoering, slechts LEIDEN U rHECHT ARNHEM GRONINGEN 1EEUWARDEN SMEEK ZWOLLE ENSCHEDE DORDRECHT NIJMEGEN Gemengd Nieuws. ERNSTIG AUTO-ONGELUX OP EEN OVERWEG. Men meldt ons: Vrijdagmiddag had op den tramovérweg Marietjespad te Middelhamis een ernstige botsing plaats tussclien een bietentram der R.T.M. en een vrachtauto van den lieer T. uit Sommelsdijk. Laatstgenoemde kwam uit Middelharnis gereden en wilde den overweg nog passeeren, toen de trein al vlak bij was. Een chauffeur van een andere auto gaf nog teekens, dat hij niet meer passeeren kon. maar hij schijnt dit niet begrepen te hebben of het kan zijn, dat hij het nog wilde pro- beeren. Moe het zij, een botsing was onver mijdelijk. De tram sloeg tegen de auto op, hoewel de machinist nog krachtig remde. De auto werd tegen een ijzeren paal gedrukt en de chauffeur werd eerst tegen het stuur geduwd en daarna door dc voorruit geslin gerd. Hij werd bewusteloos opgenomen en had verschillende zware verwondingen op- geloopen. Na verbonden te zijn bij een dok ter, is hij naar huis vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk wel. De auto is totaal vernield. De machinist had, volgens getuigen, vol doende signalen gegeven voor den overweg EEN GEMASKERDE ROOFOVERVAL. In het laatst van April 1929 had op klaar lichten dag in een huis aan de Bloemgracht te Amsterdam een overval met roof plaats door gemaskerde mannen, die twee perso nen bonde-n en met een revolver bedreigden. Ze vertrokken weder met modeneming van een geldkistje, inhoudende ongeveer <10 aan klein, geld, een gouden horloge met ketting een portefeuille inhoudende ongeveer 600 en een beurs inhoudende omstreeks 40. In verband hiermede waren gearresteerd de 19- jarige bankwerker L. W. B. en de 20-jarige straatmaker P. V. Deze hadden zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden. Een der verdedigers vroeg voor de straat maker V. een onderzoek naar diens geest vermogens. Het O. M. sloot zich hierbij aan, doch eischte tegen den bankwerker 5 jaar gev, straf met last tot zijn gevangenneming. Uitspraak 8 Nov. a.s. KINDERVERLAMMING. Te Patersw de (Gr.) is bij twee kinderen beneden de drie jaar kinderverlamming in lichten graad geconstateerd. ONWEER BOVEN DEN ACHTERHOEK. Vrijdagmiddag om ongeveer 5 uur heersehte boven den Gelderschen Achterhoek een kort. doch vrij hevig onweer. Het weer lichtte fel. Er viel geen regen. In dc ge meente Laren sloeg de bliksem in een boer derij, welke geheel afbrandde. Het vee kon worden gered. TREINEOTSING. Bij het station Kijkuit op de lijn Neuzen— Mechelen tusse' n Axel en Hulst (Z.) zijn twee goederentreinen op elkaar gcloopcn; 16 wagons ontspoorden en 4 kantelden. Per soonlijke ongelukken zijn cr niet bij voorge komen. De matcrieele schade is aan lenlijk. LICHAMELIJKE OEFENING LANDELIJKE RUITERSPORT Men schrijft ons: De landelijke ruitersport is in de korte jaren, waarin zij geed georganiseerd als een nieuwe sportbeweging optreedt, gebleken "n goed middel te zijn tot bevordering van blij vende vriendschappelijke betrekkingen tus- schen verschillende landen en volkeren. In December 1928 hebben meer dan 20 le den van de Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereemgingen in Keulen met gunstig resultaat deelgenomen aan de groo- te paardensportwedstrijden. In Mei van dit jaar zijn 12 Duitsche rui ters uit een groote landbouwstreek in West- falen te paafd een bezoek komen brengen aan ons land en in 5 dagen hebben zij den afstandsrit van Aldersloh bij Munster naar Hoofddorp bij Amsterdam volbracht. In Juli van dit jaar zijn 6 üollandsche jongens van onze boerderijen naar Buda pest algereisd en hebben daar met de Hon- gaarsche ruiters onder de kranige leiding van den zeventigjangen generaal Von Hortliy op Hongaarsche paarden in tien da gen achtereen niet elkaar een rondrit ge maakt van meer dan 375 kilometer. Up onbeschrijfelijk hartelijke "wijze zijn zij daar als gasten ontvangen en verzorgd en zij hebben den triumftocht van de Hon gaarsche ruiters door hun eigen mooie land meegemaakt en gezien hoe ze overal in de steden moesten binnenrijden door ecre- poorten, speciaal ter eere van hen opge richt en tussclien de vruchtbare akkers door worden toegejuicht door lange rijen vaai mannen en vrouwen, die op het land aan het werk waren. In September van dit jaar is een equipe van JU Hollandsche landelijke ruiters via Winterswijk naar Bad-Segeberg in Holstein vertrokken, alwaar zij als gasten zeer royaal zijn ontvangen en geherbergd en met eere hebben deelgenomen aan de internationale wedstrijden van het groote landdag-turnier. Op dit paardensportfeest, in grooten stijl gehouden, waren ook algevaardigden van de Hongaarsche landelijke rijvereenigingen en drie van deze buitenlandsche gasten heb ben enkele dagen geleden een tegenbezoek gebracht aan ons kleine land. Zij waren met hun driecn en zijn op ver schillende plaatsen met ruitervreugde op ridderlijke wijze door vertegenwoordigers der Hollandsche landelijke ruiters ontvan gen. Het drietal bestond allereerst uit den heer Stefan von Horthy, generaal der cava lerie b.d., president van den Bond van Hon gaarsche Rijvereenigingen, vroeger com mandant van de rijschool te Weenen. In den oorlog commandeerde hij een cavalerie brigade en werd, toen de vrede ge sloten was, chef van de Hongaarsche Hon- véd-cavalerie. Dan de heer Stefan Mares, ritmeester b.d., lid van het bestuur van den Interna tionalen Bond van landelijke ruiters en bo vendien medewerker aan verscheidene Hon gaarsche en Duitsche vakbladen. Hij heeft den oorlog ook mede-gemaakt als batterij-commandant, is een groot voorstan der van de ruitersport en een goed Jour nalist. Eindelijk de overste Ladislaus von Scap- lonczan, in zijn land een zeer vooraanstaand figuur op het gebied van de paardensport Ook heeft hij in den oorlog het cbmman- do gehad over een Honvéd-huzarenregiment, hetwelk hekend slond onder den naam van de „roode duivels" en in de laatste jaren jaren veel bijgedragen tot den wederopbouw van de Hongaarsche rijsport. <^>p het groote internationale concours- hippique in het stadje Bad-Segeberg in Hol stein hebben deze Hongaren meegereden bij de indrukwekkende parade van 600 ruiters 'met hun standaarden \oor de duizenden toeschouwers in de stamp\olle tribunes; toen was hun aanvoerder de heer Frans I Rudnvanszky, ritmeester b.d., die in zijn I land den stoot heeft gegeven tot de organi- satie van dc landelijke ruitersport en aan wicn het te danken is dat deze sport in het 'groote land der paardenliefhebbers van ouds |zulk een lucht genomen heelt door de op- I richting van talrijke Levente-vereenigingen." j Het gezelschap van buitenlandsche gasten i is in Bruinmen aangekomen, waar zij de gasten zijn geweest van Jhr. H. W. M. Cou-> hoorn van Simnia en baron Van Sytsema. In Milligen werd het remonte-depot be zocht, alwaar de overste Jhr. van Reigers berg Versluis hen ontving, die een kwart eeuw geleden op de rijschool te Weenen den generaal al had ontmoet, terwijl in Brummen zelf de landelijke ruiters voor den burgemeester hebben gedéfileerd. In Eist aangekomen zijn zij door het be stuur der Landelijke Rijverecniging ont vangen; daar zijn de bekende stallen van den heer Buddnigh bezichtigd en de liack- ney-fokkcrij van den heer J. Lamers; bij den lieer G. Oostermans werd aan de fami- lietafel plaats genomen. De heer D. L. Hasselman, burgemeester van het dorpje Zoelen, heeft hen eenige fraaie exemplaren van het Geldersche paard laten zien en do leden der opgerichte Lan delijke Rijverecniging De Lingeruiters heb ben hun opwachting gemaakt. Daarna zijn de gasten in liet typisth oud- Hollandsche stadje Gorinchem aangekomen, waar ze buiten den ouden vestingwal dooi den voorzitter der Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, Mr. Slob uit Hoofddorp, in gezelschap van afgevaar digden van de rijvereenigingen Hippos tc Gorinchem, Dubbeldam te Dordrecht en Ma- zeppa te Barendrecht werden opgewacht en begroet Hier werd een bezoek gebracht aan de stoomzuivelfabrick de Linge te Asperen, waar het verwerken van de melk der Hol landsche koeien tot Hollandsche boter en Hollandsche kaas werd bezichtigd én ver volgens een tochtje gemaakt langs de Mer- wede tot voorbij liet oude slot Loevestein om onze Hongaarsche gasten een indruk te geven van onze mooie riviergezichten. In deze stad van Jan van Arkel, die zoon stevig ruiter was, dat hij in den beroemden tijd van ridders en schoone jonkvrouwen zich met zijn sterke armen wist op te hef fen in de ringen van de oude stadspoort en tegelijk zijn paard tusschen de knieën wist op te tillen, werden de gasten vereenigd aan een oud-Hollandsche koffietafel. Amazone s van Hippos hadden zich ge kleed in de echte Zuidhollandsche kleedij van lange zwart jurk met bonte schort ew witte trekmuts en bedienden met een vrien delijk lachje en niet zonder gratie, terwijl een echte boer in blauwen kiel, met rooden zakdoek om den hals cn klompen aan, eeni ge vaderlandsche liederen speelde op de harmonica. Toen kwam de heer Swagerman uit Til burg om de Hongaarsche ruiters ook iets 1c laten zien van de mooie provincie Noord- Brabant met haar eigenaardig karakter; hij heeft hen in zijn woning ontvangen en met hen een rondreis gemaakt Te Raamsdonk zijn ze begroet door de le den d$r Landelijke Rijvereeniging; in Eind hoven hebbert ze de Philipsfabricken be zocht; in Tilburg de cavaleriepaardcn, wel ke onder commando van den ritmeester Le Heux eenige springnummers hebben uitge voerd. Vervolgens zijn zij in Den Haag nog ont vangen door den gezant van Hongarije en hebben zij in Amsterdam het Rijksmuseum en het koninklijk paleis even vluchtig be- Ónze Hongaarsche gasten zijn overal met groote hartelijkheid ontvangen en hebben in die enkele dagen 'n goeden indruk gekre gen van ons land. de liefhebberij van de jongens op onze boerderijen voor de paar densport en den stand van onze paarden fokkerij. SCHIETEN Naar wy vernemen worden de kringwed strijden der Westlandsche Schietvereenigingen dit najaar gehouden van 26 October tot 2 November tc Maasland. Er wordt geschoten met buks op 12 M. af stand. Als schijfbeeld wordt nog steeds de schijf „Succes'» gebruikt, wat ons van de "Westlan ders, die als goede schutters bekend staan, wel eenigszins verwondert. Dc kringwedstrij den zijn ingesteld met het doel, goede korps- schutters te kweeken. Op nationale wedstrij den moeten nu deze te kweeken korpsschut- ters uitkomen op een schijf, met een veel kleinere roos, daar als regel op de nationale wedstrijden de schijf „Bloemendaal" of „K. N. v. S." gebruikt wordt. Men kan dus, door op de kringwedstrijden ook een dezer schijf- beelden te gaan gebruiken, het beoogde doel dichterbij komen. Het peil van het schieten wordt trouwens op zichzelf al reeds verhoogd, door op een schijf met kleinere roos te schieten, daar het de schutters dwingt tot grooter nauwkeurig heid by het richten. GYMNASTIEK HET BONDSFEEST 1930. In een speciale vergadering tusc.hen het Bondsbestuur van het N.C.G.V. en verte genwoordigers van de vcrceniging Oranje Nassau is het besluit genomen, waarvan wij de waarschijnlijkheid reeds eerder in een bericht noemden, nl. om het Bondsfeest 1930 op Tweeden Pinksterdag tc doen houden. Tot hoofdleider is benoemd de heer G. Burgwal, die ook reeds was belast met het zoo keurig geslaagde feest in 1925. Dc heer Burgwal heeft deze benoeming aangenomen en hicimee is al een belangrijk deel van het succes van den dag bij gunstig weer al thans, verzekerd. DE PROPAGANDA IN ANDERE BANEN. Tusschen het Bondsbestuur van het N.C.G.V. cn de Propagandacommissie van deze organisatie is een samenspreking ge houden ten einde na te gaan, hoe het moge lijk zou zijn meer lijn te brengen in de pro paganda voor het verlxmd. Waarschijnlijk zal de propaganda voor de gymnastiek in hot algemeen en voor het Christelijk Ver bond in het bijzonder binnenkort op groot- schc wijze worden ter hand genomen, waar toe de ruimere toevloed van de finantiën gelegenheid biedt. VOETBAL WALES—SCHOTLAND (2—4). Na een mooien strijd heeft Schotland Za terdag te Cardiff met 42 van Wales ge wonnen. Schotland maakte 2 mooie doel punten voor de rust, maar spoedig na de hervatting doelpuntte Wales tegen en na een goed uur maakte het gelijk. Een oogen- blik scheen het of Wales nog zou gaan win nen, maar de Schotsche halfs herstelden zich en een kwartier voor tijd maakte, de mid-voor James, na een prachtigo dribbel, het derde punt voor Schotland. Later werd het 42. Wales heeft kranig partij gegeven, maar ten slotte waren de Schotten toch te sterk. DE R.C.V.B.-COMPETITIE. Uitslagen van Zaterdag 26 October. Klasse I: De Adelaars IUnicum I 51 Eendracht IExcelsior I 2—3 K.D.O. I—R.C.K. 2—3 Res. Iste Klasse: V.V.S. II—Unicum II 4r-l Klasse II: H.B.S. I—Olympia I 00 Zwaluwen 1W.I.A. 31 OdiveoV.V.O. 1—3 Res. Ilde Klasse: Olympia II—H.B.S. II 11—0 W.I.A. II—R.S.C. II 1—0 Pro Patria IIEendracht II 3—3 CRICKET HET GROOTERE WICKET De sub-commissie, die het resultaat van de veranderde sj>clregcls zou nagaan, heeft aan de M.C.C. gerapporteerd, dat het groo tore wicket algemeen in den smaak was ge vallen, zoodat zij durfde voorstellen om het ook in de wedstrijden der Minor Counties en de grootere club-wedstrijden verplich tend te verklaren. Dc veranderde leg-before- regel heeft minder alg emeen voldaan, maar wordt toch nog voor één jaar verdere proef voorgedragen. Boeken en Geschriften. door Prof. Dr. Joh de Groot, Hoog leeraar aan de Rjjksunivers teit te Groningen. Drukkerij Korthuis, 'a-Gravenhage. Vooral in het laatste halfjaar heb ik zeer veel gelezen en gestudeerd over Palestina, en vanzelf ook over de steeds brandende kwestie tusschen Arabieren en Joden over het recht matig bezit van dat land. Maar geen beter uiteenzetting van dit probleem, dat ieder moet interesseeren, omdat immers Palestina aan de geheele wereld behoort, heb ik ge vonden dan in d t vlugschrift van Prof. de Groot. Deze innemende geleerde, van wiens uit gebreide kennis ook ik dankbaar geprofi teerd heb, is niet alleen bevoegd om over het Palestijnsche probleem te spreken, omdat hjj er met het oog op z'q'n studiën lang heeft gewond, en er later weer enkele malen ge weest is, en van die gelegenheid gebruik heeft gemaakt om met menschen van allerlei kring, stand, relig'e en persoonlijk belang te spreken maar heeft bovendien de benijd bare gave om alles duidelijk, interessant en pittig te zeggen. De schrijver steekt zijn handen niet in het wespennest van de schuld vraag met betrekking tot de aparte incidenten maar behandelt de dieper liggende oorzaken en wijst hierbij op de historische, religieuse, ideëele en politieke aanspraken, zoowel van de Joden als van de Arabieren. Hij eindigt met een viertal opmerkingen, waarin hij den weg wyst, hoe die beide volken tot elkander zijn te brengen en welk werk de Volkenbond zou kunnen verrichten. Ik raad iecer intel- lectueele ten sterkste aan deze brochure te lezen, in het bijzonder ook predikanten en hun de geroepen zijn aan lagere, middelbare en hoogers scholen te doceeren. Terwijl ik vraag of het niet op den weg onzer vooraanstaande mannen als Colyn, Rutgers en Nederbragt, zou kunnen liggen dat probleem in Ger.ève aan de orde te stellen. Prof. De Groot houdt zich ook zeker wegens de beperkte ruimte buiten alle theol. bijbelsche beschouwingen en besp egelingen, maar merkt toch op, waarvan de chiliasten van allerlei scha keering wel nota mogen nemen, dat het ave rechtsch Bijbelgebruik en schromelijk Bijbel misbruik is om de O. Testamentische profetie en die in werkelijkheid slaan op den terug keer van de Joden uit de Babylon"sche balling schap, klakkeloos te betrekken op de Zionie tische pogingen tot wederopbouw van een Joodsch tehuis in Palestina'. Hillegersberg, M. H. A VAN DER VALK MUZIEK Guldon Klanken. Een keurcollectio liede ren voor Zondagsschool, Kinderkerk en Huis gezin. Bij Joh. de Heer en Zn, te Rotterdam Is bovengenoemd bundeltje verschenen, een handig boekje, ongeveer psalmboekformaat en dus zeer geschikt om in zak of hand- taschje mee te nemen. In het Woord Vooraf tleelt de samensteller, de heer II. D. F.lder- kamp mee, dat er aan 'n bundeltje als dit, met de echte „ouderwetschc" Zondagsschool- liederen, dé mooiste en voor kinderen ge schikte Psalmen en Gezangen, benevens eén groot aantal liederen uit verschillende bim- fle s op Zondagsscholen en in Kinderkerken behoefte bestond. De liederen min zonder muziek afgedrukt, wat de bruikbaarheid natuurlijk met ten goede komt. Misschien aat de firma De Heer later weieens komt mot een uitgas e waarin de muziek bij het eerste couplet staat? Toch zal dit boekje wel gewaardeerd worden, want het wijst in elk geval den weg naar de boeken waarin de muziek wel te vinden is. Wie denk.-n mocht, dat die weg uitsluitend leidt naar de verschillende bij Joh. de Heer uitgegeven zangbundels, heeft het mts. De groote hoe veelheid niet minder dan 207; in Joh. dc Heers hederuitgaven wordt steeds voor over vloed gezorgd! maakt een ruime keus ge makkelijk, temeer daar or voor 'n goede ru- briceering en een alphabetisch register, met verwijzing naar de muziekbundels gezorgd is Kinder Kerstcantate, de Kerstgeschiedenis op liturgische wijze verteld met gebruikma king van bekende Kerstliederen, samenge steld door W. C. J Knottncrus-Westerbeok van Eertcn (Rotterdam, Joh. do Heer en Zn Een aanbevelenswaardige bundel Kerstlie deren. de meests bekend, elk lied tepas ge bracht hij een gedeelte van een toespraak, in hoofdzaak bestaande uit profetische en Ivorstverhaal-tcksten, a! of niet gecombi- - eerd met Kerstboom ceremonieel", zullen we 't maar noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3